obrazek loga jednostki
treść strony

PROTOKÓŁ XXII/21

1. Otwarcie posiedzenia.
Przewodniczący rady: Proszę Państwa minęła godzina 9:00. Otwieram XXII sesję Rady Miasta Helu w dniu 3 lutego 2021 roku. Witam panie i panów radnych, witam panów burmistrzów, pana prezesa, pana inspektora i wszystkich nas oglądających.

2. Stwierdzenie quorum oraz prawomocności obrad.
Przewodniczący rady: Na podstawie listy obecności stwierdzam, że w naszym posiedzeniu bierze udział 14 radnych, nasze obrady są prawomocne.
Nieobecny: radny Nowakowski. Lista obecności stanowi załącznik do protokołu.

3. Przyjęcie porządku obrad.
Przewodniczący rady: Otrzymali Państwo porządek obrad dzisiejszej sesji, czy ktoś z Państwa chciałby wnieść uwagi, poprawki do przedstawionego porządku? Pan burmistrz proszę.
Burmistrz Helu: Panie przewodniczący, szanowna rado ja wnioskuję aby wyłączyć dzisiaj z programu sesji punkt z punktu 12 ppkt a sprawozdanie informacje sprawozdanie z nie przepraszam ppkt b informacja z prowadzonych działań w zakresie promocji i turystyki w 2020 roku. Spowodowana jest tym, że kierownik referatu do spraw promocji, no nie udało się pani dzisiaj być na sesji dosyć ciężko choruje. Ona to sprawozdanie przygotowuje a jest to dosyć obszerne sprawozdanie, dlatego też wnosiłbym żeby przełożyć to na następną sesję, dziękuję.
Burmistrz Helu: Dziękuję. Czy są jeszcze jakieś wnioski? Jeżeli nie to w takim razie proszę o przegłosowanie. Kto z pań i panów radnych jest za przyjęciem wniosku pana burmistrza o wyłączenie podpunktu b, punktu 12 proszę o podniesienie ręki. Dziękuję, wszyscy byli "za". Rada przyjęła porządek dzisiejszych obrad.
Prządek obrad stanowi załącznik do protokołu.

4. Przyjęcie protokołu z XXI sesji.
Przewodniczący rady: Otrzymali Państwo protokół z XXI sesji Rady Miasta Helu. Czy ktoś z Państwa chciałby wnieść uwagi, poprawki do otrzymanego protokołu? Jeżeli nie proszę
o przegłosowanie. Kto z pań i panów radnych jest za przyjęciem protokołu z XXI sesji Rady Miasta Helu proszę o podniesienie ręki. Dziękuję, wszyscy "za" byli. Protokół został przyjęty.
Protokół z XXI sesji przyjęty został jednogłośnie, 14 głosami „za”.

5. Interpelacje i pytania w sprawach bieżących.
Przewodniczący rady: Przechodzimy do punktu 5 Interpelacje i pytania w sprawach bieżących. Proszę bardzo. Pani radna Janiak, proszę.
Radna Janiak: W listopadowej sesji podjęliśmy regulamin cmentarza i trzy załączniki. Chciałabym się spytać jak ma się kwoty, które są w załącznikach do kwot, które muszą być zapłacone za najprostszy taki grób ziemny, gdzie myśmy podejmując tą uchwałę wiem bo przecież to rada podejmuje takie uchwały ale naprawdę pytań bardzo dużo było, że strasznie drogo jest, gdzie myśmy rada przegłosowała tylko o 100 zł podwyżkę od 90 roku. A chciałabym się zapytać, mieszkańcy się pytają z czego wynika kwota, którą muszą zapłacić i w granicach 1100, 1200 zł za 20 lat i jak to mają rozumieć? Gdzie my naprawdę podjęliśmy uchwałę zmiany cen nie tak wielkie jak wynika to z płatności mieszkańców, dziękuję bardzo.
Przewodniczący rady: Dziękuję, nie widzę więcej zgłoszeń. Ja korzystając z obecności pana prezesa chciałbym zasugerować może i może to już jest zrobione ale chciałem zasugerować taką jedną propozycję, żeby na stronie spółki łatwe do odnalezienia były były numer konta. Mówię tutaj w kontekście opłaty za psa, bo nie ukrywam, że jest to dosyć spore utrudnienie nie móc zapłacić zdalnie w tej chwili.

6. Wnioski i informacje.
Przewodniczący rady: Jeżeli nie ma więcej pytań to przechodzimy do punktu 6 Wnioski i informacje. Proszę bardzo. Nie widzę. Ja w tym punkcie proszę Państwa przekażę tylko Państwu tylko informacje o piśmie, które zostało wysłane do Prezesa Rady Ministrów przez Marszałka Województwa Pomorskiego. Związek apel Związku Miast i Gmin Morskich oraz jeszcze miałem pana senatora Rybickiego. Sprawa dotyczy zmiany koncepcji w sprawie pomocy branży turystycznej. Jak wiedzą Państwo rząd wprowadził rekompensaty, czy pomoc dla gmin z południa Polski natomiast całkowicie zapomniał albo pominął gminy północy turystycznym gminy turystyczne rejonu nadmorskiego. Nie będę Państwu czytał całości treści tych pism, bo chciałbym tylko żebyście Państwo wiedzieli, że taki apel został wystosowany przez związki i samorządowców tutaj naszego terenu. Odpowiedź jaka nadeszła od od Dyrektora Departamentu Dominika Borka w imieniu oczywiście Prezesa Rady Ministrów oprócz tutaj opisu zawierającego różnego rodzaju numery PKD, to co rząd zrobił we wcześniejszym okresie z organizując pomoc dla branży turystycznej. No tak naprawdę nie ma tutaj nic jeśli chodzi o sedno sprawy, czyli sprawę, o którą zwracały się te instytucje i te osoby. W konkluzji, konkluzji przedstawiciel rządu pisze swoje odpowiedzi ja Państwu zacytuję: "Nie neguje my również, że turyści w sezonie zimowym wyjeżdżają także nad morze. Jednak bezsprzecznie do tradycji należy wypoczynku w gminach górskich, które w sposób szczególny odczuwają skutki obostrzeń spowodowanych pandemią, dlatego też wobec ograniczeń budżetowych tym gminom rząd zdecydował się pomóc w pierwszej kolejności". Jeszcze chwilę wcześniej było takie zdanie, jest takie zdanie, które mówi o o tym, że jeżeli będą pieniądze no to być może taka pomoc też trafi do organizatorów turystyki i wypoczynku gmin nadmorskich, między innymi też do naszych przedsiębiorców, zajmujących się oczywiście turystyką. Ta korespondencja jest dostępna oczywiście w biurze rady, kto chciałby się szczegółowo zapoznać proszę bardzo. Przechodzimy, bo nie widzę więcej wniosków?

7. Rozpatrzenie pism, które wpłynęły do Rady Miasta Helu.
Przewodniczący rady: Przechodzimy do kolejnego punktu, punktu 7 Rozpatrzenie pism,
które wpłynęły do Rady Miasta Helu. Pisma były przedstawiane, odczytywane na wspólnym posiedzeniu komisji w dniu wczorajszym. Ja tylko przypomnę, że pierwsze pismo, pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pucku mówiące, że organ podatkowy nie wydawał decyzji w sprawie umorzenia, odroczenia terminu zapłaty, rozłożenia na raty, zwolnienia płatnika z obowiązku pobrania bądź ograniczenia poboru podatków i opłat stanowiących w całości dochody jednostek samorządu terytorialnego oraz pismo do wiadomości rady przesłane przez wesoły 55 informujące nas, że pan wystąpił do Telewizji Polskiej, programu 3 oddział w Gdańsku o zrobienie programu na temat budynków wielorodzinnych, położonych w Helu przy ulicy Żeromskiego 2, 4, 6. Tezą, iż te budynki powinny być już dawno przez Agencję Mienia sprywatyzowane, że Agencja Mienia nie podejmuje zbyt , zbyt zdecydowanie działań w tym kierunku, mieszkańcy są sfrustrowani. Jednocześnie pan informuje nas, że takie, takie pismo informacje wysyła do pana posła Kacpra Płażyńskiego. To są wszystkie pisma, które wpłynęły tak proszę, tak proszę.

Radna Janiak: Odpowiedź Komisji Skarg, Wniosków i Petycji na dwie petycje. Petycja do rady miasta gminy od od od już już mówię Tymczasowej Rady Stanu Narodu Polskiego Społeczny Komitet konsulta Konstytucyjny, przepraszam. Odpowiedź do brzmi Rada Miasta Helu Komisja Skarg, Wniosków i Petycji: Komisja zapoznała się z treścią petycji panów panów przepraszam Tymczasowej Rady Narodu Polskiego Społeczny Komitet Konstytucyjnych i zdecydowała o niepodejmowaniu proponowanej uchwały. W podpisie członkowie komisji: Arnold Antkowski, Jan Łazur, Józef Salski, Marlena Maria Pełechaty, przewodnicząca Grażyna Janiak.
Przewodniczący rady: Przepraszam, prosiłbym teraz o przegłosowanie treści odpowiedzi, którą udzielimy. Kto z pań i panów radnych jest za przyjęciem odpowiedzi, którą przygotowała Komisja Skarg, Wniosków i Petycji proszę o podniesienie ręki. Dziękuję, wszyscy byli "za". Proszę bardzo.
Radna Janiak: Druga petycja od panów ona jest w treści taka sama, ponieważ praktycznie prawie tego samego dotyczy także w dniu drugiej właśnie było chyba 14 stycznia komisja się zebrała i zdecydowała również o niepodejmowaniu proponowanej uchwały. Członkowie komisji: Antkowski, Łazur, Salski i Pełechaty, przewodnicząca Grażyna Janiak. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący rady: Dziękuję, ja rozumiem, że odpowiedź jest taka sama?
Radna Janiak: Taka sama jest odpowiedź do jednej petycji i do drugiej.

Przewodniczący Rady: W kwestii formalnej proszę o przegłosowanie odpowiedzi przygotowanej przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji. Kto z pań i panów radnych jest za zatwierdzeniem przygotowanej odpowiedzi proszę o podniesieni ręki. Dziękuję, wszyscy "za". Odpowiedzi zostaną przesłane do wnioskodawców.

8. Odpowiedzi na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisje rady i radnych na poprzednich sesjach oraz między sesjami.
Przewodniczący rady: Przechodzimy do punktu 8 Odpowiedzi na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisje rady i radnych na poprzednich sesjach oraz między sesjami. Proszę panie burmistrzu.
Burmistrz Helu: Wpłynęła szanowna rado wpłynęła interpelacja od przewodniczącego Rady Miasta pana Marka Chronia odnośnie przystąpienia naszego miasta do takiej inicjatywy Karta Życia.
Przewodniczący rady: Koperta.

Burmistrz Helu: Koperta życia, przepraszam. Mam napisane koperta. Uważam że, inicjatywa bardzo pozytywna i na pewno będzie ona dużą pomocą dla seniorów. Inicjatywa zakłada, że seniorzy zostaną wyposażeni w kopertę życia, w której będą dane danego, danej osoby a więc rok urodzenia, adres, numer PESEL. To wszystko, co potrzebne jest w przypadku pojawienia się nie daj Boże ratowników, czy lekarzy z karetki, z karetką pogotowia do takiej osoby. Nieraz się zdarza, że osoba jest sama, jej stan nie pozwala już na udzielenie dokładnych odpowiedzi na niektóre pytania, dlatego też na lodówce będzie zawsze magnes mówiący, że taka koperta jest w środku lodówki. Ratownik jest to inicjatywa, która już w Polsce gdzieś tam krąży i wtedy ratownik biorąc taką kopertę ma wszystkie dane potrzebne do tego aby wiedział kogo ratuje i ewentualnie jakie schorzenia, czy przechodził. Także miasto wyraża wolę żeby, do tego przystąpić, dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję, to wszystko?
Interpelacja stanowi załącznik do protokołu.

9. Sprawozdanie burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym.
Przewodniczący rady: Przechodzimy do punktu 9 Sprawozdanie burmistrza z działalności w okresie między sesyjnym. Proszę panie burmistrzu.
Burmistrz Helu: Szanowny panie przewodniczący, szanowna rado. Pan przewodniczący w punkcie informował o odpowiedzi rektora departamentów odnośnie interpelacji posłów, senatora i samorządowców jeżeli chodzi o brak pomocy państwa jeżeli chodzi o samorządy nadmorskie. Ja chcę tylko przypomnieć, że trzykrotnie składaliśmy wspólnie z samorządami czyli z wójtami, burmistrzami, prezydentami miast i gmin nadmorskich województwa pomorskiego do premiera, wicepremiera, premiera Morawieckiego, wicepremiera Gowina i po trzecie naszym takim wystąpieniu otrzymaliśmy odpowiedź podpisaną przez pana ministra Guta Mostowego. Ja zapoznawałem na swojej cotygodniowej telekonferencji z mieszkańcami a przypomnę, że ona się odbywa zawsze w piątki o 11:00 o tej odpowiedzi. No co już przewodniczący mówił jakie jest stanowisko mniej więcej rządu co do samorządów nadmorskich. To jeszcze pan minister w konkluzji swojej na koniec jako argument braku pomocy dla gmin nadmorskich podał no według mnie trochę kuriozalną wytłumaczenie ponieważ określił, że w miesiącach zimowych udział w turystyce gmin górskich, które występują w czterech województwach na południu Polski ten udział w turystyce jest na poziomie 30% a w tym samym okresie turystyka, jeżeli chodzi o w gminach nadmorskich zlokalizowanych w dwóch województwach to jest tylko 15% dlatego nie ma dla nas pomocy a ta pomoc idzie dla gmin górskich. Oczywiście my w żaden sposób nie podważa liśmy zasadności pomocy tym gminom górskim. Uważamy, że jak najbardziej się dla tych samorządów należy ale my nie. Również byśmy chcieli mieć możliwość zwalniania, nie przesuwania ale zwalniania na przykład z podatków od nieruchomości firmy, instytucje, które mają kłopoty ze względu na pandemię ale nie mając takiej pomocy a rząd zapowiedział, że samorządy będą mogły zwalniać te górskie i dostaną rekompensaty w wysokości 90% tych zwolnień. Na pewno jeżeli by taka sytuacja się zmieniła i dotyczyła naszych gmin na pewno my wszystkie samorządy też by podjęły decyzję o całkowitym zwalnianiu za ten okres z podatku od nieruchomości firmą, które zostały przez pandemie dotknięte. Dzisiaj tego zrobić w ten sposób nie możemy, ponieważ i tak ponosimy koszty związane z pandemią i borykamy się każda z gminy w jaki sposób z finansami gmin. Proszę Państwa, ci co oglądają te nasze transmisję, które prowadzimy z panem Pałkowskim albo odsłuchują je w późniejszych okresach bo to nie musi być tylko w piątek o 11:00 one w każdej chwili można wyjść i sobie przesłuchać co tam ciekawego były, jakie były pytania od mieszkańców, odpowiedzi. Poinformowałem, że będzie dodatkowy monitoring w mieście zrobiony, przede wszystkim nie dajemy sobie w cudzysłowie można powiedzieć nie dajemy rady z właścicielami piesków, którzy wychodzą z tymi psami. Psy załatwiają się na chodnikach, ulicach nikt po nich nie sprząta i nie świadczy to dobrze o naszym mieście. Dlatego też zleciłem montaż czterech kamer monitor kamer do monitoringu miejskiego na ul Maszopów. Praktycznie w każdym mieście mamy już monitoring. Została nam nowa została oddana nowa ulica, ulica Maszopów i dzisiaj w dniu dzisiejszym już te kamery są montowane ale kamera to jest jedna rzecz. Trzeba ten monitoring przeglądać dlatego też oddelegowałem pracownika Urzędu Miasta do współpracy ze Strażą Miejską w zakresie weryfikacji zdarzeń zarejestrowanych przez kamerę monitoringu miejskiego. Ten pracownik trzy, cztery godziny dziennie przegląda monitoring od wczesnych por godzin porannych z całego miasta. Zwraca uwagę na piratów drogowych, na tych którzy nie stosują się do znaków drogowych, jakiś chuligańskich zachowań. jak również właśnie na osoby, które spaceruję z psami i nie wykonują swoich obowiązków jeżeli chodzi o ewentualnie sprzątanie jeżeli pies się załatwi na miejscu niedozwolonym. Ponosimy ciągle koszty bo dokupujemy te stacje, gdzie są woreczki na te odchody, także nie można mówić, że tego w mieście nie ma. Ostatnia, która została zakupiona i zamontowana to jest właśnie na ulicy Maszopów. Przyjemności przeważnie kosztują a ja uważam, że przyjemność posiadania psa też jest obowiązek i koszt jego odpowiedniego wychowania i dbania o niego. Rozstrzygnął przetarg i podpisał umowę na wykonanie zadania stacja postojowa wraz z parkingiem przy ścieżce rowerowej oraz szlaku turystycznym fortyfikacji helskich. Proszę Państwa to już lada chwila będzie się fizycznie działo. Umowa jest podpisana. Oferta, która wpłynęły 4 oferty został wybrana, wybrany wykonawca, który zmieścił się w kwocie wynikającym z kosztorysu inwestorskiego także będziemy mogli ten projekt realizować do sezonu będzie on zrobiony. W międzyczasie właściciele garażu też podjęli inicjatywę i są już jakby na ukończeniu sprawy związanej z wycinką topoli, które są między garażami a naszym Komunalnym Cmentarzem, żeby nie dochodziło do sytuacji, że następna wichura znowu powali jedną czy dwie topole i potem są problemy z tego wynikające. Także myślę, że jedna i druga rzecz będą zrobione mniej więcej równocześnie no bo jeżeli będzie już nowy parking, nowa baza dla rowerów wtedy nie wyobrażam sobie żeby mógł tam wjeżdżać ciężki sprzęt, podnośniki, jakieś żurawie do wycinki tych topoli. Zorganizował transport do punktu szczepień dla seniorów oraz innych osób wymagających pomocy w tym zakresie. Na mieście, na każdej tablicy informacyjnej znajdują się plakaty mówiące o tym, co należy zrobić są podane numery telefonu do Urzędu Miasta do pani która pracuje w naszym Punkcie Obsługi Interesanta. Pani zbiera dane od osoby, która dzwoni, która kwalifikuje się do takiej pomocy żeby dowieść się na szczepienie i oczywiście potem odwieźć do miejsca zamieszkania. Musi to w odpowiedni grafik włożyć. Mamy do dyspozycji dwa samochody miejskie, dwóch kierowców. Jeżeli będzie zdarzyłoby się, że trzeba będzie jeszcze więcej tych kierowców czy, czy samochodów to nasza Ochotnicza Straż Pożarna jest w pogotowiu żeby takiej pomocy nam udzielić. Na pewno taka osoba, która będzie zakwalifikowana na pewno taką pomoc otrzyma i takie przewozy już się odbywają. Chce Państwu również powiedzieć, że osoby obłożnie chore, które nie wstają, nie mogą nawet skorzystać z takiej formy dowiezienia na szczepienia mówię tu o seniorach bo w tej chwili tylko seniorzy są szczepieni może przy zgłaszaniu się na szczepienie od razu podać, że potrzebuje pomocy żeby zespół szczepienny, czy lekarz i pielęgniarka dokonała tego szybko, dokonali tego szczepienia u nich u danej osoby w domu. Taki przypadek już był. Zespół przyjechał i ta osoba, ponieważ faktycznie nie, nie, nie wychodzi z domu, jest osobą leżącą takie szczepienie też otrzymała. Także no staramy się tu wesprzeć na ile możemy żeby do szczepienia w mieście odbywały się jak najsprawniej, jak najlepiej. Podpisał umowę na wykonanie rewitalizacji pozostałej części parku, przy ulicy Dworcowej. Ci, którzy tam przechodzą a przyjeżdżają widzą, że już te prace trwają. Ciężki sprzęt przygotowuje teren pod nawiezienie ziemi, następnie po sianie łąki kwiatowej ale w tej chwili są ustawiane krawężniki i będą robione aleje. Zamówione są też ławki w stylu jak jest w pierwszej części parku czyli z elementami, może nie tyle już kaszubskimi co bardziej z elementami przyrodniczymi. Będą jako element dekoracyjny taki , będą na jednej ławce będą ptaki z tego, co pamiętam a na drugiej ślimaki. Bardzo fajne. Także na pewno to też będzie fajne miejsce do odpoczynku. No i będą zamontowane dodatkowe lampy, takie jak w tej pierwszej części a przy okazji ja zleciłem przygotowanie projektów rzeźb orkiestry kaszubskiej, która stanie na tej pierwszej części jako element, który w tym roku się odbędzie a więc 6 myślę, że to będzie 6 rzeźb muzyków z orkiestry kaszubskiej ze swoimi instrumentami. Zostaną wyrzeźbione przez tych rzeźbiarzy, którzy współpracują z miastem i którzy wykonali te rzeźby w pierwsze części ławki i tak dalej i w tym roku prawdopodobnie już taka kapela znajdzie swoje miejsce na specjalnie przygotowanym terenie właśnie w tym parku Kaszubski. Być może, że również pojawi się płotek, to też poprosiłem o przygotowanie projektu, który uniemożliwi jakby przechodzenie z chodnika z ulicy Dworcowej bezpośrednio do tej rzeźby, naszej Rzepki. Mimo, że zrobiliśmy alejki zasiane są kwiaty to jednak w człowieku jest coś takiego, że woli korzystać ze skrótów i przechodzi bezpośrednio z chodnika do tej rzepki. Chcemy wykonać niewysoki płotek i każda ze sztachet będzie miała wyrzeźbioną nutę do alfabetu kaszubskiego. Myślę że to też taki będzie fajny dodatkowy element. Czekam tylko na projekty. Jak już przyjdą to będę podpisywał umowę na wykonanie tych rzeczy. Podpisał akty notarialne umowy sprzedaży mieszkań komunalnych. Wziął udział w wideokonferencji z udziałem Marszałka Województwa Pomorskiego w sprawie proponowanego podziału środków na realizację programów operacyjnych w latach 2021-2027. Smutna wiadomość dla województwa pomorskiego toczą się prace ale w tej chwili już Urząd Marszałkowski, Marszałek otrzymał propozycję podziału środków unijnych, te które zostały zaakceptowane przez rząd, zostały podpisane, przegłosowane w Parlamencie Europejskim. Słyszeliśmy, że tych pieniędzy będzie więcej aniżeli w poprzedniej perspektywie. Okazało się, że województwo pomorskie zostało najgorzej potraktowane ze wszystkich województw w Polsce i tych środków mamy jako województwo otrzymać około na pewno 30%, jeżeli nie 40%. W tej chwili po tej telekonferencji wszyscy zadeklarowaliśmy, że zarówno pan marszałek ale również my samorządy będziemy podpisywali się pod petycją do premiera aby jeszcze rozważył ten podział i nie karał województwa naszego pomorskiego tylko dlatego, że się bardzo sprawnie i dobrze rozwija. Bo każdy rozumie, że dla tych województw, które są zlokalizowane gdzieś tam na ścianie wschodniej należy się może i dodatkowe wsparcie ale nie można promować kogoś kto nie wykorzystuje środków, które już do tej pory miał przyznane a a każe się tych, którzy to robią bardzo sprawnie. Jest jeszcze jedna sprawa, ponieważ 7 miliardów rząd sobie zostawia jako rezerwę to znaczy, że te pieniądze dzisiaj nie ma żadnych kryteriów kiedy one zostaną podzielone na województwa i jakie będą kryteria przyznawane, kryteria brane pod uwagę żeby te środki dane województwo mogło otrzymać. 9 miliardów euro olbrzymia kwota nie wiemy kiedy ona będzie uruchomiona możemy się tylko domyśleć jak to wiadomo naszym kraju wszyscy się czegoś domyślają, że najlepszym momentem dzielenia pieniędzy to są wybory na przykład. Dlatego też w tych naszych wystąpieniach będzie też prośba i apel o to żeby podać jakie będą kryteria przy dzieleniu tej rezerwy i dlaczego ona wcześniej nie może być przypisana do danego województwa, które po spełnieniu odpowiednich warunków mogłaby po nie sięgać a województwo to wiadomo poszczególne gminy. Przeprowadził przetarg na zbycie działki nr 4 4/3 położonej przy ulicy Helskiej, przeznaczonej na stację paliw. Proszę Państwa w tej chwili jest wywieszony wykaz, protokół uzgodnień jest w trakcie podpisania także w niedługim czasie umowa notarialna zostanie podpisana ze zwycięstwo przetargu. Chcę tylko powiedzieć, że zwyciężyła firma która, jest gwarantem, że będzie ta stacją, ta stacja paliw powstanie, ponieważ ta firma się między innymi zajmuje właśnie również posiada w swoim jest właścicielem kilku stacji benzynowych u nas w kraju. Najbliższa to jest w Jastarni, także my też się doczekamy, że w Helu będzie stacja [dźwięk niezrozumiały] myjnia pewnie. To jest zagwarantowane, ponieważ wcześniej żeby uniknąć jakiegoś nieporozumienia i dowolności budowy na tym obszarze uchwaliliście Państwo, przygotowaliśmy, został uchwalony jak pamiętacie plan zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru także tam podstawowym funkcją, która na tym obszarze ma się znaleźć to jest właśnie stacja paliw. Dopiero w dalszej kolejności inne towarzyszące usługi. Zlecił przygotowanie projektów remontu nawierzchni dróg planowanych do wykonania w tym roku. To jest części ulicy Kapitańskiej, Komandorskiej, Obrońców Helu, Leśnej od skrzyżowania z Sosnową w stronę plaży. Zamierzeniem moim jest takie żeby udało się przed sezonem wykonać dojście do na dużo plażę więc od skrzyżowania z Sosnową, czyli od Instytutu Meteorologii aż do placu, do wyjścia na "dużą plażę". Jest to duży odcinek 500 m. Dosyć duże zadanie także w tym tygodniu, na początku przyszłego tygodnia otrzymamy już projekt, kosztorys inwestorski. Będziemy mogli ogłaszać przetarg. Chciałbym żeby to zadanie było zrealizowane do sezonu a jeżeli chodzi o stare osiedle wojskowe i być może ulice Żeromskiego bloki 6 i 8 bo tam te nawierzchnie i zatoczki reszta, które są wykonania prawdopodobnie będziemy musieli to wcześniej się nie da zapewne albo w czasie sezonu albo zaraz po sezonie ale na pewno w tym r oku ze chcemy wykonać. Zlecił wykonanie renowacji oświetlenia drogi na cyplu. Ci, którzy chodzą na spacery na cypel widzą już stoją słupy. Czekamy aż śnieg odpuści i trochę się poprawi pogoda i zakład energetyczny oświetlenie przystąpi do montażu lamp, tych czopów, kul. Chociaż to nie będą kule trochę inny będzie kształt tych lamp. Kable są już doprowadzone i będzie podłączał. Także myślę, że w lutym, do końca lutego powinniśmy mieć już doświetloną drogę na cypel i w miarę przyjemniej chodzić na spacer, jeżeli ktoś takie spacery o tej porze lubi. Przygotowywał materiały na dzisiejszą sesję, dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję, czy ktoś z Państwa chciałby zadać pytanie do sprawozdania? Proszę bardzo pan radny Łazur.
Radny Łazur: Ja mam pytanie do punktu 8. Jakie firmy zgłosiły się do udziału w tym przetargu? To jest pierwsza sprawa i druga sprawa trochę więcej na temat firmy, która to wygrała. Jaki jest kapitał, co to za firma, skąd pochodzi no i takie podstawowe informacje, dziękuję.
Przewodniczący rady: Proszę panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Ważę w myślach odpowiedź i słowa również. Panie radny do przetargu na tą nieruchomość, z resztą to jest w ogłoszeniach, jak również protokołach, które można znaleźć też na stronie miasta. Zgłosiła się jedna firma, to jest Oktan Brzeski i Grzenkowicz spółka z o.o. Firma duża , która zajmuje się tak jak powiedziałem budową stacji paliw, budową domów, bloków na wynajem. Takie dwa bloki w tej chwili buduje w Pucku chociażby ale w innych częściach Polski również, bardziej tej północnej. Jaki ma kapitał zakładowy nie wiem i na pewno na odpowiednim poziomie, jeżeli takie zadania wykonuje. Chcę tylko przypomnieć, że wcześniej wygrała przetarg na zakup nieruchomości na ulicy Kuracyjnej, gdzie było 9 kontrahentów, uczestników i działka ta osiągnęła rekordowe, rekord jeżeli chodzi o wycenę, o sprzedaż jej, jeżeli chodzi o cenę za metr kwadratowy. Dobrze, że ta firma wygrała ten przetarg. To, że była jedna no trudno ale przetarg jak najbardziej prawidłowy odbył się a cena za tę nieruchomość to była 2,5 miliona plus przebicie. To było przebicie 20, 25 000 i tylko się cieszyć, dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję, czy ktoś jeszcze chciałbym zadać pytania? Pan radny Dzikowski proszę i proszę bliżej mikrofon. Nie działa?
Radny Dzikowski: Panie burmistrzu chciałbym zapytać się o punkt szósty. Jest tu użyta liczba mnoga ile tych mieszkań zostało sporządzonych aktów notarialnych? Dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję.
Burmistrz Helu: Dwa.

Przewodniczący rady: Nie  widzę więcej zgłoszeń ani pytań. W takim razie przychodzimy do punktu 10 Sprawozdanie z wykonania uchwał rady.
Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.

10. Sprawozdanie burmistrza z wykonania uchwał rady.
Przewodniczący rady: Otrzymali Państwo sprawozdanie. Czy pan burmistrz chciałby zabrać głos lub Państwo zadać pytania w tym punkcie?
Burmistrz Helu: Jeżeli są pytania bardzo proszę.
Przewodniczący rady: Nie widzę. Proszę Państwa przed nami punkt 11 czyli Rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwały lub zajęcie stanowiska w sprawach. Co prawda są dwie uchwały ale uważam, że powinniśmy w tej chwili zrobić przerwę, przewietrzyć pomieszczenie.

Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.

11. Rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwał lub zajęcie stanowiska w sprawie:
Przewodniczący rady: Proszę Państwa przechodzimy do, przechodzimy do punktu 11 Rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwał lub zajęcie stanowiska w sprawie:

a) projekt uchwały nr 1/2021 w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi,
Przewodniczący rady: Projektu uchwały nr 1/2021 w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Projekt omawiany na posiedzeniu wspólnym komisji w dniu wczorajszym. Czy ktoś z Państwa chciałby zabrać głos w tej sprawie pan burmistrz, państwo radni?
Burmistrz Helu: Wczoraj była dyskusja nad tym projektem uchwały. Myślę, że wszystko wyjaśniliśmy. Jeżeli są jeszcze jakieś pytania to bardzo [dźwięk niesłyszalny]
Przewodniczący rady: Dziękuję, proszę bardzo. Nie widzę. W takim razie przechodzimy do głosowania. Kto z pań i panów radnych jest za przyjęciem projektu uchwały nr 1/2021 w sprawie zmiany uchwały w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczona przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi? Proszę o naciśnięcie przycisku. Uruchamiam system głosowania. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 14 radnych. Wszyscy byli "za" nikt się "nie wstrzymał", nikt nie był "przeciw". Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę nr XXII/175/21.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XXII/175/21 Rady Miasta Helu z dnia 3 lutego 2021 r. w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

b) projekt uchwały nr 2/2021 w sprawie zawarcie kolejnej umowy dzierżawy  gruntu  położonego w  mieście Helu,
Przewodniczący Rady: Drugim projektem uchwały jest projekt uchwały nr 2/202 1 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy gruntu położonego przy ulicy Wiejskiej. Projekt również omawiany na wczorajszym wspólnym posiedzeniu komisji. Panie burmistrzu czy jeszcze chciałby pan coś dodać do tego projektu lub Państwo zadać pytanie?
Burmistrz Helu: Jeżeli są pytania bardzo proszę. 
Przewodniczący rady: Nie widzę. W takim razie przechodzimy do głosowania. Kto z pań i panów radnych jest za przyjęciem projektu uchwały nr 2/2021 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy gruntu położonego przy ulicy Wiejskiej. Proszę o oddawanie głosu. Uruchamiam system głosowania. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 14 radnych. Wszyscy byli "za", nikt się "nie wstrzymał" i nikt nie był "przeciw". Oświadczam, iż rada podjęła uchwały nr XXII/176/21.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XXII/176/21 Rady Miasta Helu z dnia 3 lutego 2021 r. w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy  gruntu  położonego w  mieście Helu.

12. Sprawozdania i informacje.
a) Sprawozdanie z pracy komisji stałych Rady Miasta Helu za 2020 r,
Przewodniczący rady: Przechodzimy do punktu 12 Sprawozdania i informacje podpunkt a Sprawozdanie z pracy komisji stałych Rady Miasta Helu za 2020 rok. Proszę bardzo Komisja Rewizyjna.
Radny Pszeniczny: Sprawozdanie z prac Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Helu za rok 2020. Komisja Rewizyjna w składzie: Krzysztof Pszeniczny przewodniczący, Bogdan Żuławski wiceprzewodniczący, Jan Łazur członek komisji. W roku 2020 komisja odbyła 16 posiedzeń, w tym 6 we własnym składzie. Komisja dokonała analizy wykonania budżetu, dokonała oceny pracy burmistrza miasta Helu i wystąpiła z opinią o udzielenie absolutorium. Komisja dokonała oceny inwestycji wykonanych na terenie gminy w roku 2019. Komisja zapoznała się i dokonała oceny wykonania budżetu obywatelskiego, przygotowała harmonogram prac komisji na rok 2021. Zaplanowane posiedzenia Komisji Rewizyjnej w roku 2020 odbyły się zgodnie z zaplanowanym harmonogrem, harmonogramem, harmonogramem prac komisji. Podpisano przewodniczący Komisji Rewizyjnej Krzysztof Pszeniczny, dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję, czy za Komisję Gospodarczą, tak proszę bardzo.
Radny Sojecki: Sprawozdanie z pracy Komisji Gospodarczej. Komisja gospodarcza w składzie radny Grzegorz Nowakowski, radny Waldemar Sojecki, radna Renata Panek, radna Ewa Wójcik, radna Sylwia Budzisz, radny Andrzej Dzikowski. W okresie od 1 stycznia, w okresie od stycznia 2020 roku do grudnia 2020 roku członkowie Komisji Gospodarczej odbyli 14 posiedzeń komisji, w tym 7 połączonych posiedzeń Komisji Rady Miasta Helu. Pozostałe 7 posiedzeń komisji i dotyczyło pracy zgodnie z planem na rok 2020. ze względu na panującą pandemię tematy wymagające konsultacji społecznych zostały przesunięte na rok bieżący. Efektem pracy komisji jest wypracowanie projektu uchwały związanej z budżetem obywatelskim. Zasadniczym założeniem projektu jest wprowadzenie głosowania drogą elektroniczną. Ponadto w projekcie uchwały ujęto, ujęto uwagi proceduralne z poprzednich edycji budżetu obywatelskiego. Ko misja zaopiniowała wnioski mieszkańców związane z prowadzonymi działalnościami gospodarczymi oraz analizowała i opiniowania materiały związane z poszczególnymi stacjami Rady Miasta Helu. Podpisano przewodniczący Komisji Gospodarczej radny Grzegorz Nowakowski.
Przewodniczący rady: Dziękuję i proszę Komisja Skarg, Wniosków i Petycji.
Radna Janiak: Sprawozdanie z pracy Komisji Skarg, Wniosków i Petycji w 2020 roku. Komisja Skarg, Wniosków i Petycji od była w roku ubiegłym 14 posiedzeń, w tym 8 posiedzeń wspólnych komisji stałych i 6 posiedzeń samodzielnych. W trakcie posiedzeń członkowie komisji omawiali materiały na sesję, przygotowywali opinie w sprawie wykonania budżetu za 2019 rok oraz projektu budżetu na kolejny rok a także plan pracy komisji na 2021 rok. Rozpatrzyli petycję oraz wniosek. Przewodnicząca komisji Grażyna Janiak. Członkowie Maria Pełechaty, Józef Salski, Jan Łazur i Arnold Antkowski, dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję, czy do sprawozdań ktoś chciałby zadać pytania? Jeżeli nie przechodzimy do podpunktu c Informacja o stanie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w mieście a także o działaniach podjętych i zrealizowanych w celu zabezpieczenia brzegów morskich i plaż w 2020 roku. Proszę panie burmistrzu.
Informacje komisji stałych stanowią załączniki do protokołu.

c) Informacja o stanie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w mieście, a także o działaniach podjętych i zrealizowanych w celu zabezpieczenia brzegów morskich i plaż w 2020  roku,
Burmistrz Helu: Zapozna Państwa z tym sprawozdaniem pan Bronisław Maciejewski bardzo proszę.
Bronisław Maciejewski: Proszę Państwa o informację o stanie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w mieście przedłożone została dokumentacja, z którą zapewne Państwo, szanowny rada się zapoznała. Nie mniej jednak tak w skrótowym cyklu przedstawię na temat sytuacji przeciwpowodziowy, bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w mieście Helu i jeśli później będą jeszcze jakieś pytania, bardzo proszę. Jeśli chodzi o zagrożenie przeciwpowodziowe jest to jeden z głównych priorytetów zapewnienie bezpieczeństwa dla mieszkańców miasta przed zagrożeniem powodziowym, które spoczywa na organach Urzędu Miasta Gminy Hel i z tego pan burmistrz stara się wywiązać tak jakby to sobie wszyscy życzyli. Największe zagrożenie powodziowe dla miasta występuje od szeregu lat od strony Zatoki Puckiej. Ostatnia powódź miałam miejsce z 3/4 grudnia 99 roku, w trakcie której na skutek silnego wiatru i wysokiej fali w Zatoce Puckiej nastąpiło zalanie portu wojennego i Kolonii Rybackiej przy ulicy Rybackiej, Portowej, Plażowej, Lipowej, Sikorskiego i Bocznej. Łącznie na terenie miasta Helu podtopionych zostało 57 budynków mieszkalnych i zabudowań gospodarczych. W akcji ratunkowej brało udział 19 jednostek straży pożarnej plus pracownicy Zespołu Zakładów Obsługi Miasta w Helu, marynarze z komendy portu wojennego oraz ludność zalanych terenów. Czas akcji trwał 19 godzin 15 minut. Straty szacowane na 663 700 zł. Aby nie zapuścić do powtórzenia się tego typu sytuacji kryzysowej w Helu, w październiku 2001 Komenda Portu Wojennego Hel w miejscu największego zagrożenia powodziowego to jest od falochronu wschodniego na wysokości ulicy Portowej i dalej wzdłuż basenu portowego w tym budynku sztabu 9 Flotylli rozpoczęła budowę wału przeciwpowodziowego, którą zakończono w 2004 roku. Jego wymiary to długość około 730 m, szerokość u podstawy wału 4,5 m, szerokość w górnej części wału korony pospolicie zwanej 1 m, wysokość 1 m. Od tego czasu na terenie Helu nie występują już tego typu czy podobna powódź. Nie oznacza to wcale, że zagrożenie powodziowe dla miasta Helu ustąpiło. Dowodem tego są przeprowadzane prace naprawcze, zdjęcia poniżej, na których widać skutki wzburzonych fal morskich podmywających nabrzeże portowe w byłym Porcie Wojennym, które wymagało zabezpieczenia. Zanim do tego punktu dalszego etapu dojdę, chcę taką tylko przypomnieć taką dygresję, że w 2006 roku, konkretnie 31 grudnia więc dzień taki szczególny w południe okazało się, że woda zaczęła się przedostawać przez jeden z wypustów wału przeciwpowodziowego, gdyż wał ten ma 2 takie wypusty, przepusty, przez który mogą przyjeżdżać pojazdy samochodowe. I wówczas prace jakie tam były na terenie sztabu i po prostu nie pracownicy nie zamknęli tego wypustu i woda zaczęła się przedostawać. Siedzący tu też pan radny pan Krzysztof Pszeniczny brał udział, gdzie mimo szybko żeśmy podjęli działania. Wykorzystano 200 worków i po prostu zabezpieczono przed dostaniem się wody na teren miasta, co świadczy jak skuteczna jest funkcja wału przeciwpowodziowego. Od tego czasu wyciągnięto też wnioski, że za każdym razem szczególnie gdy jest wysoka woda i niekorzystne warunki atmosferyczne jest sprawdzane są te wypusty czy są zamknięte. Od wielu lat już to wszystko jest zamknięte, nieczynne można powiedzieć , ale nigdy nie można udawać, że to na pewno jest zamknięte więc się tego nie będzie sprawdzało. Zawsze jest sprawdzane i od tego czasu na szczęście nie było już tego typu, czy podobnej sytuacji. Pierwsza tego typu prace naprawczy, które wymagały, dotyczyły nabrzeża portowego miały miejsce w 2015 roku. Gdzie w wyniku zabiegania władz miasta w sprawie zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa przeprowadzono przeciwpowodziowego pracownicy Urzędu Morskiego w październiku danego roku zabezpieczyli cześć nabrzeża portowego na terenie byłego Portu Wojennego usytuowanego między falochronem a wałem przeciwpowodziowym graniczącym z osiedlem Kolonii Rybackiej przed dalszą jego degradacją mogącą skutkować całkowite podmycie wału przeciwpowodziowego a w konsekwencji przedostaniem się wód sztormowych na teren, na teren miasta. Tu jest przykład jak w tym czasie w 2015 roku wyglądało to nabrzeże, więc erozja brzegu woda jest okrutna kropla po kropli jak to mówią drąży skałę. Tu w naszym przypadku drążyła nabrzeże. Ale dzięki pracownikom Urzędu Morskiego w jakimś stopniu czy czy konkretnym stopniu to zabezpieczono, że w 2015 roku [dźwięk niezrozumiały] tą część nabrzeża portowego, że mieszkańcy pobliskiego osiedla mogli spać spokojnie. Tak to wyglądało w 2015, pierwsza część nabrzeże ale w ramach ochrony brzegów morskich brzegów morskich i zabezpieczenia miasta przed powodzią burmistrz Helu w 2018 roku podjął dalsze poczynania w sprawie zabezpieczenia drugiej części nabrzeża portowego, o którym mowa była powyżej przed jego intensywną erozją. Tak też ostatecznie na przełomie sierpnia i września 2020 roku z inicjatywy Uniwersytetu Gdańskiego jako właściciela działki, która usytuowana jest pomiędzy Kolonia Rybacka a uszkodzonym brzegiem morskim przeprowadzone zostały roboty zabezpieczające wykazywany tu teren. Zakończenie tych robót udokumentowane zostało odbiorem technicznym w dniu 28 września 2020 roku. Powyższe skutkuje, że na dzień dzisiejszy nie występuje już z tego kierunku bezpośrednie zagrożenie powodziowe dla mieszkańców miasta Helu. Przedstawiam tu zdjęcia przed i po naprawie danego nabrzeża, więc druga część wału podobnie jak pierwsza była już bardzo zdewastowana przez naturę. Nie było na co czekać tylko wiadomo takie poczynania nie jest to, że pismo się napisze i już na drugi dzień podjęte zostaną działania trzeba wytrwałości, uzgodnień wzajemnego zrozumienia, aby aby cel został osiągnięty. Co też nam się udało, gdyż w pracy te wykonano uważam na właściwym poziomie i w chwili obecnej teren ten na jakiś czas bo wiadomo woda robi swoje i nie jest to powiedziane, że to już zakończy temat na zawsze. Nie mniej jednak mówią, że obecna sytuacja jest na dobrym poziomie. Cały czas teren nabrzeża portowego jest kontrolowany, patrolowany i gdyby zaistniał jakaś potrzeba podejmowane będą stosowne przedsięwzięcia aby zabezpieczyć mieszkańców miasta przed skutkami ewentualnej powodzi. To tak w skrótowym tempie trochę historii i wizualnej oceny nabrzeża portowego, z którego kierunku występuje największe zagrożenie powodziowe dla naszego miasta i w chwili obecnej można powiedzieć, że to zagrożenie został w maksymalnym stopniu zminimalizowane. To tyle, dziękuję.
Informacja stanowi załącznik do protokołu.
Wyświetlona została prezentacja – Miasto Hel nabrzeże, która stanowi załącznik do protokołu.

d) Informacja burmistrza Helu dotycząca realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego w roku 2020. Problemy przewidywane w tym zakresie w przyszłości i planowane działania.
Przewodniczący rady: Dziękuję, proszę bardzo czy są pytania do sprawozdania? Nie widzę w takim razie przechodzimy do kolejnego punktu punktu d Informacja burmistrza Helu dotycząca realizacji zadań z zakresu Zarządzania Kryzysowego w roku 2020, problemy przewidywane w tym zakresie w przyszłości i planowane działania. Proszę panie burmistrzu.
Burmistrz Helu: Panie przewodniczący, szanowna rado na wczorajszym posiedzeniu komisji inspektor do spraw Obrony Cywilnej pan Bronisław Maciejewski również szczegółowo przedstawił tą informacje odnośnie realizacji zadań z zakresu Zarządzania Kryzysowego w 2020 roku. Jeżeli jest taka wola to pan inspektor może jeszcze raz to przedstawić chyba, że są jeszcze jakieś pytania to postaramy się odpowiedzieć, dziękuję.
Informacja stanowi załącznik do protokołu.

Przewodniczący rady: Dziękuję czy są pytania do sprawozdania? Czyli ja rozumiem,
że sprawozdanie zostało omówione szczegółowo i nie potrzeba kolejny raz omawiania. Ja bym chciał w tym momencie proszę Państwa zapoznać Państwa z apelem. To jest kolejny apel. Tu akurat jest podpisany przez dwie organizacje Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, którego jesteśmy członkiem i Związek Miast i Gmin Morskich, którego też jesteśmy członkiem. Jest to apel do prezesa Rady Ministrów. Został skierowany 10 grudnia 2020 roku. Jest to apel słucham? Jest to apel w sprawie działań zapewniających bezpieczeństwo ekologiczne gminom i powiatom przed zagrożeniem wynikającym z broni chemicznej i wraków statków zatopionych w obrębie polskich obszarów morskich podczas II wojny światowej. Ja Państwu przeczytam tylko tezy, które zostały przedstawione w tym apelu. Związek i Obszar Metropolitalny mając na uwadze bezpieczeństwo naszych mieszkańców oraz przebywających na Pomorzu turystów oczekuje pilnych działań eliminujących występujące zagrożenie polegające na szczegółowej inwentaryzacji miejsc opracowaniu przepraszam szczegółowej inwentaryzacji miejsc zatopienia broni chemicznej, bojowych środków trujących takich jak [dźwięk niezrozumiały] sposobu wydobycia i neutralizacji broni chemicznej zalegającej w obrębie polskich obszarów morskich w szczególności w Głębi Gdańskiej. Szczegółowej inwentaryzacji miejsc zatopienia wraków statków w obrębie polskich obszarów morskich, sposoby wydobycia i neutralizacji substancji ropopochodnych z wraków statków w szczególności statku Franke n i Stuttgart zatopionych na wodach wodach Zatoki Gdańskiej, wydobywaniu i wyposażeniu wybudowaniu i wyposażeniu wielozadaniowego specjalistycznego statku ratowniczego, który będzie służył do wydobywania broni chemicznej i przewozu do miejsca utylizacji. Wydobywania produktów ropopochodnych z wraków statków i ich przewozu do rafinerii w celu utylizacji, innych działań związanych z poszukiwaniem i ratowaniem życia na morzu, zwalczaniem zagrożeń i zanieczyszczeniem środowiska morskiego. Pismo zostało apel został przygotowany 10 grudnia. 21 stycznia nadeszła odpowiedź podpisana przez Marka Gróbarczyka, Sekretarza Stanu. Nie będę Państwu odczytywał to jest bardzo długa odpowiedź. W skrócie tylko powiem, że jeśli chodzi o pkt 2, czyli budowę statku ministerstwo stwierdza, że taki statek jest niepotrzebny, ponieważ ta flota, którą dysponuje ratownictwo jest wystarczające. Ponadto jeśli chodzi o te pozostałe rzeczy, czyli środki bojowe i trujące i materiały ropopochodne to tutaj w odpowiedzi możemy znaleźć że jest projekt. Projekt, który jest projektem Gospodarki Morskiej oraz Ministerstwa Obrony Narodowej, które zostały połączone w jeden skonsolidowany projekt parasolowy i to się nazywa Rozpoznanie i ewentualne neutralizacja materiałów niebezpiecznych zalegających na dnie Morza Bałtyckiego w wybranych lokalizacjach. Ale to nie jest projekt, który jest realizowany. Tylko jest to projekt, który będzie miał na celu określenie priorytetowych obszarów, na których będą mogły być prowadzone szczegółowe rozpoznania wraz z kampaniami pomiarowymi. Ponadto zwraca autor tutaj uwagę w odpowiedzi, że koszt przeprowadzenia działań w naszych obszarach morskich jest bardzo duży, ponieważ jest wyliczony na ponad miliard złotych. No i krótko mówiąc no nie ma pieniędzy na. Dodatkowo miliard zł to nie jest koszt broni chemicznej i materiałów ropopochodnych, jest to koszt tylko i wyłącznie amunicji, czyli tutaj szacunku jeśli chodzi o pozostałe materiały niebezpieczne niestety nie ma. Oczywiście są prowadzone rozmowy na na forum międzynarodowym. Brak konsensusu jeśli chodzi o jednoznaczne stanowisko, jednolite stanowisko wszystkich zainteresowanych, czyli krajów nadbałtyckich. Kolejnym argumentem takim ja to odbieram osobiście jako może taka może nie niechęć tylko odsuwanie tego problemu jest to, że jest obawa, że przy naruszeniu zatopionych środków zwłaszcza jeśli chodzi o bojowe środki trujące może nastąpić duże skażenie czyli możemy rozumieć, że no w tej chwili nie dysponujemy środkami, które umożliwiały by wydobywanie i utylizację tego typu materiału. Jest też informacja, że taki temat może być opracowywany jeżeli uzyska finansowe wsparcie w latach 21 - 26. I na zakończenie tu zacytuję już cały bo to jest krótki akapit: Jednocześnie uprzejmie informuję, że 5 października 2020 roku w Monitorze Polskim opublikowane zostało Zarządzenie Nr 150 Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 września 2020 roku w sprawie powołania między międzyresortowego zespołu do spraw zagrożeń wynikających z zalegających w obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej materiałów niebezpiecznych. Zarządzanie weszło w życie z dniem 1 stycznia 2021. W związku z przeprowadzoną rekonstrukcję rządu oraz zniesieniem części ministerstw część zarządzenia stała się nieaktualna i musi zostać odpowiednio zmieniona w chwili obecnej Ministerstwo Infrastruktury prowadzi prace legislacyjne związane z nowelizacją wyżej wymienionego zarządzenia. Biorąc powyższe pod uwagę pierwsze posiedzenie zespołu zostanie zwołane niezwłocznie po przyjęciu i ogłoszeniu nowelizacji przedmiotowego zarządzenia. Czyli wszystkie materiały, które zalegają na dnie będą zalegały nadal.

13. Odpowiedzi na pytania i informacje w sprawach bieżących.
Przewodniczący rady: Proszę Państwa przechodzimy do punktu 13 Odpowiedzi na pytania i informacje w sprawach bieżących, proszę panie burmistrzu.
Burmistrz Helu: Szanowni Państwo pani radna Janiak zadała pytanie odnośnie opłat za jakie mieszkaniec, właściciel, opiekun musi ponosić za utrzymanie na Cmentarzu Komunalnym mogił jak również opłat za śmieci i wodę, która jest wykorzystywana na potrzeby podlewania, mycia swoich grobów. Poprosiłem prezesa naszej spółki komunalnej Spółki EKOHEL pana Marka Dyktę aby wyraźnie, jednoznacznie odpowiedział na te pytania. Przedstawił czego dotyczą, jeszcze raz czego dotyczy to opłaty, w jakim okresie należy je uiszczać i za jaki okres jest to opłata. Ja już o tym mówiłem na spotkaniu z mieszkańcami przez telekonferencję, ale widać, że dalej [dźwięk niezrozumiały] jakieś wątpliwości, jakieś niejasności i myślę, że po tej prezentacji, po tej odpowiedzi pana prezesa jeżeli jeszcze coś będzie niezrozumiałego to proszę o pytania a potem że byśmy już mieli jednakową wiedzę jak należy odpowiadać i informować mieszkańców, dziękuję. Panie Marku bardzo proszę.
Prezes Sp. EKOHEL: Szanowni Państwo opłaty, które wynikają z funkcjonowania cmentarza można podzielić na trzy kategorie. Rada Miasta Helu ustala opłaty na tak zwane opłaty za udostępnienie miejsc grzebalnych. Tą uchwałę rady rady rada podjęła w listopadzie, weszła w życie 28 grudnia i od tamtego dnia ten cennik opłat tak zwany za udostępnienie miejsca grzebalnego zmienił się. Powiedzmy, że jeśli mówimy o osobie dorosłej to cena netto wynosi to 500 zł. To jest ta kwota, która opłacana jest za każdy, przy każdym pochówku dotyczące osoby zmarłej oraz odnawiana jest raz na 20 lat. Tutaj mamy tylko i wyłącznie Państwo ustalali opłaty dotyczące grobów i tak zwanego pochówku, czyli tak zwanego miejsca grzebalnego, że możemy na 20 lat tą osobę pochować. Oprócz tego są drugie opłaty, które wynikają z ustawy. Są to opłaty dotyczące opłat, które ustala burmistrz Helu. To są opłaty za czynności administracyjne oraz za wydawanie zezwoleń związanych z funkcjonowaniem Cmentarza Komunalnego. Jest to zarządzenie burmistrza, które zostało wydane 30 grudnia czyli po dacie wejścia w życie uchwały Rady Miasta o regulaminie cmentarza i opłatach. I to są opłaty dotyczące innych czynności na cmentarzu na przykład: przekazania prawa do dysponowania grobem, wydanie zezwolenia na prowadzenie prac budowlanych lub remontowych związanych z postawienie nagrobka, wydanie zezwolenia za korzystanie z gruntu w celu wykonania chłodniczka, podestu przy nagrobku na okres 20 lat, wydawania zezwolenia za korzystanie z gruntu w celu postawienia ławeczki, skrzynki narzędziowej lub lampionów i wydanie zezwolenie na korzystanie z gruntu w celu obsadzenia grobu roślinnością niskopienną. To wynikają płaty z zarządzenia burmistrza. Trzecie opłaty to są opłaty związane z funkcjonowaniem cmentarza i dotyczą one uchwały zarządu spółki EKOHEL, gdzie tu mówimy w sensie stricte o opłatach związanych z utrzymaniem tak jakby tej małej infrastruktury. Czyli jeśli załóżmy Państwo mamy załóżmy pogrzeb lub przedłużenie opłat na następne 20 lat to od każdej takiej czynności bierzemy 400 zł za tak zwane odpady, 200 zł za wodę. To są opłaty dodatkowe, które wynikają z funkcjonowania cmentarza. Dla może takiej małej ciekawości dokładnie weryfikowaliśmy w zeszłym roku ilość odpadów, która została wywożona z cmentarza i wywieźliśmy odpadów za 24 000 zł brutto. W samym miesiącu od października do początku stycznia wywieźliśmy 8 dużych 6,7 metra sześciennego odpadów zielonych. Tam stoi 10 pojemników 1100 na odpady i można powiedzieć, że co co tydzień niektóre z nich są pełne. Ilość odpadów, które generowana jest na cmentarzu jest naprawdę olbrzymia. Oczywiście było pytanie dotyczące co z tymi pieniążkami się też dzieje albo wyprzedzam trochę pytanie. Wszystkie te pieniążki, które są zbierane od osób, które są dysponentami grobu lub przy pogrzebie będą, że tak można powiedzieć zagospodarowane na cmentarzu. Za tak zwaną opłatę za kwaterę częściowo częściowo, bo częściowo w tym roku zdarzyło się po raz pierwszy w budżecie i tu chwała panu burmistrzowi oraz radnym za to, że dostaliśmy na funkcjonowanie cmentarza dodatkowe pieniążki w kwocie 20 000 zł brutto na cały rok. I tu mogliśmy tak powiem pokryć niektóre koszty związane z funkcjonowaniem cmentarza takim administracyjnym. Bo to nie jest tylko to, że jest cmentarz. To trzeba prowadzić dokładną ewidencję grobów, grobów, nagrobków, miejsc, poszczególnych sektorów, dokumentacji całej. Trzeba tą dokumentację niekiedy przekazywać do różnych instytucji. To jest prowadzenie strony internetowej Grobonetu, całej ewidencji. Naprawdę tych dokumentów jest bardzo dużo i niekiedy one wytwarzają się w dużej ilości więc no te magazynowanie ich oraz archiwizowanie jest też bardzo ważne. Z tych pieniędzy za tak zwaną opłatę za kwaterę przygotowujemy też miejsca tak jak teraz to się dzieje, że mamy groby nieopłacone. Czyli jeżeli ktoś zgłosi, że ten grób jest nie będzie dalej przedłużany to na nas pozostaje koszt tego aby ten nagrobek zlikwidować. Już nie ten, nie ta osoba ona mówi, że nie będzie opłacała i już ją nie interesuje to, że tam stoi nagrobek. Trzeba go zdjąć, trzeba go zwieść, trzeba go przetransportować do utylizacji, trzeba go zutylizować, trzeba wywieźć gruz z Helu. To są te koszty. Jeśli załóżmy po roku teraz nie zgłosi się osoba i nie powie, że chce go ten nagrobek znaczy, że nie będzie opłacała grobu to my to na 3 miesiące musimy zwieźć w miejsce magazynowania bo takie mam zarządzane taką mam uchwałę, że po roku czasu dajemy jeszcze 3 miesiące czas tym osobą, które ewentualnie się ocknąć, że jednak chcą żeby ten nagrobek wrócił więc my musimy to nagrobek z magazynować. Jeżeli po dalszych trzech miesiącach nikt się nie zwróci o ponowne przywrócenie prawa do grobu musimy to wywieźć. Przechowujemy to następny 9 miesięcy i dopiero po 9 miesiącach, czyli po dwóch latach można powiedzieć będzie tak zwana utylizacja i na to są potrzebne pieniądze. To to nie jest lekkie to ta ta praca i ten i ten gruz to trzeba wszystko naprawdę dobrze zorganizować i wywieźć w odpowiednie miejsce. Z tych pieniędzy tak samo będzie jeszcze realizowana obecnie do tego się przygotowujemy czyli będzie zmiana miejsca przechowywania, gromadzenie odpadów. One będą teraz po prawej stronie jak się wchodzi tą główną bramą i tam będzie miejsce punkt odpadowy łącznie z miejscem na kontener taki duży ten 8 m sześciennych w szczególności, kiedy wystawiamy go od października do stycznia na odpady zielone i obok tego będzie połączone miejsce dla tak zwanych grabarzy. Gdzie oni muszą przechowywać różnego rodzaju narzędzia, podesty, trawę tą tak zwaną sztuczną tak aby oni mieli miejsce, w którym to można przechowywać. Żeby to nie było wożenie z firmy bo tego brakuje tego. Wszystko powinno być na cmentarzu ewentualnie pompa do do wody bo zdarzają się miejsca, jest dużo wody, trzeba wypompować więc też te wszystkie rzeczy takie potrzebne grabarzem żeby mogli normalnie funkcjonować. Po lewej stronie jak wchodzimy będzie parking dla obsługi cmentarza. Dotyczy to głównie osób, samochodów, który przejeżdżają na sam pogrzeb ale już z trumnami lub z urną. Dla samochodów naszych, które przyjeżdżają na cmentarz aby wykonać jakieś prace remontowe dlatego, że tam nie ma parkingu. Parking jest tutaj koło garaży. No ale nie chcemy z niego korzystać. Trzeba nosić te rzeczy więc wjeżdżamy na cmentarz i tam będziemy mieli taki mały dwu trzyosobowe parking oraz obok będzie też jeszcze miejsce dla rowerów taki mały parking rowerowy dla tych osób, które przyjeżdżają rowerami, żeby miały gdzie postawić rowery. Po lewej stronie tam w oddali tak jak było planowane będzie kolumbaria. W obecnej chwili burmistrz przekazuje dokumentację do do spółki tak aby spółka zajęła się budową, pozwoleniem na budowę chociażby żeby uzyskać w tym roku i może byśmy zaczęli jednego kolumbarium tak aby od jednego zacząć tam będzie 48 miejsc więc na jakiś okres to nam zabezpieczy tą te działania. Ale trzeba ponowić wszystkie pozwolenia, trzeba ponowić wszystkie prace geodezyjne więc obecnie prowadzone są prace geodezyjne na cmentarzu w zakresie dokładnego wydzielenia starego cmentarza. Mamy problem z ogrodzeniem od strony działek bo tam jest potrójny można powiedzieć płot i nie do końca wiadomo, której jest miejsce i czy ta roślinność, która leży rośnie pomiędzy płotem działek a a płotem cmentarza jest nasza czy to jest działkowców. Więc to trzeba wszystko wydzielić oraz wydzielamy granicę dokładną jaka jest na nowym cmentarzu taka żeby można było wiedzieć jak postawić ten płot w przyszłości na nowej na nowej części cmentarza. Złożyliśmy można powiedzieć sami do siebie wniosek o warunki przyłączenia wody do cmentarza i chcemy w tym roku wykonać przyłącze nowej wody do cmentarza i nowe punkty czerpalne na starej części cmentarza i z nitką do nowego nowej części cmentarza tak aby już nie trzeba było w przyszłości tego jeszcze raz ciągnąć. Będziemy wyposażać cmentarz w tak zwany punkt wypożyczeń powiedzmy grabek, łopatek. Będzie sobie coś podobnego, co stoi koło od pewnego punktu takie będzie rusztowanie, na którym będą zawieszone te wszystkie takie łopatki, grabki, miotły, wiaderka tak aby przychodzący na cmentarz nie musiał tego z sobą zabierać aby nie zdarzało się tak, że na drzewach wiszą grabki i wiszą jakieś tam doniczki różnego rodzaju konewki. No wisi wszystko i ten cmentarz jest naokoło można powiedzieć tam udekorowany innymi innymi ozdobami. Po położeniu tej wody, nowego zasilania wody wymienimy całość tej alejki głównej. Tam jest asfalt pozapadany w prawo i w lewo więc chcemy wymienić tą całą alejkę, położyć nową kostkę oraz połączyć nową kostką z częścią do Mogiły Obrońców Helu i przy tym miejscu odpadowym jak wchodzimy główną bramą na prawo będzie też połączenie z tą alejką, która jest do tej furtki tylko dla tego, że tam jest tylko ziemia i często nam się zdarza, że odpady nie są wynoszone do mięsa odpadowego tylko są wynoszone na parking. No bo tam jest tam jest kosz na śmieci więc wychodzący tą alejką od Obrońców Helu nie idzie do punktu odpadowego. Dlatego ten punkt odpadowy był po środku żeby każdy mógł do niego dotrzeć, zostawić odpady a nie wynosić je na za cmentarz. Też chodzi o zadaszenie tego punktu dlatego, że nasze ptactwo bardzo lubi wosk z wosk i po prosto zabiera sobie z miejsca odpadowego te nasze woski. Wynosi, roznosi po o całym terenie. Będziemy naprawiać ogrodzenie od strony tutaj garaży i od strony działek w głównej mierze oraz te pieniążki przeznaczone są też na konserwację ogrodzenia od tego frontowego czyli na około 500 zł netto, które płacimy raz na 20 lat to są te pieniążki, którym inwestujemy w cmentarz aby ta stara część cmentarza była odpowiednio zagospodarowana. Na nowy cmentarz w tym roku przygotowujemy wszystkie plany dotyczące nowego części cmentarza. Mam już wstępne wyliczenia. Złożyliśmy już to już burmistrzowi. Burmistrz już wie, że to są duże pieniążki i mam nadzieję, że w ciągu 5 lat ten cmentarz po prostu nowy wykonamy. Mamy ofertę na monitoring więc zastanowimy się czy w przyszłości ciągnąć tą linię wodną czy nie będziemy, nie pociągniemy oraz przewodów zasilających do do monitoringu, ewentualnie do energii elektrycznej. A na [dźwięk niezrozumiały] więc postaramy się to też za załatwić i to są chyba takie najważniejsze sprawy, które dotyczą tego cmentarza. Jeśli chodzi o te opłaty dodatkowe czyli tak jak mówiłem woda i ścieki, woda i odpady, one wynikają de facto z wyliczeń, które mamy ile zużywamy tej wody na cmentarzu, ile zużywamy odpadów musimy pooddawać. To są koszty, które pokrywają pokrywają osoby, które chcą na przykład odnowić grób po 20 latach. To jest łącznie 1188 zł i proszę mi wierzyć, proszę sprawdzić to tak samo na innych stronach innych cmentarzy. To nie jest kwota, która jest kwotą powalającą. Zdarzają się cmentarze, które mają po 3000 zł, po 2000 nawet po 5000 zł. Takie są koszty. Największą tutaj oczywiście kwotą robi opłatę tą robi można tak powiedzieć nalicza i zawyża jest opłata za tak zwaną kwaterę. U nas jest to tylko 500 zł a w innych gminach, proszę mi wierzyć jest naprawdę po 1000 po 2000 zł. Dziękuję bardzo.
Przewodniczący rady: Dziękuję, jakieś pytania podatkowe? Proszę pani Janiak radna.

Radna Janiak: Ja rozumiem to wszystko tylko, że mówię te ta dodatkowe opłaty przewyższają opłatę tego grobu, który jest. Dlatego czy pan zbiera, pobiera opłatę za śmieci z góry czy po 20 latach, jak się opłaca grób? I jeszcze jedno pytanie bo no są ludzie, którzy mają pare grobów opiekują się paroma grobami no jest im ciężko troszeczkę. No niestety dużo osób wyprowadziło się z Helu. Ja rozumiem wszędzie bo ja też się opiekuję się dwoma, trzema grobami i też opłacam te groby i wiem jaka to jest kwota nie. Dlatego mówię czy u nas osoby, które na przykład mają pod opieką czy 3, 4 groby, czy one mogą w jaki sposób dogadać się z EKOHEL żeby przerzucić to na raty?
Prezes Sp. EKOHEL: Pierwsze pytanie brzmiało o tych opłatach za odpady. My zbieramy pieniążki za odpady na następne 20 lat a nie za 20 lat. Nikt nie zapłaci mi po 20 latach za odpady wstecz. Więc tak naprawdę dzisiaj, które są zbierane opłaty one finansują następne pochówki czyli następne lata. Jeżeli już wiemy dzisiaj, że odpady kwota odpadów, utylizacji zwiększyła się za tonął 60, 80 zł no to na razie kwotę utrzymaliśmy. Co będzie za rok? Pewnie następni o jakieś tam złote 5, 10, 15, 20 będzie opłata za odpady i za wodę pewnie większa ale to dopiero w przyszłości. Więc zbieramy na 20 lat a nie za 20 lat. Jeśli zaś chodzi o opłaty za kilka, kilka grobów tak jak tutaj burmistrz już wspomniał i chyba wyraźnie też mieszkańcom na tak zwanych transmisjach live. Procedura, którą ustaliliśmy można powiedzieć wspólnie bo niektóre cmentarze procedurę tak zwanej nie możemy mówić likwidacji grobów bo to nie jest likwidacja grobu. To jest tylko przeznaczenie miejsca do ponownego pochówku bo my nic z ziemi nie wykopujemy. My tylko i wyłącznie zabieramy cześć górną jeśli ten miejsce grzebalny ma być wykorzystane do następnego pochówku. Ta opłata jest my ustaliliśmy wspólnie, że to będzie rok czasu. Jeżeli opublikowaliśmy w styczniu informacje o tym liczymy termin od 1 lutego do 31 stycznia następnego roku i w tym okresie czasu osoby, które mają do opłacenia groby, groby na następne 20 lat mają powinny dopłacić. To nie jest tak, że dziś jak ktoś przychodzi do nas, do naszej firmy i mówi, że ma cztery grupy. Są osoby, które płacą od razu a są, które sobie biorą jedną fakturę za 1 grób opłacają następnie dostają chcą to dajcie mi fakturę proforma. To nie jest faktura, która zobowiązuje do zapłaty ale jak zapłacisz to my ci tą usługę wykonamy na takiej zasadzie i biorą sobie trzy następne i mówią zapłacimy do czerwca, tam do września, do października do następnego stycznia następnego roku. Dopiero 31 stycznia [dźwięk niezrozumiały] 1 lutego następnego roku zweryfikujemy dokładnie kto nie zapłacił za te groby i będziemy te pomniki zdejmować na 3 miesiące będą one przechowywane w pobliżu cmentarza na tak zwanej nowej części cmentarza. W ciągu tych trzech miesięcy jeszcze dysponent grobu będzie mógł powrócić z tym nagrobkiem na tak zwane stare miejsce. Dopiero po następnych trzech miesiącach, jeśli nie wtedy przekazujemy to do magazynu i dopiero po następnych 9 miesiącach będziemy, zlikwidujemy całkowicie już ten nagrobek. Czyli tak naprawdę jest 15 miesięcy od 1 lutego tego roku, że ewentualne miejsce, które nie będzie opłacone będziemy wykorzystywać na do tak zwanego następnego pochówku. Jeśli jeszcze tylko bym mógł no tych grobów się naprawdę u nas w Helu nawarstwiło, gdyż to jest pierwsza taka nazwijmy to na działanie spółki dawnego Zespołu Zakładu Obsługi Miasta można powiedzieć od początku funkcjonowania i dlatego dzisiaj mamy przygotowane wykaz następnych grobów dlatego, że te nagrobki, które opublikowaliśmy to były nagrobki tak zwanych osób dorosłych czyli powyżej 6 roku życia bo tak mówi ustawa. Teraz mamy przygotowany wykaz 130 nagrobków dziecięcych. Połowa z nich jest NN czyli nie ma żadnej dokumentacji. To są nagrobki z lat przed II wojną światową, trochę powojennych i połowa z nich nie ma NN, nie ma żadnej dokumentacji w ogóle. Ale my mimo wszystko robimy tą procedurę i będziemy tak samo wszystko robić jak dla tych nagrobków dużych czyli dla osób dorosłych, dziękuję bardzo.
Przewodniczący rady: Dziękuję, pani radna Janiak proszę.
Radna Janiak: Chciałem tylko chciałam podziękować za informację wszelkie bo no potrzebne mi było to bo naprawdę bardzo dużo ludzi przychodzi to niezbyt pochlebnie wyraża się także chciałam żeby to pan prezes dokładnie wytłumaczył wszystkim jak to, na czym to polega, dziękuję bardzo.
Przewodniczący rady: Dziękuję.
Burmistrz Helu:
Proszę Państwa ja chcę tylko dopowiedzieć to co już bardzo szczegółowo powiedział pan prezes. Sprawa tych nagrobków i opłat za nie nie dotyczy tych, którzy płacili wcześniej tylko tych którzy zaniedbali tych opłat. Minęło 20 lat i dlatego znaleźli się na wykazie także trzeba się we własnej piersi uderzyć i zastanowić dlaczego do tej pory nie uregulowałam swoich należności. Ci którzy mieli wszystko uregulowane nie ponoszę dzisiaj tych kosztów i jeżeli 15 lat temu dokonali wpłaty no to były zupełnie inne pieniądze jak dzisiaj, dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję, pan Rady Sojecki proszę.

Radny Sojecki: Takie pytanie oczywiście grób nie płacony należy usunąć ale mimo wszystko no tam tam tam leży człowiek czy czy nie jest czy nie jest wymagany jakieś Lapidarium na cmentarzu żeby no tak uczcić tych wszystkich ludzi, którzy ewentualnie już nie mają swojego nagrobka albo nie mają ludzi którzy się tym opiekują. Typu NN albo albo nieopłacone no po prostu.
Przewodniczący rady: Proszę.
Prezes Sp. EKOHEL: To znaczy tu trzeba rozumieć to dwojako. Po usunięciu części nagrobnej [dźwięk niezrozumiały] z wierzchu my nie wyciągamy nic z ziemi. Dopiero przy ewentualnym pochówku następnym pochówku jeśli cokolwiek tam zostaje no ustawa takie są wyliczenia, że po 20 latach z ciała człowieka ono się demineralizuje i teoretycznie nie powinno nic zostać. W różnych warunkach glebowych to różnie wychodzi nawet na naszym cmentarzu i panowie grabarze no są różne przypadki. Proszę mi wierzyć nie chciałbym tu dokładnie umawiać, są różne przypadki. Znaczy nie może dojść do takiej sytuacji jak to miało miejsce gdzieś na jakimś cmentarzu, że ktoś tam coś wykopał. Nie to wszystko musi być oczywiście zadbane. W planach mamy coś takiego jak ossuarium, czyli miejsce w którym ewentualnie szczątki osoby, które zostają a które nie powinny być oznaczone w tym miejscu to będzie tak jakby wspólny grób. Panowie grabarze zabierają to do worka i wkładają do tak zwanego wspólnego grobu ale tam nie ma powiedziane, że to jest grób tylko tej osoby. W planach jest coś takiego i będzie mała tabliczka, że tutaj są jakieś szczątki pozostałe po tej osobie, która leżała w innym miejscu. To jest w planie i Państwo w swojej uchwale, uchwale dotyczącej cmentarza takie coś przyjęliśmy mamy to w planie zrobić to na nowej części cmentarza. Żeby to po prostu było coś takiego i to jest takie można powiedzieć zachowanie tożsamości ewentualnie jeśli, jeśli uda nam się NN no nie będziemy oznaczać bo my nie wiemy dokładnie kto tam leży tak. Dużych nagrobków NN nie ma są tylko i wyłącznie te nagrobki tak zwane dziecięce z innych lat. Jeśli chodzi też na pewno teraz, że dyskusja bo tam już wcześniej była co z jakimiś tam pomnikami ładnymi. Mamy 3 takie można powiedzieć ładne nagrobki aniołków to są nagrobki dziecięce nie wiemy dokładnie jeszcze czy ktoś się zgłosi te opłaty wzniesie w każdym bądź razie przygotowuje uchwałę swoją zarządu spółki i że część nagrobków, które mają są bardzo estetyczne, są kultur kulturo twórcze pozostaną na cmentarzu i to spółka poniesie koszty związane z ewentualnym ich odnawianiem, konserwacją, pielęgnacją tak jak zajęliśmy się pomnikiem to w cudzysłowiu Niemca bo tak wszyscy to nazywamy tak tak samo tamte pomniki będą, że tak powiem zadbane. Dzisiaj też rozmawiamy z wojskiem w cudzysłowiu z wojskiem dlatego, że na cmentarzu znajduje się kilka nagrobków wojskowych i tak samo przy jakiejś współpracy może się okazać, że część kosztów będzie ponosiło wojsko bo to oni się nimi opiekują a część kosztów pozostanie po stronie spółki żeby zadbać o te nagrobki. Ale na razie rozmawiamy jak oni do tego podchodzą, jakie mają swoje procedury bo okazuje się, że wszyscy jest cmentarz Marynarki Wojennej tam nie ma problemu ale znajdują się szczątki żołnierzy nie mówimy tu o Mogile Obrońców Helu. To nie o to chodzi. To chodzi o groby są marynarzy z różnych z różnych ewentualnych powiedzmy okresów nie związanych z wojną tak ale są i teraz co z nimi zrobić? Czy one będą podlegały likwidacji czy nie bo tutaj też rozmawiamy i też najprawdopodobniej przejmiemy część z tych kosztów po stronie spółki tak aby ten cmentarz no był takim naszym wizerunkiem. Tak może tak powiedzieć bo w szczególności turyści przychodzą lub gdzieś tam dostałem taką informację, że chcą się do Helu sprowadzić i chcieliby tutaj w Helu spocząć na naszym cmentarzu bo on ma swój klimat. Ma jakiś taki klimat swój, który który tam przysparza nam jakiegoś tam powiedzmy takiego splendoru, autorytetu, dziękuję bardzo.
Przewodniczący rady: Dziękuję, panie prezesie czy ja mogę prosić o informację dotyczącą możliwości uzyskania informacji na temat konta do opłaty za psa.
Prezes Sp. EKOHEL, Marek Dykta: Już pokazuje Szanowni Państwo spółka EKOHEL posiada Biuletyn Informacji Publicznej. Na głównej stronie jest główne konto nasze jest mamy tylko jedno do ewentualnych opłat, które można nam wpłacać. Jest zakładka Opłaty zbierane dla Gminy Miejskiej Hel. Są to dwie opłaty: opłata od posiadania psa i tutaj są wyszczególnione dane dotyczące terminów opłat, numerów rachunków bankowych, kontaktu oraz główne tezy dotyczą tego tej opłaty od posiadania psów, uchwała Rady Miasta Helu z 30 października 2019 roku w tej sprawie i w załączniku znajduje się też ta uchwała, druga drugą opłatą, którą zbieramy jest opłata targowa. W tym roku na ona na szczęście nie jest zbierana ale tutaj też są wszystkie informacje zawarte w jakich okresach i na jakie kwoty jakie kwoty zbieramy. Ewentualnie w przyszłości tak aby oddawać te pieniążki do budżetu miasta Helu. Czy to wystarczy?
Przewodniczący rady: Tak ale ja mam propozycję panie, panie prezesie. Dobrą praktyką jest zamieszczanie, tworzenie zakładki zamieszczanie tego typu informacji, krótkiej informacji o właśnie numerze konta i rodzaju opłaty w zakładce strony internetowej. A wiem, że spółka posiada i myślę, że nie byłoby takim problemem bo to jest jednak najkrótsza, najszybsza droga do uzyskania tego typu informacji. Wszyscy wiem jak się szuka w BIP-e.
Prezes Sp. EKOHEL: Panie przewodniczący ale my nie mamy innej strony internetowej.
Przewodniczący rady: Słucham?

Prezes Sp. EKOHEL: My nie mamy inne strony startowej. Mamy tylko BIP Ekohel.pl. Nie posiadamy innej. Panu na pewno się myli ze stroną Eko-Hel Bis.
Przewodniczący rady: A to przepraszam.
Prezes Sp. EKOHEL: Na pewno tak. Mamy tylko jedną. Oczywiście ja mam stronę Eko Hel.pl ona jest praktycznie gotowa będzie upubliczniona tych taka normalna jak strona gohel ale dzisiaj jest przekierowanie na stronę BIP-u tylko i wyłącznie więc ja nie posiadam innej. Ale w związku z tym, że jest taka koncepcja ja przekażę spółce Eko-Hel Bis żeby tam zamieściła informację bo może nie rozróżniają mieszkańcy tego. Łączą w jako jedno, myślą że to jesteśmy jako wspólny. Dobrze postaram się żeby tam ta informacja zaistniała bo bo może faktycznie trochę tam może wprowadzać w błąd.
Przewodniczący rady: Dziękuję, będę wdzięczny.

Prezes Sp. EKOHEL: Dziękuję bardzo.
Przewodniczący rady: Proszę państwa mam jeszcze informację na komisjach rozmawialiśmy też na temat ostatniego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w związku z tym, że jest taki pomysł i żeby od nas też jakieś środki finansowe przekazać na na konto fundacji zachęcam Państwa oczywiście to jest dobrowolne do przekazywania środków. Ja myślę jeszcze pani radna Janiak nie wie o tym ale myślę że u pani radnej Janiak moglibyśmy zbierać takie środki od nas radnych. Bo to jest najlepszy taki punkt zborny i wtedy jak zbierzemy przekażemy te pieniądze na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To jest tylko taka informacja. Pan burmistrz chciałby zabrać głos bo widzę?
Burmistrz Helu: Super inicjatywa. Fajnie, że rada miasta się włącza. Myślę że pewnie wszyscy to większość przyklasną tego inicjatywie. Ja też się włączę w to. Tym bardziej,że co jak co ale Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i wspomaga i to w olbrzymi sposób nie tylko opiekę i dba o zdrowie seniorów ale w tym roku na przykład urządzenia, które są kupowane służą przede wszystkim dla ratowania zdrowia i życia dzieci.
Przewodniczący rady: Laryngologii.

Burmistrz Helu: Tak jest. Także jak najbardziej fajna inicjatywa i ze swojej strony przyklaskuje.

Przewodniczący rady: Panie radna Janiak proszę.
Radna Janiak: Nie ma problemu. Cieszę się. Mogę zbierać i mogę przekazać, dziękuję.

14. Zamknięcie posiedzenia.
Przewodniczący rady: Dziękuję, proszę Państwa wyczerpaliśmy porządek dzisiejszej sesji w związku z tym zamykam XXII sesję Rady Miasta Helu w dniu 3 lutego 2021 roku godzina 11:02. Dziękuję bardzo Państwu.

Protokołowała: Mirela Figurska

Załączniki:

  1. Porządek obrad.
  2. Listy obecności.
  3. Sprawozdanie z działalności burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym.
  4. Sprawozdanie burmistrza Helu z realizacji uchwał Rady Miasta Helu.
  5. Interpelacja radnego Chronia.
  6. Sprawozdanie z pracy Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Helu za 2020 rok.
  7. Sprawozdanie z pracy Komisji Gospodarczej Rady Miasta Helu za 2020 rok.
  8. Sprawozdanie z pracy Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Helu za 2020 rok.
  9. Informacja burmistrza Helu dotycząca realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego w roku 2020. Problemy przewidywane w tym zakresie w przyszłości i planowane działania.
  10. Informacja o stanie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w mieście, a także
    o działaniach podjętych i zrealizowanych w celu zabezpieczenia brzegów morskich i plaż w 2020  roku.
  11. Prezentacja - Miasta Hel nabrzeże.
  12. Projekt uchwały nr 1/2021.
  13. Uchwała Nr XXII/175/20 Rady Miasta Helu z dnia 3 lutego 2021 r. w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
  14. Projekt uchwały nr 2/2021.
  15. Uchwała Nr XXII/176/20 Rady Miasta Helu z dnia 3 lutego 2021 r. w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy  gruntu  położonego w  mieście Helu.
  16. Protokół imienny z głosowania.

 

Na XXIV sesji Rady Miasta Helu, 31 marca 2021 r. protokół z XXII sesji został zatwierdzony głosami:

„za”                                        -          

„przeciw”                              -          

„wstrzymującymi się”          -          

Załączniki do pobrania

L.p Plik Format Rozmiar Użytkownik Data dodania Liczba pobrań
1 informacja - bezpieczeństwo przeciwpowodziowe.pdf pdf 417.4 KB Mirela Figurska 2021-03-02 11:02:53 353
2 informacja- zarządzanie kryzysowe.pdf pdf 602.5 KB Mirela Figurska 2021-03-02 11:03:02 364
3 sprawozdanie burmistrza Helu z realizacji uchwał.pdf pdf 918.8 KB Mirela Figurska 2021-03-02 11:03:17 377
4 sprawozdanie burmistrza Helu.pdf pdf 257.9 KB Mirela Figurska 2021-03-02 11:03:23 403
5 Załącznik - zdjęcia.pdf pdf 3.2 MB Mirela Figurska 2021-03-02 11:03:34 409
6 zawiadomienie o XXII sesji.pdf pdf 325 KB Mirela Figurska 2021-03-02 11:03:44 372
7 projekt uchwały nr 1 2021.pdf pdf 563.7 KB Mirela Figurska 2021-03-02 11:04:46 360
8 projekt uchwały nr 2 2021.pdf pdf 448.7 KB Mirela Figurska 2021-03-02 11:20:31 371
9 uchwała nr XXII 175 21.pdf pdf 191.3 KB Mirela Figurska 2021-03-02 11:24:30 398
10 uchwała nr XXII 176 21.pdf pdf 178.5 KB Mirela Figurska 2021-03-02 11:24:38 401
11 sprawozdanie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Helu..pdf pdf 442.6 KB Mirela Figurska 2021-05-24 12:14:20 409

Metryka

Akcja Użytkownik Data
Dodanie informacji Mirela Figurska 2021-03-02 10:20:14
Ostatnia aktualizacja Mirela Figurska 2021-05-24 12:14:22
Autor informacji Mirela Figurska