Dariusz Paradowski - Zasłużony dla Miasta Helu - tytuł nadany w 2008 roku.

Dariusz Paradowski - "Zasłużony dla Miasta Helu".


Tytuł "Zasłużony dla Miasta Helu" został nadany panu Dariuszowi Paradowskiemu Uchwałą Nr XXIV/143/08  Rady Miasta Helu z dnia 26.06.2008 roku na wniosek Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddział Hel.

- Uchwała Nr XXIV/143/08  Rady Miasta Helu z dnia 26.06.2008 roku.
- Uzasadnienie do uchwały.
- Wniosek Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddział Hel.

 
------------------------------------------------------
Z Wikipedii
Dariusz Paradowski (ur. w 1966 w Gdańsku) - polski śpiewak operowy, sopranista.

Był dzieckiem niezwykle muzykalnym, śpiewał w chórze, jako pięciolatek rozpoczął naukę gry na fortepianie, kontynuując ją aż do ukończenia szkoły średniej, a międzyczasie pobierając lekcje gry na organach. Uczył się również gry na kontrabasie. Po przejściu mutacji skala jego głosu nie uległa przesunięciu, jak dzieje się to w większości przypadków, ale rozwinęła się. Do rejestru sopranowego który pozostał niezmieniony, dodając pełny rejestr barytonowy. Rozpiętość jego głosu wynosi około: Es - f ³.

Studia rozpoczął w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, gdzie kształcił się pod kierunkiem Alicji Legieć-Matosiuk, a następnie kontynuował edukację w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie ówczesnego rektora Eugeniusza Sąsiadka, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem.

Działalność artystyczna

Jako 17-latek odniósł pierwszy duży sukces zagraniczny, występując w Watykanie. Jego repertuar obejmuje dzieła od muzyki dawnej, po formy współczesne. Specjalizuje się przede wszystkim w pieśniach baroku i operze klasycznej.

Na profesjonalnej scenie operowej zadebiutował już podczas studiów partią Sekstusa w Giulio Cesare in Egitto G.F.Haendla, w spektaklu realizowanym przez Operę Krakowską. Występował w różnych teatrach operowych w kraju i za granicą, w tym w Theatré Montansier w Wersalu, w którym także reżyserował spektakle. Współpracował przez wiele lat z Warszawską Operą Kameralną.

Posiada w repertuarze prawie 30 partii operowych, między innymi: G.F. Haendla Giulio Cesare in Egitto (Sesto, Cesare), Serse re di Persia (Serse, Arsamene), Rinaldo (Rinaldo), Imeneo (Tirinta), C. Monteverdiego L'incoronazione di Poppea (Nero), Il ritorno Ulisse (Telemach), Ch.W. Glucka Orfeo ed Euridice (Amor), S. Landiego Il Sant' Alessio (Alessio), N. Jomellego Didona Abbandonata (Iarbay), Ch. Gounod Faust (Siebel), G. Verdi Un ballo in Mascheria (Oscar) oraz partie w operach Wolfganga Amadeusza Mozarta: Cecilio w Lucio Silla, Amintas w Il Re Pastore, Ramiro w La finta Giardiniera, Sesto w La clemenza di Tito, Hyacinthus w Apollo et Hyacinthus, Cherubin w Le nozze di Figaro, Ascanio w Ascanio in Alba, Idiamantes w Idomeneo, Farnace w Mitridate Re di Ponto

Dyrektor Stowarzyszenia Europe - Art z siedzibą w Paryżu. Współtwórca i reżyser Gdańskiej Opery Kameralnej.

Z tytułem dr hab. jest wykładowcą Wydziału Wokalno-Aktorskiego katedry Wokalistyki III Wydziału Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Jest twórcą, animatorem i dyrektorem istniejącego od 2002 roku Letniego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Helu.

--------------------------------------------------------------------

 

Dariusz Paradowski - jako śpiewak obdarzony męskim sopranem jest zjawiskiem unikatowym nie tylko w wokalistyce polskiej, ale i światowej. Jego niezwykły głos pozwolił na wystawienie oper, w których główne partie pisane były dla kastratów. Jego osiągnięcia są ogromne dla współczesnej historii teatru operowego.
Dariusz Paradowski od najmłodszych lat wykazywał uzdolnienia muzyczne. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku czterech lat, kontynuował ją w szkole I i II stopnia w Gdańsku. Równolegle uczył się gry na organach i kontrabasie. Studiował w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz we Wrocławiu na Wydziale Wokalno - Aktorskim, w klasach śpiewu prof. Alicji Legieć - Matosiuk i prof. Eugeniusza Sąsiadka. Podczas studiów rozpoczął działalność artystyczną.
Współpracował z zespołami muzyki dawnej: Ars Nova, Fiori Musicali oraz Capella Bydgostiensis. Występował gościnnie w Operze Krakowskiej (Sekstus w Giulio Caesare G.F. Haendla) i Teatrze Wielkim w Łodzi (Cherubin w Weselu Figara W.A. Mozarta). Od wielu lat współpracuje Warszawską Operą Kameralną. Jego kreacje w operach Mozarta: Hiacynt (Apollo i Hiacynt), Amintas (Il Re pastore), Ramiro (La finta Giardiniera), Cecilio (Lucio Silla) i Sekstus (La clemenza di Tito) zjednały mu najwyższe uznanie krytyki i aplauz publiczności. Z taką oceną spotkały się występy artysty z zespołem Warszawskiej Opery Kameralnej w Hiszpanii, Izraelu, Austrii, Francji.
Występy Dariusza Paradowskiego na festiwalach Mozartowskich we Wiedniu i Salzburgu w 1998 r. stały się największym wydarzeniem artystycznych tamtych lat. Jego niezwykły głos i fenomenalna technika wokalna pozwoliły na odtworzenie w autentycznej formie dzieł kompozytorów takich jak: G.F Handel, C. Monteverdi, W.A. Mozart (po raz pierwszy od 300 lat).
Artysta jest laureatem Konkursu Wokalnego im L. Popp w Bratysławie. Został także nagrodzony "Paszportem Polityki" za osiągnięcia artystyczne. Posiada na swoim koncie wiele nagrań radiowych i telewizyjnych. Jego płyta CD "Arie i duety Mozarta" była nominowana do nagrody "Fryderyka". Od kilkunastu lat Dariusz Paradowski prowadzi klasę śpiewu w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od 2001r. jest inicjatorem i dyrektorem artystycznym Letniego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Helu. Od 2003 r. jest założycielem i realizatorem przedstawień operowych w Gdańskiej Operze Kameralnej działającej pod auspicjami Akademii Muzycznej im St. Moniuszki w Gdańsku.
W 2006 r, w TVP, TV Arte wyemitowano film dokumentalny pt. "Sopranista", opisujący życie i dokonania artystyczne Dariusza Paradowskiego.
W roku 2006 otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi za całokształt działalności artystycznej. Ponadto artysta jest dyrektorem artystycznym Stowarzyszenia "Europe - Art" z siedzibą w Paryżu. W 2007 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie: wokalistyka.

W chwili obecnej pracuje na stanowisku profesora AM.

 

Dyrektor Letniego Festiwalu Muzyki Kameralnej
w Helu

Honorowy patronat:
Pani prezydentowa R.P.
J.E.Arcybiskup Metropolita Gdański Tadeusz Gocłowski


Dariusz Paradowski
(fot. ze strony www: www.linmpi.mpg.de/~kopp/disc)
Dyrektor artystyczny i twórca Festiwalu - Dariusz Paradowski urodził się w 1966 roku w Gdańsku.
Już w wieku pięciu lat rozpoczął lekcje gry na fortepianie, a następnie także na organach. Jako chłopiec śpiewał w chórze, a po przejściu mutacji okazało się że zakres jego głosu nie uległ przesunięciu, lecz niesamowitemu powiększeniu.
Ukończył wyższe studia muzyczne. Przez wiele lat był jednym z najwspanialszych śpiewaków Opery Kameralnej w Warszawie. Włada w mistrzowski sposób swoim niezwykłym głosem, kontratenorem (ang. male soprano), którego zakres wynosi około:
g - b'' (G3 - B5)

Specjalizuje się w pieśniach Baroku i operze klasycznej.
Obecnie dr Dariusz Paradowski jest pedagogiem na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

W 2001 roku Dariusz Paradowski stworzył w swoim rodzinnym mieście - w Helu Festiwal Muzyki Klasycznej.
Od 2002 roku Festiwal znajduje już coraz liczniejszych, niezbędnych sponsorów, ale istnieje dalej tylko dzięki osobistemu zaangażowaniu jego Twórcy i Animatora - Dariusza Paradowskiego.

Jak mówi Dariusz Paradowski, Dyrektor Artystyczny Festiwalu, nieoceniony mecenas wspaniałej muzyki:

"Hel jest uroczy i tajemniczy. Artyści są ludźmi żądnymi wrażeń, chętnie więc dają się namówić na występy u nas."


fot. W. Waśkowski
Na zakończenie koncertu finałowego w 2003 roku Pan Dariusz Paradowski otrzymał od wielbicieli festiwalu kwiaty, lampę z bursztynu i album ze zdjęciami z koncertów wraz z dedykacją:

Drogi Panie Darku,

Za spotkania z cudowną muzyką i poezją,
za obcowanie ze znakomitymi artystami,
za chwile wzruszających przeżyć -
ofiarujemy Panu album,
aby fotografie przypominały te letnie dni spędzone w naszym mieście,
i lampę z bursztynu,
aby - jak latarnia morska - zawsze wskazywała Panu drogę do Helu

Pańscy przyjaciele
Hel, 13 lipca - 24 sierpnia 2003 r.

Fragmenty wywiadu z Dariuszem Paradowskim w roku 2004:
- Był taki moment, że ograniczyłem, z powodów osobistych, koncerty w kraju. Cieszę się, że mimo to polska publiczność nadal o mnie pamięta. Przede mną praca nad spektaklami Gdańskiej Opery Kameralnej, której zostałem dyrektorem. W Gdańsku będę też reżyserował Bastien i Bastienne a w maju przyszłego roku ze studentami Akademii im. Moniuszki przygotuję Kserksesa. Poza tym uczę w dwóch akademiach muzycznych: w Gdańsku i we Wrocławiu. Mam tam swoje klasy, więc zajmuje to mnóstwo czasu, zważywszy, że co tydzień prowadzę zajęcia na obu uczelniach.

 
 

Przedruk z: http://hela.com.pl/festiwal.htm


STRONA INTERNETOWA LETNIEGO FESTIWALU MUZYKI KAMERALNEJ W HELU:

http://hela.com.pl/festiwal.htm

 

Postanowieniem z dnia 25 czerwca 2013 r Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski nadał Panu Dariuszowi Paradowskiemu tytuł profesora sztuk muzycznych.

 paradowski 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Marek Dykta 10-02-2009 16:40:03
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Marek Dykta 10-02-2009
Ostatnia aktualizacja: Barbara Tabor 08-01-2014 11:41:17