obrazek loga jednostki
treść strony

PROTOKÓŁ XXV/21

1. Otwarcie posiedzenia.
Przewodniczący rady:
Proszę państwa minęła godzina 9:00, otwieram XXV sesję Rady Miasta Helu, w dniu 5 maja 2021 roku.

2. Stwierdzenie quorum oraz prawomocności obrad.
Przewodniczący rady: Na podstawie listy obecności stwierdzam, że w naszej sesji bierze udział 14 radnych. Nasze obrady są prawomocne. Witam panie i panów radnych, witam panów burmistrzów, panią skarbnik, pana mecenasa i pana prezesa.
Nieobecny: radny Nowakowski
Lista obecności radnych stanowi załącznik do protokołu.

3. Przyjęcie porządku obrad.
Przewodniczący rady:
Proszę państwa zgodnie z otrzymanym porządkiem obrad, czy ktoś z państwa chciałby wnieść jakieś uwagi, poprawki do otrzymanego porządku? Jeżeli nie to nie widzę w takim razie potrzeby głosowania.

4. Przyjęcie protokołu z XXIV sesji.
Przewodniczący rady:
Przechodzimy do punktu 4, Przyjęcie protokołu z XXIV sesji rady miasta. Czy ktoś z państwa chciałby wnieść uwagi, poprawki lub zgłosić pytania w tej sprawie? Jeżeli nie w takim razie proszę o przegłosowanie protokołu. Kto z pań i panów radnych jest za przyjęciem protokołu z XXIV sesji Rady Miasta Helu? Proszę o podniesienie ręki. Dziękuję, wszyscy byli "za", protokół został przyjęty.
Protokół z XXIV sesji Rady Miasta Helu został przyjęty jednogłośnie, 14 głosami „za”.

5. Interpelacje i pytania w sprawach bieżących.
Przewodniczący rady:
Przechodzimy do punktu 5, Interpelacje i pytania w sprawach bieżących. Proszę bardzo pan radny Antkowski proszę.
Radny Antkowski: Panie burmistrzu mamy, wszystko trzeba przetestować. Panie burmistrzu mamy długi weekend za sobą majowy i otrzymałem prośbę, nie pytania a prośbę względem ścieżki rowerowej. Mnóstwo osób uczęszczało ale prośba dotyczy żeby zgarnąć igliwie i szyszki do lasu. Po prostu to przeszkadza w szczególności przy mijaniu się dwóch rowerów z naprzeciwka, czy coś w tym stylu. Taka prośba od mieszkańców przede wszystkim a później turystów, dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję, pani radna Panek.
Radna Panek: Właściwie prośba również od mieszkańców, ponieważ od ulicy, wzdłuż ulicy Żeromskiego patrząc pod kątem nowej, nowopowstałej nowo otwartej Żabki w stronę ulicy Leśnej na tym odcinku niestety nie ma żadnego śmietnika, więc gorąca prośba aby i tam się jeden pojawił. Bo jest problem jak chce posprzątać po swoim piesku nie a nawet gdzie wyrzucić tego woreczka. Musiałby iść albo do ulicy Wiejskiej albo na boisko do śmietnika, dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję, nie widzę więcej zgłoszeń.

6. Wnioski i informacje.
Przewodniczący rady:
W takim razie przechodzimy do kolejnego punktu Wnioski i informacji. Czy ktoś z państwa chciałby przekazać jakieś informacje, złożyć wniosek? Również nie widzę.

7. Rozpatrzenie pism, które wpłynęły do Rady Miasta Helu.
Przewodniczący rady:
Kolejnym punktem jest punkt 7 Rozpatrzenie pism, które wpłynęły do Rady Miasta Helu. Pismo od Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej dotyczący przesunięcia punktu sesji na termin wrześniowy. Została przekazana zgoda do miejskiego ośrodka i ten punkt będzie realizowany we wrześniu. Kolejne maile, które przysyła do nas Wesoły 55. Jest to kontynuacja korespondencji, która rozpoczęła się w marcu rozpoczęła się ta korespondencja. Te maile zostały przekazane do Komisji Skarg , Wniosków i Petycji jednocześnie z tego, co wiem została przekazana prośba do pana mecenasa o przygotowanie stanowiska. Ponieważ z tych pism, które dotyczą oczywiście bloków Żeromskiego 2, 4, 6. No tutaj podnoszone przez Wesołego 55 problemy z prawem własności, z prawem zasiedzenia ale może oddam głos panu mecenasowi bo rozmawialiśmy na ten temat. Może troszeczkę więcej informacji przekaże. Ale prosiłbym do mikrofonu.
Mecenas: Proszę państwa więc ja jeśli chodzi o te maile to jest układ taki, że wbrew wszystkiemu akurat do mnie nie pod ocierały ale nie zmienia to faktu, że przygotuję moim zdaniem taką takie stanowisko, którym możemy się posługiwać. Tam to jest kwestia tak pisze do was osoba, która się nie podaje. Jeżeli to potraktujemy za skargę, czy nawet skargę czy wniosek możemy pozostawić bez rozpoznania bo nie mamy tak naprawdę jak odpowiedzieć. Bo teoretycznie jeżeli by to traktować jako skargi i wnioski w rozumieniu Kpa, jeśli to będziemy traktowali jako żądanie udzielenia informacji publicznej to musimy odpowiedzieć bo nie ma możliwości jak gdyby żądać żeby podał prawdziwe dane czy nieprawdziwe dane.
Przewodniczący rady: Ja przepraszam panie mecenasie te maile są podpisywane. Nadawane z adresu Wesoły 55 ale są podpisywane też imieniem i nazwiskiem.
Mecenas; Aha no to mówię ja ich akurat nie widziałem. Myślę, że dzisiaj mogę usiąść
do końca sesji, do końca dnia dam wam już stanowisko takie czyste przekażę. Ponownie sprawdziłem jeszcze raz żaden nie wszedł mail. Już szukam nawet w śmieciach jakbym miał to bym od razu jak gdyby wyhaczył. My żeśmy o tym rozmawiali. Ja znam to słownie ale nie mam tego u siebie. Siedzę teraz przeglądam i nie da rady, nie doszło.

Przewodniczący rady: To w takim razie ja poproszę biuro rady, żeby w przerwie jeszcze raz przesłała te maile. Ja proponuję w takim razie jeżeli jest problem z korespondencją elektroniczną proponuję skserować tą korespondencję, która jest wydrukowana i wtedy może w ten sposób. W takim razie nie przekazuję tego komisji bo komisja z tego, co wiem to ma te maile, więc ja te druki przekażę mecenasowi. Proszę państwa jest jeszcze pismo mieszkańca Helu który składa, odwołanie od decyzji. Wnosi o ponowne rozpatrzenie wniosku o przyznanie stypendium za wyniki w nauce. Motywuje to: "Niedotrzymanie terminu nie było wyrazem mojego lekceważenia leci wynikało z chęci skompletowania dokumentów i uzupełnienia wniosku o potrzebne załączniki. Niestety sekretariat uczelni odesłał mi je z opóźnieniem. Oceny z trzech przedmiotów potwierdzone zostały przez uczelnię na tyle późno, że w dniu upływającego terminu nie byłem pewien czy stypendium, czy spełniam przepraszam wymogi regulaminu. Liczę na ponowne rozpatrzenie wniosku". Ten wniosek został skierowany do Komisji Stypendialnej. Niemniej jednak odwołania w tych sprawach rozpatruje Rada Miasta. Ja bym w takim razie prosił bo wiem, że komisja rozpatrywała to pismo. W takim razie prosiłbym o przedstawienie stanowiska komisji i wtedy no po prostu zgodnie z regulaminem Komisji Stypendialnej przegłosujemy.
Radna Janiak: Komisja przychyliła się do prośby pana Borysa. Także żeby przychyliła się
do prośby przede wszystkim.

Przewodniczący rady: Dziękuję, czy ktoś z państwa w tym temacie jeszcze chciałby coś powiedzieć, dodać, zapytać? Jeżeli nie to bardzo bym prosił w takim razie o przegłosowanie tego wniosku. Kto z pań i panów radnych jest za pozytywnym rozpatrzeniem odwołania pana Borysa proszę o podniesienie ręki. Dziękuję wszyscy byli "za". To ja rozumiem, że Komisja Stypendialna powiadomi osobę, autora tego odwołania o decyzji. Dziękuję i proszę państwa jeszcze jedno. Jest to sprawozdanie z realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny za rok 2020 oraz potrzeby związane z realizacją zadań na rok 2021. Dokument, który jest co roku przygotowywany i przedstawiany radnym. Wykładam go tutaj na stole kto z państwa będzie chciał się zapoznać proszę bardzo. To były wszystkie pisma, które wpłynęły do Rady Miasta.

8. Odpowiedzi na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisje rady i radnych na poprzednich  sesjach oraz między sesjami.
Przewodniczący rady:
Przechodzimy do punktu 8 Odpowiedz na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisje rady i radnych na poprzednich sesjach oraz między. Proszę panie Burmistrzu.
Burmistrz Helu: Panie przewodniczący, szanowna rado nie wpłynęły żadne wnioski, interpretacje między sesjami, dziękuję.

9. Sprawozdanie burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym.
Przewodniczący rady:
Dziękuję, przechodzimy do kolejnego punktu Sprawozdanie Burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym. Proszę bardzo.
Burmistrz Helu: Szanowni państwo Sprawozdanie z działalności Burmistrza w okresie międzysesyjnym. Sprawozdanie zostało państwu dostarczone na piśmie i tak: wziął udział w walnym zebraniu członków Stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Oczywiście te zebrania były czy udziale platformy internetowej. Następnie wziął udział w spotkaniach w sprawie organizacji punktów szczepień masowych na terenie powiatu Puckiego. Również te spotkania były zdalne ale też było jedno spotkanie pełnomocników odbyło się w Pucku, osób odpowiedzialnych za sprawy bezpieczeństwa w gminie. Spotkał się z nowym komendantem 115 Szpitala Wojskowego z Przychodnią SP ZOZ w Helu. Państwa informowałem, że jest nowy dyrektor a ponieważ jest to osoba, która jest w stopniu komandora, czyli nie tytułuje się go dyrektor szpitala tylko komendant szpitala. Poprzedni dyrektor przeszedł do pracy w Gdańsku. Został Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym. Punkt 4, brał udział w przygotowaniach do kolejnej edycji Teatru w remizie oraz Letniego Festiwalu Kultury i Sztuki, które odbędą się w sezonie letnim. Został ogłoszony konkurs dla stowarzyszeń na organizację jak co roku Letniego Międzynarodowego Festiwalu Kultury i Sztuki. Jestem po rozmowach z dyrektorami zarówno Teatru w Remizie jak i dyrektorem festiwalu. Uważam, że w tym roku będzie już możliwość zorganizowania tych dwóch cyklicznych imprez. One też mają swoją rangę. Festiwal Kultury i Sztuki to będzie obchodził już dwudziestolecie. Z tym, że warunek jest jeden. Wszystkie spektakle i koncerty muszę odbywać się na świeżym powietrzu z wykorzystaniem sceny lub też Bulwaru Nadmorskiego i repertuar jest przygotowany właśnie pod tym kątem żeby te spektakle, koncerty były na świeżym powietrzu. Wtedy będziemy mogli zabezpieczyć odpowiednią ilość miejsc siedzących, wpłynąć na organizacje publiczności. Spotkał się z przedstawicielami Banku Gospodarstwa Krajowego w sprawie programów dotyczących wsparcia komunalnego budownictwa mieszkaniowego, w szczególności dofinansowania budowy budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ulicy Komandora Zbigniewa Przybyszewskiego. Jeżeli ktoś z państwa myślał, że temat budowy mieszkań gdzieś się zapodział albo umarł śmiercią naturalną No to chcę państwa poinformować, że cały czas on jest w moim zainteresowaniu i w moich pracach i pracach urzędników tego rzędu. W tej chwili jest już taki decydujący, ostatni moment czekamy na pozwolenie na budowę. Wszystkie, myślę, że już wszystkie uwagi ze strony Starostwa Powiatu Puckiego zostały przekazane, aby otrzymać to pozwolenie na budowę. Mówimy o dwóch budynkach mieszkalnych na ul. Przybyszewskiego a więc te za kinem. Pokazywałem swego czasu państwu wizualizację i projekt tych dwóch budynków, a więc docelowo 28 - 30 mieszkania będzie mogła tam powstać i będą to mieszkania komunalne. Ponieważ od kwietnia weszła ustawa, nowa ustawa odnośnie dofinansowania pomocy przy budowie mieszkań komunalnych jest to ten moment, gdzie chcemy z tej ustawy skorzystać. Na spotkanie ze mną i z panem Pałkowskim przyjechała pani dyrektor z Warszawy i przedstawiciel Banku Gospodarstwa Krajowego z Gdańska gdzie, dyskutowaliśmy na temat realizacji tej ustawy. Przepraszam proszą państwa ale tak się złożyło, że ja mam dzisiaj takie dosyć ważne spotkania, że będę musiał wychodzić ale nie ma problemu pan Pałkowski będzie cały czas obecny. Odbyło się spotkanie. Na tym spotkaniu przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego, ponieważ ten bank to jest jedyny państwowy w 100% bank będzie realizował to zadanie. Okazało się, że Hel chyba jest najlepiej przygotowany do tego zadania, ponieważ panie chciały nam przedstawiać kruczki jakie są do spełnienia w tej ustawie. Okazało się, że my wszystkie je uwzględniliśmy, dlatego też przedłużył się okres wydania pozwolenia na budowę bo jeszcze jeden dokument zmienialiśmy jeżeli chodzi o wyposażenie mieszkań. Także jak tylko otrzymamy pozwolenie na budowę będziemy aplikowali o te środki. A to są niebagatelne środki. Jeżeli się uda 80% dofinansowania w postaci grantu, nie pożyczki tylko dofinansowania na tego rodzaju budownictwo. I co jeszcze jest ważne to w momencie jeżeli uda się to dofinansowanie pozyskać, a tak ja mówię o tym będzie decydował bank, nie inne instytucje wówczas będziemy mogli przystąpić do realizacji tego zadania i po uruchomieniu 10% naszych środków już ta kwota dofinansowania będzie do naszej dyspozycji. Także nie w trakcie gdzieś tam po 50% wykonania zadania, na koniec zwrot poniesionych kosztów, ale na początku Bank te środki przekazuje. Potem oczywiście trzeba będzie się z nich rozliczyć. Ja jestem dobrej myśli po tym spotkaniu, że mamy bardzo duże szanse na takie dofinansowanie, bo tylko w tym wypadku jesteśmy w stanie zrealizować te dwa budynki. W innym przypadku, jeżeli takiego dofinansowania by nie było byśmy ewentualnie myśleli tylko o pierwszym z nich. Także jak już będziemy po złożeniu wniosku będę państwa informował co dalej z tym się dzieje. Spotkał się z przedstawicielami lokali gastronomicznych w sprawie utrzymania czystości i porządku w trakcie majówki. Było to spotkanie z udziałem prezesa naszej spółki komunalnej. Wypracowaliśmy stanowiska jak miasto zapewni czystość w całym mieście ze względu na to, że gastronomia prowadzi sprzedaż na wynos i trzeba gdzieś te śmieci, te opakowania zabezpieczyć, także dodatkowe kosze, dodatkowe duże kosze i kilkakrotnie w ciągu dnia zabierane na bieżąco. Oczywiście zadeklarowała się przedstawiciele gastronomii, że przynajmniej w połowie pokryją koszty tego dodatkowego zadania. Nie są to duże bo to 40 zł dziennie na punkt astronomiczny, który posiada ogródek. 4x 3 to jest 120 zł ale to już spółka indywidualnie jest z tymi właścicielami podpisywała umowę i wystawiała faktury. Nadzorował wykonanie inwestycji miejskich park przy ulicy Dworcowej. Bardzo miło się zaczęła ta sesja jedna z pań radnych podziękowała za piękny park przy ulicy Dworcowej. Ci z państwa, którzy byli w środę chociażby, takie symboliczne otwarcie, był zespół kaszubski. Który przygrywał. Jedna z pań radnych tańczyła w rytm muzyki kaszubskiej. Oczywiście nie było to zaproszenie, ogłoszenie jako impreza, ponieważ obowiązują rygory ale było widać, że turyści, mieszkańcy przez tą godzinkę przychodzili i podziwiali nowe rzeźby które właśnie zostały zainstalowane. Cała sześcioosobowa orkiestra z instrumentami kaszubskimi, jak również dwie dodatkowe ławki z koszami. No i taki nowy element płotek, który odgradza przejście od chodnika z ulicy Dworcowej bezpośrednio do Rzepki a więc zapobiega jakby deptaniu tej łąki, która przecież tam mam nadzieję za chwilę urośnie i zakwitnie. Ale ten płotek stylu kaszubskim, z elementami kaszubskimi, alfabetem kaszubskim wyrytym na poszczególnych elementach tego płotku. No i oczywiście stacja rowerowa wraz z parkingiem, przy ulicy Dworcowej. Jeszcze wczoraj było tam takie dopieszczanie tej części, gdzie zlokalizowana jest ta budowla, wiata dla rowerzystów. Gdzie będą mogli odpocząć i czekamy już tylko na dostarczenie trzech ław do siedzenia. W międzyczasie poza inwestycją za mówiłem specjalny stojak z narzędziami żeby te drobne naprawy, czy też na pompowanie roweru mogło się odbywać gdy nawet jeżeli rowerzysta nie będzie miał przy sobie podstawowych kluczy i narzędzi. Również udało się zakończyć już remont pomnika Obrońców Helu. Ci, którzy byli to widzieli. Wypiaskowane stare elementy, które znajduje się na cokołach tego pomnika. Wyczyszczone te cokoły i nowe schody. Wypoziomowana kostka brukowa i całkowicie nowe herby, ponieważ tak jak mówię tamte już nie przystawały do tego pomnika trochę były dorabiane z blachy korony do tych orłów. Wszystko zostało zrobione i odebrane. Prowadził cotygodniowe transmisje w trakcie, których omawiał sprawy bieżące miasta w szczególności związane ze stanem epidemii. Przygotowywał materiały na dzisiejszą sesję. Dziękuję, jeżeli są pytania bardzo proszę.
Przewodniczący rady: Dziękuję bardzo. Czy są pytania w sprawie sprawozdania? Pani radna Janiak proszę.
Radna Janiak: Nie tyle pytania, co podziękowania. Mieszkańcy bardzo prosili podziękować za parking, za park. Ja również, nie tylko jedna radna no i druga radna też chciała bardzo podziękować. Także bardzo, bardzo dziękuję.
Przewodniczący rady: Są jeszcze jakieś głosy, zgłoszenia do wypowiedzi? Pan mecenas się zgłasza, proszę bardzo.
Mecenas: Tak jak pan przewodniczący powiedział maile są podpisane. Jest to po prostu jak by to określić? Taka polemika. Wszelkie informacje, który pan składające te maile wypisuje i żąda legalizacji samowoli to jest po prostu pomylenie pojęć. Legalizacja samowoli nie ma z sytuacją tego budynku i tej kawałka działki nic wspólnego. Dlatego, że nie polega na legalizacji samowoli. Tu polega na tym, że są dwa roszczenia. Jedno roszczenie tego kto posiada może nieruchomość, patrz Agencja, która może wnosić o zasiedzenie. Gdzie moja sprawa umarła 2018 roku bo przejął ją ktoś inny, wreszcie cofnęli. Robią teraz drugą i mają tą sprawę. Tam cały problem sprowadzał się nie do tego, że nie można zasiedzieć. Cały problem sprowadza się do tego, że jest pani spadkobierczyni, która twierdzi że jest spadkobiercą ale między nią a umarłymi jest przerwa i ona nie jest w stanie tego udowodnić. Powstaje taki pad. Z jednej strony ona skarży wszystko co oni próbują zrobić żeby zasiedzieć a z drugiej strony sąd nie może uznać ją za spadkobierczynię. Bo gdyby było przejście to jest jego i ja go zasiaduje. Mam to powyżej 20 lat, 30 możesz płakać nie jest twoje. To jest sytuacja pierwsza. I procesowo nie wiem jak to się toczy bo nie grzebię w to. Jest sprawa w toku wchodzi. O żadnej legalizacji nie ma mowy. Bo legalizacja jest wtedy, kiedy na swoim gruncie wystawisz coś nielegalnie i administracyjnie podchodzisz do tego, że zrobiłem coś bez zgody na budowę i teraz chcę to zalegalizować. Mam prawo wszystkim do gruntu i mogę to robić. A działka jest procentowo kawałeczkiem. W tej chwili jedyne roszczenia oprócz zasiedzenia, które mogą być, to mogło by być z procesu cywilnego jeżeli kupujący przekroczył granicę to może stwierdzić, że ma prawo wykupić od właściciela ten kawałek gruntu. Znowu nie dojdzie do wykupu bo nie mamy właściciela. Jeden z problemów, który padły jeszcze jak ja prowadziłem tą sprawę to było to, że sąd w osobie sędzi [dźwięk niezrozumiały] Zażądał udokumentowania, że trójka właścicieli tych nieruchomości nie żyje. Na tamten czas mieli po 132 lata jak ja miałem udowodnić. Podnosiłem, że było na prawdopodobnie [dźwięk niezrozumiały] zginęli ale dla sądu było to za mało bo ktoś [dźwięk niezrozumiały]. Na ten moment nie ma tutaj możliwości żeby w ogóle Urząd Miasta robił jakieś legalizacje. Tak jak mówię legalizacja zmierza do tego, że ktoś kto miał prawo do dysponowania gruntem ustawił coś na nim a jednocześnie zrobił to niezgodnie z prawem budowlanym. Wtedy możemy mówić o legalizacji. Tu mamy kwestie nieuregulowania prawa własności do nieruchomości. Bezdyskusyjnie podlega, że faktycznie jeden kawałek działki jest nieuregulowany i faktycznie toczy się postępowanie w sądzie. Ma już nawet sygnaturę 2020 i tu jest kwestia bo gdyby nie  pandemia i nazwa na [dźwięk niezrozumiały] Wejherowo może by to się i skończyło. Jest to kwestia przepchnięcia tego przez kawałek, czyli znalezienia spadkobierców albo stwierdzenie że tych spadkobierców nie ma. Gdyby się okazało, że spadkobierców nie ma no to wtedy jako gmina my wstępujemy bylibyśmy spadkobiercą z mocy ustawy. Jak nie ma spadkobierców to dziedziczy gmina i wtedy byłoby to kwestia, że ten kawałek mógłby się stać kawałkiem gminy. W sytuacji kiedy jest ktoś, kto sobie rości prawa i będzie oporował i będzie skarżył, to będzie się toczyło. To przynajmniej za mnie było dwa razy w drugiej instancji, czyli w apelacji. A ja prowadziłem to lata temu jeszcze [dźwięk niezrozumiały] Także jakiekolwiek roszczenia i łącznie z odpowiedzią Agencji dlaczego on płaci. No płaci dlatego, że Agencja jest zarządza tymi budynkami. Jak nie chce to niech nie płaci. To jest jego wola tylko będzie miał proces z Agencją. Nie z nami jakiekolwiek ataki na pana burmistrza, czy na radę, że czegoś nie robicie to są poza tematem, ponieważ nie jesteście stroną. Nie macie możliwości. No możecie oczywiście zrobić. Stanąć przed sądem Wejherowo albo my już mieliśmy takie sytuacje, że na tych sprawach byli ludzie, byli radni. Próbowaliśmy cokolwiek, o kolega był. No i co z tego? Jest procedura, jest pani, jest dziura. Ona mówi, że jest spadkobiercą. Sąd mówi proszę pokazać, ona coś tam pokazuje. To się nie zgadza. Sąd to proceduje bo my powiemy no dobra my wiemy, że ona nie jest spadkobiercom, ale sąd siedzi i patrzy na kwitach. Ma początek, ma koniec, nie ma środka. i dokąd tego środka nie znajdzie przynajmniej tak było na tamtym etapie nie przeskoczy dalej. Także ja nie wiem. Ja bym tu panu odpowiedział krótko, że jak gdyby Rada Gminy, jednocześnie jak burmistrz i urząd to, co mogli to zrobili. My nie jesteśmy ani władni, a już tym bardziej jakieś legalizacji samowoli to gmina nie ma takich możliwości.
Radny Łazur: W tej sprawie w połowie poprzedniej kadencji ta sprawa była również tak niąchana, że tak się wyrażę i został zaproszony przez pana Pałkowskiego Inspektor Nadzoru Budowlanego z Pucka i on stwierdził to w sposób dosłowny, że nie ma takich to są te same słowa. Faktycznie jak mi się przypomina co tu mówi pan radca prawny. Taka jest sytuacja prawna i tego się nie da zmienić, jeżeli nie dojdzie do ustalenia własności. Jeżeli własnością będzie ta pani to również można się dogadać i można tą sprawę załatwić a jeżeli na przykład właścicielem będzie w formie spadku Urząd Miasta No to również sprawa jest do załatwienia. Ale musi być ustalone własność tego obiektu, bo inaczej to nie ma takiej możliwości żeby to rozstrzygnąć, dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję, co prawda wykroczyliśmy poza porządek obrad bo to nie było w tym punkcie ani w tym temacie sprawozdania burmistrza ale dobrze, dobrze, dobrze bo może być sytuacja, że pan mecenas będzie musiał nagle wyjść i to się w tej pracy akurat często zdarza. Dlatego ja mam taką propozycję żeby przygotować dla autora tych maili odpowiedź z tymi informacjami, które właśnie teraz zostały przekazane ale jednocześnie myślę, że warto by było też zaznaczyć, że jeżeli ta korespondencja będzie w dalszym ciągu dotyczyła tej samej sprawy to nie będziemy na nią odpowiadać. Odpowiemy w momencie, kiedy nastąpią jakieś istotne zmiany. Bo tak jak pan mecenas powiedział jeżeli my nie jesteśmy stroną w sprawie. Jeżeli dotyczy to cały czas tej samej sprawy i tych samych odpowiedzi to nie możemy w nieskończoność odpowiadać na to samo pytanie.
Mecenas: Ja myślę, że można by się pokusić jak tak czytam, że on żąda tu podjęcia czynności, rażąca bezczynność potraktować to jako skargę w trybie Kpa. Odpowiedzieć, że nie jesteśmy stroną i my swoje zrobiliśmy i następnie jak wpłynie znowu takie samo pismo no to przepis nam mówi, że jeżeli dotyczy tego samego możemy tak zostawić bez rozpoznania. Wtedy będzie to czysta sprawa. Nikt nie będzie mógł postawić zarzutu, że ktoś zamiata pod dywan, wyrzuca, nie zajmuje się tym. Tylko no nie można tej samej sprawy odgrzewać na tym samym kawałku.
Przewodniczący rady: Radna Janiak proszę.
Radna Janiak: Bo tam on jeszcze pisze sąd odpowiada, bo tam jest odpowiedź z sądu, że on nie jest stroną i miasto nie jest stroną. I ten pan nie jest stroną w tym sporze, dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję, dobrze to ja ten temat uważam za wyczerpany.
Sprawozdanie burmistrza Helu stanowi załącznik do protokołu.

10. Sprawozdanie burmistrza z wykonania uchwał rady.
Przewodniczący rady
: Kolejnym punktem jest punkt 10 Sprawozdanie burmistrza
z wykonania uchwał rady. Otrzymali państwo sprawozdania z wykonania. Czy są pytania
w tym temacie? Nie widzę.
Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.

11. Rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwał lub zajęcie stanowiska w sprawie:

a) projekt uchwały nr 20/2021 w sprawie określenia wykazu kąpielisk na polskich obszarach morskich przyległych do obszaru miasta Helu,
Przewodniczący rady:
Przed nami blok projektów uchwał. Proponuję przerwę do godziny 9:50. W sprawie określenia wykazu kąpielisk na polskich obszarach morskich przyległych do obszaru miasta Helu. Czy są pytania w sprawie projektu? Jeżeli nie to przechodzimy do głosowania. Uruchamiam urządzenie do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję, w głosowaniu wzięło udział 14 radnych, wszyscy byli "za", nikt się nie "wstrzymał" i nikt nie był "przeciw". Oświadczam, iż rada podjęła Uchwałę Nr XXV/193/21.
Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XXV/193/21 Rady Miasta Helu z dnia 5 maja 2021 r. w sprawie określenia wykazu kąpielisk na polskich obszarach morskich przyległych do obszaru miasta Helu.

b) projekt uchwały nr 21/2021 w sprawie przyjęcia „Programu wspierania rodziny w Gminie Miejskiej Hel na lata 2021-2023”,
Przewodniczący rady:
Kolejny projekt uchwały, projekt uchwały nr 2 1/202 1 w sprawie przyjęcia programu wspierania rodziny w Gminie Miejskiej Hel na lata 2021-2023. Czy są pytania do tego projektu? Nie ma. W takim razie przechodzimy do głosowania. Uruchamiam urządzenie do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Mam problem proszę państwa z urządzeniem do głosowania, ponieważ mi nie zlicza a widzę że państwo oddaliście głosy. Głosowało 14 radnych, wszyscy byli "za", nikt się nie "wstrzymał" i nikt nie był "przeciw". Oświadczam, iż rada podjęła Uchwałę Nr XXV/194/21.
Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XXV/194/21 Rady Miasta Helu z dnia 5 maja 2021 r. w sprawie przyjęcia „Programu wspierania rodziny w Gminie Miejskiej Hel na lata 2021-2023”.

c) projekt uchwały nr 22/2021 w sprawie przyjęcia „Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Gminie Miejskiej Hel na lata 2021-2025”,
Przewodniczący rady:
Przechodzimy do projektu uchwały nr 22/2021 w sprawie przyjęcia strategii rozwiązywania problemów społecznych w Gminie Miejskiej Hel na lata 2021-2025. Proszę bardzo, czy są pytania w sprawie projektu? Nie widzę. Przechodzimy do głosowania. Uruchamiam urządzenie i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję, w głosowaniu wzięło udział 14 radnych, wszyscy byli "za", nikt się nie "wstrzymał" i nikt nie był "przeciw". Oświadczam, iż rada podjęła Uchwałę Nr XXV/195/21.
Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XXV/195/21 Rady Miasta Helu z dnia 5 maja 2021 r. w sprawie przyjęcia „Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Gminie Miejskiej Hel na lata 2021-2025”.

d) projekt uchwały nr 23/2021 w sprawie wyrażenia zgody na objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki pod firmą EKOHEL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Helu,
Przewodniczący rady:
Projekt uchwały nr 23/2021 w sprawie wyrażenia zgody na objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki pod firmą EKO HEL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Helu. Proszę czy ktoś w tej sprawie chciałby zabrać głos? Nie widzę. W takim razie uruchamiam system to głosowania. Przystępujemy do głosowania, proszę o oddawanie głosów. Dziękuję, w głosowaniu wzięło udział 14 radnych, wszyscy byli "za", nikt się nie "wstrzymał" i nikt nie był "przeciw". Oświadczam, iż rada podjęła Uchwałę Nr XXV/196/21.
Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XXV/196/21 Rady Miasta Helu z dnia 5 maja 2021 r. w sprawie wyrażenia zgody na objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki pod firmą EKOHEL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Helu.

e) projekt uchwały nr 24/2021 w sprawie zasad wnoszenia, cofania i zbywania udziałów i akcji przez Burmistrza Helu,
Przewodniczący rady:
Kolejny projekt uchwały, projekt uchwały nr 24/2021 w sprawie zasad wnoszenia, cofania i zbywania udziałów i akcji przez Burmistrza Helu. Proszę bardzo, czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos? Nie widzę. W takim razie uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję, w głosowaniu wzięło udział 14 radnych, wszyscy byli "za", nikt się nie "wstrzymał" i nikt nie był "przeciw". Oświadczam, iż rada podjęła Uchwałę Nr XXV/197/21.
Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XXV/197/21 Rady Miasta Helu z dnia 5 maja 2021 r. w sprawie zasad wnoszenia, cofania i zbywania udziałów  i akcji przez Burmistrza Helu.

f) projekt uchwały nr 25/2021 w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2021 rok,
Przewodniczący rady:
Przechodzimy do projektu uchwały nr 25/2021 w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2021 rok. Proszę bardzo, czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos? Nie widzę, w takim razie uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję, w głosowaniu wzięło udział 14 radnych, wszyscy byli "za", nikt się nie "wstrzymał" i nikt nie był "przeciw". Oświadczam, iż rada podjęła Uchwałę Nr XXV/198/21.
Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XXV/198/21 Rady Miasta Helu z dnia 5 maja 2021 r. w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2021 rok.

g) projekt uchwały nr 26/2021 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu,
Przewodniczący rady: Ostatni projektem uchwały jest projekt numer 26/2021 sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu. Czy ktoś z państwa w tej sprawie chciałby zabrać głos? Nie widzę, w takim razie przechodzimy do głosowania. Uruchamiam systemi proszę o oddawanie głosów. Dziękuję, w głosowaniu wzięło udział 14 radnych, wszyscy byli "za", nikt się nie "wstrzymał" i nikt nie był "przeciw". Oświadczam, iż rada podjęła Uchwałę Nr XXV/199/21. Proszę państwa wyczerpaliśmy porządek tego punktu, rozpatrzyliśmy wszystkie projekty uchwał.
Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XXV/199/21 Rady Miasta Helu z dnia 5 maja 2021 r. w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu.

12. Sprawozdania i informacje.
Przewodniczący rady:
Kolejnym punktem są Sprawozdania i informacje. Proponuję proszę państwa w związku z tym, że autorzy sprawozdań dochodzą do nas i oczekują. Ciężko było określić dokładną godzinę, wstępnie określiłem na godzinę 10:30.

e) Ocena działań w zakresie profilaktyki zdrowotnej dzieci i młodzieży w ZSO Hel. Możliwości diagnozy i oddziaływania w tym zakresie na terenie szkoły, realizacja elementów  profilaktycznych  w  ramach  programu  szkolnego,  wpływ  orzeczeń i opinii specjalistycznych instytucji na proces dydaktyczno – wychowawczy.
Przewodniczący rady:
Więc proponował bym zacząć proszę państwa od ppkt e O cena działań w zakresie profilaktyki zdrowotnej dzieci i młodzieży w ZSO Hel. Możliwości diagnozy i oddziaływania w tym zakresie na terenie szkoły, realizacja elementów profilaktycznych w ramach programu szkolnego. Wpływ orzeczeń i opinii specjalistycznych instytucji na proces dydaktyczno - wychowawczy. I to sprawozdanie prosiłbym żeby przedstawił pan burmistrz.
Burmistrz Helu: Panie przewodniczący, szanowni radni dyrekcja szkoły poprosiła mnie o przedstawienie tego sprawozdania, ponieważ ma trudną sprawę, którą wraz z pedagogiem, psychologiem, z rodzicem rozstrzyga tym czasie w szkole i nie może wziąć bezpośrednio udziału dzisiaj w sesji. To sprawozdanie to ocena, krótka zresztą. Została państwu dostarczona na piśmie. Z niej wynika, że mimo, że nauczanie jest zdalne ewentualnie hybrydowe to wszystkie sprawy związane z pracą pedagoga, psychologa i wychowawców odbywają się bez zakłóceń, stabilnie. Jeżeli są skierowania do pracy uczniów stacjonarnych, do odbywania konsultacji i spotkań z pedagogiem, czy też psychologiem takie zajęcia odbywają się w szkole no i daj Boże żeby tak było. Żeby nie było jakiś groźnych zachowań. Tym bardziej, że rok czasu poza szkołą w różnych konfiguracjach dzieci też mają wytrzymałość psychiczną, nie tylko starsze osoby. No ale już niedługo wszyscy wrócą do tej szkoły mam nadzieję i jakoś to się unormuje. Jeżeli są jakieś pytania to proszę bardzo, postaram się odpowiedzieć. Jak nie to zasięgnę konsultacji telefonicznej, po przerwie odpowiem państwu.
Informacja stanowi załącznik do protokolu.

Przewodniczący rady: Dziękuję, proszę bardzo czy są pytania do tego sprawozdania? Jeżeli nie ma to w takim razie dziękuję. Dziękuję panie burmistrzu. Dzień dobry. Witamy panie Pawle.

a) Sprawozdanie  z  wykonania  Gminnego  Programu  Profilaktyki  i  Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii ora efektów jego realizacji w roku 2020,
Przewodniczący rady:
Proszę państwa przed nami Sprawozdanie z wykonania Gminnego programu profilaktyki rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii oraz efektów jego realizacji w roku 2020. Proponuję formułę taką żeby pan pełnomocnik przedstawił sprawozdanie i wtedy pytania, chyba, że państwo proponujecie inaczej. Jeżeli nie to oddaje głos panu panie Pawle.
Burmistrz Helu: Panie Pawle Zakładam, że pan osobiście pisał także może własnymi zdaniami proszę.
Pełnomocnik burmistrza Paweł Budzisz: Proszę państwa w roku 2020 z uwagi na wiadomo na pandemię to było troszeczkę inaczej wszystko funkcjonowało niż do tej pory i punkt, świetlica w pewnym momencie były w ogóle nie czynne. Od pewnego momentu były wszystko funkcjonowało na zasadzie telefonu, świetlica na zasadzie takiej współpracy z dziećmi online. Panie miały tam kontakt i prowadziły pracę no właśnie w ten sposób. Mimo tego były prowadzone w szkole na przykład różnego rodzaju warsztaty profilaktyczne, które są tutaj ujęte na czwartej piątej stronie. W ogóle w 2020 roku założyliśmy, że wpływy wyniosą 220 tyś. i z tego było przeznaczonych 200 tyś. na profilaktykę przeciw alkoholową a 20 tyś. na przeciwdziałanie narkomanii. Wpływy rzeczywiste wyniosły troszeczkę mniej bo 210 tyś. a wydaliśmy z kolei więcej niż wpływów było o 3 tyś. Dużym wydatkiem dla nas cały czas jest utrzymanie tego budynku. Dużo pieniążków poszło na dużo związanych z zatrudnieniem ludzi, zatrudnienie osób, które to wszystko obsługują, zajmują się tym wszystkim. Tutaj są w tym sprawozdaniu koszty, które zostały poniesione w związku z tym. Oprócz tego jeszcze był czas na to i była możliwość, że były przeprowadzone szkolenia. Było prowadzone jedna edycja, co prawda w tym roku tylko szkoła rodzenia była. Jeżeli chodzi o to, co najbardziej mnie powiedzmy interesuje to pomoc ludziom, którzy mają problem z alkoholem i nie tylko. I w ubiegłym roku wpłynęło do komisji 10 wniosków tego typu, z czego 5 z komisariatu policji w Juracie, 3 było od pracodawcy i 2 wnioski były z MOPS -u. W tych sprawach żeśmy rozmawiali z osobami, które tam były, z rodzinami i z tymi osobami i efektem tego było, że dwa wnioski poszły do sądu o przymusowe leczenie. No efekty trudno powiedzieć bo to są długoterminowe ale tak to wyglądało mniej więcej. Zespół do spraw kontroli napojami alkoholowymi bo takie kontrole były prowadzone w sezonie letnim, odbył 4 posiedzenia, w tym sprawdzono 15 punktów podawania i sprzedaży napojów alkoholowych. Dlatego tylko 15 z tego względu, że były to wytypowane żeby nie chodzić po wszystkich, wszystkich ludzi nie denerwować tylko tam, gdzie możliwe było jakiekolwiek tam nie wiem jakieś niedociągnięcia, jakieś braki. To tam żeśmy sprawdzali. W tym roku nie było, nie podpisaliśmy umowy z tą firmą, którą pan Janusz wcześniej podpisywał zawsze. Znaczy, którą pan burmistrz podpisywał, przepraszam, która polegała na tym, że młoda osoba która wizualnie nie wygląda na to, że ukończył 18 lat ale ma ten dowód osobisty. Ma ukończone 18 lat, chodzi po sklepach i zakupuje powiedzmy alkohol i wtedy w razie gdy ekspedientka nie pyta się o dowód osobisty, nie sprawdza tej granicy wieku to wtedy jest przeprowadzona rozmowa z takim właścicielem sklepu. Informacja idzie do burmistrza i na policję ale w tym roku już jestem po rozmowach z tą firmą, która tym się zajmuje i w tym roku to zostanie przeprowadzone na taką szerszą skalę. Jeżeli tylko nam pozwoli na to pandemia. Jeżeli chodzi o liczbę zezwoleń jaki mamy to jest w gastronomii na do sprzedaży alkoholu na miejscu takich alkoholu do 4,5% to mamy 51 punktów, sklepów 13, alkoholi takich jak powiedzmy tak jak wino tak krótko mówiąc to jest 25 sklepów, 25 lokali i 12 sklepów i powyżej 18% czyli te wszystkie wódki, nie wódki to wychodzi na to, że jest 24 takie lokale i też 12 sklepów. To tak pokrótce. To najważniejsze mi się wydaje.
Przewodniczący rady: Dziękuję, czy są pytania do sprawozdania? Proszę pan radny Łazur.
Radny Łazur: Ja mam takie pytanie. Czy są jakieś sprawy, problemy które radni, rada czy miasto mogłoby pomóc w pracy komisji?
Pełnomocnik burmistrza Paweł Budzisz: Myślę, że największym to jest problemem może nie problemem ale taką z czym ja się spotykam, że jak ktoś mówi, że nie wie że coś takiego jest. No jeżeli radni tylko w rozmowach to po prostu wspominać ,że jest taki Punkt Pomocy Rodzinie bo my się zajmujemy nie tylko alkoholem tak, nie tylko narkotykami ale no wszystkimi sprawami takimi, którymi zwykły tutaj mieszkaniec Helu sobie czasami nie potrafi poradzić. Bo są ludzie, którzy na przykład nie wiem mają problem z napisaniem wniosku o chociażby taką rzecz jak o alimenty, nie wiem pozew o na przykład o ściągnięcie komuś długu no takich sprawach staram się też ludziom No bo mówię nie każdy jest w stanie sobie coś takiego w z internetu wydrukować, napisać. To wtedy jestem w stanie powiedzmy podpowiedzieć jak to zrobić tak. Nie wiem również pomagamy w takich sytuacjach sporadycznie, gdzie na przykład trafi do mnie do nas sytuacja gdzie sąsiedzi się nie mogą pogodzić i czasami trzeba po prostu podpowiedzieć jak to zrobić.
Radny Łazur: Dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję, pan radny troszeczkę wyprzedził moje pytanie. Bo ja chciałem zapytać w kontekście 2020 roku takie dwa parametry, jeżeli było coś takiego. Czy byłby pan wstanie określić, czyli to co pan radny Łazur powiedział, czyli największy wasz problem i drugie czy było coś takiego co moglibyście określić mianem jakiegoś takiego spektakularnego sukcesu. Czy był to taki zwyczajny rok.
Pełnomocnik burmistrza Paweł Budzisz: Zwyczajny rok to nie był bo ta pandemia. Myślę, że sukcesem było już to, że mimo tej pandemii, mimo tego wszystkiego ludzie przychodzili do nas. Bo tutaj jest tak jak napisałem mniej niż w poprzednich latach ale w Punkcie Pomocy Rodzinie przyjęliśmy 309 osób. W zasadzie to w większości 99% to mieszkańców Helu. To jest sukcesem mi się wydaje, że tam jednak ludzie trafiają. Bywają dni, że tam naprawdę, że nikt nie przychodzi ale bywają dni, że parę osób się zbierze i naprawdę z różnymi problemami.
Przewodniczący rady: Dziękuję ale tutaj dochodzę do wniosku w takim razie, że informacje o waszym istnieniu jest powszechna. Natomiast o waszej działalności, w zakresie waszej działalności jest nie do końca znana. Tak mi się przynajmniej wydaje ale myślę że tutaj jeżeli będziemy mogli pomóc to na pewno pomożemy. Czy są jeszcze pytania do pana pełnomocnika? Jeżeli nie dziękuję panie Pawle za przygotowanie sprawozdania, za wizytę i złożenia tego sprawozdania. W takim razie ogłaszam przerwę piętnastominutową, do godziny 10:35.
Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.

b) Informacja o stanie sportu powszechnego w Helu za 2020 rok.
Przewodniczący rady:
Proszę państwa przechodzimy do podpunktu b Informacja o stanie sportu powszechnego w Helu za 2020 rok. Witam pana pełnomocnika ds. sportu Pana Norberta Górskiego i oddaję panu głos.
Pełnomocnik burmistrza Helu ds. sportu: Dzień dobry, serdecznie witam pana burmistrza, przewodniczącego Rady Miasta, szanownych radnych i zaproszonych gości. Dziś mam wielką okazję i jednocześnie przyjemność przedstawić państwu sport powszechny w Helu, który miał miejsce w oparciu o Miejscu Halę Sportowo-Widowiskowa, miejską salę gimnastyczną. No
i tak że wziąłem pod uwagę wyniki sportowe uczniów naszej szkoły, czyli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Helu.

Przewodniczący rady: Przepraszam panie Norbercie, bardzo państwa proszę o prawidłowe założenie maseczek.
Pełnomocnik burmistrza Helu ds. sportu: Jak zawsze co roku przygotowuję dla państwa poglądowe sprawozdanie na zasadzie pokazów slajdów, by państwu można było to bardziej obrazować. W Helu na podstawie harmonogramu zajęć organizowano szereg różnych dyscyplin sportowych. Tutaj państwu przestawię instruktorów tych dyscyplin sportowych.
W prezentacji tak jak mówiłem uwzględniłem także szkołę tutaj w zespole szkół. Od jakiegoś czasu na podstawie Ministerstwa Sportu Hel a dokładnie szkoła bierze udział w takim ogólnopolskim programie, którego operatorem jest Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy na zasadzie zajęć dodatkowych SKS pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży. Prowadziliśmy i nadal prowadzimy zajęcia Aktywnego Seniora, które są realizowane w Miejskiej Hali Sportowej. No i tak już przechodząc do różnych wydarzeń sportowych, tak już punktualnie o godz. 12:00 pierwszego stycznia rozpoczynamy zawsze mecz piłki nożnej. Sympatyków piłki nożnej tej dyscypliny sportu to jest na tyle żebyśmy mogli sobie tutaj tak sportowy sezon, albo nawet rok otworzyć. Wydarzenie Helskich Morsów w Cetniewie. Nasza grupa sympatyków kąpieli morskich także nie tylko tyle co kąpię się na terenie Helu, tylko tak że wyjeżdża i promuje się a także Hel na innych gminach. UKS Delfin Jastarnia z zawodnikami z Helu, czyli jednocześnie to są nasi mieszkańcy Helu o nich tak że chciałem wspomnieć. Zajmujemy miejsca na podium. Dzięki uprzejmości właśnie pani prezes ma możliwość państwu to tutaj dzisiaj przedstawić. Wielki Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy tutaj na to warto zwrócić uwagę, że poprzez bardzo dobrą współpracę z między innymi Marcina Wiki i Daniela Plińskiego mieliśmy okazję tutaj zorganizować wspólnie taki mecz towarzyski w ramach tego właśnie WOŚP-u, w którym właśnie Marcin Wika udział w naszej reprezentacji. Ferie sportowe zawsze są bardzo aktywne. Cieszą się dużym zainteresowaniem. Oczywiście fajne nagrody no i dobrze zorganizowane wszystko od a do z. Akademia Siatkówki Daniela Plińskiego, który już u nas działa tutaj jak dobrze pamiętam od dwóch lat. Dzieci i młodzież mają okazję szkolić się pod okiem naszego mistrza, reprezentanta Polski i wielokrotnego Mistrza Polski w siatkówce halowej i plażowej czyli Daniela Plińskiego i między innymi Marcina Wiki. Tutaj też warto wspomnieć o naszej Ochotniczej Straży Pożarnej, która wzięła udział w turnieju a dokładnie w mistrzostwach województwa pomorskiego awansując to znaczy wzięła udział w turnieju piłkarskim. Wygrywając ten turniej i wzięła udziału następnie w mistrzostwach województwa pomorskiego piłki nożnej w Ochotniczej Straży Pożarnej. Zlot morsów w Helu tym razem w Helu. Też bardzo duże zainteresowanie. Sympatycy tych zimnych kąpieli przyjeżadżali do nas z całej Polski. Regaty gmin województwa pomorskiego w Rewie nasza załoga bardzo fajnie, sympatyczna i bardzo miła atmosfera. Tutaj bardzo dużo ludzi i takich sympatyków właśnie tych sportów wodnych a także między innymi Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego i pan Borysewicz wice przewodniczący Platformy Obywatelskiej wziął udział w tym właśnie wydarzeniu. Przy okazji oni z tego, co wiem otwierali ten obiekt jako nowy więc byli zaproszeni jako goście honorowi. Letnia szkółka tenisa ziemnego też cieszy się fajnym i dużym zainteresowaniem. No nie ukrywam, że z uwagi na reżim sanitarny i ograniczenie jakie mieliśmy nie mogliśmy aż tyle chętnych dzieci przyjąć więc staraliśmy się jakoś te dzieci tutaj pogodzicie, ratować żeby dzieci miały okazję zapoznać się z tą dyscypliną sportu. No i widzę tam kilka fajnych talentów. Puchar Bałtyku na scenie Bulwaru Nadmorskiego w Kulturystyce i fitness w tym roku również jak dobrze pamiętam chyba 15 sierpnia. Przygotowujemy się do 6 pucharu Bałtyku też w Helu. Przyjeżdża bardzo duża grupa czołowych zawodników, wielokrotnych medalistów Polski i świata w kategorii kobiet i mężczyzn. Kolejny charytatywny bieg pod hasłem Przegoń raka dla dzieciaka witaliśmy ich w Helu w ramach akcji charytatywnej. Cele jak widzicie przez całą Polskę a ja już przy okazji jak już o tym mówię to też warto i zapraszam już dziś około godziny 17:00 tutaj przy naszym pomniku Neptuna też będziemy witać grupę trzech takich można by było powiedzieć śmiałków, którzy dziś też będą z Gubałówki do Helu w ciągu pięciu dni mieć finał naszej akcji. To znaczy ich akcji no i będziemy ich tutaj gościć, też w pomocy charytatywnej. To o czym mówiłem Daniel Pliński i Marcin Wika odwiedzili burmistrza Helu dziękuję mu jednocześnie za współpracę no i fajną atmosferę, realizację różnych zadań tutaj sportowych na terenie miasta Helu. Mistrzostwa Polski Północnej w tenisie ziemnym w Redzie. Tutaj akurat mieliśmy okazję zagrać w turnieju mocno obsadzonym, tenisowym udało nam się zająć trzecie miejsce w grze podwójnej w Mistrzostwach Polski Północnej w kategorii mieszanej. Mistrzostwa Polski w pływaniu długodystansowym tak jak wcześniej wspomniałem UKS Delfin Jastarnia no i tutaj nasi uczniowie no i tutaj nasi mieszkańcy Helu. No zajmują co, co rusz w każdej zawodach miejsca na podium. O tym warto wspominać, o nich warto także mówić. Edycja maratonu północ-południe to też rajd rowerowy, który ma charakter samowystarczalny. Zawodnicy się zakwalifikować muszą jednak przejść kilka innych maratonów, między innymi północ-południe, maraton dookoła polski, maraton Bałtyk - Bieszczady. Kolejny maraton północy wspólnie gminą Władysławo organizujemy bieg czterech latarni. Co roku między Helem, Jastarnią aż do Rozewia na dystansie 42 195, czyli maratonów i tutaj też to wydarzenie cieszy się dużym zainteresowaniem. Ogólnie celem jest popularyzacja zdrowego, aktywnego trybu życia i rekreacji na świeżym powietrzu, a także promocja obydwu gmin. Turniej z podwórka na stadion o puchar Tymbarku to już nasi uczniowie klas 4 - 8 jak dobrze pamiętam. W tej kategorii wzięli udział w turnieju w Jastarni. Kolejne ważne wydarzenie czego co od dłuższego czasu udaje nam się realizować Wojewódzkie igrzyska młodzieży szkolnej chłopców, dziewcząt w badmintonie, drużyna chłopców. Tym razem z uwagi na to, że fajnie to wszystko organizujemy mamy okazję to realizować w naszej szkole poprzez obserwacje naszych działalności sportowych poprzez Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy, który otrzymuje zlecenia organizacji różnych wydarzeń. No to mieliśmy to możliwość zrobić w Helu. No i zajęliśmy miejsce pierwsze, czyli na podium, jednocześnie awansując do Mistrzostw Polski. Turniej Mikołajkowy chłopców i dziewcząt w Pucku. Właśnie dzięki temu, że prowadzimy Akademia Siatkówki i prowadzimy zajęcia popołudniowe nasze dzieci interesujemy tą dyscypliną sportu, co potem przekłada się także na wyniki sportowe. No i jednocześnie do różnych klubów sportowych o czym też warto powiedzieć, że nasi uczniowie już nawet biorą udział jeżdżę do Pucka do UKS do klubów sportowych w Pucku, że tak powiem. Nie tylko uczniowie, ale także i nauczyciele aktywnie starają się reprezentować szkołę. Tutaj akurat w tym temacie i miasto w Turnieju mistrzostw nauczycieli w piłce siatkowej. Tym razem ona była organizowana w [dźwięk niezrozumiały] Walczyliśmy ale nie udało nam się uplasować na podium. Tutaj akurat to samo w kategorii chłopców w badmintonie drużynowym. Tak jak mówię byliśmy mistrzami Województwa Pomorskiego, gdzie turniej odbywał się w naszej szkole. Tym razem pojechaliśmy do Białegostoku i co ciekawe staliśmy się szkołą szóstą w Polsce w tej dyscyplinie sportu, liczącą się na tyle, że zajęliśmy po prostu 6 miejsce. W tym czasie był obecny pan minister edukacji Dariusz Piątkowski, który w tamtym czasie był ministrem i otwierał to wielkie wydarzenie. z tego, co wiem tutaj akurat jedna z uczennic, która też tam jest brała udział teraz w Mistrzostwach Polski ale też nie udało się na podium. Projekt Rodzinne rakiety 2020 to jest projekty po części pokrewny od programu Shadowtime. To jest program badmintonowy, który też jest jakby programem ogólnopolskim, który też realizuje w Miejskiej Hali Sportowo-Widowiskowej. Zajęcia oparte są na podstawach gry w badmintona. Zajęcia kierowane są dla dzieci a także i rodziców. No i oczywiście bezpłatne i były organizowane w każdą środę, w godzinach od 16:00 do 17:00 i te zajęcia również chce nadal by były realizowane bo już czuje i słyszę że jest zainteresowanie. Szanowni państwo tutaj także ze środków finansowych udało się zakupić mi także słupki i uchwyty magazynowe, ze środków budżetu miasta na tyle, które są jednak niezbędne do realizacji zajęć. Tutaj waśnie z tego, co wiem też zgłaszały panie potrzeby z aerobików, zumby, z takich ćwiczeń aerobowych, że nie mają stepów, sztang no i staraliśmy się tutaj spełnić ich oczekiwania na tyle by te zajęcia ich mogły być naprawdę efektywne. No i czuje zadowolenie. Kupiliśmy także stół tenisowy jak widzicie, maty do klubu fitness a także wyposażyliśmy z pomieszczenia fitness, pomieszczenia szatni przy klubie fitness takie szafki ubraniowe. Co dalej? Modernizacja powierzchni hala teraz wygląda nie ukrywam jak nowa na tyle, że wymiary boiska na przykład do koszykówki były już inne, teraz są inne od 2010 roku. Zrobiliśmy nowe linie, nowa nawierzchnia jak widzicie teraz to przepięknie wygląda hala jest nowa. Tutaj jeszcze wrócę do tego, coś nie działa. I także jak już mieliśmy okazję wykorzystać renowacji linii w dużej hali sportowej czyli w Miejskiej Hali Gimnastycznej tak w sali gimnastycznej też wzięliśmy to pod uwagę jest ładna nowa i czyściutka. Oczywiście odnowiliśmy barierki. Już myślimy tutaj o dalszych pracach. Harmonogram No oczywiście liczba uczestników z racji pandemii jest ona delikatnie mniejsza, ale to akurat nie ma wpływu. Tutaj widzę w przyszłości wielofunkcyjnego boiska, tutaj przy inicjatywie też burmistrza Helu, który tutaj też w porozumieniu z innymi i radnymi, wiceburmistrzem tutaj myślimy o tym, żeby takie boisko mogło przy szkole powstać. Byłoby wspaniałe. Wspaniale by to wyglądało no i oczywiście spełniło by oczekiwania mieszkańców a także może i dzieci. Co tutaj dalej? Park Myślisza też wspaniałe miejsce. Warto by było oczywiście tutaj ten teren też wykorzystać jeszcze bardziej w pełni uzupełniając go o takie stoliki na przykład do gry w szachy, czy warcaby a także takie widzicie na dole państwo po lewej stronie takie bilardy czy nawet do gry w bule. To jest trzeci rysunek po prawej stronie. Z tego, co wiem jest bardzo popularny we Francji. Coś mi się przewinęło zbyt szybko. No i środki, które wykorzystane zostały w poprzednim roku, czyli jak państwo wiecie dużo zostało zakupione a jednocześnie dużo zostało zrobione. Ja ze swojej strony chciałbym także zaprosić was do hali sportowej. Przypomnieć wam o pozytywnym myśleniu, że ruch to pozytywne myślenie, unikanie stresów no i dobre samopoczucie. Bo wiadomo, że to jest ruch jest zdrowy, dobry na wszystko. A już jeżeli jestem przy głosie chciałbym jeszcze dodać ostatnie zdanie. Chciałbym ze swojej strony podziękować także za współpracę panu Józefowi, za wspólna lata pomocy w organizacji wszelkich imprez sportowych, no i wspaniałych dowodowych relacji. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący rady: Dziękuję panie Norbercie. Jak zwykle wyczerpujące i dokładne i kolorowe sprawozdanie.
Pełnomocnik burmistrza Helu ds. sportu: Dziękuję.
Przewodniczący rady: Czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos? Widzę pan burmistrz, bardzo proszę.
Burmistrz Helu: Panie Norbercie ponieważ na którymś z ostatnich spotkań z radnymi usłyszałem, że miasto ma mały program dla dzieci, młodzieży żeby mogli coś robić bo popołudniami czymś się zainteresować. Proszę wymienić jakie dyscypliny sportu można uprawiać na naszej hali sportowej i pan jako pełnomocnik burmistrza to organizuje. W punktach tylko wymienić te dyscypliny, gdzie są zatrudnieni przez miasto instruktorzy i zobaczymy czy to jest mało, czy dużo.
Pełnomocnik burmistrza Helu ds. sportu: Według mojej oceny harmonogram, który jest przygotowywany przeze mnie jest w pełni wykorzystany, na tyle że każdy znajdzie każdą dyscyplinę sportu dla siebie, która go zainteresuje. No i począwszy tutaj od siatkówki, koszykówki i badmintona w zależności wiadomo od grupy wiekowej, piłka nożna, tenis ziemny, tenis stołowy. Mamy dużo tych dyscyplin sportowych. Oczywiście zajęcia aerobowe jak zumba, aerobik czy nawet klub fitness.
Burmistrz Helu: Dziękuję bardzo, myślę że miasto wielkości trzech tysięcy mieszkańców nie ma się czego wstydzić. Daj Boże żeby inne duże miasta miały taką ofertę sportową. Ja chcę tylko państwu jeszcze powiedzieć, że na tym nie przestajemy. Te zajęcia, które odbywają się dodatkowe, czy to na hali sportowej, czy na naszym boisku chcemy jeszcze bardziej urozmaicić i dać możliwość dzieciom i młodzieży spędzania wolnego czasu popołudniami ale również wzbogacić ofertę dla naszego Zespołu Szkół Ogólnokształcących i w miesiącu sierpniu będziemy składali wniosek do Lokalnej Grupy Rybackiej. W tej chwili musimy uaktualnić projekt budowy nowego boiska wielozadaniowego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących, gdzie znajdują się dwa boiska do koszykówki, boisko do siatkówki, bieżnia jak również trybuny. Z tego co pamiętam 150 przynajmniej osób i jeżeli jestem przekonany, że w przyszłym roku ten projekt będziemy mogli zrealizować a to boisko docelowo by było również wykorzystywane ponieważ ze względu na to, że będą trybuny na różnego rodzaju również imprezy inne aniżeli tylko sportowe. Także myślę, że jak usłyszymy za chwilę sprawozdanie pani dyrektor z biblioteki to się okaże, że u nas tych oferty dla dzieci, młodzieży jest naprawdę dużo tylko trzeba jeszcze żeby rodzice i ta młodzież korzystała z tej oferty. Bo narzekać każdy może. Najważniejsze żeby ten czas swój poza lekcjami spędzić jak najlepiej. Ja pamiętam jak byłem w wieku dziecięcym, młodzieżowym nie było dnia ani godziny żebym nie był na boisku sportowym. I nigdy bym nie narzekał, że a wtedy boiska były innego typu aniżeli dzisiaj kawałek zielonej trawy i już było boisko. Także miasto tu stara się w tą infrastrukturę inwestować. Wszystkie dyscypliny, które są zgłaszane przez pełnomocnika do mnie o tym, że taka chęć jest ze strony rodziców, czy też młodzieży żeby dana dyscyplina była uruchomiona, jeżeli tylko znajdzie się instruktor jest zgoda żeby taka dyscyplina w naszej hali funkcjonowała. No tylko tyle w formie uzupełnienia, dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję, pani radna Panek proszę.
Radna Panek: To ja ze swej strony w imieniu osób korzystających z zajęć aerobiku, czy też zumby panu Norbertowi bardzo serdecznie dziękuję za zakupiony sprzęt do urozmaicenia tych zajęć. Niestety nie wszystko poprzez pandemię można było, że tak powiem sprawdzić i testować. Mamy nadzieję, że ulegnie to zmianie i za jakiś czas wrócimy do normalności, dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję, czy ktoś z państwa chciałby jeszcze zabrać głos i podziękować panu Robertowi? Rozumiem, że wszyscy dziękujemy. Dziękuję panie Norbercie za bardzo wyczerpującą sprawozdanie za dotychczasową działalność i mamy nadzieję, wiemy o tym, że ta działalność będzie za na pewno taka sama albo lepsza. Dziękuję bardzo.
Pełnomocnik burmistrza Helu ds. sportu: Ja również bardzo dziękuję wszystkim.
Informacja stanowi załącznik do protokołu.

c) Sprawozdanie  z  działalności  Miejskiej  Biblioteki  Publicznej  im.  Stefana Żeromskiego w Helu. Uzyskane efekty, problemy, potrzeby i perspektywy działań w roku 2021.
Przewodniczący rady:
Proszę państwa przed nami Sprawozdanie z działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wiem, że pani dyrektor czeka. Możemy poprosić panią dyrektor? Aha panie Norbercie mamy taki reżim sanitarny, że osoba która kończy sprawozdanie niestety musi opuścić nas, ponieważ to miejsce jest przewidziany dla kolejnej osoby. witamy panią dyrektor naszej biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego a to oznacza, że przechodzimy do podpunktu c Sprawozdanie z działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Helu. Uzyskane efekty, problemy, potrzeby i perspektywy działań w roku 2021. Oddaje pani głos, pani dyrektor. Pani dyrektor bardzo przepraszam ale proszę założyć maseczkę.

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Helu: Dziękuję, panie przewodniczący, szanowny panie i panowie radni sprawozdanie szczegółowe z działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Helu zostało państwu dostarczone w wyznaczonym czasie. Jest ono również zamieszczony już na BIP-ie dla chętnych, którzy chcieliby się ze szczegółowymi danymi zapoznać . a dzisiaj chciałabym dopełnić krótką prezentację ukazującą najważniejsze wydarzenia, jakie zostały zrealizowane w 2020 roku. Od 1 stycznia 2020 roku wprowadziliśmy nową usługę dla naszych czytelników. Dostęp do największej platformy ebooków w Polsce Legi mi. To ponad 60 tyś. tytułów, nieograniczony dostęp do premier, bestsellerów, nowości wydawniczych, najbardziej popularnych książek a wszystko to dzięki Konsorcjum Pomorskie mu, do którego w pierwszym roku przystąpiły 23 biblioteki z naszego województwa. W tym również helska biblioteka, która była pierwszą w powiecie puckim, która umożliwiła swoim czytelnikom bezpłatny dostęp do Legimi, legalnej wypożyczalni ebooków. Bezpłatne kody wydajemy w cyklu miesięcznym. Z usługi tej może skorzystać każda osoba, która jest czytelnikiem helskiej biblioteki i posiada aktualną kartę biblioteczną, zarejestrowaną w naszym systemie. Od stycznia tego 2021 roku oferta została rozszerzona o dostęp do audiobooków i synchrobooków. Synchrobooki i to książki, które można czytać i słuchać na przemian. System zapamiętuje miejsce, gdzie skończyliśmy czytać. W dowolnym momencie możemy wybrać formę audio i podczas spaceru czy oczekiwania na jakąś sprawę posłuchać wybraną lekturę, następnie zmienić w dowolnym czasie formę na ebook i czytać na urządzeniu mobilnym. Nasi czytelnicy większość deklaruje, że nadal preferują książki drukowane. Jednak z badań Biblioteki Narodowej wynika, że pomału rośnie zainteresowanie platformami udostępniającym ebooki i audiobooki. Cieszy na pewno spadek liczby czytelników, którzy dotychczas najchętniej pobierali książki za darmo z internetu bez stosowania prawa autorskiego. Proponowana przez helską bibliotekę oferta Legimi to legalne źródło ebooków, które chroni prawa autorskie i własność intelektualną. W styczniu odbył się finał akcji Zostań naszym czytelnikiem. Sama akcja trwała od października 2019 roku i miała na celu zachęcenie mieszkańców Helu do odwiedzenia biblioteki i skorzystania z jej oferty. W akcji wzięło udział 50 osób. W styczniu też organizowałyśmy bardzo popularne biblio ferie skierowane do dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Dużym uznaniem cieszyły się zajęcia z klockami Lego, zajęcia podczas, których dzieci wykonywały kompozycję kwiatową w słoiku oraz spotkanie z teatrem Gargulec. W lutym uczestniczki warsztatów wokalnych organizowanych przez helską bibliotekę wzięły udział w XII Finałowej Gali Bursztynowych Kluczy. To konkurs wokalny organizowany przez I Liceum Ogólnokształcące w Pucku, skierowany do uzdolnionej młodzieży z powiatu puckiego. Uczestniczka naszych warsztatów no właśnie w zeszłym roku zajęła pierwsze miejsce w kategorii młodszej siódmych i ósmych klas. W lutym młodsi uczestnicy warsztatów wokalnych reprezentowali Hel w Wojewódzkim Konkursie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Mini Open Gdynia 2020. Konkurs ten organizuje Młodzieżowy Dom Kultury w Gdyni. Od 14 lutego do 8 marca odbył się konkurs literacki Z kobietą w roli głównej, w marcu też odbyły się warsztaty ekologiczne dotyczące bio kompostownika, który w efekcie znalazł się w helskiej bibliotece. Wszystkie odpady trafiają do kompostownika, gdzie dżdżownice kalifornijskie przerabiają resztki na cenny naturalny biohumus, którym zasilamy biblioteczne rośliny. W czasie pierwszego lockdownu przeprowadzono skontrum zgodnie z rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych. W tym czasie przeprowadzono również szczegółową selekcję księgozbioru, zapakowano książki zniszczone, zaczytane. Zdeaktualizowane, oraz te które nie cieszą się już zainteresowaniem czytelników. Od czasu ogłoszenia stanu epidemii w Polsce swoje działania przeniosłyśmy bardziej do internetu i tak w maju i czerwcu został ogłoszony konkurs online na własną interpretację utworu Jana Kochanowskiego. W sezonie letnim przeprowadziłyśmy akcję Granie w czytanie, mającą na celu zainteresowanie dzieci i młodzieży książką i płynących z niej wartości. We wrześniu w imieniny Stefana, 2 września tradycyjnie zaprosiłyśmy na słodki poczęstunek. Tym razem bez tortu, w małej formie wykwintnej bombonierki zawiniętej w pazłotko. We wrześniu zakończyłyśmy również projekt Z książką na start wprowadzony wspólnie z Gdańską Fundacją Metropolia Dzieci. Celem projektu jest promocja czytelnictwa i pokazanie ciekawych sposobów na wspólne spędzenie czasu, jakimi są odwiedziny biblioteki, wypożyczenie książki oraz czytanie i rozmowa o lekturze. Bo miłość do książek jest prezentem na całe życie. We wrześniu ruszyły warsztaty wokalne emisji głosu i ruchu scenicznego dla dzieci i młodzieży, ograniczone bez zajęć grupowych, w tym bez tak bardzo popularnych Śpiewających brzdący. We wrześniu helska biblioteka otrzymała dofinansowanie w wysokości 5 tyś. zł na zakup książek w ramach Narodowego programu rozwoju czytelnictwa. Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych. Projekt został zakończony i rozliczone. W październiku helska biblioteka przystąpiła do ogólnopolskiej akcji prowadzonej przez Instytut Książki Mała książka wielki człowiek. Projekt skierowany jest do dzieci od trzeciego do szóstego roku życia i przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Na każde dziecko w wieku od 3 do 6 lat, które zostanie naszym czytelnikiem czeka wyprawka czytelnicza a w niej książka i specjalna karta małego czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru czytelnika, mały czytelnik otrzymuje na swojej karcie naklejkę. Po zebraniu 10 zostaje uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W październiku z sukcesem zakończyłyśmy akcją Mam kulturę chronią naturę, na którą dofinansowanie otrzymałyśmy z Fundacji Orlen w wysokości 4 tyś. zł. Celem tej akcji było podniesienie świadomości ekologicznej naszych najmłodszych czytelniczek i czytelników. Akcja była inspiracją do działań związanych z ekologią, które można wdrożyć w swoich gospodarstwach domowych. Uczestnicy wypracowali swój zielony dekalog a wszystko to dzięki skarbom małego ekologa, które widać na prezentacji, które można było wypożyczać w naszej bibliotece. Każdy skarb składał się z książki, gry planszowej o tematyce ekologicznej dostosowane do wieku dziecka od 4 do 8 lat oraz maskotki zachęcającej do wypożyczenia takiego zestawu. Uczestnicy akcji chętnie wymieniali się z nami dobrymi praktykami i poznanymi rozwiązaniami dotyczącymi między innymi minimalizowania zużycia wody, energii, wspomagania bioróżnorodności, ograniczania liczby produkowanych śmieci. A każdy uczestnik na zakończenie akcji otrzymał zestaw woreczków z Iron West na zakupy, do przechowywania owoców, warzyw oraz pieczywa. Osobom zainteresowanym tematyką proekologiczną, osobom dorosłym polecamy książki Mai Lunde "Historia pszczół", "Błękit", książka o Delia Owens "Gdzie śpiewają raki", jak również Olgi Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości umarłych" między innymi oczywiście. A wszystkie te książki są dostępne w bibliotece w tradycyjnej formie drukowanej ale również w Legimi, do którego udzielamy dostępu jako ebooki, synchrobooki i audiobooki genialnie czytane przez polskich aktorów. W listopadzie helska biblioteka brała udział w akcji Przerwa na wspólne czytanie, która polegała na zbiórce pełnowartościowych książek dla dzieci w wieku od 2 do 14 lat. Do akcji zaprosiłyśmy dzieci i młodzież, gdzie dzięki którym zapełniono trzy duże kartony pełne książek, które trafiły do małych bibliotek, w których ich brakuje. Każdy darczyńca otrzymał Dyplom czytelnika o wielkim sercu a helska biblioteka za udział w akcji została nagrodzona pufkami do wspólnego czytania. Podczas drugiego lockdownu helska biblioteka działała przy drzwiach zamkniętych. Wypożyczenia, zwroty książek odbywały się wyłącznie na zewnątrz przed budynkiem biblioteki. W listopadzie zorganizowałyśmy koncert z okazji Dnia Niepodległości w formie online, w którym wystąpiły dzieci i młodzież uczestniczące w warsztatach wokalnych w naszej bibliotece. Uczestniczki zajęć wokalnych reprezentowały Hel na Powiatowym Konkursie Polskiej Piosenki o Wolności, organizowanym przez miasto Puck. Dziewczynki otrzymały wyróżnienia i zajęły miejsca na podium w swoich kategoriach wiekowych. W listopadzie zorganizowałyśmy również konkurs online Żeromski challenge, którego celem była aktywizacja twórcza mieszkańców Helu w czasie ogłoszonego na terenie Polski stanu epidemii covid-19, popularyzacja twórczości Stefana Żeromskiego patrona helskiej biblioteki oraz promocja książki i czytelnictwa. W grudniu uczestniczki warsztatów wokalnych brały udział w Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek organizowany. Przez Gminę Skępe. Na konkurs wpłynęły 123 zgłoszenia z całej Polski, wyróżnienie w kategorii 7 - 9 lat zdobyła Łucja Arend mała, zdolna mieszkanka Helu. W grudniu przygotowałyśmy muzyczną kartkę świąteczną z życzeniami. W przedsięwzięciu tym wzięły udział uczestniczki warsztatów wokalnych organizowanych przez bibliotekę. Chciałabym państwu ją puścić bo to bardzo fajna była widzę teraz gdzie jest kursor na ten białym. Nie wiem czy pan Adrian mi pomoże? Króciu tki taki. [dźwięk niesłyszalny] A to wszystko odbywało się w naszej bibliotece, w pomieszczeniach helski biblioteki. Nagranie telefonem z ręki. Rok zakończyłyśmy przygotowaniami do organizowanego przez bibliotekę Konkursu Kolęd i Pastorałek w formie online. W 2021 roku nasze działanie promujące książkę i czytelnictwo skupimy na zadaniach realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu Partnerstwo dla książki, z którego helska biblioteka otrzymała dofinansowanie w wysokości 24 tyś. zł. Nasze zadanie pod nazwą Od koncentracji do animacji zostało wybrane spośród 654 projektów zgłoszonych z całej Polski. Zapraszamy czytelniczki, czytelników helskiej biblioteki oraz mieszkańców naszego miasta na warsztaty uważności popularnie zwane mainfulnes. Skupiające się na nauce koncentracji, panowania nad emocjami, redukcji stresu, co przekłada się na łatwiejsze przyswajanie wiedzy, podnoszenie pewności siebie. W warsztatach mogą wziąć udział dzieci od 6 roku życia, młodzież, osoby dorosłe, w tym seniorzy 60+. Dla dzieci w wieku od 5 do 8 lat odbędą się zajęcia łączące literaturę z muzyką i plastyką, dzieci w wieku od 9 do 12 lat zapraszamy na warsztaty animacji poklatkowej. Podczas, których uczestnicy będą samodzielnie tworzyli postaci oraz scenografię, będą pracowali na samodzielnie zbudowanych planach zdjęciowych, zdobędą elementarne umiejętności w zakresie nagrania materiału wideo oraz jego montażu. Uczestnicy dowiedzą się jak powstają słuchowiska, audycje muzyczne, oprawy spektakli czy ścieżki dźwiękowe do filmów i animacji. Będą rejestrować ścieżkę dźwiękową, efekty specjalne do powstałej animacji. Przygotowujemy również grę mobilną w aplikacji na smartphone, której fabuła będzie opierać się na legendach związanych z naszym miastem. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Trwają już zapisy. Cieszą się dosyć dużą uwagę mieszkańców miasta. Zostało jeszcze dosłownie kilka wolnych miejsc na mainfulnes i zajęcia animacji poklatkowej dlatego serdecznie zapraszam i dziękuję za uwagę państwu.
Przewodniczący rady: Dziękuję bardzo pani dyrektor. Czy w sprawie sprawozdania macie państwo pytania? Nie widzę w takim razie jeszcze raz dziękuję za przestawione sprawozdanie.
Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Helu: Dziękuję bardzo.
Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.

Przewodniczący rady: Zanim przejdziemy do punktu kolejnego, czy pani dyrektor nas opuszcza czy chce zostać? Poczekamy chwileczkę.

d) Informacja z realizacji gospodarki odpadami komunalnymi w 2020 roku.
Przewodniczący rady:
Przechodzimy do podpunktu d Informacja z realizacji gospodarki odpadami komunalnymi 2020 roku. Proszę panie burmistrzu.
Zastępca burmistrza Helu: Proszę państwa otrzymaliście państwo informację na piśmie podobną jak w latach poprzednich i w pierwszej części tej informacji oczywiście zawiera ona zestawienie ilości odebranych odpadów z podziałem na poszczególne asortymenty, czyli odpady zmieszane i te selektywnie zbierane. Tutaj nie będę tego czytał bo to jest w tabeli. Każdy z państwa może to zobaczyć. Generalnie ilość jest podobna jeżeli chodzi o globalną ilość zebranych wszystkich odpadów na terenie miasta w stosunku do lat poprzednich, ciutkę chyba było więcej w 2019, z tego co pamiętam w granicach 1800, w tej chwili mamy 1729, ale generalnie rząd wielkości jest bardzo, bardzo podobny. Tutaj wielkich różnic nie ma. W kolejnej części jest zestawienie ilości odpadów przekazanych do poszczególnych odbiorców, rodzajów odpadów. to też również każdy z państwa oczywiście może sobie szczegółowo się z tym zapoznać. Ilości odpadów zebranych w PSZOK-u, dalej sposób zagospodarowania poszczególnych frakcji odpadów w firmach, które się tym recyklingiem zajmują. Również szczegółowe zestawienie nie będę tego czytał. Każdy z państwa może to oczywiście sobie przeanalizować. Najciekawsza jak zwykle część, część ostatnia. Dlaczego ona jest ciekawa?, bo ona w przypadku nieosiągnięcia wskaźników lub ich przekroczenia może dla gminy skutkować naliczeniem kar i dlatego to jest zawsze ta część najważniejsze, jakie są osiągane w naszym systemie gospodarowania odpadami wskaźniki. I tu proszę państwa tak jak w latach poprzednich również w roku 2020, jeżeli chodzi o osiąganie wskaźników to nie ma z tym, nie było z tym najmniejszego problemu, ponieważ jeżeli chodzi o wskaźnik dotyczący poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów to ten wskaźnik wyniósł 91,82 czyli jest bardzo, bardzo wysoki. Minimalny wskaźnik, który należało osiągnąć do roku 2020 to 50% czyli jest mamy też tutaj jeszcze ciągle dosyć duży zapas. Kolejny wskaźnik informacja o osiągniętym poziomie recyklingu przygotowania do ponownego użycia materiałów, odpadów budowlanych i rozbiórkowych innych niż niebezpieczne tu proszę państwa wskaźnik procentowy minimalny był 70%. I proszę państwa 100% odpadów budowlanych, rozbiórkowych innych niż niebezpieczne u nas jest poddany recyklingowi. Nic nie jest przekazywany do składowania. Ostatni wskaźnik dotyczący poziomu ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania, tutaj maksymalna ilość odpadów to 35%. W naszym przypadku przekazaliśmy do składowania 8,6, czyli również tutaj bardzo dobry wynik. Także we wszystkich przypadkach tych obowiązkowych wskaźników jesteśmy w normie w dosyć bezpiecznej jeszcze sytuacji. Te wskaźniki przypomnę państwu one z roku na rok są coraz ostrzejsze, ale my co roku jeszcze się mieści my i tak jak widać jeszcze spory zapas tutaj mamy. Miejmy nadzieję, że w kolejnych latach będzie tylko lepiej a będziemy dalej te wskaźniki osiągali. Dziękuję bardzo, to tyle. Jeżeli macie państwo pytania jest tu pan prezes też Marek Dykta, który ewentualnie też postara się odpowiedzieć, ponieważ bezpośrednio zajmuje się działalnością związana
z zagospodarowaniem odpadów i to zarówno tych od mieszkańców ale też i od przedsiębiorców, dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję bardzo, otwieram dyskusję. Pani radna Janiak proszę.
Radna Janiak: Chciałem się tylko dowiedzieć czy jest problem z opróżnianiem śmieci miejskich to znaczy wspólnot, czy są źle segregowane śmieci w poszczególnych wspólnotach? czy jest poprawa czy nadal zdarza się to? Jak to jest egzekwowane jeśli są nie prawidłowe segregowanie? Dziękuję bardzo.
Przewodniczący rady: Dziękuję, proszę panie burmistrzu. Proszę
Zastępca burmistrza Helu: Proszę państwa w marcu została przeprowadzona kontrola, jeżeli dobrze pamiętam 29 marca przestrzegania obowiązku selektywnej zbiórki odpadów  i niestety wypadła bardzo źle. W związku z tym zostały wszczęte postępowania w stosunku do poszczególnych nieruchomości, związane z ustaleniem podwyższonej opłaty z tytułu zagospodarowania odpadów komunalnych pochodzących z tych nieruchomości. To postępowanie jest w toku, jeszcze się nie zakończyło, ale no tak jak to zostało zapowiedziane burmistrz uprzedzał na spotkaniach, pokazywaliśmy zdjęcia. Była najpierw taka kontrola próbna potem już ta kontrola ostateczna. Niestety nie przyniosło to żadnego skutku i niestety no nie jest ten obowiązek selektywnej zbiórki odpadów we wspólnotach mieszkaniowych realizowany. Nie był na pewno w marcu, ale z tego co wiem no chyba niewiele się poprawiło w tym zakresie.
Prezes spółki EKOHEL: Szanowni państwo nie poprawiło się praktycznie nic. Małe mieszkania, czyli bez mieszkania domy jednorodzinne lub takie naprawdę małe wspólnoty 2, 3 mieszkania segregacja odbywa się prawidłowo. W większych wspólnotach, gdzie tu już mówimy o 10, 15 mieszkaniach naprawdę tej segregacji praktycznie nie ma. W pojemnikach z odpadami zmieszanymi znajduje się wszystko, a większość tych rzeczy powinna podlegać segregacji. Ze szkłem jest troszkę lepiej, ale zdarza się bardzo często, że są to z workami plastikowymi. Nie jest to taka segregacja jak powinna być. Jeśli my oddajemy w workach plastikowych to musimy płacić dodatkowe opłaty za to, że jest to taki asortyment niezgodny z odpowiednią segregacją. W plastiku można znaleźć wszystko a w papierze to tak jak popadnie praktycznie można powiedzieć papier łączony jest z plastikiem, z innymi materiałami. Chociaż najgorzej jest w zmieszanych i w tych zmieszanych jak nieraz robimy taką próbę co można wyselekcjonować to praktycznie 90% odpadów można by było oddać do innych pojemników, dziękuję bardzo.
Przewodniczący rady: Dziękuję, panie prezesie ja mam jeszcze pytanie bo niedawno zauważyliśmy na osiedlu przynajmniej na moim osiedlu małą rewolucję śmietnikową i chciałbym w tym momencie poprosić pana o kilka słów na ten temat, ponieważ dużo osób pyta. A myślę, że warto żeby wszyscy dzisiaj się dowiedzieli skąd to się wzięło, czemu ma to służyć i co to jest.
Prezes Spółki EKOHEL: Tak na nazwijmy to osiedlu starym, osiedlu wojskowym zrobiliśmy taką małą rewolucję odnośnie pojemników na odpady. Przy wszystkich wyjściach z tego osiedla znajdują się kosze na śmieci, dokładnie na około osiedla się zostało ustawionych jakieś 10. Do tej pory można powiedzieć, że było około 2 w środku i 2 na wyjściu, czyli 4. Czyli zwiększyliśmy ilość. Te dwa pojemniki na odpady ze środka osiedle zostały zabrane. Powód jest moim zdaniem taki w miarę prosty i taki wychodzący z obserwacji. Gdy jestem na osiedlu no to ewentualnie wychodząc z osiedla mam jakiś odpad. No wychodząc z domu raczej nie mam jakiegoś odpadu, który chciałbym wrzucić to do jakiegoś takiego pojemnika miejskiego. Oczywiście te pojemniki służą i mieszkańców, ale w większości służą turystom. Bo my jako mieszkańcy to raczej wychodzimy, idziemy gdzieś w jakimś kierunku i raczej nie nosimy ze sobą kanapek na miasto, nie nosimy jakiś tam napojów czy piwa, czy jakieś tam innych rzeczy. Więc chcemy zaobserwować czy ta zmiana s powoduje, że odpady będą znajdowały się w tych śmietnikach, gdyż w każdy poniedziałek jeden z pracowników naszej spółki obchodzi całe miasto według trasy i szanowni państwo jak bym się was zapytał ile zbiera odpadów leżących luzem to byście powiedzieli pewnie worek lub dwa. Odbiera 10 do 12 worków 120 l odpadów leżących w mieście luzem. Dlatego ustawienia tych pojemników wokół osiedla ma nadzieję, że wpłynie odpowiednio na jakość powiedzmy na ilość tych śmieci, które znajdują się na tych ulicach. Tam jest duży parking koło dawnego kina Wicher, gdzie mieliśmy zawsze problem ze śmietnikami, więc te śmietniki nie stoją tam przy parkingu tylko stoją tutaj bliżej ulicy Obrońców Helu, na skrzyżowaniu. po dwa na każdym na każdym z tych skrzyżowań. Już zauważyliśmy, że teraz w ten długi weekend te śmietniki nie były w pełni zapełnione, tak były na 3/4 a odpady nie leżały na terenie tak zwanego parkingu lub za parkingiem. Gdzieś tam zawsze stał jeden śmietnik, pod który potem wszyscy podjeżdża i wszystkie te odpady co mieli w samochodach po prostu wrzucali o tego śmietnika. Za chwilę ten śmietnik był pełny i stawiali obok. Dziękuję bardzo.
Przewodniczący rady: Dziękuję, czy są jeszcze pytania? Jeżeli nie zamykam dyskusję i proszę państwa wyczerpaliśmy porządek punktu 12.
Informacja stanowi załącznik do protokołu.

13. Odpowiedzi na pytania i informacje w sprawach bieżących.
Przewodniczący rady:
Przechodzimy do punktu 13 Odpowiedzi na pytania i informacje w sprawach bieżących, proszę panie burmistrzu.
Burmistrz Helu: Panie przewodniczący szanowna rado zacznę od pytania, które nie dziś nie padło w dniu dzisiejszym tylko na ostatniej wspólnej komisji rady miasta. Zadał je pan radny Łazur. A ja zadeklarowałem, że odpowiem. Pan Łazur na komisji zawnioskował, zapytał się czy miasto planuje nasadzenia żywopłotów wokół przepompowni ścieków przy, ulicy Kaszubskiej. Taka jest sugestia mieszkańców osiedla. Ja powiedziałem, że oczywiście sprawa będzie kiedyś rozwiązana, ale poprosiłem też prezesa spółki o to, żeby kompleksowo odpowiedział na to pytanie i zapoznał jakie ma zamierzenia, co do tego terenu. Bardzo proszę.
Prezes Spółki EKOHEL: Szanowni państwo przepompownia wód deszczowych, która znajduje się na skrzyżowaniu ulic Kaszubskie, Żeromskiego w obrębie swoim kiedyś miała takie nasadzenia dotyczące krzewów. W obecnej chwili przeprowadzamy tam takie prace można powiedzieć generalne porządki, łącznie z wycinką części żywopłotu w szczególności w dolnej jego partii, czyszczeniem, spowodowaniem aby ten teren troszeczkę się ożywił. Rekultywujemy tą trawę, będziemy też czyścić nawierzchnię kostki, gdyż ona nam tam bardzo mocno zarosła, oraz te pokrywy zbiorników z betonu. Nasadziliśmy tam już cztery drzewa owocowe wewnątrz tego obiektu i planujemy w najbliższym okresie, że zakupimy krzewy. Ale nie będą to też krzewy wysokie. Chcemy żeby część tych zbiorników znaczy teren był odsłonięta dla bezpieczeństwa. Jest to teren jeżeli będzie całkowicie teren zamknięty powiedzmy roślinnością nie będzie widać, co się dzieje wewnątrz w szczególności z poziomu chodnika to zdarzyło nam się, że grupa młodzieży lub dzieci wchodziła tam na ten teren. Tam są oczywiście bardzo głębokie studnie i chodzi też o to bezpieczeństwo, żeby oni nie wchodzili tam i żeby było widać co jest zewnątrz, że jak ktoś idzie żeby mógł zareagować na to, żeby można było zapobiec jakiemuś nieszczęściu. Chociaż wszystko jest zabezpieczone, ale wiadomo sytuacje mogą być bardzo różne. A już tam się zdarzyło, że ktoś nam ten teren penetrował. Dziękuję bardzo.
Przewodniczący rady: Dziękuję.
Burmistrz Helu: Ok, przechodzimy do następnego. To nie pytanie tylko wniosek pan radny Antkowski. Weekend majowy i ścieżka rowerowa zgarnąć szyszki. Jak najbardziej słuszny wniosek. Z tym, że chce powiedzieć, że ścieżka rowerowa została przed weekendem majowym oczyszczona. Wiatry pewnie spowodowały, że następne szyszki się pojawiły. Wykonawca gwarancję, które mamy spowodują, że jeszcze do tego głównego sezonu jeszcze raz tą ścieżkę będzie zobligowany do wyczyszczenia. I pani radna Panek. Na części ulicy Żeromskiego nie ma koszy na śmieci. Ja wnioskował do prezesa naszej spółki żeby zabrał kosz na śmieci, który był na skrzyżowaniu właśnie ulicy tej Żeromskiego, w pobliżu pensjonatu Laguna tak? Laguna. Ponieważ jest to moja stała trasa dojścia do pracy i z powrotem, codziennie ten koszy był zapełniony. Oczywiście nie ma takiej możliwości, żeby ktoś zapełniał go wyrzucają papierek po cukierku, czy niedopałek papierosa. Ten kosz był takim koszem dla turystów, którzy przyjeżdżają, nocują czy to przy Leśnej 5, czy 7, czy gdzieś właśnie w okolicy ulicy Żeromskiego. Pierwsze wyjście z domu to reklamówka i upchany kosz. Od momentu, kiedy ten kosz zniknął nie ma żadnych podrzucania, żadnych śmieci, ale nie jest problemem nawet jak się posprząta po psie podejść te 50 m dalej i znalezienie kosza, bo koszów mamy naprawdę mnóstwo w Helu. Być może, że postawimy go tu bliżej ulicy Kaszubskiej. Marek tam ewentualnie dla tych, którzy mają problem ze znalezieniem. Nie w tamtym rejonie w kierunku Leśnej, tylko to w kierunku Kaszubskiej, dziękuję. Więcej pytań nie było.
Przewodniczący rady: Dziękuję, proszę państwa wyczerpaliśmy porządek dzisiejszej sesji. Proszę bardzo.
Burmistrz Helu: Masz doniosły głos.
Prezes Spółki EKOHEL: Szanowni państwo, ja przepraszam że może nie zapowiedziałem się wcześniej. Ja w imieniu Spółki EKOHEL i dawnego Zespołu Zakładów Obsługi Miasta chciałbym podziękować bardzo serdecznie panu Józefowi Salskiemu, naszemu długoletniemu pracownikowi, który 19 lat pracował w naszej spółce a wcześniej w Zespole Zakładów Obsługi Miasta. Z dniem 30 kwietnia zdecydował się na odejście z pracy, na zasłużoną emeryturę. Myślę, że szanownym państwu oraz naszym mieszkańcom Helu, turystom którzy korzystali z Hali Sportowo-Widowiskowej postać pana Józefa jest znana. Nie jedno pokolenie jak to nazwałem ostatnio wychował, gdyż wychowywał też nasze dzieci w szkole po przez to, że pomagał im w tym, że przygotowywał te zajęcia sportowe, całą halę sportową w tych godzinach powiedzmy tych nauki szkolnej, w tych godzinach popołudniowych. I tutaj z tego miejsca chciałby panie Józefie, panu bardzo serdecznie podziękować. Bo ja osobiście też tak, jak powiedziałem wcześniej na innym spotkaniu uczyłem się od pana kilka lat wcześniej, gdzie pracowaliśmy wspólnie w innej instytucji. Mam nadzieję, że państwa na doświadczenie życiowe będzie pan nam jeszcze przekazywał przez wiele, wiele lat i tutaj na forum rady miasta oraz tutaj na sesji online chciałbym panu bardzo serdecznie podziękować w imieniu wszystkich pracowników spółki i mam nadzieję, że pewnie wszystkich mieszkańców. Dziękuję bardzo serdecznie a to dla pana pucharów, że zdobył pan mistrzostwo i doszedł pan do pierwszego miejsca w olimpiadzie w naszym mieście.
Radny Salski: Dziękuję bardzo.
Burmistrz Helu: Józeczku jeszcze nie wracaj do siebie, postaw tam ten puchar. Z przewodniczącym rady również chcieliśmy ci podziękować za te lata pracy na rzecz miasta. Okazałeś się jako człowiek, który jeżeli coś robi to robi to sercem i oddaniem. Powiem ci tak, że ja nigdy się nie martwiłem, że na hali się coś się złego stanie, czy będzie jakaś rozróba, czy jakiś wypadek się stanie i ten ktoś nie zareaguje wiedząc, że ty masz dyżur i że ty tam jesteś. Dlatego też serdecznie ci za te lata pracy dziękujemy. To twój wybór i twoja decyzja czy jeszcze będziesz jakieś godziny na tej hali pracować w takiej, czy innej formie. I chcemy z przewodniczącym podziękować ci nowym nabytkiem jaki mamy w Urzędzie Miasta dla osób szczególnie zasłużonym. Jest to figura naszego Neptuna. [dźwięk niezrozumiały]

Przewodniczący rady: Proszę państwa i tym miłym akcentem w związku z wyczerpaniem porządku obrad dzisiejszej sesji zamykam obrady, godzina 11:48.

Protokołowała: Mirela Figurska

Załączniki:

  1. Zawiadomienie o sesji.
  2. Listy obecności.
  3. Sprawozdanie burmistrza Helu z działalności w okresie międzysesyjnym.
  4. Sprawozdanie burmistrza Helu z realizacji uchwał Rady Miasta Helu.
  5. Sprawozdanie  z  wykonania  Gminnego  Programu  Profilaktyki  i  Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii ora efektów jego realizacji w roku 2020.
  6. Informacja o stanie sportu powszechnego w Helu za 2020 rok.
  7. Sprawozdanie  z  działalności  Miejskiej  Biblioteki  Publicznej  im.  Stefana Żeromskiego w Helu. Uzyskane efekty, problemy, potrzeby i perspektywy działań w roku 2021.
  8. Informacja z realizacji gospodarki odpadami komunalnymi w 2020 roku.
  9. Ocena działań w zakresie profilaktyki zdrowotnej dzieci i młodzieży w ZSO Hel. Możliwości diagnozy i oddziaływania w tym zakresie na terenie szkoły, realizacja elementów  profilaktycznych  w  ramach  programu  szkolnego,  wpływ  orzeczeń i opinii specjalistycznych instytucji na proces dydaktyczno – wychowawczy.
  10. Projekt uchwały nr 20/2021.
  11. Uchwała Nr XXV/193/21 Rady Miasta Helu z dnia 5 maja 2021 r. w sprawie określenia wykazu kąpielisk na polskich obszarach morskich przyległych do obszaru miasta Helu.
  12. Projekt uchwały nr 21/2021.
  13. Uchwała Nr XXV/194/21 Rady Miasta Helu z dnia 5 maja 2021 r. w sprawie przyjęcia „Programu wspierania rodziny w Gminie Miejskiej Hel na lata 2021-2023”.
  14. Projekt uchwały nr 22/2021.
  15. Uchwała Nr XXV/195/21 Rady Miasta Helu z dnia 5 maja 2021 r. w sprawie przyjęcia „Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Gminie Miejskiej Hel na lata 2021-2025”.
  16. Projekt uchwały nr 23/2021.
  17. Uchwała Nr XXV/196/21 Rady Miasta Helu z dnia 5 maja 2021 r. w sprawie wyrażenia zgody na objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki pod firmą EKOHEL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Helu.
  18. Projekt uchwały nr 24/2021.
  19. Uchwała Nr XXV/197/21 Rady Miasta Helu z dnia 5 maja 2021 r. w sprawie zasad wnoszenia, cofania i zbywania udziałów i akcji przez Burmistrza Helu.
  20. Projekt uchwały nr 25/2021.
  21. Uchwała Nr XXV/198/21 Rady Miasta Helu z dnia 5 maja 2021 r. w sprawie zmian
    w budżecie miasta Helu na 2021 rok.
  22. Projekt uchwały nr 26/2021.
  23. Uchwała Nr XXV/199/21 Rady Miasta Helu z dnia 5 maja 2021 r. w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu.
  24. Protokół z głosowania imiennego.

Na XXVI sesji Rady Miasta Helu, 27 maja 2021 r. protokół z XXV sesji został zatwierdzony głosami:

„za”                                        -        

„przeciw”                               -         

„wstrzymującymi się”           -          

Załączniki do pobrania

L.p Plik Format Rozmiar Użytkownik Data dodania Liczba pobrań
1 zawiadomienie o XXV sesji Rady Miasta Helu.pdf pdf 355.6 KB Mirela Figurska 2021-05-25 08:00:28 332
2 lista obecności radnych.pdf pdf 237.4 KB Mirela Figurska 2021-05-25 08:05:01 332
3 RAPORT – SPRAWOZDANIE Gminny program profilaktyki....pdf pdf 498.3 KB Mirela Figurska 2021-05-25 08:06:06 328
4 Informacja Burmistrza Helu z realizacji gospodarki odpadami komunalnymi w 2020 r..pdf pdf 870.4 KB Mirela Figurska 2021-05-25 08:06:22 333
5 Informacja o stanie sportu powszechnego i szkolnego.pdf pdf 291.8 KB Mirela Figurska 2021-05-25 08:06:40 345
6 Sprawozdanie Burmistrza Helu z wykonania uchwał.pdf pdf 853.5 KB Mirela Figurska 2021-05-25 08:07:05 341
7 Sprawozdanie z działalności MBP.pdf pdf 808.4 KB Mirela Figurska 2021-05-25 08:07:24 342
8 UCHWAŁA NR XXV 193 21.pdf pdf 449.3 KB Mirela Figurska 2021-05-25 08:20:22 354
9 UCHWAŁA NR XXV 194 21.pdf pdf 6.7 MB Mirela Figurska 2021-05-25 08:20:22 300
10 UCHWAŁA NR XXV 196 21.pdf pdf 300.9 KB Mirela Figurska 2021-05-25 08:20:23 357
11 UCHWAŁA NR XXV 195 21.pdf pdf 26.3 MB Mirela Figurska 2021-05-25 08:20:25 318
12 UCHWAŁA NR XXV 197 21.pdf pdf 340.2 KB Mirela Figurska 2021-05-25 08:20:25 347
13 UCHWAŁA NR XXV 199 21.pdf pdf 1.4 MB Mirela Figurska 2021-05-25 08:20:26 306
14 UCHWAŁA NR XXV 198 21.pdf pdf 818.3 KB Mirela Figurska 2021-05-25 08:20:26 341
15 projekt uchwały nr 20 2021.pdf pdf 357.9 KB Mirela Figurska 2021-05-25 08:31:35 347
16 projekt uchwały nr 21 2021.pdf pdf 562.2 KB Mirela Figurska 2021-05-25 08:31:35 339
17 projekt uchwały nr 23 2021.pdf pdf 176.8 KB Mirela Figurska 2021-05-25 08:31:35 322
18 projekt uchwały nr 24 2021.pdf pdf 216.8 KB Mirela Figurska 2021-05-25 08:31:35 325
19 projekt uchwały nr 22 2021.pdf pdf 563.9 KB Mirela Figurska 2021-05-25 08:31:35 377
20 projekt uchwały nr 25 2021.pdf pdf 881.6 KB Mirela Figurska 2021-05-25 08:31:35 333
21 projekt uchwały nr 26 2021.pdf pdf 2.3 MB Mirela Figurska 2021-05-25 08:31:36 279
22 Sprawozdanie burmistrza Helu z dzialalności w okresie międzysesyjnym..pdf pdf 260.8 KB Mirela Figurska 2021-05-25 08:34:42 346
23 Informacja - ZSO w Helu.pdf pdf 187.3 KB Mirela Figurska 2021-05-25 08:38:15 337

Metryka

Akcja Użytkownik Data
Dodanie informacji Mirela Figurska 2021-05-24 20:23:23
Ostatnia aktualizacja Mirela Figurska 2021-05-25 08:38:18