obrazek loga jednostki
treść strony

PROTOKÓŁ XXVII/21

1. Otwarcie posiedzenia.
Przewodniczący rady:
Proszę państwa minęła godzina 9:00, otwieram XXVII sesję Rady Miasta w dniu 30 czerwca 2021 roku.

2. Stwierdzenie quorum oraz prawomocności obrad.
Przewodniczący rady:
Na podstawie listy obecności stwierdzam, że w naszych obradach bierze udział 15 radnych, czyli wszyscy. W takim razie nasze obrady są prawomocne. Witam panie i panów radnych, panów burmistrzów, panią skarbnik, panią sekretarz, pana mecenasa i gości. Otrzymali państwo porządek dzisiejszej sesji.

Lista obecności stanowi załącznik do protokołu.
3. Przyjęcie porządku obrad.
Przewodniczący rady:
Czy chcielibyście państwo wnieść jakieś poprawki do tego porządku? Nie widzę. Ja bym chciał tylko wnieść jedną poprawkę, może nie poprawkę ale taką propozycję. Ponieważ jak państwo widzicie za oknem oczekuje na nas młodzież, która oczekuję na wręczenie zaświadczeń o stypendiach, czyli po punkcie czwartym zrobię kilku minutową przerwę. Zapraszam państwa wtedy i chciał bym żebyśmy wyszli w okolice latarni, tutaj do tej młodzieży i wręczyli tym dzieciom stypendia.

Porządek obrad stanowi załącznik do protokołu.
4. Przyjęcie protokołu z XXVI sesji.
Przewodniczący rady:
Otrzymali państwo również protokół z XXVI sesji rady miasta. Czy ktoś z państwa chciałby wnieść jakieś uwagi do tego protokołu? Jeżeli nie proszę o przegłosowanie. Kto z pań i panów jest za przyjęciem protokołu z XXVI sesji sesji Rady Miasta Helu, proszę o podniesienie ręki. Dziękuję, wszyscy byli "za", protokół został przyjęty. Zgodnie z tym, co powiedziałem Zapraszam państwa, w takim razie ogłaszam 15 minut przerwy i zapraszam państwa przed urząd pod latarnię morską bursztynową.

5. Interpelacje i pytania w sprawach bieżących.
Przewodniczący rady: To proszę jeszcze raz powtórzyć.
Radny Żuławski: Jak to się mówi do trzech razy sztuka, może tym razem się uda. Na Bulwarze Nadmorskim mamy fontannę. W poprzednich latach o tej porze roku ona już działa Chciałbym zapytać, co w tym roku spowodowało, że ta fontanna nie działa, nie jest włączona. Ona jest ładnym elementem dekoracyjnym naszego bulwaru, dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję, proszę bardzo radna Panek.
Radna Panek: Ja bym chciała jeszcze dopytać o kawałek drogi między ulicą Leśną 10 a Bałtycką 3. Wspólnota pięknie w tej chwili ten kawałek drogi sobie zrobiła, natomiast dosłownie 3 m została jedna wielka taka nieprzyjemna dziura. Czy jest szansa żeby jednak coś z tym zrobić i było bezpiecznie chodzić? Dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję pan radny Salski proszę.
Radny Salski: Ja też w sprawie drogi. Chodzi mi o Steyera od garaży do Przybyszewskiego zwłaszcza przy przystanku tam są takie dziury. Grozi tam powiedzmy jakimś kalectwem. Czy są przewidywane dalsze roboty? Dziękuję.
6. Wnioski i informacje.
Przewodniczący rady: Dziękuję, nie widzę więcej zgłoszeń. W takim razie przechodzimy do punktu 6 Wnioski i informacje. Czy ktoś z państwa, pan burmistrz chciałby przekazać jakieś informacje? Nie.
7. Rozpatrzenie pism, które wpłynęły do Rady Miasta Helu.           
Przewodniczący rady: W takim razie punkt 7 Rozpatrzenie pism, które wpłynęły do Rady Miasta Helu. Zarząd Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego w Helu złożył wniosek o nadanie tytułu Zasłużony dla miasta Helu panu Franciszkowi Kosznikowi. Przepraszam muszę maseczkę poprawić, bo mi parują okulary. Do wniosku dołączona jest uchwała, sama treść wniosku i argumentacja, dla której taki tytuł mógłby być nadany. Oczywiście ten wniosek przekażę do komisji, chciałbym żeby wszystkie komisje na ten temat się wypowiedziały. No i tylko chciałem tak podpowiadając ten wniosek ma związek z 30 rocznica powstania oddziału w Helu Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego w Helu. Kolejne maile, które do nas wpłynęły od wesoły 55 jest to dalszy ciąg i powielanie tych informacji, które wcześniej były do nas przekazywane, więc pozwolicie państwo, że nie będę tego czytał bo to się cały czas powtarza. Jeżeli ktoś z państwa chciałabym mieć całą korespondencję ona jest dostępna w biurze rady. Wpłynęła petycja w sprawie opłat portowych uiszczanych przez mieszkańców Helu w Marinie Helskiej. Pozwolę sobie odczytać, chociaż to jest temat, który podnosiła pani radna Budzisz. "Na podstawie artykułu 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 roku o petycjach wnoszę jako mieszkaniec Helu petycję w sprawie nurtującej użytkowników łódek rekreacyjnych, wędkarskich cumujących w porcie rybackim Hel, Marinie Helskiej. W związku z prowadzonymi nowymi opłatami portowymi użytkownicy łódek wędkarskich od długiego czasu cumowali swoje łodzie w marinie Helskiej są i zapewne będą elementem naszej historii i kultury kaszubskiej. Nie jest tych użytkowników tak wielu a średnia wieku jest powyżej 50 lat. Ostatnio wprowadzone opłaty portowe spowodowały, że koszty roczne lub sezonowe cumowania łódek przewyższają nawet koszty takiej łódki. W związku z powyższym proszę o przeanalizowanie kosztów opłat portowych, ich zasadności oraz zaproponowanie Zarządowi Portu wprowadzenie ulgi dla wieloletnich mieszkańców Helu, którzy kultywują tradycje wędkarskie. I tutaj pod treścią tej petycji są podpisy osób, które do tej petycji się dołączają. Ta petycję oczywiście zgodnie z prawem zostanie skierowana do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Została skierowana już w tej chwili do komisji. Ja bym tylko tak tutaj na marginesie może tylko dodał, że Rada Miasta nie ma kompetencji wprowadzania prawa czy przepisów w spółce, ale to pozostawiam oczywiście komisji do rozstrzygnięcia. Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Pomorskiego, który stwierdza nieważność paragrafu 3 Uchwały nr XXV/194/21 Rady Miasta Helu z dnia 5 maja 2021 roku w sprawie przyjęcia programu wspierania rodziny w Gminie Miejskiej Hel na lata 2021-2023. Panie mecenasie czy mogę prosić o komentarz? Momencik będzie mikrofon.
Mecenas: Więc to rozstrzygnięcie nadzorcze proszę państwa ja bym to skomentował bardzo krótko to jest tak. Do tej pory te t akie uchwały zapadały, były publikowane i nie tworzyło to żadnego problemu. Jest sytuacja taka, że w ostatnim okresie no jak gdyby uaktywnił y się nasze organy nadzoru i w pewnym momencie powołują się i na orzeczenia i na tym podobne kawałki. Dla mnie kwestia, że taki program wspierania rodziny podajemy, publikujemy była oczywista bo uważam, że to jest coś, co dotyczy wszystkich mieszkańców i to po publikacji jest jak gdyby dostępny nie tylko dla nas, nie tylko w naszym gronie. Rozstrzygnięcie nadzorcze stwierdza tylko, że nie publikujemy tego jak gdyby nie wpływa to na ani sens programu ani jego obowiązywania, ani jego potrzeby. No zostało wydane uważam, że jak gdyby w tej chwili toczenie batalii o to jest takim byłoby [dźwięk niezrozumiały] zwycięstwem ani dla jednej strony ani dla drugiej. Zostało wydane jest hasło, że jak gdyby wojewoda uważasz że nie powinniśmy tego publikować i tyle. Mamy w tym roku przynajmniej dwa wypadki, gdzie rzeczy, które my uważaliśmy że nie potrzeba publikować wojewoda określał, że należy i to w zależności od tego kto w biurze nadzoru się tym zajmuje. Przytaczają całości jak gdyby całość sprawy pod względem takiej analizy prawniczej sprowadza się do tego, że powołują się na zamknięty katalog i że art. 13 50 nie daje podstawy. A to jest dla nas inna inna moim zdaniem inna uchwała, która powinna być publikowana. Z tych względów, że ona sobie tylko wyłącza ten kawałek, że nie podlega publikacji, nie ma potrzeby jak gdyby zmieniać nic dalej w uchwale. Po prostu nadzór stwierdza, że nie publikujemy. Uchwała w tym punkcie tylko traci moc, w pozostałej części obowiązuje i działa.
Przewodniczący rady: Jasne, dziękuję tak jak z poprzednimi pismami, rozstrzygnięcia mi pana wojewody. Od Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność przy Szpitalu Puckim w Pucku wpłynęło pismo, informacja do wiadomości naszej w związku z niepokojącymi sygnałami ze strony pracowników Szpitala Puckiego dotyczącymi restrukturyzacji szpitala i likwidacji oddziału położniczo-ginekologicznego, neonatologii oraz pediatrii zwracamy się z prośbą o potwierdzenie lub zaprzeczenie tego faktu. Prosimy również o informacje dotyczące dalszych zmian w strukturze organizacyjnej Szpitala Puckiego Sp. z o.o. Jest to pismo do nas na wiadomości. My w żaden sposób nie jesteśmy tutaj stroną w tym w tej sytuacji. Niemniej jednak odbyło się wiele spotkań w Powiecie Rady Powiatu, Komisji Zdrowia. Wypowiadał się starosta na ten temat Powiatu Puckiego. Zostały wydane komunikaty ze strony prezes szpitala. Pisały o tym szczegółowo media, dlatego odczytałem to do wiadomości to pismo. Zresztą państwo prawdopodobnie znacie sytuacje z mediów. Ostatnie pismo jest to stanowisko zarządu Związku Miast i Gmin Morskich w sprawie możliwych skutków realizacji programu Polski Ład. Samorządy skupione w Stowarzyszenie Związek Miast i Gmin Morskich dostrzegają wyraźną tendencję pogarszania się sytuacji finansowe jednostek samorządu terytorialnego. Mają na to wpływ zmiany w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych, o podatku od osób prawnych obniżające im podatki oraz przesunięcie na samorządy zadań realizowanych lub finansowanych do tej pory z budżetu centralnego państwa bez zapewnienia odpowiedniego poziomu finansowania. Bardzo duże znaczenie ma również panująca pandemia covid-19 poruszająca stan gospodarki a w konsekwencji uderzając w dochody jednostek samorządu terytorialnego. Jako samorządowcy gmin nadmorskich ze szczególną nadzieją czekamy na nową perspektywę finansową Unii Europejskiej na lata 2020 1 - 27 i krajowy plan odbudowy ale jednocześnie postulujemy zwiększenie udziału sektora samorządowego do 40% dotychczasowego realizowanego od lat poziomu rozdziałów funduszy z budżetu UE dla Polski. O wiele gorszym rozwiązaniem jest proponowana przez rząd obniżka tego udziału do 30%, gdy dodatkowo ponad połowa funduszy pochodzi z mechanizmu porzeczkowego. Taka marginalizacja sektora samorządowego jest po prostu szkodliwa dla wydatkowania funduszy Unii Europejskiej. Polskie samorządy w realizacji poprzednich perspektyw finansowych udowodniły, że najlepiej radzą sobie z absorpcją funduszy z całej Unii Europejskiej. Z drugiej strony nie możemy dopuścić do powtórzenia sytuacji z roku 2020, w którym w wyniku wcześniejszych zmian ustawowych w podatku od osób fizycznych zmniejszenie z 18 do 17 stawki oraz zwolnienie z podatku osób poniżej 26 roku życia, nastąpił duży spadek dochodów jednostek samorządu terytorialnego z udziału w PIT. Te straty w wysokości ok. sześciu miliardów złotych rocznie wynikające z obniżenia PIT i ulg nie zostały samorządom zrekompensowane. Prezentowane obecnie założenia Polskiego Ładu zakładają jeszcze dalej idące zmiany i wprowadzenie kwoty wolnej od na poziomie trzydziestu tysięcy zł. O ile samo obniżenie podatków oceniamy pozytywnie jako korzystne dla obywateli to nie mogą być one realizowane kosztem budżetów samorządów. Były to wszystkie pisma, które wpłynęły w okresie międzysesyjnym.
8. Odpowiedzi na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisje rady i radnych na poprzednich  sesjach oraz między sesjami.
Przewodniczący rady: Przechodzimy do punktu 8 Odpowiedzi na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisje rady i radnych na poprzednich sesjach oraz między sesjami. Proszę panie burmistrzu.
Burmistrz Helu: Pani Mirelo czy słychać? Panie przewodniczący, szanowna rado nie wpłynęły żadne zapytania ani wnioski pomiędzy sesjami, dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję w takim razie przychodzimy do punktu 9, proszę bardzo.
Radna Janiak: Chciałabym przedstawić kopie pisma, odpowiedzi na pisma, które wpłynęły w poprzednim czasie.
Przewodniczący rady: Dobrze proszę bardzo, mogliśmy to zrobić w punkcie w szóstym, ale możemy też zrobić teraz. Ja rozumiem, że to chodzi o stanowisko Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.
Radna Janiak: Tak i pare pism, które już zostały rozstrzygnięte. Chciałabym przedstawić i zakończyć to. W związku z brakiem odpowiedzi na dwukrotne wezwanie mieszkańca Helu w sprawie dostarczenia czytelnej treści skargi na działalność burmistrza Helu członkowie komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Helu proponują pozostawienie sprawy bez rozpatrzenia.
Przewodniczący rady: Proszę państwa zgodnie z przepisami przed przed udzieleniem odpowiedzi stanowisko Komisji Skarg, Wniosków i Petycji musi zaakceptować Rada Miasta, w takim razie proszę o przegłosowanie. Kto z pań i panów radnych jest za przyjęciem takiej formie odpowiedzi ? Proszę o podniesienie ręki. Dziękuję wszyscy "za", nikt nie był "przeciw", nikt się nie "wstrzymał". W takim razie odpowiemy w ten sposób tak jak pani jak komisja przygotowała odpowiedź. Proszę dalej.
Radna Janiak: Następna odpowiedź na pismo, propozycja odpowiedzi na pisma w sprawie budynków wielorodzinnych położonych w Helu, przy ulicy Żeromskiego 2, 4 i 6 przesłanych przez pana na posiedzeniu komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Helu w składzie: pan Antkowski, pan Solski, pani Pełechaty, panu Łazur i Grażyna Janiak. Wszelkie informacje, które pan przedstawił w swoim piśmie są przedmiotem pozwu Agencji Mienia Wojskowego Oddział w Gdyni. Sprawa jest w toku Sygnatura akt 120 7/19. Rada Miasta Helu nie jest stroną w tej sprawie.
Przewodniczący Rady: Dziękuję i analogicznie proszę o przegłosowanie kto z pań i panów radnych jest za przekazaniem tej formy odpowiedzi, takiej odpowiedzi? Proszę o podniesienie ręki. Dziękuję, wszyscy byli "za". Proszę dalej.
Radna Janiak: Odpowiedź na trzecie pismo. Informacja, że na posiedzenie informuje, że na posiedzeniu komisji, Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Helu, która odbyła się 19 kwietnia bieżącego roku członkowie komisji proponuj przesłanie rozpatrywanej petycji dotyczącej poparcia Rządu Tymczasowego Tymczasowej Rady Stanu Narodu Polskiego Społeczny Komitet Konstytucyjny do Prokuratury Rejonowej w Pucku. 
Przewodniczący rady: Analogicznie proszę o przygotowanie. Kto z pań i panów radnych jest za? Proszę o podniesienie ręki. Dziękuję, wszyscy byli "za", nikt nie był "przeciw" i nikt się nie "wstrzymał". Czy to wszystkie pisma?
Radna Janiak: Tak, dziękuję wszystkie.
Przewodniczący rady: Dziękuję.
9. Sprawozdanie burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym.
Przewodniczący rady: Przychodzimy w takim razie do punktu dziewiątego Sprawozdanie burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym. Proszę panie burmistrzu.
Burmistrz Helu: Panie przewodniczący, szanowna rado sprawozdanie swoje przedstawię korzystając również, czy posiłkując się slajdami wtedy to do państwa lepiej trafi, u zmysłowi o jakim terenie, o czym mówię, jak również do mieszkańców Helu i osób zainteresowanych. Pkt 1 przygotowywał, realizował i nadzorował następujące przedsięwzięcia, mówimy tu o działalności między sesyjnej remont i przebudowę ulicy Kapitańskiej, Komandorskiej i Obrońców Helu. Ci, którzy tam mieszkają, ci którzy tamtędy spacerują widzą, że inwestycja ta jest już na ukończeniu. N a tych ulicach, na tych parkingach położone jest co najmniej jedna warstwa asfaltu. Także najpóźniej liczę, że około dwóch dni i otrzymam przekazanie tej inwestycji przez wykonawcę, wtedy będziemy mogli z inspektorem nadzoru sprawdzić jej wykonanie i odnieś się do jakości, ewentualnie wnieść zastrzeżenia i dać termin na usunięcie jakiś usterek. Również przygotowywał, realizował i nadzorował remont nawierzchni drogi dojazdowej do ulicy Żeromskiego 6 i 8. Pan radny kiwa głową, że jest to wykonane. Dawno nie padało. Tam po jednym deszczu pokazała się kałuża, tam nie ma zbytnio gdzie odprowadzić wodę, ale na to już zwracaliśmy wykonawcy uwagę, że że chyba należy to poprawić i bardziej wyprofilować to miejsce. Ale to ja teraz mówię. Aha oraz dojazd do właśnie pan radny akurat szedł na sesję także dzięki za informacje, oraz dojazd do Rodzinnych Ogrodów Działkowych to jest poza inwestycją jako dodatkowe prace zlecone. Głupio było zostawić ten krótki odcinek drogi i całe osiedle jest już będzie wyremontowane, wykonane także trwają prace, żeby też ten odcinek wyremontować, czyli tam jedna strona wymaga ułożenia krawężników, no i dojazd asfaltowy a nie szutrowy. To jest uciążliwe dla szczególnie tych, co tam mieszkają ponieważ się kurzy. Następnie przygotował Oj znowu realizował i tak dalej wykonanie łąk kwiatowych w parku przy ulicy Dworcowej. Proszę państwa tu się zatrzymam chwilę. Widzę, że pani radna się drapie po głowie nie wiem czemu. Czyżby pani coś przeczuwała? Ja nigdy nie mówię po nazwiskach. Proszę państwa najpierw pamiętacie nie wiedzieliśmy czy to perz rośnie, czy to chwasty. Potem się okazało, że jednak ta cierpliwość była konieczna i tak nas zapewniał wykonawca i specjaliści od w tej dziedzinie, od tych łąk. Okazuje się, że faktycznie po czekaliśmy, poczekaliśmy na tej pierwszej części, która była wysiana na jesieni zeszłego roku wyrosła piękna łąka kwiatowa. Druga wyrośnie za jakiś czas bo ona była siana na wiosnę tego roku a ten cykl tego wymaga. Zachwytu było co niemiara a moje zdenerwowanie też rosło, ponieważ mamy jakiś taki zwyczaj w tym narodzie panuje, że jak coś jest piękne to dobrze by było to zniszczyć. Wykonaliśmy przy okazji remontu tej części parku kilka dodatkowych przejść. Ogrodziliśmy z płotka, który jest takim stylowym płotkiem kaszubskim, żeby mieszkańcy, turyści nie skracali sobie drogi i nie wchodzili na wprost Rzepki. I to się sprawdziło. Ja nie będę grodził całego parku. Ja nie będę drutów kolczastych tam naprawdę wprowadzał tylko zostawiał alejki do przechodzenia. No nie na tym to polega, ale moje zdenerwowanie i niesmak wynikał z tego, że na kamerach jak oglądamy to jest taka nie frasobliwość niektórych osób, że jakby życiową potrzebą było wejść w te kwiaty. Niektórzy nawet je chcą zerwać i zrywają, i zrobić sobie selfie albo zdjęcie i potem to jeszcze opublikować na swoim profilu. Komentarzy sporo. Jedni się zachwycają pięknem łąki, pięknem osoby. Ale są tacy, którzy zwracają uwagę, że tak się nie powinno postępować a szczególnie jeżeli się jest osobą publiczną. Osoba publiczna zawsze pokazuje jak powinno się zachować, jak się powinno przestrzegać prawa i pokazywać te dobre strony postępowania. Także proszę państwa jeżeli zauważycie, że ktoś wchodzi na tą łąkę, robi sobie selfie nie wiem fotografuje rodzinę nie wiem, dzieci zwracajcie uwagę. Postawiliśmy już dwustronnych zamówiliśmy tabliczek. Widać że te tabliczki niektórzy myślą, że to jest tylko dodatek do łąki a i tak po niej spacerują. Mam nadzieję, że w przyszłym roku, ponieważ są to nasiona wieloletnie i ta łąka będzie zupełnie inna w przyszłym roku. Będzie ta druga część też już w postaci łąki, ona zakwitnie i może ona się rozkrzewi, ponieważ będzie koszona na przełomie września i października. I od razu przestrzegam nie piszcie na Facebooku, że dlaczego jeszcze te kłosy, ta trawa nie zostaje zgrabiona i z wieziona ponieważ wymaga żeby ona leżała kilka dobrych dni aby te nasiona mogły z niej wydostać się do gleby i wzbogacić tą łąkę. Proszę państwa piękno jest wskazane, ale piękno w połączeniu z psuciem czegoś nie jest wskazane. Także bardzo proszę jesteście świadomi, jesteście ja tylko was proszę. No ja robię to sam a wiem, że wy zawsze mogę liczyć na waszą pomoc jeżeli zauważycie, że ktoś tak postępuje. Nie krępuj my się zwracajmy uwagę, że jest dobrą wszystkich. No powinniśmy o to zadbać bo ta łąka jest po to, żeby tam pójść i odpoczywać. Nie wiem moce przerobowe chyba już się trochę z luzują i firma, która nam stawiała te słupki, te znaki może dziś, może w najbliższych dniach postawi, jeżeli jeszcze nie stoją. Ale chyba nie bo bym już wiedział 2 hotele dla owadów, które będą dodatkową atrakcją. Może te hotele odstraszą tych selfujących sobie i jeżeli tam będzie się gromadzić sporo pszczół , czy innego rodzaju rodzaju owadów. Tak się trochę rozgadałem ale to ważny temat. Przygotowywał, realizował, nadzorował zagospodarowanie skweru przy budynku urzędu miasta. możecie państwo, co byli wczoraj na uroczystości możecie to podziwiać. Możecie już od kilku dni zresztą to obserwować. Uważam i taka jest opinia osób z którymi rozmawiam, że Hel jest naprawdę pierwsza klasa i mamy się czym pochwalić a mała architektura, która przy okazji się znalazła na na tym skwerku tylko go wzbogaca. Roślinność, która została zasadzona i forma w jaki sposób zostało to zrobione przy pomocy pracownika urzędu miasta, który nadzorował wykonanie tego jest naprawdę wzorowa. Takim punktem kulminacyjnym było wykonanie kopii latarni morskiej w całości z bursztynu. Wczoraj było jej odsłonięcie. Latarnia o imponujących rozmiarach tak jak wykonawca podawał około 80 kg bursztynu, z czego wybrał 50, które nadawało się do obróbki. Obróbka cięcie i tak dalej z czego fizycznie latarnia waga jej jest około 12 kg dzisiaj. No jest imponująca ilość tych cegiełek. Mówił, że skończył liczyć na 23 tyś. Uważam, że wkomponowanie jej w tą kopułę, gdzie mewa która jest zamontowana łożysku i pokazuje nam kierunek wiatru no jest taką następnym naszą chlubą i atrakcją w Helu. Ilość osób odwiedzających od wczoraj była imponująca. Każdy chciał sobie zrobić selfie czy też zdjęcie. A tak jak ona w nocy się prezentuje to przechodzi wszelkie wyobrażeni. to jest chyba najpiękniejsze już tej chwili miejsce w Helu i osobiście nie byłem ale z rana już otrzymałem zdjęcia. No coś niesamowitego. Także myślę, że to przyciągnie dodatkowo nam turystów. Dojdą jeszcze dwie ławeczki, które wykonuje kowal bo liczba chętny do posiedzenia i odpoczynku okazuje się przewyższa liczbę dzisiaj miejsc na tych trzech ławeczkach. Z tym że ostatni taki natchnienie pomysł jedna z ławeczek będzie miała zamontowane wykute dwa serca i będzie na pewno chętnie odwiedzane przez zakochanych albo też nowożeńców. to taki dodatkowy helski element na pewno się przyjmie. Proszę państwa w poprzednich latach i miesiącach było pytanie o Osiedle Rybackie, kiedy tam coś się zacznie dziać? Zaczęło się dziać no to zaczęły się też pretensje. A kto to będzie podlewał, a kto będzie dbał? Ale jak nie ma efektu końcowego to i pretensje są niewskazane bo trzeba poczekać na efekt bo nikt nie wie co tam będzie oprócz kilku osób. Ja mogę tylko zdradzić to będzie mniej więcej w tym samym stylu, co właśnie w tym skwerku, czyli te same mniej więcej nasadzenia w tej samej formie wypełnione kamieniami takimi innymi obrzeża. Także będzie to dlatego jest zdjęta cała ta darń. Musimy jeszcze dokupić trochę prawdopodobnie tych krzewów, tych roślin. Kilka drzewek musimy dosadzić bo chyba dwa czy trzy padły, więc albo to zrobimy od razu teraz albo zaraz na dniach. Nie będziemy tego zostawiali na nie wiadomo kiedy. Także ulica Sikorskiego też dostanie swój nowy wygląd i nowy zieleniec. Następny slajd. Wziął udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej 9 Flotylli oraz zlecił remont przejścia Żeromskiego , Leśna. Pani radna to pani powinna najbardziej widzieć bo pani tam chodzi codziennie, ale tam dużo ludzi chodzi. To jest to taki no został jeszcze ten kawałek odcinka przejścia chodnika do ulicy Sikorskiego do ulicy Leśnej. Dobrze proszę? Od Żeromskiego a jak powiedziałem? No w sumie od Sikorskiego jakbyś szli to też przez Żeromskiego i do Leśnej nie. Ale dzięki dzięki tak jest od Żeromskiego do Leśnej. Zlecenie dostała nasza spółka. Jednak musi nadrobić swoje można powiedzieć zaległości, które ponieważ robiła tą ulicę Żeromskiego a więc przejście, drogę od Wiejskiej 77 do właśnie Żeromskiego. Trochę im się wtedy nazbierało innych zaległości jak się już z tym uporają także myślę, że w niedługim czasie wejdę na ten odcinek, dlatego tam jeszcze pozostawiony jest ten piach, ta podbudowa bo to będzie wykorzystane na to przejście. Od razu je poszerzymy żeby było bardziej bezpieczne, bo tam nie tylko piesi ale również rowerzyści. Także to też w niedługim czasie ziści i będzie wykonane. Wziął udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej 9 Flotylli Obrony Wybrzeża. Wiecie państwo, że już Flotylli nie ma. Została wykreślona. Jest 3 Flotylla. W uroczystości brali udział praktycznie poza jednym, wszyscy żyjący dowódcy 9 Flotylli, na czele z obecnym dowódcą 3 Flotylli i krótka uroczystość ale bardzo ważna. Odsłoniliśmy tą tablice. Jednak ta tablica ona znajduje się na budynku sztabu w porcie wojennym. Port jest udostępniony ale akurat dojście do budynku nie. Ona jest przecież dalej. Ta części ogrodzona pilnowana przez żołnierzy, przez wojsko także mało kto chyba, że z internetu będzie mógł zobaczyć tą tablicę, czy zrobić sobie nawet pamiątkowe zdjęcie. Dlatego też na tym po tym odsłonięciu podjęliśmy taką inicjatywę żeby mniej więcej podobną tablicę ale treść ma przygotować przedstawiciele byłych dowódców a więc podjął się tego admirał Jędrzej Czajkowski z Czesławem Dyrczem. Mówię te nazwiska, ponieważ to publicznie zostało też ogłoszone. Przygotują treść takiej tablicy i zechcemy taką tablicę gdzieś wmurować okolicy pomnika Obrońców Helu aby ta historia, że tu była u nas ta 9 Flotylla mogła być dostępna wiedza o tym nie tylko dla helan, bo helanie o tym wiedzą ale przede wszystkim dla osób odwiedzających Hel. Być może jeżeli się uda to odsłonięcie takiej tablicy by było 2 października i wtedy to jest dobry czas, ponieważ byśmy mogli zorganizować większą uroczystość i tu wojsko, Marynarka Wojenna zadeklarowała swój udział, pomoc na pewno by miało to swój fajny wymiar. Zorganizował obchody Dnia Dziecka. Ci co byli to wiedzą. Jakieś książeczki do kolorowanki i coś słodkiego. Spotkał się z byłym prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej Bronisławem Komorowskim i senatorem Sławomirem Rybickim. Było to spotkanie prywatne z jego żona mi również a więc ja też byłem z żoną. Ale dlaczego o tym wspominam? Bo osoba publiczna nie ma prywatnego życia można powiedzieć, jeżeli nawet się spotyka prywatnie to zawsze jest chwila, że mówi się o sprawach dotyczących trenu, regionu, miasta czy też kraju. Spędziliśmy całe takie popołudnie. Zresztą ci moi goście nocowali w Helu, w porcie. A na drugi dzień wzięli udział w pielgrzymce do Pucka, jako obserwatorzy tej pielgrzymki. Z łożyć wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego o dofinansowanie budowy dwóch budynków mieszkalnych przy ulicy kmdr. Zbigniewa Przybyszewskiego. Proszę państwa dla wszystkich niedowiarków słowo stało się ciałem. Niektórzy nie wierzyli, z niektórymi chciałem się zakładać czy dostaniemy na czas pozwolenie na budowę, czy uda się ten wniosek przygotować i wysłać do Warszawy. Bo wcześniej informowałem o spotkaniu z panią dyrektor Banku Gospodarstwa Krajowego, która była u nas, przyjechała z Warszawy i o tej inicjatywie rozmawialiśmy. Czekamy. Na razie nie mamy żadnego odzewu ale też mówiłem, że to procedura sprawdzenia całej dokumentacji, całego wniosku to jest około trzech miesięcy. Jeżeli zostanie on za rekomendowany znajdzie się w budżecie na przyszły rok tego budżecie banku i być może, że na wiosnę będziemy najpóźniej mogli przystąpić do obiecanej budowy dwóch bloków mieszkalnych, czyli 30 mieszkań. Nowych bo te n obiekt, który tam jest będzie zburzony i na jego miejsce powstaną dwa nowe obiekty. Będziemy mogli to zrobić, na to będzie pozwalał nam budżet jeżeli takie dofinansowanie będzie, jeżeli byśmy tego nie otrzymali wątpię czy będzie nas stać żeby tą inwestycje prowadzić w takim rozmiarze. Być może wtedy przemyślimy, że etapami tylko jeden budynek potem za ileś lat następny. Bo mówimy tu o inwestycji rzędu 10 mln zł, z czego dofinansowanie, które się spodziewam będzie w 80% nie zwrotnej, to nie jest pożyczka tylko grand, czyli dofinansowanie czyli około 8 milionów. Dokładna kwota będzie dopiero po przetargu. Najpierw musimy mieć zgodę na dofinansowanie wtedy ogłosimy przetarg i będzie wiadomo ile będzie dokładna kwota wykonania tej inwestycji i wtedy proporcjonalnie będzie udział własny gminy i dofinansowanie ze strony banku. Jeżeli będzie to właśnie w tej proporcji 80% dofinansowania, 20 budżet to wtedy uważam, że powinniśmy robić inwestycje od A do Z. Interweniował to pani już sama sam nie wiem bo jedna pani radna i druga się przyznaje, że na poprzedniej sesji prosiły mnie, może nie tyle prosiły mnie co składały takie wnioski żeby przedłużyć godziny pracy. Mówię tu o pani radnej Budzi i pani radnej Janiak o to aby zostały wydłużone godziny pracy naszej poczty. Informowałem państwa, że sprawa jest załatwiona. Wczoraj na naszej uroczystości był jeden z dyrektorów Poczty Polskiej z Gdańska, który tą sprawą się zajął i potwierdził to państwo słyszeliście publicznie, że od 1 lipca nasz urząd pocztowy będzie pracował codziennie do godziny 18:00, od poniedziałku do piątku a w sobotę od godziny 9:30 do 14:00, jeżeli dobrze pamiętam. Została dodatkowa obsada także, która chyba zewnątrz przyjedzie i takie dobre wiadomości wczoraj zostały potwierdzone. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczał odznaczenia za długoletnie pożycie małżeńskie, a więc to tym, którzy w szczęściu i zdrowiu przeżyli 50 lat wspólnie. Wziął udział w walnym zebraniu członków Stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk - Gdynia - Sopot. Oczywiście nadal te zebrania, te walne zebrania odbywają się online. Spotkał się z prezesem TV Chopin, z którym rozmawiał o współpracy w zakresie monitoringu miejskiego. Zostały podjęte zobowiązania przez firmę o wzbogaceniu naszego monitoringu, o wprowadzeniu dodatkowych nowoczesnych kamer, które będą na przykład z automatu robiły zdjęcia samochodom poruszającym się niezgodnie z przepisami ruchu drogowego, a więc pod prąd na przykład. I automatycznie będą te zdjęcia rejestrowane. To pomoże nam potem w egzekwowaniu przez naszą Straż miejską, czy też przez policję, jeżeli chodzi o mandaty . Dzisiaj próbujemy wyłapać tych, którzy łamali ostatnio przepisy ruchu drogowego, którzy celowo pod prąd zjeżdżali, poruszali się na terenie Helu. My mamy praktycznie każde miejsce, gdzie są kamery. I jeżeli ktoś świadomie łamie prawo musi się liczyć z konsekwencjami i nie dotyczy to tylko tych, którzy poruszają się pojazdami ale również chociaż by tych, którzy wyprowadzają psy a już sporo osób zostało pouczonych i wykonywali to, co do nich należy, czyli musieli posprzątać i zobowiązać się, że to więcej się nie powtórzy. Podpisał akt notarialny umowy sprzedaży nieruchomości gminnej. Wziął udział w zakończeniu roku szkolnego klasy ósmej. Wziął udział w spotkaniu podsumowującym kontrolę kompleksową przeprowadzoną przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Gdańsku. Kontrola, która jest co 4 lata cyklicznie. To nie jest jakaś nadzwyczajna kontrola tylko co 4 lata w każdym samorządzie taka kontrola się odbywa. U nas trwało to też. Zawsze tak to trwa około trzech miesięcy. Zakończyła się, czekamy na protokół. Prowadził cotygodniowe transmisje, w trakcie których umawiał sprawy bieżące miasta w szczególności związane ze stanem epidemii i 2 tygodnie temu chciałem już zawiesić te transmisję ze względu na sezon. No ale otrzymałem sporo maili aby nie robić tego i postanowiłem, że bez względu czy sezon czy nie sezon co tydzień z mieszkańcami w tej formie będziemy się spotykali i co tydzień o godzinie 11:00 w każdy piątek te telekonferencje, telespotkania będą realizowane. Przygotowywał materiały na dzisiejszą sesję. Dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję pan radny Żuławski proszę.
Radny Żuławski: Ja tylko chciałbym zapytać jaka jest podstawa prawna do wykorzystania monitoringu w celu ukarania osób nie przestrzegających zasad powiedzmy sobie w mieście. Konkretnie podstawę prawną chciałbym znać.
Burmistrz Helu: A dostał pan wezwanie może jakieś?
Radny Żuławski: Niekoniecznie bo staram się przestrzegać prawa.
Przewodniczący rady: Bardzo bym prosił bliżej do mikrofonu bo nie słychać.
Radny Żuławski: Ale jest po prostu zainteresowany tym, żeby wiedzieć jaka jest konkretnie podstawa prawna, która zezwala monitoringowi miejskiemu na karanie za pośrednictwem monitoringu i przez jakie służby, ludzi łamiących prawo. Dziękuję.
Burmistrz Helu: Panie radny a pan mecenas jest przecież proszę bardzo. Z tym że chcę od razu powiedzieć, że to nie burmistrz wymierza karę. Materiał jest wykorzystywany przez straż miejską i policję a podstawa prawna panie mecenasie proszę.
Mecenas: Nie odważę się tak od ręki podać podstawy prawnej ale zasada jest taka, że jak mamy w prawie o ruchu drogowym zmieniony tam były przepisy, że nawet jak ktoś zauważy jak ktoś inny popełnia wykroczenie zawiadamia policję. Nawet może mieć ze swojej kamery podać filmik, który nagrał. To to jest jak gdyby tylko i wyłącznie zaczątek i dopiero organ stwierdza czy na podstawie danego zawiadomienia w cudzysłowie, czy to będzie monitoring czy to będzie SMS, czy będzie informacja stwierdza czy może i wtedy już jakby policjanci, czy tam uprawnione organy będą musiały wykazywać skąd się to wzięło. Monitoring jako taki jest informacją o tym, bo gdyby to był monitoring, który nie jest podany do publicznej wiadomości nie ma to wtedy by mogło to rodzić ewentualne jakieś rzeczy. Z tym że my jeżeli ktoś korzysta z naszego monitoringu i są to organy porządkowe to nie podajemy nazwisk ani imion bo nie powinniśmy tego robić bo to nie my jesteśmy. Jeżeli policja kogoś z identyfikuje no to oni wszczynają to postępowanie także tutaj raczej jesteśmy spokojni bo to jest mówię to jest sposób tak zwanego jak to mówią sygnalizacji, która jest wprowadzona. Teraz jest tylko i wyłącznie pomocniczy środek jakie dowodowe na podstawie, którego może być wszczęte postępowanie albo nie.
Radny Żuławski: Dziękuję za obszerne wyjaśnienie.
Przewodniczący rady: Dziękuję pan rady Łazów widziałem podnosił rękę.
Radny Łazur: Ja chciałbym dwa słowa odnośnie wymiany nawierzchni na ulicy Żeromskiego. Zrobiliśmy tym wielkim frajdę ludziom i wygodę i w związku z tym chciałbym przekazać osobom, które tę decyzję podejmowały i które miały na to wpływ serdeczne podziękowanie. Dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję pani radna Krosno proszę.
Radna Kosno: Panie burmistrzu mam tylko jeszcze pytanie takie.
Przewodniczący rady: To było podziękowanie.
Radna Kosno: Powracając do punktu pierwszego chciałabym dopytać bo bardzo się cieszymy i mieszkańcy, ja też również o zlecenie remontu przejścia między Żeromskiego a Leśną, ale tam jest jeszcze taki kawałek drogi zagrodzony. I czy pan burmistrz mógłby odnieść się do tego, czy to będzie też wyremontowane, czy tam zrobione umożliwienie przejście może,
czy po prostu na razie jest tylko chodzi o to przejście. O kawałek drogi tam No nie wiem tam 10 m. Dziękuję bardzo.
Burmistrz Helu: Pani radna ja już tyle razy na to odpowiadałem. Ja nie chcę się znęcać nad osobami, które wcześniej w poprzedniej kadencji coś zrobiły. Intencja była dobra. Wyszło jak wyszło. Przez to jest kłopot żeby uzyskać pozwolenie na budowę legalne zgłoszenie wykonania tego 15 metrów, tego przejścia dlatego jest one cały czas zagrodzone. Musieliśmy to w ten sposób wykonać. W ten sposób tylko nadzór budowlany to przyjął. Potem protesty sąsiadów . No na szczęście sąsiad chyba już sprzedał swoją nieruchomość. po drugiej stronie będzie chyba nowy właściciel bo ta działka chyba też się pokazała w ogłoszeniach, że jest do sprzedaży. Także uważam, że teraz już nie będzie żadnego problemu. Wniosek został nowy złożony. Jeżeli tylko dostaniemy zielone światło, że możemy wykonać remont nawet nie remont tylko wykonać ten odcinek drogi to nie jest przejście tylko przejazd z ulicy Leśnej do ulicy Żeromskiego, to sam jestem zainteresowany żeby to było jak najszybciej, bo pół miasta musimy przejechać żeby dojechać naprawdę 20 m tam gdzie potrzebujemy. I to dotyczy dużej ilości mieszkańców tam tej części miasta. Także musimy się uzbroić w cierpliwość. To nie jest zła wola. Ja mógłbym co prawda to ogrodzenie zdjąć i puścić na żywioł i po tym szutrowym terenie na pewno by ludzie niektórzy jeździli, szczególnie ci. którzy mają większe samochody SUV-y jakieś i tak dalej. Ale to nie jest działanie wskazane dlatego poczekamy, zrobimy to tak jak należy, Dziękuję,
Radna Kosno: Dziękuję bardzo.
Przewodniczący rady: Pani radna Janiak proszę.
Radna Janiak: Ja również z podziękowanie panie burmistrzu. To dzisiaj dzień dobroci także już przekazałam wiadomość że, będzie poczta czynna. Także bardzo mile panie prosiły mnie o podziękowanie burmistrzowi za interwencję. Oczywiście swoim imieniu również panu dziękuję. Dziękuję bardzo.
Przewodniczący rady: Dziękuję. Panie burmistrzu ja nie będę dziękował tylko chciałem powiedzieć, że mówi się czasami mała rzecz a cieszy. Mówię to w kontekście parku przy dworcu. Wiem, że to co zgłaszałem wielokrotnie jest tak małe, że może to umykać w tak dużych inwestycjach. Chciałbym tylko przypomnieć o takim pomyślę zamontowania tablicy dla kwaterodawców i przewoźników przy dworcu kolejowym żeby wyeliminować obwieszanie drzew ogłoszeniami. Pomogłoby to i przyrodzie i samym prowadzącym działalność gospodarczą, bo mieliby jedno miejsce, w którym turyści mogliby uzyskać informacje na temat i przewoźnika i jakieś ewentualnie wolnej kwatery. Oczywiście nie chodzi mi o tablicę, która będzie zawierała z drugiej strony mapę Helu, bo obok taka stoi. Chodzi mi tylko i wyłącznie o tablicę, która będzie tego celu dla kwaterodawców i przewoźników. Dziękuję.
Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.
10. Sprawozdanie burmistrza z wykonania uchwał rady.
Przewodniczący rady: Nie widzę więcej zgłoszeń w takim razie proszę państwa jeszcze mam punkt 11,10 przepraszam w tej części sprawozdanie burmistrza z wykonania uchwał. Sprawozdanie otrzymali państwo w materiałach. Czy ktoś z państwa chciałby zadać w tej sprawie pytanie albo zabrać głos? Jeżeli nie ogłaszam przerwę do godziny 10:45.
Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.
11. Rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwał lub zajęcie stanowiska w sprawie:
a) Raport o stanie Gminy Miejskiej Hel, w tym:
• przedstawienie Raportu,
Przewodniczący rady: Proszę państwa przechodzimy do punktu 11 Rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwały lub zajęcie stanowiska w sprawie Raport o stanie Gminy Miejski Hel. Proszę o przedstawienie raportu.
Zastępca burmistrza: Proszę państwa to już trzeci chyba raport, który od momentu wprowadzenia takiego obowiązku corocznego i nałożenie takiego obowiązku na burmistrza, że raz do roku taki raport ma się pojawić to już jest trzeci raport. Od ubiegłego roku ma formę interaktywną. Pełna wersja raportu jest dostępna na stronie internetowej. Oczywiście link do tej strony internetowej jest podany w odpowiednim miejscu, w odpowiedniej zakładce
w biuletynie Informacji Publicznej i tam z pełną wersją raportu można się zapoznać. Na pewno warto, ponieważ są animacje, są pewne prezentacje, które no nie możliwe do pokazania w takiej wersji skróconej jak tutaj w tej chwili państwu przedstawię a też tym bardziej w wersji papierowej bo wersja papierowa oczywiście też została w egzemplarzu jednym do biura rady złożone. Ale proszę państwa raport za rok 2020 zawiera informacje i tu jest jak gdyby spis treści dotyczący raportu, czyli informacje podstawowe co się działo w roku, co dla mieszkańców miasto oferowało i ocena jak wypadamy tutaj jako miasto w porównaniu też to jest zawsze ciekawy takie elementy z podobnymi gminami do naszej w Polsce. Proszę państwa informacje podstawowe, statystyki dotyczące działalności rady miasta i ilość podjętych uchwał w roku 2020 to 62 uchwały, złożone zostały w tym roku trzy interpelacje. Miasto realizowało i mamy jak gdyby różnego rodzaju 12 dokumentów strategicznych z obszarów tak jak jest to wskazane obszarów środowiska. Najwięcej z zakresu pomocy społecznej, czy o charakterze ogólnym, czyli takie strategie rozwoju, w których nie są to tylko dokumenty które sami opracowaliśmy i były przyjmowane tylko to są te dokumenty, w których braliśmy udział, czyli Strategia Rozwoju Powiatu Puckiego, Lokalna Strategia Rozwoju Północnokaszubskiej Lokalnej Grupy Rybackiej i pozostałe z pozostałych obszarów te dokumenty strategiczne są również tutaj wymienione. Oczywiście zawsze ta realizacja w danym roku obejmuje jakiś tam fragment tak. Są pewne te dokumenty ogólne, które jak gdyby całościowo określają na przykład te z zakresu pomocy społecznej, pewne działania. Natomiast te z zakresu właśnie, czy gospodarki komunalnej, czy te na przykład związany z tymi działaniami ze Strategii Rozwoju Powiatu to są zawsze jakieś tam elementy, które realizują również tą strategie. Czyli jak gdyby tworzenie na przykład atrakcji turystycznych różnego rodzaju jest oczywiście realizacją Strategii na przykład rozwoju powiatu, czy lokalnej strategii rozwoju przyjętej przez Lokalną Grupę Rybacką. Statystyki dotyczące mieszkańców to jest zawsze też element obowiązkowy każdego raportu na koniec roku 2020 - 3080 mieszkańców. Spadek w stosunku do roku 2019 o 1,47 % a te gdyby ruchy jeżeli chodzi o liczbę mieszkańców to też macie państwo tutaj podane czyli 34 nowe zameldowania, ale 59 wymeldowań. Liczba urodzeń 20, 46 zgonów. Jak to się kształtowało w latach ta dynamika tutaj jest to zawarte na wykresie. Tak jak widać liczba mieszkańców rzeczywiście z roku na rok spada, natomiast ten spadek jest mniejszy nieco, jeżeli chodzi o procentowo. To już nie jest taki jak to bywało wcześniej. Ten procent spadku liczby mieszkańców rok do roku jest nieco mniejszy. Budżet. Budżet oczywiście dzisiaj będzie omawiany bardzo szczegółowo w dalszej części związany z przyjęciem sprawozdania i absolutorium. Tutaj w związku z tym tylko powiem pokrótce. Dochody w roku 2020 - 31% zwiększone w stosunku do roku 2019. Rekordowe sprzedaże, państwo pamiętacie one z pewnością wpłynęły na taki a nie inny wynik. Wydatki też większe rok do roku o 3,7% a poszczególne jak gdyby może nie będę już tego omawiał to już każdy z państwa oczywiście jak będzie zainteresowany szczegółowo może się z tym zapoznać, już studiując ten raport szczegółowo na stronie internetowej. Struktura dochodów też myślę bez szczegółowego omawiania. Jedno co charakterystyczne, coraz większy udział dochodów własnych jest w tej chwili w budżecie, bo ten ciemnoniebieski słupek to  już ponad 54% i ponad połowa budżetu to są dochody własne. Jeżeli chodzi o dotacje różnego rodzaju subwencje, wpływy z podatków one już są poniżej 50% łącznie tak. Wszystkie subwencje, które mamy to 39% i dotacje. Tak to proszę państwa się kształtuje. Jeżeli chodzi o Wieloletnią Prognozę Finansową a tutaj w szczególności wskaźnik zadłużenia sytuacja się poprawia. Spłacamy te nasze zobowiązania i one są coraz mniejsze. Tutaj zaznaczone jest maksymalny jak gdyby przewidywalny, jaki może być. A to proszę państwa nasz rzeczywisty także tutaj jesteśmy w coraz lepszej sytuacji finansowej i zdolność kredytowa pani Tereso na pewno pani potwierdzi miasta będzie coraz większa. Inwestycje pochłonęły 2 684 000 w roku 2020 to nieco mniej niż w roku 2019, ale w ubiegłym roku kończyliśmy po prostu część i to były jak gdyby płatności końcowe inwestycji, które były realizowane przez kilka lat. Z czego największym tutaj była w ubiegłym roku zakończenie budowy ścieżki rowerowej. I tutaj połowa właśnie praktycznie tego kontraktu została opłacona w ubiegłym roku, stąd stąd jak gdyby właśnie ta inwestycja najbardziej waży. Ale przypomnę również ulica maszopów, która była w ubiegłym roku i zagospodarowanie wejścia na małą plażę to takie największe wydatki inwestycyjne
w 2020 roku. Gospodarka komunalna w krótkim podsumowaniu, zużycie wody, zrzut ścieków, ceny jakie obowiązywały w ubiegłym roku to są liczby nie będę ich odczytywał macie państwo przed sobą. Myślę, że bo tutaj nie ma jak gdyby akurat podane ale jeżeli chodzi o ilości globalne one są podobne w poprzednich latach, czyli generalnie w ciągu roku ponad 100 000 m sześciennych sprzedawany, produkowany jest wody i ponad 100 000 w związku z tym też również odbieranych ścieków. Jeżeli chodzi o gospodarkę odpadami tutaj niestety system się do końca nie bilansuje. Wpływy z opłat są mniejsze niż koszty funkcjonowania systemu. Tu państwo pamiętacie, że budżet w związku z tym musiał być zmieniany. Ale też ten rok 2020 był rokiem, w którym zaszła dosyć istotna zmiana i ona wtedy pewnie miała wpływ na wielkość tej różnicy bo państwo pamiętacie w 2020 roku z systemu wyłączyliśmy nieruchomości niezamieszkałe. To spowodowało z pewnością jakieś perturbacje i zamieszanie, które mogło i z pewnością miało wpływ właśnie na to, że zanim tak do końca został ten system wdrożony już dla nieruchomości niezamieszkałych zawierania umów bezpośrednio z firmami odbierającym odpady, no trochę to trwało. Stąd też ta różnica nieco większa. Poza tym no w ubiegłym roku znaczne wzrosty cen odbioru odpadów na zakładach utylizacji na RIPOK-ach i to też spowodowało, że nie cała kwota z pewnością została przerzucona na mieszkańców. Pierwsza podwyżka jeszcze była mniejsza. W ubiegłym roku już regulowaliśmy tą cenę, znowuż od stycznia jest więcej 28 zł. Staramy się tą lukę wypełnić. Bilanse za 2021 rok pokaże jak to się udało. Edukacja. Subwencja wystarczyła na 54% wydatków na oświatę. Cała reszta została wydatkowana z budżetu, czyli mniej więcej to się utrzymuje, że około połowy daje nam subwencja, którą otrzymujemy od rządu. Pozostałą część musi pokryć budżet miasta. Statystyki dotyczące szkoły to również macie państwo. Nie będę tego odczytywał. To jest do szczegółowego zapoznania dla zainteresowanych już na stronie internetowej. Myślę,
że większość z państwa do tego zaglądała. Osiągnięcia jeżeli chodzi o egzaminy nie mieliśmy w ubiegłym roku matury, tylko egzamin po ósmej klasie. Generalnie powyżej średniej powiatowej i wojewódzkiej a i też krajowej także no dosyć ma dobre wyniki. Inne osiągnięcia uczniów też w raporcie zostały wskazane i wymienione. Pomoc społeczna. Kwota wydatków na pomoc społeczną o 14% większa niż w roku 2019. Oczywiście tutaj największą kwotę
z tego stanowi 500+, czyli tutaj w 100% otrzymujemy środki z budżetu państwa na pokrycie właśnie wydatków związanych z tym zaświadczeniem wychowawczym 500+. Pozostałe wydatki macie państwo wymienione w tabeli. One też się na pewno w sprawozdaniu z wykonania budżetu swoje odzwierciedlenie znajdują. Co się działo ze względu wiadomo. 2020 rok to był rok specyficzny ze względu na stan epidemii covid-19 i były podejmowane różnego rodzaju działania w związku z tym nauka zdalna. Został zakupiony za dotacje uzyskaną też od rządu sprzęt komputerowy dla uczniów, którzy nie mieli własnego. To na pewno ułatwiło prowadzenie tych lekcji zdalnych dla tych uczniów ale też i dla nauczycieli. Na początku kiedy nie było takiego dostępu do środków ochrony to te środki były dostarczane i szyte przez mieszkańców. Państwo pamiętacie dziękowaliśmy nawet później za te akcje. Otrzymaliśmy płyn do dezynfekcji od wojewody ale zakupiliśmy też dozowniki, potem też dokupowany był ten płyn, czyli urząd cały czas był zabezpieczony. Nastąpiła też zmiana organizacji pracy urzędu, ale to wszyscy państwo też wiecie. Inna akcja, która w ubiegłym roku została też w związku z epidemią przeprowadzona, akcja Cisi Bohaterowie, gdzie właściciele pensjonatów zadeklarowali miejsca noclegowe w sezonie dla służby zdrowia, dla pracowników służby zdrowia i takich osób kilka z tej akcji skorzystało i było, gościło w naszym mieście. Co dla mieszkańców? Tu mamy różne obszary. Oczywiście tu mówimy o mieszkańcach ale to też wszystko służy turystom. I jeżeli chodzi o działalność kulturalną mimo, że ten rok był specyficzny dużo imprez się nie odbyło, ale to co można było zostało zrealizowane i to proszę państwa te wszystkie przedsięwzięcia, które w ciągu roku się pojawiły są, macie państwo wymienione. Oczywiście tak jak pamiętamy no jest specyfika roku 2020. 2021 też nie jest jeszcze taki sam bo ten stan epidemii cały czas trwa. Poluzowania nastąpiły ale wiele ograniczeń siedzimy wszyscy w maskach. Cały czas nam przypomina to, że jeszcze stan epidemii trwa. Stąd tych przedsięwzięć na pewno i skala jest nieco inna, niż mogłaby być. Działalność sportowa tu również to, co można było prowadzone. Szczegółowe sprawozdanie też państwo mieliście okazję niedawno tutaj obejrzeć. Pełnomocnik burmistrza do spraw sportu pan Norbert Górski prezentował. Tutaj też w raporcie to swoje odzwierciedlenie ma. Oczywiście te dane, które są ujęte w raporcie to są dane pochodzące właśnie od osób odpowiedzialnych, czyli jak gdyby te poszczególne działy są państwu prezentowane też jako indywidualne sprawozdania. Właśnie chociażby z działalności sportowej czy z promocji miasta ale w raporcie podsumowujące wszystko one oczywiście też w wersji jakiejś okrojonej, ale też się znajdują. Bezpieczeństwo publiczne. Tutaj Ochotnicza Straż Pożarna wszystkie środki, które zostały przeznaczone na straż pożarną sporo dotacji uzyskało się uzyskać. Takim ważnym elementem na pewno była zmiana systemu ogrzewania w remizie OSP ale zakup sprzętu, zakup ubrań ochronnych środków tych, które chronią naszych strażaków ochotników to takie największe tutaj działania. Oczywiście Straż Miejska funkcjonująca nadal to też element bezpieczeństwa publicznego, ale to również w budżecie ma swoje odzwierciedlenie. Państwo to wiecie. No i ta ocena ogólna już podsumowanie jak gdyby sytuacji miasta w zestawieniu z innymi gminami podobnymi, podobnym charakterze, podobnej wielkości. Należą do nich na przykład Kołobrzeg, Łeba, Krynica Morska, Człuchów, Zakopane, Ciechocinek. I tutaj jesteśmy w porównaniu właśnie jako z tymi innymi gminami według określonej metodologii, że stan miasta, ta ocena ogólna jest dobra. W 4 z 6 analizowanych obszarów miasta wypada podobnie jak miasta należące do grupy porównawczej ale potencjał tych gmin z kolei jest znacznie większy. Czyli widać, że dzieje się dobrze i w mieście wszystko co jest planowane i zakładane jest realizowane, ponieważ mimo że potencjał jest mniejszy 3000 mieszkańców w porównaniu do Kołobrzegu, Zakopanego no to są zupełnie inne. Oczywiście mamy tutaj w związku z tym możliwości a wypadamy całkiem całkiem dobrze jeżeli chodzi o już porównanie w przeliczeniu na mieszkańca, czy na powierzchnię, czy na inne jeszcze wskaźniki. I tutaj proszę państwa i tutaj i odsyłam po prostu do prezentacji, która jest w internecie bo można sobie włączyć animacje, która pokazuje jak ta sytuacja jeżeli chodzi o poszczególne wskaźniki i są też one wyliczone i wyjaśnione szczegółowe. Co oznaczają jak je interpretować ale generalnie jeżeli jest dobrze to te wskaźniki powinny się mieścić w tej części co najmniej różowej a najlepiej w tej takiej tutaj ciemniejszej niebieskiej. Nie wiem jak to u państwa wygląda, ale u mnie to taka ciemniejsza niebieska. To już jest najlepsza sytuacja. U nas generalnie mieścimy się, że sytuacja jest u nas korzystna i jeżeli chodzi o te właśnie zakresy związane z gospodarką komunalną, budżetem, mieszkańcami, edukacją nie jest zła. Mogłaby być lepsza. Trzeba obserwować co się będzie działo [dźwięk niezrozumiały] I to proszę państwa tyle, jeżeli chodzi o tą prezentację. Tak jak powiedziałem szczegółowo szczególnie jeżeli chodzi o ten poprzedni element ocenę poszczególnych tutaj tych sześciu obszarach porównawczych tu proszę państwa odsyłam do strony internetowej i tam można szczegółowo się z tym zapoznać i i wszystkich do tego zachęcam. Dziękuję bardzo.

• wystąpienie burmistrza Helu,
Przewodniczący rady: Dziękuję. Panie burmistrzu oddaję panu głos.
Burmistrz Helu: Szanowna rado zastępca burmistrza w miarę precyzyjnie przedstawił Raport o stanie gminy. Wnioski państwo sami wyciągacie. Czy jest on dla gminy korzystny, czy też nie. Ja mogę tylko w tej chwili podać swoje odczucia. Uważam, że na stan osobowy urzędu nie mam się czego wstydzić i to co jest możliwe staramy się realizować. Co tydzień przedstawiam państwu sprawozdanie z działalności w okresie sesyjnym, między sesjami i państwo macie wiedzę chyba najlepszą czy w mieście dzieje się dobrze czy też źle. Czy potrzeba jakiś zmian, też przyśpieszenia działania burmistrza, czy też zaniechania działań przez burmistrza. Myślę, że takie wnioski od państwa wypłyną w dyskusji i zachęcam aby takie wystąpienia były. Człowiek przecież nie jest alfą i omegą i nie jest nieomylnym. Stara się realizować to, co zgłaszają mieszkańcy ale zapewne państwo możecie mieć trochę inny pogląd tej sytuacji. Chwalił się nie będę, bo nie ma czym. Człowiek robi to, co do niego należy. Ganił się nie będę. Robię wszystko zgodnie z prawem i i rzetelnie. Jak się coś nie udaje to się na bieżąco przyznaję do obłędu. i tyle. Dziękuję.
• debata nad Raportem*,
Przewodniczący rady: Dziękuję proszę państwa zanim otworzę dyskusję chciałbym tylko poinformować, że zgodnie z artykułem 28a ustawy o samorządzie w dniu 30 maja zostało zamieszczone ogłoszenie, które informowało o możliwości zgłaszania się mieszkańców do debaty nad dzisiejszym wotum zaufania. Pomimo że to ogłoszenie było praktycznie do wczoraj można było zgłaszać udział w debacie nie takie zgłoszenia nie wpłynęły. W związku z tym zgodnie z przepisami radni mogą zabierać głos bez ograniczeń czasowych w debacie nad raportem. Proszę bardzo. Czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos? Nie widzę aha pan radny Nowakowski proszę.
Radny Nowakowski: Dziękujemy serdecznie za przedstawienie raportu. Jak widać, jak wynika z raportu ze statystyk wygląda to bardzo obiecująco. Jednak że głównym problemem, który można zauważyć jest coroczny, coraz większy spadek demograficzny w naszym mieście. Jest to problem, z którym z tego co obserwuję borykamy się od lat. Miejmy nadzieję, że te działania, o których już wcześniej wspominaliśmy, czyli budowa lokali komunalnych w jakimś stopniu poprawiają naszą sytuację. Co nie zmienia faktu, że musimy przychylić się do tego problemu i w szerszym stopniu próbować go rozwiązać. Dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję. Pan burmistrz rozumiem chciałby teraz coś powiedzieć.
Burmistrz Helu: Tak, taki trochę element humorystyczny. Panie radny zachęcam. Ja raczej nie pomogę ale pan jeszcze tak.
Radny Nowakowski: Myślę że z pewnością przyczynię się do poprawienia tej sytuacji, dziękuję.
Przewodniczący rady: Ja chciałbym się wypowiedzieć na temat samego raportu, bo tak jak pan Pałkowski zastępca burmistrza powiedział to już jest trzeci raport z kolei. I taka moja refleksja muszę przyznać, że z roku na rok raport jest coraz lepiej skonstruowany. I w tym roku bardzo przyjemnie czytało się te wszystkie informacje. Sam raport został skonstruowany intuicyjnie. Można wyciągać wnioski już na bazie samych plansz, slajdów wstępnych i co jest moim zdaniem tutaj w tym raporcie najważniejsze, że czytając raport można zdefiniować od razu obszary, w których my możemy coś zrobić i mieć na to wpływ. ale również widzieć obszary, które nie są zależne od nas. No nie będę się wypowiadał na temat demografii, bo dzisiaj możemy mówić o spadkach ale przy obrocie nieruchomościami jaki w tej chwili w kraju następuje możemy mieć nagle w przyszłym roku bum demograficzny. Także tutaj to nie jest jeden wskaźnik, tylko to jest wiele wskaźników, które na to wpływają. Jeśli chodzi tutaj o niepokojące elementy, które pokazuje ten raport to jest coraz większy udział środków miasta w edukacji. To jest niepokojące, że subwencja co raz w mniejszym stopniu pokrywa potrzebę realizacji, edukacji młodzieży. Ale jest też ten optymistyczny wariant, który tutaj został przedstawiony, czyli to słyszeliśmy, mogliśmy obserwować, co się działo w Polsce w czasie trzeciej fali pandemii i wcześniejszej fali pandemii. Wiele regionów kraju praktycznie zastopował o. W naszym mieście widać było cały czas realizowane inwestycje i co pewnie wszyscy zaobserwowaliśmy w okresie tym wakacyjnym, chociaż dzisiaj nie można mówić o lipcu i sierpniu bo to można mówić o maju do końca września. Widzieliśmy duży, ogromny ruch turystyczny w naszym mieście. Witamy media. Także myślę, że ten raport napawa w jakiś sposób optymizmem ale też jednocześnie pokazuje nam drogi, czy obszary, w których my możemy coś jako rada miasta próbować robić, czy sami czy wspierając pracę burmistrza. To są moje takie refleksje po zapoznaniu się z raportem. Pan Pałkowski, burmistrz Pałkowski proszę.
Zastępca burmistrza: Jeżeli można to tylko tutaj właśnie odnosząc się do tej formy, bo tak jak ja powiedziałem pan przewodniczący przypomniał to jest trzeci raport. Pierwszy robiliśmy jeszcze sami, a już ubiegłoroczny i ten po wierzyliśmy opracowanie tego raportu profesjonalistą tak. Firmie Curulis, z którą żeśmy się związali zresztą już jeszcze na dwa kolejne raporty. Natomiast no to nie jest rzecz, która jest już od wielu lat. Tu wszyscy, że tak powiem się uczą i wybierają w jaki sposób to najlepiej rzeczywiście prezentować tak, żeby to trafiało do jak największej liczby w najprostszy sposób. I ta forma dlatego ona się z roku na rok też zmienia. W ubiegłym roku też to był raport interaktywny, ale troszeczkę mniej, że tak powiem intuicyjny. W tej chwili rzeczywiście przebrał już formę takiej strony typowej internetowej, gdzie dużo ludzi już większość z nas korzysta z różnego rodzaju stron, wie jak się tam posługiwać. Stąd jak gdyby trafienie na właściwe, najbardziej interesujące nas informacje. Rzeczywiście dosyć proste i łatwe. Myślę, że w ubiegłym roku, jeżeli chodzi o tą formę z pewnością nie będzie gorszy a a myślę, że po doświadczeniach kolejnych może być tylko jeszcze, jeszcze lepszy. Tyle chciałem i tu dziękujemy też na pewno chcieliśmy podziękować właśnie firmie za za tak skuteczne opracowanie tego raportu. Firma Curulis z Poznania.
Przewodniczący rady: Dziękuję, ja tutaj uzupełnię tą wypowiedź bo mówiąc o intuicyjnym poruszanie się po tym raporcie takim dobrym przykładem jest opieka społeczna. Rozdział opieki społecznej, gdzie kiedyś można było to odbierać te informacje jako wzrost ubożenia społeczeństwa, ponieważ widać było w cyfrach wzrost kosztów funkcjonowania opieki społecznej. Ale tutaj widzimy już, że to nie jest wzrost zubożenia tylko po prostu kwota, która jest przeznaczona na 500+ a która jest wliczana do do całej do całego systemu opieki społecznej. Dlatego te właśnie, to właśnie elementy, które są pokazane oddzielnie i które jednocześnie od razu pozwalają zdefiniować daną informację. Dziękuję bardzo już tyle, co miałem do powiedzenia. Czy ktoś z państwa chciałby jeszcze zabrać głos? Jeżeli nie, to zamykam debatę nad raportem.
Raport o stanie Gminy Miejskiej Hel stanowi załącznik do protokołu.
• podjęcie uchwały w sprawie udzielenia burmistrzowi Helu wotum zaufania (projekt uchwały nr 33/2021),
Przewodniczący rady: Proszę państwa przechodzimy do projektu uchwały nr 33/2021 w sprawie udzielenia burmistrzowi Helu wotum zaufania. Uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosu, o nie uruchomił się. Dziękuję, w głosowaniu wzięło udział 15 radnych, wszyscy byli "za", nikt się nie 'wstrzymał" i nikt nie był "przeciw". Oświadczam, iż rada podjęła Uchwałę Nr XXVII/206/21. Tym samym udzielając burmistrzowi Helu wotum zaufania. Gratuluję panie burmistrzu. Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XXVII/206/21 Rady Miasta Helu z dnia 30 czerwca 2021 r.
w sprawie udzielenia burmistrzowi Helu wotum zaufania.

b) sprawozdanie z wykonania budżetu miasta Helu za 2020 rok, w tym:
• przedstawienie sprawozdania burmistrza Helu z wykonania budżetu miasta,
Przewodniczący rady: Kolejnym punktem proszę państwa jest sprawozdanie z wykonania budżetu miasta Helu za 2020 rok. Proszę o przedstawienie sprawozdania burmistrza Helu z wykonania budżetu miasta. Pani skarbnik bardzo proszę mikrofon i bliżej, ponieważ mówimy w maseczkach więc jest bardzo zła słyszalność.
Skarbnik miasta: Wykonanie budżetu miasta Helu ogółem za 2020 rok po stronie dochodów wyniosło kwotę 32 420 545 zł i 5 gr, natomiast po stronie wydatków wyniosło kwotę 21 997 532 zł i 36 gr. Budżet zamknął się nadwyżkę budżetową w wysokości 10 423 013 zł i 29 gr. Stan środków pieniężnych na rachunku bankowym dochodów gminy na dzień 31 grudnia 2020 roku wyniósł łącznie kwotę 13 964 004 zł i 99 gr. W tej kwocie mieszczą się następujące środki: środki niewykorzystanych dotacji w roku budżetowym to jest 49.849,0 2 zł i te dotacje zostały zwrócone w roku 2021. Poza tym mieszczą się też środki subwencji przekazanej subwencji oświatowej przekazanej w grudniu na rok 2021 to jest kwota 220. 451,00 zł. Poza tym w kwocie tej mieszczą się środki wynikające z rozliczenia dochodów i wydatków nimi finansowanych związanych ze szczególnymi zasadami wykonania budżetu. I tak jest są to środki w kwocie 3. 353, 89 zł. Jest to opłata za wydawane zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Finansowanie Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to kwota 7. 0 29.277, 80 zł i te środki muszą zostać zaangażowane zostały zaangażowane w budżecie 2021 roku. Należności Gminy Hel na 31 grudnia 2020 roku wyniosły kwotę 1.565.021, 93 zł i w tym kwotę 1.3 93.621, 57 zł to są należności wymagalne. Prawie 50% tych należności wymagalnych z zeszłego roku została spłacona w tym roku. Zobowiązania Gminy Hel na 31 grudnia 2020 roku wyniosły łącznie kwotę 643. 483, 33 zł. Tutaj zobowiązania wymagalne nie wystąpiły. Zadłużenie gminy z tytułu pożyczek i kredytów na dzień 31 grudnia 2020 roku wyniosła kwotę 4.451.476,21 zł z czego na pożyczkę naciągniętą w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku przypada kwota 3.541.476,21 zł a na kredyt zaciągnięty w Banku Spółdzielczym w Pucku kwota 910.000,00 zł. W roku 2020 z tytułu zaciągniętego kredytu i pożyczki spłacono raty w wysokości 1.678.000,00 zł i też zostały spłacone należne odsetki w wysokości 152.797,63 zł . W 2020 roku z budżetu gminy udzielono pożyczki i ta pożyczka wyniosła kwotę 241.200,00 zł i została spłacona w lutym roku 2021. W ubiegłym roku burmistrz Helu nie skorzystał z upoważnienia do zaciągania kredytów i pożyczek na pokrycie występującego w ciągu roku przejściowego deficytu budżetu, również burmistrz nie dokonywał lokowania wolnych środków na innych rachunkach aniżeli w innych bankach niż bank prowadzący obsługę budżetu. Burmistrz Helu w 2020 roku skorzystał z upoważnienia rady i dokonywał w okresie sprawozdawczym zmian w planie wydatków z wyłączeniem przeniesień między działami. Przesunięcia polegały na przesunięciach dochodów wydatków pomiędzy rozdziałami i paragrafami w ramach dział. T by było wszystko dziękuję bardzo.
• przedstawienie stanowisk komisji stałych dotyczących wykonania budżetu,
Przewodniczący rady: Dziękuję, proszę o przedstawienie stanowiska Komisji Gospodarczej w sprawie realizacji budżetu.
Radny Nowakowski: Opinia Komisji Gospodarczej w sprawie przyjęcia wykonania budżetu miasta Helu za 2020 rok. Komisja Gospodarcza w składzie radna Ewa Wójcik, radna Renata Panek, radna Sylwia Budzisz, radny Andrzej Dzikowski, radny Waldemar Sojecki, radny Grzegorz Nowakowski jednomyślnie pozytywnie po przeprowadzonym głosowaniu opiniuje wykonanie budżetu miasta Helu za 2020 rok i jest za przyjęciem sprawozdania. Dziękuję. W podpisie przewodniczący Komisji Gospodarczej radny Grzegorz Nowakowski.
Przewodniczący rady: Dziękuję, proszę o przedstawienie stanowiska przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji.
Radna Janiak: Opinia. Członkowie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji pozytywnie opiniują wykonanie budżetu w 2020 roku i nie wnoszą uwag. Przewodnicząca komisji Grażyna Janiak.
Przewodniczący rady: Dziękuję, proszę o przedstawienie stanowiska przez Komisję Rewizyjną.
Opinie komisji stałych rady miasta Helu dotyczące wykonania budżetu stanowią załącznik do protokołu.
• przedstawienie opinii Komisji Rewizyjnej dotyczącej sprawozdania burmistrza Helu   z wykonania budżetu,
Radny Pszeniczny: Opinia Komisji Rewizyjnej z wykonania budżetu miasta Helu za rok 2020. Komisja Rewizyjna Rady Miasta Helu w składzie Krzysztof Pszeniczny - przewodniczący, Bogdan Żuławski - wiceprzewodniczący, Jan Łazur - członek komisji pozytywnie opiniują wykonania budżetu miasta Helu na rok 2020, dziękuję.
Opinia stanowi załącznik do protokołu.
• przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku dotyczącej sprawozdania burmistrza Helu z wykonania budżetu,
Przewodniczący rady: Dziękuję bardzo. Proszę teraz o przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku dotyczącej sprawozdania burmistrza Helu z wykonania budżetu.
Skarbnik miasta: 092/5/114/ 3 przez 2 przez 21 to orzekającego regionalnej izby obrachunkowej w Gdańsku z dnia 21 kwietnia 2021 roku w sprawie opinii o sprawozdaniu z wykonania sprawie opinii o sprawozdaniu z wykonania budżetu miasta Helu za 2020 rok wraz z informacją o stanie mienia komunalnego i objaśnieniami. Na podstawie art. 13 pkt. 5 w związku z art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 7października 1992 roku o regionalnych izbach obrachunkowych po rozpatrzeniu przedłożonego przez burmistrz Helu sprawozdania z wykonania budżetu za rok 2020 skład orzekający Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku w osobach: Małgorzata Kopowicz - przewodnicząca, Marcin Nagórek - członek, Monika Panc - członek opiniuje pozytywnie sprawozdanie z wykonania budżetu miasta Helu za 2020 rok wraz z informacją o stanie mienia komunalnego i objaśnieniami. Uzasadnienie w dniu 14 kwietnia 2021 roku wpłynęło do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku zarządzenie nr 9/1/0050/2021 burmistrza Helu dnia 31 marca 2021 roku w sprawie wykonania budżetu miasta Helu na 2020 rok wraz z powyższym zarządzeniem przedłożono również sprawozdanie instytucji kultury z wykonania planu finansowego za 2020 rok oraz informacje o stanie mienia komunalnego miasta Helu. Przedłożone sprawozdanie opracowano w formie tabelarycznej i opisowej. W części tabelarycznej przedłożonego sprawozdania realizację dochodów i wydatków budżetu miasta przedstawiono podając kwoty planu i wykonania oraz wskaźniki procentowego ich wykonania według pełnej szczegółowości klasyfikacji budżetowej. Dodatkowo w zakresie wydatków budżetu i wykonanie przedstawiono w podziale na grupy. Ponadto dochody i wydatki zaprezentowano w układzie działów klasyfikacji budżetowej. W ujęciu tabelarycznym przedstawiono także między innymi plan i wykonanie dochodów oraz wydatków na zadania zlecone z zakresu administracji rządowej i innych zadań zleconych ustawami, informację o udzielonych dotacjach z budżetu, informacji w zakresie należności i zobowiązań miasta według stanu na dzień 31 grudnia 2020 roku, wykonanie planu finansowego dochodów własnych oraz informacje o zaciągniętych zobowiązaniach według poszczególnych tytułów dłużnych. W części opisowej do przedłożonego sprawozdania w pierwszej kolejności przedstawiono dane dotyczące pierwotnie uchwalonego budżetu na 2020 rok. Następnie przedstawiono wartości zaplanowanych dochodów i wydatków budżetu po zmianach dokonanych w ciągu roku oraz ich wykonanie. W dalszej kolejności realizację dochodów budżetu szczegółowo omówiono w poszczególnych działach klasyfikacji budżetowej. Natomiast w zakresie wydatków budżetu przedstawiono ogólne wartości wykonanych wydatków w podziale na wydatki bieżące i majątkowe a następnie szczegółowo omówiono realizację wydatków budżetu miasta według działów klasyfikacji budżetowej. Tej części omówiono również przychody i rozchody budżetu, wynik finansowy osiągnięty osiągnięty na koniec 2020 roku a także stan zadłużenia. Tak opracowane sprawozdanie daje radzie miasta obraz zrealizowanych dochodów i wydatków budżetu, jak również spełnia wymagania określone w artykule 269 ustawy o finansach publicznych. Pozwala również ustalić jakie zostały w ciągu roku zrealizowane oraz w jakiej kwocie wydatki na nie poniesiono badając pod względem formalno-prawnym założone przez miasto sprawozdania między innymi o dochodach i wydatkach budżetu nad wyżce, deficycie jednostki samorządu terytorialnego, o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz gwarancji i poręczeń, jak również o dotacjach i wydatkach związanych z wykonywaniem zadań administracji rządowej zleconych gminom skład orzekający stwierdził, że zostały one sporządzone zgodnie z wymogami rozporządzenia ministra finansów z dnia 9 stycznia 2018 roku w sprawie sprawozdawczości budżetowej oraz rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 17 grudnia 2020 roku w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych. Na podstawie powyższych sprawozdań skład orzekający ustalił, że dochody ogółem wykonano w kwocie 32. 284.042,21 zł to stanowiska 131,5 % planu, w tym: dochody bieżące w kwocie 25.805.626, 42 zł to jest 134% planu oraz dochody majątkowe w wysokości 6.478.415, 79 zł, co stanowi 122,7% planu. Wydatki ogółem wykonano w kwocie 21.997.532,36 zł, co stanowi 88,4% planu, w tym: wydatki bieżące w kwocie 19.312.858,3 9 zł, to jest 93,0% planu oraz wydatki majątkowe w wysokości 2.684.673, 97 zł, to jest 65,3% planu. Nadwyżka budżetowa za rok 2020 wyniosła 10.286.509, 85 zł. Dług publiczny na koniec 2020 roku obejmujący zobowiązania  z tytułu zaciągniętej pożyczki i kredytów wyniósł 4. 451. 476,21 zł i stanowił 13,79% wykonanych dochodów ogółem zaległości z tytułu podatków i opłat oraz innych należności miasta na koniec 2020 rok wyniósł 1.393.621,5 7 zł i w stosunku na koniec 2019 roku wzrósł o 60,86%, na koniec 2020 roku instytucja kultury nie posiadała zobowiązań wymagalnych. Wydając powyższą opinią skład orzekający stwierdza, że wykonane na koniec roku 2020 wydatki bieżące nie przekroczyły wysokości wykonanych dochodów bieżących powiększonych o nadwyżkę budżetową z lat ubiegłych i wolne środki, co zgodne jest wymogiem wynikającym z treści art. 242 ust. 2 ustawy o finansach publicznych w brzmieniu mającym zastosowanie do wykonania budżetu za rok 2020. Informacja o stanie mienia komunalnego miasta zawiera dane wymagane postanowieniami artykułu 267 ust. 1 pkt 3 wyżej wymienionej ustawy o finansach publicznych. Wykaz mienia obrazuje stan majątku jaki miasto posiada, jego wartość i zmiany w stanie mienia oraz dochody wykonane z tego tytuł w roku 2020. Sprawozdanie z wykonania budżetu miasta zawiera informacje na temat dochodów i wydatków związanych z funkcjonowaniem systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, poniesionych w roku 2020 zgodnie z postanowieniem art. 6 ust. 2e ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W sprawozdaniu rocznym z wykonania budżetu gminy ujmuje się bowiem informacje o wysokości zrealizowanych w danym roku dochodów z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz wydatków poniesionych na funkcjonowanie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi z wyszczególnieniem kosztów o których mowa w ust. 2-2c C wraz z objaśnieniami. Skład orzekający zwraca jedynie uwagę że, niewykorzystane dochody z tytułu opłat za wydanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych i opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych należy przeznaczyć na wydatki związane z realizacją zadań zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w roku budżetowym 2021. Ponadto niewykorzystane w roku budżetowym 2020 dochody z tytułu opłat i kar, o których mowa w art. 402 ust. 4, 5 i 6 stanowiące dochody budżetu gmin pomniejszone o nadwyżkę z tytułu tych dochodów przekazywaną do wojewódzkich funduszy należy w całości przeznaczyć na wydatki związane z realizacją zadań zgodnie z art. 403 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku prawo ochrony środowiska w roku budżetowym 2021. Analiza porównawcza prezentowanych danych w sprawozdaniu z wykonania budżetu z kwotami planowanymi w budżecie na 2020 rok oraz danymi zawartymi w przedłożonych w sprawozdaniach budżetowych wykazała zgodność kwot planowanych i wykonanych w dokumentach przedłożone w tutejszej izbie. Od niniejszej uchwały służy odwołanie do Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku w terminie 14m dni od dnia jej doręczenia. Podpisała Małgorzata Kopowicz - przewodnicząca składu orzekającego. dziękuję.
Opinia stanowi załącznik do protokołu.
•  dyskusja nad sprawozdaniem i przedstawionymi uwagami,

Przewodniczący rady: Dziękuję otwieram dyskusję nad sprawozdaniem i przedstawionymi uwagami. Czy ktoś z pań i panów radnych chciałby zabrać tej sprawie głos? Jeżeli nie zamykam dyskusję.
•  podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego 
wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu miasta Helu za 2020 rok (projekt uchwały  nr 34/2021);
Przewodniczący rady: Przechodzimy do projektu uchwały nr 34/2021 w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu miasta Helu za 2020 rok. Uruchamiam system do głosowania, proszę o oddawanie głosów. Nie mam pani radnej Janiak jeszcze głosu. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych wszyscy byli "za", nikt się nie wstrzymał i nikt nie był "przeciw". Oświadczam, iż rada podjęła Uchwałę Nr XXVII/207/21 i tym samym zatwierdziła sprawozdanie finansowe wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu miasta Helu za 2020 rok. Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XXVII/207/21 Rady Miasta Helu z dnia 30 czerwca 2021 r. w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu miasta Helu za 2020 rok.
• odczytanie opinii Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia (nieudzielenia) absolutorium dla burmistrza Helu,
Przewodniczący rady: Poproszę w tej chwili o odczytanie opinii Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia/nieudzielenia absolutorium dla burmistrza Helu.
Radny Pszeniczny: Opinia Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Helu w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium dla burmistrza miasta Helu. Komisja Rewizyjna Rady Miasta Helu w składzie Krzysztof Pszeniczny - przewodniczący, Bogdan Żurawski - zastępca, Jan Łazur - członek komisji w sprawie udzielenia absolutorium dla burmistrza Helu. Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym tj. Dziennik Ustaw w 2020 roku poz. 713 oraz art. 271 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych tj. Dziennik Ustaw z 2019 roku poz. 869, 1649 z 2020 roku, poz. 284, 374, 568 i 695 Komisja Rewizyjna pozytywnie opiniuje udzielenie absolutorium dla burmistrza Helu. Podpisali członkowie Komisji Rewizyjnej. Dziękuję.
Opinia stanowi załącznik do protokołu.
• przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku dotyczącej uchwały Komisji Rewizyjnej w sprawie absolutorium dla burmistrza Helu,
Przewodniczący rady: Dziękuję, proszę w takim razie o przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku dotyczącej uchwały Komisji Rewizyjnej w sprawie absolutorium dla burmistrza Helu. Pani Tereso mikrofon.
Skarbnik miasta: Przez 2/21 składu orzekającego Regionalnej Izby Ob rachunkowej w Gdańsku z dnia 16 czerwca 2021 roku. Na podstawie art. 13 pkt. 8 w związku z art. 19 ustawy z dnia 7 października 1992 o Regionalnych izbach obrachunkowych po rozpatrzeniu przedłożonego do zaopiniowania wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Helu w sprawie udzielenia absolutorium burmistrzowi Helu za 2020 rok. Skład orzekający Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku w osobach: Małgorzata Kopowicz - przewodnicząca, Marcin Nagórek - członek, Monika Panc - członek opiniuje pozytywnie wniosek Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Helu w sprawie udzielenia absolutorium burmistrzowi Helu z tytułu wykonania budżetu za 2020 rok. Uzasadnienie. W dniu 15 czerwca 2021 roku do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku wpłynęła opinia Komisji Rewizyjnej z dnia 11 czerwca 2021 roku dotycząca wykonania budżetu Gminy Hel oraz sprawozdania finansowego za 2020 rok zawierająca wniosek Komisji Rewizyjnej o udzielenie burmistrzowi Helu absolutorium za 2020 rok. Na podstawie powyższych dokumentów skład orzekający Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku stwierdził, że Komisja Rewizyjna Rady Miasta Helu dokonała analizy i rozpatrzyła: sprawozdanie burmistrza Helu z wykonania budżetu gminy za 2020 rok, sprawozdanie finansowe za 2020 rok, informację o stanie mienia komunalnego, sprawozdanie z wykonania planów finansowych jednostek budżetowych i instytucji kultury oraz informację o kształtowaniu się Wieloletniej Prognozy Finansowej i realizacji przedsięwzięć na dzień 31 grudnia 2020 roku. Komisja zapoznała się także z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku o przedłożonym przez burmistrza sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2020 rok i wynikami przeprowadzanych kontroli w podległych jednostkach oraz wzięła pod uwagę przy ocenie wykonania budżetu za 2020 rok wyniki prowadzonej własnej działalności kontrolnej. W wyniku powyższego Komisja Rewizyjna Rady Miasta Helu w trzyosobowym składzie, w głosowaniu jawnym jednogłośnie przyjęła wniosek o udzielenie absolutorium dla burmistrza Helu z tytułu wykonania budżetu gminy za 2020 rok. Analizując wykonanie budżetu Komisja Rewizyjna stwierdziła między innymi, iż dochody budżetu ogółem zrealizowano w kwocie 32.420.545,65 zł, co stanowi 131,5% planu, wydatki budżetu ogółem wykonano w kwocie 21.997.532, 36 zł, co stanowi 88% planu, budżet za 2020 rok zamknął się nadwyżkę w wysokości 10.423.013,29 zł, r dług publiczny na koniec 2020 roku z tytułu zaciągniętych zobowiązań wyniósł 4.451.476, 21 zł i stanowi 13,79% wykonanych dochodów ogółem. Ponadto skład orzekający stwierdza, że Komisja Rewizyjna szczegółowo przeanalizowała wykonane dochody i wydatki budżetu, z podziałem na bieżące i majątkowe, zrealizowane przychody i rozchody budżetu oraz przedstawiła stan zadłużenia z poszczególnych tytułów dłużnych na koniec 2020 roku, a także stan zobowiązań i należności gminy na dzień 3 1 grudnia 2020 roku. W podsumowaniu swojej opinii Komisja Rewizyjna Rady Miasta Helu jednocześnie stwierdziła, że ocenia pozytywnie prowadzoną przez burmistrza finansową. Ponadto podkreśliła, że burmistrz realizując zadania związane z wykonaniem budżetu kierował się zasadą rzetelności i oszczędności w gospodarowanie środkami publicznymi. Komisja podkreśliła także w swojej opinii, że poniesione wydatki były realizowane zgodnie zgodnie z planem na rok budżetowy 2020 a działania burmistrza przy realizacji budżetu były wykonywane z należytą starannością i zgodnie z przepisami prawa. W wyniku przeprowadzonych kontroli i analiz komisja Rewizyjna sformułowała opinię o wykonaniu budżetu za 2020 r., w których zawarła szereg ustaleń w tym zakresie i postanowiła wystąpić z wnioskiem o udzielenie burmistrzowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu. Mając na uwadze powyższe skład orzekający Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku stwierdził, że Komisja Rewizyjna Rady Miasta Helu wywiązała się z obowiązku nałożonego na nią postanowieniami art. 18a ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 270 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych. dokonała ona bowiem analizy wykonania budżetu w wyniku czego sformułowała opinię na powyższy temat oraz wniosek w sprawie absolutorium dla burmistrza za 2020 rok. Swoją opinię komisja oparła na faktach ustalonych na podstawie opracowań i dokumentów sporządzonych przez burmistrza, jak również przeprowadzonych przez siebie kontroli i analiz. Pozytywna ocena działań burmistrza w zakresie realizacji budżetu dokonana przy uwzględnieniu kryterium rzetelność, gospodarności i oszczędności uzasadnia treść wniosku w sprawie udzielenia absolutorium. Od mniejszej uchwały służy odwołanie do Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia. Małgorzata Kopowicz - przewodnicząca składu orzekającego. Dziękuję.
Opinia stanowi załącznik do protokołu.
• dyskusja nad wykonaniem budżetu,
Przewodniczący rady: Dziękuję, otwieram dyskusję nad wykonaniem budżetu, proszę bardzo. Czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos? Nie? Ja to skwituję tylko jednym zdaniem. Ktoś kiedyś powiedział rok czy 2 lata temu, że panie burmistrzu niech pan zwolni bo w ostatnim roku nie będzie pan miał co robić. No ale cieszymy moim zdaniem, ja się osobiście cieszę z tego, że miasto tętni inwestycjami i zmienia się coraz bardziej na lepsze.
• podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium dla burmistrza Helu (projekt uchwały nr 35/2021),
Przewodniczący rady: Jeżeli nie ma zgłoszeń , dotyczących dyskusji nad wykonaniem budżetu przechodzimy w takim razie do projektu uchwały nr 35/2021 w sprawie udzielenia absolutorium dla burmistrza Helu. Uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych wszyscy byli "za', nikt się nie "wstrzymał" i nikt nie był "przeciw". Oświadczam, iż rada podjęła Uchwałę Nr XXVII/ 208/ 21. Tym samym udzieliła absolutorium burmistrzowi Helu z tytułu wykonania budżetu za 2020 rok. Gratuluję panie burmistrzu.
Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XXVII/208/21 Rady Miasta Helu z dnia 30 czerwca 2021 r.
w sprawie udzielenia absolutorium dla burmistrza Helu.

Burmistrz Helu: Szanowni państwo chcę podziękować za te piękne kwiaty, za miłe słowa i za udzielenie absolutorium. Udzielając mnie, udzielacie sobie bo na pracę burmistrza wpływa praca również zaangażowanie rady. Działania na rzecz miasta mieszkańców, wasze inwencje, wasze podpowiedzi, wadze petycje powodują, że nasza działalność jest taka a nie inna. Czyli otrzymuję absolutorium i to w głosowaniu, że 100% głosuje "za", to znaczy, że chyba dobrze działamy na rzecz naszych mieszkańców, naszego miasta. Z czego się cieszę i przy okazji państwu dziękuję za pomoc. Dziękuję.
c) projekt uchwały nr 36/2021 w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2021 rok,
Przewodniczący rady: Przechodzimy do projektu uchwały nr 36/2021 sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2021 rok. Dodam tylko, że projekty uchwał były omawiane na wspólnej posiedzeniu komisji. Proszę panie burmistrzu.
Skarbnik miasta: Jeżeli są pytania to proszę bardzo.
Przewodniczący rady: Proszę bardzo czy radni mają pytania do projektu? jeżeli nie, przechodzimy do głosowania uruchamiam system, proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych. Wszyscy byli "za", nikt się nie "wstrzymał", nikt nie był "przeciw". Oświadczam, iż rada podjęła Uchwały Nr XXVII/209/21.
Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XXVII/209/21 Rady Miasta Helu z dnia 30 czerwca 2021 r.
w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2021 rok.

d) projekt uchwały nr 37/2021 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu,
Przewodniczący rady: Kolejny projekt uchwały, projekt uchwały nr 37 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu. Analogicznie proszę bardzo. Czy są jakieś głosy, ktoś chciałby zabrać głos w sprawie tego projektu? Jeżeli nie przechodzimy do głosowania. Uruchamiam system i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję, w głosowaniu wzięło udział 15 radnych, wszyscy byli "za", nikt się nie "wstrzymał" i nikt nie był "przeciw". Oświadczam, że rada podjęła Uchwałę Nr XXVII/210/21.
Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XXVII/210/21 Rady Miasta Helu z dnia 30 czerwca 2021 r.
w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu,

e) projekt uchwały nr 38/2021 w sprawie oddania w dzierżawę gruntu położonego w  mieście Helu,
Przewodniczący rady: Kolejny projekt uchwały, projekt uchwały nr 38 w sprawie oddania w dzierżawę gruntu położonego w mieście Helu. Proszę panie burmistrzu.
Zastępca burmistrza: Jeśli są pytania w temacie, to bardzo proszę.
Przewodniczący rady: Czy ktoś z pań i panów chciałbym zadać pytanie w sprawie projektu?
Radna Budzisz: Nie ma pytań zostały omówione wszystkie na komisjach. Pani radna ja tak rozumiem ale może w międzyczasie komuś się urodziło jakieś pytanie i chciałby je dzisiaj zadać. Ale skoro nie ma to przechodzimy do głosowania. Uruchamiam system, proszę oddawanie głosów. Dziękuję, w głosowaniu wzięło udział 15 radnych, wszyscy byli "za", nikt się nie "wstrzymał" i nikt nie był "przeciw". Oświadczam, iż rada podjęła Uchwałę Nr XXVII/211/21.
Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XXVII/211/21 Rady Miasta Helu z dnia 30 czerwca 2021 r.  w sprawie oddania w dzierżawę gruntu położonego w  mieście Helu.
f) projekt uchwały nr 39/2021 w sprawie oddania w dzierżawę gruntu położonego w  mieście Helu,
Przewodniczący rady: Kolejny projekt uchwały 39, projekt w sprawie oddania w dzierżawę gruntu położonego w mieście Helu. Czy ktoś pań i panów radnych chciałby zabrać głos w tej sprawie? Jeżeli nie, przechodzimy do głosowania. Uruchamiam system i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję, w głosowaniu wzięło udział 15 radnych, wszyscy byli "za", nikt się nie "wstrzymał" i nikt nie był "przeciw". Oświadczam, iż rada podjęła Uchwałę XXVII/212/21.
Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XXVII/212/21 Rady Miasta Helu z dnia 30 czerwca 2021 r.  w sprawie oddania w dzierżawę gruntu położonego w  mieście Helu.
g) projekt uchwały nr 40/2021 w sprawie sprzedaży nieruchomości  położonej w  mieście Helu
Przewodniczący rady: Ostatni projektem uchwały jest projekt uchwały nr 40/2021 w sprawie sprzedaży nieruchomości położonej w mieście Helu. Czy ktoś z państwa chciałby w tej sprawie zabrać głos? Jeżeli nie, przychodzimy do głosowania. Uruchamiam system i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję, w głosowaniu wzięło udział 15 radnych, wszyscy byli "za", nikt się nie "wstrzymał i nikt nie był 'przeciw". Oświadczam, iż rada podjęła Uchwałę Nr XXVII/213/21. Wyczerpaliśmy porządek punktu dotyczącego projektów uchwał.
Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XXVII/213/21 Rady Miasta Helu z dnia 30 czerwca 2021 r.  w sprawie sprzedaży nieruchomości położonej w mieście Helu.
12. Sprawozdania i informacje.
Przewodniczący rady: Przychodzimy do punktu 12 Sprawozdania i informacje.
a) Wytyczne do projektu budżetu miasta na rok 2022.
Przewodniczący rady: Wytyczne do projektu budżetu miasta na rok 2022. Proszę panie burmistrzu.
Skarbnik miasta: Założenia do budżetu 2022 roku. burmistrz Helu przedstawia wysokiej radzie przyjęte założenia do projektu budżetu miasta Helu na rok budżetowy 2022. Aktualna sytuacja finansowa i majątkowa gminy, wykonanie bieżącego budżetu, przyjęte do budżetu miasta Helu na 2021 rok wielkości z tytułu podatków i opłat lokalnych oraz wieczystego użytkowania powinny zostać do końca roku wykonane. Natomiast do końca nie wiadome jest wykonanie planowanych dochodów dotyczących dzierżaw terenu i lokali użytkowych. Zaplanowane dochody majątkowe ze sprzedaży majątku gminy na kwotę 3.900.000 zł powinny zostać wykonane. Poza tym prowadzona jest sprzedaż mieszkań komunalnych oraz sprzedaż nieruchomości na poprawę zagospodarowania a więc zaplanowane dochody majątkowe powinny zostać wykonana. W związku z powyższym przy zachowaniu dyscypliny budżetowej po stronie wydatków bieżących budżet miasta Helu powinien w 2021 roku zostać wypracowany na dobrym poziomie. 2 stan majątku cennym składnikiem majątkowym, który ma swoją wartość rynkową a nie jest niezbędny do wykonywania zadań jednostki stanowią działki budowlane. Gmina posiada znaczny majątek w postaci środków trwałych. W większości jest to majątek, który nie wnosi znaczących dochodów do budżetu, natomiast utrzymanie pochłania znaczne środki finansowe. Na przykład hala sportowa, gdzie wpływy za korzystanie są kilkakrotnie mniejsze niż utrzymanie. Ponadto oczyszczalnia ścieków, ujęcia wody czy ścieżka rowerowa posiadają dużą wartość księgową, natomiast po stronie utrzymania nawet drobny remont bieżący stanowi znaczącą pozycję w wydatkach. Zadłużenie gminy. Gmina Hel na dzień 28 czerwca 2021 roku posiada zadłużenie z tytułu kredytów i pożyczek w wysokości 3.432.476, 21 zł, z czego 2.661.476, 21 zł przypada na Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku a, kwota 771,000 zł to kredyt w Banku Spółdzielczym w Pucku. Zadłużenie w całości zostało przeznaczone na modernizację sieci wodno-kanalizacyjnej. Gmina Hel nie dokonywała poręczeń na rzecz innych podmiotów. Zadłużenie spłacone będzie do 2023 roku. Prognoza parametrów ekonomicznych. Na wartości parametrów ekonomicznych jednostka samorządu nie ma wpływu, jednak że wartości te oddziałuje na wielkości dochodów i wydatków budżetowych. Najważniejszym dla nas parametrem jest prognozowany wskaźnik wzrostu cen, tak zwany wskaźnik inflacji. Założenie przyjęto to, że średni roczny wskaźnik inflacji w 2022 roku powinien ukształtować się na poziomie 2,8 do 3%. Założenia dotyczące dochodów 22 roku. Zakłada się, że przyjęcie stawek podatków i opłat lokalnych na 2022 rok powiększonych o wskaźnik inflacji należy poprawić ściągalność podatków, opłat czynszów. Dotację i subwencję oświatową przyjmuje się zgodnie z otrzymanym zawiadomieniem o ich wysokościach. Również dochody z udziału we wpływach z podatków dochodowych przyjmuje się do budżetu w wysokości wykazanych w zawiadomieniu. Dochody własne gminy należy kalkulować na poziomie realnym do wykonania. Założenie dotyczące wydatku 22 roku. W celu zachowania równowagi budżetowej, o której mowa w art. 242 ust. 1 ustawy o finansach publicznych należy wprowadzić maksymalne ograniczenia po stronie wydatków bieżących. Planowane zadania inwestycyjne przy ograniczonych możliwościach większego wzrostu dochodów własnych wymuszają działania w zakresie szczegółowej analizy racjonalizacji wydatków bieżących, niezbędnych do wypracowania nadwyżek operacyjnych, które pozwolą na realizację inwestycji gminnych, zwiększenia dyscypliny budżetowej, poprawy efektywności gospodarowania środkami finansowymi zwłaszcza w obszarach generujących najwyższe koszty: oświata, pomoc społeczna, administracja, rezygnacji bądź ograniczenia do niezbędnego minimum dofinansowania zadań, które nie są zadaniami własnymi gminy. Maksymalizacji działań w zakresie pozyskiwania środków finansowych zewnętrznych z budżetu Unii Europejskiej i innych źródeł. Nie przewiduje się zwiększania zatrudnienia na stanowiskach urzędniczych w urzędzie miasta oraz jednostkach podległych. Wzrost wynagrodzeń uzależnia się od możliwości budżetowych gminy. Najważniejsze zadania jednostki do realizacji w nowym roku budżetowym. Najważniejsze zadania inwestycyjne planowane w 2022 roku to budowa budynku przy ulicy Przybyszewskiego na mieszkania, dalsze remonty dróg i chodników. Wymienione zadania uzależnione są od możliwości budżetowych gminy oraz pozyskanych środków zewnętrznych, jak również wykonania dokumentacji technicznych oraz uzyskania stosownych pozwoleń. Więcej szczegółów dotyczących zamierzeń inwestycyjnych przedstawionych zostanie w projekcie budżetu na 2022 rok. Główne zagrożenia. Zakłada się, iż możliwości budżetowe miasta Helu na przestrzeni kilku lat pozostaną mocno ograniczone przede wszystkim w wymiarze finansowym. Struktura projektu budżetu na 2022 rok gmina zagwarantować wypełnienie dwóch systemowych reguł fiskalnych określonych ustawą z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych odnoszących się do utrzymania dodatniej między dochodami a wydatkami bieżącymi oraz limitowania zadłużenia. U trzymujące się ryzyka zewnętrzne mają wpływ na sytuację ekonomiczną Polski a co za tym idzie również jednostek samorządu terytorialnego. Stanowią one źródło niepewności, co do ich możliwego wpływu na budżet miasta. W celu zminimalizowania ryzyk zewnętrznych i stworzenia warunków do realizacji zadań obligatoryjnych prowadzone będą działania wzmacniające finanse miasta Helu polegające między innymi na: pozyskiwaniu dodatkowych dochodów i przede wszystkim utrzymania dyscypliny wydatkowej. Dziękuję bardzo.
Przewodniczący rady: Dziękuję.
Wytyczne stanowią załącznik do protokołu.
b) Plany przedsięwzięć promocji miasta w sezonie letnim.
Przewodniczący rady: Ostatnim elementem tego punktu są plany przedsięwzięć w promocji miasta w sezonie letnim. Proszę panie burmistrzu.
Burmistrz Helu: Panie przewodniczący, szanowna rado na poprzedniej sesji szczegółowo podawałem jakie wydarzenia będą realizowane w ramach promocji miasta w tym sezonie. Tylko tak ogólnie przypomnieć, że wracamy do naszych tych sztandarowych imprez, które były zawieszone w zeszłym roku ze względu na COVID a więc wraca Teatr w Remizie, wraca Letni międzynarodowy Festiwal Kultury i Sztuki, wraca D-Day. Różnica taka, że te imprezy kulturalne a więc Teatr w Remizie i Festiwal Kultury i Sztuki będą odbywały się nie tak jak w poprzednich latach w pomieszczeniach zamkniętych, a więc czy to w remizie, czy to w muzeum, w kościele a będą one realizowane przede wszystkim bo tam wyjątek będzie, jeżeli chodzi o Letni Festiwal Kultury i Sztuki ale przede wszystkim na zewnątrz, na świeżym powietrzu z wykorzystaniem Bulwaru Nadmorskiego, s ceny jak również sztandarowy koncert Zawisza Czarny, odbędzie się na jachcie Zawisza Czarny, czyli publiczność w porcie będzie mogła uczestniczyć w tym koncercie. D-Day będzie trochę okrojony ponieważ spadło w tym tylko finansowanie na barki budżetu miasta. Sponsorzy na razie jeszcze nie wrócili do tej cyklicznej imprezy, ale odbędzie się ten trzydniowy pod koniec sierpnia, pod koniec wakacji D-Day powróci. Reszta zgodnie z planem można się zapoznać na stronie, na plakatach. Ogólnie będą plakaty informujące o wszystkich wydarzeniach jak też szczegółowo przed każdym takim wydarzeniem. Powinniśmy być zadowoleni. Na pewno nie będę zadowoleni ci co by oczekiwali, że będzie dyskoteka jakaś wielka na plaży, czy nie wiem imprezy masowe. Takich imprez miasto nie będzie organizatorem, nie będziemy tego organizowali. Raz że ze względu na COVID, a po drugie promocja miasta jest znikoma przy środkach jakie trzeba wyłożyć na tego typu działania. Na pewno będzie kilka imprez związanych z kulturą fizyczną, z aktywnym wypoczynkiem a więc codziennie na plaży będzie albo jogging albo inna forma ćwiczeń. Część będzie na małej plaży, część na dużej. Będą Mistrzostwa w siłowaniu na rękę, będą Mistrzostwa w Kulturystyce, pokaz Strongmanów. To wszystko będzie działo się na bulwarze. Trzy takie imprezy. Będzie przynajmniej raz w tygodniu kino letnie. No będzie się działo. Uważam, że całkiem bogaty będzie program. Na to miarę na jaką nas stać. Dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję. Czy są pytania do pana burmistrza? Nie widzę.
13. Odpowiedzi na pytania i informacje w sprawach bieżących.
Przewodniczący rady: W takim razie proszę państwo przychodzimy do punktu 13 Odpowiedzi na pytania i informacji w sprawach bieżących. Proszę panie burmistrzu.
Burmistrz Helu: Pani radna Budzisz zadała 4 pytania. Mogłaby pani powtórzyć, tak? Ale tylko jedno, czy wszystkie cztery? Nie no to tyle to ja rozszyfruje. Pierwsze pytanie dotyczyło opłat portowych za małe łódki, które cumują w naszym porcie morskim w Helu. Nie mówimy tu o kutrach rybackich, łódkach które mają koncesje, licencję na połów tylko łódkach sportowych, których też kilka jest w naszym porcie. Proszę państwa żeby udzielić precyzyjnie odpowiedzi na to pytanie poprosiłem panią prezes Spółki Koga Hel. Temat jest już poruszany od kilku tygodni. Nie wiem czemu w tym roku jest aż tak uwypuklony ten problem i ten temat. Sam z chęcią mimo, że znam stanowisko prezesa spółki i rady nadzorczej, ale może warto żeby pani prezes udzieliła nam obszernej odpowiedzi o tym jakie są u nas ceny i jak to się kształtuje w porównaniu z innymi portami, jaka jest polityka naszego portu czy czy ceny są wszędzie jednakowe, czy one wynikają z jakiejś polityki, czy z jakiejś ustawy. Temat ważki ponieważ mim o, że dotyczy bardzo małej grupy osób a podkreślę, że wprowadzenie jakichkolwiek ulg, zwolnień winno odbywać się na zasadzie podmiotowości. Czyli powinna ona dotykać co najmniej większości społeczeństwa, jak to ma chociażby zastosowanie w przypadku karnetów, które od lat stosujemy dla mieszkańców Helu, jeżeli chodzi o miejsca postojowe w Strefach Płatnego Parkowania. Dzisiaj każda rodzina przynajmniej posiada jeden samochód a jeżeli nawet nie każda no to dziewięćdziesiąt ileś % takie obniżki zwolnienia można powiedzieć, że są podmiotowe. Ale myślę, że pani prezes odpowie i chciałbym zachęcić po tej odpowiedzi chciałbym żebyście państwo może wzięli udział w jakieś dyskusji żeby nie było tylko jałowa odpowiedź, wysłuchanie i koniec. Ponieważ jest dwóch zainteresowanych, którzy podpisali się pod tym pismem myślę, że i tak będą jakieś pytania. Bardzo proszę pani prezes.
Prezes Zarządu Portu Morskiego Hel Sp. z o.o.: Dzień dobry wszystkim państwu. To może odniosę się odniosę się korzystając korzystając jak gdyby z okazji, że mogę zabrać głos w tej sprawie, mogę się wypowiedzieć chciałabym tak globalnie również do tego, do tych informacji, które które zaistniały, które miały miejsce i były wypowiedziane w czasie telekonferencji prowadzonych przez burmistrza. To takie pod pod pod przemyślenie jak gdyby poddam, że nic się nie dzieje w marinie. Uważam, że to jest kwestia spojrzenia. Chciałoby się zapytać co miałoby się dziać i gdzie jak gdyby temat w jakich marinach byli i z czym, z jakimi innymi malinami można jak gdyby porównać naszą marinę. Bo absolutnie nie zgodzę się, z tezą, że nic się w marinie nie dzieje. Owszem nie jest za darmo, więc być może, być może jak gdyby to jest to to jest to clue, to jest ta odpowiedź. Natomiast przejdę do merytoryki. Przepraszam za ten komentarz. Mamy 60 miejsc. Mamy bardzo mało miejsc w malinie. Wobec powyższego nie chcąc dopuścić prowadzimy politykę wobec tych 60 miejsc tak. Nie chcemy dopuścić do tego, żeby wszystkie miejsca były zajęte zablokowane żebyśmy nie mogli przyjmować jachtów, żeglarzy z zewnątrz. Tego rodzaju sytuacje mają miejsce w innych marinach. Absolutnie nie chcemy do tego dopuścić. Dlaczego również nie chcemy do tego dopuścić? Dlatego że port Hel i ta marina jest swego rodzaju portem, mariną schronienia. Tutaj zawijają żeglarze nocą. Oni że tak powiem płynąc z Gotlandii, płynąc z drugiej strony, wpadają również mają również w nocy żeby się schować, żeby się schronić. Uważam że nie możemy do tego dopuścić, żeby zablokować te miejsca stałymi postojami i taką też politykę prowadzimy od wielu lat. To nie jest nic nowego. To absolutnie nie jest nic nowego i niemniej jednak ja sobie zdaje z tego sprawę, że coraz więcej osób, coraz więcej mieszkańców, turystów, ludzi ma po prostu inny status społeczny. Mają więcej pieniędzy stać ich na zakup jednostek, które służą rekreacji. Bo tak jak pan burmistrz powiedział powiedział nie są to jednostki służące prowadzeniu działalności gospodarczej, nie są to narzędzia pracy. Służą one rekreacji. Kolejna rzecz. Kto jest naszym klientem? Nasz klient to klient z drugiej strony wody tak. To jest klient, który przepływa z Gdańska, Sopotu, Gdyni, z Górek Zachodnich. Dlatego też te ceny, te koszty postoju, te te warunki postoju jak gdyby porównujemy z drugą stroną wody. Nasz klient nie jest klientem z Pucka, nie jest klientem z Jastarni. Jastarnia, Puck są na trasie i owszem. Oni jak przepływają z drugiej strony kręcą się po zatoce. Są w Jastarni, są w Pucku. Także u nas jest to głównie klient z zawody. Wczoraj rozmawiałam z żeglarzami, którzy przebili się od Elbląga. Także już ta pętla Żuławska też zaczyna pracować. To jest jak gdyby bardzo fajne, że połączyły się te akweny wodne, że te trasy działają. Takie były też zamierzenia, takie były plany globalnie wszystkich tych, którzy prowadzą mariny w tej części. Porównanie cen. Ja jeszcze tylko też jak gdyby z pełną odpowiedzialnością no bo bazującą na tym, na danych na tym co zrobiliśmy. Ceny wzrosły o 10%. Rok do roku. Cena z roku 2020 to jest jednostki do 8 metrów - 45 zł stawka dobowa, 900 zł stawka miesięczna. T en rok 50 zł stawka dobowa, 1000 zł stawka miesięczna. Oczywiście jeśli chciałoby się być takim mega poprawnym 11% rzeczywiście. W kolejnych, w kolejnych długościach jest to 9. Zaokrągla liśmy w górę. Rzeczywiście taki był wzrost. To nie są wzrosty 50%. Żadne, żadne inne. Porównanie ja sobie pozwoliłam przygotowując poprzednią informacje burmistrzowi, zrobiłam tą analizę na podstawie porównując 8-metrowa łódkę, bo t akie mamy zakresy. To są jak gdyby ta tabela, te metry. One są no nie pamiętam od ilu lat. Zawsze mieliśmy taki mechanizm, że mieliśmy do 8 m potem 8, 10 i dalsze. Mieliśmy stawki dobowe i miesięczne. Nie mamy stawek sezonowych, bo tak jak mówię nie prowadzimy miejsc rezydenckich. Nie mamy takich możliwości. Port Hel jest też portem dość, dość szczególnym, jeśli chodzi o warunki falowania. Tutaj tu nie ma za cisza żeby mogły bezpiecznie te jachty stać. Gdybyśmy mieli takie miejsce ja liczę na to, że po przedłużeniu falochronu zachodniego to falowanie jeszcze bardziej się wy spokoi, bo pirs wewnętrzny też był budowany po to, żeby odciąć marinę jachtową, żeby uspokoić falowanie, żeby stworzyć tą marinę. To był to to taki był cel, że przedłużenie falochronu zachodniego to planowane, to zgłaszane przez nas do do różnych opracowań planistycznych, w którymś momencie zaistnieje, zostanie zrealizowane i pozwoli wyspokoić tutaj te akweny wewnętrzne. Liczę też na to, że tych miejsc w pewnym momencie będziemy mieli więcej, że będziemy mogli zrealizować inne kolejne pomosty dla małych, dla małych jednostek. Ja sobie pozwolę też odnieść się do jakby przedstawić państwu szerzej jak to jest w innych marinach. I owszem marina Gdańsk i marina Sopot prowadzone przez jednostki budżetowe jednostki, bądź zakłady budżetowe, więc tam dotowanie z budżetu gminy następuje również. Mają ulgę dla mieszkańca ale legitymującego się kartą mieszkańca tak. To są dwie mariny, które taką ulgę mają. Niemniej jednak one są na tyle drogie, że po przeliczeniu z użyciem tych zniżek mimo wszystko no w Gdańsku byłoby to 30% drożej niż u nas , w Sopocie po uwzględnieniu zniżek byłoby to również jeszcze sekundka bo nie chce Gdynia tak druga Gdynia, druga Gdynia byłoby to 93 zł taniej. Uczciwie mówię tak jak tak jak jest w rzeczywistości. Nie nie nie nie czarując. I Sopot mi gdzieś gdzieś uciekł. Gdańsk po wszystkich zniżkach, które tam mają byłoby to 953 zł, w Sopocie 1262 zł po uwzględnieniu zniżek. Bo i owszem no jest w tym prawda, że w innych miejscach te zniżki są, natomiast ten poziom wyjścia jest po prostu wyższy, więc po uwzględnieniu tych zniżek to i tak to i tak byłoby, byłoby drożej. Jastarnia chociaż tak jak mówię to nie są nasi, to nie są nasi klienci to nie nie nie wzorujemy się. Tym niemniej my mamy 1000, oni mają 880 taka jest, taka jest różnica w nowym cenniku. Mają trochę inaczej skonstruowane jak gdyby usługi, które w tym są. Nie ma tam toalet. Praktycznie każda, każda marina każdy, każdy port ma, ma to inaczej skonstruowany. I zauważam, że rok rok do roku pewne rozwiązania, które nie wiem zaistniały w którymś porcie są zaciągane do do innego. Spoglądamy na siebie, bo nie tylko my ale widzę w Gdańsku istotne różnice wobec poprzednich, poprzednich lat. I to tak to tak pokrótce. Nie wiem czy jeszcze jakieś pytania?
Mieszkaniec Helu: [dźwięk niesłyszalny] pytanie. Troszeczkę mija się pani mija się z prawdą, bo mówiąc, że Jastarnia no co nas obchodzi Jastarnia. Jest to tak samo port morski, za toczny jak helski port i te same jachty ja mam włączone radio i słyszę. Hel płyniemy do Jastarni tam jest opłata 42 zł za dobę. Po 30 dniach mówię o mieszkańcach Jastarni 25% zniżka. Marina w Gdańsku do września są ceny jak gdyby sezonowe. Od września 15 metrowy jacht Ladies and Gentleman płaci 15 do 20 zł za dobę. Pani prezes Gotlandia tak no helski port gościnny. Ten port ma 6 kutrów rybackich. Na miłość boską 6 kutrów rybackich. Przed laty mieściło się ich ponad 40. Wystarczy troszeczkę zagospodarować baseny portowe. One to nie jest niebezpieczny port. Tylko przy południowych wiatrach i dokładnie pani o tym wie. Tylko przy południowych wiatrach, które nie są zbyt częste staje się portem może nie niebezpiecznym ale dość niewygodnym. Wystarczy zrobić porządek, poustawiać. Te kutry są jak pospawane 150, 152. Kutry marisowskie. Cały duży basen portowy pierwszy fishkeja nie ma wy ładunków. Czy, czy tam kutrów nie można przedstawić? Jest pani prezesem dużej firmy. Panie burmistrzu dzisiaj pan powiedział, że jak gdyby miasto nie jest współudziałowcem mariny no nie ma, ma niewiele do powiedzenia. Z całym szacunkiem nie jesteśmy też jako miasto współudziałowcami Poczty Polskiej, ale załatwił pan przedłużenie godzin pracy Poczty Polskiej. Też miasto nie jest współ jak gdyby udziałowcem. Na spotkaniu 2 lata temu przedwyborczym w małej hali sportowej poruszyłem ten temat panie burmistrzu. Powiedział pan wtedy na tym spotkaniu przedwyborczym, że pan zajmie się tą sprawą. Czy to była kolejna tylko kiełbasa przed przedwyborcza? Żeby wygrać wybory obiecał wszystko a po wyborach będziemy wyciszać, wyciszać, wyciszać, wyciszać bo nic się nie da zrobić. Nie, wystarczy zrobić porządek w porcie. Czy czy jednostka Ocean te, te kuterki, które wożą ludzi to są jednostki spacerowe. Podobno był jakiś przetarg 10 lat temu. Ludzie kochani i na tym bazujemy? Wystarczy o 2, 3 polery wysunąć, przesunąć jednostki. Wystarczy pomyśleć. Ja tu mieszkam 60 lat. Pamiętam ten port jak stały w nim drewniane kutry pani prezes. Sztormy dochodziły do 10 w skali Beauforta. Żaden z nich nie został uszkodzony a pani mówi, że to jest niebezpieczny port. Na miłość boską czy pani zna ten port, czy go pani nie zna? : Burmistrz Helu: Panie przewodniczący  coś chyba jest nie tak. Czy to jest jakaś dyskusja nad wotum zaufania dla pani prezes. Jest problem, który powinien być przedyskutowany. Słyszę, że mamy fachowca. Dobrze, że to słyszą rybacy i właściciele kutrów to co pan mówi. Bardzo dobrze.
Mieszkaniec Helu: Bardzo dobrze.
Burmistrz Helu: I dziwię się, że pan mieszkaniec, który od roku jest dopiero właścicielem łódki.
Mieszkaniec Helu: Od dwóch miesięcy.
Burmistrz Helu: Od dwóch miesięcy jeszcze w dodatku podnosi taki problem, który pana nigdy nie dotyczył. Dzisiaj jest dla pana problemem czy 50 zł drożej czy taniej. Pani prezes nie skończyła swojej wypowiedzi. A ja mam jeszcze pytania do pani prezes co z łódkami jeżeli wyslipują, jeżeli opuszczą port, czyli zostaną wyslipowane na ląd. Jaka będzie opłata? Czy taka sama jak niektóre porty stosują, że obojętnie czy stoi na lądzie, czy na wodzie, czyli w naszym przypadku 1000 zł. Czy jest jakaś propozycja ulg, zmian i tak dalej. Trzeba dać dokończyć a nie mówić o czymś na czym pan się chyba nie zna bo pan nigdy nie zarządzał portem. A pan zarzuca pani prezes jakieś niekompetencje. Nie słyszałem żeby rybacy, właściciele kutrów, właściciele jednostek turystycznych pewne kompetencje w kierunku pani prezes zgłaszali. Proszę mówić o problemie, który dzisiaj jest. Było zapytanie na tym się skupmy bo za chwilę będziemy mówili o sytuacji rybołówstwa w porcie i Marynarki Wojennej w kraju.
Przewodniczący rady: Proszę państwa, panie Darku przepraszam, przepraszam panie Darku przepraszam panie Darku chwileczkę. Ja zabieram głos. Przede wszystkim na tej sali stosujemy zasady dyskusji. Jeżeli jedna strona mówi druga strona słucha. Ja udzielam głosu. Jeżeli jedna strona kończy udzielam głosu drugiej stronie. Nie ma możliwości tutaj takiego przekrzykiwanie się, bp po prostu raz, że my nie słyszymy my sobie to te wszystkie informacje mieszamy. Także to usystematyzujmy i uspokójmy emocje. To co pan burmistrz powiedział, to czego dotyczyło pytanie i dotyczyło tego pismo skupmy się na tym, bo nie omówimy dzisiaj spraw. Panie Darku, panie Darku to, co powiedziałem wcześniej. Skończę mówić udzielę panu głosu. Proszę bardzo.
Mieszkaniec Helu: Odniosłem się tym do tego co powiedziała pani prezes. Powiedziała czy są pytania Więc zadałem kilka pytań. Panie burmistrzu ja znam doskonale specyfikę tego portu, środowisko rybackie. Pan chyba wydaje mi się omija to środowisko szerokim łukiem. Ale to tak na marginesie. Mówię na temat. Ta marina.
Burmistrz Helu: Wytyczki do siebie jakieś przypominanie jakieś spotkań, o obietnicach wyborczych. Jeżeli pana zdaniem jakieś obietnicy nie spełniłem
Przewodniczący rady: Za chwilę wyłączę wszystkie mikrofony.
Burmistrz Helu: Może pan mieć do mnie jak najbardziej pretensje. Skupmy się na temacie nie o wszystkim i nie o całości.
Mieszkaniec Helu: Więc skupmy się o cenie za postój miesięczny. Wielu rencistów, emerytów po sprzedawało swoje łódki bo one miały wartość 2000, 3000 zł . Tylko dlatego, że powiedzmy 4, 5 miesięczne opłaty portowe przekraczały wartość ich łódek. To są renciści, to są emeryci. To są właśnie byli rybacy panie burmistrzu, którzy nie chcieli stracić kontaktu z morzem. Pani prezes pani twierdzi, że opłata wynosiła 900 zł tu siedzi kolega, który miał rok temu motorówkę i płacił 500 zł za miesiąc. Więc pytanie co takiego się stało w tej marinie, że opłaty wzrosły o 100%? Dźwig ze 100 zł, dźwig portowy który ja płaciłem 156. Pytam co takiego się czy prąd poszedł, energia poszła 100% do góry?
Burmistrz Helu: Więcej.
Mieszkaniec Helu: Więcej? W zeszłym roku 500 zł płacił za miesiąc portowego. W tym roku płaci w sezonie letnim w tym roku płaci 1000 zł, więc pytam się dlaczego tak znaczna? Nie byłoby tej dyskusji, tej przepychanki gdyby pani prezes zrobiła 700, 600 zł.
Przewodniczący rady: Panie Darku zadał pan pytanie. Proszę dać odpowiedzieć pani prezes.
Mieszkaniec Helu: Dziękuję.
Prezes Zarządu Portu Morskiego Hel Sp. z o.o.: A w tej chwili jest 900 zł. Było 1000 zł było. Ja w takim razie muszę po prostu sprawdzić w dokumentach w firmie, wystawionych fakturach dlaczego armator został obciążony inaczej aniżeli z obowiązującym cennikiem. Jeżeli taka sytuacja zaistniała ja nic innego nie mogę dodać. 900 zł było, 1000 zł jest. Poza sytuacjami, poza sezonem gdzie stosowaliśmy 50% od stawek i co tego nie ma wątpliwości. Natomiast przywołana tutaj sytuacja wymaga sprawdzenia, co uczy nię czy rzeczywiście tak było. Natomiast cenniki, cenniki są publikowane. Cenniki są dostępne. Ja zrobiłam sobie jeszcze kopię z tego cennika ażeby być mieć to przed oczami, żeby mi to po prostu nie uciekło. No to to to jest chyba ale ja jeszcze raz jeszcze raz.
Mieszkaniec Helu: Pani prezes armator, właściciel jednostki Zahir B również płacił Jarek [dźwięk niesłyszalny] w sezonie letnim.
Przewodniczący rady: Ja mam pytanie. Pan Darek twierdzi, że wzrosły ceny 100%, pani twierdzi, że nie wzrosły 100% ponieważ ponieważ nie było takiej podwyżek i ta sytuacja wymaga sprawdzenia rozumiem. Czyli jeżeli ktoś dzisiaj mówi, że wzrosły opłaty o 100 % to jest to niemożliwe bo to jest nie niezgodne z cennikiem? Dobrze rozumiem, czyli to wynikać może z nieporozumienia?
Prezes Zarządu Portu Morskiego Hel Sp. z o.o.: Mam nadzieję, że wynika to
Mieszkaniec Helu: Przy tylu jednostkach nieporozumienie?
Prezes Zarządu Portu Morskiego Hel Sp. z o.o.: Znaczy panie Darku ja na pewno podpisuję cenniki, ja je opracowuję, ja je daję do wdrożenia, natomiast to nie ja fakturuję i każda taka sytuacja zgłoszona wymaga mojej po prostu kontroli wewnętrznej. Ja nie fakturuję.
Mieszkaniec Helu: [dźwięk niesłyszalny] wprowadził nas po prostu w błąd.
Prezes Zarządu Portu Morskiego Hel Sp. z o.o.: Ja to odbieram w tej chwili jako informacje o wymaganej mojej kontroli wewnętrznej, po prostu.
Mieszkaniec Helu: Bo jeśli twierdzą właściciele, armatorzy tych małych jednostek, że płacili 500 zł i wszyscy jednym chórem śpiewają w sezonie letnim a pani prezes twierdzi, że 900 zł, że podwyżka wynosi 11%. No gdzieś tutaj coś się wydarzyło.
Przewodniczący rady: Pani prezes bardzo proszę nie przekrzykujcie się.
Prezes Zarządu Portu Morskiego Hel Sp. z o.o.: Ja przepraszam, ja przepraszam bo rzeczywiście ten, ja jeszcze raz powtórzę. Sprawdzę tą o tę sytuację, o której zostałam poinformowana w tej chwili.
Mieszkaniec Helu: I stąd takie no moje zaniepokojenie, oburzenie. Bo jeśli kolega ma faktury na sumę 500 zł, ja dostałem paragon na 1000 zł więc się pytam. Skąd aż tak wielka podwyżka 100%? Bo w marinie jako takiej owszem budynek jest wyremontowany pięknie, nie ma o czym mówić ale sama marina się jako tako nie zmieniła. Tam nic nie przybyło a podwyżka jest w 100%.
Przewodniczący rady: Dobrze teraz tak usystematyzujmy. Sprawę podwyżki pani prezes wyjaśni, czyli ten temat zamykam. Teraz pan burmistrz prosił o głos, proszę bardzo.
Burmistrz Helu: A to jest ciekawe. Jeden armator twierdzi, że mimo cennika 900 płacił 500. Też jestem ciekaw tej kontroli, dlaczego tak wynika. Być może trzeba będzie obciążyć tych armatorów o zwrot nie dopłaconej kwoty a a może ktoś straci pracę. Nie daj Boże żeby ktoś stracił pracę, no jeżeli nie według cennika była pobierana opłata. Wszyscy muszą być równi traktowani i nie ma lepszych i gorszych i oczywiście wierzę w to, że u nas tak nie jest. Proszę państwa dla mnie to jest pamięć jest zawodna, bo jak słyszę w tych wypowiedziach inaczej się płaci w sezonie, inaczej się płaci poza sezonem. Czyli tu się płaci kwotę x a poza sezonem 50% i być może mam nadzieję, że to tak jest, że te 500 zł to były faktury, czy też paragony za okres poza tym głównym sezonem. Inna jest też opłata z tego co się orientuję, jeżeli łodzie są wystawiane na ląd. A mimo wszystko armator chce żeby one mogły garażować na terenie portu. W każdym porcie tak samo jest, że za te, za to też trzeba ponosić opłatę tak jak i za wjazdy samochodów i tak dalej dostawców. Jestem ciekawy jak to się kształtuje u nas w porównaniu też z innymi portami i procentowo czy jest 100% tej samej opłaty, gdy są na wodzie, czy na przykład jest to 50 lub też 30%. Pamiętajmy, że nie możemy doprowadzić do sytuacji, że będzie u nas jakaś nadzwyczajnie niska opłata, bo port nie jest w stanie pomieścić zewnętrznych jachtów jak to nieraz widzimy w Jastarni, że są one maksymalnie te drogi tymi jachtami zastawione. A te opłaty na poziomie 300 zł są nieporównywalnie niższe aniżeli te, które się płaci jeżeli jacht jest już cumuje w porcie. Proszę państwa szkoda, że usłyszeliśmy tyle złych rzeczy, obietnice wyborcze. Ja wiem, że ja już jestem stary, no ale nie na tyle stary żebym ja wszystkiego nie pamiętał. Teraz każdy kto coś, czegoś się domaga będzie mi przypominał moje słowa gdzieś wypowiedziane. Chciałbym zobaczyć takiego człowieka, który cokolwiek jeżeli obiecasz zawsze wykonana w 100%. Ja wypowiadając się w tej sprawie tak jak wcześniej mówiłem, że konsultowałem i rozmawiałem z panią prezes jaka ta sytuacja jest naszym porcie i po tych informacjach uzyskanych od pani prezes jestem święcie przekonany, że nikt nie może być, mieć pretensji pokrzywdzonych. Ta niewiedza chyba, czy też te pisma, które wpłynęły do nas się teraz okazuje, że jest jakiś spór. Że jedni płacili połowę a dzisiaj a drudzy 100%, bo ja umiem liczyć, że jeżeli było 900 teraz jest 1000 to jest faktycznie około 11% wzrost. 11% to podwyżki cen żywności i energii są o wiele, wiele a to się wszystko przekłada. Wszystkiego mamy wzrost podwyżek w tym w naszym pięknym kraju, ale to też wynika nie tylko z działalności naszego rządu ale sytuacji makroekonomicznej w całym świecie. I 11% są podwyżka jest do przyjęcia, która podejrzewam by nie spowodowała żadnych perturbacji, jeżeli to by się okazało, że jest to 100% no to tu myślę, że warto by było się zastanowić jak z tego wyjść, żeby takie podwyżki nie było. Panie przewodniczący a gdybyśmy zrobili małą przerwę? Jest jeszcze kilka pytań chyba z 6 albo i więcej, na które bym się starał odpowiedzieć a może pani prezes do firmy ma niedaleko i na gorąco by to sprawdziła. Nie przekładać za miesiąc znowu udzielanie odpowiedzi. Dzisiaj dlaczego ten armator płacił 500 a inny 1000.
Przewodniczący rady: Dobrze panie burmistrzu. Jeszcze moment, moment. Teraz radna Budzisz proszę bardzo.
Radna Budzisz: Pani prezes mieszkańcy, którzy się do mnie zwrócili właśnie z tą prośbą jeszcze mają takie chodzi im o to, czy nie można by przywrócić tych boi, do których mogli przymocować ty łodzie? I wtedy by nie blokowały miejsc dla jachtów, dziękuję.
Przewodniczący rady: Proszę bardzo.
Mieszkaniec Helu: Ja jeszcze z takim zapytaniem, bo chodzi o to, że pani prezes to mówi, że tam 40 czy 11% czy coś. Ale przecież z tego, co mi wiadomo to myśmy w sezonie zimowym płacili 400 zł za port. Później w miesiącu maju pani podwyższyła na 500 zł i od maja, że po prostu dwukrotnie była podwyżka w tym roku.
Prezes Zarządu Portu Morskiego Hel Sp. z o.o.: W tym roku dwukrotnie?
Mieszkaniec Helu: No tak.
Przewodniczący rady: Dobrze proszę państwa.
Mieszkaniec Helu: Z tego co pamiętam.
Przewodniczący rady: Dobrze to i tak tego nie wyjaśnimy, i tak tego nie wyjaśnimy dopóki pani prezes tego nie sprawdzi. W takim razie ja ogłaszam, czy pół godziny wystarczy? Dobrze czyli ogłaszam 30 minut przerwy. Kontynuujemy pkt. 13 Odpowiedzi na pytania i informacje w sprawach bieżących. Proszę panie burmistrzu.
Burmistrz Helu: Panie przewodniczący, szanowna rado przechodzimy do kolejnego pytania, które zadała pani radna Budzisz. Wprowadzenie było mniej więcej takie, że mamy piękny park i piękną łąkę kwiatową. [dźwięk niezrozumiały] do końca raz mówiłem i się zgadza ponieważ w znacznym stopniu jest wydeptana ale myślę, że będzie się odbuduje i dalej będzie ładna. I chodzi o to żeby zabrać stamtąd reklamy. Proszę państwa najłatwiej się zarządza czymś, co zostało powierzone do zarządzania wprowadzając zakazy i nakazy. To nie na tym to polega. Powinniśmy być czuli na na to komu służą te reklamy, czemu służą te reklamy. Mówimy tu w tej chwili o reklamach i od kilku lat już nowych reklam nie wprowadzamy na teren parku. Wszystkie te reklamy, które się znajdują czy to na terenie parku, czy też naprzeciwko po drugiej stronie ulicy Przybyszewskiego to są reklamy naszych helskich przedsiębiorców, którzy prowadzą u nas działanie. Dlatego trudno mi dzisiaj jednoznacznie zadeklarować, że wprowadzę nakazy, zakazy wyrzucę tę reklamy. Muszę działać zgodnie z prawem i zgodnie z duchem litery prawa. Są podpisane umowy. Jedne są roczne, inne mogą mieć okres 2 czy 3 letni i z umów musimy, każdy się musi wywiązać. Może ten pomysł żeby przenieść to ale też nie na teren Osiedla Bursztynowego bo za chwilę będzie czemu tam gdzie mamy plan zagospodarowania, gdzie ten obszar jest pozytywnie zagospodarowywany i oprócz tych budynków, które już z tego, co wiem znalazły swoich nowych właścicieli i będą poddawane odbudowie, renowacji. Czy to jest pomysł żeby im teraz zagracać to osiedle? Niekoniecznie. Ja myślę, że jeżeli już to w tym pasie po drugiej stronie drogi 216, gdzie jest nasz teren gminny, bo nim tylko możemy dysponować. Oczywiście taka reklama przyniesienie jej to jest zmiana reklamy, ponieważ na tych reklamach przeważnie znajdują się informacje o odległości, czy to jest 100 m czy 20 czy ileś. Spróbujemy z tymi właścicielami reklam to przedyskutować. Muszę sprawdzić dokąd , do kiedy mają umowy i może coś takiego zrobimy. Proszę państwa ostatnio czytałem wywiad z prezydentem Karnowskim. W Sopocie obowiązuje nie tylko w Sopocie, bo w Gdańsku też ale Sopot jest takim przykładem uchwała krajobrazowa. Wydawałoby się, że jeżeli już jest uchwalone prawo miejscowe, które dokładnie informuje jakie mogą być reklamy gdzie mogą być reklamy, gdzie mogą być miejsca parkingowe, gdzie mogą być stoliki, gdzie wystawiamy towar przed sklepem, gdzie banery wieszane i tak dalej i tak dalej. Jak przeczytałem ten wywiad to trochę współczułem prezydentowi bo mógłby to egzekwować zatrudniając nie wiem jeszcze kilkadziesiąt osób do straży miejskiej, którzy by się tylko tym zajmowali. Szczególnie w sezonie a przede wszystkim dotykało by to mieszkańców jego miasta. Także nieraz jest to coś można uchwalić a potem jeszcze trzeba to wyegzekwować. Często okazuje się, że jest to walka z wiatrakami ale fajnie by było jakby się pochylić i w tej kadencji spróbować może przynajmniej zarysy takiej uchwały i zasad porządkujących przestrzeń publiczną w mieście wprowadzić. Ja informowałem państwa poprzednio, że może jakiś taki mały kroczek do przodu wykonałem zgłaszając ulicę Wiejsko do konkursu, gdzie studenci architektury by mieli nam przygotować projekt chociażby zagospodarowania tej ulicy przez cały rok i na sezon. Czy Hel zostanie wybrany i czy ta ulica zostanie wybrana to się dowiemy za jakiś czas. Ale warto takim okiem młodych ludzi, studentów którzy w tym kierunku się kształcą mieć taki ogląd jak to ludzie z zewnątrz widzą. Chociażby zagospodarowanie naszej ulicy Wiejskiej. Ja państwo wiecie a mam spotkania przed każdym sezonem ze wszystkimi, którzy prowadzą działalności gospodarcze. To jest walka z wiatrakami. To nie przemawiają żadne argumenty jeżeli chodzi estetykę, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo. Często jedyny argument jest kasa i nic więcej. Także może by było najłatwiej wszystko poddawać pod referenda. Niech się mieszkańcy wypowiadają, czy uważają że tak powinno wyglądać, że reklamy wszystkie zlikwidować, że koziołki po likwidować. Albo ich wprowadzić jak najwięcej, udostępnić wszystko. Ponieważ mówimy cały czas o majątku wspólnym, majątku na który mają wpływ i majątku, który dotyczy wszystkich mieszkańców naszej gminy. I no ale to by był przeciwko można powiedzieć tym, którzy znowu płacą podatki, dają miejsce zatrudnienia. Dlatego to są trudne dylematy. I taka wydawało by się nie duża rzecz jak przyniesienie reklam też na pewno spowoduje sporo kontrowersji. Ale mówię muszę sprawdzić najpierw, które reklamy a jest ich naprawdę kilka tylko. Ani jednej już nie dokładamy i nie pozwala. W skazujemy inne miejsca. Czy warto by było je przenieść? Pamiętajmy jeszcze, że ustawienie reklamy w pasie drogi wojewódzkiej wymaga uzgodnień z zarządem dróg wojewódzkich. A te odległości od skraju drogi wojewódzkiej czy dzisiaj są normy spełnione nie wiem. Dobrze czy to wystarczy? To przechodzimy do następnego. Czy są już państwo z portu? Dobrze. A sprawa dotyczy portu. Było pytanie odnośnie torów w porcie. Sporo jest wypadków rowerzystów. Czy coś można zapobiec, coś można z tym zrobić? No faktycznie znam to z autopsji. My wiemy helanie, że nie można wjechać w te tory równolegle do nich, bo grozi to zablokowaniem koła i wywrotką, trzeba je przycinać. Ale może jest jakiś pomysł ? Jest pani prezes to króciutko bym prosił pomóc mi w odpowiedzi.
Prezes Zarządu Portu Morskiego Hel Sp. z o.o.: Potwierdzam jeżdżę na rowerze i muszę uważać żeby nie wjechać. Tutaj też nic nie ma. No trzeba uważać tak ale ale no to są takie tematy, które są ważne i do zrobienia po prostu wyklejenie asfalte m i to musimy zrobić. Nie, nie wskaże, nie wskaże daty natomiast wiemy, jesteśmy świadomi będziemy starali się to w miarę szybko domknąć.
Burmistrz Helu: Dziękuję pani prezes. Ja tylko podpowiem, że jutro się spotkamy może nie trzeba czekać na asfalt. Może da się to zrobić innym materiałem, betonem czy coś. Wspólnymi siłami warto jeszcze przed tym sezonem o tym pomyśleć, ale to przegadamy. I jeszcze jedno.
Przewodniczący rady: burmistrzu Panie jak mogę tylko dołączyć się do tego, co pan powiedział, bo może zanim wy pracuje się stanowisko i zaleje betonem, czy asfaltem. To może warto w jakiś sposób oznakowanie tam jakieś postawić, że istnieje takie niebezpieczeństwo.
Burmistrz Helu: Panie przewodniczący słuszna uwaga tylko jak ja obserwuję użytkowników portu i nie tylko portu w ogóle użytkowników poruszających się różnego rodzaju jednośladami i pojazdami w mieście to prawo ruchu drogowego u nas chyba w Polsce się do końca nie przyjęło. Wyjeżdżając z portu w kierunku ulicy Morskiej są dwa wielkie znaki zakazu. Nie wiem gdybyśmy wirtualny jeszcze taki się dało trzeci pośrodku, żeby odbijały się to w szybie może by ktoś na to zwrócił uwagę. Zwracają uwagę dopiero jak ich spotka Straż Miejska albo my za interweniuje my. Coś jest w tym narodzie, że jak wyjedzie 50 km poza swoje miejsce zamieszkania to hulaj dusza, jestem na wczasach i prawo miejscowe, czy też prawo nawet te ogólnopaństwowe jakoś tak się o nim zapomina. No bo przecież ja jestem na wczasach, ja tu wydaję dudki i co oni chcą, przecież to będzie krócej jak ja pojadę na na skróty. Ale z tymi rowerami a to nie tylko rowery. Za chwilę zobaczycie ile będzie hulajnóg. Już się pokazały nam znowu. Oczywiście firma zupełnie nie będzie się wywiązywać ze swoich obowiązków. Dzisiaj już była przynajmniej jedna hulajnoga na środku chodnika. My jej nie możemy nawet ruszyć. Do tego jest uprawniony tylko starosta. Ja już widzę jak starosta wysyła firmę, z którą ma umowę, która będzie z resztą wejdzie w życie dopiero chyba 10 czy 15 lipca wyśle uprawnioną firmę, która będzie mogła tą hulajnogę podjąć z tego chodnika i zawieźć ją na parking strzeżony i obciążyć właściciela kosztami. Chciałbym to zobaczyć. Prawo naprawdę zostało tak stworzone, że daje możliwości tym dużym firmom, które rozrzucają, rozwożą hulajnogi, stawiają bez pytania miasta. Jak słyszymy to, co się dzieje we Władysławowie, gdzie tam są setki tych hulajnóg. Być może, że trzeba jednego sezonu żeby znowu to prawo zostało zmienione . A może dać naszym posłom, senatorom na dwa tygodnie hulajnogi do dyspozycji niech zobaczą jak się nimi poruszać i jak je potem parkować. Przy okazji zobaczyć jak inni parkują. Pan radny Żuławski. Pani radna ja chciałem pominąć to pytanie bo myślałem, że pani się pomyliła No ale jeżeli pani się domaga odpowiedzi na nie, no to odczytam. Przejście po schodach do portu żeby namalować strzałki, gdzie jest gdzie jest do portu.
Radna Budzisz: Źle mnie pan zrozumiał.
Burmistrz Helu: To proszę powtórzyć.
Radna Budzisz: Prośba o zawieszenie dwóch takich informacji ze strzałką "przejście do portu". Po prostu wchodzą przejściami na podwórko, na posesję mi przychodzą i się pytają turyści jak przejść, gdzie przejście do portu jest. Idą i widzą szary mur tak.
Burmistrz Helu: Nie, widzę port. Kiedyś widzieli szary mur teraz już widzą port. No chyba, że ktoś ma metr trzydzieści.
Radna Budzisz: Chodzi o zawieszenie na tym murze kogowskim z informacją "przejście do portu".
Burmistrz Helu: Że tam jest port.
Radna Budzisz: Tak, schody.
Burmistrz Helu: Ok. Wymaga to na pewno wizji lokalnej. Temat rozpatrzymy i jeżeli będzie taka potrzeba żeby nie chodzili po pani posesji takie strzałki może trzeba będzie zawiesić. P an radny Żuławski. Fontanna na bulwarze poprzednio działała jak był Zespół Zakładów Obsługi Miasta a teraz jak jest spółka to nie działa. Proszę państwa to chyba nie wynika jaka firma zarządza tym majątkiem i w tym wypadku odpowiada jakby za funkcjonowanie tej fontanny. Ale nie chcę być gołosłowny. Widzę, że prezes spółki naszej śledzi co transmisje z obrad rady i przysłał w formie sms-a odpowiedź nawet ze zdjęciem. Odczytam "Fontanna próbowaliśmy sami naprawić. Niestety większość urządzeń w studni brak wentylacji, zawilgocenie odmawia współpracy. 25 czerwca w piątek była w sprawie, wyżej wymienionej sprawie sprawdzenia i ekspertyzy. W tym tygodniu mamy otrzymać informację, co zrobić jak, zrobić żeby fontanna zaczęła działać". Nic więcej nie powiemy. Czekamy z utęsknieniem żeby poleciała woda z naszej jedynej fontanny. Pani radna Panek. Między budynkiem Leśna 10 a Bałtyckiej Bałtycka 3 został wybudowany parking około 3 metrów ta inwestycja się urwała i jest dziura. Dlaczego tak jest, co z tym zrobić? Dobrze, że ten parking powstał bo to był już ostateczny termin, kiedy nie odpłatnie miasto użyczył o dla Wspólnoty Leśna10 ten teren na potrzeby parkowania swoich samochodów. Podkreślam ostatecznie. Trzy razy termin był przekładany, niedotrzymany. Jeszcze kolejna próba , umowa, zobowiązanie i parking powstał. Ponieważ ten parking nasz teren graniczy z terenem spółdzielni mieszkaniowej Bałtycka 3 logiczne byłoby żeby była to wspólna, wspólne zadanie, które dwa podmioty by mogły zrealizować. Bo spółdzielnia mieszkaniowa też ma tam swoje miejsca parkingowe i jest ta część wspólna, z której muszą korzystać. Był tu ostatnio prezes spółdzielni. Pytałem się czy jak ta sprawa się rozwija a więc u słyszałem tak tylko tyle, że próbował zarządem Wspólnoty Leśna 10 porozumieć się jak to wspólnie zrobić. Wysłał pismo w tej sprawie, nie otrzymał ani odpowiedzi telefonicznej ani odpowiedzi na pismo. Spółdzielnia Mieszkaniowa charakteryzuje się tym, że aby wykonać jakąś inwestycją mniejszą, większą musi mieć to w budżecie. Musi mieć albo przetarg albo zlecenie. Musi znać firmę, która to będzie wykonywała. Co innego jest w przypadku wspólnoty. Można zrobić zebranie wspólnoty i uchwalić, że składamy się, składkę remontową podnosimy albo dodatkowe środki przeznaczamy na remont tego parkingu. Ponieważ nie chciał wstrzymywać działania wspólnoty no więc mówił róbcie swoje. Ja zrobię swoje. Przyjdzie czas, że ja będę mógł zgodnie z prawem ten swój pas również wyłożyć, czy to kostką, czy innym materiałem i doprowadzić do tego, że będzie nie będzie uskoku, będzie w miarę na jednym poziomie. Wspólnota zrobiła swoje. Wspólnota ma dostęp, ma parking. Nie powinna narzekać. Narzekać mogą co najwyżej chyba ewentualnie mieszkańcy Bałtyckiej 3 ale to tak jak mówię oni skargi mogą składać do prezesa kiedy to zrobi, kiedy to wyrówna. Ja znam z rozmowy, że na pewno to zrobi. Kwestia jest tylko kiedy i w jakiej formie. I pan radny Salski. Steyera, Przybyszewskiego dziury. Na Steyera dziur nie ma. Była jedna duża. Zostało wykonane w ramach remontów, które się odbywają naprawa, profesjonalnie to zostało wykonane. Jeżeli chodzi o Przybyszewskiego to nie jest, to nie są nierówności, czy tam jakieś dziury, które są na drodze, która prowadzi do byłej jednostki. Tylko to są jakieś nierówności czy dziury ewentualnie na tej części zatoczki takiej, która jest nie z asfaltu tylko betonowa. W tym zadaniu my tego już nie zrobimy. My chcemy żeby firma zakończyła to co jest do zrobienia. Może jak będziemy mieli umowę z bankiem i zaczniemy realizować nasz projekt budowy tych dwóch bloków mieszkalnych, wtedy znajdą się moce przerobowe i materiał żeby ewentualnie te dziury połatać. Następnym razem jak będę tam jechał sprawdzę. Jeżeli są jakieś niebezpieczne miejsca, gdzie musi być nasze ingerencja to zrobimy to nie odkładając. Ale jeżeli to są tylko jakieś małe ubytki to nie będziemy w to ingerować. Bo powinno staram się robić coś od a do z żeby miało to sens i wygląd. także sprawdzę to, czy zagraża to na przykład kolizji samochodu, czy zniszczeniu samochodu żeby ewentualnie potem miasto ma wszystkie drogi ubezpieczone. Ale nie chodzi o to, żeby klientów, ludzi którzy tam park ują nie narażać na jakieś koszty. Także jak będzie trzeba ingerencji takiej szybkiej to odejmiemy. Więcej pytań nie było, dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję oddaję głos ponownie pani prezes.
Prezes Zarządu Portu Morskiego Hel Sp. z o.o.: Proszę państwa krótka taka ingerencja, że tak powiem w zestawienie faktur stwierdziła, stwierdziliśmy znaczy się ja, przepraszam bardzo dlatego też tutaj przyprowadziłam żeby mi, żeby wyjaśnił państwu zasady na jakich obciążani byli w zeszłym roku niektórzy użytkownicy portu. Tutaj znalazłam jedną fakturę pana, który który był tutaj z nami poprzednio. To jest faktura jest na działalność gospodarczą i był on obciążony wartością 800 zł brutto. Nie mnij jednak ja zastrzegam jak gdyby, że ja tak jak, tak jak sygnalizowałam kontroluję całość dokumentacji zeszłorocznej i informację przedstawię w tej sprawie zarówno radzie nadzorczej jak i burmistrzowi. Natomiast rzeczy jak gdyby szerzej na ten temat kierownik administracji portu, który dokonuje fakturowania jednostek na bieżąco. Tak jeżeli mogę oddać głos. Panie przewodniczący dziękuję.
Kierownik administracyjny portu: Dzień dobry państwu. Jeżeli mówimy o jednostkach, które obciążone zostały opłatami nie zgodnie z cennikiem, czyli po obniżkach dotyczy to głównie jednostek sportowych, troningowych, które stoją u nas w porcie właściwie od miesiąca października aż do końca miesiąca kwietnia. Czyli właściwie jest to w takim okresie przestojów mariny i braku dodatkowych przychodów. Okazuje się, że zainteresowanie sportami wodnymi w tym połowy łososia są coraz większe i jest coraz większe zainteresowanie portem helskim dla celów postojowych tych łódek. I po sezonie, sezon łososiowy kończy się właściwie na początku maja i wszystkie jednostki wypływają do swoich portów. Pozostają w tym jednostki, które mają właścicieli swoich w Helu, między innymi jest to łódka pana.
Przewodniczący rady: Proszę nie używać nazwisk.
Kierownik administracyjny portu: Przepraszam, między innymi jest to jednego z naszych tutaj mieszkańców. Poza tym jeszcze były chyba a nie jeszcze jeden mieszkaniec też ma łódkę w porcie, też uprawia sporty wędkarskie i też taką samą opłatą niższą, czyli opłatą którą płacił przez cały rok od miesiąca poprzedniego od października do do maja, płacił taką samą kontynuację, czyli niższą opłatę niż zgodnie z cennikiem, która powinna wynosić 900 zł. Dotyczyło to właściwie dwóch albo trzech jednostek, które stały po tym sezonie wędkarskim. Natomiast wszystkie inne jednostki, które stały krótko czyli wyrażały chęć postoju w porcie w marinie na miesiąc, czy na 2 tygodnie to nieobciążone były już zgodnie z cennikiem, czyli opłata dobowa albo jeżeli okres się przedłużał do miesiąca opłata miesięczna. Natomiast jaka jaka jest przyczyna, że staramy się ograniczyć ilość miejsc dla tych tzw. łódek rezydenckich no to jeżeli ktoś bywa w porcie w marinie w Helu to wie, że no cierpimy raczej na brak miejsc postojowych. Ta ilość, którą mamy czyli te 55 do 60 miejsc jeżeli oczywiście jach ty przychodzą, mają miejsca wskazane również i między kutrami i na innych nabrzeżach po prostu nie pozwala nam na zwiększanie ilości tzw. rezydentów, czyli łódek, które stoją w sezonie letnim stricte tym tam dla nas dochodowym i czasami mówimy dosłownie blokują miejsca. Zdarza się tak, że klient wyraża chęć postawienia łódki na przykład miesiącu w maju 2 tygodnie jest na Helu później wyjeżdża na kontrakt miesięczny albo dwumiesięczny, łódka cały czas stoi. Później on wraca znowu popływa trochę i to żeśmy zawsze obserwowali przy po prostu tych niskich opłatach postojowych. Od 1 lutego tego roku został zmieniony cennik opłat postojowych dla jednostek stojących przed sezonem letnim i jednostki z opłaty 400 zł zaczęły płacić opłatę 500 zł, co jest też upustem 5 0% bo opłata dla takich jednostek wynosi 1000 zł. Natomiast wszyscy uzyskali taką informację, że od 1 maja w związku z tym, że zaczyna się sezon żeglarski zmienią się zasady. Znaczy zasady się zmienią po prostu zakończy się okres upustowych opłat i wszyscy wchodzą w opłaty normalne cennikowe. Także nie było to dla nikogo zaskoczeniem, że na raz te opłaty mają się zmienić, bo taką informację już mieli właściwie od początku lutego. A jeżeli klient wyraża chęć postoju w porcie zapoznaje się z cennikiem i doskonale wie jakie opłaty obowiązują dla danych jednostek. Także nie ma czegoś takiego, że na raz pojawia się opłata, która jest z księżyca. Dlaczego niższe opłaty stosowane były w zeszłym roku? W związku całą sytuację covidową nawet z ograniczeniami w możliwości wypływania łódek sportowych w okresie kwiecień - maj, były zakazy przemieszczania się, ograniczania. Widzieliśmy znaczący spadek ilości turystów przypływających do portu i ze względu na to żeby nie tracić dodatkowych przychodów zawyżaniem ceny i utratą klientów po zostawiliśmy łódki sportowe na zasadach postoju według ceny poza sezonowej. Z tym, że no tak się to zdarzyło, że dotyczyło to może 3 albo 4 łódek. Trudno mi jest to tak bez dokumentów sprawdzić. Myślę, że to chyba, że jeszcze jakieś pytania są to może coś mogę wyjaśnić.
Burmistrz Helu: Ja mam jedno pytanie, jeżeli można. Pani prezes na pewno w regulaminie waszym tak mówię na pewno, czy jest zapis na przykład umożliwiający stosowanie jakieś niższej opłaty, ulgi w uzasadnionych przypadkach?
Prezes Zarządu Portu Morskiego Hel Sp. z o.o.: Taki zapis funkcjonuje od kilkunastu lat. Na pewno zawsze jest w cenniku i jest jak gdyby używany incydentalnie. Ten zapis jest, ten zapis jest. Tak jest w uzasadnionych przypadkach.
Przewodniczący rady: Ja rozszerzę to pytanie. Czy są opisane, czy opisane jest co to jest uzasadniony przypadek? Czy to jest do wolność interpretacji?
Prezes Zarządu Portu Morskiego Hel Sp. z o.o.: Nie wchodziliśmy nigdy bardzo szczegółowo w jak gdyby w opis tej sytuacji. Są, są, są sytuacje nie wiem rejsów nie wiem z dziećmi, z niepełnosprawnymi. Zwracają się do nas wówczas armatorzy i z takich sytuacji korzystaliśmy no na przykład na stałe wobec takiego jachtu Empatia, który który wykonuje rejsy z niepełnosprawnymi, no plus ta ta sytuacja zeszłoroczna opisana. Niemniej jednak no ten zapis jak gdyby funkcjonuje od, od, od kilkunastu lat moim zdaniem.
Przewodniczący rady: Ja rozumiem. To jest bardzo szlachetne ale niemniej jednak przepis jest uznaniowy?
Prezes Zarządu Portu Morskiego Hel Sp. z o.o.: No jak zawsze tak. Można by chcieć nie wiem dokumenty, nie wiem zarobki i tak uzasadniona sytuacja.
Przewodniczący rady: Mam jeszcze jedno pytanie. Bo tutaj pan kierownik powiedział, że były opłaty 500 zł a potem przyszła decyzja o tym, że one będą wynosiły 1000 zł, czyli to jest [dźwięk niezrozumiały]
Prezes Zarządu Portu Morskiego Hel Sp. z o.o.: Znaczy ja powtórzę cennik cennik jest tak ja to sygnalizował am. Ten cennik mówił o opłacie 900 zł i w tym roku 1000 zł tak. Natomiast były stosowane ulgi na podstawie tego zapisu z cennika, ale dla pełnej informacji ja po prostu muszę w tej chwili prześledź dokładnie, przypomnieć sobie, przeanalizować po to żeby odpowiedzieć bardzo szczegółowo.
Przewodniczący rady: Jeszcze tylko żeby się upewnić. Czyli może być taka sytuacja, że jedna osoba będzie płaciła 900 zł a druga 500 zł.
Prezes Zarządu Portu Morskiego Hel Sp. z o.o.: Taka
Przewodniczący rady: Ale może być taka sytuacja?
Prezes Zarządu Portu Morskiego Hel Sp. z o.o.: Czysto teoretycznie sezon
Kierownik administracyjny portu: Może ja do precyzuję to sformułowanie bo w cenniku jest zawarty taki dopisek przy postojach jednostek sportowych, że w okresie od października do marca albo kwietnia możemy stosować opłaty obniżone. I związane po prostu z tym, że jest mniejsza frekwencja, mniejsze zainteresowanie a łódki, które stoją po prostu stać ich na wytrzymywanie tych warunków pogodowych i sztormowych jakie są u nas. Dlatego stosujemy ale jest to zaznaczone, że jest to w opłacie posezonowej. Zeszły rok akurat był taką sytuacją, która w większości działalności odbiega od normalności i mówię zamiast utracić całkowite przychody mieliśmy chociaż część tych przychodów z tytułu postoju tych łódek sportowych. Natomiast powiem dosłownie nie dotyczyło to klientów, którzy wyrażali chęć postoju w marinie w okresie na przykład czerwiec - wrzesień. Stosowane były do nich opłaty czyste cennikowe. Potraktujemy to po prostu że to jest, no nie jest to produkt pierwszej potrzeby. Nie ma takiej, takiej rzeczy, że ktoś kupuje sobie łódkę to od razu musi mieć z tego tytułu jakieś tam upusty żeby on tą łódką mógł sobie spokojnie stać. Mówię nie stać nas na to żeby w marinie wygospodarować na przykład 10 czy 20 miejsc dla rezydentów, bo my po prostu mamy się sami finansować i będziemy tracili po prostu możliwość przychodów.
Przewodniczący rady: Tak ja rozumiem tylko bardziej mi tutaj bardziej chciałem się skupić na tej konkretnej sytuacji, który której dotyczyło pismo i którą omawiamy. Bo tu bardziej chodziło o to, że mamy załóżmy przykładowo dwóch mieszkańców i jeden płaci 1000 a drugi 500. O to mi chodziło tylko.
Burmistrz Helu: Mogę?
Przewodniczący rady: Jasne proszę bardzo.
Burmistrz Helu: Proszę państwa ponieważ ja mam, tak sobie przynajmniej wmawiam, że taki umysł analityczno- matematyczny to ja zrozumiałem tak. W ubiegłym roku poza tym głównym sezonem były 400 zł, w tym roku jest 500. W ubiegłym roku było 900 zł w sezonie, w tym roku jest 1000. Jakby nie liczył wzrost opłaty to jest w sezonie głównym 11%, poza sezonem 22. Czyli ani tu, ani tu nie ma 10, o których 100% o których tyle było krzyku i tyle było mowy. Chcę pochwalić zarząd portu za to że, wyszedł naprzeciwko naszym mieszkańcom, właścicielom łódek i stosował obniżone te opłaty w przypadku covidu. No bo to wszyscy do tego tak podchodzili w kraju. Nawet były zalecenia ze strony rządu żeby ewentualnie ten okres tak traktować. Teraz już covidu nie mamy. Mówimy cały czas o postoju łódek w porcie. Jeżeli łódka, właściciel, armator zabierze łódkę z portu, czyli z basenu i zechce wystąpi o postawienie tej łódki, o garażowanie tej łódki na terenie portu, bo tego jeszcze chyba nie usłyszeliśmy. A wiemy, że no takie możliwości są w innych portach i pani prezes też przewiduje, że ewentualnie mogło by być to stosowane w Helu. Jakie wówczas w stosunku do tej ceny 100% będą wtedy ponoszone opłaty? Jeżeli ktoś płacił 1000 zł to jak będzie łódka stała na terenie portu garażowa na, jaka to będzie opłata? Dziękuję
Prezes Zarządu Portu Morskiego Hel Sp. z o.o.: Nie mamy wprowadzonych do cennika jeszcze takich opłat. Niemniej jednak tak jak pan burmistrz przypomniał jak gdyby naszą deklaracje tak, co do tego. Mamy zamiar udostępnić kilka takich miejsc. Opłatę będę chciała standaryzować. Będę ją chciała wprowadzić do cennika i chcę się wzorować bo analizowałam też różne cenniki pod tym kątem, chce się wzorować na cenniku Jastarni. U nich jest to około 50% tej stawki na wodzie. To jest stawka na lądzie miesięczna tak mają wprowadzone do cennika i myślę sobie że, na początek to to to byłaby jak gdyby dobry pomysł. Dodam, że na przykład port Kołobrzeg w tym roku wprowadził zmianę, że stawka na wodzie równa się stawka na lądzie zimą. Bo do tego w tym kierunku jak gdyby polityki portów idą. Natomiast od czegoś trzeba zacząć od jakiegoś, od jakiegoś powiedzmy takiej proponowanej niższej stawki. Zwłaszcza, że że te miejsca, te planowane miejsca myślę sobie tak tak jak w Jastarni będą po prostu wzdłuż drogi portowej.
Burmistrz Helu: Dziękuję a jeszcze mam pytanie. Czy te miejsca wzdłuż tej drogi portowej, czy to będą mogły być tylko zagwarantowane dla armatorów mieszkańców Helu? No bo tam jest ilość miejsca ograniczonych a nie wyobrażam sobie sytuacji, że zaczną nam tam parkować jachty, czy łodzie motorowe nie wiem z innych miejsc i może warto by było je zapewnić dla naszych amatorów.
Prezes Zarządu Portu Morskiego Hel Sp. z o.o.: To ja odniosę się do tej deklaracji, którą pan burmistrz też poprzednio jak gdyby w czasie konferencji przywoływał i deklaracja z naszej strony była taka, że to będzie kilka miejsc dla małych jednostek z oznaką Hel. Także, co do tego nie ma wątpliwości. Nie nie nie mamy większej ilości nie możemy jak gdyby tutaj prowadzić tego zimowa nia na większą skalę. Jeszcze raz powtórzę marina jest typowo gościnna. Ukierunkowana typowo na na na gości i wobec tego jak gdyby te miejsca zimowania będą też w ograniczonej ilości kilku miejsc.
Przewodniczący rady: Czy temat uważacie państwo za wyczerpany, czy zostało wszystko wyjaśnione, czy każdy już nie ma wątpliwości co do panie Darku?
Mieszkaniec Helu: Może to nie zostało do końca wyjaśnione, no ale tutaj przy takim no jeśli były ulgi, nie ma ulg, dla tych są, dla tych nie ma. Trolingowcy oprócz dwóch osób to są tak zwani w naszym języku mięśniaki, to są łodzie, które praktycznie zarabiają na łososiu i wszyscy o tym wiedzą. Bo nikt nie jest w stanie w ciągu miesiąca przejeść w domu, gdzie są cztery czy pięć osoby 200, 300 kg łososia. No ale dobra pomińmy ten temat i takim daje się ulgi takim a motorówki typowo rekreacyjno-sportowe, które stoją w porcie od miesiąca, jak jest kwiecień ładny to od kwietnia do końca października. To jest przypominam pół roku ulgi żadnej nie ma. Nie mam więcej pytań, dziękuję bardzo.
Przewodniczący rady: Proszę pani prezes.
Prezes Zarządu Portu Morskiego Hel Sp. z o.o.: [dźwięk niezrozumiały] do trollingowców tutaj kierownik administracji.
Kierownik administracyjny portu: Znaczy powiem tak. Z tymi trolingowcami to tak, z tymi mięsiarza mi jak to się mówi to tak do końca jest nieprawda, bo wiele jednostek a bywa w porcie u nas około 40 jednostek do miesiąca kwietnia. W samym kwietniu jeszcze 15, czyli około 55 jednostek stoi z przeznaczeniem na te połowy sportowe i wielu jest klientów, którzy lubią sami pływać, czyli jednoosobowo. Nie lubią nikogo mieć na na jednostce. Wielu jest takich, którzy prowadzą działalność gospodarczą, czyli wędkarstwo, ma zgłoszone działalności. Natomiast mnóstwo jest jednostek, które nie prowadzą działalności ale zabierają ze sobą osoby towarzyszące. Także bardzo ciężko wnikać, my nie jesteśmy żadnym organem kontrolnym, żeby sprawdzać kto, co, w jaki sposób czy on prowadzi działalność, czy on dorabia sobie na tej łódce. Także nie po naszej stronie jest rozgraniczanie czy prowadzący działalność powinien płacić cały rok 1000 zł, czy nie prowadzący powinien płacić 500 zł. Zostało to wszystko ujednolicone i naprawdę jest ciężko pytać się klienta czy to jest rodzina, która do niego przyjechała popływać na tej łódce, czy to są po prostu obce osoby, które które pozwalają zarobić. Dla tego to mówiąc myślę, że to nie jest taki kierunek w którym powinna przebiegać ta dyskusja. Po prostu chodzi głównie o ilość miejsc. Jeżeli my mamy klientów, którzy przebywają w porcie od miesiąca października do miesiąca maja to trudno jest powiedzieć w pewnym momencie, że tutaj przyjdzie jeden mieszkaniec Helu i proszę zwolnić łódkę bo on ma taką chęć. Nie, traktujemy wszystkich klientów jednakowo i powiem jeszcze jedną rzecz, że od miesiąca właściwie już teraz od maja telefony się urywają wszystkich klientów, którzy zaczynają rozmowę proszę pana kupiłem sobie łódkę chciałbym stać u was i łowić łososia. Dlatego tą listę mamy ograniczoną i zamkniętą na takich dżentelmeńskiej zasadzie, że wszystkie łódki, które stały w poprzednich sezonach mają w pierwszeństwie miejsce postojowe. Nie wpuszczamy po prostu dodatkowo żadnych jednostek, które na raz pojawiają się bo ktoś ma taką chęć. Powiem może pokrótce z czym to jest związane. Po prostu port helski ma bardzo atrakcyjne położenie w porównaniu do łowisk łososiowych. Jest tu blisko na na postój, znaczy na połowy. Jednostka z Gdyni, która płynie na połów na te same łowiska ma dodatkowo godzinę. Jednostka z Górek Zachodnich ma dwie godziny, mimo że tam są bezpieczniejsze miejsca postojowe, mniejsze falowanie, niższe ceny wszyscy wolą być na Helu z racji tej odległości na łowiska. To nie będziemy się nigdy starali dyskryminować klienta, który prowadzi działalność albo robi to dodatkowo zarobkowo i takiego klienta, który nie chce zarabiać tylko pływa na swojej łódce. No bo to nie jest naszym zadaniem. Po prostu zostały ceny ustalone jednakowo dla łódek 500 zł i no trudno jest. Jeżeli wprowadzimy jeszcze jakąś zasadę, że na przykład łódki będą krótsze czyli do 6 m czy podział 6, 8 no to będzie naturalna taka granica, która jest znaczy wynika z dokumentów jednostki. A nie, że my tego klienta lubimy czy tego nie lubimy. No mówię ja już dawno się wyzbyłem takiego sentymentu, że kogoś lubię albo ktoś za pochodzenie bo on długo tutaj mieszka. Mi bardzo ciężko jest na przykład helskim tutaj mieszkańcom odmawiać. Ostatnio do mnie przyszedł jeden pan wiekowy. Mówi że jest wreszcie na emeryturze, chce sobie kupić jacht i chce stać w porcie. No mówię mu niestety mamy ilość miejsc ograniczonych, nie możemy zostawić całego portu chętnymi, bo takich chętnych jest naprawdę dużo i jedyną barierą niestety ale jest cennik. I wcale nie jest to przyjemne bo jeżeli ma się tylko te 50 czy 60 miejsc No to nic więcej tutaj nie wymyślimy. A nie bierzemy pieniędzy za to żeby się łódki gdzieś tam rozbijały między kutrami, przy kei, która nie jest dedykowana dla takich jednostek, dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję. Proszę państwa podsumowując cennik jest oczywiście sprawą spółki i jej polityki natomiast ja osobiście uważam, że wszelkiego rodzaju ulgi, zasady jego funkcjonowania powinny być tak szczegółowo opisane żeby to nie budziło żadnych wątpliwości. Ale tak jak wspomniałem to jest polityka spółki.
14. Zamknięcie posiedzenia.
Przewodniczący rady: Proszę państwa wyczerpaliśmy porządek dzisiejszej sesji, w związku z tym zamykam XXVII sesję Rady Miasta Helu, w dniu 30 czerwca 2021 roku, godzina, 14:34. Dziękuję państwu.

Protokołowała: Mirela Figurska

Załączniki:

  1. Zawiadomienie.
  2. Listy obecności.
  3. Sprawozdanie burmistrza Helu z działalności w okresie międzysesyjnym.
  4. Sprawozdanie burmistrza Helu z wykonania uchwał rady.
  5. Raport o stanie Gminy Miejskiej Hel.
  6. Opinia Komisji Gospodarczej Rady Miasta Helu dot. wykonania budżetu za 2020 rok.
  7. Opinia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Helu dot. wykonania budżetu za 2020 rok.
  8. Opinia Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Helu sprawozdania burmistrza Helu z wykonania budżetu.
  9. Opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku dotycząca sprawozdania burmistrza Helu z wykonania budżetu.
  10. Opinia Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia (nieudzielenia) absolutorium dla burmistrza Helu.
  11. Opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku dotycząca uchwały Komisji Rewizyjnej w sprawie absolutorium dla burmistrza Helu.
  12. Wytyczne do projektu budżetu miasta na rok 2022.
  13. Projekt uchwały nr 33/2021.
  14. Uchwała Nr XXVII/206/21 Rady Miasta Helu w sprawie udzielenia burmistrzowi Helu wotum zaufania.
  15. Projekt uchwały nr 34/2021.
  16. Uchwała Nr XXVII/207/21 Rady Miasta Helu w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu miasta Helu za 2020 rok.
  17. Projekt uchwały nr 35/2021.
  18. Uchwała Nr XXVII/208/21 Rady Miasta Helu w sprawie udzielenia absolutorium dla burmistrza Helu.
  19. Projekt uchwały nr 36/2021.
  20. Uchwała Nr XXVII/209/21 Rady Miasta Helu w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2021 rok.
  21. Projekt uchwały nr 37/2021.
  22. Uchwała Nr XXVII/210/21 Rady Miasta Helu w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu.
  23. Projekt uchwały nr 38/2021.
  24. Uchwała Nr XXVII/211/21 Rady Miasta Helu w sprawie oddania w dzierżawę gruntu położonego w  mieście Helu.
  25. Projekt uchwały nr 39/2021.
  26. Uchwała Nr XXVII/212/21 Rady Miasta Helu w sprawie oddania w dzierżawę gruntu położonego w  mieście Helu.
  27. Projekt uchwały nr 40/2021.
  28. Uchwała Nr XXVII/213/21 Rady Miasta Helu w sprawie sprzedaży nieruchomości  położonej w  mieście Helu.
  29. Protokół głosowania imiennego.
    Na XXVIII sesji Rady Miasta Helu, 29 września 2021 r. protokół z XXVII sesji został zatwierdzony głosami:

    „przeciw”                               -         
    „wstrzymującymi się”           -          

          „za”                                        -        

 

Załączniki do pobrania

L.p Plik Format Rozmiar Użytkownik Data dodania Liczba pobrań
1 zawiadomienie o XXVII sesji.pdf pdf 290.2 KB Mirela Figurska 2021-09-09 08:59:19 286
2 sprawozdanie burmistrza Helu z wykonania uchwał.pdf pdf 851.2 KB Mirela Figurska 2021-09-09 08:59:42 309
3 sprawozdanie z działalności w okresie międzysesyjnym burmistrza Helu.pdf pdf 262.3 KB Mirela Figurska 2021-09-09 08:59:56 290
4 Raport o stanie Gminy Miejskiej Hel.pdf pdf 11.9 MB Mirela Figurska 2021-09-09 09:00:11 285
5 Uchwała Nr XXVII 206 21.pdf pdf 177 KB Mirela Figurska 2021-09-09 09:00:43 307
6 Uchwała Nr XXVII 207 21.pdf pdf 183.1 KB Mirela Figurska 2021-09-09 09:00:43 286
7 Uchwała Nr XXVII 208 21.pdf pdf 179.9 KB Mirela Figurska 2021-09-09 09:00:43 289
8 Uchwała Nr XXVII 210 21.pdf pdf 1 MB Mirela Figurska 2021-09-09 09:00:43 297
9 Uchwała Nr XXVII 209 21.pdf pdf 1.7 MB Mirela Figurska 2021-09-09 09:00:43 260
10 Uchwała Nr XXVII 211 21.pdf pdf 180.8 KB Mirela Figurska 2021-09-09 09:00:43 296
11 Uchwała Nr XXVII 212 21.pdf pdf 180.6 KB Mirela Figurska 2021-09-09 09:00:43 285
12 Uchwała Nr XXVII 213 21.pdf pdf 183.8 KB Mirela Figurska 2021-09-09 09:00:43 292
13 projekt uchwały nr 34.pdf pdf 142.6 KB Mirela Figurska 2021-09-09 09:07:17 289
14 projekt uchwały nr 33.pdf pdf 193.7 KB Mirela Figurska 2021-09-09 09:07:17 290
15 projekt uchwały nr 35.pdf pdf 138.1 KB Mirela Figurska 2021-09-09 09:07:17 301
16 projekt uchwały nr 36.pdf pdf 713.5 KB Mirela Figurska 2021-09-09 09:07:17 298
17 projekt uchwały nr 37.pdf pdf 661.3 KB Mirela Figurska 2021-09-09 09:07:17 285
18 projekt uchwały nr 38.pdf pdf 191.9 KB Mirela Figurska 2021-09-09 09:07:17 297
19 projekt uchwały nr 39.pdf pdf 193.3 KB Mirela Figurska 2021-09-09 09:07:17 287
20 projekt uchwały nr 40.pdf pdf 196.7 KB Mirela Figurska 2021-09-09 09:07:17 298
21 protokół głosowania.pdf pdf 117.2 KB Mirela Figurska 2021-09-09 10:07:05 293
22 Założenia do budżetu 2022 roku.pdf pdf 1004.5 KB Mirela Figurska 2021-09-09 10:23:07 276
23 Uchwała Nr 127 g 114 A 11 21 RIO w Gdańsku .pdf pdf 816.5 KB Mirela Figurska 2021-09-09 10:40:38 284
24 Uchwała Nr 092 g 114 R II 21 RIO w Gdańsku.pdf pdf 1.2 MB Mirela Figurska 2021-09-09 10:40:38 277
25 Opinia komisji Rewizyjnej RM z wykonania budżetu za rok 2020..pdf pdf 135.6 KB Mirela Figurska 2021-09-09 10:43:52 295
26 Opinie komisji Gospodarczej RM w sprawie wykonania budżetu za 2020 rok..pdf pdf 140.7 KB Mirela Figurska 2021-09-09 10:43:52 297
27 Opinia Komisji S,W i P RM z wykonania budżetu za 2020 rok..pdf pdf 140.5 KB Mirela Figurska 2021-09-09 10:43:52 299
28 Opinia komisji Rewizyjnej RM w sprawie udzielenia (nieudzielenia) absolutorium dla burmistrza Helu.pdf pdf 190.4 KB Mirela Figurska 2021-09-09 10:43:52 308
29 Listy obecności.pdf pdf 442.8 KB Mirela Figurska 2021-09-09 10:43:52 284

Metryka

Akcja Użytkownik Data
Dodanie informacji Mirela Figurska 2021-09-09 08:02:11
Ostatnia aktualizacja Mirela Figurska 2021-09-09 10:44:02
Autor informacji Mirela Figurska