obrazek loga jednostki
treść strony

PROTOKÓŁ XLII/22

1. Otwarcie posiedzenia.

Przewodniczący rady: Proszę państwa minęła godzina 9:00, otwieram XLII sesję Rady Miasta Helu w dniu 28 grudnia 2022 roku. Witam panie i panów radnych, panów burmistrzów, panią skarbnik, panią sekretarz, pana mecenasa. I witam również gości.

2. Stwierdzenie quorum oraz prawomocności obrad.

Przewodniczący rady: Na podstawie listy obecności stwierdzam, że w naszej sesji bierze udział 14 radnych. W związku z tym nasze obrady są prawomocne.

Nieobecny: radny Andrzej Dzikowski.
Lista obecności stanowi załącznik do protokołu.

3. Przyjęcie porządku obrad.

Przewodniczący rady: Otrzymali państwo porządek dzisiejszej sesji. Czy ktoś z państwa chciałby wnieść uwagi do otrzymanego porządku? Proszę bardzo. Nie widzę. W takim razie kto z pań i panów radnych jest za przyjęciem przedstawionego porządku obrad proszę o podniesienie ręki. Dziękuję, porządek został przyjęty.

Porządek obrad stanowi załącznik do protokołu.

4. Przyjęcie protokołu z XLI sesji.

Przewodniczący rady: W okresie międzysesyjnym otrzymali państwo protokół z XLI sesji rady miasta. Czy ktoś z państwa chciałby wnieść poprawki do otrzymanego protokołu, uwagi? Jeżeli nie to proszę o przegłosowanie i przyjęcie protokołu z XLI sesji rady miasta. Kto z pań i panów radnych jest za przyjęcie protokołu proszę o podniesienie ręki. Dziękuję, protokół został przyjęty.

5. Interpelacje i pytania w sprawach bieżących.

Przewodniczący rady: Przechodzimy do punktu piątego Interpelacje i pytania w sprawach bieżących. Proszę bardzo pani radna Panek proszę.
Radna Panek: W imieniu wielu emerytów miałam przyjemność wręczać w tym roku paczki dla seniorów chciałabym serdecznie podziękować panu burmistrzowi za pamięć w ich imieniu i za świąteczne życzenia. Był to bardzo miły gest. Tym samym też to czy nie na ręce pań z opieki społecznej, bo też taka prośba była żeby przekazać. Natomiast druga sprawa to taka gorąca prośba. Był piękne kolędowanie w naszej szkole no i wielu mieszkańców z przyjemnością w przyszłym roku gdyby była taka możliwość i szansa chętnie uczestniczyli by aby po prostu pobyć z ludźmi i pośpiewać wspólnie kolędy, więc byłoby to bardzo miłe, dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję, nie widzę więcej zgłoszeń. W takim razie ja zabiorę głos. Panie burmistrzu dwie sprawy. Sprawa pierwsza. Czy istnieje możliwość udostępnienia punktu podawczego tutaj w urzędzie do składania wniosków na dodatek energetyczny? Dlatego ten temat podnoszę, ponieważ Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej został przeniesiony w nowe miejsce w porcie. I związku z tym duża grupa osób, tutaj reprezentuje akurat moje osiedle duża grupa, która ma możliwość złożenia takiego wniosku no dla nich jest to odległość dosyć duża. Jeszcze do niedawna wiem, że innego rodzaju wnioski można było składać w okienku podawczym tutaj w urzędzie, zresztą do tego stworzonym. I czy nie moglibyśmy wrócić też do tego dodatku energetycznego żeby te wnioski były zbierane tutaj a potem ewentualnie przewożone lub odbierany przez pracownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. To jest sprawa pierwsza. I druga sprawa. Chciałbym wrócić do tematu, który już wielokrotnie pod nosiliśmy na naszych sesjach. Dotyczy ta sprawa transportu PKP. Wraca jak bumerang sprawa wielkości składu, który kursuje na trasie Hel - Gdynia, Gdynia - Hel. Te składy są niewystarczające. I o ile nie jest problemem wsiąść i wysiąść w Helu to niestety już na trasie jest to problematyczne. Zwłaszcza, że w okresie kiedy funkcjonują szkoły i uczelnie te pociągi, te składy są przepełnione. I chciałbym żebyśmy bo to może nie jest jako pytanie to jest może jak próba wywołania tematu, czy próby wyproszenia, nie chcę mówić wymuszenia na Marszałku zwiększenia składów bo wiem, że z tym zawsze były problemy. Ale może w tym roku się uda, bo jak wiemy mamy nowy rok. Mogą się zdarzyć cuda różnego rodzaju. Droga też kiedyś się wydawała niemożliwa a została zrobiona. To jest takie z mojej strony taki próba przekazania sygnału, dziękuję. Czy ktoś z państwa chciałby jeszcze zabrać głos?

6. Wnioski i informacje.

Przewodniczący rady: Jeżeli nie to przechodzimy do kolejnego punktu 6 Wnioski i informacje. Proszę bardzo. Ja mam dwie informacje. Proszę państwa 25 listopada odbyła się gala organizowana przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej, której jesteśmy członkiem. Między innymi w charakterze członka Forum Przewodniczących dla miasta Hel odebrałem dyplom za 15 lat uczestnictwa w tym forum, czyli uczestnictwa od pierwszych dni jego założenia. Druga informacja tak jak państwu deklarowałem na poprzedniej sesji na posiedzeniu Związku Miast i Gmin Morskich przekazałem apel, który my tutaj podejmowaliśmy o wznowienie, czy rozpoczęcie prac dotyczących stworzenia programów dofinansowujących wspólnoty mieszkaniowe przy realizacji inwestycji OZE. To spotkało się z pozytywnym przyjęciem. Taki apel będzie też wystosowany jeżeli już nie jest, nie mam takich informacji na obecną chwilę ale wtedy było przyjęte, podjęta uchwała i Związek Miast też taki apel będzie wystosował ze swojej strony. To są wszystkie informacje jakie chciałem państwu przekazać.

7. Rozpatrzenie pism, które wpłynęły do Rady Miasta Helu.

Przewodniczący rady: Jeżeli nie ma więcej zgłoszeń to przechodzimy do punktu siódmego Rozpatrzenie pism, które wpłynęły do Rady Miasta. Pisma były czytane na komisjach wspólnych. Ale przytoczę tylko tematykę. Forum infrastruktury Gdańsk złożyło wniosek o utworzenie Parku Kulturowego na terenie naszego portu. Oczywiście zostanie wniosek skierowany do komisji. Tak? Zgodnie z przepisami. Kolejna korespondencja od wesoły 55. Sprawa dotyczy tego samego tematu, który był tutaj wielokrotnie podnoszony, na który były udzielane wielokrotnie odpowiedzi. Jedyna tutaj może warta zaakcentowania sprawa dołączona do tego pisma jest to informacja Prezesa Sądu Rejonowego w Wejherowie o tym, że sprawa przedmiotowa jest w dalszym ciągu w toku. Nic w tej sprawie się nie zakończyło, ani nie rozstrzygnęło. Podobne pisma, znaczy może nie podobne bo praktycznie takie same pismo zostało skierowane też do Komisji Rewizyjnej. Ale tak jak powiedziałem ta sama tematyka, te same argumenty. Nic w tej sprawie nowego się nie pojawiło. I wpłynęła jeszcze, wpłynął wniosek od Spółki EKOHEL dotyczące planu pracy rady na 2023 rok. Prośba o przesunięcie punktów. To przedstawiałem na wspólnym posiedzeniu komisji. Te postulaty spółki zostały uwzględnione i zostało to wniesione, zapisane w programie w propozycji planu pracy rady na 2023 rok. To były wszystkie pisma, które do rady miasta.

8. Odpowiedzi na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisje rady i radnych na poprzednich sesjach oraz między sesjami.

Przewodniczący rady: Kolejnym punktem jest punkt ósmy Odpowiedzi na interpelacje zgłoszone przez komisje rady i radnych na poprzednich sesjach oraz między sesjami. Proszę panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Panie przewodniczący, szanowna rado nie wpłynęły żadne pytania, żadne wnioski, interpelacje między sesjami, dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję.

9. Sprawozdanie burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym.

Przewodniczący rady: W takim razie przychodzimy do sprawozdania burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym. Proszę panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Sprawdzanie z działalności burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym: zlecił i nadzorował wykonanie iluminacji świątecznej, w tym w szczególności montażu miejskiej choinki. Zlecił i nadzorował organizację mikołajek dla helskich dzieci oraz świątecznych paczek dla seniorów. Uczestniczy w przekazaniu nowych radiowozów dla Policji w Pucku, których zakup dofinansowany był z budżetu miasta. Nadzorował zadania związane z modernizacją oświetlenia oraz wymianą kotła centralnego ogrzewania w budynku urzędu miasta. Wziął udział w spotkaniu w sprawie planu zagospodarowania akwenów portu morskiego w Helu. Wziął udział w walnym zebraniu stowarzyszenia Obszar Metropolitalny. Uczestniczył w uroczystości 'Chwała Komandorom', poświęconej bohaterskim obrońcom Helu 39 roku. Uczestniczył w spotkaniach opłatkowych zorganizowanych przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz w Urzędzie Miasta. Uczestniczy w Koncercie Bożonarodzeniowym zorganizowany przez Zespół Szkół Ogólnokształcących. Podpisał umowę na dostawę energii elektrycznej do obiektów miejskich w 2023 roku. Nadzorował realizację miejskich inwestycji w tym rozpoczęcia budowy boiska wielofunkcyjnego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących. Podpisał akt notarialny - umowę sprzedaży lokalu mieszkalnego. Nadzorował proces preferencyjnego zakupu i sprzedaży węgla dla mieszkańców Helu. Przygotowywał materiały na dzisiejszą sesję.
Przewodniczący rady: Dziękuję. Tak proszę. Radna Janiak proszę bardzo.
Radna Janiak: Proszę rozwinąć jak była podpisana umowa na energię elektryczną, na jakich zasadach.
Burmistrz Helu: Proszę państwa zasady są niezmienne od co najmniej 15 lat. Hel jest uczestnikiem grupy zakupowej. Grupa zakupowa skupia większość samorządów powiatu puckiego, wejherowskiego. A takim liderem u nas jest Gdynia. I odbywa się to co roku. Ogłaszany jest przetarg, rozstrzygnięcie przetargu. Podpisujemy te umowy. W tym roku pierwszy przetarg został unieważniony, ponieważ kwota, którą zadeklarowała Energa-Operator była 700% wyższa. Ponieważ rząd w końcu wprowadził ceny regulowane na dostawę prądu następna oferta, która wpłynęła była równa jaką wprowadził rząd. Ta kwota została przyjęta i cała procedura się zakończyła. Wszystkie samorządy podpisały umowy, dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję, radna Panek proszę.

Radna Panek: Czy ja mogę poprosić o więcej informacji z punktu piątego odnośnie spotkanie w spotkania planu zagospodarowania akwenu morskiego w Helu.

Burmistrz Helu: Pani radna pani życzenie jest dla mnie rozkazem także nie musi pani tylko prosić ale się domagać. Proszę państwa odbyło się takie spotkanie zwołane przez Urząd Morski w Gdyni. Było to spotkanie online. W tym spotkaniu uczestniczyły takie strony jak Urząd Morski, Urząd Miasta, Ministerstwo Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Rolnictwa. W tym spotkaniu brało udział dwóch mieszkańców Helu, użytkowników portu. Zbliża się moment zatwierdzenia planu zagospodarowania akwenów portu morskiego. Jednak po długich negocjacjach, kilkuletnich sprawa wydawała się na finiszu. Instytucja, która przygotowuje ten plan w imieniu Urzędu Morskiego wzięła pod uwagę wszystkie wnioski, opinie różnych stron, różnych środowisk. Ten plan wydawał się być już do zatwierdzenia. Okazało się, że są środowiska, którym to się nie podoba. Z naszej strony jako miasto wycofaliśmy się z niektórych zapisów. Potwierdziliśmy nasze stanowisko, że port jest dla wszystkich, czyli zarówno to port morski czyli dla potrzeb turystyczny jak też dla rybaków. Nie ograniczyliśmy żadnych prowadzenia przez zapisy żadnych ograniczeń, co do postoju kutrów rybackich, łodzi sportowych, jachtów. Zapis, który się znalazł był elastyczny w okresie połowów. Kutry mogę stać w tym akwenie, kiedy jest przerwa połowach. Mogą funkcjonować gdzie indziej. Powiem tak sprawa wraca do punktu wyjścia. Trochę w tym było polityki, trochę było dziwnych sformułowań. Nie chcę oceniać na takim forum, to jeszcze nie dzisiaj i co przyświeca której stronie. Co będzie korzystne docelowo dla miasta. Czy miasto będzie się mogła rozwijać, czy też nie jeżeli chodzi o działalność turystyczną związaną z portem, czy zostanie to zablokowane na kolejne lata albo dekady. Być może przyjdzie kiedyś albo niedługo jakieś przeciążenie. Będzie to jeden z tematów, które należy w Helu rozstrzygnąć, chociażby poprzez referendum. Taka jest wizja rozwoju miasta. Czy ten rozwój ma służyć wszystkim, czy też tylko wybranym. Ja stoję zawsze na stanowisku i zawsze stałem dla mnie jest najważniejszy rozwój miasta, które jest dla wszystkich mieszkańców i nie wyobrażam sobie żebym mógł występować przeciwko jakiejkolwiek grupie zawodowej. Wręcz przeciwnie, zawsze trzeba znaleźć konsensus żeby wszyscy się mogli dobrze czuć w tym mieście. Korzystać z infrastruktury, która jest w tym mieście. W każdym razie spotkanie się nie zakończyło jasną deklaracją czy ten projekt zagospodarowania obszaru w Helu portu będzie zatwierdzony jaki był wynegocjowany. Czy wręcz przeciwnie. Pan z ministerstwa występował. Jedną z osób z Helu, która też brała udział nazwał, że to jest ekspert ministerstwa i wskazał jakby, że będzie trzymał jej stronę. Z obaczymy. Temat jeszcze nie jest zamknięty. Tyle na dzisiaj mogę powiedzieć.
Przewodniczący rady: Dziękuję, panie burmistrzu ja co prawda nie mam u siebie na sprawozdaniu punktu dotyczącego dystrybucji węgla ale gdyby pan mógł coś na ten temat powiedzieć bo z głosów, które dochodzą z innych gmin wiążą się z tą dystrybucją różnego rodzaju problemy, więc chciałbym żeby nie rozwijać już tego tematu dotyczącego innych gmin chciałbym się dowiedzieć jak to u nas wygląda. Czy są problemy. Czy jest to bezproblemowa dystrybucja i realizacja potrzeb mieszkańców.

Burmistrz Helu: Proszę państwa u nas to wygląda tak, jak powinno wyglądać. Czyli tak jak na początku Polski powinno się to odbywać. Jako pierwsi złożyliśmy wniosek. Podpisaliśmy umowy. Można powiedzieć jesteśmy, byliśmy jesteśmy liderami jeżeli chodzi o podpisanie umowy. Po mogliśmy naszym sąsiadom, którzy mieli z tym kłopot. Ale kłopotów nie ma w Polsce bo te gminy, które miały kłopot zainteresowały media i się okazało, że po artykułach za 2 dni mieszkańcy otrzymali węgiel. Czyli tak jak wszystko, czyli węglem też można ręcznie sterować. Ten dostaje, ten nie dostaje. Oczywiście był przestój. My zamówiliśmy w miarę potrzeb. Czyli jeżeli ten proces przebiega więc ktoś składa wniosek o zakup po tych preferencyjnych cenach a podkreślę najniższa cena w województwie. Pewnie w Polsce. U nas za tonę węgla mieszkaniec płaci 1650. Większość gmin poszła wliczone koszty to jest sprzedaje w kwocie 2000 zł. My też mogliśmy taką kwotę zaproponować, ale decyzja jest taka, że po tym jak spółka, z którą mamy podpisaną umowę na sprowadzanie tego węgla z Gdańska z portu, przechowywanie na swoim placu, ważenie, no cała ta logistyka zaproponowała nam bardzo dobrą cenę bo cały ten proces łącznie z przywozem to jest 100 zł od tony. A to my też nie mogliśmy przecież wkładać naszych kosztów i wyszło 1650 zł. W miarę jak wpływają wnioski o wykup, jeżeli wniosek spełnia wszystkie kryteria, jest sprawdzony dany mieszkaniec otrzymuje fakturę. Dokonuje wpłaty na nasze konto. Po sprawdzeniu, że wpłata wpłynęła spółka z Jastarni Jaster, obsługuje naszą gminę ale też również gminę Jastarnia otrzymuje od nas wykaz osób do których należy dostarczyć węgiel, z numerem telefonu, z adresem. No i na początek był pierwszy transport 25 ton groszku i 25 kostki. Jak już dochodziliśmy do końca okazało się, że węgla nie ma w Gdańsku. Słyszeliśmy, że jest tego tyle, że można zasypać Polskę tym węglem. Okazało się, że nie. Że to nieprawda. Węgiel się skończył. Musieliśmy mimo monitów i tak dalej odczekać kilka dni no i po kilku dniach mieliśmy informację, że już jest. I następny transport został zamówiony. I to się odbywa bez problemu. Jest pewna zmiana. My o tym informowaliśmy, że już nie ma tego limitu półtorej tony w starym roku, półtora tony w nowym roku. Jeżeli ktoś nie wybierze w tym roku swojego ewentualnie węgla nie zakupi go, będzie mógł w przyszłym roku kupić całe 3 tony do końca marca. W tym roku może wziąć pół tony, w przyszłym roku pół tony to i dwie tony. O tym mieszkańcy wiedzą. Z tym, że obserwujemy że gro mieszkańców zaopatrzyła się w węgiel [niezrozumiałe] Ale myślę, że w nowym roku [niezrozumiałe]

Przewodniczący rady: Dziękuję. Czy ktoś z państwa chciałby jeszcze zadać pytania
w sprawach sprawozdania? Nie widzę.

Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.

10. Sprawozdanie burmistrza z wykonania uchwał rady.

Przewodniczący rady: W takim razie otrzymali państwo sprawozdanie z realizacji uchwał. Czy do sprawozdania macie państwo pytania? Czy pan burmistrz chciałby coś dodać? Również nie widzę zgłoszeń. Proszę państwa przed nami blog uchwał, czyli punkt 11. W związku z tym, że mamy sporo materiału ogłaszam przerwę do godziny 9: 45.

Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.

11. Rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwał lub zajęcie stanowiska w sprawie:

Przewodniczący rady: Proszę przechodzimy do punktu 11 Rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwały lub zajęcie stanowiska w sprawie.

a) projekt uchwały nr 52/2022 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu;

Przewodniczący rady: Projektu uchwały nr 52 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Helu. Proszę panie burmistrzu. Jeszcze tylko dodam, że wszystkie projekty uchwał były omawiane na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu wczorajszym.
Skarbik miasta: Stosuje się zmiany w prognozie finansowej miasta Helu na lata 2023-2026. I tak rok 2023 to są dane, które zawarte są również w projekcie uchwały budżetowej. I tak na dochody ogółem Wieloletniej Prognozy Finansowej ta kwota 25.605.018 zł z tego 19.253. 181 zł to dochody bieżące. Natomiast dochody majątkowe to kwota 6.3 51.837 zł. Wydatki zawarte w Wieloletniej Prognozie Finansowej na rok 2023 to kwota 30.398.089 zł, z tego wydatki bieżące 20.392.973 zł. Natomiast wydatki majątkowe to kwota 10.005.116 zł. Wynik budżetu wynosi, budżet zamyka się deficytem w wysokości 4.793.071 zł i ten deficyt będzie s finansowany przychodami budżetu w wysokości 5. 367.0 71 zł. I przychody stanowią nadwyżkę budżetową z lat ubiegłych. Również z nadwyżki sfinansowana będzie spłata kredytu. Jest to już ostatni rok spłaty naszego kredytu i to jest wysokość 354000 zł. Kredyt zaciągnięty był w Banku Spółdzielczym w Pucku. Poza tym też z rozchodów budżetu miasta została zaplanowana pożyczka dla spółki w wysokości 220000 zł na zadanie, które będzie wykonywane. I to zadanie jest Bulwar Nadmorski trzeci etap zagospodarowania. Także w projekcie w sprawie uchwalenia WPF zachowane są relacje, spełnione są relacje wskaźnika spłaty zobowiązań, który określony w artykuły 243 ustawy został spełniony, dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję, czy są pytania? Proszę bardzo pan radny Łazur.
Radny Łazur: Ja mam pytanie czy bo tutaj mamy tu wykorzystaną nadwyżkę 5 300 i tam jest też część nadwyżki. Czy jeszcze coś zostaje z nadwyżki budżetowej z tego roku? Dziękuję.
Skarbik miasta: Mamy nadzieję bo nie wiemy dokładnie jaką wypracuje się nadwyżkę budżetową. Przypuszczamy, że ona będzie znaczna w granicach 9 milionów złotych i część tej nadwyżki, którą się przewiduje została już zaangażowana do budżetu 2023 roku. W tej właśnie wysokości 5.300.000 zł.

Radny Łazur: Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję, jeżeli nie widzę pytań proszę państwa przechodzimy
w takim razie do głosowania. Uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów nad projektem uchwały nr 52/2022. Dziękuję, w głosowaniu wzięło udział 14 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęła Uchwałę Nr XLII/304/2022.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XLII/304/22 Rady Miasta Helu z dnia 28 grudnia 2022 roku w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Helu.

b) projekt uchwały nr 53/2022 w sprawie uchwalenia budżetu miasta Helu na 2023 rok:

Przewodniczący rady: Kolejny projekt uchwały. Projekt uchwały nr 53.

- odczytanie projektu uchwały budżetowej wraz z uzasadnieniem;

Przewodniczący rady: Proszę państwa rozpoczynamy procedurę uchwalania budżetu na 2023. Proszę o odczytanie projektu uchwały budżetowej wraz z uzasadnieniem.

Radna Panek: Projekt nr 53/ 2022 Rady Miasta Helu z dnia 28 grudnia 2022 roku w sprawie uchwalenia budżetu miasta Helu na rok 2023. Na podstawie artykułu 18 ustęp 2 punkt 4, punkt 9 lit. d oraz litery ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym oraz artykuł 211, artykuł 212, artykuł 214, artykuł 215 artykuł, 217, artykuł, 222, artykuł 235, artykuł 236, artykuł 237, 242, artykuł 264, ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych Rada Miasta Helu uchwala co następuje: par. 1 Ustala się dochody budżetu miasta w wysokości 25.605.018,00 zł w tym: dochody bieżące 19. 253. 181,00 zł, dochody majątkowe 6.351.837,00 zł, zgodnie z załącznikiem nr 1 do uchwały. Paragraf nr 2 Ustala się wydatki budżetu miasta w łącznej wysokości 30.398.089,00 zł, w tym wydatki bieżące w łącznej wysokości 20.392.973,00 zł, zgodnie z załącznikiem nr 2 do uchwały, wydatki majątkowe w łącznej wysokości 10.005.116,00 zł zgodnie z załącznikiem nr 2 do uchwały, w tym zadania inwestycyjne roczne zgodnie z załącznikiem nr 3 do uchwały 4.055.453,00 zł, zadanie inwestycyjne wieloletnie ujęte w wykazie przedsięwzięć w ramach WPF w 2022 roku zgodnie z załącznikiem nr 3 a do uchwały 5.949.663,00 zł. Paragraf nr 3 w budżecie tworzy się rezerwę w wysokości 270.000,00, w tym ogólną w wysokości 163.000, 00, celową w wysokości 107.000,00, w tym zarządzenie kryzysowe 57.000,00 oraz budżet obywatelski 50. 000,00. Paragraf nr 4 Deficyt budżetu gminy w wysokości 4. 793.0 71,00 zł z zostanie pokryty przychodami z nadwyżki budżetowej z lat ubiegłych paragraf 957. Paragraf 5. Ustala się przychody budżetu w wysokości 5.367.071,00 zł - nadwyżka budżetowa z lat ubiegłych, zgodnie z załącznikiem nr 4. Ustala się rozchody budżetu w wysokości 574.000,00 zł, w tym spłatę raty kredytu w kwocie 354.000,00 oraz udzielenie pożyczki w kwocie 220.000,00 zgodnie z załącznikiem nr 4. Paragraf nr 6. W planie dochodów i wydatków budżetu wyodrębnia się: dochody i wydatki związane z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej i innych zadań zleconych odrębnymi ustawami w wysokości 1.057.415,00 zł, zgodnie z załącznikiem nr 5. Dochody i wydatki związane z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej wykonywanych na podstawie porozumień z organami administracji rządowej w wysokości 2.500,00 zł zgodnie z załącznikiem nr 6. Dochody budżetu z tytułu korzyści ze środowiska z wysokości 20.000,00 oraz wydatki związane z realizacją zadań w zakresie ochrony środowiska w wysokości 20.000,00 zł zgodnie z załącznikiem nr 7. Dochody z tytułu korzystania z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w łącznej wysokości 265.000,00 zł w tym wydatki na realizację zadań określonych w programie profilaktyki rozwiązywania problemów alkoholowych w wysokości 225.000,00 zł oraz w programie przeciwdziałania narkomanii w wysokości 10.000,00 zł. Dochody z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi w wysokości 1. 340. 000,00 zł oraz wydatki związane z funkcjonowaniem systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w wysokości 1. 340.000,00 zł. Dochody ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych oraz wydatki inwestycyjne nimi finansowane z załącznikiem nr 8. Paragraf nr 7. Ustala się plan dochodów na wyodrębnionym rachunku bankowym samorządowych jednostek oświatowych i wydatków nimi finansowanych w łącznej kwocie dochody 20.000,00 zł, wydatki 20.000,00 zł zgodnie z załącznikiem nr 9. Paragraf nr 8. Ustala się dotacje: dotacja podmiotowa dla gminnej instytucji kultury na kwotę 340.000,00 zł zgodnie z załącznikiem nr 10. Dotacja celowa dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. Bożego Ciała w Helu 1000.000,00 zł zgodnie z załącznikiem nr 11. Paragraf nr 9. Ustala się limity zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek zaciągniętych na sfinansowanie przejściowego deficytu budżetu w wysokości 2.000.000,00 zł. Paragraf nr 10. Upoważnia się burmistrza Helu do: zaciągania kredytów i pożyczek na pokrycie występującego w ciągu roku przejściowego deficytu budżetu do wysokości 2.000.000,00 złotych, dokonania zmian w planie wydatków na wynagrodzenia i uposażenia ze stosunku pracy oraz zmian w planie wydatków majątkowych z wyłączeniem przeniesień wydatków między działami, lokowania wolnych środków budżetowych na rachunkach bankowych w innych bankach niż bank prowadzący obsługę budżetu gminy. Paragraf 11. Wykonanie uchwały powierza się burmistrzowi Helu. Paragraf nr 12. Uchwała wchodzi w życie z dniem stycznia 2023 roku i podlega publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.

- odczytanie opinii i wniosków komisji stałych Rady Miasta;

Przewodniczący rady: Dziękuję. Proszę o przedstawienie opinii Komisji Rewizyjnej.
Radny Pszeniczny: Opinia Komisji Rewizyjnej w sprawie przyjęcia budżetu miasta Helu na rok 2023. Komisja Rewizyjna w składzie Krzysztof Pszeniczny - przewodniczący, Bogdan Żurawski - wiceprzewodniczący, Jan Łazur - członek komisji. Komisja Rewizyjna w pełnym składzie po zapoznaniu się z projektem budżetu stwierdza, że budżet został opracowany starannie i z uwzględnieniem wszelkich uwarunkowań. Ustalenie limitu przejściowego deficytu budżetu w wysokości 2.000.000,00 zł nie stanowi zagrożenia dla ustalonego projektu budżetu miasta. Dlatego Komisja Rewizyjna pozytywnie opiniuje przedstawiony projekt budżetu miasta Helu na rok 2023.

Przewodniczący rady: Dziękuję, proszę o opinię Komisję Gospodarczą.

Radny Nowakowski: Opinia Komisji Gospodarczej w sprawie przyjęcia projektu budżetu miasta Helu na 2023 rok. Komisja Gospodarcza w składzie radna Ewa Wójcik, radna Sylwia Budzisz, radny Waldemar Sojecki, radny Grzegorz Nowakowski, radna Renata Panek, radny Andrzej Dzikowski jednomyślnie pozytywnie opiniują projekt budżetu miasta Helu na 2023 rok i wnoszą za przyjęciem projektu. W podpisie przewodniczący komisji Grzegorz Nowakowski. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję proszę o opinię Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.

Radna Janiak: Opinia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Helu. Komisja w składzie pan Antkowski, pani Pełechaty, pan Łazur, Grażyna Janiak komisja dokonała analizy budżetu miasta Helu na rok 2023 w trakcie dyskusji wyjaśniono wszelkie wątpliwości.
W związku z czym komisja Skarg, Wniosków i Petycji jest za przyjęciem proponowanego planu budżetu miasta Helu na 2023 rok. Przewodnicząca komisji Grażyna Janiak. Dziękuję.

W/w opinie stanowią załącznik do protokołu.
- odczytanie stanowiska burmistrza Helu w sprawie opinii komisji stałych Rady Miasta Helu;

Przewodniczący rady: Dziękuję, proszę o stanowisko burmistrza swojej opinii komisji.
Burmistrz Helu: Nie odczytana mojego stanowiska tylko je wypowiem. A nie odczytam dlatego, że do mnie nie wpłynęły żadne opinie komisji stałych ale po wysłuchanie tych opinii, które wszystkie są pozytywne jak najbardziej pozytywnie się do tych opinii, dziękuję.

- odczytanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku o projekcie budżetu;
Przewodniczący rady:
Dziękuję, proszę o odczytanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej.
Skarbnik miasta: Uchwała Nr 229/g 114/P/III/22 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku z dnia 13 grudnia 2022 roku w sprawie opinii o projekcie uchwały budżetowej miasta Helu na 2023 rok oraz możliwości sfinansowania deficytu budżetu. Na podstawie artykułu 13 pkt 3 w związku z artykułem 19 ustęp 2 ustawy z dnia 7 października 1992 roku o regionalnych izbach obrachunkowych oraz artykułu 238 ustęp 1 punkt 2 i artykuł 246 ustęp 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych skład orzekający Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku w osobach Anita Śrubkowska - przewodnicząca, Adam Kuczyński - członek, Katarzyna Renke - członek pozytywnie - z uwagą - opiniuje projekt uchwały budżetowej miasta Helu na 2023 rok oraz możliwość sfinansowania deficytu budżetu. Uzasadnienie. W dniu 17 listopada 2022 roku do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku wpłynęło Zarządzenie nr 58/0050/2022 Burmistrza Helu z dnia 15 listopada 2022 roku w sprawie przyjęcia projektu budżetu miasta Helu na 2023 rok. badając projekt uchwały budżetowej miasta Helu na 2023 rok, Skład Orzekający stwierdził, że został on opracowany zgodnie z wymogami określonymi w artykule 212, artykule 214, 215, 217, 222, 235, 236, 237, 258, ust 1 oraz art. 264 ust 3 ustawy o finansach publicznych. Przedłożony projekt budżetu określa planowane dochody budżetowe ogółem w kwocie 25. 605.018,00 zł, w tym: dochody bieżące w kwocie 19.253.181 ,00 zł oraz dochody majątkowe w kwocie 6.351. 837,00 zł. Wydatki natomiast ustalono w łącznej kwocie 29.7 53.499,00 zł, w tym: wydatki bieżące w kwocie 19.948.383,00 zł oraz wydatki majątkowe w kwocie 9.805.116,00 zł. Zaplanowany deficyt budżetu na rok 202 3 w wysokości 4.148.481,00 zł przewiduje się pokryć w całości przychodami pochodzącymi z nadwyżki budżetowej z lat ubiegłych. Ze względu na to, że zgodnie z artykułem 217 ustęp 2 punkt 5 ustawy o finansach publicznych deficyt budżetu jednostki samorządu terytorialnego może być pokryty przychodami pochodzącymi z nadwyżki budżetu jednostki samorządu terytorialnego z lat ubiegłych pomniejszonej o środki określone w artykule 217 ustęp 2 punkt 8 tej ustawy Skład Orzekający stwierdził, że planowany sposób pokrycia deficytu jest zgodny z prawem. Przychody budżetu zaplanowano z tytułu nadwyżki budżetu z lat ubiegłych paragraf 957 w kwocie 4.502.481,00 zł. Rozchody zaplanowano w wysokości 354.000,00 zł i w całości przeznaczona na spłatę kredytu. Skład Orzekający zwraca jednakże uwagę, że projekt uchwały budżetowej nie został opracowany zgodnie z treścią uchwały LI/29/ 10 Rady Miasta Helu z dnia 28 października 2010 roku w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej oraz procedury uchwalania budżetu w zakresie klasyfikacji budżetowej poszczególnych grup wydatków budżetu. W konsekwencji Skład Orzekający zwraca uwagę aby przy podejmowaniu uchwały budżetowej na 202 3 rok zastosować procedury klasyfikacji budżetowej zgodne z obowiązującą w tym zakresie uchwałą Rady Miasta. W dalszej kolejności Skład Orzekający stwierdził, że projekt budżetu pod względem merytorycznym obejmuje możliwe do uzyskania dochody własne miasta z podziałem na dochody bieżące i majątkowe oraz wydatki na realizację obligatoryjnych zadań własnych jak też zadań zleconych. Skład Orzekający dokonał ponadto oceny spełnienia w 2023 roku relacji określonej w artykule 242 ustęp 1 ustawy o finansach publicznych. Z powyższych przepisów wynika, że organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego nie może uchwalić budżetu, w którym planowane wydatki bieżące są wyższe niż planowane dochody bieżące powiększone o przychody, o których mowa w artykule 217 ustęp 2 punkt 5, 7 i 8 ustawy o finansach publicznych. Z uwagi na zaplanowanie w projekcie uchwały w 2023 roku przychodów o których mowa w artykule 217 ustęp 2 punkt 5 ustawy o finansach publicznych w łącznej kwocie 4..502.481,00 zł, w pełni pokrywający ujemny wynik budżetu operacyjnego jednostki w wysokości 695.202,00 zł, Skład Orzekający uznał, że relacja wynikająca z przywołanych wyżej przepisów zostanie w 2023 roku spełniona. W uzasadnieniu do budżetu podano podstawę oraz sposób kalkulowania planowanych dochodów i wydatków budżetowych a także podano źródła dochodów możliwe do uzyskania w roku budżetowym 2023 oraz przedstawiono zadania przewidziane do realizacji w 2023 roku. Zaprezentowano również planowane przychody i rozchody budżetu miasta. Biorąc pod uwagę całość materiałów przedłużonych do zaopiniowania Skład Orzekający stwierdził, że projekt uchwały budżetowej został opracowany co do zasady, a materiały towarzyszące pozwalają ocenić zamierzenia burmistrza w zakresie realizacji zadań miasta. Biorąc powyższe pod uwagę Skład Orzekający postanowił jak w sentencji. Niezależnie od powyższego Skład Orzekający wskazuje aby na etapie podejmowania uchwały budżetowej zachować szczególną ostrożność przy planowaniu przychodów, o których mowa w artykule 217 ustęp 2 punkt 5 ustawy o finansach publicznych, od których uzależnione jest nie tylko spełnienie wskaźnika z artykułu 242 ustęp 1 ustawy ale także sfinansowanie planowanego deficytu budżetu gminy oraz spłata wcześniej zaciągniętego zobowiązania. Należy bowiem zauważyć, że ustalona na dzień sporządzenia projektu uchwały kwota powyższych przychodów nie jest w pełni potwierdzone ponieważ rok budżetowy jeszcze się nie zakończył a zatem jest jedynie kwotą przewidywaną. Od niniejszej uchwały służy odwołanie do Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia Alicja Śrubkowska przewodnicząca Składu Orzekającego.

Opinia stanowi załącznik do protokołu.
- dyskusja nad wniesionymi poprawkami i ich przegłosowanie;

Przewodniczący rady: Dziękuję, proszę państwa mamy taki punkt w procedurze uchwalania budżetu jak dyskusja i głosowanie poprawek. Co prawda w naszym przypadku to jesteśmy zawsze po dyskusjach już na samej sesji budżetowej, niemniej jednak w związku z tym otwieram tą dyskusję i proszę bardzo. Czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos, wnieść poprawki ponieważ cały czas pracujemy nad projektem? Jeżeli tak proszę bardzo pani skarbnik.
Skarbik miasta: Opinia o projekcie uchwały budżetowej na rok 202 3 ona została przyjęta pozytywnie, jednak z uwagą. A ta uwaga dotyczy tego, że w projekcie budżetu przyjęliśmy [niezrozumiałe] grupy wydatków w klasyfikacji budżetowej. I tak w projekcie budżetu, gdzie mamy po wydatkach dział, rozdział i grupa przyjęliśmy grupę na przykład wydatków bieżących b1pzb a nasza uchwała w sprawie uchwalania procedury budżetu mówi o grupach, to jest ten sam odpowiednik tylko, że tu jest b1 pzb a powinno w naszej uchwale jest grupa 1100. I to zostało już poprawione w uchwale budżetowej na ten rok. Te grupy zostały przyjęte tak jak wskazuje procedura uchwalania.

Przewodniczący rady: Czyli uwaga RIO została zastosowana.

Skarbik miasta: Ta uwaga została poprawiona już w budżecie.

Przewodniczący rady: Dziękuję bardzo. Ja nie widzę zgłoszeń do dyskusji. W takim razie zamykam dyskusję.

- głosowanie nad projektem uchwały budżetowej;

Przewodniczący rady: Proszę państwa przechodzimy do głosowania nad projektem uchwały. Uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję, w głosowaniu wzięło udział 14 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęła Uchwałę Nr XLII/305/2022. Tym samym uchwaliła budżet miasta Helu na rok 2023.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XLII/305/22 Rady Miasta Helu z dnia 28 grudnia 2022 roku w sprawie uchwalenia budżetu miasta Helu na 2023 rok.

c) projekt uchwały nr 54/2022 w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przeciwdziałania Narkomanii oraz Uzależnień Behawioralnych  w 2023 roku,

Przewodniczący rady: Kolejnym projektem uchwały jest projekt uchwały nr 54/ 2022 w sprawie Gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, przeciwdziałania narkomanii oraz uzależnień behawioralnych w 2023 roku. Program został przedstawiony przez pełnomocnika na wspólnym posiedzeniu komisji. Proszę bardzo czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos w tej sprawie? Jeżeli nie przychodzimy do głosowania. Uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję, w głosowaniu wzięło udział 14 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, że rada podjęła Uchwałę Nr XLII/306/2022.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XLII/306/22 Rady Miasta Helu z dnia 28 grudnia 2022 roku w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przeciwdziałania Narkomanii oraz Uzależnień Behawioralnych  w 2023 roku.

d) projekt uchwały nr 55/2022 w sprawie przyjęcia planu pracy Rady Miasta Helu w 2023 roku,

Przewodniczący rady: Przechodzimy do projektu uchwały nr 55 w sprawie przyjęcia planu pracy Rady Miasta Helu w 2023 roku. Tak jak przytaczałem w punkcie dotyczącym pism wpłynęła prośba o naniesienie poprawki dotyczącej sprawozdawczości spółek, Spółki EKOHEL. To zostało uwzględnione. Więcej propozycji zmian do planu nie było. Czy ktoś z państwa chciałby jeszcze na tym etapie wnieść jakieś poprawki, uwagi do zaprezentowanego planu pracy rady? Jeżeli nie to przechodzimy do głosowania. Uruchamiam system. Proszę o oddawanie głosów. Dziękuję, w głosowaniu wzięło udział 14 radnych, wszyscy byli 'za', nikt nie był 'przeciw' i nikt się nie 'wstrzymał'. Oświadczam, iż rada przyjęła Uchwałę Nr XLII/ 307/2022. Przyjęła plan pracy Rady Miasta Helu na 2023 rok.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XLII/307/22 Rady Miasta Helu z dnia 28 grudnia 2022 roku w sprawie przyjęcia planu pracy Rady Miasta Helu w 2023 roku.

e) projekt uchwały nr 56/2022 w sprawie przyjęcia planu kontroli Komisji Rewizyjnej w 2023 roku,

Przewodniczący rady: Kolejnym projektem uchwały jest projekt uchwały nr 56 w sprawie przyjęcia planu kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Helu na 2023 rok. Plan kontroli został również przedstawiony na wspólnym posiedzeniu komisji. Czy ktoś chciałby z państwa zabrać głos w tej sprawie? Jeżeli nie uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję, w głosowaniu wzięło udział 14, radnych wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał', nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęła Uchwałę Nr XLII/308/22. Przyjęła plan kontroli Komisji Rewizyjnej na 2023 rok.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XLII/308/22 Rady Miasta Helu z dnia 28 grudnia 2022 roku w sprawie przyjęcia planu kontroli Komisji Rewizyjnej w 2023 roku.

f) projekt uchwały nr 57/2022 w sprawie udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej dla Powiatu Puckiego  z przeznaczeniem na dofinansowanie zadania polegającego na realizacji przewozów pasażerskich na liniach komunikacyjnych na terenie Powiatu Puckiego,

Przewodniczący rady: Projekt uchwały nr 57 dotyczy udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej dla Powiatu Puckiego z przeznaczeniem na dofinansowanie zadania polegającego na realizacji przewozów pasażerskich na liniach komunikacyjnych na terenie Powiatu Puckiego. Projekt omawiany na wspólnym posiedzeniu komisji. Czy chciałby zabrać głos w tej sprawie? Jeżeli nie uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję, w głosowaniu wzięło udział 14 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęła Uchwałę Nr XLII/ 309/ 22.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XLII/309/22 Rady Miasta Helu z dnia 28 grudnia 2022 roku w sprawie udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej dla Powiatu Puckiego  z przeznaczeniem na dofinansowanie zadania polegającego na realizacji przewozów pasażerskich na liniach komunikacyjnych na terenie Powiatu Puckiego.

g) projekt uchwały nr 58/2022 w sprawie sprzedaży nieruchomości położonej w mieście Helu,

Przewodniczący rady: Przechodzimy do projektu uchwały nr 58 w sprawie sprzedaży nieruchomości położonej w mieście Helu. Projekt omówiony na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu wczorajszym. Czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos w tej sprawie? Nie widzę w takim razie uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. W głosowaniu wzięło udział 14 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż radę podjęła Uchwałę Nr XLII/ 310/ 22.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XLII/310/22 Rady Miasta Helu z dnia 28 grudnia 2022 roku w sprawie sprzedaży nieruchomości położonej w mieście Helu.

h) projekt uchwały nr 59/2022 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy gruntu położonego przy ulicy Leśnej 16,

Przewodniczący rady: Projekt uchwały nr 59 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy gruntu położonego przy ulicy Leśnej 16. Analogiczne jak poprzednio omówiony na wspólnym posiedzeniu komisji. Czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos w tej sprawie? Nie widzę. Uruchamiam system do głosowania i proszę, przepraszam nie uruchamia systemu. Proszę panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Omawiane na posiedzeniu komisji tam była poprawka nie na 2 lata tylko na rok.
Przewodniczący rady: Tak.

Przewodniczący rady: Przechodzimy do głosowania nad projektem numer 59. Proszę
o oddawanie głosów. Dziękuję , w głosowaniu wzięło udział 14 radnych, wszyscy byli 'za',
nikt się nie 'wstrzymał', nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęła Uchwałę Nr XLII/311/22.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XLII/311/22 Rady Miasta Helu z dnia 28 grudnia 2022 roku w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy gruntu położonego przy ulicy Leśnej 16.

i) projekt uchwały nr 60/2022 w sprawie zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy,

Przewodniczący rady: Projekt uchwały nr 60 dotyczy wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy. I analogicznie jak poprzedni omówiony na wspólnym posiedzeniu komisji. Czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos w sprawie tego projektu? Nie widzę. W takim razie przechodzimy do głosowania. Dziękuję, w głosowaniu wzięło udział 14 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęła Uchwałę Nr XLII/ 312/ 22. Proszę państwa otrzymałem sygnał dotyczący przebiegu naszej sesji jednego z punktów. Muszę w tej sytuacji ogłosić 15 minut przerwy do godziny 10:40. Proszę państwa kończymy przerwę.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XLII/312/22 Rady Miasta Helu z dnia 28 grudnia 2022 roku w sprawie zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy.

j) projekt uchwały nr 61/2022 w sprawie dokonania wyboru metody ustalenia opłaty,

Przewodniczący rady: Kolejnym projektem uchwały jest projekt uchwały nr 61 dotyczy dokonania wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty. W dniu wczorajszym na wspólnym posiedzeniu komisji ten projekt budził wiele może nie kontrowersji ale pojawiły się różne pomysły i pojawiła się dyskusja. A za chwilę zanim ja coś powiem to ja bym chciał oddać głos panu burmistrzowi.
Burmistrz Helu: Panie przewodniczący, szanowna komisjo wczoraj na wspólnym posiedzeniu były omawiane projekty czterech uchwał dotyczących można powiedzieć tematu segregacji i odpadów w naszym mieście. Pierwsza z uchwał dotyczyła stawki, którą będą zobligowani ponosić mieszkańcy za śmieci stawki miesięcznej. Do tej pory stawka, która obowiązuje to jest 34 zł od osoby. Już nie chcę powtarzać, że miasto Hel od początku preferuje tą metodę, czyli płaci ten, który wytwarza śmieci. Nie ilość wody, nie powierzchnia mieszkania tylko faktycznie stawka jest od osoby. I do tej pory było to 34 zł. Proszę państwa ja nie chcę robić jakiegoś dużego wykładu. Każdy zna jaka jest sytuacja w kraju, co nas spotkało. Z czym się borykamy. Mam na myśli tu o inflację, podwyżki horrendalne ceny jeżeli chodzi o gaz, o prąd, o wzrost cen wynagrodzeń w firmach, spółkach. To wszystko ma bezpośrednie przełożenie na wszelkie usługi, które są w kraju wykonywane, również na wzrost opłat za śmieci. My dostaliśmy od kierownictwa ELWOZ-u, a więc spółki, do której zawozimy nasze śmieci, a więc do Chlewnicy. Ten wzrost jest na poziomie 16%, czyli już na składowisku wzrost średni to jest 16%. Zależy od poszczególnych frakcji. Tutaj do tego jeżeli dodamy wzrost cen paliwa, wynagrodzenia pracowników, usługi no i wszystkie inne czynniki w żaden sposób ta kwota, ta stawka 34 zł się nie da obronić. Tym bardziej, że ja co roku zawsze mówię, że na koniec roku zawsze trzeba będzie z budżetu miasta dołożyć środków na pokrycie tej gospodarki śmieciowej. Robią to wszystkie samorządy. Nie ma chyba w kraju samorządu, który nawet wprowadzając maksymalną kwotę jest w stanie pokryć wszystkie koszty związane z tym zadaniem. Na tą chwilę maksymalna kwota, którą byśmy mogli uchwalić, gdybyście mogli państwo uchwalić to jest 41,23 zł. Skąd ta kwota? Ona się bierze z tego, co GUS podaje zawsze w pierwszym kwartale danego roku biorąc pod uwagę płace w gospodarce za rok ubiegły. Czyli ta kwota wynika z roku 2021. Spodziewam się ale nie tylko ja przecież jaka kwota jaka będzie maksymalna stawka za odpady w przyszłym roku, kiedy GUS swoje dane opublikuje marcu czy też kwietniu w przyszłym roku biorąc pod uwagę składowe za 2022 rok. Podejrzewam, że ta kwota może być na poziomie co najmniej 45 zł. Dlatego też była też na wspólnym posiedzenie komisji dyskusja Czy kwota, którą zaproponowałem 40 zł jest adekwatna czy też za niska. I należałoby podnieść do tej maksymalnej 41,23, czy też obniżyć na przykład do 39 zł. Odbyło się nawet głosowanie członków komisji. I została w tym głosowaniu wybrana kwota 40 zł. Proszę państwa z naszych wyliczeń wynika, że w przyszłym roku nawet jeżeli przyjmiecie państwo stawkę 40 zł od osoby to czeka nas na koniec roku kalendarzowego dopłata z budżetu miasta do całego tego systemu gospodarowania odpadami w granicach nawet 400 000 zł. Jak można tego uniknąć? Jak można zmniejszyć te straty z budżetu miasta na pokrycie całej tej gospodarki odpadami? Chcemy wprowadzić najpierw to, co wprowadzamy w tych innych uchwałach, które były omówione i które nie podlegały jakby dyskusji/. Ustawodawca nam narzucił co musimy zrobić, a więc przechodzimy na system proszę państwa pojemnikowo. Tylko w ten sposób można doprowadzić, że ta segregacja będzie w mieście realizowane. Bo samo hasło segregacja wszyscy od małego dzieciaka do każdej dorosłej osoby wiedzą na czym polega segregacja, że trzeba segregować, że jest obowiązek ale i powinność nasza żebyśmy segregowali. Wynika to mimo, że jest to powszechnie znana prawda i uznawana ta segregacja jest na poziomie nie zadawalającym. Powiem tak do tej pory miasto wypełniało swoje wymogi i udawało się unikać kar za przekroczenie limitu niesegregowanych odpadów ale w przyszłym roku zapowiada się, że w końcu dołączymy do tych, którzy takie kary płacą a większość samorządów w Polsce płaci te kary. Ale my jesteśmy takim przykładem najlepszych samorządów i nie możemy się poddawać i mówić dobra to będziemy te kary płacili. Dlatego chcemy wprowadzić pewne innowacje, które jakby zmuszą lub też z obligują, nie dadzą wyjścia mieszkańcom niesegregowania. Proszę państwa oprócz tego, że będzie prowadzony ten system pojemników, czyli papier na przykład będzie mógł być ładowany tylko w pojemnikach. W pojemnikach w kolorze niebieskim z napisem papier, tworzywa sztuczne, metale odpady opakowaniowe. Tu jest jedyny wyjątek, że może to być pojemnik lub też worek. Plastik w worku plastikowym. Ale już szkło tylko w pojemniku w kolorze zielonym, oznaczonym napisem szkło. Bioodpady pojemnik w kolorze brązowym, oznaczonym napisem bio. Nie jest to nasz wymysł. Nie jest to spółki wymysł. T o ustawodawca nam to nakazuje. O co chodzi proszę państwa? Jeżeli do tej pory ktoś wyrzucał szkło wiadomo zanosił te szkło w worku foliowym, czy też w reklamówce wrzucał to do pojemnika nie był to już odpadł segregowany. To ulega przecież wymieszaniu i taki RIPOK w przypadku oddawania tak odpadów, że one są z tymi workami pomieszane jako szkło to najwyżej zaliczał nam 20% tego czystego szkła. Tyle mógł odzyskać. To samo jeżeli chodzi o inne frakcje, więc na przykład bioodpady. Przecież bioodpady w każdym mówię to na podstawie wspólnot mieszkaniowych mamy oddzielny pojemnik na odpady zmieszane, oddzielny pojemnik na bio. Ale do tego bio odpady trafiały też albo workach plastikowych albo w reklamówce. One z automatu nie miały statusu tego odpadu biodegradowalnego. No bo przecież reklamówka ani worek plastikowy się nie rozkłada i nie był zaliczany jako czyste odpady. Ciężko było nam z tym walczyć i przekonywać żeby tak nie robić, żeby bezpośrednio w domu do jakiegoś pojemnika te bioodpady i potem z tym pojemnikiem wynosić do tego dużego pojemnika. Dlatego też zapadła taka decyzja zakupienie bardzo ładnych pojemników na odpady biodegradowalne, czyli to można powiedzieć kuchenne. Każda rodzina, która ma deklaracje, składa deklarację na śmieci oczywiście tam gdzie są to domy jednorodzinne oni bezpośrednio podpisują te deklaracje składają w urzędzie a tam gdzie są wspólnoty No to w ich imieniu taka zbiorcza deklaracja jest podpisana przez zarządy, prezesów. Każda rodzina otrzyma taki pojemnik. Ale pojemnik to jest nic no bo jeden jest można powiedzieć ładniejszy, ten jest uważam bardzo sympatyczny. Tu jest napisane dokładnie co do tego pojemnika można włożyć, a więc obierki, odpady warzywny, owoce, resztki jedzenia, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie. I tylko to. Ale to jest nic. Każdy otrzyma roczny zapas worków biodegradowalnych. Jest to tak wyliczone, że jeden worek to jest na 3 dni. No to się sprawdza. Przynajmniej u mnie sprawdza się. Jeżeli ktoś ma dużą rodzinę i częściej będzie musiał to takie worki pewnie będzie można uzupełnić w naszej spółce, dokupić. Spółka nie będzie tutaj jakiś marż stosowała. To proszę państwa kupi miasto. Na to wydamy 70.000,00 zł. Każdy nieodpłatnie dostanie. Ale wtedy już nie ma wyjścia, że ktoś może nie segregować bioodpady. Bo to jest tylko do bio. Po zapełnieniu tego kubełka, czy też tego worka idzie się do zbiorczego pojemnika. Tam się go wyrzuca i ten worek jest biodegradowalny. On się sam rozłoży i będziemy mogli domagać się, że za to frakcje dostaniemy 100%, że będzie uznana jako 100% spełniające tą frakcję jeżeli chodzi o segregacje. To jest bardzo dużo. To jest najcięższy produkt jakie segregujemy - bio odpady. Drugim takim ciężkim to jest szkło. Myślimy jeszcze nad naklejkami, które też nieodpłatnie byśmy przekazali dla wspólnot, dla właścicieli mówię cały czas o mieszkańcach bo miasto obsługuje mieszkańców, prawda? Działalności gospodarcze to nie dotyczy jak by. Będą oni takich pojemników działalności gospodarczej nie otrzymają. Tym bardziej, że one by były dla nich na pewno za małe ale jak ktoś małą działalność prowadzi np. wynajmuje pokój czy, czy dwa pokoje być może, że skusi się na takie pojemnik żeby też taką segregacje prowadzić u siebie. A le to będzie musiał się zaopatrzyć w spółce w ramach podpisywanej umowy. Jeżeli chodzi o działalność w spółce, czy też z podmiotem, który zostanie przez niego wybrany a jest u nas zarejestrowany. Proszę państwa miasto poniesie koszty. Dostarczy pojemniki dostarczy worki. Jeżeli dana wspólnota nie będzie przynajmniej realizowała w pojemniku na bio znajdą się inne rzeczy foliowe worki będziemy zmuszeni, to deklaruję nie będzie już zmiłuj się. 100 % zwiększony koszt. My nie chcemy karać nikogo, że wspólnota, która ma 30 mieszkań ktoś jeden się uprze i nie będzie segregował a ktoś kto robi to rzetelnie potem przez takiego jednego członka tej wspólnoty będzie musiał ponosić dodatkowe opłaty. Jest to trudna decyzja jeszcze takiej nigdy nie podjąłem. Ale w przypadku bio nie będziemy tu mieć żadnych skrupułów. Dostajesz za darmo worki, dostajesz za darmo pojemnik. Nie są to odpady zmieszane. To są odpady biodegradowalne. I jeszcze jedna rzecz do tej pory popiół był oddzielnie wystawiany. Zrezygnowaliśmy z tego. Proszę państwa koszt zbierania, transportu, wywozu my mamy do naszego PSZOK-u w jedną stronę przeszło 100 km. W żaden sposób finansowo to się nie spina żebyśmy mogli ten popiół dalej oddzielnie zbierać, oddzielnie magazynować i oddzielnie wywozić. Jest jego za mało. Za mało, to dobrze, że jest mało bo mieszkańcy ogrzewają gazem, wspólnoty przechodzę na gaz, są oleje. Coraz więcej jest ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła i tak dalej. Dlatego też ustawodawca nie wyodrębnił popiołu jako frakcji, która podlega segregacji. Dlatego też ten popiół będzie mógł wrzucany do pojemnika tam gdzie wszystko to czego nie segregujemy się znajdzie, czyli tak zwanego tam gdzie są te odpady zmieszane. Proszę państwa te wszystkie przepisy, te uchwały chcemy żeby one weszły od 1 lutego. Styczeń to będzie taki na przygotowanie tego całego procesu. Mamy te worki, te pojemniki zamówione w ilości 1000 sztuk, tak jak mówię komplet worków. Żeby na rok starczyło. Wymyślimy sposób jak to rozdysponujemy po rodzinach żeby każda rodzina otrzymała. I nawet w takich wspólnotach, blokach mieszkalnych, gdzie są mieszkania wykupione, są one użytkowane przez właściciela albo prowadzony jest tam jakiś najem w okresie załóżmy sezonu one też jeżeli mają złożone deklaracje, opłacają za śmieci one też taki pojemnik otrzymają by nie było sytuacji, że w bloku jest 30 mieszkań 10 mieszkań jest wykupionych i tamci nie będę się do tego stosowali. Też mają te pojemniki, będą też segregowali. Nie jest to żadna rewolucja. To jest taki z naszej strony ukłon, myślenie jak zrobić żeby ułatwić życie mieszkańcom. Żebyśmy byli miastem proekologicznym, żebyśmy stosowali się do nakazów dziejowych, czyli do tej segregacji. Proszę państwa my nie jesteśmy Szczecinem ani Łodzią. My nie wybudujemy tu spalarni śmieci. Słuchamy w telewizji jak fajnie Szczecin teraz buduje spalarnie, gdzie poprzez spalanie śmieci uzyska prąd. I uniezależni się od dostawców państwowych, tych molochów prądu. Chciałbym żeby tak wszyscy poszli, żebyśmy byli w stanie tak kiedyś funkcjonować ale nie w takich małych miastach, kiedy to są miliardowe, co najmniej setki milionów złotych na takie inwestycje trzeba przeznaczyć. No i po drugie trzeba mieć odpowiednią ilość tych odpadów żeby ten efekt taki uzyskać. Także proszę państwa propozycja jest taka żeby ta kwota na przyszły rok od momentu obowiązywania, czyli 1 lutego to było 40,00 zł, nie ta maksymalna 41,23. I żebyśmy faktycznie zaczęli segregować. Te ulotki o których będzie kampania informacyjna ale też pracujemy nad takimi naklejkami, które miałyby się pojawić na państwa pojemnikach. Będzie wyrazistymi literami nawet w czerwonym kolorze napisane: wyrzuć szkło, worek wrzuć do plastiku. Żeby takiego odruchu samoczynnego, że otwieram śmietnik wrzucam. Nie, najpierw spojrzę, aha wysypuję samo szkło a worek obok wrzucam do tamtego pojemnika. Wtedy współczynnik segregacji pozwoli nam na raz, że nie płacenie kar, po drugie być może na ograniczenie kosztów, które na koniec roku przyszłego trzeba będzie do tego systemu dopłacić. Bo w tym roku też dopłacimy. Jesteśmy na etapie podliczania. Będzie to w granicach od 150 do 200 tysięcy. Proszę państwa jeżeli coś ubywa nam z budżetu z czegoś musimy zrezygnować, z jakiejś inwestycji, z jakiegoś działania. To zależy od nas, od nas wszystkich, od mieszkańców, od tych co prowadzą działalności gospodarcze. Dużo mówić o tych działalnościach gospodarczych. Myślę, że na to idzie też moment by uczulić szczególnie naszych mieszkańców prowadzących działalność żeby nie było sytuacji podrzucania swoich śmieci, czy to do koszy przy ulicach, czy też do wspólnot mieszkaniowych. Jest to nagminne. My mamy nagrania z monitoringu. Jeżeli uda się zidentyfikować daną osobę nie jest w kapturze, nie jest zasłonięty od razu wysyłamy Straż Miejską. Nie nagłaśnia my, nie podajemy do publicznej wiadomości, no ale walczymy z tym. Ale nieraz ta walka to jest taka walka z wiatrakami. Proszę państwa jedna rzecz nie zwalajmy wszystkiego na przysłowiowych warszawiaków bo ci warszawiacy przysłowiowi to są bardzo porządni ludzie, którzy daj Boże żeby nas jak najwięcej odwiedzali i z Trójmiasta i z Warszawy i ze wszystkich innych miast. Tylko dajmy im przykład. Jeżeli damy im przykład i damy im możliwości segregacji oni też będą segregować. Przecież nikt nie robi komuś na złość tylko po to żeby robić na złość. Ale jeżeli w mieszkaniu nie ma pojemników do segregacji no to jak możemy od nich wymagać. Dajmy im przykład. Róbmy działalności, wynajmujmy mieszkania, wynajmujmy swoje apartamenty, zgłaszaj my, płaćmy podatki należne miastu i wtedy będziemy szczęśliwi. Być może będzie dyskusja, jeszcze jakieś pytania to bardzo proszę. Dobra dzięki.

Przewodniczący rady: Dziękuję ja tylko się chciałem odnieść w kilku kwestiach bo nie ukrywam, że miałem inne spojrzenie na stawki ale jesteśmy samorządem demokratycznym. Skoro zostało to przegłosowane ja siedzę oczywiście też dostosowuję do większości. I dociera do mnie przede wszystkim ta argumentacja. Coś, za coś. Natomiast tutaj nie byłbym takim optymistą jeśli chodzi, czy pesymistą zależy jak na to spojrzymy jeśli chodzi o określenie maksymalnych stawek po komunikacie GUS bo wszyscy wiemy, że w rok wyborczym dzieją się cuda. A zwłaszcza jeżeli można pokazać że samorząd jest be, więc możemy się nagle zdziwić jeśli będzie ustalana odgórnie maksymalna stawka. Oby nie ale różnie bywa. Ja chciałbym tylko odnieść się do tego co burmistrz mówił w wielu zdaniach a można to było powiedzieć znaczy ja to powiedziałem troszeczkę inaczej, czyli uszczelnienie systemu odbioru, czy segregacji śmieci, czy w ogóle uszczelnienie systemu odpadów. Bo dla mnie powiem szczerze nie ma rozgraniczenia na warszawiaków czy swoich jak ich tam jeszcze nazwiemy. Natomiast to co podkreślam od zawsze czyli nacisk na edukację. Ja sobie tak wczoraj przypomniałem jak kiedyś proponowałem wprowadzenie systemu pojemników na odpady, czy odchody zwierząt. Psów konkretnie i też wtedy do tego było podejście sceptyczne, że nikt z tego nie będzie korzystał że to będzie marnotrawstwo pieniędzy. Okazało się przynajmniej z moich obserwacji wynika dzisiaj, że to dzisiaj jest niefajne nie wyrzucić, nie posprzątać po swoim psie i większość ludzi robi to. I korzysta z tych pojemników. Dlatego uważam, że edukacja jest najlepszym sposobem na wprowadzenie jakiś pozytywnych zmian. I tu chciałbym przywołać spotkania, które przy poprzednich podwyżkach to są drastyczne podwyżki za odpady komunalne jakie nam funduje życie ale chciałbym przypomnieć spotkania, które wtedy były organizowane i przez burmistrza i przez prezesa z mieszkańcami, na których te wszystkie rzeczy były omawiane. Bo nie ukrywajmy wszyscy wiemy, że nie każdy z nas ogląda sesję rady no i też nie każdy ma czasami możliwość albo czas na to żeby obejrzeć spotkania burmistrza online cotygodniowe, na których te tematy oczywiście też są podnoszone. Dlatego ja osobiście nie wiem może to byłoby jakimś rozwiązaniem żeby takie spotkania z mieszkańcami w dalszym ciągu organizować bezpośrednio. T o jest bezpośredni kontakt, więc to może inaczej, lepiej dociera, ale ja o tym mówiłem na komisjach, więc tu nie chcę przedłużać. Ale ja bym chciał korzystając z obecności pana prezesa zapytać czy jako prezes spółki widzi pola, w których my możemy zrobić coś, co będzie ograniczało koszty dla gospodarstwa. Jeśli chodzi oczywiście o odpady. Czy segregacja nam przyniesie taki efekt, czy inny sposób, inny sposób traktowania tych odpadów. Bo nie mam pomysłów, może chciałem tak zapytać może prezes coś mógł powiedzieć.

Prezes Spółki EKOHEL: Szanowni państwo pierwszą rzeczą jaką należałoby zrobić to jest bardzo trudne rzecz. Tutaj urząd stara się to zrobić. To włożenie do systemu wszystkich tych, którzy mieszkają w Helu. Jest to jeden z jednym z problemów dlatego, że w danym bloku na przykład we wspólnocie mieszkaniowej ciężko jestem wszystkich objąć tym systemem dlatego, że nie wszyscy się do tego systemu zgłaszają. I to jest jeden z problemów. Drugi to może to co trzeba zrobić, co zrobiła Warszawa na niektórych osiedlach wspólnota mieszkaniowa, że pojemniki, że śmietniki są otwierane tylko w dwóch godzinach w ciągu dnia, czy dane osiedle ma jedno wielkie miejsce na śmieci i rano i wieczorem są otwierane. Stoi osoba, która pilnuje jak te śmieci są posegregowane i odbiera od nich i wrzuca do odpowiednich pojemników. Kamery w miejscach odpadowych. To są takie podstawowe rzeczy, które można by było wprowadzić lub w całkowicie zmiana systemu przez nasze państwo, że podjeżdżam do danej wspólnoty mieszkaniowej odbieramy daną frakcję, wpisujemy i oni za to płacą. No to by było trudne do zrobienia, bo co miesiąc musielibyśmy, że tak powiem każda wspólnota była obliczana indywidualnie. Może ten system. Bo w innym system nie ma możliwości moim zdaniem żeby nie to, że zmusić mieszkańców tylko żeby ta mentalność była inna. Że idąc do śmietnika swojego w małej wspólnocie lub swoim domu potrafię posegregować a idąc do śmietnika wspólnoty mieszkaniowej wyrzucam wszystko a bo jestem niewidoczny. Bo to tak działa po prostu, dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję, bardziej mi chodziło o odpowiedź na pytanie co ja jako szary obywatel, zwykły członek wspólnoty mieszkaniowej mogę zrobić jeszcze oprócz segregacji. Czy jest coś takiego co mogę robić, co wpłynie na ograniczenie kosztów później finalnie.

Prezes Spółki EKOHEL: No tylko zmobilizować mieszkańców, sąsiadów aby wszyscy byli w tym systemie. Gdyby byli wszyscy w systemie, gdyby nam doszło do systemu tutaj pan burmistrz nieraz to wyliczał na naszych spotkaniach 300, 400 osób to system może by się spinał na 0 albo by był na małym minusie. Ale pewnie to by było jakoś dopuszczalne ale w momencie kiedy nie ma wszystkich tych osób w tym systemie robi się pewnego luka finansowa, która będzie nas obciążała przez długie, długie lata, dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję, czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos jeszcze do tego projektu?

Burmistrz Helu: Ja jeszcze dopowiem, że ta stawka 40 zł ona już dzisiaj obowiązuje w niektórych samorządach nawet naszego powiatu puckiego. A przypomnijmy, że Hel jest najdalej oddalony od swojego RIPOK-u, czyli ma największe koszty ponosi związane z tym całym procesem choćby ze względu na odległości. Czyli zużycie paliwa, amortyzacja sprzętu samochodów i tak dalej. Ja tylko chcę powiedzieć, że tak jak mówiłem, że popieram
'warszawiaków' bo akurat nie będę brał z nich przykładu i nie będę wyznaczał godzin otwierania śmietników bo kojarzy mi się to trochę z godzinami policyjnymi. A to chyba nie ten kraj i nie ta pora. Być może większość jakiś tam wspólnot takie uchwały zapadły żeby tak robić ale w całym mieliście sobie tego nie wyobrażam. My jesteśmy miastem otwartym europejskim i światowym. W tym kierunku idziemy a nie w kierunku ograniczenia swobód obywatelskich. Ale to co pan przewodniczący powiedział i się pytał, co możemy zrobić z tymi mieszkańcami, z którymi obok mieszkamy. Edukacja. Edukacja to nie nauczyciele, to nie księża. Wszyscy powinni to robić i nauczyciele, i księża i my każdy z nas. Jeżeli chodzi o spotkania powiem tak ile zorganizujecie na tyle przyjdę i spotkam się z mieszkańcami. I będę ich namawiał i przekonywał. Może to jest ten czas, który przykład okręgami wyborczymi radni zwołają takie spotkanie i ustalimy termin na hali sportowej, jeżeli będzie trzeba. Czy na sali gimnastycznej i będziemy wałkować ten temat. No pokazywać wykresy, zdjęcia z zakrytymi twarzami żeby nie było ale takich zdjęć mamy mnóstwo. Jak wyglądają śmietniki, kto wyrzuca, jak wyrzuca, co podrzuca. Może ktoś siebie rozpozna po spodniach, po butach i się zawstydzi. Każdy sposób jest dobry, dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję, jeżeli nie ma głosów w tej sprawie więcej przechodzimy proszę państwa do głosowania. Uruchamiam system do głosowania, proszę o oddawanie głosów. Coś mi się zawiesiło, dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 14 radnych, 13 było 'za', 1 się 'wstrzymał', nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęła Uchwałę Nr XLII/313/22.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – 13 głosami „za”, 1 „wstrzymującym się” w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XLII/313/22 Rady Miasta Helu z dnia 28 grudnia 2022 roku w sprawie dokonania wyboru metody ustalenia opłaty.

k) projekt uchwały nr 62/2022 w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2022 rok,

Przewodniczący rady: Kolejny projekt uchwały, projekt uchwały nr 62 w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2022 rok. Projekt omawiany na wspólnym posiedzeniu komisji. Czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos w tej sprawie? Pan burmistrz? Jeżeli nie to uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję, w głosowaniu wzięło udział 14 radnych wszyscy byli 'za', nikt się nie wstrzymał i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęła Uchwałę Nr XLII/ 314/ 22.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XLII/314/22 Rady Miasta Helu z dnia 28 grudnia 2022 roku w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2022 rok.

l) projekt uchwały nr 63/2022 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu,

Przewodniczący rady: Projekt uchwały 63 dotyczy zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Helu. Czy ktoś z państwa chciałby w tej sprawie zabrać głos? Nie widzę. Uruchamiam system do głosowania, przechodzimy do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję, w głosowaniu wzięło udział 14 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęła Uchwałę Nr XLII/315/22.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XLII/315/22 Rady Miasta Helu z dnia 28 grudnia 2022 roku w sprawie zmian zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu,

m) projekt uchwały nr 64/2022 w sprawie określenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych oraz właścicieli nieruchomości, którzy nie są zobowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy,

Przewodniczący rady: Przechodzimy do projektu nr 64/2022 w sprawie określenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych, oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych oraz właścicieli nieruchomości, którzy nie są zobowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy. Czy ktoś z państwa chciałby w tej sprawie zabrać głos? Nie widzę, w takim razie uruchamiam system do głosowania. Proszę o oddawanie głosów. Dziękuję, w głosowaniu wzięło udział 14 radnych wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęła Uchwałę Nr XLII/ 316/ 22.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XLII/316/22 Rady Miasta Helu z dnia 28 grudnia 2022 roku w sprawie określenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych oraz właścicieli nieruchomości, którzy nie są zobowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy.

n) projekt uchwały nr 65/2022 w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku w Gminie Miejskiej Hel,

Przewodniczący rady: Projekt uchwały nr 65 dotyczy regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie miejskiej Hel. Czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos w tej sprawie? Czy pan burmistrz chciałby coś dodać? Nie widzę. Pan prezes może chciałby coś powiedzieć? Dziękuję, skoro nie ma żadnych zgłoszeń przechodzimy do głosowania. Uruchamiam system i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję, w głosowaniu wzięło udział 14 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęła Uchwałę Nr XLII/317/22.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XLII/317/22 Rady Miasta Helu z dnia 28 grudnia 2022 roku w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku w Gminie Miejskiej Hel.

o) projekt uchwały nr 66/2022 w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Przewodniczący rady: Ostatni projekt uchwały. Projekt uchwały nr 66 dotyczy szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Czy ktoś z państwa chciałby w tej sprawie zabrać głos? Nie widzę. W takim razie przechodzimy do głosowania. Uruchamiam system i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję, w głosowaniu wzięło udział 14 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż podjęła Uchwałę Nr XLII/318/22. Tym samym proszę państwa wyczerpaliśmy porządek punktu 11.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XLII/318/22 Rady Miasta Helu z dnia 28 grudnia 2022 roku w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

12. Wnioski i informacje:

Przewodniczący rady: Przed nami pkt 12 Wnioski i informacje. Proponuję przeprowadzić przed przerwą w związku z tym, że w okolicach 11:40,45 powinni dodać dojechać goście i wtedy będą potrzebowali chwili czasu na rozłożenie tutaj materiałów, które przywiozę ze sobą. W takim razie przechodzimy do punktu 12 podpunktu a przedłużenie rocznego planu pracy w 2023 roku Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Helu. Plan był przedstawiany na wspólne posiedzenie komisji ale proszę pani proszę panie przewodniczący.
a) przedłożenie rocznego planu pracy w 2023 roku Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Helu,

Radny Pszeniczny: Dziękuję, plan pracy Komisji Rewizyjnej na rok 2023: sprawozdanie z pracy Komisji Rewizyjnej za rok 2022, informacje na temat stanu inwestycji i wydatków miasta w roku 2022, opiniowanie z wykonania budżetu za rok 2022, wydanie opinii z wykonania budżetu za ten że, informacja na temat wydatków na opiekę dla potrzebujących mieszkańców Helu przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, sprawozdanie Komisji Rewizyjnej z kontroli finansowej inwestycji na terenie gminy miejskiej Hel zakończonych w roku 22, opiniowanie wykonania budżetu za rok 2022, opracowanie planu pracy Komisji Rewizyjnej na rok 2024. Dodatkowo przeprowadzić kontrolę i zadania zlecone przez radę miasta, opiniować pisma i wnioski skierowane przez Radą Miasta lub jej przewodniczącego, dziękuję.

b) przedłożenie rocznego planu pracy w 2023 roku Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Helu;

Radna Janiak: Plan pracy Komisji Skarg Wniosków i Petycji Rady Miasta Helu. Plan pracy komisji jest uzależniony od ilości skarg, wniosków i petycji, które wpłyną do rady miasta i zostaną skierowane do rozpatrzenia przez komisję. Komisja zajmować się tak że będzie sprawami bieżącymi dotyczącymi miasta. Przewodnicząca komisji Grażyna Janiak, dziękuję.

c) przedłożenie rocznego planu pracy w 2023 roku Komisji Gospodarczej Rady Miasta Helu;

Radny Nowakowski: Plan pracy Komisji Gospodarczej na 2023 rok. Punkt pierwszy, sprawozdanie z wykonania planu pracy Komisji Gospodarczej za 2022 rok, analiza z wykonania budżetu miasta Helu za 2022 rok, analiza materiałów na sesję Rady Miasta Helu w 2023 roku, pism wpływających do Komisji Gospodarczej oraz projektów uchwał zgłoszonych przez członków komisji. Analiza oraz możliwości rozwoju turystyki miasta Helu w okresie jesienno-zimowym, analiza umiejscowienia aktualności tablic informacyjnych, drogowskazów, mapek miejskich oraz szlaków turystycznych w mieście Helu, analiza infrastruktury w mieście Helu, analiza oraz opiniowanie projektu budżetu miasta Helu na 2024 rok. Opracowanie planu pracy Komisji Gospodarczej na 2024 rok. W podpisie przewodniczący Komisji Gospodarczej radny Grzegorz Nowakowski, dziękuję.

W/w plany pracy komisji stałych stanowią załącznik do protokołu.

14. Odpowiedzi na pytania i informacje w sprawach bieżących.

Burmistrz Helu: Szanowni radni jeżeli coś pomieszam proszę mnie sprostować. Pani radna Panek najpierw były podziękowania a potem było pytanie, czy w przyszłym roku mieszkańcy by mogli wziąć udział w śpiewaniu kolęd i pastorałek razem ze szkołą tak? Ja Jako mieszkaniec też chcę śpiewać . Zgłaszam się. Ale myślę, że to pytanie bardziej do dyrektora. Mamy nowego dyrektora wybitnego, rzutkiego. Dla niego pewnie będzie to duże wyzwanie, ale w tym roku śpiewali też mieszkańcy bo byłem na tym przedstawieniu było rewelacyjnie. Zresztą o tym już mówiłem wcześniej i myślę, że warto to rozszerzyć ale nie tylko przy okazji tych świąt. Można takie wydarzenia organizować przy okazji innych wydarzeń, nie tylko na pewno mieszkańcy by śpiewali nie tylko kolędy i pastorałki. Przy najbliższym spotkaniu z dyrektorem przekażę mu taką prośbę. Pan radny Chroń. Czy istnieje możliwość żeby mieszkańcy mogli wnioski, które mają do złożenia w MOPS-ie składać do biura obsługi informacji w Urzędzie Miasta? Żaden problem. Chociaż fajnie jest pospacerować po porcie. Kiedyś pamiętam w którejś kadencji to jeden z radnych wyliczył, że centrum miasta jest na ul. Steyera. Równie dobrze możemy wyznaczyć, że centrum miasta to jest tam gdzieś w porcie, gdzie znajduje się dzisiaj biuro MOPS-u. Nie ma żadnego problemu. Jeżeli komuś jest bliżej i poręczniej złożyć to u nas w Biurze Obsługi Interesantów może to robić i tak pracownik z MOPS -u przychodzi i w określonych dniach i godzinach odbiera korespondencję dla nich tej, która nie wpłynie drogą elektroniczną. Bo ta, która wpływa przez Urząd Miasta jest bezpośrednio elektronicznie przekazywana. Jeżeli chodzi o PKP i wielkość składu. Proszę państwa ja państwa informowałem. Ja już kilkakrotnie pisałem o składach, o rozkładach i autobusów, i PKP kolei i tak dalej. Robi też to Jastarnia. Skutki są różne. Bardziej te wnioski są brane pod uwagę podczas okresu turystycznego tego głównego, chociaż wtedy wiem, że tak jest wtedy za mało tych składów i nieraz widzimy jak duża część osób, która chce odjechać pociągiem zostaje na peronie. Ale mam taką prośbę. Ponieważ moich pism było już kilka to zróbmy wspólne. Nawet dzisiaj Rada Miasta przegłosuje wniosek o wystąpienie, nie uchwałę tylko taki wniosek otwarty. A pel z podpisałem przewodniczącego, burmistrza. Może to podwójna siła, może to coś zdziała, dziękuję.

13. Informacja o projekcie „Odbudowa jachtu płk. Kuklińskiego. Projekt partnerski miast nadbałtyckich”.

Przewodniczący rady: Dziękuję, proszę państwa ogłaszam przerwę do godziny 12:00, przepraszam 5. Jeżeli będzie gotowe wszystko wcześniej to oczywiście powiem i wtedy będziemy mogli wcześniej zakończyć przerwę. Proszę państwa kończymy przerwę. Przed nami pkt 13. W tym momencie chciałbym powitać pana prezesa Fundacji Jacka Stronga, pana Leszka Pochroni a. Łatwo zapamiętać moje nazwisko dodać Po. Witam również do naszej sesji pana dyrektora szkoły i nie przedłużając przekazuję głos panu prezesowi. Proszę bardzo panie prezesie.
Prezes Fundacji Jack Strong: Dzień dobry państwu. Bardzo dziękujemy za możliwość spotkania i bycia dzisiaj tu u państwa w przepięknym Helu. Jest ze mną Pan Jerzy Jaszczuk, który jest w Radzie Programowej Fundacji Jack Strong. A poza tym, że pomaga w odbudowie kolejnego już żaglowca to na co dzień jest kapitanem jachtu Generał Zaruski, którym z Gdańska bardzo często jak wpływa my to u państwa się zatrzymujemy, co Jerzy potwierdzi zapewne jak będzie czas na pytania. A jesteśmy dzisiaj u państwa z pewną ideą. Ideą odbudowy zaniedbanego dość żaglowca. Przywieźliśmy ze sobą jego model, który stoi tutaj przy wejściu do do sali. Jest to jacht typu Opal jacht mahoniowy, zbudowany w 65 roku w Gdańsku. Ja pozwolę sobie przejść do jego również do jego historii. W takim właśnie skrócie, gdzie każdy może doczytać. Jacht, który pływał, był używany przez Marynarkę Wojenną jako jeden z kilku jachtów tej klasy w tamtym czasie. Nasza jednostka jest o tyle szczególna, że na tym jachcie pływał Ryszard Kukliński, który korzystając, czy nawiązał przy okazji tych rejsów kontakt z amerykanami i niezwykle cenne dokumenty dotyczące wojna atomowej i ataku Związku Radzieckiego na kraje europejskie przemycił i amerykanom przekazał. I ten właśnie mimo, że na takich jachtach jak tu wcześniej, jeden z panów mówił pływał kilku to ten jeden konkretnie nasz zakupił na własność. Zakupił go na własność. To mienie zostało skonfiskowane po jego wyjeździe do Stanów Zjednoczonych w 81 roku i łódka została po powrocie do Polski podczas wizyty Ryszarda Kuklińskiego gdy otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Gdańska (będę przeskakiwał pomiędzy fotografiami) gdy był w właśnie w tamtym okresie w Gdańsku to łódka została mu zwrócona. A sam Ryszard Kukliński przekazał ją na cel charytatywny Chrześcijańskiej Szkole pod Żaglami, która organizowała przez blisko 17 lat tego typu rejsy po Morzu Bałtyckim. Też w Chorwacji i jednostka wróciła do Polski w 2016 roku na zasłużony remont. Niestety na remont nie było w tamtym czasie środków. Jacht został porzucony. Została jednostka no troszeczkę zapomniana. W 2021 roku, w zeszłym roku w listopadzie Fundacja, którą mam przyjemność reprezentować dostała od Chrześcijańskiej Szkoły Pod Żaglami ten że jacht z taką obietnicą, że doprowadzimy do jego remontu. I jaki mamy pomysł na ten remont i dlaczego jesteśmy dzisiaj u jeszcze przejdę bo złośliwością rzeczy martwych nie mamy prezentacji, którą chcieliśmy pokazywać więc troszeczkę muszę się wspierać materiałem, który mamy umieszczony w internecie. Już się ładuje tutaj widzę strona. W każdym razie zdecydowaliśmy się na taką odbudowę. Jako Fundacja jesteśmy bardzo mocno wspierani przez już część samorządów województwa pomorskiego. Przede wszystkim przez miasto Gdańsk, które udzieliło nam wsparcia i finansowego, i związanego z zapleczem. Staram się tą stronę tutaj odświeżyć z filmem dla państwa ale na razie nie odpala się. Dużego zaplecza podpisaliśmy umowę z taką organizacją samorządową przez którą trafiliśmy do państwa do Helu, czyli Związek Miast i Gmin Morskich. Jest to organizacja, której Gdańsk jako największa miejsce (o już się robi) jest Gdańsk, Sopot, Gdynia, Szczecin, oczywiście Hel, Łeba, miejscowości całego pasa nadmorskiego z taką inicjatywą aby no na wzór już jednego jachtu, którym pływa obecny tutaj z nami pan Jerzy Jaszczuk Generała Zaruskiego pełnić taką rolę jachtu, który właśnie którym między miejscowościami naszymi nadmorskim mógłby pływać i mógłby spełniać taką funkcję właśnie edukacyjną dla dzieci, dla młodzieży. Mógłby odbywać rejsy właśnie pomiędzy Gdańskiem, Gdynią, Helem, Władysławowem. Dzisiaj też również miastami dalej na zachodniej części naszego kraju aż do Szczecina ale również miastami innych bałtyckich miejscowości. Widzę, że coś się zmienia tutaj na ekranie. Ok to ja już sobie z tym poradzę. I do właśnie takiej inicjatywy chcieliśmy państwa no zaprosić bo no jednak aby jacht odbudować wierzymy, że nie jest to dla jednego dużego partnera tak jak miasto Gdańsk. Wierzymy, że jest to dla wielu partnerów, którzy właśnie taką magię małych liczb i kfót mogliby ten projekt wesprzeć i no do końca ta łódka byłaby nie właśnie Gdańska nie nie jakaś tam przypisana do jednego samorządu ale Związkowa. Związku Miast i Gmin Morskich i by realizowała swój program pomiędzy miejscowościami. Także ta strona Wspieram to to jest strona na której mieliśmy przepraszam, muszę zatrzymać teraz. To jest strona, na której my mieliśmy zbiórkę w wakacje, na której udało nam się zebrać 88000 zł od ludzi którzy odwiedzali nasze stoisko na Jarmarku Św. Dominika o Gdańsku, którzy znaleźli nas w internecie. Przeczytali więcej na nasz temat i którzy w to zaangażowali. Mamy grono właśnie różnych ciekawych osób, ambasadorów, osób ze świata kultury, nauki jak pan Mirosław Baka, który nas tutaj również wsparł, którego widzieliśmy przed chwilą na film. Ale również jak sportowców, himalaistów, czy to profesora Normana Daviesa, Marka Kamińskiego, Romana Paszke, Joannę Pajkowską. Pozwolę sobie jeszcze te filmy mają dosłownie po minucie więc też je puścić i przedstawić opinie osób, które przyłączyły się dobrowolnie do fundacji. To stan obecny jednostki na ten moment. Tak przerwa na chwilę panu Kamińskiemu. Mam nadzieję, że się nie obrazi. Wygląda dlatego, że został remont rozpoczęty taki generalny poprzez rozbiórkę wnętrza, masztu, pokładów i w tym stanie łódka została pozostawiona i w tym stanie łódka jest na obecnie się znajduje. Tak jak widzimy na tym filmie. Także pozwolę sobie dosłownie na coś w możliwości na pytania. Mam nadzieję, że za chwilę też będą i o początku tego jak wyszliśmy również z promocją i jak to się zaczęło opowiem z właśnie miastem Gdańsk i Związkiem Gmin Morskich. Dostaliśmy takie zaproszenie żeby łódkę wyeksponować na Jarmarku Świętego Dominika w Gdańsku, gdzie stała przez cały lipiec i później w sierpniu przez kolejne imprezy żeglarskie. Gdzie zobaczyliśmy jak duże jest, jak też duże jest zainteresowanie. Ile osób faktycznie jest chętnych i żeby się tego przyłączyć. Ile odwiedzających naturalnie nasze stoisko było dość sporo, bo stoisko Jacka Stronga odwiedziło podczas wakacje 800 000 osób, więc jest to też ogromny taki turystyczny aspekt i pewnego rodzaju no atrakcja. Poza poza tą funkcją szkoleniowo - żeglarską tak więc tak to wyglądało. I tam mieliśmy właśnie stoisko. No tych filmów jest dość sporo. One są na stronie, na naszym kanale YouTube, więc każdy może je w dowolnej chwili zobaczyć. Ja też nie chcę, chciałabym ale wiem że to nie ma takiej potrzeby żebym pokazał dziś wszystkie te filmy państwu. Chcielibyśmy zaprosić Hel do takiego realnego przyłączenia się w tym programie odbudowy jednostki, gdyż nasza obecność w Związku Miast i Gmin Morskich otwiera możliwości prawne żeby miasta się przyłączały. Z wiązek Miast i Gmin Morskich jako organizacja samorządowa jest tam zrobione subkonto fundacji naszej Jacka Stronga. Środki które tam są zbierane będą bezpośrednio przekazywane do stoczni, która miałaby taką jednostkę robić. Zebraliśmy oferty, zleciliśmy pierw z własnych środków jako przedsiębiorcy, jako żeglarze, jako taki aktyw społeczny fundusze na zrobienie projektu odbudowy takiego jachtu na podstawie projektu odbudowy jednostki. Dostaliśmy pięć różnych wycen. Kwoty są no adekwatne do produktu, który w zamian się otrzymuje. Jacht będzie kosztował między 1.000.900 a 2.400.000 zł. Żeby był on bezpieczny, nowoczesny, nie wymagał w przyszłym czasie remontu i zrobiony porządnie tak jak z fabryki dla jachtów o tej wielkości dla 10 osób załogi, 14 m jest to właśnie taka adekwatna ta cena. Miasto Gdańsk nas wspiera kwotą 200 000 na ten moment. Pierwszym etapem, który chcemy zrealizować to jest to wyjście z prac z drewnianych, szkutniczych, które są tradycyjne. Pracami tradycyjnymi dziś niewiele stoczni taką robotę wykonuje. Kolejnym etapem będzie współpracę ze stocznią Konrada, w której ten jacht powstał w 65 roku. Który dziś jest dużym przedsiębiorstwem realizującym jachty, statki pracujące na morzach całego świata. I jako, że nasza łódka powstała tamte 60 lat temu to Konrad chce się przyłączyć i powiedział, że wezmą tą łódkę pod opiekę jak już wyjdziemy z tych prac drewnianych. A my zapraszając do także mówię o tym żeby pokazać, że mamy realny plan na zrealizowanie tej jednostki, realnych partnerów, którzy gwarantują powodzenie tego przedsięwzięcia. Dowody, że skoro już w Gdańsku Generała Zaruskiego, który tak samo jak ta łódka leżał, czy był zapomniany trochę w porcie. O ile dobrze pamiętam to w Juracie, w Jastarni przepraszam. I został odbudowany właśnie dzięki takiej idei pasjonatów. Tak my chcemy zrobić to tutaj między innymi z państwem. Chciałem bardzo zaprosić. Kwoty wsparcia dla Związku Miast i Gmin Morskich są dobrowolne. Przygotowaliśmy takie pakiety tak bym to nazwał, które odzwierciedlają się w ilości dni na morzu dla dzieci i młodzieży. Wszystkie miejscowości dostają taki właśnie mogą dostać taki model jachtu jak tutaj stoi, który przynieśliśmy i jest obok pana Jerzego na biurku z tyłu. Na zawsze będzie nazwa miejscowości na jachcie wygrawerowana na pokładzie i we wnętrzu. Będziemy wspólnie pisać program żeby łódka odwiedzała Hel na państwa wydarzenia, uroczystości, różnego rodzaju spotkania. Chcielibyśmy żeby ona tu mogła w sezonie po prostu być, przepływać i angażować się w życie tutaj mieszkańców gminy Hel. Państwa młodzieży żeby mogli na tym jachcie pływać i się szkolić. To z mojej strony takie wprowadzenie. Jeżeli są jakieś pytania to bardzo chętnie na wszystkie odpowiemy. Dziękuję panie prezesie. Proszę bardzo. Taka szczegółowa prezentacja że widzę pytań nie ma. Panie dyrektorze może pan chciałby zadać pytanie w kontekście współpracy szkoły, dzieci?

Dyrektor ZSO w Helu: Dzień dobry, jeszcze raz witam państwa. Ja bym jeśli mógłby pan w sposób bardziej szczegółowy powiedzieć jak by wyglądało możliwość korzystania, co znaczy, co się kryje pod tą nazwą pakiety. Tutaj liczba jeśli dobrze usłyszałem 10 osób tak na pokładzie. Jak by to miało wyglądać w praktyce, dziękuję.

Prezes Fundacji Jack Strong: Już odpowiadam. Pierw oczywiście my musimy zrealizować odbudowę żaglowca, która będzie naturalnie trwała od momentu rozpoczęcia do około dwóch lat. Chcemy żeby nie było to później niż w roku 25. Jednakże już teraz realizujemy rejsy na jachcie generał Zaruski jako Fundacja Jacka Stronga no który mamy powiedzmy w pewnym zakresie do naszej dyspozycji, więc ta młodzież może na nim pływać już teraz w zależności od państwa zapotrzebowania. My chcąc zaangażować większą część miejscowości nadmorskich przygotowaliśmy taką propozycję zaczynającą się od 5000 zł do 50. Wierząc, że ten Gdańsk, czy Gdynia jako metropolie no to mają te środki większe. Ale również zdajemy sobie sprawę, że to powinno być adekwatne do wielkości miejscowości i aspiracji i też takich potrzeb żeglarskich. I to są rejsy z naszym kapitanem, który opiekuje się całą załogą, który w tym jest oczywiście ubezpieczenie. Jest odpowiednie szkolenie dla tych ludzi i są to rejsy jednodniowe, weekendowe tudzież tygodniowe w zależności od tych zapotrzebowań w sezonie tym od kwietnia do października. A w sezonie zimowym są to szkolenia związane śladem tego, co jest zrobione na Zaruskim z locji, z bezpieczeństwa, z ekologii, ochrony Bałtyku, naszego dziedzictwa morskiego i rzeczy, które są związane z żeglarstwem kiedy na jachcie się nie przebywa.
Przewodniczący rady: Dziękuję, już panie Janie oddaje panu głos tylko chciałem się tutaj wtrącić w tok wypowiedzi bo to jest bardzo ciekawa propozycja korzystania z Generała Zaruskiego już teraz w ramach uczestnictwa w tej obudowie. I chciałbym państwu tylko bo nie wiem czy państwo mieli przyjemność uczestniczyć w jakimś rejsie na Zaruskim. J a chciałem Państwu powiedzieć, że miałem tą przyjemność przed wybuchem zarazy miałem przyjemność uczestniczyć w takim jednodniowym rejsie. I muszę państwu powiedzieć moje ogromne zaskoczenie było w momencie kiedy ja sobie wyobrażałem, że wypływając żaglowcem to będzie dzień spędzony przy jakimś napoju z palemką w słońcu na Zatoce. Okazało się, że załoga tak mi dała w kość przy żaglach i przy tych węzłach, czy jak to się tam nazywa, że było bardzo intensywnie ale bardzo atrakcyjnie. Także dla mnie chociaż nie jestem młodzieżą było to bardzo ciekawe doświadczenie. Ale to tylko z mojej strony. Proszę bardzo panie Janie.

Radny Łazur: Ja mam takie pytanie bo czego konkretnie, znaczy bo my jesteśmy konkretny mi ludźmi, lubimy konkrety. Czego konkretnie pan, panowie i ta fundacja oczekuje od nas jako mieszkańców Helu, i między innymi od radnych. Jakie mieliśmy podjąć decyzje, dziękuję.
Prezes Fundacji Jack Strong: No bardzo dziękujemy, my też tutaj bardzo konkretnie podchodzimy do tej sprawy dlatego, żałuję, że w pełni tej naszej prezentacji nie wyświetlamy ale no my najnormalniej w świecie chcemy od miejscowości nadmorskich zebrać fundusze na budowę to jednostki. My potrzebujemy zebrać realnie na odbudowę teraz kwotę 500 000. W Związku Miast i Gmin Morskich miejscowości jest blisko 30. I wiemy, że no czyli liczymy na tą magię małych kwót, że uda nam się uzbierać abyśmy mogli No spełnić tą obietnicę wobec sponsora, wobec stoczni, wobec miasta Gdańska ,  które nam będzie pomagało w pozostałej tej części. Ale no w zamian, czyli nie jest to wsparcie, które jest jednostronne w zamian realnie na podstawie umów, które mamy sporządzone i chętnie byśmy jej mieli samym Helem ale mamy ze Związkiem Miast i Gmin Morskich. Chcemy dla państwa pełnić usługę turystyczną, szkoleniową, żeglarską i promocyjną dla miejscowości.

Przewodniczący rady: Dziękuję, proszę bardzo.

Kapitan Jerzy Jaszczuk: No bardzo tutaj miło mi było, że powiedział pan że na Zaruskim było nieźle, było fajnie. Chcę państwu powiedzieć, że to jest to, co powiedział tutaj Kamiński tak że to jest innego rodzaju jednostka taki żaglowiec. To nie jest to, co się powszechnie kojarzy, że to prawda właśnie napoje z palemka mi i tak dalej. Tylko to jest właśnie no taki pełny kontakt z przyrodą, pełny kontakt z żywiołem. I naprawdę młodzież tam przeżywa różne rzeczy. Zresztą ja już też nie jestem taki najmłodszy ale jakoś tam daję radę razem z tą młodzieżą i to po prostu to morze mnie trzyma wciąż w jakiejś takiej kondycji młodego człowieka przynajmniej psychicznie. Także to jest naprawdę coś, co tak trudno jest przekazać jednym słowem, że na morzu jest w porządku tak. Ale to naprawdę ja bardzo dużo pływałem z młodzieżowi i na większych żaglowcach robiłem szkoły pod żaglami i tak dalej. To często im mówiłem na początku, że wasze życie się zmieni i rzeczywiście tak się zdarzało i po prostu to jest doświadczenie na całe życie. A oprócz tego oczywiście to jest tak w Polsce, że wie Polak co może jak tęgo orze. Tak, to jest cytat Generała Zaruskiego, który poświęcił sporo swojego życia na to żeby upowszechnić to żeglarstwo i tak dalej. No i to jest jakby tutaj z tym jachtem jest tutaj jakaś kontynuacja tego. Chodzi o to też żeby ci młodzi ludzie bez przerwy na Zaruskim nie będą pływać. Chodzi o to żeby przesiedli się na mniejsze jednostki żeby stali się dowódcami. Żeby mogli prowadzić no bardziej zaawansowane pływanie. Jak macie państwo pytania dotyczące Zaruskiego czy w ogóle na czym to polega to chętnie oczywiście odpowiem. To jest też oferta oczywiście dla szkół i tak dalej.

Prezes Fundacji Jack Strong: To ja też mogę powiedzieć albo dać taki przykład naszej współpracy z Władysławowem. Jak pewnie państwo bo to zawsze koszula bliższa ciału, jak państwo wiecie Władysławowo ma 60 lecie praw miejskich w przyszłym roku i Związek Miast i Gmin Morskich razem z Fundacją Jack Strong będzie pomagał w przygotowaniu tych uroczystości 60-lecia Władysławowa. A będzie polegało to na tym, że właśnie no akurat pan Jerzy, który jest tutaj z nami weźmie udział w rejsie na Generale Zaruskim, który popłynie z Gdańska na te uroczystości do Władysławowa. Będziemy zbierali po Nowym Roku załogę młodzieżową, która z Gdańska popłynie tam na miejsce. Łódka będzie stała przez weekend we Władysławowie. Będzie atrakcją dla odwiedzających miejscowość, dla mieszkańców, którzy będą robili takie rejsy krótsze po zatoce. Również dla władz miasta, dla radnych, dla burmistrza Władysławowa. A przy okazji będziemy mieli jeszcze inne atrakcje w postaci bodajże gotowania zupy rybnej, pewnych animacji o powieści historycznych o samym Zaruskim. Ale no jest to taki przykład też realny na co może się przełożyć taka pomoc. Była to z ich strony propozycja czy my się możemy zaangażować właśnie w realizację tego 60-lecia no i to tak akurat się wydarzy. Czyli jakby to już się dzieje. Nie jest tak, że nie mamy pomysłu, czy nie wiem jakie są te ścieżki, czy jakie są te drogi. Realnie jesteśmy w stanie się wywiązywać z tych umów i dotrzymywać w tym zakresie słowa. To tyle jeszcze chciałem dodać a propos samych przykładów. A no myśląc o innych miejscowościach, które również z nami no partycypują poza tym, że Gdańskiem no to mniejsza może mało znane gmina Cedry Wielkie ma swoją marinę jachtową na martwej Wiśle. Tutaj z drugiej strony gmina Potęgowo, nie gmina nadmorska ale też chcąca z nami współpracować bo mają młodzież, która chciałaby pływać na jednostkach i też nas wspiera i przyłącza się do projektu w ramach tej naszej propozycji. I Łeba, Krokowa tutaj też bliżej państwa również wyraziły taką taką chęć. I te rzeczy się dzieją. Dlatego też bardzo dziękujemy bo pierwszy raz występujemy na sesji rady miasta w ogóle kiedykolwiek występuje pierwszy raz na sesji rady miasta, więc cieszę się, że mogłem to państwu przedstawić. No jeżeli są jakieś pytania to my chętnie na nie odpowiemy. Jeżeli chodzi o to wsparcie, o które byśmy poprosili jako fundacją to ono jest oczywiście zależny od możliwości ale im to wsparcie jest większe tym to przebywanie, przypływanie jachtu, organizacja szkoleń trwałość jest dłuższa. No ale już do końca istnienia jednostki Hel jako miejscowość będzie w tym projekcie już na zawsze. Będzie informacja na jachcie wygrawerowana, że jest to projekt helski. A no ci ambasadorzy to osoby, które występują, których no jak widzimy jeszcze na sekundę tutaj mamy dość sporo. No również będą później docelowo przyjeżdżać do miejscowości, brać udział w rejsie i pewnie pan Paszke poprowadzi jednostkę, i pani Pajkowska. Inne osoby też będą promowały swoją obecnością czy tymi materiałami miejscowości, które angażują się w życie fundacji i w tą pomoc przy odbudowie jednostki. Także to jeszcze chciałem tak tylko dodać aby powiedzieć, że jest to też nie duże wsparcie na początku ale wieloletnia współpraca w przyszłości dla Helu, dla państwa społeczności, dla mieszkańców. Dla młodzieży, która w waszych szkołach się uczy i która chciałaby pływać. Ale też również dla państwa. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący rady: Dziękuję panie prezesie. Ja nie ukrywam, że dla mnie najbardziej wiążącą opinią będzie opinia pana dyrektora naszej szkoły. Bo tu widzę największe pole do współpracy i możliwości wykorzystania dla naszej młodzieży. B o tak jak powiedziałem miałem tą przyjemność doświadczyć osobiście rejsu na Zaruskim i wiem z czym to się je, i wiem ile pozytywnych rzeczy można młodzieży w ten sposób wpajać, czy przekazywać. Panie prezesie ja myślę, że tutaj radni muszą się nad tym wszystkim zastanowić. Informacja była naprawdę bardzo szczegółowa. Faktem jest, że żałuję, że ta prezentacja nie była w pełni. Znaczy w pełni ta, którą widziałem wcześniej ale jest wyczerpująca. Jeżeli państwo chcieliby zabrać głos to proszę bardzo. Pan burmistrz jak zwykle. A przepraszam jeszcze kto się pierwszy zgłosił? Pan radny proszę bardzo.

Radny Żuławski: Skąd wziął się pomysł na nazwę jachtu Jack Strong? Byliście państwo inspirowani filmem, czy po prostu nie chcieliście użyć nazwiska załóżmy Ryszard Kukliński? Tak się zastanawiam nad tym.

Prezes Fundacji Jack Strong: Już odpowiadam na pana pytanie. Jacht pierw po wyprodukowaniu jako prototyp miał przez wiele lat nazwa Opal 1. Gdy Ryszard Kukliński przekazał jednostkę Chrześcijańskiej Szkole Pod Żaglami ówczesny armator nazwał jacht Strażnik Poranka odwołując się do słów Jana Pawła II podczas Światowych Dni Młodzieży w bodajże Vancouver. I ta nazwa jednostki jest do dnia dzisiejszego. Jack Strong jest pseudonimem, który został nadany przez Amerykanów na cele operacyjne dla Ryszarda Kuklińskiego, więc nazwa jachtu zostaje na ten moment bez zmian. Jest to Strażnik Poranka. No też my staramy się jakby zainteresować, mówić o tym. Ta nazwa Jack Strong, która jest realnie tym jego pseudonimem no oficjalnym została przez nas użyta do nazwania fundacji bo się nam najnormalniej w świecie podobała.

Przewodniczący rady: Dziękuję, proszę panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Panie prezesie chcę pana poinformować, że miasto Hel w przyszłym roku również będzie obchodziło 60 lecie odzyskania praw miejskich, w tym samym okresie, w tym samym czasie co Władysławowo. Także przemyślcie proszę rozszerzenie swojej działalności również na nasze miasto. Miasto Hel oczywiście, że weźmie udział w tym projekcie. W jakiej kwocie, w jakiej wysokości to jest przed nami ale żeby to miało wszelkie skutki prawne to miasto nie będzie mogło przekazać pieniędzy dla fundacji. To, co pan powiedział, że Związek Miast i Gmin morskich ma subkonto, które będzie wykorzystane na opłacanie stoczni, która będzie remontowała ten jacht, przygotowywała ten jacht. Dlatego też nasz przedstawiciel w Związku Miast i Gmin Morskich, pan Marek Chroń myślę, że doprowadzi do tego, że związek podejmie odpowiednią uchwałę. Rozszerzy składkę naszą uczestnictwa w związku o kwotę ewentualnie przeznaczoną na to działanie.. Oczywiście myślę o tym, że powinna ona być proporcjonalna do wielkości, możliwości budżetów poszczególnych miast. Jak to się dzieje przy okazji różnego tego typu akcjach. No nie wyobrażam sobie, że Gdańsk przekaże te same pieniądze co Hel, czy nawet Gdynia, czy Sopot, więc jeżeli taka uchwała będzie podjęta i prawnie będziemy mogli się do tego odnieść to myślę, że Hel jak najbardziej zaistnieje w tym projekcie. Mam pytanie a możecie korzystać ze współpracy z Polską Fundacją Narodową? Oni są bardzo bogaci. Dostają miliony od Spółek Skarbu Państwa. Wydają na różne dziwne rzeczy. A z tego co się zorientowałem ostatnio brali udział w rozbudowie Izby Pamięci Generała Kuklińskiego [niezrozumiałe] i tak dalej. Może też by się włączyli. Chyba nawet kupili kiedyś jacht, który zatonął. Idea słuszna, bardzo mi się podoba. Oby się ziściły te zapowiedzi, że na tym będą korzystały gminy, a najbardziej uczniowie. Dlatego chciałem tylko zabrać głos jak to prawnie zrobić. Czyli ja myślę, że jeżeli Związek Miast wprowadzi taką uchwałę powiększoną o składkę na ten cel oczywiście proporcjonalnie wszystkie gminy muszą wtedy wyrazić zgodę, nie tylko Hel. Na pewno tu zaistnieje, dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Czy ktoś proszę bardzo panie prezesie.

Prezes Fundacji Jack Strong: Tak to ja bardzo dziękuję panie burmistrzu i zanotowałem tutaj i odpowiem na wszystkie te wątki. A mam taką nadzieję. Także no bardzo dziękujemy za tą deklarację wsparcia Fundacji a nawet nie Fundacji ale wręcz samej idei i przełączenia się do takiego dzieła. Wierzymy ogólno bałtyckiego a może i w przyszłości ogólnopolskiego. Właśnie odbudowy po coś żeby ci młodzi ludzie wiedzieli coś więcej. Dlaczego tu jesteśmy, skąd to się wzięło, czemu w naszym kraju jest tak a nie inaczej. Także bardzo się cieszę. Przyjmujemy tutaj tą informację, że ja o tym nie wiedziałem, że w tym samym czasie miasta otrzymywały, że zbliżone są te daty obchodów tak blisko, więc my no będziemy musieli jakoś sprostać temu zadaniu. Ale no być może uda się to jakoś zrobić. Chętnie do tego jakby powrócę już indywidualnie, bo po spotkaniu i poproszę o więcej państwa szczegółów i na pewno przygotowujemy albo analogicznie przedstawimy to, co udało nam się przemówić z sąsiednim Władysławowem. I może faktycznie to by był fajny początek. Kolejna rzecz jeśli chodzi o te rzeczy prawne. No to my tutaj jako Fundacja Ameryki nie odkrywamy. Robimy to samo działanie, które było podczas odbudowy jachtu Generał Zaruski, kiedy to właśnie w tamtym czasie no nie Fundacja ale Gdański Ośrodek Sportu jak armator odpowiadał za tą zbiórkę. Tam też było tworzone subkonto to i właśnie to jest coś z czego byliśmy bardzo szczęśliwi bo jako prezes fundacji no wręcz nie chcę mieć tych środków na koncie fundacji. Fundacja jest pozbawiona takich możliwości a to ułatwia samorządom prawny sposób właśnie wspieranie poprzez tą składkę większą. Także Związek Miast i Gmin Morskich podjął takie działania na ostatnim spotkaniu w listopadzie swojego zarządu. Z tego też względu my dostaliśmy od pana przewodniczącego zaproszenie tutaj na spotkanie do państwa, więc ten mechanizm już jest i on działa. I my go po prostu powielamy i wierzymy, że będziemy mogli tutaj do państwa po prostu w najbliższym czasie przepłynąć na Zaruskim. A później na Strażniku Poranka, dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję, tu sprostowanie takie małe, ponieważ ta uchwała nie jest podjęta. Jest projekt takiej uchwały dopiero ale ona zostanie podjęta w momencie kiedy wypowiedzą się samorządy. Także tutaj ja po za plecami rady żadnej decyzji nie podejmowałem.
Prezes Fundacji Jack Strong: Przepraszam bardzo ja tej nomenklatury urzędowej aż tak bardzo nie znam ale byliśmy na tamtym spotkaniu i do gminy tak może nie uchwała ale nas wesprzeć zadeklarowały i takie rozmowy były. Także nie chciałam wprowadzić w błąd ale no przejęzyczenie w takim razie.

Przewodniczący rady: Nic się nie stało. Po prostu czasami jedno słowo robi ogromną różnicę ale wszystko wyjaśniliśmy sobie. Czy macie państwo jeszcze jakieś pytania do prezesa, do kapitana? Jeżeli nie panie prezesie ja bardzo dziękuję za wyczerpującą prezentację, za spotkanie, za udzielone odpowiedzi. No i mam nadzieję, że już niedługo zobaczymy tutaj żagle na wejściu do portu a naszą młodzież na pokładzie.

Prezes Fundacji Jack Strong: To my też bardzo dziękujemy. Jeszcze będziemy na zewnątrz. Zostawiamy tutaj na razie u państwa ten model. Można go zobaczyć, pooglądać, sfotografować. Tak będzie ten jacht wyglądał po remoncie. Jest to w skali 1:24, dokładnie tak przedstawiona jednostka jak ostatnio na niej widziano Ryszarda Kuklińskiego w Gdańsku z końcem lat 90. Także dziękujemy jeszcze raz i w razie takich pytań kuluarowych jesteśmy tutaj do państwa dyspozycji i pewnie w przerwie tudzież po sesji, dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję bardzo.

15. Zamknięcie posiedzenia.

Przewodniczący rady: Proszę państwa wyczerpaliśmy porządek dzisiejszej sesji. W związku z tym zamykam XLII sesję Rady Miasta Helu, w dniu 28 grudnia 2022 roku. Dziękuję państwu. Godzina 12:52.

Na tym protokół zakończono.

Protokołowała: Mirela Figurska

Załączniki do protokołu:

  1. Porządek obrad.
  2. Listy obecności.
  3. Sprawozdanie burmistrza Helu z działalności międzysesyjnej.
  4. Sprawozdanie burmistrza Helu z wykonania uchwał.
  5. Opinia Komisji Gospodarczej w sprawie przyjęcia projektu budżetu miasta Helu na 2023 rok.
  6. Opinia Komisji Rewizyjnej w sprawie przyjęcia budżetu miasta Helu na rok 2023.
  7. Opinia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Helu w sprawie projektu budżetu miasta Helu na 2023 rok.
  8. Plan Pracy Komisji Rewizyjnej w 2023 roku.
  9. Plan pracy Komisji Gospodarczej na 2023 rok.
  10. Plan pracy Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Helu w 2023 roku.
  11. Uchwała Nr 229/g114/P/III/22 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku.
  12. Projekt uchwały nr 52/2022.
  13. Uchwała Nr XLII/304/22 Rady Miasta Helu z dnia 28 grudnia 2022 roku w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Helu.
  14. Projekt uchwały nr 53/2022.
  15. Uchwała Nr XLII/305/22 Rady Miasta Helu z dnia 28 grudnia 2022 roku w sprawie uchwalenia budżetu miasta Helu na 2023 rok.
  16. Projekt uchwały nr 54/2022.
  17. Uchwała Nr XLII/306/22 Rady Miasta Helu z dnia 28 grudnia 2022 roku w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przeciwdziałania Narkomanii oraz Uzależnień Behawioralnych  w 2023 roku.
  18. Projekt uchwały nr 55/2022.
  19. Uchwała Nr XLII/307/22 Rady Miasta Helu z dnia 28 grudnia 2022 roku w sprawie przyjęcia planu pracy Rady Miasta Helu w 2023 roku.
  20. Projekt uchwały nr 56/2022.
  21. Uchwała Nr XLII/308/22 Rady Miasta Helu z dnia 28 grudnia 2022 roku w sprawie przyjęcia planu kontroli Komisji Rewizyjnej w 2023 roku.
  22. Projekt uchwały nr 57/2022.
  23. Uchwała Nr XLII/309/22 Rady Miasta Helu z dnia 28 grudnia 2022 roku w sprawie udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej dla Powiatu Puckiego z przeznaczeniem na dofinansowanie zadania polegającego na realizacji przewozów pasażerskich na liniach komunikacyjnych na terenie Powiatu Puckiego,
  24. Projekt uchwały nr 58/2022.
  25. Uchwała Nr XLII/310/22 Rady Miasta Helu z dnia 28 grudnia 2022 roku w sprawie sprzedaży nieruchomości położonej w mieście Helu,
  26. Projekt uchwały nr 59/2022.
  27. Uchwała Nr XLII/311/22 Rady Miasta Helu z dnia 28 grudnia 2022 roku w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy gruntu położonego przy ulicy Leśnej 16.
  28. Projekt uchwały nr 60/2022.
  29. Uchwała Nr XLII/312/22 Rady Miasta Helu z dnia 28 grudnia 2022 roku w sprawie zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy.
  30. Projekt uchwały nr 61/2022.
  31. Uchwała Nr XLII/313/22 Rady Miasta Helu z dnia 28 grudnia 2022 roku w sprawie dokonania wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, oraz ustalenia stawki tej opłaty.
  32. Projekt uchwały nr 62/2022.
  33. Uchwała Nr XLII/314/22 Rady Miasta Helu z dnia 28 grudnia 2022 roku w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2022 rok.
  34. Projekt uchwały nr 63/2022.
  35. Uchwała Nr XLII/315/22 Rady Miasta Helu z dnia 28 grudnia 2022 roku w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu,
  36. Projekt uchwały nr 64/2022.
  37. Uchwała Nr XLII/316/22 Rady Miasta Helu z dnia 28 grudnia 2022 roku w sprawie określenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych oraz właścicieli nieruchomości, którzy nie są zobowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy,
  38. Projekt uchwały nr 65/2022.
  39. Uchwała Nr XLII/317/22 Rady Miasta Helu z dnia 28 grudnia 2022 roku w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku w Gminie Miejskiej Hel.
  40. Projekt uchwały nr 66/2022.
  41. Uchwała Nr XLII/318/22 Rady Miasta Helu z dnia 28 grudnia 2022 roku w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
  42. Protokół głosowania imiennego.

Na XLIII sesji Rady Miasta Helu, 25 stycznia 2023 r. protokół z XLII sesji został zatwierdzony głosami:

„za”                                        -        

„przeciw”                               -         

„wstrzymującymi się”          -  

 

Załączniki do pobrania

L.p Plik Format Rozmiar Użytkownik Data dodania Liczba pobrań
1 zawiadomienie o XLII sesji RM.pdf pdf 310.9 KB Mirela Figurska 2023-01-18 08:10:13 157
2 projekt uchwały nr 55 2022.pdf pdf 460.7 KB Mirela Figurska 2023-01-18 08:10:38 158
3 projekt uchwały nr 54 2022.pdf pdf 899 KB Mirela Figurska 2023-01-18 08:10:38 162
4 projekt uchwały nr 57 2022.pdf pdf 260.6 KB Mirela Figurska 2023-01-18 08:10:38 160
5 projekt uchwały nr 56 2022.pdf pdf 430.5 KB Mirela Figurska 2023-01-18 08:10:38 157
6 projekt uchwały nr 58 2022.pdf pdf 264.6 KB Mirela Figurska 2023-01-18 08:10:38 158
7 projekt uchwały nr 60 2022.pdf pdf 264.6 KB Mirela Figurska 2023-01-18 08:10:39 164
8 projekt uchwały nr 59 2022.pdf pdf 261.6 KB Mirela Figurska 2023-01-18 08:10:39 158
9 projekt uchwały nr 61 2022.pdf pdf 270.3 KB Mirela Figurska 2023-01-18 08:10:39 159
10 projekt uchwały nr 62 2022.pdf pdf 408.4 KB Mirela Figurska 2023-01-18 08:10:39 163
11 projekt uchwały nr 63 2022.pdf pdf 958.8 KB Mirela Figurska 2023-01-18 08:10:40 161
12 projekt uchwały nr 64 2022.pdf pdf 277 KB Mirela Figurska 2023-01-18 08:10:40 153
13 projekt uchwały nr 65 2022.pdf pdf 451 KB Mirela Figurska 2023-01-18 08:10:40 164
14 projekt uchwały nr 66 2022.pdf pdf 657.2 KB Mirela Figurska 2023-01-18 08:10:40 160
15 Sprawozdanie burmistrza Helu z działalności w okresie międzysesyjnym..pdf pdf 257.2 KB Mirela Figurska 2023-01-18 08:11:26 158
16 Sprawozdanie burmistrza Helu z wykonania uchwał..pdf pdf 874.3 KB Mirela Figurska 2023-01-18 08:11:26 161
17 Uchwała Nr XLII 305 22.pdf pdf 1.3 MB Mirela Figurska 2023-01-18 09:35:25 157
18 Uchwała Nr XLII 306 22.pdf pdf 439.3 KB Mirela Figurska 2023-01-18 09:35:26 168
19 Uchwała Nr XLII 304 22.pdf pdf 2.3 MB Mirela Figurska 2023-01-18 09:35:26 159
20 Uchwała Nr XLII 307 22.pdf pdf 263 KB Mirela Figurska 2023-01-18 09:35:26 159
21 Uchwała Nr XLII 308 22.pdf pdf 214.3 KB Mirela Figurska 2023-01-18 09:35:26 158
22 Uchwała Nr XLII 309 22.pdf pdf 137.6 KB Mirela Figurska 2023-01-18 09:35:26 158
23 Uchwała Nr XLII 310 22.pdf pdf 133.1 KB Mirela Figurska 2023-01-18 09:35:26 165
24 Uchwała Nr XLII 311 22.pdf pdf 129.6 KB Mirela Figurska 2023-01-18 09:35:26 158
25 Uchwała Nr XLII 312 22.pdf pdf 131.9 KB Mirela Figurska 2023-01-18 09:35:26 164
26 Uchwała Nr XLII 313 22.pdf pdf 135.4 KB Mirela Figurska 2023-01-18 09:35:26 153
27 Uchwała Nr XLII 314 22.pdf pdf 437.9 KB Mirela Figurska 2023-01-18 09:35:26 166
28 Uchwała Nr XLII 316 22.pdf pdf 143.8 KB Mirela Figurska 2023-01-18 09:35:26 157
29 Uchwała Nr XLII 317 22.pdf pdf 198.7 KB Mirela Figurska 2023-01-18 09:35:26 157
30 Uchwała Nr XLII 318 22.pdf pdf 244.9 KB Mirela Figurska 2023-01-18 09:35:26 154
31 Uchwała Nr XLII 315 22.pdf pdf 2.3 MB Mirela Figurska 2023-01-18 09:35:26 162
32 Opinie Komisji Rewizyjnej dot. budżetu na 2023 rok..pdf pdf 26 KB Mirela Figurska 2023-01-20 12:12:53 159
33 Opinia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji dot. budżetu na 2023 r..pdf pdf 31.6 KB Mirela Figurska 2023-01-20 12:12:53 156
34 Opinia Komisji Gospodarczej dot. budżetu na 2023 rok.pdf pdf 20.1 KB Mirela Figurska 2023-01-20 12:12:53 159
35 Plan pracy Komisji Skarg, Wniosków i Petycji w 2023 roku.pdf pdf 30.2 KB Mirela Figurska 2023-01-20 12:12:53 158
36 Plan pracy Komisji Gospodarczej w 2023 roku.pdf pdf 42.2 KB Mirela Figurska 2023-01-20 12:12:53 158
37 Plan pracy Komisji Rewizyjnej w 2023 roku.pdf pdf 29.2 KB Mirela Figurska 2023-01-20 12:12:53 164
38 Uchwała Regionalnej Izby Obrachunkowej.pdf pdf 158.5 KB Mirela Figurska 2023-01-20 12:12:53 156
39 Listy obecności.pdf pdf 111.2 KB Mirela Figurska 2023-01-20 12:15:00 160

Metryka

Akcja Użytkownik Data
Dodanie informacji Mirela Figurska 2023-01-18 07:37:12
Ostatnia aktualizacja Mirela Figurska 2023-01-20 12:15:01