obrazek loga jednostki
treść strony

PROTOKÓŁ XLVI/23

1. Otwarcie posiedzenia.

Przewodniczący rady: Proszę państwa minęła godzina 9:00, otwieram XLVI sesję Rady Miasta Helu, w dniu 26 kwietnia 2023 roku.

2. Stwierdzenie quorum oraz prawomocności obrad.

Przewodniczący rady: Na podstawie listy obecności stwierdzam, że w naszym posiedzeniu bierze udział 15 radnych. W związku z tym nasze obrady są prawomocne. Witam panów burmistrzów, panie i panów radnych. Witam pana Marszałka Województwa Pomorskie na naszej sesji, panią sekretarz, pana mecenasa, kierowników jednostek organizacyjnych oraz naszych gości.
Lista obecności stanowi załącznik do protokołu.

3. Przyjęcie porządku obrad.

Przewodniczący rady: Proszę państwa otrzymali państwo porządek dzisiejszych obrad. Czy ktoś z państwa chciałby wnieść propozycje, wnioski, poprawki do otrzymanego w porządku? Proszę panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Panie przewodniczący, szanowna rado proszę o wprowadzenie do porządku obrad projektu jeszcze jednej uchwały. Uchwały w sprawie pokrycie części kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z dochodów własnych nie pochodzących z pobranej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Otrzymaliśmy takie zalecenie z Izby Obrachunkowej, że w przypadku jeżeli gmina ponosi z budżetu koszty w systemie i dopłaca do systemu gospodarowania odpadami a wiadomo, że my nigdy nie stosujemy tych maksymalnych stawek należy taką uchwałę podjąć. Dlatego ten wniosek, dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Czy są jeszcze jakieś zgłoszenia? Proszę państwo na wspólnym posiedzeniu komisji rady wprowadziliśmy poprawkę do porządku obrad, czyli punkt 11 i projekt uchwały nr 26, co zostało zresztą przyjęte na wspólnym posiedzeniu komisji. Jak również jako punkt 10 Informacje z planów pracy Sejmiku i Zarządu Województwa Pomorskiego. W takim razie proszę o wprowadzenie w pkt 11 podpunkt b do tego projektu uchwały nr 27, który państwo otrzymaliście. Proszę o przegłosowanie zmian poprawek, które zostały zgłoszone do porządku obrad. Kto z pań i panów jest za przyjęciem zaproponowanych zmian do dzisiejszego porządku? Proszę o podniesienie ręki. Dziękuję. Porządek został przyjęty. Jeszcze jedna proszę państwa uwaga w związku z tym, że szanujemy czas pana Marszałka i wielorakość jego przedsięwzięć i zadań. Chciałbym punkt 10 czyli Informacje na temat pracy Sejmiku wprowadzić, przeprowadzić po wnioskach, przepraszam po rozpatrzeniu pism albo nawet po Odpowiedzi na interpelacje, czyli punktach stałych naszych sesji.

4. Interpelacje i pytania w sprawach bieżących.

Przewodniczący rady: Przechodzimy w takim razie proszę państwa do punktu czwartego Interpelacje i pytania w sprawach bieżących. Proszę bardzo. Pani radna Budzisz proszę.

Radna Budzisz: Panie burmistrzu mieszkańcy ulicy Komandorskiej i Kapitańskiej dopytują o ten niedokończony budynek. Może coś więcej na ten temat. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Pan radny Antkowski proszę.

Radny Antkowski: Panie burmistrzu wiele miast wprowadza oszczędności wody. Ukazały się różne programy pod tytułem Beczka + na przykład. W Helu obserwujemy, że we wspólnotach mieszkaniowych i budynkach indywidualnych wiele ogródków, które są coraz ładniejsze i nie ukrywam ozdabiają nasze miasto a przede wszystkim podziwiają turyści. Czy byłaby szansa podłączyć się do jakiegoś programu dofinansowania jakiegoś, które spowodowałoby, że instalacje przechwytujące wodę w czasie opadów i jej magazynowanie stało by się zachętą dla mieszkańców. Mogą być to niewielkie jakieś dotacje ale które zmobilizowały by do dużych myślę oszczędności, dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję, pan rady Nowakowski proszę.

Radny Nowakowski: Panie burmistrzu krótkie pytanie na temat planowanych prac związanych z parkingiem przy budynku Leśna 6a. Otrzymuje dużo zapytań w tej kwestii. Mieszkańcy chcieliby uzyskać jakieś informacje na jakim etapie są te prace. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Panie burmistrzu pytania z dyżuru radnych. Zgłoszenie dotyczy sprawy odpadów szeroko pojętej. Chodzi o prowadzone działalności na terenie naszego miasta, które nie posiadają oznaczeń, nie są rejestrowane natomiast w powszechnej wiedzy funkcjonują jako lokale do wynajęcia krótkoterminowego. No i tutaj powstaje kwestia odpadków, śmieci chodzi o niesegregowanie, chodzi o podrzucanie śmieci. I tu pytanie dotyczy możliwości skontrolowania czy kontrolowania tego typu lokali pod względem rejestracji działalności i oznaczenia. Bo takie wymogi w naszym mieście funkcjonują. Drugi wniosek dotyczył wygrodzenia dębu na parkingu przy boisku Płażyńskiego. Tam zostało wykonane ogrodzenie, wygrodzenie, kostka która przepuszcza wodę. Natomiast pojazdy tam parkujące wjeżdżają pod samo drzewo i niszczą ten zabytek przyrody. Mogą zniszczyć ten zabytek przyrody. I jeszcze jedna rzecz. Sprawa o której mówiłem kilka sesji wcześniej. Chodzi
o organizację w naszym mieście programu szczepień przeciwko wirusowi HPV. Tak jak obiecałem przeprowadziłem rozeznanie tematu. Niestety nie mamy w tej chwili programów zewnętrznych, które mogłyby nas wspomóc w realizacji programu tego typu szczepień. Natomiast wypowiedział się na ten temat lekarz naszego POZ-u komendant szpitala jak również dyrektor szkoły. Wiemy już ile dzieci, wiemy jaki jest koszt szczepionki. Chciałbym na przyszłą sesję albo w okresie międzysesyjnym złożyć taki wniosek i jednocześnie tutaj uprzedzić, że koszt szczepień dla wszystkich dzieci w grupach przewidzianych do tego typu szczepienia to jest 60 osób. I koszt wyniósłby kosztowałby miasto około 30.000 zł. Będę też państwa prosił o wsparcie w uruchomieniu tego projektu w naszym mieście. Czy są jeszcze jakieś pytania, wnioski, interpretacje?

5. Wnioski i informacje.

Przewodniczący rady: Jeżeli nie przechodzimy proszę państwa do punktu 5 Wnioski
i informacje. Czy ktoś z państwa miałby coś do przekazania? Również nie widzę.

6. Rozpatrzenie pism, które wpłynęły do Rady Miasta Helu.

Przewodniczący rady: Kolejnym punktem jest Rozpatrzenie pism, które wpłynęły do Rady Miasta. Pismo zostało bo to jest jedno pismo zostało omówione na wspólnym posiedzeniu komisji. Treść odpowiedzi przekazałem państwu na komisji i w tej chwili przekazałem tego maila do pana mecenasa z prośbą o przygotowanie podstaw prawnych do treści zaproponowanej na wspólnym posiedzeniu komisji. Pismo oczywiście przepraszam nie podałem przesłał do nas nadawca wesoły 55. Odpowiedź będzie dzisiaj udzielona.

7. Odpowiedzi na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisje rady i radnych na poprzednich sesjach oraz między sesjami.

Przewodniczący rady: I jeszcze jeden punkt proszę państwa, czyli Odpowiedzi na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisje rady i radnych na poprzednich sesjach oraz między sesjami. Proszę panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Panie przewodniczący, szanowna rado nie wpłynęły żadne interpelacje ani wnioski między sesjami, dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję. Proszę państwa zgodnie z zapowiedzią chciałbym żebyśmy teraz przeszli do realizacji punktu 10 Informacja o realizacji planów pracy Sejmiku i Zarządu Województwa Pomorskiego za rok 2022. Zamierzenia do działalności, do dalszej działalności. Jeszcze raz witam pana marszałka Mieczysława Struka na naszej sesji. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować panie marszałku za to, że przyjął pan nasze zaproszenie. I oddaję panu głos.

Marszałek Województwa Pomorskiego: Po pierwsze bardzo dziękuję za te stałe zaproszenia, które otrzymuję od pana przewodniczącego. Stałe bo mieliśmy okazje dosyć często rozmawiać i ja oczywiście słyszałem wielokrotne prośby żebym znalazł czas i przyjechał do Helu. Powiem szczerze zdarza się oczywiście dosyć często w różnych miejscach naszego województwa jak państwo wiedzą 123 gminy w województwie pomorskim i często otrzymuje takie zaproszenie. Dużo więcej od gmin innych niż moja rodzima. Ale nie ma w tym cienia pretensji żeby było jasne. Rozumiem być może mniej problemów, które miałyby [niezrozumiałe] też poziom wojewódzki. O kilku sprawach chciałbym państwu powiedzieć. Po pierwsze na początku żyjecie sprawami gminy o czym się przekonałem choćby już dzisiaj po tych dwóch wystąpieniach. Wyrażacie swoją troskę o obszary, niektóre obszary miasta Helu. Ja na początek powiem trochę o drodze wojewódzkiej. No bo oczywiście to jest jeden z ważnych szlaków komunikacyjnych, który łączy Hel . Od tego wiele zależy. Kształt ruchu turystycznego ale nie tylko bo przecież [niezrozumiałe] tutaj sporą ilość turystów, którzy was odwiedzają. Także w weekendy przekonałem się ostatnio właśnie byłem w sobotę i w niedzielę na Półwyspie. Jak duża liczba samochodów przy ładnej pogodzie trafia do Helu jest ogromną, niebywała atrakcją i takim punktem docelowym. Właśnie większość turystów wjeżdża nawet nie do Jastarni, nie do Juraty tylko właśnie do was tutaj do Helu, do początku RP. Więc jasne jest, że kształt tego ciągu komunikacyjnego jakim jest droga 216 była zawsze przedmiotem troski Rady Miasta Helu, także burmistrza Mirosława Wądołowskiego. Za co też bardzo dziękuję za tą kooperację bo jak państwo zapewne już wiedzą przemierzacie pewno codziennie tą drogą wojewódzką do dnia dzisiejszego stała ona wyremontowana. Wykonaliśmy ponad 7 km nowej nawierzchni. No i dzisiaj nie musimy się wstydzić. Chodzi o stan tej nawierzchni a więc obietnice, które kiedyś składałem panu burmistrzowi, o co się też starał bardzo zostały przeze mnie też wypełnione. [niezrozumiałe]Chcę też podziękować osobiście panu burmistrzowi za kooperację w tej kwestii bo sama nawierzchnia często nie wystarczy. Trzeba było tutaj się zaangażować kwestii odwodnienia tej drogi na niektórych odcinkach tam, gdzie były zastoiska wodne. Pan burmistrz taką deklarację swego czasu złożył i ją też zrealizował. Także panie burmistrzu, drogi Mirku dziękuję też bardzo za tą kooperacje. wdzięczny też jest Zarząd Dróg Wojewódzkich bo często takie rozwiązania kooperujemy ze sobą. Współpracujemy dla rozwiązania jakiegoś problemu. Przynosi szybciej efekty. Ja chciałbym trochę nakreślić szerszy kontekst jak już mówimy o drogach wojewódzkich. Bo w jakimś stopniu one też dotyczyć będą, dotyczą i dotyczyć będą również gmin półwyspowych także oczywiście miasta Helu. Pierwsze stan dróg wojewódzkich w województwie pomorskim ulega systematycznej poprawie. Ale tak naprawdę dopiero od momentu kiedy zdecydowaliśmy się na radykalne kroki w postaci modernizacji nawierzchni w podobnej technologii jak to się działo tutaj na odcinku pomiędzy Juratą i Helem w ilości 100 km rocznie. To był taki przełom dlatego, że zatrzymaliśmy degradację dróg wojewódzkich, których jest w skali województwa 1735 km. Jest wiele jeszcze takich odcinków, które wymagają dalszych nakładów choćby w tej technologii. Ale też oczywiście poprawiających bezpieczeństwo, czyli kiedy to jest konieczność budowy ronda. W jakimś innym przypadku budowy chodników, skrzyżowania, zatok postojowych itd. Więc na drogi wojewódzkie naprawdę, naprawdę sporo środków finansowych kierujemy z budżetu województwa. W ubiegłym tygodniu została podjęta już kolejna decyzja o zwiększeniu tej puli środków na realizację napraw dróg w formie tak zwanej dużej łaty. To jest odbudowa nawierzchni i poboczy w wysokości nawet 20.000.000 zł do rzuciliśmy do istniejących zaplanowanych wcześniej wydatków w przyjętym budżecie województwa w miesiącu grudniu. No ale oczywiście pojawiają się czasami różne inne okoliczności, o których państwo też powinni wiedzieć jak choćby realizacja fragmentu drogi krajowej S6, na odcinku od Gdyni w kierunku Strzebielina. Powodowało konieczność przekazania przez Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad odcinka drogi S6. Tego, który przybiega od granicy miasta prezydenckiego jakim jest Gdynia czyli od granicy Gdyni przez Rumię, Redę, Wejherowo aż do samego Strzebielina. I dzisiaj ta droga już się nie nazywa drogą S6. To jest droga 468, droga wojewódzka 468, której eksploatacja codzienna i zarządzanie będzie obciążać budżet województwa. Dla państwa wiedzy tylko ten odcinek, o którym tutaj mówię od granicy miasta Gdyni aż po Strzebielino kosztuje nas około 16 milionów złotych rocznie. Także tak wygląda eksploatacja. Tam jest 44 par świateł na drodze, która zawiera cztery pasy ruchu , po dwie w każdym kierunku. Więc możemy sobie wyobrazić gigantyczny koszt, który na nas spadł trochę jakby trochę jak grom z jasnego nieba. No ale jak rozumiem trzeba było taki ruchy wykonać. my przy okazji tej drogi wynegocjowaliśmy z Powiatem Wejherowskim i z Powiatem Puckim przekazanie niektórych odcinków, niektórych odcinków dróg wojewódzkich, które nie muszą mieć takiego statusu dróg wojewódzkich ze względu na swoją funkcjonalność mogą być drogami w statusie powiatowym. Taką drogą powiatową od 1 lipca będzie odcinek drogi 218, który przebiega od Chwaszczyna w kierunku Wejherowa. I taką drogą jest droga numer 100, która przebiega od Rumii w kierunku Kosakowa. Te odcinki dróg od 1 lipca staną się drogami powiatowymi i powiaty będą Powiat Wejherowski, Powiat Pucki w pewnym stopniu jeszcze w obrębie Chwaszczyna, Powiat Kartuski będą zarządcami tych dróg. Niezależnie od tego prowadzimy też negocjacje z zainteresowanymi gminami aby droga, dawna droga S6 przebiegająca przez Rumię, Redę i Wejherowo w pewnym stopniu zwłaszcza w odniesieniu do chodników była utrzymywana przez zainteresowane jednostki samorządowe. W tym samym czasie myślę, że pan burmistrz też miał kiedyś okazję pan burmistrz, bądź też jego zastępca informować państwa o tym, że prowadzone są też prace w zakresie budowy nowej drogi umożliwiającej lepszą komunikację z pasem nadmorskim w województwie pomorskim a więc też obszarem należącym dzisiaj do Gminy Władysławowo i i gminami Półwyspu Helskiego. Jest to tak zwana droga Via Maris, którą swego czasu i poseł Smoliński poseł Horała obiecywali samorządowcom spotykaliście się państwo w odłączeniu samorządu województwa bo nie byliśmy poproszeni tego typu spotkania. Strona rządowa chciała wykonać takie prace koncepcyjne ale przez kilka się nic w tej materii nie działo. W związki z tym postanowiłem wykorzystać pewien taki moment, w którym się pojawiły informacje na temat budowy tak zwanej drogi czerwonej w Gdyni. To jest droga, która przebiega, planowana droga, która przebiega od strony portu morskiego w Gdyni w kierunku nie wiem czy wszyscy znają topografię Gdyni ale myślę, że część tak w kierunku ulicy Puckiej. Tamtędy ma być wyprowadzony ruch tranzytowy z portu więc od tego planowego ronda w okolicach ulicy Puckiej planujemy w tej chwili drogę, która się nazywa Via Maris. Przygotowaliśmy prace studialne, które przewidują kilka wariantów przebiegu tej drogi, która będzie omijać Ru mię, Redę i wpadać gdzieś pod Puckiem na terenie Gminy Wiejskiej Puck. Omijając bardzo ciasny dla samochodów odcinek drogi dzisiaj już drogi wojewódzkiej nr 486. Oczywiście to jest dość duży koszt bo każdy coś chciałby ugrać. Władysławowo na przykład zgłasza też zaraz potrzebę dojazdu do Władysławowa. Najlepiej jeszcze ominąć Władysławowo czyli zbudować jeszcze obwodnicę władysławowską. Ale to jest tak jak powiedziałem trochę melodia przyszłości. W pierwszej potrzebie trzeba podzielić na kilka etapów. Pierwszy etap to jest właśnie ominięcie Rumii, Redy, które w sposób na pewno znaczący przyspieszyło by i służyłoby komunikacji w kierunku pasa nadmorskiego. Ale to nie rozwiązuje oczywiście problemu dojazdu do Pucka, czy też samego Władysławowa. Ale to jest inicjatywa samorządów, wojewódzkiego i samorządów lokalnych. No i tutaj oczywiście pan burmistrz Helu w imieniu Rady Miasta Helu, w imieniu wspólnoty samorządowej Helu też współdziała w tej dziedzinie. Za co też bardzo dziękuję panie burmistrzu za tą kooperację w kwestii podpisania tak zwanego memorandum. To jest dokument, który podpisaliśmy wspólnie. W którym przedstawiamy cały katalog dezyderatów pod adresem rządu centralnego w związku z budową, czy z planowaną budowę elektrowni nuklearnej w Choczewie. Więc wiadomo, że ta gigantyczna inwestycja będzie generować skutki i społeczne, i demograficzne, i gospodarcze, infrastrukturalne. I uważamy, że tutaj powinien być jednolity głos samorządów kilku powiatów, Powiatu Puckiego, Powiatu Lęborskiego i Powiatu Wejherowskiego w kwestii przebiegu dróg, w kwestii przebiegu nowych linii kolejowych. Nowych dróg także choćby Via Maris mogłaby być objęta taką interwencją również rządu. To by w znaczący sposób przyspieszyło plany inwestycyjne. No i oczywiście przyspieszone były też oczekiwania choćby miasta Władysławowa w aktywizacji portu morskiego we Władysławowie, w kontekście budowy farm wiatrowych,,, które wkrótce staną się faktem na polskim wybrzeżu. To memorandum zostało podpisane. Będzie upublicznione czyli przekazane opinii też publicznej. I wydaje mi się, że w połowie maja. Nie ustaliliśmy tak dokładnie termin ale w Powiecie Wejherowie się spotkamy i na pewno będziemy chcieli opinii publicznej przedstawić jak wyglądają te oczekiwania. Możecie sobie państwo wyobrazić, że realizacja tej inwestycji, która wprawdzie jest w zupełnie innym powiecie i w innej gminie ale jej skutki będą z całą pewnością się odczuwalne na bardzo dużym obszarze. Można by rzec nawet nie tylko w województwie pomorskim ale w całej północnej Polsce. To oznacza w istocie odwrócenie kierunku przepływu prądu od źródeł, źródeł które dzisiaj są usytuowane w centrum kraju bądź na południu kraju i stajemy się importerami jako województwo importerami energii. A tutaj całkowicie o 180 stopni odwracany jest kierunek przepływu prądu od siłowni wiatrowych i przyszłej elektrowni nuklearnej. Oczywiście nie mamy do końca pewności co się może stać kiedy nastąpią zmiany polityczne w Polsce. Na to nie mają samorządy bezpośredniego wpływu. Bo gdyby one nastąpiły i w znaczący sposób zmieniły mapę polityczną Polski no to oczywiście może nastąpić też weryfikacja podejścia do budowy dużych obiektów nuklearnych. Ale raczej takie wszystkie do nas ścierające takie sygnały raczej Polska nie ucieknie od budowy elektrowni nuklearnej. Być może one będą mniejsze. Przy zmieniającej się koncepcji albo będzie realizowana ta, która jest w tej chwili forsowana przez obecny obóz władzy. Tak jak powiedziałem tego typu obiekty mogą mieć też wpływ na kształt turystyki w obszarze pasa nadmorskiego. Bo dla wielu turystów to może być też przedmiot jakiejś takiego strachu, fobii przed tego typu obiektami. Jesteś też wielu optymistów. W samym Choczewie trzeba powiedzieć, że jest jednak większe poparcie niż rosnąca póki co grupa przeciwników. D o końca nie wiemy w jakiej fazie i w jaki sposób będą przebiegać te scenariusze. Chcę powiedzieć, że w tym Półwyspu Helskiego. Tutaj mamy pełne współdziałanie z panem burmistrzem Helu, który też jako jeden z pierwszych podpisał to memorandum. Mam nadzieję, że będziemy mogli dalej prezentować panie burmistrzu wspólne stanowisko w tej materii wobec polskiego rządu. I nie chodzi nawet żeby było jasne, nie chodzi o jakąś batalię z zarządem tylko o sposób podejścia do realizacji takiej inwestycji.
Bo inwestorem jest wprost nie polski rząd tylko powołana spółka celowa jaką jest Polskie Elektrownie Jądrowe. I która to spółka w momencie kiedy pytaliśmy o drogi komunikacyjne, linie kolejowe to mówiła idźcie do Polskich Linii Kolejowych, to idźcie do Dróg Krajowych. Tak jakby nikt tego z poziomu centralnego nie koordynował. My oczekujemy takich koordynacji i mam nadzieję, że uda nam się doprowadzić do jakiś wspólnych ustaleń w tym zakresie. To tyle może o drogach. Chociaż jeśli oczywiście będą jakieś pytania to ja jestem gotowy jak w miarę posiadanej wiedzy państw też odpowiadać na szereg ważnych zagadnień, które są związane z ciągami komunikacyjnymi. Chciałbym powiedzieć również o tym my sprawy są też nagłaśniane oczywiście poprzez media niezależnie od ich prominencji i zapatrywań politycznych. Na ostatniej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego zajęliśmy się tematem zboża, w tym zboża ukraińskiego, które się znalazło na terenie Rzeczypospolitej. W tym na terenie województwa pomorskiego, zdolności polskich portów do przeładunku. Trzygodzinna debata zakończyła się przyjęciem stanowiska przez Sejmik Województwa Pomorskiego, w którym określiliśmy własne stanowisko w tym apele pod adresem rządu w tej sprawie. No bo trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że mówimy generalnie o bezpieczeństwie żywnościowym naszego kraju, naszego narodu. I to bezpieczeństwo zdaniem wielu rolników zostało jest w dużym stopniu naruszane. A wynika to przede wszystkim z tego, że duży napływ, niekontrolowany napływ zboża z Ukrainy plus jeszcze nadwyżki z roku ubiegłego sprawiają, że w Polsce znajduje się około według specjalistów, którzy to określają publicznie około 9 milionów ton zboża. A za 100 dni rozpoczynają się żniwa i które według rolników będą jeszcze lepsze jak w roku ubiegłym, co wynika z warunków pogodowych. To oznacza, że po prostu żadne magazyny i silosy nie są w stanie przyjąć tego zboża. Zboże się nie przechowuje jak węgiel. Tylko musi być pod dachem, musi być w odpowiednich warunkach przechowywane. Zapewnić trzeba odpowiednie temperatury i ochronę przed wilgotnością, Niekontrolowany napływ żywności już powoduje spadek skupu ceny mleka dla przykładu i to aż o złotówkę na jednym litrze, czy też spadek cen kurczaków. To są takie uderzenia pod adresem wielu producentów produktów rolnych. Ja rozumiem, że to może mniej interesować wprost państwa jako radnych. Pewnie chcielibyście bardziej podyskutować o rybach ale to jest część gospodarki żywnościowej, która dotyczy każdej polskiej rodziny. Tym bardziej, że były szumne zapowiedzi na temat zwiększenia możliwości przeładunkowych naszych portów, w szczególności Gdyni i właśnie Gdańska. W mniejszym stopniu może Zespołu Portowego Szczecin - Świnoujście. Niestety od tych zapowiedzi się nic nie zadziało. Polskie porty są w stanie miesięcznie wyekspediować, wyeksportować około 650, maksymalnie 650 000 ton zboża. A tu jest mowa tu są różne szacunki od 8 do 9 milionów, które jeszcze zalegają w silosach. Na dodatek jakość niektórych zbóż jest dość słaba. Dlatego są nazywane tak zwanym zbożem technicznym. Nie wiem czy słyszeliście państwo taki termin ale taki termin się też pojawia w przestrzeni publicznej. I stąd to stanowisko. Ja chcę państwu powiedzieć, że jakieś 2 lata temu powołałem przy Zarządzie Województwa Pomorską Radę Rolnictwa, która składa się z przedstawicieli wszystkich organizacji producenckich. To są ludzie, którzy produkują mięso, drób, konie, zboże. Specjaliści, absolutnie specjaliści i dzięki temu możemy profesjonalne stanowisko też prezentować na forum zewnętrznym. Występować też do Ministerstwa Rolnictwa bądź P remiera Rzeczypospolitej Polskiej. Z całą pewnością państwa też zainteresuje krótka informacja dotycząca nowych Funduszy Europejskich. Pracowaliśmy nad odpowiednimi dokumentami. Prowadziliśmy negocjacje z przedstawicielami Komisji Europejskiej na temat nowego dokumentu, który się nazywa FEP. To są Fundusze Europejskie dla Pomorza 21-27. Przypomnę tylko , że ten rok jest ostatnim rokiem rozliczenia starego programu, czyli krótko mówiąc do końca roku te już rozpoczęte zadania przed dwoma laty czy w ubiegłym roku albo i w tym roku muszą być zakończone najpóźniej do listopada, do połowy listopada bieżącego roku. Po to żeby do końca roku można było rozliczyć ten projekt. Ponieważ nie będziemy mogli wydać już jednego euro, ani jednego euro w roku przyszłym z tej perspektywy. Ale chcę państwa uspokoić, że my nie oddamy ani jednego, z całą pewnością ani jednego euro. I wprowadziliśmy takie mechanizmy, że tam gdzie będą oszczędności i będą z jakich powodów następować zwroty udzielonych dotacji to po prostu wykorzystamy na instrumenty zwrotne. Czyli te, które będą dedykowane dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w formie pożyczek. Więc myślę, że sobie z tym poradzimy. Państwo zrealizowaliście kilka projektów. Cześć projektów zostało zrealizowanych w ramach Północnokaszubskiej Grupy Rybackiej. Część projektów zrealizowaliście może powiedzieć indywidualnie na przykład termomodernizacja budynku Liceum Ogólnokształcącego, która też otrzymała w tej mierze dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego. Ale pracowaliśmy w tym samym czasie nad nowym dokumentem. Ten nowy dokument ostatecznie został zatwierdzony przez Komisję Europejską, czyli można by było już go wdrażać. Problem jedynie jest taki, który dotyczy tak samo głośniej sprawy dotyczącej KPO. Słyszeliście KPO to jest Krajowy Plan Odbudowy, który jest realizowany przez państwa Unii Europejskiej. I to jest taka reakcja UE na sytuację związaną z pandemią, która ograniczyła aktywność gospodarczą, i która wymaga takiej odbudowy, interwencji w zakresie odbudowy. Polska też przygotowała taki dokument ale ponieważ nie spełniliśmy tak zwanych kamieni milowych, to jest taka metoda warunkowości, które muszą być spełnione przez kraje w zakresie prowadzenia wspólnej polityki w wielu różnych dziedzinach. W tym na przykład kwestie praworządności te pieniądze nie są uruchamiane. Ja oczywiście tego gorąco żałuję tej takiej swoistej obstrukcji czy też blokady użycia, wykorzystania tych środków finansowych ponieważ chcieliśmy w znaczący sposób też sięgnąć po te środki finansowe na przykład na zakup pojazdów szynowych. Także zadania związane z fotowoltaiką na terenie województwa pomorskiego. Budowa takich wysp energetycznych i w ogóle te pieniądze są oczywiście jak najbardziej Polsce potrzebne. O statecznie nie wiem czy one zostaną wykorzystane bo chcę żebyście państwo o tym wiedzieli, że w przypadku KPO warunek jest taki, że one nie mogą być wykorzystywane w taki nazwijmy to wprost nieograniczony sposób bez terminu. Tylko do końca 2026. Proszę se wyobrazić jak jesteśmy w 2023 roku jeszcze tych pieniędzy nie ma to trudno jest przygotować duże projekty inwestycyjne na przykład takie, które by podnosiły zdolność przeładunkową portów w Polsce. Przykładowo w kwestii choć by przerobu, czy eksportu, przeładunku i eksportu zboża. Bo to są tematy inwestycyjne. Ich przygotowanie trwa zwykle dość długo. A te pieniądze muszą być rozliczone do końca 2026. Więc nie mamy oczywiście żadnej pewności czy jakakolwiek część z tych środków zostanie przez Polskę wykorzystana. Na podobnym wózku, że tak powiem tak eufemistycznie jedziemy w przypadku Funduszu Spójności. To znaczy Fundusz Spójności obsługuje między innymi właśnie FEB, czy takie programy jak w tej chwili kończony Regionalny Program Operacyjny. No i oczywiście te mechanizmy bankowości również dotyczą Funduszu Spójności. Czyli nie mamy pewności, że nowa perspektywa na poziomie krajowym i na poziomie regionalnym będzie obsługiwana przez Komisję Europejską. Rząd dzisiaj nas uspokaja i mówi w ten sposób, że prowadzimy negocjacje z Komisją Europejską i nie bójcie się o to, nie martwię się o to. Wyłożymy póki co nawet jeśli Unia Europejska nie będzie przekazywać środków finansowych. Wyłożymy z budżetu województwa, czy też ze środków kredytowych, jakiś instrumentów zwrotnych wyłożymy te środki. Więc możecie przygotowywać nowe Regionalne Programy Operacyjne zwane FEP-em. My go przygotowaliśmy. W tym roku rozpoczną się już pierwsze konkursy. One będą dotyczyć wielu różnych aspektów życia społecznego. Na przykład nastawiamy się na wydatki na poziomie w tym roku ok pół miliarda złotych na zakup tj. częściowy zakup 31 pociągów elektrycznych zespołów trakcyjnych i pociągów spalinowych. Chociaż w przypadku spalinowych to mówimy raczej o roku bieżącym i roku przyszłym w zakresie tak zwanych hybryd bo będą też pociągi, które mogą jeździć po torach zelektryfikowanych i torach niezelektryfikowanych. No w przypadku Półwyspu Helskiego wiadomo mamy niezelektryfikowana linię kolejową w związku z tym tutaj muszą spalinówki i jeździć po tych torach. No ale są niektóre takie odcinki, których dla przykładu z Gdańska Wrzeszcza jedzie pociąg do Kartuz i do Rębiechowa jest zelektryfikowana linia zresztą zelektryfikowana przez samorząd województwa a od linii krajowej jaką jest linia 201, czyli to jest ta linia, która łączy Kościerzynę z Gdynią, czy też Bydgoszcz z Kościerzyną i Gdynią. To tam już musi jeździć spalinówka bo nie ma elektryfikacji na tych odcinkach. Czyli przykładowo do Kartuz trzeba wtedy już jeździć na tym odcinku w formie spalinowej. Więc w tym roku chcemy uruchomić 500 mln zł. Myślę, że bym uruchomił też konkursy na budowę nowych miejsce przedszkolnych i tutaj jeśli występują jakieś braki w Helu to oczywiście też zachęcam do tego żebyście państwo o tym pomyśleli. Ale rozumiem, że Hel się wyludnił w znaczący sposób więc mogą takie zjawiska i potrzeby mogą nie występować. Ale w wielu miejscach występują. Wskaźnik uprzedszkolnienia w województwie pomorskim jest jednym z ostatnich. Jesteśmy jednym z ostatnich regionów na mapie regionów Polski więc mimo tego, że w ostatnim okresie udało nam się stworzyć 7 600 miejsc w przedszkolach, nowych miejsc w przedszkolach to i tak my jesteśmy na czwartym miejscu od końca na liście regionów polskich. Czyli po prostu możemy w tej sprawie zrobić jeszcze wiele. Przede wszystkim chodzi o to żeby kobiety mogły szybko wrócić na rynek pracy, mogły się realizować zawodowo. A więc to jest ważny cel społeczny. Będą też inne projekty realizowane, w których Hel będzie mógł uczestniczyć. Z całą pewnością to jest instrument RLKS czyli rozwój lokalny kierowany przez lokalną społeczność. Czyli to, co wcześniej, czym się wcześniej zajmowała Lokalna Grupa Rybacka. To również będziecie mogli. Tam dołożyliśmy pieniędzy do tego programu i z tego będziecie mogli z całą pewnością również korzystać. Oprócz wszystkich innych zagadnień, które dotyczą tak zwane Zielonego Ładu, czyli celów, które stawia sobie Unii Europejska, które dotyczą odnawialnych źródeł energii, dotyczą też termomodernizacji i poprawienia efektywności energetycznej to staje się w tej chwili takim swoistym konikiem Unii Europejskiej. I ja wiem, że na pewno panu burmistrzowi i jego administracji jest niezwykle trudno przebić się w ramach przerwania tak zwanego ZIT-u, czyli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych przez wiele innych miast i gmin wchodzących w skład tego ZIT-u z to wyłania się pewno czy kształtuje się poziom wsparcia w bardzo trudnych negocjacjach ZIT-owskich. Przypomnę, że ten ZIT to jest Obszar Metropolitalny Gdańsk Sopot Gdynia, w których uczestniczy kilkadziesiąt innych jeszcze gmin i Powiat Kartuski, Powiat Wejherowski, Powiat Pucki. Więc bym powiedział nie jest łatwo się na pewno przebić władzą w Helu, Jastarni, Władysławowa mniejszym w każdym razie gminą w stosunku do tych potrzeb, które są tam zgłaszane na poziomie ZIT-u. J a tylko mogę przypomnieć, że w tym okresie programowania, w którym w tej chwili rozliczamy to ok 178 milionów euro było dedykowanych dla ZIT-u Obszar Metropolitalny Gdańsk Sopot Gdynia ale z wieloma problemami. W tym roku te problemy będą też. One zostały inaczej trochę sformułowane bo dotyczą i efektywności energetycznej, adaptacji do zmian klimatu, bioróżnorodności, mobilności miejskiej, infrastruktury miejskiej, infrastruktury zdrowotnej. No i oczywiście zadania z zakresu interwencji dotyczące imigrantów. Jest to oczywiście problem dla państwa wiedzy warto też powiedzieć szacujemy, że gdzieś ponad 100 000 ukraińskich obywateli przebywa na terenie województwa pomorskiego. Oficjalne dane są niższe. One mówią o 70, 80 000 ludzi ale przecież część ukraińskich obywateli została, nie wyjechała z Polski, z Pomorza tylko została na terenie naszego kraju i świadczy pracę w wielu różnych firmach. Więc oni nie są objęci interwencją taka jaką migranci otrzymali w momencie wybuchu wojny prowadzonej przez Rosję na terenie Ukrainy. Mają oczywiście prawa podobne do polskich obywateli w zakresie choćby dostępu do świadczeń socjalnych czy też dostępie do świadczeń zdrowotnych. A także do zasiłków także do 500 plus jeśli są zarejestrowani, mają szansę znaczy nie szansę tylko po prostu mają dostęp do tego typu świadczeń. Taka polityka migracyjna również powinna być prowadzona z poziomu regionu i przez ZIT. Stąd się pojawia też tutaj taka kategoria interwencji w tej dziedzinie. Ja chciałbym powiedzieć jeszcze o jednej sprawie, która państwa na pewno też bardzo dotyczy. To jest sprawa linii kolejowej. Bo rozumiem, że gdyby nie ruch pociągów to trudno byłoby w ogóle rozwiązywać problemy komunikacyjne Półwyspu Helskiego. I trudno byłoby na pewno z dostępnością do miasta Helu. A kolej w znaczący sposób poprawia mimo tych problemów, które przecież widzimy, dostrzegamy. Przecież były już niejedne takie sytuacje może nie w samym Helu ale już na pewno w Jastarni i w miejscowościach położonych bliżej Władysławowa i w samym Władysławowie kiedy trudno było wyjść do pociągu. Natomiast problem jest też taki chciałbym żebyście o tym też wiedzieli, że dzisiaj nie ma żadnego odcinka linii kolejowej, do której nie trzeba by było dopłacać. Nie ma linii rentownej żadnej. Nawet Szybka Kolej Miejska, która jeździ na trasie pomiędzy Wejherowem i Gdańskiem Śródmieście też nie jest rentowna. Do niej trzeba dopłacać. Dopłacamy w tym roku 262.000.000 zł do funkcjonowania przewozów pasażerskich na terenie województwa pomorskiego. Oczywiście są bardzo dobre wyniki i na linii helskiej. To potwierdzają Zakład Przewozów Pasażerskich. Poprawia się też poniekąd stan infrastruktury. Chociaż nie mamy bezpośredniego wpływu na tempo realizacji rewaloryzacji architektonicznej czy też poprawy estetyki i budynków dworcowych. Widzę, że one się bardzo przeciągają i u was, i w Jastarni, i w Kuźnicy. Na to nie mamy wpływ bo to prowadzi prowadzi wprost grupa PKP. I nie możemy zwiększyć ilość i pociągów ponieważ nie ma przepustowości na tej linii. Wynika to przede wszystkim w moim przekonaniu z błędów, które zostały popełnione przez Polskie Linie Kolejowe bo w momencie modernizacji linii kolejowej ponieważ nie ma rozjazdów. Takiego rozjazdu brakuje, brakuje ich co najmniej trzy na odcinku pomiędzy Redą i Helem, i pomiędzy Jastarnią i Helem. Też powinien być jeden rozjazd. Na pewno w rejonie pewno Hel Bór powinien być jakiś rozjazd umożliwiający mijanie się pociągów na tym choćby odcinku. Oczywiście nie kiedy można było postawić zarzut taki no to trzeba wydłużyć w takim razie pociągi ale są za krótkie perony. Tu chcę powiedzieć, że czego nie dotknie my to jest zawsze jakieś, pojawi się jakiś problem. Ze strony samorządu województwa zwłaszcza z mojej strony osobiście nie ma żadnych przeszkód żeby zwiększać ruch pociągów i zwiększać zdolności przewozów pasażerów na tym odcinku. Bo tak jak powiedziałem to jest najlepsza linia w sensie przepływu ilości ludzi w województwie pomorskim poza linie oczywiście aglomeracyjną. Poza linią tak jak powiedziałem wcześniej Wejherowo - Śródmieście. W każdym innym regionalne linii to po prostu nawet nazwę to wprost do pięt nie dorastają tej skali, która jest wykonywana tutaj na linii helskiej. Wiem, że były tutaj problemy z dostępem do kasy. Wiem, że też tutaj przygotowany jest automat i to taki automat mówiący, że nie musimy tam wklepywać odpowiednich numerów ale mówimy, rozmawiamy z automatem. Czyli wykorzystujemy tutaj trochę już inteligencję do tego żeby można było zakupić bilet. Więc myślę, że ta poprawa nastąpili również i w tym roku. Ja chciałem jeszcze powiedzieć o takiej rzeczy, która może państwa mniej interesuje z racji tej, że macie na terenie Helu szpital ale przecież w momencie kiedy się pojawiają potrzeby
w zakresie opieki specjalistycznej to szpital wejherowski, szpitale gdyńskie wtedy otwierają swoje podwoje także dla mieszkańców Helu i ewentualnych turystów. Ogromne środki finansowe przekazaliśmy na modernizację placówek szpitalnych należący do województwa. Na przykład najbliższy szpital wojewódzki to jest szpital w Wejherowie, dwa szpitale gdyńskie, jeden w Redłowie, drugi przy Placu Kaszubskim Szpital im. Świętego Wincentego a Paulo. W każdym z tych szpitali zostały zrealizowane ogromne inwestycje w postaci budowy nowych bloków operacyjnych. Dość powiedzieć, że przez ostatnie 10 lat wydaliśmy 1.200.000.000 zł na tego typu opiekę, podniesienie standardu opieki. Ale wiem o tym, że poważne błędy systemowe, które funkcjonują w Polsce niestety nie poprawiają oceny społecznej funkcjonowania polskiej służby zdrowia. No bo widzimy choćby to po ilości osób, które przebywających na szpitalnych oddziałach ratunkowych. To nie jest normalne żeby w szpitalu przy Placu Kaszubskim pojawiało się rocznie 64000 pacjentów na szpitalnym oddziale ratunkowym. To nie jest normalne. Szpitalne oddziały ratunkowe nie mogę przyjąć każdego pacjenta. Przyjmują tylko w stanach zagrożenia życia po wypadkach bezpośrednio ale nie każdego kto chce po prostu uzyskać komplet badań. Te badania muszą być przeprowadzone bliżej podstawowej opieki zdrowotnej albo w powiatach. Dlatego niestety w naszym póki co jeszcze nie ma choć wiem, że NFZ się przygotowuje do przeprowadzenia takiej reformy. O czywiście to podejście błędne w Polsce od lat funkcjonujące zachęciło, 'zachęciło' Komisję Europejską do tego żeby formułować inne cele w zakresie Opieki Zdrowotnej. Na przykład nie będziemy mogli ze środków europejskich finansować szpitali. Tutaj został całkowicie zatrzymany ten kierunek interwencji publicznej. No bo szpitale się wyposażył y w znaczący sposób w różnego rodzaju urządzenia. Bardzo często bardzo drogie . Tak dla waszej wiedzy myślę, że mężczyzn to też zainteresuje bardzo ale też kobiety również. Kupiliśmy dwa aparaty da Vinci. To są to są komputery chirurgiczne, które są dedykowane na oddziałach urologicznych zwłaszcza w odniesieniu do raka prostaty. Czy też na chirurgii onkologicznej. Też służy to paniom. One kosztowały bardzo dużo pieniędzy i każdy kosztował gdzieś około 10 do 12 milionów złotych wraz z adaptacją pomieszczeń, gdzie one zostały ulokowane. My kupiliśmy jakie dwa. Jeden znajdują się w Gdyni Redłowie, drugi znajduje się na Gdańskiej Zaspie. Teraz kupujemy kolejny aparat chirurgiczny do cięcia ortopedycznego. Do wycinania fragmentów kości, który będzie usytuowany w Wejherowie. Na oddziale ortopedii w Wejherowie. Komisja Europejska uznała, że te wszystkie ogromne wydatki, które Polska poczyniła w ostatnich latach, w ostatnich dwóch okresach programowania, czyli przez 15 lat powinny być skierowane środki w nowej perspektywie na podstawową opiekę zdrowotną. Jesteś też szansa panie burmistrzu i drodzy państwo do tego żeby POZ-ty, POZ również helski mógł na tym skorzystać. Ale musi być na pewno wyraźnie opracowana standaryzacja opieki na poziomie opieki podstawowej. Czyli czego pacjent może uzyskać, co może uzyskać w opiece zdrowotnej, jaki rodzaj diagnostyki możemy uzyskać poziomie na poziomie podstawowym. Na przykład czy rentgen będziemy mogli wykonać w każdej podstawowej opiece zdrowotnej czy też nie? Na to nie mamy dzisiaj odpowiedzi. Rządzący na poziomie centralnym NFZ i Ministerstwo Zdrowia muszą znaleźć odpowiedź. Ale dość powiedzieć, że mam też satysfakcję taką, że te ogromne pieniądze, które przeznaczyliśmy z budżetu województwa na szpitale z całą pewnością przynoszą rezultaty. Bo dzisiaj jest inny już obraz szpitala na gdańskiej Zaspie, inny w szpitalu Kopernika. Ostatnio podpisaliśmy umowę dla szpitala dziecięcego 20 milionów złotych są też kierowane na modernizację oddziału. Także szpital zakaźny przy okazji pandemii został też w znaczący sposób poddany takiej interwencji. No szpitala jak powiedziałem gdyński i wejherowski także a także kościerski i słupski. Szanowni państwo jeszcze o jednej rzeczy chciałbym powiedzieć bo to też w pewnym stopniu dotyczy was. Chociaż pewno was w najmniejszym stopniu. Pracujemy nad niezwykle ważnym projektem jakim są tak zwane uchwały antysmogowe. Chodzi o dostosowanie naszych gmin a w szczególności użytkowników kotłowni, który nie spełniają żadnych norm do norm obowiązujących. To znaczy chodzi generalnie o likwidację kotłowni węglowych. W skali województwa pomorskiego wyobraźcie sobie państwo, że ten problem dotyczy ponad 100 tyś. gospodarstw domowych. Ja nie mówię o wspólnotach mieszkaniowych. Ja nie mówię o spółdzielniach mieszkaniowych. O jakiś kotłowniach osiedlowych, które gdzieś tam są w niektórych miastach funkcjonują. Na przykład w Pucku, Władysławowie czy też w Redzie. Mijamy jak jedziemy obwodnicą redzką Koksik, jedną z takich inwestycji, która wymaga na pewno modernizacji. Ale zasadniczo największy problem dotyczy 100 tyś. kotłowni indywidualnych, które należą do gospodarstw domowych. W ciągu kilku lat powinniśmy w znaczący sposób poprawić czystość i jakość powietrza. Niektóre gminy no na pewno nie Hel te warunki wietrzne są zupełnie inne ale niektóre takie gminy jak Kościerzyna, jak Starogard Gdański, jak Lębork, jak Rumia no to oczywiście mają bardzo poważne problem bo są poważne przekroczenia. I tutaj się zastanawiamy w jaki sposób to wspomóc. Będziemy chcieli na pewno uruchomić jeszcze z poziomu województwa taki specjalny fundusz, który może być dedykowany na realizację zadań inwestycyjnych. Za tym stoi nie tylko wymiana samej kotłowni ale często termomodernizacja, często wymiana okien na bardziej szczelne. Mamy z tym oczywiście kłopot poważny w województwie pomorskim bo domyślam się, że jesteśmy przekonani nawet, że w tych 100 tysiącach jest na pewno nie mały odsetek osób, które należą do najbiedniejszych gospodarstw domowych i, których nie będzie stać na to żeby w znaczący sposób kilkadziesiąt tysięcy zł dedykować na wymianę źródeł ciepła w gospodarstwie domowym. Ale na tym w tej chwili pracujemy. Chcemy stworzyć takie gminne programy, dofinansowywać te programy po to żeby ułatwić ludziom podjęcie decyzji w tym zakresie. Panie przewodniczący można by długo mówić bo rozmawiamy o wielu sprawach i na poziomie Sejmiku i na poziomie Zarządu Województwa ale jeśli będą jakieś pytania, które bezpośrednio państwa będą nurtować to w miarę możliwości swoich będę chciał państwu na nie odpowiedzieć. Bardzo dziękuję za uwagę.

Przewodniczący rady: Dziękuję za tak obszerne i szczegółowe wystąpienie. Myślę, że przybliżyło nam to bardzo pracę Sejmiku i podejmowanych decyzji oraz kierunków przede wszystkim, w których sejmik idzie. Otwieram dyskusję. Czy ktoś z państwa chciałby zadać pytanie? Pan radny Antkowski wiem bo się przygotowywał w trakcie wystąpienia pana marszałka.

Radny Antkowski: Tak, dziękuję panie przewodniczący. Panie marszałku dziękuję za tak obszerne wystąpienie. Miałem mnóstwo pytań ale na większość uzyskałem odpowiedź. Niemniej jednak takie małe sygnały. Wspomniał pan marszałek, że Hel się wyludnia. Jest to nasze ogólne zmartwienie i od czasu do czasu w prasie ogólnopolskiej również się ukazuje takie stwierdzenie wyludnienie Helu. Obserwując tutaj na co dzień generację ludzi do 30 roku życia jest olbrzymia czarna liczba przybywających tutaj. Są to osoby, które widziały by Hel jako swoje miejsce na ziemi. Niemniej jednak widząc brak żłobka a nie ciągną za sobą rodziny, seniorów, którzy mogliby opiekować się potomstwem uciekają stąd po prostu. Dwa, trzy miesiące pracy w sezonie i uciekają. Oni zostali by ale nie ma żłobka, czyli tej podstawy takiej. I uciekają. W tym rzecz, że jeżeli tak będzie się oceniało potrzeby miasta Helu i wielu, wielu na pewno mniejszych miejscowości, wielu innych miejscowości to ten problem będzie istniał. Bo skoro miasto się wyludnia to nie potrzeba dotacji na ten cel. Prawda? Takie stwierdzenie. A jak potrzeba to już jest za późno bo proces inwestycyjny trwa. A więc znowu, znowu uciekają. A więc tu zabolało mnie to, że Hel się wyludnia i jest postrzeganie takie to tutaj w tej dziedzinie nie trzeba nic robić. Druga sprawa Hel to miasto wielu wspólnot mieszkaniowych. To jest pokłosie poprzednich lat czyli bytności wojska i wielu innych instytucji. I mamy wiele bloków mieszkalnych. Dotychczasowe programy wsparcia w kwestii fotowoltaiki, termomodernizacji i innych spraw niestety są przewidziane dla indywidualnych gospodarstw domowych, domów jednorodzinnych. Natomiast wspólnoty mieszkaniowe są jakoś na uboczu. Hel sobie daję radę. Już część wspólnot mieszkaniowych zbiera się własnym sumptem i robią, co mogą. Niemniej jednak jest to bardzo duże obciążenie dla mieszkańców i nie wszystkich na to stać. Czy coś moje pytanie byłoby czy coś w tej dziedzinie się zmieni? Czy wspólnoty mieszkaniowe wreszcie znajdą swoje miejsce w planowaniu tego typu inwestycji? Dotacjach oczywiście. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Nie widzę zgłoszeń od radnych. Pan radny Łazur proszę.

Radny Łazur:  Tutaj pan marszałek zauważył jeżeli chodzi o drogi faktycznie przejazd przez Władysławowo to jest właściwie utrapienie. I teraz tak z mojej obserwacji wynika sprawa właściwie bardzo prosta i prozaiczna do zrobienia. Bo pomiędzy skrzyżowaniem pomiędzy a Biedronką jest 4 przejścia dla pieszych. I teraz co się okazuje. Że samochody, które schodzą z ronda nie mogę zjechać i one blokują rondo i nie zjeżdżają samochody również na Jastrzębią Górę i nie mogę wjechać na rondo i tworzy się ogromny korek przez Władysławowo i jeszcze za. Teraz tak. Ludzie, którzy jadą z Helu robią dokładnie to samo. Bo na tych przejściach po prostu wczasowicze się czują fajnie bo oni są na luzie. Przechodzą sobie wolno, się nie spieszą. I ten czas jest tak długi, że po prostu trzeba by coś wymyśleć. Albo przejścia górą i to wtedy by rozładował o. Może ten pomysł pominięcia Władysławowa jest może jeszcze lepszy. Ale te cztery przejścia, które tutaj powodują ten cały system to one by według mnie rozwiązały cały problem. I mam jeszcze jedną prośbę. Nie wiem czy to jest plotka. Czy ludzie takie jakieś rzeczy opowiadają, że Urząd Marszałkowski jest bardzo zaangażowany we współpracę z Obwodem Kaliningradzkim. Ja myślę, że to chyba jest ale ty m bardziej, że jest faktycznie wojna ukraińsko rosyjska, że to jest chyba niemożliwe. Ale proszę pana marszałka o wyjaśnienie i zdementowany tej sprawy, dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję, pan radny Nowakowski proszę.

Radny Nowakowski: Szanowny panie marszałku chcę się odnieść też po części do drogi naszej 216, która została w pełni wyremontowana za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Poprawiło to na pewno przepustowość tej drogi i bezpieczeństwo. W kwestii mojego przedmówcy faktycznym problemem są te przejścia dla pieszych na wlocie do Władysławowa od strony Helu, które generują na pewno zwiększanie się korków. Być może wprowadzenie tam sygnalizacji świetlnej może coś by poprawiło. Trudno powiedzieć. Jest to problem odwieczny. Z pewnością duży potencjał rozładowania korków, które występują w sezonie letnim można zyskać poprzez modernizację trakcji kolejowej tak. Ona tutaj nam gwarantuje powiedzmy dużo lepsze przedostanie się do Trójmiasta jeżeli droga 216, która jest cały czas zakorkowana. Na to nie mamy wpływu jednak. Trakcja kolejowa daje nam duże możliwości i oczywiście tak jak pan marszałek wspomniał też i są problemy z tymi rozjazdami. Jednak że na pewno zwiększenie chociażby składów o jeden wagon w dużej mierze poprawioną tą przepustowość. I kolejny temat. Pana marszałek wspomniał o służbie zdrowia. Też duże obawy mieszkańców budzi już od dłuższego czasu decyzja o przesunięciu stacjonowania karetki do Jastarni. Zdajemy sobie sprawę z tego, że ta karetka w kwestii przesunięcia ma większe możliwości. Jednak w ostatnim czasie widzimy duże zaangażowanie naszej Ochotniczej Straży Pożarnej
w kwestiach właśnie ratowania życia ludzkiego. Mają dość sporo wyjazdów ze względu na to, że ta karetka albo gdzieś jest na wyjeździe w kierunku Wejherowa, nie jest w stanie przyjechać. Bardzo często tutaj realizuje to LPR w kwestii ratowania życia ludzkiego. Dlatego można byłoby się zastanowić nad powrotem karetki do Helu, ewentualnie zadysponowanie może kolejnej. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący rady: Panie marszałku skoro radni tutaj nie zgłaszają ja dodam od siebie bardzo krótko i merytorycznie, chciałbym się ustosunkować do kilku rzeczy. Wspomniał pan o zbożu. Nas to też dotyczy. Nas to dotyczy nie jako producentów ale konsumentów. Bo taką nielogicznością wydaje się, że zboże staniało, zostały sprowadzone miliony ton do Polski tego zboża a jednocześnie ceny nie spadły. Bo dzisiaj takie tłumaczenia słyszymy, że to zboże było wykorzystywane ponieważ chodziło o utrzymanie lub obniżenie cen. Natomiast jakie są ceny to wszyscy wiemy kupując codziennie chleb. I raczej one nie są tańsze raczej waga chleba się zmniejszyła. To jeśli chodzi o zboże. Poza tym padło tutaj sformułowanie zboże techniczne. Taki termin nie istnieje w słowniku on został wprowadzony około dwóch tygodni, dwóch, trzech tygodni temu. A teraz kolejna sprawa, w której akurat tutaj Sejmik mógłby wspomóc miasto. Chodzi o ustawy o drogach i ustawę, w której zapisy tworzą śródmiejskie strefy parkowania. Czyli strefy parkowania w gminach, w miastach powyżej 100tyś. mieszkańców, które mogą pobierać opłaty przez cały tydzień z weekendami. My jako rada wystosowaliśmy Apel do Ministerstwa Infrastruktury. Ten apel powielił i wsparł nas Związek Miast i Gmin Morskich. Bo uważamy, że jesteśmy tą ustawą bardzo mocno poszkodowani, ponieważ ruch samochodowy w akurat w przypadku takich miejscowości jak Hel bo my jesteśmy nie jedyni przecież na wybrzeżu miejscowością wypoczynkową odbywa się właśnie w weekendy. A przez zapisy tej ustawy miasto nie może pobierać opłat za parkowanie w dni kiedy jest największe obłożenie pojazdów. I dotyczy to tak sezonu jak również okresu po sezonowego. Więc tutaj tak jak powiedziałem Sejmik mógłby nas wesprzeć. Wspomniał pan też
o transporcie zbiorowym. W skrócie kolei. No jest to tak można powiedzieć taki trochę węzeł gordyjski. Z tego względu, że ja już przygotowałem interpelacje w tej sprawie ale dostałem informację, że taka już właśnie informacja była do sejmiku do pana też wystosowywana. Taka prośba o zwiększenie składów. I w odpowiedzi miasto otrzymało odpowiedź, że w świetle przeprowadzonych badań obłożenie pociągów na odcinku Hel-Władysławowo, czy Władysławowo- Hel jest zbyt niski żeby można było tutaj mówić o racjonalnym, ekonomicznym zwiększeniu składów. I teraz dzisiaj mówimy o ekologii, o Zielonym Ładzie. Może faktycznie na odcinku Władysławowo-Hel czy Jastarnia-Hel to obłożenie w tych pociągach jest już poniżej tam 25 czy 30, czy nawet 40% nie mniej jednak co trzeba zauważyć. Od momentu kiedy pociąg dojeżdża do Jastarni oczywiście mówimy tutaj po sezonie i w okresie szkolnym ten pociąg już jest pełny. Jeśli mówimy o odcinku od Pucka w stronę Helu, czyli na powrocie ten pociąg już na wyjeździe z Pucka już jest pełny i czasami brakuje miejsc. Wspomniał pan o tym, że od Jastarni już brakuje miejsca w sezonie. Panie marszałku nie od Jastarni. Ja akurat mam to szczęście, czy nieszczęście, że mam okno naprzeciwko dworca i wielokrotnie ja nie chcę mówić codziennie, bo być może tak nie jest ale w sezonie nie ma praktycznie takiego dnia żeby wszyscy turyści zdobyli miejsce w składzie. Nie ma takiej możliwości. I teraz padł argument, że nie można zwiększyć składu ponieważ mamy za krótkie perony. Ja nie wiem. Tutaj widzę taką nielogiczność bo obserwując latem przyjeżdżające składy z Polski to są długie składy. I te pociągi mają po kilkanaście może wagonów i jest wszystko w porządku. I te perony nie są za krótkie. Natomiast dzisiaj po sezonie one są za krótkie, co nie pozwala zwiększyć ilości wagonów w składzie. Ja zdaję sobie sprawę z tego, że takie postępowanie z punktu widzenia ekonomicznego może objawić jako nieuzasadnione. Ja zgadzam się z tym. Nie mniej jednak jeżeli chcemy iść w stronę ekologii to może niestety będziemy musieli ponieść koszty finansowe żeby jednak zwiększyć składy a tym samym zachęcić ludzi dojeżdżając do pracy, do szkoły o pozostawienie samochodu i przejście na pociąg. Bo dzisiaj nie ma co ukrywać no podróż pociągiem jest zdecydowanie lepsza i wygodniejsze a przede wszystkim krótsza. To jest po pierwsze. Po drugie chciałbym panie marszałku może pan o tym wie ale chciałbym tutaj zaznaczyć, że argumentem do nie przesiadania się na pociąg nie jest dyskomfort jazdy czy jakieś koszty tych przejazdów. Nie. To nie o to chodzi. Chodzi o to, że ktoś dojeżdżający na przykład do pracy w Pucku jadąc rano z Helu tym pociągiem do pracy jedzie w miarę komfortowo lub komfortowo natomiast wracając z pracy z Pucka nie ma gwarancji, że wsiądzie do takiego pociągu. I to powoduje właśnie to, że ludzie nie ryzykują. Zostają przy samochodach. No i raz, że to są wyższe koszty eksploatacji samochodu, dwa, że to jest dodatkowe zanieczyszczenie środowiska. Może ze względów ekologicznych można włączyć takie zwiększenie obłożenia składów włożyć to do jakiegoś programu ekologicznego. Bo może nie uzasadnione koszty można by było pokryć motywując to właśnie ochroną klimatu. To jest jeszcze jeden temat. Taka mała dygresja bo mówimy o budowie farm wiatrowych, o źródłach energii ekologicznych ale nie wiem czy pana marszałek na pewno wie, czy państwo wiecie, że w piątek mieliśmy taką dziwną sytuację w kraju gdzie system został wyłączony. Znaczy system energii odnawialnej został wstrzymany . Nie wiem jak to się odbywa technicznie ale taka sytuacja miała miejsce. W związku z tym, że system stworzył nadprodukcje a przecież elektrowni nie da się wyłączyć bo wygasić elektrownie i uruchomić to nie jest czynność prosta. Dlatego tutaj już taka sytuacja miała miejsce. A to spowodowane jest tym, że my nie mamy jako ogólnie państwo magazynów energii. Ja bym chciał jeszcze tylko zwrócić państwu uwagę, że od pewnego czasu nie mówimy Służba Zdrowia tylko mówimy Ochrona Zdrowia. I jeszcze jedno ostatnie już tu zaskoczyło mnie pytanie pana radnego Antkowskiego bo od lutego funkcjonuje program dla wspólnot dofinansowania do 50% inwestycji. Zresztą to jest jedna znaczy możemy to traktować jako odpowiedź na apel, który też wystosowaliśmy tutaj jako Rada Miasta do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. To tylko taka dygresja. Dziękuję bardzo. Ja mam tyle. Jeżeli pan marszałek chciałby odpowiedzieć.

Marszałek Województwa Pomorskiego: To ja chętnie zabiorę głosy on będzie w jakiejś części może będę mógł państwu też odpowiedzieć. Bo w kwestii chodź by składów pociągu ja proponuję panie przewodniczący gdyby pan był uprzejmy zaprosić dyrektora Zakładu Przewozów Kolejowych, który byłby wsparty jeszcze przez organizatora przewozów jakim jest Urząd Marszałkowski ja chętnie wyślę również swojego dyrektora. Mogą się tutaj i pan dyrektor Labuda i pan dyrektor Manikowski pojawić u państwa. Oni dysponują danymi dokładnie ile pasażerów wchodzi do każdego pociągu. Musi być prowadzony monitoring bo
w taki sposób się też rozliczamy z Przewozami Regionalnymi i innymi przewoźnikami, K oleją Miejską. Ale wrócę do tych pytań, które państwo panowie radni zadawali. Ja rozumiem, że możemy być zdegustowani, nie chce powiedzieć zaraz oburzeni bo to było by za duże słowo tym terminem wyludnienie Helu. Ale to jest fakt demograficzny. Czy nam się to podoba, czy nie. Ja myślę i to też krytykuję, że zbyt pochopnie zostały podjęte decyzje dotyczące likwidacji jednostek wojskowych tutaj na terenie Helu. Być może ze względu na obecną geopolityczna sytuację władze krajowe zmienią to podejście. Nie wiem zresztą czy to jest w ogóle możliwe. Przecież tu jest jeszcze infrastruktura, zwłaszcza infrastruktura portu wojennego. Nie wiem oczywiście czy to jest poza kompetencjami samorządu. Jasne jest, że na to nałożyło się parę innych jeszcze innych okoliczności, które powodują znaczące problemy o charakterze demografii. Bo przecież myślę, że państwo doskonale zdajecie sobie sprawę, że podobnie przecież podobne zjawiska mają również miejsce w Jastarni. Także we Władysławowie. Bo młodzież nie ma pracy. Ja wiem ilu jastarników pracuje w Szkocji w ciężkich warunkach. Bo zajmują się przetwórstwem ryb. Niektórzy pływają jak mój kuzyn choćby na kutrach holenderski na Morzu Północnym. W każdym z tych przypadków to jest próba poszukiwania zatrudnienia w istocie jak kiedyś Koga to dodawała ogromu ilość miejsc pracy. Wojsko także. Także dla cywilów. Więc to są takie powiedziałbym obiektywne zjawiska demograficzne, więc dziwnego, że tego typu terminy się pojawiają. No i oczywiście jest dużym kunsztem żeby tymi zjawiskami w jakiś sposób zarządzać albo je osłabiać bo one mają oczywiście negatywny wpływ na rozwój lokalny czy to Helu, czy też Jastarni. W bardzo krótkim sezonie turystycznym nie da się tego krótko mówiąc nadrobić. Pan wspominał również o wspólnotach mieszkaniowych. Ja potwierdzam o czym wspomniał pan przewodniczący. To nie tylko Narodowy Fundusz ale też w nowym okresie programowania FEP też jest dedykowany budownictwu komunalne mu i wspólnotom mieszkaniowym. Odnawialne źródła energii mogły by być współfinansowane z tych źródeł ale już nie indywidualne. Mieliśmy tutaj wręcz blokadę żeby indywidualne gospodarstwa domowe finansować z Funduszy Europejskich. Od tego jest ten Narodowy Fundusz, Program Czyste Powietrze i tak dalej. Ja abstrahuję od tego czy on jest trafiony bo raczej nie jest trafiony. Jeśli efekty w skali naszego województwa są takie, że tylko przez ostatnie lata tylko 5000 gospodarstw domowych zmieniło charakter ogrzewania, źródło ogrzewania. T o nie jest duży efekt. Jak mamy 100 000 krótko mówiąc problemów. 105 dokładnie. T utaj panu wprost odpowiadam, że w przypadku Funduszy Europejskich dla Pomorza również wspólnoty mieszkaniowe i budownictwo komunalne mają prawo, już nie spółdzielnie mieszkaniowe, które by zjadły pieniądze natychmiast. Bo skala interwencji
w spółdzielniach mieszkaniowych jest już olbrzymia. W ogóle istnieje taki terminie demarkacja interwencji publicznej. Krótko mówiąc jeśli dedykuje się środki publiczne na poziomie krajowym to one nie mogą być obsługiwane na poziomie regionalnym. Jeśli są dedykowane na poziomie regionalnym to nie są obsługiwane na poziomie krajowym. Spółdzielnie mieszkaniowe są dedykowane na poziom krajowy nie na poziom regionalne dlatego one nie mogą być brane pod uwagę. Ale wspólnoty mieszkaniowe i budownictwo komunalne jak najbardziej tak. Dyskutujcie państwa na temat drogi 216 i problemów we Władysławowie, gdzie one bardzo się kumulują. Być może rzeczywiście rozwiązanie jest takie, że te przejścia, w których turyści mieszkający na terenie tak zwanego szotlandu czyli tej dolnej części Władysławowa korzystają z plaży w bezpośrednim sąsiedztwie portu. Chociaż też trochę im się dziwię. Przecież tam jest zrzut z oczyszczalni ścieków w odległości kilkuset metrów ale oni o tym nie wiedzą na pewno. T o nie jest oficjalne kąpielisko nazwijmy to wprost. Gdyby to było oficjalne kąpielisko to oczywiście władze sanitarne biorą odpowiedzialność za to ale tam nie ma oficjalnego kąpieliska. A ludzie walą tłumami. I oczywiście całymi tabunami ludzi na tę plażę bo mają najbliżej stamtąd. Powiedzmy sobie wprost jak są usytuowane plaże we Władysławowie więc nic dziwnego, że tam ciągną. Być może jest jakimś rozwiązaniem ale teraz oczywiście jest problem taki dostępności dla niepełnosprawnych czyli każda kładka no to jest oczywiście poważny problem. Zasadniczy temat jaki dotyczy tego nieszczęsnego ronda to jest jego wielkość i oczywiście infrastruktura mieszkaniowa, które jest rozbudowana. Ja wielokrotnie apelowałem do władz Władysławowa żeby nie godziły się na rozwój tych terenów, które są w bezpośrednim sąsiedztwie tego ronda. Bo być może przyjdzie taki czas, że trzeba będzie burzyć budynki. Ja mówię tutaj o takim dedykowanym w kierunku Półwyspu Helskiego pasie i powinien być zresztą odrębny pas dedykowany na półwysep. I to samo od strony Władysławowa. Przy czym najpierw musimy się zastanowić nad tym w jaki sposób rozwiązać poważny problem jakim jest, jakim są rogatki w samym Władysławowie na drodze 215. Te rogatki w momencie jak one opadają bo przyjeżdża pociąg one blokują cały ruch na rondzie. Kiedy tego ruchu kompletnie nie ma bo ludzie stoją na rondzie i czekają aż wreszcie się otworzą się rogatki w kierunku Chłapowa i Jastrzębiej Góry, czy Cetniewa choćby. M amy z tym kłopot i to przy okazji modernizacji tej linii kolejowej bo ona znowu musi być poddana modernizacji to zadanie powinno być w pełni rozwiązane. Chociaż w przypadku Władysławowa o to mam w pewnym stopniu żal do władz Władysławowa, mogę powiedzieć o tym publicznie bo wielokrotnie próbowałem, formułowałem ten pogląd. W momencie gdy pojawiały się środki są środki finansowe na tworzenie węzłów integracji transportu publicznego to ten węzeł nie powinien być wewnątrz Władysławowa. Tylko powinien być przed Władysławowem. Być może uruchomienie wahadłowej komunikacji pomiędzy takim węzłem i Helem było by jakimś znaczącym rozwiązaniem. Ale władze Władysława zdecydowały się na modernizację. Ładnie to zrobiły bo się poprawiła estetyka wewnątrz Władysławowa od dworca kolejowego w kierunku ratusza, dawnego Domu Rybaka. Ale puszczenie samochodów w głąb Władysławowa do dworca kolejowego nie jest żadnym rozwiązaniem problemów komunikacyjnych. Chyba się wszyscy z tym zgodzą . Myślę, że dzisiaj będę rozmawiać na temat burmistrzem Władysławowa, który pracuje teraz nad taką koncepcją stworzenia takiego węzła i odrębnego przystanku w rejonie ulicy Skandynawskiej, czyli przed Władysławowem. Żeby nie wpuszczać już wewnątrz do środka Władysławowa dużej ilości pojazdów. Turyści, którzy będą chcieli, jest sporo takich turystów jednodniowych myślę, że oni w dużej mierze dobijają ruch na Półwyspie Helskim. Lokuję się gdzieś na kwaterach w obrębie Władysławowa, Pucka, Swarzewa i tak dalej i tak dalej codziennie dojeżdżają na plażę półwyspu. Czy też na kempingi półwyspowe. Mamy z tym no niestety problem. Zadał pan pytanie na temat Obwodu Kaliningradzkiego. W momencie wybuchu wojny podjęliśmy natychmiastową decyzję o zerwaniu kooperacji, wszelkich kooperacji ze Kaliningradem. To chciałbym państwa zapewnić. Nie ma w tej chwili żadnych stosunków z Obwodem Kaliningradzkim. T o są jedynie jakieś plotki próbujące przypisać nam, czy nawet mi osobiście jakiś otwartości do takiej współpracy. Bo nie ma takiej współpracy kompletnie. To chcę państwa zapewnić a w drugą stronę są znaczące dowody na to, że przyjmujemy i żołnierzy nawet spod Bachmutu w naszych szpitalach wojewódzkich. I angażujemy się w pomoc dla Ukraińców przebywających na terenie, zwłaszcza kobiet z dziećmi. Ta struktura ludności się w znaczący sposób zmieniła od momentu wybuchu wojny. Wielu mężczyzn wyjechało bronić ojczyzny ale pojawiło się mnóstwo kobiet z małymi dziećmi. No i oczywiście w związku z tym mnóstwo problemów. W minionym roku szkolnym, w mijającym powoli roku szkolnym blisko12 tyś. dzieci uczy się w szkołach w województwie pomorskim. 12000 dzieci ukraińskich. Proszę se wyobrazić jaka to jest skala różnych problemów językowych na początek. Przygotowaliśmy nawet takie programy nauczania dla nauczycieli, którzy mogą wspomóc językiem ukraińskim. Dla nauczycieli, nauczycielek ukraińskich żeby mogli realizować obowiązek szkolny na terenie województwa pomorskiego. Zewsząd pomoc nie tylko materialna w postaci dla przykładu 150 agregatów prądotwórczych, które skierowaliśmy na tereny Ukrainy. Tutaj o żadnej współpracy z Rosjanami w obliczu tej wojnie w ogóle nie ma mowy. Poniekąd odniosłem się i do drogi 2 16, która generuje mnóstwo problemów. Być może mamy taką nadzieję, że będziemy mogli o drodze 216 w większym stopniu porozmawiać z władzami krajowymi wtedy kiedy zostaną podjęte decyzje na poziomie krajowym na temat: po pierwsze roli port u we Władysławowie dla obsługi farm wiatrowych. N ie ukrywam tego, że liczymy na to, że kilka portów na tym może w znaczący sposób skorzystać. W tym Władysławowo. Ale przecież do Władysławowa jakoś trzeba dojechać. W tym przebić się przez centrum Władysławowa. No z tym oczywiście są problemy. Władysławowo jako port z jego infrastrukturą jest z całą pewnością lepszym portem niż Łeba i z całą pewnością lepszy niż Ustka. Pod tym względem. Tyle, że są trudności żeby do niego dojechać. Albo to trzeba zrobić przez szotland albo to trzeba naokoło kierować się poza centrum miasta. No ale tutaj liczymy na to, że w jakimś momencie decyzja decydenci centralni wskazując porty serwisowe jeśli wskażą port we Władysławowie to oczywiście jasne, że muszą być podjęte decyzje w zakresie usprawnienia komunikacji i w tym zakresie. Ponad to wspomniałem o tym, że dużą szansą dla nas jest też podjęcie decyzji w sprawie budowy elektrowni nuklearnej i modernizacja w związku z tym drogi 216. W tym Via Maris, która byłaby nowym przebiegiem drogi 216. Co do karetki pogotowia pytał pan zdaje się radny Nowakowski. To nie są kompetencje należące do nas. Trzeba by Wojewodę o to zapytać, który odpowiada za organizację pogotowia na terenie województwa pomorskiego. I trudno mi się w tej chwili w tej części odnieść. Ja do tej pory nie słyszałem, że są problemy z tą kwestią. Ale tak jak powiedziałem to nie są kompetencje samorządu regionalnego. Jeśli chodzi o te strefy parkowania, o które pytał pan przewodniczący rady ja chętnie bym się zapoznał z tym wystąpieniem, które kierowaliście żeby państwa też wesprzeć. Rozumiem, że to jest jakiś problem taki horyzontalny nie dotyczących tylko Helu ale też wielu innych miast. Co do zwiększenia ilości pociągów tak jak powiedziałem proponuję żeby dyrektora Labudę i Mańkowskiego zaprosić. Ja chętnie wyślę. Wyślę tych ludzi, którzy bezpośrednio odpowiadają za ten kształt. Zwłaszcza, że zbliża się sezon turystyczny i oczywiście te problemy mogą być. Z całą pewnością dyrektor Mańkowski będzie w stanie poinformować państwa dokładnie jakie jest zainteresowanie ruchem pociągów także poza sezonem. Czy jesteśmy w stanie zwłaszcza w godzinach szczytu, powrotów z pracy i szkół zwiększyć ilość pojazdów. Być może mogą być problemy techniczne, nie da się ukryć wynikające z braku pojazdów. Bo co jakiś czas myślę, że państwo też o tym wiedzą każdy pojazd musi przechodzić przez serwis P2, P3, P4, P5. Wiem, że w tym przypadku w tym roku kilka takich pojazdów będzie musiało być wyłączonych a takie serwisowanie pociągu to jest kilka miesięcy. Na kilka miesięcy będą wyłączone pociągi z eksploatacji. No i dlatego też decydujemy się na kupno łącznie 31 pociągów. Chciałbym żebyście o tym też wiedzieli państwo, że dedykujemy z kasy wojewódzkiej w ciągu najbliższych 3 lat 1.200.000.000 zł na zakup nowych pociągów. Bo widzę, że przewoźnicy nie są w stanie zapewnić odpowiedniej ilości taboru więc Samorząd Województwa musi się w to zaangażować. Pan przewodniczący również zapytał, czy też może nie zapytał ale sformułował taką opinię, z którą się zgadzam, że w Polsce niestety system energetyczny nie jest przygotowany do tego żeby w znaczący sposób poprawić ilość energii wykorzystując odnawialne źródła energii. Nie wytrzymuje sieć energetyczna, w szczególności sieć średnich i niskich napięć. Niskie napięcia są proszę państwa o tym się często nie mówi w katastrofalnym stanie. Linie przesyłowe niskiego napięcia mają katastrofalny stan. Wymagają znaczących nakładów. PSE Operator przygotowuje się do takich inwestycji. Ja wiem, że każda inwestycja w jakiś spokój przechodzi przez Samorząd Województwa. Dostajemy wnioski o wyrażenie opinii na temat przebiegu i tak dalej i tak dalej. Widzę, że jest sporo przygotowanych inwestycji. Nie wiem czy oczywiście mają na to wystarczającą ilość środków finansowych ale wiem że takie zadania są przygotowywane. I rzeczywiście rozwiązaniem jakimś mogą być magazyny energii. My przewidujemy finansowanie ze środków europejskich również magazyny energii. Przewidujemy, że takie możliwości będą chciały wykorzystać niektóre gminy, które będą chciały stworzyć tak zwane wyspy energetyczne. Przy czym możemy finansować ze środków europejskich nie inne źródła na takich wyspach tylko właśnie magazyny energii. M a pan oczywiście pewną rację, że w tym kierunku powinniśmy iść. Proszę państwa bardzo dziękuję i za te zapytania, za tą troskę o jakość funkcjonowania wspólnoty samorządowej miasta Helu. Dziękuję jeszcze raz za zaproszenie i mam nadzieję, że oczywiście co jakiś czas może nie z dużą częstotliwością tak jak powiedziałem 123 gminy mamy i w wielu miejscach jestem zaproszony. Na przykład w piątek muszę być w Czersku, w Chojnicach i w Człuchowie. Więc krańce naszego województwa. Czasami jest tak, że podczas jednego dnia muszę przejechać 600 km żeby być w trzech różnych miejscach. No ale na razie póki co daję radę. Więc będę mógł za jakiś czas do państwa wrócić. Bardzo dziękuję.

Przewodniczący rady: Proszę panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Panie przewodniczący, szanowna rado przyznania zwrócę się tu również do pana marszałka Struka. Proszę państwa ja miałem to szczęście, że w 1988 roku rozpocząłem pracę w gminie Jastarnia. P rzez 8 lat byłem dyrektorem szkoły w Kuźnicy i wiecie pod kogo podlegałem? Pod tego faceta. On był wtedy naczelnikiem przez 2 lat a następnie przez dwie kadencję burmistrzem. I był to taki mój promotor, nauczyciel. Podglądałem jak on zarządza tą swoją gminą. To był złoty okres dla Jastarni. To co robił burmistrz Struk ze swoim zastępcą Zbyszkiem Chmarukiem zawsze budziło we mnie taką zazdrość. Czemu to u nas tak nie można. No i potem jak wróciłem do Helu i objąłem pierwszy raz urząd burmistrza to cieszyłem się, że Mietek Struk poszedł do województwa na marszałka bo wiedziałem, że już nie będę miał
z tyłu głowy zawsze, że muszę go gonić. Bo pewnie bym go nigdy nie dogonił jeżeli chodzi o rozbudowę i działanie w Helu bo dzisiaj nie mam takich problemów żeby się z kim ścigać. Hel już jest na swoim miejscu dzięki bardzo dobrej również współpracy z panem marszałkiem. Pan marszałek tak o wszystkim nie mówił ale my wspólnie z gminami z powiatu puckiego znamy te zagrożenia i te problemy związanych chociażby z Via Maris, czy też z elektrownią jądrową. I zdajemy sobie sprawę, że jako powiat pojedynczy nie jesteśmy na tyle silni dlatego zawsze występujemy do marszałka by objął takie przywództwo nie tylko nad powiatem puckim ale wejherowskim, lęborskim jak chociażby chodzi o przyszłą elektrownię jądrową. Bo tam jest jeszcze jedna ważna rzecz. Chcemy uczestniczyć w podziale tego tortu czyli podatków od nieruchomości. Bo sama gmina Choczewo i powiat lęborski  nawet gdyby robili drogi pozłacane, chodniki to nie są w stanie tych środków wykorzystać jakie będą spływały kiedyś docelowo jeżeli chodzi o podatki od nieruchomości. A uważamy, że ta strefa oddziaływań elektrowni również obejmuje nasz powiat, czyli też chcemy w tym uczestniczyć. I dlatego tu takie podziękowanie dla pana marszałka, że przewodzi nad nami. Proszę państwa osobiście chcę podziękować za tą drogę 216. Wszyscy już o tym mówili. Ja tylko przypomnę ostatnią kampanię wyborczą. Pan marszałek powiedział mogę publicznie zadeklarować i powiedzieć, że w tej kadencji droga będzie zrobiona. Panie marszałku dzięki za dotrzymanie obietnicy. Wspólnie no miasto też się trochę tam przyczyniło ale jest inwestycja. Ona w dużej mierze wpływa na rozwój naszego miasta. Panie marszałku żeby być marszałkiem takim jakim pan jest trzeba faceta, który jest nieugięty, który jest silny, który jest zahartowany w bojach i dziękując panu za to, co pan robi dla województwa, dla naszego powiatu i dla gminy Hel chciałbym panu przekazać taki mały upominek. Kogoś, to jest postać, która w sobie zawiera te cechy: siła, odwaga, nieugiętość. To jest kopia naszego helskiego Neptuna.

Przewodniczący rady: Dobrze. Ja się dołączam oczywiście jak cała rada do słów pana burmistrza i podziękowań, które przekazał. Proszę państwa zanim ogłoszę przerwę panie marszałku bardzo dziękuję, że przyjął pan nasze zaproszenie. Ufam, że będzie pan korzystał w miarę możliwości z kolejnych bo takowe na pewno będą. Apel oczywiście przekażę. No i myślę, że w dalszym ciągu będzie ta nasza współpraca się układała tak, co najmniej jak do tej pory. Także dziękuję bardzo. Proszę państwa ogłaszam przerwę do godziny, przepraszam muszę spojrzeć. Do godziny 11:10.

8. Sprawozdanie burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym.

Przewodniczący rady: Proszę państwa przychodzimy, kończymy przerwę przechodzimy do punktu 8 Sprawozdanie burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym. Proszę panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Panie przewodniczący, szanowna rado ponieważ od pierwszego kwietnia przebywałem na urlopie do 19 kwietnia dlatego też sprawozdanie w tej kadencji po raz pierwszy przedstawi zastępca burmistrza. Ponieważ on sprawował urząd, nadzorował, kierował urzędem. Bardzo proszę. Oczywiście są tam rzeczy, które działy się przede wszystkim w tym czasie kiedy byłem na urlopie ale część z nich już po powrocie. Jeżeli będzie trzeba to coś dopowiem.

Zastępca burmistrza Helu: Dziękuję bardzo. Tak jest proszę państwa dwa tygodnie zastępowałem samodzielnie pana burmistrza i w tym czasie otrzymaliście państwo też to sprawozdanie na piśmie ale króciutko: spotkał się z prezesem zarządu EKOHEL. Oczywiście nie byliśmy sami tylko ze współpracownikami, którzy odpowiadają za sprawy związane
z gospodarką wodno-ściekową zarówno po stronie urzędu jak I po stronie spółki.
I rozmawialiśmy na temat tego, co się aktualnie dzieje jeżeli chodzi o plany związane z rozbudową rozwojem sieci wodno-kanalizacyjnej głównie jeżeli chodzi o ulicę Bałtycką i Sosnową bo tam jest planowana rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej a także dawny teren dawnego portu wojennego i tego całego obszaru przy ulicy Dworcowej zaraz za ujęciem wody. Tam się mocno w tej chwili rozbudowuje. Już zaczęło rozbudowywać nasze miasto. Jest planowane pewnie w najbliższym czasie jeszcze kilka inwestycji w tym zakresie i dlatego jest nam niezbędne właśnie budowanie nowej sieci wodno-kanalizacyjnej. W związku z tym takie prace toczą się od jakiegoś czasu. Powstała koncepcja jeszcze w ubiegłym roku rozwoju sieci wodno-kanalizacyjnej i na bazie tej koncepcji planowane są już konkretne rozwiązania. I na ten temat na jakim etapie aktualnie jesteśmy i co w najbliższym czasie powinno się tutaj zadziać rozmawialiśmy. Myślę, że to jest temat tak istotny i tak ważny, że jeżeli już to nabierze rzeczywiście jakiś konkretnych ram wówczas to taki temat odrębnie wspólnie ze spółką powinniśmy chyba tutaj jeszcze na sesję informacje w tym zakresie przedstawić. Ponieważ to będzie się wiązało na pewno ze znacznymi środkami koniecznymi zarówno po stronie spółki ale też i w budżecie gminy. I dlatego jak to już nabierze odpowiednich tak jak powiedziałem odpowiedniego kształtu i konkretów to wówczas na pewno takie informacje trzeba będzie też tutaj państwu przekazać. Kolejny punkt złożyłem zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w zakresie uszkodzenia mienia komunalnego na ulicy Kaszubskiej. Dosłownie chyba wczoraj z tego, co pamiętam wpłynęło z Policji takie zawiadomienie, że wszczęte zostało dochodzenie w tej sprawie. Z darzył się niestety przypadek, że pewnej nocy sprawca na gorącym uczynku, że tak powiem złapany został. Uszkodził kosze na śmieci, ten taki pojemnik do zbierania butelek Pet ale sprawa ta została na szczęście szybko wykryta przez okolicznych mieszkańców, zgłoszona awaryjnie do oficera dyżurnego policji skierował patrol i na gorącym uczynku tak jak powiedziałem sprawca został złapany. Szkody zostały wycenione. Zgłosiliśmy to do protokołu tego przyjęcia zawiadomienia i sprawca na pewno zostanie w tym zakresie również zobowiązany do naprawy tej szkody , którą miastu została wyrządzona. Mówimy o kwocie ponad 2000 zł. Tyle kosztowała naprawa tych uszkodzeń, które zostały wtedy zrobione. Byłem na spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim dotyczącym programu Pomorskie Kąpieliska. Jest kilka takich programów strategicznych realizowanych ze środków właśnie to o czym mówił pan marszałek w ramach planowanych tych środków europejskich. Zarówno tego funduszu europejskich dla Pomorza tego [niezrozumiałe] Regionalnego Programu Operacyjnego. Jednym z takich nowych właśnie programów, który powstał i jest realizowany właśnie w ramach tych środków będzie pomorskie kąpieliska. Generalnie chodzi o to, co już możemy widzieć i nawet jak się wchodzi na stronę Urzędu Marszałkowskiego Departamentu Turystyki poświęcone właśnie programowi Pomorskie Kąpieliska to jako przykład infrastruktury kąpieliskowej domniemuję, że taki przykład dosyć pozytywny jest nasza 'mała plaża'. Państwo pamiętacie zrealizowaliśmy taki projekt zagospodarowanie właśnie 'małej plaży'. Są kładki, jest domek dla ratowników, sprzęt i tutaj jak gdyby w tym zakresie będziemy mieli okazję i tego dotyczy ten projekt również inne kąpieliska a mamy jeszcze oprócz 'małej plaży' 2 takie na dzień dzisiejszy przynajmniej. To jest Cypel, 'duża plaża'. Również będziemy mogli sięgnąć po środki na zagospodarowanie kąpieliska w podobny sposób. Głównie tu chodzi właśnie o dostosowanie dla potrzeb osób też z różnymi rodzajami niepełnosprawności, matek z dziećmi na wózkach. To jest jeden aspekt żeby stały się bardziej dostępne te nasze kąpieliska a drugi to właśnie wyposażenie w odpowiedniej jakości sprzęt ratowniczy. Począwszy od łodzi motorowych, którymi ci ratownicy będą mogli akcje ratownicze w razie potrzeby prowadzić ale też ten drobniejszy, czyli koła ratunkowe, te deski takie pływające czy sprzętu ratownictwa medycznego. Taki podstawowy, który też może na plaży służyć. Na pewno będziemy się do tego przygotowali. Tu z tego, co na tym spotkaniu padło prawdopodobnie w przyszłym roku zostaną już też ogłoszone nabory wniosków w tym zakresie. Pozostałe czynności, które już tutaj są właściwie realizowaliśmy już tutaj wspólnie z panem burmistrzem ale rozumiem [niesłyszalne] pan burmistrz jak będzie chciał tutaj dodać coś na koniec to doda. Spotkaliśmy się z przedstawicielami Solo Bio Energy SA firmy, która przejęła od Zespołu Zarządców Nieruchomości administrowanie, własność i właściwie zarządzanie ciepłownią przy ulicy admirała Steyera. Tą ciepło w nią , która jest jeszcze w tej chwili ciepłownią gazową. Ale już część państwa zwróciła uwagę, że już tam powstał silos, który nie jest na gaz ale będzie przeznaczony do peletu. I ta kotłownia docelowo jako podstawowe źródło ciepła ma mieć właśnie pelet. Gaz zostanie ale jako takie źródło, które w szczytowym zapotrzebowaniu, czyli przy na przykład dużych mrozach będzie uzupełniał o i jak gdyby umożliwiało dopełnienie tej potrzebnej mocy cieplnej dla wszystkich budynków, które z tego korzystają. Rozmawialiśmy tutaj ewentualnie o możliwości podłączenia innych budynków, które dzisiaj nie korzystają ponieważ tutaj tak jak zapewniają przedstawiciele cena energii, którą będą właśnie pochodzącej z ciepłowni jej podstawowym źródłem będzie pelet. Na pewno będzie konkurencyjna i będzie mogła stanowić alternatywę nawet dla indywidualnych rozwiązań. Czekamy na konkrety . Zobowiązaliśmy się przesłać jak gdyby różne informacje na temat obiektu który mógłby wykorzystać między innymi mówiliśmy tutaj być może o szkole, hali sportowej, tych najbliżej położonych też obiektach. Ale to wszystko będzie zależało od oferty, którą dostaniemy i od tego czy rzeczywiście ekonomicznie będzie to konkurencyjne do tego, co dzisiaj jest w tych obiektach. Także firma chce działać, chce się rozwijać. Szuka nowych odbiorców ciepła bo im więcej odbiorców to też jest oczywiste tym te koszty rozkładają się jak gdyby na większą liczbę odbiorców i są one wtedy oczywiście też niższe. Dalej szkoła na pewno pan dyrektor tutaj wspomni być może o tym, co się działo w ubiegłym tygodniu z organizowanych przez szkołę przedsięwzięciach w ramach tygodnia Be The Change. Przedsięwzięcie związane generalnie z ekologią, ochroną środowiska, gospodarką odpadami. Dużo się działo. Część państwa wiem, że uczestniczyła w tych przedsięwzięciach. Ja też miałem okazję być na jednej z takich imprez a dokładnie Festiwalu Piosenki Ekologicznej. Kto był tobie że dużo się działo. Było to bardzo fajne ale relacje są na stronie internetowej szkoły. Już zauważyłem z każdego dnia tego, co się tam działo. Warto zajrzeć, warto zobaczyć bo chociażby to, że bardzo osób w tym uczestniczyło i to oczywiste uczniów szkoły, nauczycieli ale też rodzice, mieszkańcy, którzy przyszli właśnie. To świadczy, że potrzebna była taka impreza ale też, że spodziewali się wszyscy czegoś ciekawego i chyba się nie zawiedli. Tu już ja nie uczestniczyłem, uczestniczył tylko pan burmistrz z panem przewodniczącym
w uroczystej sesji Rady Miejskiej z okazji 50 rocznicy nadania Jastarni praw miejskich. Ta uroczystość miała miejsce w ubiegły piątek. Tu z kolei ja brałem udział w walnym zebraniu członków Stowarzyszenia Północnokaszubska Lokalna Grupa Rybacka. W poniedziałek miało miejsce to walne zebranie. To było takie zebranie związane z przyjęciem sprawozdania z rocznej pracy zarządu stowarzyszenia ale też istotne bo poświęcone zmianom w statucie stowarzyszenia. Zmianom, które jak gdyby wymogły nowy okres finansowania. To o czym też mówił pan marszałek, że duże pieniądze też z budżetu samorządu wojewódzkiego zostaną na te cele przeznaczone. Właśnie na działanie i dysponowanie środków przez Północnokaszubską Lokalną Grupę Rybacką. Musiały zostać dokonane zmiany w statucie dotyczące jak gdyby utworzenia nowych organów i rozszerzenia też składu osobowego niektórych organów właśnie w związku z dostosowaniem do tych nowych potrzeb tak żeby można było te środki realizować. To udało się z powodzeniem. Sprawnie i szybko zostało to przeprowadzone. Nie było tutaj czasami bywały przy tych wyborach personalnych ba poprzednich takich tego typu zebraniach różnego rodzaju spory kto powinien w tych organach zasiadać ze względu na ograniczoną liczbę miejsc a dużą liczbę tych, którzy chcieliby tam w tych pracach tych organów uczestniczyć. Nie zawsze aspiracje były zakończone sukcesem ale tym razem udało się pogodzić tutaj wszystko i sprawnie i szybko po zebraniu zostało przeprowadzone i mamy w tej chwili powołane już nowe organy. Rozszerzony zarząd stowarzyszenia, nową radę do spraw rybackiej strategii bo jedna pozostała ta której ja mam zaszczyt przewodniczyć. Rada do spraw lokalnej strategii rozwoju będzie kontynuowała swoją pracę ale musiała zostać do jak gdyby oddzielnie strategii rybackiej powołana nowa. To się udało i jak tylko teraz znowuż to, co mówił pan marszałek zostaną zatwierdzone te wszystkie programy przez odpowiednie instytucje państwowe i unijne to na pewno też rozpoczną się nabory. I znowuż i przedsiębiorcy, i mieszkańcy, i gmina będziemy mogli korzystać z tych środków finansowych. Pan burmistrz spotkał się z prezesem zarządu Pekabex Sp. z o.o. To jest firma, która buduje budynek ten mieszkalny przy kościele zaraz. I tu rozmawialiśmy, głównie rozmawiał pan burmistrz na temat porozumienia, które już zawarliśmy na temat zagospodarowania takiego terenu gminnego, który jest przyległy. O tym informowaliśmy wcześniej z tego, co pamiętam w prezentacji planów związanych z zagospodarowaniem dróg i terenów. Prezentowaliśmy zagospodarowanie właśnie tego placu teraz zostało już zawarte formalne porozumienie i firma na własny koszt zagospodarowuje teren gminny. Głównie to będzie teren zielony ale też powstaną miejsca parkingowe. Z tego co pamiętam 14 chyba miejsc parkingowych, które z powodzeniem bo tyle mniej więcej dzisiaj samochodów na tym terenie parkuje okolicznych mieszkańców. Także tu powinni oni dalej z tego móc korzystać i dalej się tam powinny te wszystkie samochody zmieścić. A na pewno będzie to już w sposób estetyczny a przede wszystkim dużo, dużo więcej zieleni, która tam będzie zrealizowana. Powstanie i będzie na pewno powodować, że ten teren będzie bardziej przyjazny. Wczoraj mieliśmy przyjemność spotkać się z osobami tak jak co roku prowadzącymi działalność w zakresie przewozów melexami i powtórzyliśmy te zasady które obowiązują. Obowiązywały w poprzednich latach ale główny tutaj nacisk był na zmianę organizacji przede wszystkim parkowania i postoju tych melexów tutaj na bulwarze ulicy Morskiej. Jak wiadomo został zakończony etap III. Zmienił się układ tutaj ulicy i dlatego też to poruszanie melexami a przede wszystkim to parkowania ulegnie zmianie. Przy dworcu oczywiście w tym roku też tak jak do tej pory było to już zdają sobie sprawę z tego osoby, które prowadzą tą działalność, że tam będzie to troszeczkę musiało inaczej wyglądać niż do tej pory. Nie ma możliwości podjechania pod dworzec, trwa remont
i w związku z tym też w inny sposób będą musieli sobie poradzić z tym żeby pasażerów, którzy będą chcieli skorzystać z tego dworca, spod te go dworca zabrać. Podpisałem akt notarialny. Lokal mieszkalny został sprzedany kolejny przy ulicy Wiejskiej 109. Tam jeszcze chyba to był ostatni, który pozostał. I komunalne także chyba już wszystkie zostały sprzedane. Trwały intensywnie dalej prace przy realizacji inwestycji miejskich. Cześć się po kończyła w tym czasie. Boisko przy szkole, tutaj Bulwar Nadmorski, praktycznie ukończony już jest ten skwerek rybacki ze starówką .to państwo widzicie bo to są obiekty, które już widać. Już funkcjonują. Prawie że bo boisko szkolne jest wykorzystywane. Tutaj Bulwar Nadmorski też. Sterówka no myślę, że na weekend uda się żeby była też już dostępna w pełni i otwarta, żeby było tam już widać w środku też to tam chcieliśmy zrobić. I co tam rzeczywiście powstało. No i materiały na dzisiejszą sesję. I to jest wszystko. Jeżeli pytania macie państwo.

Przewodniczący rady: Dziękuję, pan radny Łazur proszę.

Radny Łazur: Ja mam do pana burmistrza pytanie odnośnie punktu nr 8. Chodzi o podpisanie tej umowy na budowę parkingu przy tym bloku. Znaczy w jakiej formie to zostało podpisane. Czy to jest na piśmie i jaki jest ewentualny numer tego porozumienia żeby można było mieszkańcom, którzy korzystają z tego parkingu ich poinformować, na jakiej podstawie oni mogą korzystać z tego parkingu, dziękuję.

Zastępca burmistrza Helu: Na dzień dzisiejszy zostało podpisane porozumienie na temat zagospodarowania tego terenu. Tak jak powiedziałem. Gro tego terenu to będzie teren zielony. Skwerek powstanie. Natomiast będą też przylegające do ulicy Żeromskiego utworzone miejsca parkingowe w liczbie 14 sztuk ogólnodostępne. 14 samochodów będzie tam mogło parkować na zasadzie kto pierwszy ten lepszy, tak jak dzisiaj to się odbywa, tak. Oczywiście strefa płatnego parkowania w sezonie, czyli od 1 czerwca do 30 września, czyli tam trzeba będzie uiścić opłatę. Ale tu się nic nie zmienia. To jest dokładnie tak jak było a porozumienie jak gdyby dotyczy tego, które zostało podpisane przez nas, że firma jak gdyby w ramach tego, że wykorzystywała wcześniej częściowo ten teren a chce żeby otoczenie budynku, który jest ich główną inwestycją było też przyjazne na własny koszt wykona zatwierdzony przez nas też wspólnie ten projekt zagospodarowania właśnie głównie na teren zielony. Ale też z miejscami ogólnodostępnymi, miejscami parkingowymi dla okolicznych mieszkańców. Nie dla właścicieli czy tam najemców tych apartamentów, które powstają. Bo oni mają swój parking. To państwo wiecie, podziemny. To będą ogólnodostępne miejsca parkingowe. Tak jak na dzień dzisiejszy korzystają z tego wyasfaltowanego placu, który tam się na ten moment znajduje.

Przewodniczący rady: Czy satysfakcjonuje odpowiedź?

Radny Łazur: Wydaje mi się, że jeżeli jest porozumienie to powinno być na piśmie konkretnie.

Zastępca burmistrza Helu: Jest na piśmie.

Radny Łazur: A jest na piśmie?

Zastępca burmistrza Helu: Tak.

Radny Łazur: A czy mógłby pan burmistrz mi takie pismo przesłać bo po prostu chodzi o to, że po 5 czy 10 latach komuś coś się zmieni i będzie z tym problem. A jeżeli jest porozumienie dwóch stron to dla mnie jest wiążące już do samego końca. Chyba, że się zmienią warunki załóżmy zagospodarowanie tego terenu.

Zastępca burmistrza Helu: Porozumienie panie radny spokojnie bo oczywiście nie ma problemu najmniejszego żeby ten tekst tego porozumienia udostępnić. Natomiast tam jest wyraźnie napisane, że po wykonaniu nakłady zostaną przekazane na własność gminy. Gmina staje się właścicielem tych nakładów, czyli tych miejsc parkingowych. My będziemy nimi zarządzali, nie ta firma tak. I to jest zapisane ale ja oczywiście prześlę mailem. Nie ma najmniejszego problemu tekst tego porozumień.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Czy są jeszcze pytania?

Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.

9. Sprawozdanie burmistrza z wykonania uchwał rady. 

Przewodniczący rady: Jeżeli nie proszę państwa punkt 9 Sprawozdanie burmistrza z wykonania uchwał rady. Otrzymali państwo sprawozdanie. Czy ktoś z państwa chciałby w tej sprawie zabrać głos, zadać pytanie, pan burmistrz coś uzupełnić? Również nie widzę zgłoszeń.

10. Wnioski i informacje:

Przewodniczący rady: W takim razie przechodzimy do punktu 10 Wnioski i informacje. Jako pierwsze Sprawozdanie z działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego. Uzyskane efekty, problemy, potrzeby i perspektywy działań w 2023 roku. Proszę bardzo pani dyrektor.

Dyrektor MBP w Helu: Bardzo dziękuję. Działalność Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Helu w roku 2022. Rok 2022 rozpoczęłyśmy od statystyki, podsumowania roku wcześniejszego. Wiadomo to zwykłe prace, które narzuca kalendarz ale już 13 stycznia zaprosiłyśmy dzieci i młodzież do 15 roku życia do udziału w konkursie Moja babcia, mój dziadek. Celem konkursu było ożywienie tradycji rodzinnego świętowania Dnia Babci i Dziadka. Aktywizacja twórcza czytelników biblioteki. Odkrywanie talentów plastycznych i literackich , promowanie aktywnego uczestnictwa w kulturze, wspieranie uzdolnionych dzieci, umożliwienie prezentacji ich umiejętności artystycznych. To są prace, które zostały do nas dostarczone, nagrodzone w konkursie. W styczniu zaprosiłyśmy również dzieci i młodzież do 15 roku życia do uczestnictwa w konkursie Zamaskowane karnawał, który polegał na wykonaniu niepowtarzalnej maski karnawałowej. Celem konkursu było rozwijanie kreatywności, wyobraźni czytelników biblioteki i mieszkańców Helu. Nasze konkursy głównie kierujemy właśnie do mieszkańców Helu wszystkich i czytelników biblioteki. Promowanie aktywnego uczestnictwa w kulturze w czasie ogłoszonego stanu epidemii, pogłębienie więzi rodzinnych przy wspólnym tworzeniu masek karnawałowych oraz pogłębienie umiejętności plastycznych. W lutym, od 14 do 25 lutego podczas ferii zimowych przygotowałyśmy dla dzieci i młodzieży zabawy, zadania do wykonania i pytania na każdy dzień, mające na celu promocję książki i czytelnictwa. Dla uczestników zabawy, którzy prawidłowo wykonali wszystkie zadania w danym tygodniu przewidziane były nagrody. W lutym zaprosiłyśmy również młodzież od 16 roku życia i osoby dorosłe do udziału w konkursie Miłość z fotografii. Zadanie polegało na zrobieniu zdjęcie swojej miłości a celem konkursu było rozwijanie kreatywności i wyobraźni czytelników biblioteki i mieszkańców Helu, promowanie aktywnego uczestnictwa w kulturze w czasie ogłoszonego stanu epidemii, zwrócenie uwagi na piękno i różnorodność pojęcia miłość, kształtowanie wrażliwości na piękno otaczającej przyrody. I na zdjęciu zaprezentowane jedno z ciekawszych chyba jedna z ciekawszych prac. Rodzina, miłość rodzinna, miłość do książki. Jak najbardziej takie działanie pro czytelnicze. Marzec. W marcu zaprosiłyśmy czytelników biblioteki i mieszkańców miasta do udziału w konkursie Czytelniczki z helskiej uliczki, którego celem było między innymi zwrócenie uwagi na piękno i różnorodność pojęć kobiecość, kobieta oraz na role jakie kobieta pełni w społeczeństwie a także promowanie czytelnictwa i obecności książki w życiu codziennym. Tu sporo otrzymałyśmy prac ale z uwagi na RODO jak mi wcześniej pani informowała nie przedstawia tych prac na sesji. W kwietniu zorganizowałyśmy akcję wymiany roślin pod nazwą Kwiatoteka. To akcja, która cieszy się dużym zainteresowaniem. W statystykach w tej opisowej, którą złożyłam Państwu tam są do każdej tej naszej inicjatywy jest przedstawiona liczba osób biorących udział w danej akcji. Przygotowałyśmy świetny regał kwietny, na którym znalazły się zielone roślinki gotowe do zasadzenia w domu. Kwiatoteka to miejsce adopcji, wymiany roślin. Ale akcja ma na celu zachęcenie mieszkańców miasta i turystów wypoczywających w Helu do odwiedzenia biblioteki, wypożyczenia książki a przy okazji adopcji roślin. 12 kwietnia zaprosiłyśmy dzieci i młodzież do 18 roku życia do udziału w zabawie Pisanki Szukanki, która polegała na znalezieniu jednej pisanki wielkanocnej ukrytej w przestrzeni publicznej naszego miasta. Przyniesienie jej do biblioteki i udzielenie prawidłowej odpowiedzi na pytanie znajdujące się na pisance. A celem zabawy było ożywienie tradycji wielkanocnych, promowanie aktywnego uczestnictwa w kulturze. To zabawa, która również cieszy się dużym zainteresowaniem. Z tego roku zostało jeszcze jedno jajko, które gdzieś jest ukryte na terenie naszego miasta. 13 kwietnia 2 uczestniczki warsztatów wokalnych organizowanych przez naszą bibliotekę wzięły udział w 13 Gali Finałowej Powiatowego Konkursu Piosenki Bursztynowe Klucze. Wydarzenie to organizuje I Liceum Ogólnokształcące w Pucku i jedna z uczestniczek zdobyła wyróżnienie. Państwo na pewno orientują się na czym ten konkurs polega. On jest skierowany do utalentowanej młodzieży naszego powiatu. I już po raz trzynasty gala finałowa. Dostać się do finału nie jest, nie jest wcale łatwo. W maju zaprosiłyśmy czytelników, mieszkańców Helu do wzięcia udziału w konkursie Żywa okładka, w którym inspiracją była książka. Zadanie polegało na odzwierciedleniu okładki wybranej książki, wykonaniu fotografii i przesłaniu takiego zdjęcia wraz ze zdjęciem oryginalnej okładki do biblioteki. Celem konkursu była promocja biblioteki, popularyzacja czytelnictwa uwrażliwienie na kulturę i sztukę w różnych wymiarach oraz rozwijanie kreatywności i wyobraźni wśród czytelników i mieszkańców naszego miasta. Dwie bardzo ciekawe prace, odwzorowane idealnie. 20 maja 2 uczestniczki zajęć wokalnych organizowanych przez naszą bibliotekę wzięły udział w 8 Przy morskim Festiwalu Piosenki Złota Nutka Króla Maciusia, zajmując na nim pierwsze i trzecie miejsce w swoich kategoriach. W czerwcu większość uczestników zajęć wokalnych zaprezentowała swoje umiejętności na scenie na bulwarze podczas obchodów Święta Miasta. W lipcu, od lipca rozpoczęłyśmy realizację zadania ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 20 na lata 2021-2025. Dofinansowania dla bibliotek na zakup nowości wydawniczych oraz usług zdalnego dostępu do książek w formach e-booków i lub audiobooków lub synchrobooków. Helska biblioteka otrzymała dofinansowanie w wysokości 5. 795,00 zł, co stanowi 20% wszystkich wydatków na zakup książek. Jak zawsze to czytelnicy biblioteki mieli wpływ na realizację zadania i mogli zgłaszać swoje propozycje tytułów, autorów książek, które chcieliby znaleźć na naszych półkach. W okresie letnich wakacji od początku lipca do końca sierpnia zorganizowałyśmy zabawę skierowaną do dzieci i młodzieży w wieku do 18 roku życia będących czytelnikami helskiej biblioteki. Każdy uczestnik zabawy otrzymywał kartę do zbierania naklejek. Przy każdym wypożyczeniu co najmniej jednej książki otrzymywał zadanie do wykonania a za poprawne wykonanie zadania otrzymywał naklejkę. Po zebraniu kompletu 10 naklejek uczestnik zabawy losował nagrodę. Jednego dnia można było dostać jedno zadanie. Celem zabawy była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży a tematyką zadań była między innymi historia naszego miasta, jego kultura oraz twórczość patrona biblioteki, naszej biblioteki Stefana Żeromskiego. 2 września zaprosiłyśmy czytelników, mieszkańców Helu na imieniny biblioteki obchodzone w dniu imienin jej patrona Stefana Żeromskiego. Tort imieninowy ozdobiły prace uczestników zabawy Granie w czytanie. Tutaj portret Stefana Żeromskiego wypoczywającego pod ukochaną helską sosną i krótki wierszyk o naszym mieście. Bardzo dużo prac wpłynęło. To też taka zabawa ciesząca się dużym zainteresowaniem w okresie wakacji również wśród turystów wypoczywających w Helu. We wrześniu zapytałyśmy mieszkańców naszego miasta jakimi zajęciami w bibliotece byliby zainteresowani. Czy warsztatami artystycznymi, czy spotkaniami z ludźmi kultury. A od października rozpoczęły się warsztaty wokalne i emisji głosu dla dzieci i młodzieży po długiej przerwie już w formie zajęć stacjonarnych. Niestety bez zajęć grupowych. Na razie jeszcze nie realizujemy zajęć które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem skierowanym do rodziców i małych dzieci Śpiewające brzdące. I od października do grudnia realizowałyśmy zgłoszony przez mieszkankę naszego miasta pomysł na warsztaty artystyczne Wyplatamy makramy. Od października do grudnia gościłyśmy w bibliotece uczniów helskiej biblioteki i przedszkolaków ze starszych grup na tematycznych lekcjach bibliotecznych. I też od października do końca listopada takie są warunki, że do 30 listopada jest ostateczny termin realizacji zakupu książek w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przez cały rok od stycznia do grudnia włączamy się w akcję Instytutu Książki Mała Książka Wielki Człowiek, która ma na celu przypomnienie o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania. Już w pierwszych miesiącach życia dziecka wspólna lektura może stać się nie tylko wielką przyjemnością ale przede wszystkim wspaniałą okazją do budowania bliskości oraz silnych i trwałych więzi rodzinnych. W ramach akcji w naszej bibliotece można odebrać wyprawki czytelnicze dla dzieci do 6 roku życia. Warunkiem otrzymania bezpłatnej wyprawki jest zapisanie dziecka do biblioteki. W grudniu też przygotowałyśmy taką zabawę online Biblioteczny kalendarz adwentowy. Przez 24 dni codziennie na naszej stronie internetowej, na portalach społecznościowych pojawiało się zadanie do wykonania popularyzujące czytelnictwo, zwyczaje i tradycje świąteczne. A za wykonanie niektórych zadań dla uczestników zabawy czekały słodkie niespodzianki. Jak to w kalendarzu adwentowym bywa. To zakupy, nasz wkład własny. Zakup książek oraz dostęp do Legimi. Tą ofertę, informację jak to działa państwo znają bo przedstawiam to już od 2020 roku. Nasi czytelnicy mają możliwość skorzystania z ebooków, audiobooków i synchrobooków na platformie Legimi. Konkursy, które przygotowałyśmy i w których brali udział uczestnicy zajęć wokalnych, akcje które zorganizowały śmy. Akcja Mała Książka Wielki Człowiek zapewnia wyprawki również w języku ukraińskim. Również Legimi od zeszłego roku ma ofertę książek w języku ukraińskim. W 2022 roku w helskiej bibliotece szacunkowo pojawiło się około 100 obywateli Ukrainy, którzy korzystali z różnych form pomocy i usług realizowanych przez naszą bibliotekę. W 2022 jako czytelnicy zarejestrowały się 3 osoby wśród obywateli z Ukrainy, które łącznie wypożyczył y 56 dokumentów bibliotecznych. W 2022 zakupiono 70 tytułów książek w języku ukraińskim. Koszt zakupu tych publikacji wyniósł 2.427, 21 zł. Ponadto w naszej bibliotece dostępne są zbiory dla użytkowników z niepełnosprawnością wzroku. Książki z powiększoną czcionką. Na koniec grudnia miałyśmy 76 woluminów oraz audiobooki na płytach CD. 176 różnych tytułów. Realizujemy od zeszłego roku prowadzimy konto na Instagramie. Nowość, która u nas była. Fanpage na Facebooku to już dobrych kilka dobrych lat. Strona internetowa również. Ale też dla osób starszych, chorych od wielu lat ale nie wiem wydaje mi się, że osoby starsze mają pewne jakieś takie opory a nie powinny prowadzimy książkę na telefon. Naprawdę szanowni państwo jeżeli macie problem z wyjściem z domu, zadzwońcie pod wskazany adres taka książka zostanie dostarczona zupełnie bezpłatnie. Można przekazać podczas rozmowy telefonicznej swoje preferencje. Dostosujemy się, przyjdziemy do państwa z wyborem kilku książek i po przeczytaniu książkę odbierzemy. Wymienimy na nową. Także to rok 2022. Dziękuję. A 2023 bo pan przewodniczący tak zaznaczył plany na 2023. Ja w sumie czekam cały czas na rozstrzygnięcia różnych projektów, w których składałam wnioski. W tym roku wyjątkowo późno zostały one wszystkie ogłoszone. I tak jak w zeszłym roku o tej porze na przykład projekt Blisko, bardzo ciekawy młody projekt trzecia edycja dopiero jego wystartowała Blisko biblioteka lokalność inicjatywy społeczność kooperacja oddolność. Zadania dwu letnie. W tym czasie już były wyniki a w piątek dopiero zakończył się nabór. Także żeby te plany były zrealizowane czekam na rozstrzygnięcie. To pewnie będzie gdzieś lipiec i będziemy mogły taką mam nadzieję z ciekawą ofertą działalności kulturalnej wyjść do mieszkańców miasta. Zawiązać trwałe, silne partnerstwa. Bo pojawia się już od jakiegoś czasu duży problem. Nie mówię, że on mocno dotyka naszą bibliotekę bo akurat pewnie z uwagi na położenie geograficzne, turystyczna miejscowość jesteśmy w takiej czołówce czytelniczej. Ale spadek czytelnictwa jest odczuwalny silnie a województwo pomorskie jest na niechlubnym ostatnim miejscu w Polsce. I 18 kwietnia uczestniczyłam w takiej konferencji organizowanej przez marszałka Mieczysława Struka, dyrektora Miejskiej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Jarosława Zalisińskiego dotyczącej właśnie czytelnictwa w województwie pomorskim. W 2022 były prowadzone badania, w których wzięły udział wszystkie biblioteki pomorskie i samorządy, które chciały. Takie były do nich kierowane też prośby w tym badaniu i część połowa badań podsumowanie zostało przedstawione na tej konferencji. Badania pod kierunkiem prof. Cezara Obracht - Prondzyńskiego prowadzone w Pomorskim Centrum Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego. T o, co się dzieje jest my to widzimy wszyscy. Bo to taki problem robi się globalny, że społeczeństwo się starzeje. Że tym czytelnikiem jest senior. Młodzież bardzo licznie odchodzi od bibliotek. Na razie zostały przedstawione na konferencji statystyki. W dalszej części mają być podawane jakieś rozwiązania, kierunki, w których biblioteki powinny podążać. Tak jak mówię my mamy blisko 22% czytelnictwa mimo, że tych czytelników liczbowo państwo to widzą bo ja zawsze w tych sprawozdaniach odnoszę się do roku ubiegłego. Czytelników jest mniej. W 2021 było 645. W zeszłym roku 618. To liczbowo jest mniej. Ale już mieszkańców mniej tak. Także procentowo nie spadło to czytelnictwo u nas. Ale na przykład Kosakowo ma 21000 mieszkańców i 5% czytelników. No to już zaczyna się robić u nich nieciekawie. Czy Puck jak rozmawiałam z biblioteką w Pucku, Puck ma 11 tyś. mieszkańców i 10% czytelników. T o też już ten problem się pojawia. U nas troszkę nakręca rustyka nie ukrywajmy. Ale wczoraj jeszcze wysyłałam takie dane do Instytutu Książki o czytelnictwie seniorów. Seniorzy u nas stanowią niecałe 18% czytelników. Ale w wypożyczeniach jest to ponad 55% książek. Na dzień wczorajszy seniorzy powyżej 60 roku życia wypożyczyli z helskiej biblioteki 705 książek na 1266. No to musimy jakby iść w tym kierunku. Za chwilę będziemy wszyscy obserwować, że te największe nakłady jednak będą szły na tych seniorów. Bo oni będą najliczniejszą grupą, największymi odbiorcami. Ale co robić z młodzieżą? No i takie mamy problemy. Takie będziemy podejmować działania żeby to zmniejszyć. Aczkolwiek nie jest to tylko i wyłącznie rola dla bibliotek. Bo czytelnik niestety ale wychodzi z rodziny. I to wszystko wiemy. Jeżeli w rodzinie się nie czyta to on do nas nie trafi. Jeżeli małego dziecka nie przyprowadzi rodzic, to dziecko nigdy do tej biblioteki może nie trafić. Pojawi się może na lekcji bibliotecznej, przy współpracy ze szkołą ale na stałe nie trafi. Jesteśmy też takim społeczeństwem coraz bardziej to młodsze pokolenie społeczeństwem obrazkowym. Bardziej przemawia do nas obrazek, emotikon. Dzieci, to nie jest tajemnica prawda nie ujmując nikomu bo nie mam nic złego na myśli ale dzieci nie potrafią się koncentrować się długo na dłuższym tekście pisanym, więc jak mają sięgnąć po grubą książkę. Takie pojawiają się problemy. Mam nadzieję, że po tych badaniach też wspólnie ze wszystkimi bibliotekami będziemy podejmować kierunki naszych działań. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Czy są pytania do sprawozdania? Państwo otrzymali sprawozdanie też na piśmie więc rozumiem, że wszyscy się zapoznali. Pani dyrektor przedstawiła bardzo szczegółowo. Żeby nie kończyć tak pesymistycznym akcentem chciałbym tylko dodać, że w czwartek usłyszałem opracowanie innej pracowni badań. Nie potrafię w tej chwili przytoczyć jej nazwy, która podała że ten rok w Polsce jest pierwszym rokiem, gdzie średnie czytelnictwo wśród młodzieży wzrosło i wynosi 3 książki rocznie.

Dyrektor MBP w Helu: Ja mówię tu, odnoszę się do województwa pomorskiego. Sami badacze mówią nie wiadomo dlaczego pomorskie na końcu, gdzie gospodarka bardzo wysoko rozwinięta, infrastruktura. Instytucje kultury nawet na wysokim poziomie a jednak coś gdzieś tam jest barierą. Ale może wypracujemy wspólną taką ścieżkę i pójdzie to wszystko w dobrym kierunku.

Przewodniczący rady: Dziękuję pani dyrektor za przedstawione sprawozdanie.

Dyrektor MBP w Helu: Zapytam czy mogę, ponieważ nie mam zastępstwa w pracy

Przewodniczący rady Tak jak się umawialiśmy. Tak proszę.

Dyrektor MBP w Helu: Bardzo dziękuję.

Przewodniczący rady: Proszę o przedstawienie sprawozdania z wykonania Gminnego Programu Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii oraz efektów jego realizacji w roku 2022 pana pełnomocnika. Jeszcze tylko za chwileczkę pani dyrektor pani powiedziała, że ja zaakceptowałem plany na 2023 rok. To wynikało z tego, że radni mnie zapytali zwrócili uwagę, że to chodziło o 2022. Dlatego ja zaakcentowałem, że to 2023. Proszę bardzo.

Pełnomocnik burmistrza Helu: Dzień dobry. Sprawozdanie z Gminnego Programu Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w 2022 roku zostało przedstawione i umówione na wspólnym posiedzeniu komisji w poniedziałek tak. Czy są jakieś co do tego pytania? Czy coś wytłumaczyć jeszcze?

Przewodniczący rady: Potwierdzam. Szczegółowo zostało omówione. Odpowiedzi na pytania były również udzielane. Czy mają państwo jeszcze dodatkowe pytania do sprawozdania? Jeżeli nie, oczywiście sprawozdanie jest też opublikowane więc każdy ma prawo, może sobie to sprawozdanie zobaczyć i zapoznać się z nim. Jeżeli nie ma pytań czy pan pełnomocnik chciałby dodać coś do tego o czym rozmawialiśmy na wspólnych posiedzeniach komisji?

Pełnomocnik burmistrza Helu: Chyba nie. Chyba wszystko jest napisane, wszystko chyba jest jasne dość.

Przewodniczący rady: Jasne. Oczywiście państwo też nie macie pytań rozumiem? Jeżeli nie to w takim razie dziękuję bardzo.

Pełnomocnik burmistrza Helu: Dziękuję bardzo, do widzenia.

Przewodniczący rady: W następnej kolejności mamy Informację o stanie sportu powszechnego w Helu za 2022 rok. Panie burmistrzu proszę bardzo. Czy pełnomocnik tak? Dobrze.

Pełnomocnik burmistrza Helu: Dzień dobry. Szanowny panie burmistrzu, panie przewodniczący Rady Miasta, szanowni radni i zaproszeni goście. Jak co roku mam wielką przyjemność przedstawić państwu wydarzenia sportowe, które miały miejsce w 2022 roku z poglądowym tutaj przygotowaniem i dla państwa na pokazie slajdów. W Helu, czyli dokładnie w Miejskiej Hali Sportowo-Widowiskowej realizowaliśmy szereg różnych dyscyplin sportowych. Począwszy od piłki nożnej, do zumby, zajęć ruchowych czy tenisa ziemnego a także piłki koszykowej i siatkowej. Pracując jeszcze w szkole został też realizowany program albo był realizowany program SKS przez Ministra Sportu i Turystyki, którego głównym operatorem był Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy. Na tych zajęciach prowadzone były zajęcia z dyscypliny piłki siatkowej i piłki nożnej. Pomyśleliśmy także jak co roku z inicjatywy burmistrza Helu o zajęciach dla Aktywnego Seniora. Zajęcia były realizowane w miejskiej sali gimnastycznej, 2 razy w tygodniu. Były też zajęcia zumby, o których już wcześniej wspomniałem. Jak co roku miasto włącza się charytatywnie w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W Miejskiej Hali Sportowo- Widowiskowej prowadzone są licytacja a także wydarzenia sportowe dla różnych grup wiekowych począwszy od dzieci a kończy wszy na turnieju piłki siatkowej z zaproszonymi gośćmi, czy drużynami. Prowadzony w okresie ferii także przeprowadzony w okresie ferii został także turniej piłki nożnej dla dorosłych. Z uwagi na wszechstronność naszej Drużyny Pożarniczej też miałem okazję otrzymać sprawozdanie z turnieju, w którym wzięli udział nasi strażacy. Jedno z większych wydarzeń, które też cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem był II Helski Bieg 'Na początku Polski'. 30 lat temu Balbina. W biegu wzięło udział 380 biegaczy. Celem było upamiętnienie historii pierwszy foki Balbiny. Biegacze dzięki udziału w tym wydarzeniu mieli okazję zobaczyć atrakcyjne walory turystyczne Helu takich jak posąg Neptuna, Kopiec Kaszuba charakterystyczną sosenkę grupy fotograficznej, wąskotorową kolejkę amunicyjną, latarnię morską, wieżę radarową i dalmierz 31 baterii. Bardzo właśnie nam zależało też na tym by wszyscy uczestnicy mogli zobaczyć walory turystyczne także i historyczna naszego miasta. Biegi były przeprowadzone na dystansach 150 m, wiadomo w kategorii dzieci od lat trzech do sześciu. Następnie kategorie biegowe wzrastały od 7 do 9 lat na dystansie 300 m, od 10 do 13 lat na dystansie 500 m. No i starsi od 14 do 16 lat na dystansie 1000 m oraz bieg kobiet w kategorii open. I mężczyzn na dystansie 5, 10 km. I w to wszystko jeszcze włączyliśmy także nordic-walking w kategorii kobiet i mężczyzn. Bardzo tu także dziękuję straży pożarnej i wszystkim, którzy włączyli się w tą akcję. Tutaj oficjalnego otwarcia i zakończenia dokonał zastępca burmistrza Helu, pan Jarosław Pałkowski. Bardzo dziękuję. W okresie ferii zimowych tradycyjnie jak co roku przeprowadziliśmy szereg różnych zajęć sportowych. W pierwszym tygodniu zgodnie z harmonogramem. Natomiast w drugim tygodniu w różnych konkurencjach sportowych. Nasi mieszkańcy Helu między innymi też biorą udział nie tylko w zajęciach | w Helu tylko także reprezentują miasto poza naszymi granicami. We Władysławowie przeprowadzony został Festiwal Badmintona w grach rodzinnych, którego partnerem była Gmina Miejska Hel. Partnerem tego wydarzenia właśnie była Gmina Miejska Hel i dzięki temu mieliśmy okazję nasze miasto promować. Też była okazja, że nasze dzieci, które uczą się tej dyscypliny sportu zajęły miejsca na podium. I to mnie też bardzo cieszy. Uczniowski Klub Sportowy Delfin Jastarnia reprezentuje oczywiście swoje wyniki sportowe na różnych imprezach rangi krajowej czy międzynarodowej. Ale głównie zależy mi na tym by powiedzieć o tym, że członkami tego klubu są właśnie nasi mieszkańcy Helu, którzy biorą aktywny udział w tych zawodach. W ubiegłym roku dzięki Programu Operacyjnemu Rybactwo i Morze podjęto decyzję o rozwoju edukacji żeglarskiej w szkołach publicznych powiatu puckiego
w ramach Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze. Program oczywiście był skierowany do samorządu a następnie do szkół. No oczywiście w naszej szkole żeśmy tradycyjnie wzięli udział we wszystkich takich akcjach. I rozwój edukacji żeglarskiej opierał się na tym, że kierowany był dla dzieci od wieku, w wieku od 10 do 14 lat powiatu puckiego a koordynatorem tego projektu byłem ja jako Norbert Górski. Co roku już po raz 11 organizowaliśmy Mistrzostwa w siłowaniu na rękę Amatorów i Zawodowców Armwrestling Hel 2022. To wszystko oczywiście działo się na Bulwarze Nadmorskim. Rekordowa ilość zawodników . Ponad 99 zawodników startowało by tu zająć miejsca na podium. Dodatkowym punktem programu był pokaz cięcia i rąbania drzewa w wykonaniu najlepszych zawodników w Polsce. Między innymi Szymon Granwald brązowy medalista mistrzostw Polski oraz Mikołaj Grenwald złoty medalista mistrzostw Polski wraz ze swoim ojcem Jackiem, srebrnym medalistą mistrzostw Polski w 2022 roku. Oczywiście zostały przygotowane specjalnie na tę okoliczność koszulki i nagrody. W ubiegłym roku mieliśmy także pokaz Strongman, w którym wzięli udział wszyscy, którzy w międzyczasie przebywali Helu. Czyli jak państwo sami widzicie ten pokaz był także kierowany niejako tylko dla samych sportowców, którzy mogli pokazać swoje umiejętności a także dla publiczności. Dla publiczności w kategorii mężczyzn przygotowane zostały konkurencje jak spacer z nosidłem na czas, spacer buszmena, wyciskanie belki czy uchwyt Herkulesa. Natomiast dla kobiet [niezrozumiałe] przodem uchwyt, Herkulesa. Wielkie podziękowania naprawdę wielkie za pomoc w zabezpieczeniu medycznym dla straży, czyli Ochotniczej Straży Pożarnej w Helu oraz innym partnerom wydarzenia, którzy mieli między innymi okazję wesprzeć nas przygotowując jakieś vouchery, za ufundowanie rzeczowych nagród. Tutaj akurat bardzo dziękuję restauracji Kutter a ja już mówiąc o tym wydarzeniu chciałbym już państwa dziś zaprosić na to wydarzenie, które jest już planowane 11 sierpnia. Również przy scenie Bulwaru Nadmorskiego. W ubiegłym roku prowadziliśmy także letnią szkółka tenisa ziemnego ponad 22 osoby uczestniczyło w tej dyscyplinie sportu. Dzieci na bywały umiejętności, poznawały elementy uderzenie forehand-owego, bachand-owego i inne które są przydatne w tej dyscyplinie sportu. Oczywiście na zakończenie każdy z nich z nich otrzymał okolicznościową pamiątkową statuetkę, wraz z dyplomem. Dzieci wraz z rodzicami przygotowały poczęstunek. Za co bardzo serdecznie dziękuję. Podczas zajęć panowała bardzo miła i przyjemna atmosfera. W ubiegłym roku zorganizowany został II Pomorskie Bieg 'Walki o pamięć', który miał na celu upamiętnienie Obrońców Helu z 1939 roku. Organizatorem tego wydarzenia było Stowarzyszenie Brygada Inki a współorganizatorem Muzeum Obrony Wybrzeża. Dziękuję panu Wiesławowo Wójcikowi pasjonatowi helskich militari za pomoc w organizacji biegu i pomocy w wytyczaniu trasy. Już państwo dzisiaj mogę także zaprosić na to wydarzenie, które odbędzie się 2 września. | W ubiegłym roku także na scenie Bulwaru Nadmorskiego odbył się VII Puchar Bałtyku w Kulturystyce i Fitness. Zgromadził ponad 46 zawodników, którzy rywalizowali w 14 kategoriach i dziesięciu konkurencjach. Otwarcia dokonał zastępca burmistrza Helu Pan Jarosław Pałkowski. Wszyscy podziwialiśmy sportową rywalizację finezyjnych kobiet w bikini oraz moc muskularnych i estetycznych mężczyzny w kulturystyce. W tym roku także państwa chciałbym zaprosić na to wydarzenie, które odbędzie wziąć 19 sierpnia. Tym razem przewidujemy jeszcze więcej zawodników z uwagi na to, że tak jak w roku 2021 prawdopodobnie będziemy mieli okazję zostać zakwalifikowani do tej grupy. Zawodnicy, którzy wezmą udział w tej konkurencji mogli wziąć udział w pokazie kulturystyki w Hiszpanii Armont Classic. Bieg Północy, Bieg Czterech Latarnia Hel -Jastarnia - Rozewie. Kolejna edycja już VII zgromadziła jak państwo widzicie ponad 150 biegaczy na dystansie 42 m i 195 m. Biegi sztafeta grupowa, biegi indywidualne, Nordic Walking z Kuźnicy do Rozewia z uwagi na takie duże zainteresowanie. Oczywiście to Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pucku, to wszystko we Władysławowie przepraszam zorganizował. Dziękuję także wolontariuszom i Ochotniczej Straży Pożarnej za pomoc w zabezpieczeniu wydarzenia i tras. VII Maraton Północ Południe na dystansie 1012 km z Helu do Głodówki, który jest przygotowany tylko tak naprawdę dla wytrawnych rowerzystów. Na starcie przy helski latarni stawiło się 113 zawodników a wielkimi brawami podziękowaliśmy za udział czterem kobietom, które właśnie wzięły udział w tym maratonie. Kolejna edycja XII Rajdu Rowerowego Szlakiem Obrońców w Helu. Jak wcześniej już rozmawialiśmy przed rozpoczęciem drugiej części sesji rajd jeszcze w ubiegłych latach odbywał się na zasadzie odwiedzania miejsc pamięci. Z uwagi na to, że już tak większość tych pamięci miejsc odwiedziliśmy forma delikatnie wygasła. Ale nasi zaprzyjaźnieni rowerzyści z grupy rowerowej Sama Rama z Rumii przyjeżdżają do nas na co dzień i składamy symboliczną wiązankę kwiatów ku czci Obrońców Helu a następnie do pana Krzysztofa Cisielczyka udajemy się się na poczęstunek. Bardzo dziękuję za pomoc w organizacji wydarzenia panu Krzysztofowi. Oczywiście w hali sportowej w miarę możliwości organizujemy różne towarzyskie mecze dla dzieci z rocznika 2013 i 15. Między innymi także z zaprzyjaźnionymi drużynami z półwyspu. W ubiegłym roku przeprowadziliśmy Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej dla dzieci o Puchar Przewodniczącego Rady Miasta Helu. Do turnieju zgłosiło się 10 drużyn z rocznika 2015 i 16 oraz 2013 i 14. Oczywiście dzięki zawodnikowi każdy z zawodników otrzymał dyplom i medal a także dla trzech najlepszych drużyn zostały ufundowane puchary, medale i nie mówiąc już o dyplomach. Dekoracji oczywiście dokonał przewodniczący Rady Miasta pan Marek Chroń. Bardzo dziękuję za uczestnictwo. Bardzo dziękuję za wspaniałe pomysł i myślę, że takie imprezy czyli takie wydarzenia mają rację bytu. Dziękuję także restauracji Kutter za ufundowanie ciepłego posiłku dla dzieci podczas turnieju. We Władysławowie odbył się kolejny turniej badmintona, którego Hel był partnerem. Miałem okazję to wydarzenie prowadzić. Dla wszystkich chętnych. Zgromadził bardzo dużo dzieci. Wyśmienita atmosfera z rakietą do badmintona w dłoni. Hel oczywiście był partnerem tego wydarzenia i wsparł w organizacji z moją osobą tego całego przedsięwzięcia. Harmonogram zajęć w Miejski Hali Sportowo-Widowiskowej. Oczywiście w czasach gdy wybuchła wojna na Ukrainie tutaj przygotowaliśmy także harmonogram dla w języku ukraińskim. Państwo tutaj widzicie teraz zestawienie osób korzystających z Miejskiej Hali Sportowo- Widowiskowej. W ubiegłym roku było 3841, w tym roku jest 3457 ale jak państwo widzicie tutaj w zestawieniu poniżej nieujęte są wejściówki dla dzieci do lat 10 oraz 1-3, czy wejściówki dla OSP a także funkcjonariuszy Straży Miejskiej. No i oczywiście zajęć dla seniorów przy Akademii Piłkarskiej Orzeł. Oczywiście cennik, który jest także do wglądu zawsze na stronie miasta. No i szacunkowe zestawienie wydatków takie zostały wydane na organizację tych wszystkich mniej więcej wydarzeń sportowych. W ubiegłym roku pod koniec roku zostało zakupione podium dla zwycięzców konstrukcji stalowej, które jestem przekonany będzie służyło nam kolejne 20 lat. Jak to nasze pierwsze. Aktywność fizyczna jak sami państwo wiecie pomaga nam zapobiegać wszelkim chorobą a regularne ćwiczenia są doskonałym sposobem na oczyszczenie organizmu. A także i umysłu, podejmowanie mądrzejszych decyzji i samopoczucia. Zapraszam państwa do hali sportowej na zajęcia zgodnie z harmonogramem. Myślę, że każdy coś tam dla ciebie jest w stanie znaleźć. Dziękuję państwu za uwagę. Jeżeli macie państwo jakieś pytania to proszę.

Przewodniczący rady: Dziękuję, proszę bardzo radna Budzisz.

Radna Budzisz: Panie Norbercie korzystając z okazji, że pan tu jest z nami ja chciałam się zapytać o rok 2023. W związku z prośbą rodziców o zorganizowanie zajęć dla uczniów klas 4- 8, zajęć z piłki nożnej. Wiem, że takie zajęcia zostały zorganizowane. Chciałam się zapytać ile dzieci się zapisało. Ile w ogóle uczestniczy. Dziękuję.

Pełnomocnik burmistrza Helu: Jak wcześniej wspomniałem zgodnie z harmonogramem zajęć zajęcia prowadzone są tak na prawdę mówiąc 3 razy w tygodniu, nie dwa. Dwa razy są prowadzone z Akademii Piłkarskiej Orzełki dla dzieci z rocznika 2011, 2012. Natomiast w piątki dla dzieci od lat 9 i młodsi. Suma mało. Ilość tych dzieci to jest ponad 35 osób. Największą frekwencją cieszą się zajęcia dla najmłodszych. A warto dodać, że nabór na zajęcia dla którejś tam z grupy był oparty lub przeprowadzony na podstawie ankiet i zapotrzebowania rodziców. Dodatkowo trzeci raz zajęcia prowadzone są także i dla młodszych, dla klas czwartych, piątych a także i starszych. Głównym celem tak naprawdę tych zajęć była oferta dla naszych absolwentów. Bo dla nich nie było zajęć. Zajęcia prowadzone są w czwartki, od godziny 19:00 ale do tych zajęć zapraszam także dzieci młodsze, które są sprawne fizyczne i sprawnie sobie no umiejętności ich pozwalają na to, że mogą rywalizować ze starszymi na tyle, że jest to bezpieczne.

Radna Budzisz: Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję ja uzupełnię jeszcze wypowiedź, pytanie pani radnej bo myślę, że ono też wynika z faktu, że w tym okresie od nowego roku na nasze dyżury przychodzili rodzice zadając różnego rodzaju pytania. Właśnie między innymi dotyczące sportu. I otrzymywali od nas też informacje o tym, że jest realizowane sprawozdanie z działalności, które pan zresztą też przedstawia. I zapraszaliśmy. Zapraszaliśmy na dzisiejszą sesję do uczestnictwa, zadawania tych pytań. No bo my nie jesteśmy specjalistami w dziedzinie sportu ani jego prowadzenia. No ale niestety albo stety może te problemy zniknęły, które nam zgłaszali. Myślę, że temat samoistnie się zamknął.

Pełnomocnik burmistrza Helu: Nie ukrywam, że temat jest mi znany a dzieci akurat, dla których rzekomo nie ma tych zajęć z tego co wiem jeżdżą do Władysławowa do Akademii Piłkarskiej Jantarek. Tam chcą realizować swoje albo rozwijać swoje umiejętności sportowe. Ale to nie jest tak, że tych zajęć tutaj w Helu nie ma. Oczywiście z Akademii Piłkarskiej Orzełki no ta grupa jest taka jest. Natomiast dla ich trójki specjalnie nie będziemy tutaj prowadzić instruktora na tyle, że ta frekwencja nie jest aż taka duża. Ale ta oferta również jest jak mówię w czwartki od godz. 19:00, że oni mogą przychodzić. No i chodzili. Chodzili ale no zaprzestali chodzenia i nie wiem też dlaczego. Może też dlatego, że po prostu jeżdżą tam do tego Władysławowa i nie ma już na tyle czasu by jeszcze uczestniczyć w dodatkowych zajęciach w Helu. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Czy są jeszcze pytania do pana Norberta? Jeżeli nie dziękuję bardzo za przedstawione sprawozdanie. Proszę państwa pytanie bo mamy już po 12:00, czy życie państwo sobie przerwę? Pan dyrektor tak jest z nami. Tak będzie. Słucham? Jeżeli nie ma takiej potrzeby ogłoszenia przerwy chociaż osobiście uważam, że powinniśmy chociaż przewietrzyć salę. Tak oczywiście. Dobrze to w takim razie ogłaszam 10 minut przerwy do godziny 12:29. Proszę państwa kończyny przerwę. Przechodzimy do podpunktu d Informacja z realizacji Gospodarki Odpadami Komunalnymi w 2022 roku. Informacja była omawiana na wspólnym posiedzeniu komisji. Panie burmistrzu proszę bardzo.

Burmistrz Helu: Proszę państwa jeżeli są pytania bardzo proszę.

Przewodniczący rady: Proszę bardzo otwieram dyskusję. Czy są pytania do zaprezentowanego na komisji, zaprezentowanej informacji? Nie ma. No dobrze to dziękuję w takim razie. Przed ostatnim punktem, podpunktem tego punktu jest Ocena działań w zakresie profilaktyki zdrowotnej dzieci i młodzieży w ZSO Hel. Możliwości diagnozy oddziaływania w tym zakresie na terenie szkoły, realizacja elementów profilaktycznych w ramach programu szkolnego. Wpływ orzeczeń i opinii specjalistycznych instytucji na proces dydaktyczno- wychowawczy. Otrzymaliśmy taką ocenę do materiałów do dzisiejszej sesji. Niemniej korzystając z tego, że jest z nami pan dyrektor proszę bardzo oddaję panu głos.

Dyrektor ZSO w Helu: Dzień dobry, szanowny panie burmistrzu, szanowna rado mogli państwo zapoznać z tym dokumentem. On jest dosyć po pierwsze niezwykle istotny bo mówi o wielu elementach z jednej strony mówi o profilaktyce z drugiej strony mówi o specjalnych potrzebach edukacyjnych wyrażających się w orzeczeniach i opiniach. Ja tylko pozwolę sobie się skupić tutaj na najważniejszych elementach tego sprawozdania. Jeśli chodzi o profilaktykę to przede wszystkim działania szkoły są ukierunkowane na podnoszenie świadomości własnego zdrowia. I tu istotne zarówno fizycznego jak i psychicznego. Propagowanie zdrowego stylu życia, upowszechnianie właściwych nawyków żywieniowych, higienicznych, sportowych ale także, co niezwykle istotne kształtowanie postaw prospołecznych. W tym również postaw proekologicznych. Jeżeli chcieliby państwo zapoznać się bardziej szczegółowo odsyłam do szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego, który tworzy szkoła wraz z organem sprawującym nadzór pedagogiczny, zatwierdzonym przez Radę Rodziców w porozumieniu z Radą Pedagogiczną. Ten program znajduje się na stronie szkoły. Także zachęcam do zapoznania się z nim. Jeśli chodzi o tak dosyć krótko i streszczając działania to są działania profilaktyczne oraz działania rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne. One są prowadzone przez szkolnych specjalistów, pedagoga i psychologa szkolnego. To jest sieć różnego rodzaju warsztatów. W tym również innowacji pedagogicznych. Ale chociaż by mogli państwo w zeszłym tygodniu obserwować albo działać, albo współdziałać i pomagać nam realizować tydzień Be the Change czyli tydzień świadomości ekologicznej, budowania postaw proekologicznych, dbania o środowisko. Szereg zajęć, warsztatów, konkursów miało miejsce. Tych konkursów było też bardzo dużo. To też na tym to polega by każdy z uczniów mógł znaleźć pole w którym jest się mocny, w którym się czuję dobrze i żeby w żaden sposób tutaj nie budować takiej, że tylko uczniowie szczególnie uzdolnieni. Wszyscy uczniowie są szczególnie uzdolnieni w każdy w swojej własnej dziedzinie, więc tych działań dlatego było bardzo wiele. Aby każdy miał szansę żeby się wykazać. Działania profilaktyczne to również działania o charakterze prozdrowotnym i realizowane chociażby przez szkolną higienistkę. Stąd też tutaj bilanse uczniów i czy badanie wady postawy, czy wzroku, czy fluoryzacja. O tych też elementach pamiętamy i nie zapominamy. Również instytucje zewnętrzne jak na przykład Urząd Skarbowy w Pucku czy Policja, czy spotkanie z prawnikiem prowadzą warsztaty dotyczące czy zagrożeń związanych z hazardem, czy bezpieczeństwa na drodze, czy praw i obowiązków ucznia. Jeśli chodzi o drugi element mianowicie o orzeczenia i opinia to myślę, że jedna rzecz wymaga szczególnej uwagi. Mianowicie jeśli spojrzymy na dane w szkole na tę chwilę mamy 56 opinii, 10 orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego. Jakby policzyć na liczbę uczniów, których jest 175. To jest blisko 40% uczniów a ta tendencja jest zwyżkowa, która wymaga współpracy, czy nauczyciela współorganizującego kształcenie. Wymaga to podjęcie zajęć rewalidacyjnych, które oczywiście się dzieją. Zajęcia w ramach terapii pedagogicznej. Zajęć wyrównujących kompetencje emocjonalno-społeczne, zajęć z zakresu logopedii, zajęć zakresu terapii SI, zajęć podejmowanych przez pedagoga i psychologa szkolnego o charakterze profilaktycznym, wspierającym, mediacyjnym, edukacyjnym, terapeutycznym. To wszystko się dzieje. Natomiast też chciałbym jakby żeby ta informacja dotarła nie tylko do państwa radnych ale też czy rodziców, czy mieszkańców, że ta pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest zapewniana naszym uczniom na terenie szkoły w sposób efektywny. A wynika to również przede wszystkim z efektywnej współpracy z organem prowadzącym. Bo tutaj bez decyzji podejmowanych przez organ takiej terapii, takiego wsparcia po prostu organizować się nie da. Idą za tym po prostu bardzo duże środki finansowe. I tak naprawdę jeśli mielibyśmy już na koniec wnioski do dalszej pracy należy kontynuować wszystkie działania podjęte, wszystkie terapie, które mają miejsce ale również szukania nowych form. Nowych form wsparcia i takie się pojawiają. Chociażby jeden z ostatnich pomysłów zajęcia związane z muzykoterapii, czy arteterapii, które będą prowadzone na terenie szkoły. Myślę, że w próby podjęcia znalezienie dofinansowania bo jest to drogi na początek start. Terapia Tomatisa ale niezwykle skuteczna. Te działanie w tym kierunku również będą podejmowane. Bardzo dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Czy macie państwo pytania do pana dyrektora? Jeżeli nie ja tylko dodam panie dyrektorze ja zresztą pokazywałem panu tą informację bo wspomniał pan o dodatkowych zajęciach dla uczniów i tak jak przekazywałem wcześniej chyba w mailu, w sms jest deklaracja pracowników Uniwersytetu Gdańskiego, którzy są zdecydowani poprowadzić dla naszej młodzieży, dzieci zajęcia z między innymi dotyczące deepfake-ów i tego typu zjawisk pojawiających się świeci. Co stanowi w tej chwili dosyć poważne zagrożenie. I druga rzecz może nie związane bezpośrednio ze sprawozdaniem ale chciałem tylko powiedzieć może pokazać też tą ulotkę, którą otrzymaliśmy od pana dyrektora dzisiaj dotyczącą Liceum Ogólnokształcącego w Helu. Ja powiem szczerze, że gdybym był w wieku szkolnym, po przeczytaniu tych tutaj haseł no chyba bym się sam zdecydował na uczestnictwo w tym liceum. Stąd też taki mój apel. Jeżeli państwo będziecie o tym mieli okazję rozmawiać to proponuję przekonywać innych do tego żeby młodzież zdecydowała się na udział, kontynuowanie edukacji w liceum w Helu. Jeżeli uda się je reanimować. To moje sugestie tylko. Aha przepraszam pan radny Nowakowski proszę.

Radny Nowakowski: Może pozostając przy temacie liceum pytanie do pana dyrektora. Jakie są szanse żeby to liceum zostało reaktywowane.

Dyrektor ZSO w Helu: Szanowny panie radny te działania tak naprawdę rozpoczęły się od początku roku szkolnego od września. Najpierw ukonstytuowanie pewnego zespołu, który przygotuje program a następnie działania związane chociażby z promocją i z szerzeniem informacji na temat liceum. W pierwszej kolejności odbyło się spotkanie z rodzicami naszych uczniów helskiej szkoły. Rodzicami uczniów klas 8. Odbyło się również spotkanie z rodzicami uczniów klas ósmych w Jastarni. Uczniowie klas 8 zostali zaproszeni i gościliśmy właśnie uczniów z Jastarni w trakcie wspólnych warsztatów, takiego dnia otwartego. Cały czas otrzymujemy informacje dotyczące chętnych osób również spoza Helu, czy Jastarni. Ja myślę jak państwo zapoznali się z ulotką tam też jest taka ważna informacja, że początek zajęć jest planowany około godz. 9:00. Wynika to właśnie z dostosowania po pierwsze komunikacji miejskiej jaka dociera to nas gdzieś między 8:30 a 8:45. Tak żeby uczniowi mogli dotrzeć nie tylko z Helu ale również całego półwyspu. Już niedługo ukaże się film, profesjonalny film promujący szkołę, który już jest nagrany. Czekamy na ostatnie poprawki i on będzie dostępny właśnie na stronie szkoły. Plus oczywiście to nie koniec bo cały czas tak naprawdę do końca roku działania dotyczące szerzenia informacji, propagowanie informacji ale również spotkań są planowane.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Jeżeli nie ma więcej pytań, dziękuję panie dyrektorze. Proszę państwa wyczerpaliśmy porządek punktu 10.

11. Rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwał lub zajęcie stanowiska w sprawie: 

Przewodniczący rady: Przechodzimy do punktu 11 Rozpatrzenie projektów uchwał.

a) projekt uchwały nr 26/2023 w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2023 rok,

Przewodniczący rady: Jako pierwszy projekt uchwały nr 26/2023 w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2023 rok. Projekt był omawiany na wspólnym posiedzeniu komisji. Proszę panie burmistrzu. I mikrofon proszę włączyć.

Skarbik miasta: Państwo otrzymali w poniedziałek. Dokonały się zmiany i tak zmiany polegają na wprowadzeniu do budżetu w dziale 851 kwoty 81.77 8,83 zł oraz w dziale 900 kwoty 192.940,79 zł. To są zmiany, które właśnie powstały od poniedziałku do dnia dzisiejszego. I są to kwoty, które musi gmina wprowadzić w związku ze szczególnymi zasadami wykonywania budżetu. Te kwoty dotyczą dziale 851 to 81.778,83 zł. To dotyczy środków z rozliczenia dochodów i wydatków na działania związane z przeciwdziałaniem alkoholizmowi. To są środki, które po stronie dochodów zostały wykonane w tej wyższej kwocie aniżeli dokonaliśmy wydatków w zeszłym roku i one muszą w tym roku zostać wprowadzone do budżetu. Taka sama sytuacja jest w dziale 900. I to jest kwota 192.940,70 zł. I to dotyczy zadania w związku z opłatą śmieciową. Nie śmieciową tylko z ochroną środowiska. I tam też uzyskaliśmy większe dochody niż były wydatki. I tą różnicę musimy w tym roku wprowadzić do budżetu. Zostało to już właśnie rozliczone i dlatego w ostatnich dniach uzgodnione. Dlatego wprowadzamy do budżetu. Żeby te środki wprowadzić dokonaliśmy w dziale 750 zmniejszenia rozdziału 750 95 o to 81.778,83 zł. Natomiast w dziale 900 zmniejszyliśmy rozdział 995 Pozostała działalność. Dlatego tak zrobiliśmy żeby nie powodować uchwalania jeszcze dzisiaj na ostatnią chwilę WPF ponieważ prowadzenie tych kwot w postaci zdjęcia nadwyżki budżetowej powodowałoby różnice wyniku przychodów.
A to wiąże się też z WPF. Żebyśmy musieli jeszcze dodatkowo wprowadzać tą uchwałę. Zrobiłam tutaj w ten sposób, że zmniejszyłam wydatki, które są zaplanowane w budżecie właśnie w dziale 750 i w dziale 900. A po prostu już spokojnie na sesji majowej z nadwyżki budżetowej uzupełni się te dochody, wydatki w tych działach, w których w tej chwili zebraliśmy na pokrycie tych wydatków związanych ze szczególnymi zasadami wykonania budżetu. T o są te różnice. Tak wszystko pozostaje bez zmian.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Czy macie państwo pytania do projektu uchwały? Jeżeli nie uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 14 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę nr XLVI/343/23.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XLVI/343/23 Rady Miasta Helu z dnia 26 kwietnia 2023 roku w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2023 rok.

b) projekt uchwały nr 27/2023 w sprawie pokrycia części kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z dochodów własnych niepochodzących z pobranej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Przewodniczący rady: I drugim projektem uchwały jest projekt uchwały, który wprowadziliśmy dzisiaj do porządku obrad projekt nr 27/ 2023. Proszę bardzo panie burmistrzu.

Skarbik miasta: A więc projekt ten uchwały on wypłynął dzisiaj rano. Rozmawiałam z Regionalną Izbą Obrachunkową i oni wskazali, że taka uchwała powinna powstać ponieważ my wydajemy wydatki i dochody i wydatki na utrzymanie czystości one w budżecie muszą się równoważyć. Tak mamy zapisany budżet, że się równoważą ale my przewidujemy już patrząc na ubiegłe lata, że mamy wyższe wydatki w tym zakresie niż dochody. I dlatego musimy podjąć taką uchwałę, która postanawia rada o pokryciu w 2023 roku jeżeli wystąpi taka sytuacja, że będziemy mieć wyższe wydatki niż a dochody. A dochody wiadomo, że one nam się nie zwiększą. Żeby tylko je wykonać na takim poziomie jaki mamy założony. Bo większe nie będą bo no nie mogą być. Mamy i tak górne granice ustalone. Ale wydatki mogą być większe
i dlatego powstała ta uchwała . I rada tą uchwałą wyraża zgodę, na dopłacenie różnicy między dochodami a wydatkami. Także dziękuję. Zostało to jeszcze przeliczone na pierwotna była, że 400 000 ale po przeliczeniu takim dokładniejszym było trochę mało czasu bo to dzisiaj wyszła ta sprawa i wpisane zostało 500 tyś. zł do uchwały. Są już poprawione.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Czy są jeszcze pytania do projektu? Jeżeli nie uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 14 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę nr XLVI/334/23.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XLVI/344/23 Rady Miasta Helu z dnia 26 kwietnia 2023 roku w sprawie pokrycia części kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z dochodów własnych niepochodzących z pobranej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

12. Odpowiedzi na pytania i informacje w sprawach bieżących.

Przewodniczący rady: Proszę państwa przed nami przed ostatni punkt 12 Odpowiedzi na pytania i informacje w sprawach bieżących. Proszę panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Pani radna Budzisz prosiła o informację czy urząd wie co się dzieje z tym niedokończonym budynkiem przy ulicy Kapitańskiej. My nie mamy żadnej informacji to jest poza urzędem się sprawa toczy. Ostatnie informacje, które mieliśmy w tym chyba roku to taka że, zmienił się chyba właściciel tej inwestycji. Że miało być prawdopodobnie uzyskać miał możliwość dokończenie tej inwestycji ale widać, że to chyba nie jest do końca aktualne. Ponieważ prywatna inwestycja stoi i nic się tam na razie nie dzieje. Pan radny Antkowski. Sprawa dotyczy tego, że czy jest jakiś program albo czy Hel przystąpi do programu aby wykorzystywać wodę deszczową do podlewania ogródków, do trawników i tak dalej. Pan radny tu wskazał, że wiele miast z takiego programu korzysta. Proszę państwa jest jeden program, to nie jest program ogólnokrajowy, to są programy punktowe. Tak zwany Beczka plus. Jak to dużo programów u nas plus, jest to teraz wymyślony Beczka plus ale przez poszczególne samorządy. Taki program jest realizowany na przykład w dużych miastach a więc Kraków, Wrocław, Toruń, Gliwice. Polega na tym, że Rada Miasta przeznacza pewne środki na pomoc w zakupie i zainstalowaniu beczek różnego rodzaju. Mogą to być beczki naziemne ale też i zbiorniki podziemne do zbierania deszczówek, które następnie jest ona wykorzystywana do tych prac gospodarskich wokół czy to nieruchomości osób fizycznych, domów jednorodzinnych czy też wspólnot. To dofinansowanie jest na poziomie 5000 dla domów jednorodzinnych, 10 000 dla wspólnot. Ale tak jak powiedziałem z tego, co wyczytałem robią to tak pilotażowo. Robią to właśnie te największe ośrodki Kraków, Wrocław, Toruń Gliwice. Jeżeli państwo będziecie uważali, że taki program warto by było wprowadzić w Helu no to trzeba się nad nim pochylić do kolejnego budżetu. Trzeba by było też mieć rozeznanie czy są chętni. Ponieważ taka beczka kosztuje kilkadziesiąt tysięcy dofinansowanie jest na poziomie 5 tyś. I jak to spełni swoją rolę. Istnieją inne programy ale one są skierowane przede wszystkim do szkół, budowa oczek wodnych. Z tym są różnego rodzaju ryzyka związane. Chodzi tu o bezpieczeństwo, o zakwit tych wód w tych oczkach wodnych. Dlatego też z naszej strony nie było jakby chęci przystąpienia do takiego programu. Państwo ogłosiło jeden program w 2022 roku i on się nazywa Moja woda. T o jest program już dla wszystkich ogólnopolskich ale oprócz nazwy jeszcze nic się nie ukazało w zeszłym roku. Żadnej wytyczne, jest żadne zasady, co należy spełnić, jak wniosek składać. I do tej pory jeszcze w tym roku również. jest nazwa ale nie ma żadnych konkretów odnośnie ewentualnych naborów wniosków czy to przez osoby fizyczne, czy przez wspólnotę, czy przez gminę. A jeżeli się coś takiego pokaże będziemy czytali o tym. To jest program Moja woda. Radny Nowakowski parking przy budynku Leśna 6a. Co się z tym dzieje. Nic się nie dzieje. Pan jest świadomy tego, że widzi pan przez okno, że gmina nie realizuje tego parkingu z prostej przyczyny. Nie mamy jeszcze pozwolenia na budowę. Jesteśmy cały czas na etapie poprawiania dokumentacji. Ponieważ strony, które są stronami w postępowaniu zgłaszają uwagi swoje. A to jest szczególne miejsce na parking, gdzie muszą być zachowane odległości od budynków wspólnot mieszkaniowych, od okien. Ale to też nie jest priorytetem miasta żeby dzisiaj zabijać się aby ten parking powstał. Kiedyś były różne koncepcję żeby go ewentualnie ogłosić przetarg żeby ktoś ten parking wybudował. Jak widzimy jakie są problemy z otoczeniem żeby nie było jakiś niepotrzebnych pretensji ten parking będziemy realizowali jako miasto. Potem ewentualnie [niezrozumiałe] naszej spółki. Ale tak jak mówię nie ma ciśnienia żebyśmy to robili jak najszybciej. Pan radny Chroń. Lokale krótkoterminowe, odpady, problemy segregacja. Proszę państwa jak to powiedzieć. To jest temat powszechny i znany. Jeżeli są kwatery, są lokale, apartamentowce, też mieszkania w blokach. Są one wynajmowane, nie jest zgłaszana działalność, to wtedy miasto na tym traci. Ponieważ nieuczciwi tacy, takie osoby, które wynajmują w ten sposób swoje mieszkania no jakby obchodzą tą naszą uchwałę jeżeli chodzi o [niezrozumiałe] odpadami. Ale jest taki bardzo dobry wprowadzony jakiś czas temu sygnalista pojęcie. To nie jest donosiciel. To jest sygnalista, czyli osoba, która działa w dobrej wierze. Podlega ona ochronie również prawnej. Także jeżeli tacy sygnaliści przekażą nam informacje gdzie na przykład są wynajmowane takie pomieszczenia no będziemy mogli poprzez chociażby kontrolę Straży Miejskiej takich klientów wyłapywać. Ale proszę państwa nie zawsze tak jest, że dany właściciel musi zgłosić działalność gospodarczą. On może podpisać umowę cywilnoprawną na wynajem mieszkania i to też wiemy, mieliśmy takie interwencję, to też jest dopuszczalna forma. Proszę państwa w ten sposób to się odbywa. Na całym świecie jest [niezrozumiałe] mnóstwo kłopotów, interpelacje do posłów żeby jakoś to prawnie można było uporządkować. Żeby był obowiązek jeżeli ktoś wynajmuje mieszkanie, że musi zgłosić działalność. Musi się zarejestrować, z tego tytułu odprowadzać podatki. Ale rzeczywistość jest inna. Dlatego tak jak mówię tu chyba nie ma nic złego żeby ci sygnaliści, którzy mają umocowanie prawne mogli nas powiadamiać, że takie sytuacje są. Bo to, co my wyłapuje my sami te sprawy rozwiązujemy. Wspólnoty mieszkaniowe mają swoje zarządy, mają swoje firmy, które ich obsługują pod względem prawnym, pod względem finansowym. Jeżeli przyjmują to na takiej zasadzie a to ja będę sprawdzał czy ktoś tam mieszkać czy śmieci są segregowane, czy też nie a potem jest kłopot. Kłopot dla wspólnoty. J a ostatnio mówiłem, chwaliłem, że poprawiła się ta segregacja jeżeli chodzi o tą frakcję biodegradowalną. Ale nie jest różowo jeżeli chodzi o te inne odpady. Nie wiem chyba pokolenie musi się zmienić. Okres dłuższy żeby ta świadomość społeczne i mieszkańców była taka, że każdy mieszkaniec będzie wiedział, że działa przeciw sobie jeśli nie prowadzi tej segregacji. Czy nie mówiąco tym, grozi mu kara i cała wspólnota może ponosić dodatkową opłatę w wysokości 100% wyższą. Tu musimy działać wszyscy. Wniosek żeby wygrodzić dąb na parkingu przy ulicy Steyera, ponieważ tam samochody wjeżdżają na trelinkę, która została. Proszę państwa my tą trelinkę użyliśmy to te ażurowe płyty właśnie po to żeby chronić ten dąb. Poprzednio cały teren parkingu był zabudowany kostką. Jak wynajęliśmy firmę, która robiła pielęgnację zieleni w mieście i przy okazji zleciliśmy pielęgnację tego dębu to była taka właściwą podpowiedź żeby te ażurowe płyty tam ułożyć. I po nich mają prawo przejeżdżać samochody. Nie jest ozdobna rzecz tylko przystosowana do funkcjonowania. Całe parkingi są wykładane z takich materiałów i one mają taką samą odporność jak inne materiały używane do budowy chodników, czy wjazdów do garaży i tak dalej. Także to akurat, że jakiś samochód na jedzie na tę część ażurową, ona nie zagraża. Ona spełnia swoją rolę. Jeżeli by się zdarzył przypadek, że dąb jest okoronowywany przez samochody ale takiej sytuacji nie było do tej pory. I mam nadzieję, że nie będzie. No to robić płoty następne. Ja dzisiaj wiecie państwo dostałem taki film. Przyjechał Rosjanin do Helu, który mówi, że uciekł jeszcze przed wojną i tam chyba z żoną mieszka na stałe w Gdańsku. No i przyjechał specjalnie do Helu zobaczyć Hel i czy ewentualnie chciałby tu zamieszkać. Ten film 15 minut trwa prawda, 22. No czyli nie jest anonimowy. Wiecie państwo dlaczego by nie chciał zamieszkać w Helu? Wszystko super, ładnie wszystko. Był w jednej restauracji, był w drugiej restauracji. Był niezadowolony, że jak wysiadł z pociągu to nie miał gdzie się przed wiatrem schować. No ale za chwilę się zreflektował, że [niezrozumiałe] i jedyny problem, który połowa filmu jest poświęcona to są są ogrodzenia w Helu. Udał się na osiedle przy ulicy Żeromskiego, Steyera i tam między właśnie tymi blokami waszymi chodził i nagrywał. Te wspólnoty się poogradzały. Przecież to są delikatne płotki z gotowych ażurowych elementów. On też nie wie, że po środku tych czterech wspólnot  jest prywatna działka. [niezrozumiałe] prawda i wspólnoty też chciały jakby mieć swoje granice. Potem przeszedł na osiedle wasze, Stare Osiedle Wojskowe no i tam też te wszystkie płoty mu przeszkadzały. No i konkluzja jest taka, że dużo zieleni. Super plaże,
w ogóle port to on nigdzie nie widział, że można było chodzić po porcie koło kutrów i tak dalej. Tu mu się podoba to ale w Helu by nie chciał zamieszkać w takim razie no bo te płoty. No to, co następne płoty? Może nie wie, że u nas w kraju jest może trochę inaczej jak w byłym Związku Radzieckim, z którym on tak porównuje. U nas jest własność prywatna i właściciel ma prawo zabezpieczyć, chociażby przeciw dzikami. I dlatego ja jak obejrzałem sobie ten filmik to mówię więcej płotów nie buduję. Akurat pana wspólnota jest dobrze poogradzana także i Leśna 7 a, b i c, a b c i d. Teraz jeżeli chodzi o a no i wylewanie tych ewentualnie nieczystości do studzienek. Proszę państwa jeżeli jest zgłoszenie my to monitorujemy. Trudno by było obudować Wiem [niezrozumiałe] To by był taki trochę, ja sobie tego nie umiem wyobrazić przeciwnie szkoda, że pan przewodniczący nie miał wtedy telefonu. Kiedy taka sytuacja się dzieje jedynie powiadomienie policji, straży miejskiej, służb komunalnych by mogli podjąć reakcje, kiedy taki  [niezrozumiałe] wylewa swoje nieczystości do studzienki. Jeżeli chodzi o program szczepień chcemy to zrobić ale to nie jest takie proste jakby się wydawało. Ponieważ pan Pałkowski jest po konsultacji odnośnie tych szczepień to opowie jakie są zagrożenia, jakie są problemy z wykonaniem takich szczepionek. Szczepionek jest 5 rodzai. A ta najdroższa [niesłyszalne] Jeżeli są trzy dawki to już nie 500 tylko 1000.

Przewodniczący rady: Panie burmistrzu ja mówiąc o 30000, przepraszam ja mówiąc o 30000 to jest po analizie i konsultacji nie chciałem używać nazwiska z doktorem Milejskim, który wszystko wyliczył i wliczając przepraszam w to 3 dawki.

Burmistrz Helu: Teraz jeszcze proszę żeby pan Pałkowski jakie informacje ma odnośnie.

Zastępca burmistrza Helu: Dokładnie takie same jak ma pan przewodniczący natomiast tych jak gdyby osób młodych, którym by były te szczepienia wskazane, o tak to trzeba nazwać trochę więcej. Z tego, co ja z kolei otrzymałem informacji niż 60 być może chodziło o same dziewczynki. Natomiast też wspominał pan doktor o tym, że warto tutaj rozważyć takie szczepienie dla również mężczyzn, czyli chłopców. Ponieważ jest to też również wskazanie. Nie zachoruje chłopak na takie choroby, które są najgroźniejsze w tym przypadku tych wirusów tego brodawczaka. Przeciwko, którym te szczepionki właśnie działają ale są nosicielami i mogą niechcący właśnie swoje partnerki w przyszłości kiedyś zarazić. Czy też one powodują inne choroby u mężczyzn, które są może nie tak groźne ale również przykre.
I dlatego rozważać też można by szczepienie również nie tylko kobiet ale również mężczyzny oczywiście młodym wieku. Natomiast i tutaj na pewno warto się do tego przymierzyć. Myśmy kiedyś już w Helu realizowali taki program bodajże przez 3 lata, 2 albo 3 lata nie pamiętam dokładnie. Ale gdzieś tam ta dokumentacja jeszcze jest i cieszyło się to wtedy powodzeniem. I na pewno nie budziło to wątpliwości. Natomiast w tej chwili jest też sytuacja, która jest w jakiś tam sposób powielana przez Ministerstwo Zdrowia. Przynajmniej jakaś część tych szczepionek ma być refundowana. Mówi się o 50%. Mówi się, że dla niektórych roczników całkowicie bezpłatna. Nie wiem. Jest to świeże informacje jeszcze z tego roku tutaj. Jak gdyby kiedy to pytanie padło pani sekretarz mi nawet przesłała świeże. Ja potem to weryfikowałem. Rzeczywiście są zapowiedzi z Ministerstwa Zdrowia zarówno dotyczące refundacji. Ta refundację chyba zresztą już jest. Natomiast też mówi się o tym, że one mogą być dla niektórych grup wiekowych bezpłatne. I to jest też ta różnica, o której mówił pan doktor. Bo to, co pan burmistrz powiedział są to szczepionki jak gdyby o różnym poziomie skuteczności od bodajże dwuwalentna to jest ta najmniejsza. Na takie najbardziej, najczęściej występujące typy tego wirusa ale taka najbardziej skomplikowana taka, która by najbardziej skuteczna była największe spectrum tej ochrony dają to jest dziewięciowalentna tak. I to jest ta najdroższa w granicach 400 zł za dawkę. Takich dawek żeby cykl szczepień był skuteczny i powodował to najbardziej, największy poziom ochrony muszą być 3. W ciągu 12 miesięcy ten cykl powinien się zamknąć w odpowiednim odstępie czasowym. Dlatego te wszystkie informacje oczywiście trzeba pozbierać powiem brzydko do kupy. Z tego rzeczywiście zrobić, co my możemy sensownie tutaj w Helu z tego zrobić program dla naszej właśnie młodzieży. i myślę, że uda się coś takiego zrobić. Na pewno będziemy konsultowali się tu z panem doktorem. Tak żeśmy się umawiali, że jeżeli ten temat tutaj omówimy i będziemy chcieli w to wejść to na pewno się spotkamy i porozmawiamy żeby ustalić tutaj jak gdyby jeszcze merytoryczne takie szczegóły. Bo na tym my się przecież nie znamy. Tutaj potrzebna jest wiedza medyczna, specjalistyczna. I jak się uda to nie mówimy tak czy owak o jakiś wielkich tutaj pieniądze bo to jest rzędu tam właśnie pomiędzy 30 a pewnie no może trochę więcej tam ale gdzieś ok. 50000 pewnie maksimum. Żeby rzeczywiście jak największą liczbę osób objąć. Pytanie jakie będzie też zainteresowanie tak. No bo szczepienia to państwo dzisiaj nawet czytałem wczoraj takie informacje, że obowiązkowe szczepienia strasznie spada jak gdyby zaszczepialność, że nie zgłaszają się osoby objęte obowiązkowymi szczepieniami. Głównie to dotyczy oczywiście dzieci ale rodzice właśnie dzieci nie przeprowadzają na te szczepienia obowiązkowe. I ten poziom zaszczepienia obowiązkowymi szczepieniami coraz mniejszy. Tu mówimy o szczepieniach dobrowolnych i pytanie na ile rzeczywiście program taki, który zostanie przez radę, przez państwa przyjęty na ile on rzeczywiście zaprocentuje. Na ile będą chcieli rodzice swoje córki, czy też może nawet i synów zaszczepić. No to jest pytanie tak. Te kilka lat temu, kiedy ten pierwszy program był realizowany akurat nie było wtedy z tym problemu. Ale generalnie szczepienia wtedy troszeczkę inaczej w świadomości tak się wydaje przynajmniej, że wyglądały. Dzisiaj trochę tam ten ruch antyszczepionkowy inaczej działa. I generalnie trochę inaczej jest to też postrzegane. Stąd takie też dane statystyczne jakie są. Myślę, że to by się udało bo jednak w Helu mówię były te szczepienia realizowane i gdzieś tam w pamięci być może dzisiaj już kobiety wtedy jeszcze dziewczynki szczepione pamiętają to i wiedzą, że dzisiaj na przykład dzięki temu szczepieniu są bezpieczne. I przed pewnymi chorobami chronione. I dzisiaj to one będą podejmowały być może decyzję w stosunku do swoich dzieci. Dlatego to może jakby przynieść właśnie ten skutek. Ale no to wymaga tych rozmów i myślę, że coś zaproponujemy ale to wymaga też tutaj analizy w kontekście tych wszystkich informacji które, tutaj państwu przekazałem. Dziękuję.

Przewodniczący rady: To wszystko? Co prawda to nie jest punkt, w którym i który przewiduje polemikę ale muszę się odnieść do tego co pan burmistrz powiedział, czyli filmu, który przekonał go do tego żeby nie budować ogrodzeń w Helu bo dla mnie opinia Rosjanina, który przejazdem sobie zrobił filmik o ogrodzeniach nie jest miarodajny. Dla mnie jest bardziej miarodajna opinia mieszkańców. A to jest jeden z sygnałów jak to pan burmistrz określił sygnalisty. Druga sprawa to chciałbym się odnieść do tego, co pan wiceburmistrz powiedział odnośnie szczepień. No ja rozumiem jaki jest dzisiaj stosunek ludzi. Jak jest zróżnicowany do samych szczepień. Natomiast też nie możemy wychodzić z założenia, że będzie za mało, czy za dużo chętnych. Bo jeżeli stworzymy program, który będzie przewidywał zabezpieczenie finansowe to nawet jeżeli wykorzysta 50% z populacji taką możliwość to przecież te pieniądze nie przepadną tylko zostaną w budżecie. Więc tutaj myślę, że to nie jest argument, którym powinniśmy się szczególnie kierować. Bardziej tutaj to, co pan burmistrz powiedział, czyli opinia lekarza jest dla nas chyba najbardziej wiążąca. Także to z mojej strony takie małe sugestie.

13. Zamknięcie posiedzenia.

Przewodniczący rady: Proszę państwa wyczerpaliśmy porządek dzisiejszego posiedzenia, w związku z tym zamykam XLVI sesję Rady Miasta Helu w dniu 26 kwietnia 2023 roku. Godzina 13:24. Dziękuję państwu.

Na tym protokół zakończono.

Protokołowała: Mirela Figurska

Załączniki:

  1. Listy obecności.
  2. Sprawozdanie burmistrza Helu z wykonania uchwał.
  3. Sprawozdanie burmistrza Helu z działalności w okresie międzysesyjnym.
  4. Sprawozdanie z wykonania Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii oraz efektów jego realizacji w roku 2022.
  5. Informacja o stanie sportu powszechnego w Helu za 2022 rok.
  6. Sprawozdanie z działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego.  Uzyskane efekty, problemy, potrzeby i perspektywy działań w roku 2023.
  7. Informacja z realizacji gospodarki odpadami komunalnymi w 2022 roku.
  8. Projekt uchwały nr 26/2023.
  9. Uchwała Nr XLVI/343/23 Rady Miasta Helu z dnia 26 kwietnia 2023 roku w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2023 rok.
  10. Projekt uchwały nr 27/2023.
  11. Uchwała Nr XLVI/344/23 Rady Miasta Helu z dnia 26 kwietnia 2023 roku w sprawie pokrycia części kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z dochodów własnych niepochodzących z pobranej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
  12. Protokół głosowania imiennego.

Na XLVII sesji Rady Miasta Helu, 31 maja 2023 r. protokół z XLVI sesji został zatwierdzony głosami:

„za”                                        -        

„przeciw”                               -         

„wstrzymującymi się”          -  

 

 

Załączniki do pobrania

L.p Plik Format Rozmiar Użytkownik Data dodania Liczba pobrań
1 zawiadomienie o XLVI sesji RM.pdf pdf 276.9 KB Mirela Figurska 2023-05-26 09:55:11 116
2 listy obecności, 26.04.2023 r..pdf pdf 449.6 KB Mirela Figurska 2023-05-26 10:49:17 120
3 Sprawozdanie burmistrza Helu z działalności w okresie międzysesyjnym..pdf pdf 262.4 KB Mirela Figurska 2023-05-26 10:50:59 117
4 Sprawozdanie dyrektora ZSO w Helu..pdf pdf 343.3 KB Mirela Figurska 2023-05-26 10:51:00 119
5 Sprawozdanie burmistrza Helu z wykonania uchwał..pdf pdf 880.8 KB Mirela Figurska 2023-05-26 10:51:00 117
6 Sprawozdanie z realizacji „Gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii”.pdf pdf 586.9 KB Mirela Figurska 2023-05-26 10:51:00 123
7 Sprawozdanie z działalności MBP w Helu..pdf pdf 3.2 MB Mirela Figurska 2023-05-26 10:51:00 119
8 Protokół głosowania imiennego..pdf pdf 113.9 KB Mirela Figurska 2023-05-26 10:51:27 125
9 projekt uchwały nr 27 2023.pdf pdf 253.5 KB Mirela Figurska 2023-05-26 10:53:04 117
10 projekt uchwały nr 26 2023.pdf pdf 395.1 KB Mirela Figurska 2023-05-26 10:53:04 118
11 Uchwała Nr XLVI 344 23.pdf pdf 162.3 KB Mirela Figurska 2023-05-26 10:53:14 115
12 Uchwała Nr XLVI 343 23.pdf pdf 832.3 KB Mirela Figurska 2023-05-26 10:53:14 118

Metryka

Akcja Użytkownik Data
Dodanie informacji Mirela Figurska 2023-05-26 08:51:34
Ostatnia aktualizacja Mirela Figurska 2023-05-26 10:53:17