obrazek loga jednostki
treść strony

PROTOKÓŁ XXVI/21

1. Otwarcie posiedzenia.
Przewodniczący rady: Proszę państwa minęła godzina 9:00, otwieram XXVI sesję Rady Miasta Helu, w dniu 26 maja 2021 roku. Witam panie i panów radnych, panów burmistrzów, panią skarbnik, panią sekretarz. Witam pana prezesa oraz pana mecenasa.
2. Stwierdzenie quorum oraz prawomocności obrad.
Przewodniczący rady: Na podstawie listy obecności stwierdzam, że w naszej sesji bierze udział 14 radnych, w związku z tym nasze obrady są prawomocne.
Nieobecna radna: Maria Pełechaty.
3. Przyjęcie porządku obrad.
Przewodniczący rady: Proszę państwa otrzymali państwo porządek obrad. Na ostatnim wspólnym posiedzeniu komisji został przedstawiony państwu i omówiony projekt uchwały nr 32 w sprawie zaopiniowania projektu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie granicy Portu Morskiego Hel - zachód. Chciałbym żebyśmy go w tej chwili wprowadzili oficjalnie do porządku dzisiejszych obrad. Czy ktoś z państwa chciałby jeszcze zaproponować jakieś uwagi w sprawie porządku dzisiejszego? Jeżeli nie w takim razie, proszę o przegłosowanie. Kto z pań i panów radnych jest za przyjęcie porządku obrad
z zaproponowanym projektem uchwały nr 32? Proszę o podniesienie ręki. Dziękuję, wszyscy byli "za", porządek został przyjęty.

Porządek obrad stanowi załącznik do protokolu.
4. Przyjęcie protokołu z XXV sesji.
Przewodniczący rady: W związku z tym przechodzimy do punktu czwartego Przyjęcie protokołu z XXV sesji rady miasta Helu. Czy ktoś z państwa chciałby wnieść uwagi do otrzymanego protokołu? Nie widzę, w takim razie proszę o przegłosowanie tego protokołu? Kto z pań i panów radnych jest za przyjęciem protokołu z XXV sesji Rady Miasta Helu? Proszę o podniesienie ręki. Dziękuję również wszyscy byli "za".
5. Interpelacje i pytania w sprawach bieżących.
Przewodniczący rady: Kolejnym punktem jest pkt piąty Interpelacje i pytania w sprawach bieżących, proszę bardzo. Nie widzę zgłoszeń. Pani radna Janiak proszę.
Przewodniczący rady: Dziękuję, nie widzę więcej zgłoszeń, w takim razie przechodzimy do kolejnego punktu Wnioski i informacje. Ja mam w sumie dwie informacje. W sumie jedną chciałem przekazać na początku sesji, ale stwierdziłem, że nie będę burzył porządku. Proszę państwa dzisiaj mamy 27 dzień maja. Jest to święto samorządów. Chciałbym państwu z tej okazji złożyć serdeczne życzenia owocnej pracy, zadowolenia mieszkańców i sił do pracy.
Przewodniczący rady: Jeżeli nie przechodzimy do punktu siódmego Rozpatrzenie pism, które wpłynęły do Rady Miasta Helu. Pisma zostały przedstawione na wspólnym posiedzeniu komisji rady miasta. Między komisją a sesją wpłynęły dwa zawiadomienia Wojewody Pomorskiego i one nie były przedstawiane na komisjach, na komisji wspólnej, więc przedstawię w tej chwili. Pierwsze zawiadomienie: Na podstawie artykułu 61, par. 4 Ustawy z dnia 14 czerwca 60 roku Kodeksu Postępowania Administracyjnego o samorządzie przepraszam w związku z artykułem 91 ustęp 5 ust 8 marca 91 o samorządzie gminnym zawiadamia się o wszczęciu postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności paragraf 3 Uchwały Nr XXV/ 195/ 21 Rady Miasta Helu z dnia 5 maja 2021 roku w sprawie przyjęcia strategii rozwiązywania problemów społecznych w Gminie Miejskiej Hel na lata 21-25. Po tym następuje uzasadnienie. Ja nie wiem bo pan burmistrz na pewno zna te pisma. To ja może nie będę czytał uzasadnienia bo one dotyczą formy publikacji z tego, co się orientuję. Prosiłbym wtedy, czy w tej chwili pan burmistrz może to streścić? Potem dobrze. I to są dwa zawiadomienia Wojewody Pomorskiego dotyczące właśnie pierwsze strategii, drugie programu wspierania rodziny w Gminie Miejskiej Hel. Ale tak jak prosiłem burmistrz omówi państwu szczegółowo te pisma wojewody. Burmistrz Helu do pana Marka Gróbarczyka, Sekretarza Stanu Ministerstwa Infrastruktury. To pismo było przedstawiane na wspólnym posiedzeniu komisji, Nadleśnictwo Wejherowo w sprawie podziękowań za akcje. Tutaj też było to przedstawiane. Sprawozdanie z realizacji rocznego programu współpracy Gminy Miejskiej Hel cały czas dokument jest w dokumentacji Rady Miasta. Też był czytany przez przewodniczącego Komisji Rewizyjnej na wspólnym posiedzeniu komisji, e-mail do wiadomości rady od Wesoły 55 również był przedstawiany wraz z załącznikami i pismo Ministra Infrastruktury do rady. To również było przedstawiane na wspólnym posiedzeniu komisji. Mam jeszcze dwa pisma, które przygotowała Komisja Skarg, Wniosków i Petycji ale mam pytanie. Czy mam to omówić czy jeszcze nie? Może ja powiem o co chodzi. Ustaliliśmy, że do tych odpowiedzi potrzebujemy podstawy prawnej, stąd były prośby do pana mecenasa o załączenie tej podstawy do tych pism. Po rozmowie stwierdziliśmy, że dzisiaj te podstawy prawne zostaną podane i wtedy ta odpowiedź będzie możliwa do odesłania, do zainteresowanych stron. Czy mam czytać te załączniki, znaczy te pisma czy już dopiero jak będzie podstawa prawna załączona przez pana mecenasa? To w takim razie wszystkie pisma, które wpłynęły do rady.

Radna Janiak: Panie burmistrzu dzięki za interwencje na Przybyszewskiego ale niestety nie jest to do końca zrealizowane. Nadal tam nie jest zabezpieczony chodnik i mieszkańcy proszą o jeszcze ponowną interwencję. Zwrócili się państwo też mieszkańcy Helu do mnie aby, ponieważ sama nie wiedziałam, że poczta  w piątki jest od 13:00 do 20:00 czynna a w soboty jest nieczynna. No więc nie wiem, czy jakimś pismem zwrócić się, jakimś pismem aby pan burmistrz zwrócił się do Poczty Polskiej aby jednak przestawiła te godziny otwarcia, działalności poczty.  Nie jestem w stanie w tej chwili wymyśleć co , w każdym bądź razie zapytanie, czy burmistrz byłby w stanie coś takiego zrobić. I następne pytanie, to znaczy pytanie. Jest piękny parking przy cmentarzu, z którego muszę powiedzieć jestem bardzo dumna. No ale, no niestety czy jest to możliwe aby tam duże takie autobusy duże nie wjeżdżały na ten parking bo jest mały. No niestety a jak już taki duży autobus stoi, a teraz coraz częściej to się zdarza. Czy była by możliwość aby do jakiegoś tam znak postawić, żeby te duże autobusy tam na ten parking, duże ja mówię do 40 osób, co 3,5 tony mają te autokary. Także ja na tą chwilę dziękuję bardzo.
Przewodniczący rady: Dziękuję, ja mam dwie sprawy. Sprawa pierwsza głosy od mieszkańców osiedla wojskowego.  Wiem, że dzisiaj radny Salski już w tej sprawie  rozmawiał z panem prezesem, przekazując mu te informacje, bo słyszałem niechcący. Chciałbym również przekazać tą informację, że różne są opinie na temat zmiany usytuowania śmietników wokół osiedla. Ta jak przekazywał nam pan prezes na ostatniej sesji jest to forma  swoistego eksperymentu. Niemniej jednak w ostatnich dniach dało się zauważyć śmieci, które są podrzucane przy śmietnikach. Oczywiście niektóre sytuacje z rozrzucaniem śmieci spowodowane są przez ptaki, bo to też można było zauważyć obserwując przechodząc te śmietniki i wrony w okolicy. Niemniej jednak przy śmietnikach, które są przy wspólnotach pozostawiane są przez osoby postronne reklamówki, czy worki ze śmieciami, które są potem rozszarpywane przez ptactwo i rozsypywane po osiedlu. Stąd pytanie czy uwaga mieszkańców, że pomimo tego, że pomysł może dobry chociaż myślę, że za krótki okres czasu by to stwierdzić. Warto się może zastanowić nad śmietnikiem na przejściu w stronę działek ponieważ, no tak jak przekazują mieszkańcy, to są informacje z wczoraj. To są właśnie tak jak podejrzewają ci ludzie te osoby, które przemieszczają się i nie mają gdzie wyrzucić śmieci, które mają przy sobie. Być może coś, może się mylę. Może pan prezes się tego ustosunkuj, ale warto słuchać głosu mieszkańców. Druga sprawa to to, co podnosiłem też kilkukrotnie na sesjach, czy na komisjach. To jest Strefa Płatnego Parkowania usytuowana na ul. Kapitańskiej, od skrzyżowania z Przybyszewskiego. Jest to droga dwukierunkowa. Do strefy płatnego parkowania praktycznie przypisany jest jeden pas tej drogi, co powoduje że naturalnym staje się ta droga, droga jednokierunkową. No nawet zdarzenie z dzisiaj. Cztery samochody jadące z naprzeciwka musiały manewrować, musiały kombinować żeby móc przyjechać. Osiedle jest objęte strefą zamieszkania i myślę, że parkowanie na drogach, gdzie parkingi przy posesjach są stworzone parkowanie na drogach dwukierunkowych zajmujących jeden pas ruchu jest nieuzasadnione. Zwłaszcza, że jak użytkownicy tego osiedla przynajmniej mogą zauważyć ruch na tym osiedlu jest bardzo utrudniony, ponieważ każda wolna strefa zieleni jest wykorzystywana jako parking, pomimo wszyscy wiedzą, że parkować powinni w miejscach do tego przeznaczonych. To są sprawy, które chciałem zgłosić. Radna Panek proszę.
Radna Panek: Ja jeszcze tak w kwestii tych śmietników. Otóż na odcinku kilometra, czyli tym samym od boiska w stronę dużej plażę Wejście 65. Na ten moment nie było żadnego śmietnika, gdzie wcześniej były aż 2. Dobrze by było, żeby coś się tam znalazło bo szkoda, żeby za śmiecili nam znowu lasy, dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję, pan radny Nowakowski proszę.
Radny Nowakowski: Dziękuję bardzo w ramach otrzymanych informacji od mieszkańców sugerujący mi się poprawą bezpieczeństwa na placu zabaw pragnę przy okazji podziękować za interwencję w kwestii krawężników stwarzających zagrożenie. Czekamy na montaż tych osłon, które były zapowiedziane na ostatniej prezentacji pana burmistrza w piątek. Dodatkowo taki wniosek celem poprawienia również bezpieczeństwa w Parku Myślisz a w kwestii montażu ewentualnie monitoringu ma tym terenie. To by było na tyle, dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję, radny Salski proszę.
Radny Salski: Ja chciałbym zwrócić uwagę na dziury w jezdniach, w szczególności koło garaży tych blaszaków jest bardzo głęboko i taki dół i to zagraża uszkodzeniu samochodu, dziękuję.
6. Wnioski i informacje.

I chciałbym państwu również przekazać informację, że na dzisiejszą sesję przyjęła zaproszenie pani dyrektor Agencji Mienia Wojskowego, pani Danuta Sikora, która powinna się pojawić zgodnie z zapowiedzią w okolicach godziny 10:00. Wtedy będę prosił państwa o przerwę i przesunięcie punktu sprawozdania dotyczącego zasobów mieszkaniowych Agencji Mienia Wojskowego przekazanych Gminie Hel. Będzie okazja zadać pani dyrektor pytania, ewentualnie uzyskać jakieś bardziej szczegółowe informacje, o które często państwo zadajecie pytania na sesjach burmistrzowi. Z mojej strony to wszystko. Czy ktoś z państwa chciałby
w tej kwestii zabrać głos?

7. Rozpatrzenie pism, które wpłynęły do Rady Miasta Helu.

8. Odpowiedzi na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisje rady i radnych  na poprzednich  sesjach oraz między sesjami.
Przewodniczący rady: Przechodzimy do punktu 8 Odpowiedzi na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisje rady i radnych na poprzednich sesjach oraz między sesjami. Proszę panie burmistrzu.
Burmistrz Helu: Panie przewodniczący nie wpłynęły żadne zapytania, żadne wnioski radnych między sesjami.
9. Sprawozdanie burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym.
Przewodniczący rady: Dziękuję, przechodzimy do punktu 8 Odpowiedzi, przepraszam 9 Sprawozdanie burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym. Proszę panie burmistrzu.
Przewodniczący rady: Dziękuję pan radny Antkowski proszę.
Radny Antkowski: Ja prosiłbym o rozwinięcie punktu dotyczącego przetargu, podpisanie umów na remont i przebudowa ulicy Kapitańskiej, Komandorskiej, Obrońców Helu. Kto wygrał i kiedy ewentualnie jakieś prace tam się rozpoczną? Dziękuję uprzejmie.
Burmistrz Helu: Te informacje i przy okazji dodatkowe informacje związane z tym punktem tak jak już wspomniałem umówię w drugiej części swojego wystąpienia na sesji, przy okazji omawiania przygotowania miasta do sezonu, ponieważ będą też prezentowane slajdy, dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję, czy taka odpowiedź zadowala radnego? Tak. Czy są jeszcze pytania do sprawozdania burmistrza?
Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.

10. Sprawozdanie burmistrza z wykonania uchwał rady.

Przewodniczący rady: Jeżeli nie kolejnym punktem, do którego przechodzimy jest sprawozdanie burmistrza z wykonania uchwał rady. Otrzymali państwo sprawozdanie na piśmie. Czy są pytania w tej sprawie do pana burmistrza? Nie widzę. Proszę państwa wyczerpaliśmy punkty przed rozpatrywaniem projektów uchwał. Nie wiem czyj telefon dzwoni, znaczy dzwonił. Mam propozycję, zanim przejdziemy do punktu 11 o 10 minutową przerwę tak, żebyśmy później też cały blok zrealizowali między przerwami. Tak jeżeli nie widzę innych propozycji ogłaszam przerwę do godziny 9:40.
a) projekt uchwały nr 27/2021 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu,
Przewodniczący rady: Proszę państwa przechodzimy do punktu 11 rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwał lub zajęcie stanowiska w sprawie projektu uchwały nr 27/2021 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu. Chciałbym tylko przypomnieć, że wszystkie projekty uchwał zostały omówione na wspólnym posiedzeniu komisji. Niemniej jednak jeżeli państwo macie jakieś pytania, uwagi proszę się zgłaszać. Czy do projektu uchwały nr 27/ 2021 są pytania, czy pan burmistrz chciałbym jakieś jeszcze informacje?
Przewodniczący rady: Kolejny projekt uchwały, projekt uchwały nr 28/2021 w sprawie udzielenia pomocy finansowej jednostce samorządu terytorialnego. Tak jak powiedziałem projekt został również umówiony na posiedzeniu wspólnym komisji i tylko dodam, że jeżeli nie ma pytań, że projekt uchwały dotyczy realizacji przewozów pasażerskich na liniach komunikacyjnych na terenie Powiatu Puckiego. Nie widzę zgłoszeń, w takim razie przechodzimy do głosowania. Uruchamiam system i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję, w głosowaniu wzięło udział 14 radnych, wszyscy byli "za", nikt się nie "wstrzymał" i nikt nie był "przeciw". Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę nr XXI/201/21.
Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XXVI/201/21 Rady Miasta Helu z dnia 27 maja 2021 r. w sprawie udzielenia pomocy finansowej jednostce samorządu terytorialnego.
Przewodniczący rady: Proszę państwa chciałbym państwa w naszym imieniu powitać panią dyrektor, panią Danutę na naszej sesji.
Dyrektor Agencji Mienia Wojskowego Oddział w Gdyni: Uspokoić państwa tutaj szedł ale nie wiem czy to jest jakiś moment odpowiedni czy gdzieś się włączę.
Przewodniczący rady: To znaczy pani dyrektor zaplanowaliśmy, że jak nas pani odwiedzi, wtedy ten punkt który dotyczy agencji będziemy rozpatrywali w pierwszej kolejności, natomiast jesteśmy w tej chwili na etapie bloku uchwał. One potrwają krótko, więc już nie będziemy przesuwali tego punktu.
c) projekt uchwały nr 29/2021 w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2021 rok,

Przewodniczący rady: Wracamy proszę państwa do kolejnego projektu uchwały. Jest to projekt uchwały nr 29/2021 w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2021 rok. Projekt ten omówiony na wspólnym posiedzeniu komisji. Pani skarbnik czy dzisiaj chciała pani coś dodać? Chyba tak. Proszę bardzo.
Przewodniczący rady: Przechodzimy do projektu uchwały nr 30/2021 w sprawie określenia wzoru wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego oraz wzór deklaracji o dochodach gospodarstwa domowego. Projekt omówiony na wspólnym posiedzeniu komisji. Czy ktoś z państwa chciałby w tej sprawie zabrać głos? Jeżeli nie przychodzimy do głosowania. Uruchamiam system, proszę o oddawanie głosów. Dziękuję, w głosowaniu wzięło udział 14 radnych, wszyscy byli "za", nikt się nie "wstrzymał" i nikt nie był "przeciw". Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę nr XXI/203/21.
Przewodniczący rady: Kolejnym projektem uchwały jest projekt uchwały nr 31/2021 w sprawie określenia wzorów wniosków o wypłatę zryczałtowanego dodatku energetycznego. Projekt omówiony na wspólnym posiedzeniu komisji. Czy ktoś z państwa chciałby zabrać w tej sprawie głos? Nie widzę, w takim razie przechodzimy do głosowania. Uruchamiam system, proszę o oddawanie głosów. Dziękuję, w głosowaniu wzięło udział 14 radnych, wszyscy byli "za", nikt się nie "wstrzymał" i nikt nie był "przeciw". Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę nr XXI/204/ 21. Słucham?
Radna Wójcik: Mam pytanie dlaczego XXI? jeżeli chodzi o numeracje uchwał to chyba powinna być numer sesji i łamane przez uchwałę. A przewodniczący cały czas mówi o XXI.
Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XXVI/204/21 Rady Miasta Helu z dnia 27 maja 2021 r. w sprawie określenia wzoru wniosku o wypłatę zryczałtowanego dodatku energetycznego.

Przewodniczący rady: Przechodzimy do punktu 8 Odpowiedzi na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisje rady i radnych na poprzednich sesjach oraz między sesjami. Proszę panie burmistrzu.
Burmistrz Helu: Panie przewodniczący nie wpłynęły żadne zapytania, żadne wnioski radnych między sesjami.

Burmistrz Helu: Panie przewodniczący, szanowna rado będzie trochę inaczej jak na poprzednich posiedzeniach. Ja to sprawozdanie przedstawię bardzo króciutko, ponieważ o wiele szerzej będę o tych punktach mówił w drugiej części, która jest na sesji w sprawozdaniu, jeżeli chodzi o przygotowanie miasta do sezonu. A więc czytam punkty, oczywiście jeżeli będą pytania to wtedy postaram się na nie odpowiedzieć. Przygotowywał, realizował następujące przedsięwzięcia: zagospodarowanie pozostałej części parku przy ulicy Dworcowej, budowa stacji rowerowej wraz z parkingiem przy ulicy Dworcowej, przetarg
i podpisanie umów na remont i przebudowę ulicy Kapitańskiej, Komandorskiej, Obrońców Helu, plac zabaw przy przedszkolu miejskim, model latarni morskiej z bursztynu i zagospodarowanie skweru przy budynku urzędu miasta, remont przejścia Wiejska - Żeromskiego, nowe pojemniki na nakrętki i butelki PET, czujnik stanu powietrza, stacja pogodowa i wyświetlacz informacyjny, który znajduje się na ścianie urzędu miasta. Podpisywał umowy dzierżawy gruntów gminnych na działalność sezonową oraz osób z meleksami. Spotkał się z dyrektorem Oddziału Gospodarowania nieruchomościami PKP SA w sprawie nabycia nieruchomości przy ulicy Morskiej. Spotkał się z Marszałkiem Województwa w sprawie dalszego ciągu remontu drogi wojewódzkiej nr 216. Prowadził co tygodniowe transmisje w trakcie, których omawiał sprawy bieżące miasta, w szczególności związane ze stanem epidemii . Przygotowywał materiały na dzisiejszą sesję, dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję, czy są pytania do sprawozdania burmistrza Helu? Pan radny Łazur proszę.
Radny Łazur: Ja mam pytanie odnośnie drogi 216. Czy jakieś ustalenia i taką informację dla radnych żeby się dowiedzieli o co chodzi dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję, proszę panie burmistrzu.
Burmistrz Helu: Przepraszam panie radny bo jakiś pogłos był. Mógłby pan jeszcze raz powtórzyć?
Radny Łazur: Chodzi o ten punkt, gdzie mówimy o drodze 216. Chcielibyśmy mieć informację na czym sprawa stoi, jakie będą przedsięwzięcia i w jakim czasie żeby radni byli zorientowani, dziękuję.
Burmistrz Helu: Spotkałem się osobiście z Wicemarszałkiem Województwa Pomorskiego panem Leszkiem Bonną, odpowiedzialnym w tej kadencji za drogi, prze jazdy PKP. Oczywiście pojechałem żeby uzyskać deklarację, zabiegać o dalszy remont tych odcinków, które nie zostały jeszcze wykonane na drodze 216. Tam byłem umówiony ale w międzyczasie spotkałem się również przy okazji bo na chwilę wszedł Marszałek Województwa pan Mieczysław Struk. Informacje nie są najlepsze. Być może, że w tym roku nie nastąpi dalszy remont drogi, ze względu na to, że w naszym województwie są gminy, gdzie stan dróg wojewódzkich jest fatalny. Dużo gorszy a niżeli te dwa odcinki jeszcze niewykonane w Helu. Chociaż jestem umówiony z panem wicemarszałkiem, że mam do niego dzwonić po 28 czerwca. Będzie zmiana w budżecie. Zostaną rozstrzygnięte już wszystkie przetargi na drogi, budowę dróg i remonty dróg wojewódzkich. Być może, że przynajmniej tak co roku było, że były oszczędności z tych przetargów i wtedy będzie ostateczna jakby decyzja, zielone światło jest, że przynajmniej jeden odcinek będzie jeszcze zrobiony. Za miesiąc będę miał już konkretne informacje.

Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.
11. Rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwał lub zajęcie stanowiska w sprawie:

Burmistrz Helu: Chyba nie, omówiłem projekt tej uchwały na komisji także jest chyba wszystko jasne. Kończy się umowa dzierżawy na dwa bankomaty, firma wystąpiła o przedłużenie, dlatego projekt uchwały o wyrażenie zgody na przedłużenie umowy na kolejne trzy lata.
Przewodniczący rady: Dziękuję, skoro nie ma pytań przechodzimy proszę państwa do głosowania. Kto z pań i panów radnych jest za przyjęciem projektu uchwały nr 27/ 2021. Proszę o oddawanie głosów, uruchamiam system do głosowania. Dziękuję, w głosowaniu wzięło udział 14 radnych wszyscy byli "za", nikt się nie "wstrzymał" i nikt nie był "przeciw". Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę nr XXI/200/21.
Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XXVI/200/21 Rady Miasta Helu z dnia 27 maja 2021 r. w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu.
b) projekt uchwały nr 28/2021 w sprawie udzielenia pomocy finansowej jednostce samorządu terytorialnego,

Skarbnik miasta: Rozdałam państwu załącznik nr 2. Jest to zamiana tego załącznika, który otrzymali państwo, ponieważ doszły tam zadania na prośbę Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Dokonuje się zmian w dziale 8 52 rozdział 852 16 grupa 1400 zmniejsza się ten dział o ochotę 20 tyś. zł. i dodaje się do działu 855 rozdział 855 04 grupa 1400 dodaje się to 20 tyś. zł. Także ogółem wydatki w budżecie nie zmieniły się pozostaje i pozostaje ta kwota w Pomocy Społecznej. Na komisji poinformowałam, że jeszcze doszła zmiana z działu 900 901, zmniejsza się o 11500 zł. Kwotę tą dodaje się do działu 801 Oświata i wychowanie do rozdziału 801 04 grupa 1600, dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję, czy są pytania do projektu uchwały? Jeżeli nie to przechodzimy do głosowania. Uruchamiam system, proszę o oddawanie głosów. Dziękuję w głosowaniu wzięło udział 14 radnych, wszyscy byli "za", nikt się nie "wstrzymał" i nikt nie był "przeciw". Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę nr XXI/202/21.
Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XXVI/202/21 Rady Miasta Helu z dnia 27 maja 2021 r. w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2021 rok.
d) projekt uchwały nr 30/2021 w sprawie określenia wzoru wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego oraz wzoru deklaracji o dochodach gospodarstwa domowego,

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XXVI/203/21 Rady Miasta Helu z dnia 27 maja 2021 r. w sprawie określenia wzoru wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego oraz wzoru deklaracji o dochodach gospodarstwa domowego.
e) projekt uchwały nr 31/2021 w sprawie określenia wzoru wniosku o wypłatę zryczałtowanego dodatku energetycznego.

f) Projekt uchwały nr  32/2021 w sprawie zaopiniowania projektu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie granicy portu morskiego Hel-Zachód,
Przewodniczący rady: Przechodzimy do projektu uchwały nr 32/2021 w sprawie zaopiniowania projektu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie granicy Portu Morskiego Hel Zachód. Projekt omawiany przez burmistrza na wspólnym posiedzeniu komisji. Czy ktoś z państwa chciałby w tej sprawie zabrać głos? Nie widzę. W takim razie przechodzimy do głosowania. Uruchamiam system i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję, w głosowaniu wzięło udział 14 radnych, wszyscy byli "za", nikt się nie "wstrzymał" i nikt nie był "przeciw". Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę numer XXVI/205/21.

a) Sprawozdanie burmistrza Helu ze stanu komunalnych zasobów mieszkaniowych
Przewodniczący rady: Proszę państwa wyczerpaliśmy porządek punktu 11 dotyczący projektów uchwał. Przechodzimy do punktu 12 Sprawozdania i informacje, ppkt a Sprawozdanie burmistrza Helu ze stanu zasobów mieszkaniowych i ocena zarządzania tym mieniem w 2020 roku. Ocena funkcjonowania cmentarza Komunalnego w Helu. Informacje na temat zasobów mieszkaniowych w Agencji Mienia Wojskowego przekazanych Gminie Hel na zaspokojenie potrzeb lokalowych mieszkańców. Informacja o stanie prawnym działek przy ulicy Żeromskiego 2, 4, 6. Proszę bardzo, czy pani dyrektor w tej sprawie bo tak chciałbym od tego zacząć zabrać głos? Czy burmistrz wprowadzi temat? Ale panie burmistrzu mikrofon.

Przewodniczący rady: Czy pan był już skończył?
Burmistrz Helu: Tak, ja dziękuję.
Przewodniczący rady: To pan prezes proszę bardzo.
Prezes Spółki EKOHEL: Panie dyrektor chciałem bardzo serdecznie podziękować za współpracę pracowników w szczególności pani z moją z pół EKOHEL, s półką gminną.
W szczególności pani Pogorzelskiej i pana Andraczka dotyczącej gruntów państwa, w zakresie głównie odpadów, śmieci lub jakiś nieporządków. Na naszą prośbę bardzo szybko interweniują i bardzo szybko wysyłają firmy albo zlecają nam po prostu te usługi. Tak też bywa. Drugą stronę, którą chciałbym poruszyć to spawa terenów, które państwo przeznaczają na sprzedaż
i planów tych sprzedaży oraz wydzielania tych działek. Obecnie sprzedajecie państwo działki, sprzedaliście państwo działki za naszą stacją uzdatniania wody. Mamy tam można powiedzieć mały problem dotyczący przyłączy oraz braku wydzielenia działek, które mogłyby być przeznaczone na stację, przepompownie ścieków. Bo wodę to możemy poprowadzić drogami ale musimy mieć miejsce w szczególności tam jest takie miejsca, że po prostu trzeba będzie budować nową kanalizację i brakuje nam tam miejsca na przepompownie ścieków. I w przyszłości państwo planujecie bardzo pewnie dużą sprzedaż działki za dawnym parkingiem sprzętu technicznego. To jest działka bardzo duża. Na jej terenie znajduje się dawne ujęcie wody. Ono jest w dalszym ciągu czynnej i aktywne. Ujęcie wody z dwoma studniami. Już prosiłem pracowników pani z agencji o zapoznanie się z tym tematem. Tam jest taka dziwna sytuacja, że to jest grunt państwa, własność budynek jest Kogi Portu i są dwa ujęcia wody, więc też to jest taki ważny temat żebyś nie sprzedali przez przypadek terenu, gdzie jest ujęcie wody, które w przypadku zanieczyszczenia może spowodować, że nie będziemy mieli wody dla naszego miasta. Dziękuję serdecznie.

Dyrektor Agencji Mienia Wojskowego Oddział w Gdyni: Dobrze, jeżeli ta sprawa już została zgłoszona to na pewno tam się pochylimy nad tym ale każda sprzedaż jest analizowana więc dobrze będziemy współpracować w tym temacie. Tak?
Prezes Spółki EKOHEL: Dziękuję bardzo.
Przewodniczący rady: Dziękuję panie prezesie, pani dyrektor. Ja bym chciał nie wiem, czy na koniec, ale chciałbym poruszyć dwie kwestie. Pierwsza no to o czym pani dyrektor powiedziała, czyli o tej współpracy przy przydziale lokali mieszkalnych, czyli współpracy gdzie stroną jest gmina, samorząd a drugą stroną, gdzie są podpisywane umowy
z indywidualnymi osobami, z fizycznymi podmiotami. Ja nie ukrywam, że w pierwszej fazie tego projektu nazwijmy go czyli współpracy w pozyskiwaniu lokali od Agencji Mienia Wojskowego, kiedyś jeszcze od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Ta współpraca zaczęła się od współpracy gmina - agencja i myślę, że ten wariant był chyba najbardziej optymalny
z tego względu, że cały proces ze strony przynajmniej gminy był procesem kontrolowanym. Ponieważ osoby, które dostawały przydziały do tych lokali i podpisywane z nimi były umowy. Gwarantem tej umowy była gmina. Gmina dbała o to żeby najemcy tych lokali to były osoby, które są w stanie opłacać czynsze, które znajdują się na liście oczekujących na mieszkania
w mieście i wszystko też było takie że tak powiem transparentne. Nie chciał tutaj nie chciałem za bardzo tego słowa używać bo nie uważam, że to nie jest dzisiaj transparentne ale tak jak powiedziałem na początku ten cały proces był kontrolowany przez gminę. I w przypadku, kiedy następowały jakieś perturbacje, trudności ze strony lokatora to gmina ponosiła koszty. Dzisiaj w sytuacji kiedy taka umowa jest podpisywana, czy może być podpisywana z osobą fizyczną to mamy takie niebezpieczeństwo dla gminy, że w przypadku nieuczciwości, nielojalności albo przypadków losowych takiego najemcy gmina będzie musiała ponosić koszty. Raz, że utrzymania, dwa że będzie musiała też zapewniać albo lokal socjalny albo płacić odszkodowania. No w każdym razie ten proces, który był na zasadzie gmina, samorząd moim zdaniem był o wiele, wiele lepszy i dawał też gwarancję samorządowi tego, że narażanie siebie, czyli mieszkańców na straty było było duże mniejsze. To jest takie moje subiektywne odczucie. Chciałbym jeszcze jeszcze z panią dyrektor się podzielić taką moją oceną w kontekście ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych. Ustawa, która kiedyś była ustawą, która dawała opiekę całym rodzinom wojskowym, czy osobom uprawnionym nazwijmy je, w obecnym kształcie niestety jest nie przyjazna dla kobiet. Już mówię dlaczego. W sytuacji kiedy kobieta przebywa załóżmy z żołnierzem, no dzisiaj możemy mieć inną sytuację, bo dużo mamy kobiet żołnierzy, żołnierek, ale chciałbym się skupić na tej jednej żeby taki przykład podać. Jeżeli kobieta przebywa wiele lat żołnierzem zajmuje się gospodarstwem domowym, wychowaniem dzieci, mąż pracuje w wojsku i po jakimś czasie dochodzi do sytuacji, kiedy dwie osoby muszą się rozstać i w sytuacji kiedy nie mają już małoletnich dzieci taka kobieta nie posiada praktycznie żadnych praw lokalowych. Z chwilą uzyskania rozwodu kobieta powinna opuścić mieszkanie, jeżeli mąż tego zażyczy sobie. Uważam, że te zapisy w prawie, które zostały zastosowane w ustawie w obecnym kształcie są bardzo krzywdzące dla kobiet, ponieważ no stawiają w takiej sytuacji czasami bez wyjścia. A nie podałem tego przykładu przez przypadek, ponieważ taki przypadek był do mnie zgłoszony osobiście. Dlatego taka refleksja na temat stanu prawnego, jeśli chodzi o lokale mieszkalne dla żołnierzy.

Dyrektor Agencji Mienia Wojskowego Oddział w Gdyni: Ustawa o zakwaterowaniu ona się nie zmieniła. Przepisy są jednoznaczne bo chodzi o zakwaterowanie żołnierza wraz z rodziną. I tutaj ustawa obliguje do tego, żebyśmy się taką osobą też zaopiekowali. To musi być jakaś naprawdę skrajna sytuacja, że bo te osoby które są jeżeli jest rozkwaterowanie to my te osoby też kwaterujemy. Tylko że ta osoba musi dostaje lokal, za który musi płacić na wolnym rynku jakby ale to nie jest też cena wolnorynkowa tylko to jest zasób już inny. Ale nie ma takiej sytuacji, że taka osoba jest zupełnie pozbawiona jakieś opieki ze strony agencji.
Przewodniczący rady: Ja może żeby tego tematu nie roztrząsać bo no to nie jest miejsce, ani czas na to żeby szczegółowo omawiać. Ja może pozwolę sobie skierować do pani takie zapytanie z opiniami, które posiadam dotyczące przepisów prawa bo być może te opinie, które ja otrzymałem one są wprowadzające w błąd.
Dyrektor Agencji Mienia Wojskowego Oddział w Gdyni: No tak tylko, że ustawa zobowiązuje nas do tego w jakim sensie żebyśmy tą osobą się zaopiekowali, ale jeżeli my nie posiadamy na przykład w tym momencie zasobów, który zaspokoi taką osobę, no to ona może być niezadowolona z tego miejsca, że akurat nie dostanie mieszkania na tym samym osiedlu, na którym do tej pory mieszkała. Tego typu są problemy. Natomiast zawsze rozpatrujemy tutaj dobro rodziny jest brane pod uwagę i myślę, że to jest też temat nad którym możemy podyskutować, możemy się pochylić. Ale ta osoba też musi się do nas zgłosić i i ja bym się temu tematowi przejrzała. My mamy trochę też do tej ustawy o zakwaterowaniu mamy trochę też uwag, ale te uwagi co jakiś czas gdzieś tam są zgłaszane i ta ustawa, procedowanie zmian ustawy to jest jakby nie nasze kompetencje nawet jeżeli zgłaszamy. Zawsze żołnierze ostatnio przynajmniej pytają czy będą odprawy, czy coś się w tej kwestii zmieni to minister Błaszczak ostatnio potwierdził, że odprawy tak jak były wypłacane tak będą do tej jak były do tej pory wypłacane tak będą wypłacane. Sporo zasobu teraz jest, znaczy budujemy trochę, trochę mniej dlatego, że mnóstwo osób odbierze nie korzysta z zakwaterowania tylko woli dodatek mieszkaniowy i z tego tytułu sama się gdzieś tam. Więc mówię no ustawa ustawą ona już może może powinna być zmieniona w jakimś momencie, ale każda sytuacja taka też jest sytuacją indywidualną i nie jest sytuacja bez wyjścia. Także proszę o kontakt.
Przewodniczący rady: Dobrze dziękuję bardzo. Nie widzę więcej zgłoszeń do dyskusji w takim razie chciałbym zakończyć. Zanim podziękuję optymistycznym akcentem pani dyrektor, chciałem tylko zauważyć że właśnie słońce proszę bardzo.
Dyrektor Agencji Mienia Wojskowego Oddział w Gdyni: Państwu bardzo serdecznie dziękuję i jeżeli będziecie chcieli państwo jakiekolwiek informacje to proszę się do nas zwracać. Nasi ludzie tutaj są bardzo często i zależy nam bardzo na tym, żebyśmy dobrze współpracowali. Także dziękuję bardzo.
Przewodniczący rady: Dziękujemy za informacje przekazane. Ogłaszam 15 minut przerwy do godziny 10:45.
b) Sprawozdanie delegata miasta Helu z działalności w Związku Miast i Gmin Morskich
w 2020 roku.
Przewodniczący rady: Nie widzę więcej zgłoszeń w takim razie przechodzimy proszę państwa do podpunktu C informacja o obszarach gminy, dla których opracowany jest i obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania oraz stan zaangażowania w procesie uaktualniania strategii rozwoju miasta Helu. Proszę panie burmistrzu.
a) ….Ocena funkcjonowania cmentarza komunalnego w Helu.
Przewodniczący rady: Dziękuję czy są pytania do sprawozdania burmistrza? Informacji przepraszam. Jeżeli nie ma proszę państwa ja chciałbym na chwilę żebyśmy wrócili do punktu a, ponieważ w ferworze dyskusji z panią dyrektor Agencji Mienia Wojskowego pominęliśmy bardzo istotny szczegół. Przepraszam ja pominąłem bardzo istotny szczegół, który na pewno wszystkich interesuje czyli Ocenę funkcjonowania Cmentarza Komunalnego w Helu, którego sprawozdanie z administrowania przygotował pan prezes, które otrzymaliśmy i było bardzo szeroko omówione na komisjach. Ale chciałbym jeszcze żeby pan prezes ewentualnie w tej chwili przedstawił to sprawozdanie. Może nie aż tak szczegółów jak tam w komisjach ale na pewno w tych punktach, które najbardziej interesują i dotyczą mieszkańców.

d) Przygotowanie miasta do sezonu turystycznego (letniego 2021). Wnioski wynikające z poprzedniego roku, założenia do uatrakcyjnienia miasta i zapewnienia bezpieczeństwa, przedsięwzięcia służące temu celowi, występujące i przewidywane problemy i trudności w realizacji zadań. Wykorzystanie terenów miejskich dotychczas nieeksploatowanych.
Przewodniczący rady: Panie burmistrzu bliżej mikrofon.
Burmistrz Helu: Tak jak powiedziałem nie jest najszczęśliwszy czas z przygotowaniem miasta do sezonu. Wiąże się to przede wszystkim z pandemią. Co prawda co tydzień dowiadujemy się o nowych poluzowaniach. Dwa dni temu ukazało się rozporządzenie, że nawet będą mogły odbywać się imprezy, typu koncerty. Oczywiście papier może przyjąć wszystko i przyjmuje wszystko. Tylko potem wszystko spada na organizatorów. Jak sobie z tym poradzić? Koncerty do 250 osób a nieograniczona liczba jeżeli są to osoby zaszczepione. Jedno rozporządzenie mówi, że na świeżym powietrzu nie musimy nosić maseczek a jeżeli będzie jakiś koncert to osoby, które przyjdą na ten koncert nawet w ilości 10 osób muszą zachować odległości i założyć maseczki. Myślę, że im bliżej sezonu zostanie to uściślone. Kiedy te maseczki na tym świeże powietrzu nosić, gdzie i czy jest taki wymóg i jak my to mamy wyegzekwować. Tutaj nie wyobrażam ogradzanie Bulwaru Nadmorskiego i wprowadzenie tych restrykcji. My nie planujemy żadnych imprez masowych, ale też przygotowujemy się już o wiele szerzej jeżeli chodzi o sezon nasz w porównaniu do roku ubiegłego. No i tak proszę państwa sezon turystyczny to nie tylko imprezy, koncerty. To jest tylko dodatek do tego, co miasto robi, żeby zachęcić turystów z kraju, z zagranicy do przyjazdu do nas. Miasto musi mieć bogatą ofertę jeżeli chodzi o infrastrukturę. Już nie mówię o zapewnienie wszystkich mediów, ale przede wszystkim miasto musi pochwalić się estetycznym wyglądem, jak również mieć atrakcje typu muzea, które działają na tym terenie, wystawy i no punkty atrakcyjne, które ściągnął tu turystów i będą mogli wypoczywać ciesząc się świeżym powietrzem, helską bryzą i rozległymi plażami. Proszę państwa więc to, co robimy od początku tej kadencji to jest poprawa tej infrastruktury i unowocześnianie miasta. Ja już nie będę liczył ile tych inwestycji zostało wykonanych. Kiedyś to podsumujemy. Ale to co w ostatnich dniach, w ostatnich miesiącach zostało zrobione a pierwszy slajd zagospodarowanie pozostałej części parku, przy ulicy Dworcowej. Pamiętacie państwo jak nas witał park jeszcze 3 lata temu i turystów a jak wita dzisiaj. Nie ma osoby, która wjeżdżając do miasta nie zauważy tych zmian. Nowe trawniki i to trawniki jako łąki kwiatowe z tej trzeciej, tej drugiej części została wykonana nowa aleja prowadząca do dworca, oświetlenie, ławki, kosze ale również ponieważ obserwujemy, że często mieszkańcy i turyści mimo, że ja już o tym mówię tyle razy chodząc po tym parku się zastanawiają czemu to miasto chwastów nie wyrywa. Tak jakby w przestrzeni publicznej nie funkcjonowało pojęcie łąka kwiatowa . Każdy myśli, że tam są chwasty, a to jest łąka. Łąka, która musi mieć odpowiedni okres dojrzewania, dokwitania. Część tej łąki jest wysiana nasionami wieloletnimi. Część jednorocznymi. Także, ale ci którzy chcą to już widzę pierwsze kwiaty, które są na tej części tych łąk. W tej nowej części dopiero niedawno było posiane, ponieważ muszą być odpowiednie warunki atmosferyczne. W każdym razie żeby uzmysłowić turystom, co to jest takiego w tym parku, zostały zamówione tabliczki, które się pojawią na terenie parku informujące, że są tam łąki kwiatowe i żeby nie deptać i szanuj zieleń. Ale również miasto, które aspiruje do lidera miasta ekologicznego, przyjaznego środowisku zostały zamówione domki dla owadów. Pani sekretarz mnie poprawia, ma rację hotele dla owadów, czyli z pełnym wyposażeniem te hotele będą. Myślę, że to będzie też dodatkowa taka atrakcja, kiedy będzie można obserwować wszystkie owady, które będą do tych hoteli wchodziły, wychodziły, wylatywały. Będzie na pewno tam się działo. Warunki będą miały wspaniałe no bo jeżeli te kwiaty, wzejdą te łąki to i owadów będzie dużo. Być może kiedyś ze dwa ule postawimy. Na razie skupiliśmy się na hotelach dla owadów. W tym parku niedawno otworzyliśmy kapele kaszubską, piękne rzeźby, które zamówiliśmy od grupy rzeźbiarzy. Każdy rzeźbiarz wykonywał swoją figurę, instrumenty kaszubskie, czyli te elementy chcemy pokazać związane z dziedzictwem tutaj Kaszubów. Obserwujemy a możemy to obserwować dokładnie, ponieważ mamy 5 lub 6 kamer na tym obszarze, które obejmują nie tylko park ale i całe skrzyżowanie i sięgają również do parku przy pomniku Obrońców Helu, że zainteresowanie jest duże. Turyści sobie robią zdjęcia, zwiedzają, dotykają i podziwiają. Również został wykonany płotek, ogrodzenie, gdzie można pośpiewać, ponucić, deklamować alfabet kaszubski, który wszyscy niby znają a co do czego nikt mało kto na pamięć nie potrafi zadeklamować. Tam jest taka okazja. W pobliżu, czyli można powiedzieć, że po drugiej stronie zakończyliśmy projekt Stacja postojowa dla rowerów wraz z parkingiem przy szlaku rowerowym, przy szlaku militarny a więc zamontowane jest również urządzenie do naprawy rowerów. Takiej podstawowej naprawy z pompką, również wszystkimi podstawowymi kluczami które, są potrzebne do naprawy rowerów. Trzy duże stoły Myślę. że że będzie to miało duże wzięcie i chyba już ma, bo wiemy, że sporo śmieci jest tam w śmietniku ale po to to służy właśnie żeby ten turysta mógł spokojnie, swobodnie przyjechać rowerem do Helu odpocząć, posilić się. Stworzyliśmy naprawdę uważam, że całkiem dobre warunki dla tych rowerzystów, czyli szykujemy się na otwarcie tego sezonu rowerowego. Chociaż w Helu on trwa non-stop. Proszę państwa przebudowa, remont nawierzchni dróg na ulicy Kapitańskiej, Komandorskiej, Obrońców Helu. Obiecywałem, mówiłem, że chcemy to zrobić do sezonu. Ja wiem, że w niektórych moich wypowiedziach przedstawiam, że u nas sezon to jest już od 1 maja się rozpoczyna ten widoczny. Zresztą za oknem widać, że już mamy turystów, ale ten szczyt to wiadomo zakończenie roku szkolnego i dlatego też startujemy z przebudową. To nie jest tylko jak ktoś myśli, że to jest odnowienie nawierzchni, wylanie dywanika. Nie, to jest naprawdę duża inwestycja tych trzech ulic łącznie z placem parkingowym, zatoczkami parkingowymi i chcę państwu powiedzieć, że przetarg został rozstrzygnięty. Umowa została podpisana i prawdopodobnie jutro przyjeżdża jeszcze raz właściciel firmy, wykonawca i prawdopodobnie w poniedziałek wejdzie na budowę. Oczywiście najpierw musi wykonać oznakowanie, zmiana organizacji ruchu. Z naszej strony pojawią się dla wszystkich ja o tym będę mówił na pewno na telekonferencji jutrzejszej ale dla samochodów, które będą parkowały na tamtych ulicach pojawią się karteczki z prośbą o zabranie samochodów z ulic. O ewentualnie parkowanie na czas prac z tym związanych w innych miejscach miasta. Nie da się inaczej zrobić, ale tu jest dobra informacja, ponieważ to prawda mamy Boże Ciało i długi weekend to trochę zdezorganizuje pracę firmy. Bo gdyby tego nie było i była możliwość ciągłej pracy wykonawca, duże firma mimo, że ma napisane 30, 40 dni okres wykonania tych prac od momentu podpisania umowy. To zobowiązuje się ustnie, że te prace nie będą trwały dłużej jak około 10 dnia więc połowa czerwca roboty powinny być zakończone. Najdłużej będzie trwała rozbiórka, przygotowanie podbudowy a sama asfaltowanie to będzie już proces jedno, dwudniowy. Także liczę, że to naprawdę przebiegnie sprawnie bo nie ukrywam, że jakieś dolegliwości dla mieszkańców, czy turystów będą. Ale tak jak mówię będzie zmiana organizacji ruchu, będą oznakowane nowe pojawią się znaki. A z naszej strony jeszcze dostarczymy karteczki z prośbą o nie parkowanie, czy też wyjechanie samochodami na czas trwania tej inwestycji. Proszę państwa jak zobaczycie za szybą, za oknem zaczęliśmy zmianę zagospodarowania skweru przy urzędzie miasta. W ubiegłym roku pani architekt, mieszkanka Helu wykonała nam projekt nowego skweru. Ono częściowo będzie zrealizowany ze względu na to, że musimy go przygotować również do posadowienia nowej atrakcji turystycznej, czyli latarni morskiej z bursztynu. Jedynej takiej rzeźby na świecie. Przy okazji będziemy bili rekord Guinessa. Jak państwo oglądacie stronę urzędu miasta co tydzień są zamieszane filmiki, zdjęcia z postępu prac artysty, który wykonuje tą latarnie. No robi to wrażenie i myślę że 20 tak 29 na Święto Miasta odsłoni my tą latarnie. Kowal - artysta przygotował już kopułę, domek gdzie w środku będzie ta latarnia. Zostało to już elementy tej kopuły zostały dostarczone do specjalistycznego zakładu szklarskiego, który szkli nam te części ze szkła hartowanego. Grubość jego będzie około 10 mm, klejone, które też będzie w jakiś znaczny sposób pochłaniać, wstrzymywać promieniowanie słoneczne. Jest to znacznie nasłoneczniony teren a słońce nie za dobrze wpływa na bursztyn. Bo po prostu wtedy bursztyn wymaga częstego odświeżania, bo pod wpływem słońca matowieje. Panie,
które noszą ozdoby z bursztynu doskonale wiedzą. Latarnia tak jak powiedziałem wierna kopia latarni morskiej helskiej. Temu artyście przekazaliśmy dokumentację, rysunki, plany naszej latarni, którą otrzymałem z Urzędu Morskiego. Także będziemy mogli się kolejną taką atrakcje chwalić i myślę że to też, przysporzy nam turystów w tym i następnym roku. Państwo też jeżeli oglądacie strony naszego portu Zarządu Portu Morskiego Hel, albo słuchacie tych naszych transmisji piątkowych wiecie, że zarząd portu korzystając ze środków Lokalnej Grupy Rybackiej za kupił specjalne urządzenie. Taki kosz pływający, odkurzacz można powiedzieć na śmieci, który samoczynnie pływa po porcie. Zbiera śmieci i częściowo również oleje. W ciągu roku taki odkurzacz jest w stanie zebrać pół tony śmieci. Jest to trzecie urządzenie w Polsce. Na świecie jest ich około 400. Wprowadzone pierwsze i wynalezione przez człowieka z Australii. Następny slajd a odbywa się również proszę państwa, bo tego nie widać, nie wszyscy pewnie też wiedzą, że modernizacja Mariny w porcie a więc w "jaju" prace zostały już te główne zakończone. Marina będzie z prawdziwego zdarzenia udostępniona dla marynarzy, dla żeglarzy przede wszystkim, którzy przypływają do naszego portu. Nowe natryski, toalety wszystko bezobsługowe na karty płatnicze, rozmieniarki i tak dalej i tak dalej. Całoroczna także będziemy chyba pierwszą tutaj w powiecie, w porcie mogli się tym pochwalić. Modernizacja przejścia Wiejska, Żeromskiego. Proszę państwa lubię się nieraz pochwalić ale teraz nie mam czym. Przy okazji chcę przeprosić mieszkańców, którzy mają swoje domy przy tym przejściu, że pracę nam się opóźniają. Prace są wykonywane przez naszą Spółkę Komunalną EKOHEL. Wynikły pewne problemy, trzeba niektóre rzeczy poprawić. Inspektor nadzoru nakazał coś zmienić, żeby było zgodne z projektem, z dokumentacją. Korzystając z tego, że jest tu prezes spółki dołoży wszelkich mam nadzieję starań, żeby ten odcinek naprawdę nieduży, został wykonany jak najszybciej. Nie możemy tego przeciągać jak ostatnio słyszałem od zastępcy, że będzie to trwało tam do 15 czy 20 czerwiec. Jest to niemożliwe, no jeżeli coś firma wchodzi po weekendzie majowym powinno być to jak najszybciej wykonane, ponieważ my ograniczamy nie tylko dostęp do domów prywatnych, mieszkań, ale tam są również prowadzonej działalności, wynajem pokoi. Już rozmawiamy z tymi właścicielami. Chcemy im udostępniać tereny do parkowania samochodów, które nie mogę wjechać na ich nieruchomość. Trzeba będzie przynajmniej tymczasowe dojścia do nich porobić z płyt jakiś. A przede wszystkim apeluje, żeby intensywność tych prac zwiększyć i nie wiem po Bożym Ciele żebyśmy mogli zapomnieć, że tam rozkopane i ogrodzony teren. Takie deklaracje składałem wcześniej i chciałbym żeby one w miarę się spełniły a przyczyny są różne i obiektywne i niekoniecznie. Proszę państwa od początku sesji chyba wiodący temat to są śmieci. O niczym nie gadamy w mieście jak śmieci, śmieci, śmieci. Jedni podrzucają, drudzy wynoszą, wywożą. niektórzy jadą parkują w lesie i wyrzucają te śmieci przy naszej jeszcze rowerowej. Jeżeli miasteczko o populacji 3000 mieszkańców nie może sobie poradzić ze śmieciami to znaczy, że my lubimy te śmieci. My może dobrze się czujemy jak te śmieci bo ja sobie nie wyobrażam, taka enklawa no coś pięknego, jak stare osiedle wojskowe, gdzie wszyscy mają swoje wspólnoty mieszkaniowe. Każda ze wspólnot bardziej lub mniej jest ogrodzony no i co mieszkaniec wychodzi z siatką, żeby wyrzucić śmieci, szuka kosza. Proszę panią, pani radna niech pani nie jest wszystkiego nie zwala na turystów, że on idzie na dworzec bo raczej nie idzie przez wasze osiedle chyba, że to są turyści, którzy przebywają w mieszkaniach u was na tym osiedlu. A tacy są. Staramy się to ustalać, sprawdzać czy są zgłoszone działalności, czy jest podatek od nieruchomości odpowiednio płacony. Ale te śmieci to jest naprawdę jakieś naprawdę jakieś wydarzenie u nas. Ja wiem że, na osiedlu wojskowym, które jest taką można powiedzieć naszą perełką, gdzie tam jeszcze będziemy w niedługim czasie starali się robić nowe nasadzenia, jeżeli chodzi o roślinność. Wystarczy jeden papier czy jeden śmieć i on robi wrażenie, że całe osiedle jest zaśmiecony. Tak nie jest, bo to jest osiedle czyste i mało gdzie można zwrócić uwagę i zobaczyć kto takie śmieci by tam ewentualnie pod rzucał. Bo też nie możemy zwalić na tych, co mają ogródki działkowe. No przecież ci, co mają ogródki działkowe to tych śmieci nie wynoszą do miasta. No a jeżeli ktoś wynosi do miasta ze swojego ogródku no to robi to chyba celowo, bo przecież mają swoje pojemniki na śmieci, kontenery specjalnie budowane. Jeżeli chodzi o bio i tak dalej, mogę to zagospodarować u siebie na terenie działki. Także no mamy kłopot, żeby go w jaki sposób zminimalizować i wyjść naprzeciw zamówiliśmy trzy kolejne pojemniki na nakrętki i butelki PET. Pewnie państwu już je zauważyliście. Dwie formy w kształcie ryby, jedna stoi przy ulicy Przybyszewskiego, druga ryba przy ulicy Kaszubska a ten statek na Bulwarze Nadmorskim, w pobliżu parkingu meleksów. One są tak zrobione, że są dwie funkcje a więc i na butelki PET i jak również na nakrętki. Bo te nakrętki wiadomo, że zbieramy na szczytny cel, pomaga dziecku ze Swarzewa. Także tu też umożliwiamy turystom i mieszkańcom, jeżeli kupiłeś jakiś napój nie szukaj kosza na śmieci, nie ugniataj go, bo kilka butelek wrzuconych do ulicznego zapycha go. Masz specjalnie zrobiony, postawiony pojemnik, który do tego służy a spółka ma gotowy projekt wyselekcjonowany, wysegregowany także kwestia tylko odbioru. Czujnik stanu powietrza stacja pogodowa, wyświetlacz informacyjny. Tak jak mówiłem praktycznie we własnym zakresie zakupiliśmy tylko urządzenia a nasz informatyk wykonał mnóstwo pracy z panami z Urzędu Miasta. Do obsługi i zaprojektowania tego czujnika, tej tablicy ona się składa jakby z dwóch części. Na jednej części wyświetlane są informacje pogodowe ale też to co jest dzisiaj modne i ważne wyświetla się, kiedy są bardzo dobre warunki, nie mazanie czyszczenia na zielono dostajemy informację, że w Helu czystość powietrza jest wspaniała, że warto to wypoczywać. Druga część a możemy proszę państwa wrzucać różnego typu informacje, zapowiedzi jakieś ważne a nawet filmiki, które zechcemy przedstawić. Tu już jest miejsce do popisu dla pani sekretarz i [dźwięk niezrozumiały] Myślę, że często nowe rzeczy będą się tam pojawiały. No poprzedni trzeba było zlikwidować, bo podawał informacje z kosmosu a nawet nie chcę powtarzać jakie. Proszę państwa pozostałe przedsięwzięcia. Podpisano umowę na dzierżawę plaż, w tym na organizację kąpielisk. Nic się nie zmieni trzy plaże mała, duża i plaża na cyplu. Trzy kąpieliska także chcemy żeby bezpieczeństwo przede wszystkim na tych kąpieliskach było zagwarantowane. Podpisujemy na bieżąco umowy na przewóz osób meleksami i do tych umów od razu wpinane jest regulamin świadczenia tych usług. Ten regulamin został przeze mnie podpisany ale on został opracowany przez samych właścicieli meleksów. Także to jest ich jakby zobowiązanie w stosunku do nas ale, przede wszystkim do turystów i do mieszkańców. To oni będą o o oh. Warto przeczytać taki regulamin. Także w porównaniu z poprzednimi latami powinna być naprawdę widoczna zmiana podejścia kierowców, niektórych kierowców do świadczonych usług. Jak państwo wiecie odbył się konkurs na funkcjonariusza straży miejskiej. Została wybrana osoba. Jest to kobieta. Ja uważam, że kobiety są lepszymi strażnikami miejskimi, ponieważ ich wiedza, zaangażowanie ale też uprzejmość, nieraz kultura osobista łagodzi niektóre historie, obyczaje, stresy. Także dobrze, że to trafiło na helankę. Jest już po miesięcznym kursie. W tej chwili będzie zdawała egzaminy i już jako pełnoprawny po tych egzaminach strażnik w pełnym umundurowaniu przystąpi do pracy. A co wiąże się, że będę mógł zmienić organizacje godzin pracy tak, żeby z zachowaniem wszystkich norm Kodeksu pracy. Żeby dwie osoby mogły pełnić służbę codziennie przez 7 dni i godzin. Podpisałem umowę na zakwaterowanie i wyżywienie dodatkowych 10 policjantów. Dotyczy to sezonu letniego jak co roku. Ta 10 to jest dla dwóch gmin, dla Helu i dla Jastarni. Mam nadzieję, że wspomogą oni tych funkcjonariuszy policji na stałe zatrudnionych na posterunku w Juracie do obsługi tych dwóch gmin. No i zapewnią nam bezpieczeństwo. wprowadzono sezonową organizację ruchu na ulicy Wiejskiej, Kaszubskiej od 1 czerwca czyli od wtorku. Proszę państwa jak co roku rusza strefa płatnego parkowania. Firma przygotowuje parkomaty, które zostaną już uruchomione i myślę, że to też usprawni parkowanie w mieście jak też umożliwi prowadzenie działalności parkingowych dla naszych mieszkańców. Turysta raz, że będzie miał wybór czy staje na ulicy korzystając z parkomatów, czy też prywatny, czy też dzierżawionych parkingach. To mniej więcej tyle. Proszę państwa, chociaż nie. Teraz to, co mówiłem na początku, że niektórzy kojarzą, że sezon to jest dyskoteka, piwo i głośna muzyka. Ja jestem przeciwnikiem dyskoteki, głośnej muzyki i piwa w ręku na ulicy. Chciałbym żeby tego nie było w naszym mieście, żebyśmy nie byli kojarzeni jak niektóre takie turystyczne miasta, gdzie hałas jest wyróżnikiem tego miasta jeżeli chodzi o spędzania wolnego czasu. Bym chciał żeby Hel kojarzył się z aktywnym wypoczynkiem ale też bezpiecznym i z takim ucywilizowanym. Ale oczywiście nie da się robić tego sezonu bez imprez. Trochę się przeprofilowaliśmy jeżeli chodzi o te turystyczne imprezy. Stawiamy tu na to co turyści lubią, czyli na aktywność. I tak co piątek na plaży będzie się odbywało salsation, to jest coś pochodnego od jogi, we wtorki joga na plaży, w środy kino na bulwarze, czwartki gry planszowe dla dzieci i piątki również joga na plaży. Dlaczego to? Ponieważ to jest pokłosie zeszłego sezonu. Wiemy jakim to cieszyło się powodzeniem i byliśmy pod wrażeniem jak osoby wymogły na nas żeby o 4:00 rano robić jogę. T akie próbki taka joga odbyła się chyba dwukrotnie na cyplu i było naprawdę dużo chętnych o 4:00 rano. Ale proszę państwa inne rzeczy też będą. Wracamy do niektórych. Już w czerwcu będzie koncert orkiestr dętych. Tutaj Telewizja Polska będzie takim organizatorem. No 29 czerwca Święto Miasta, czyli odsłonięcie latarni, ale też będzie wodowanie nowego albumu Hel w obiektywie. Tak pani radna? Tak a wieczorem koncert szantowy dla turystów, dla mieszkańców na naszej scenie. Będzie Teatr w Remizie. Wracamy do Teatru w Remizie. Jedno tylko jedna zmiana. Teatr nie będzie się odbywał w budynku zamkniętym, bo wiadomo [dźwięk niezrozumiały] mogą korzystać 20 osób. Wszystkie spektakle, a będzie ich cztery odbędą się w plenerze, czyli scena lub też Bulwar Nadmorski. Czyli wtedy naprawdę wszyscy, którzy zechcą skorzystać bez już dzwonienia, zamawiania miejscówek my jak Gestapo, jak policjancie ograniczaliśmy wejście do tej remizy, że już nie ma miejsc a potem na ścisk jeszcze i tak dalej. A więc miasto ma być przyjazne, czyli myślę, że wszyscy chętni do skorzystania z repertuaru tegorocznego Teatru w Remizie będą mogli z tego korzystać. I to rusza 13 lipca do 22 lipca Teatr w Remizie. 25 lipca rusza Letni Międzynarodowy Festiwal Kultury i Sztuki. Z dyrektorem Dariuszem Paradowskim będzie to jubileuszowy koncert, jubileuszowy festiwal w tym roku. Jeden spektakl będzie ten pierwszy inauguracja w naszym kościele. Takie było życzenie pana dyrektora. Ja lubię spełniać życzenia, ale to ważne prawdopodobnie pan dyrektor osobiście wystąpi w koncercie. To będzie coś dobrego, coś fantastycznego. Warto pewnie się będzie na ten koncert wybrać. No a pozostałe w plenerze, tak jak teatr, czyli do wykorzystania scena, do wykorzystania bulwar. No i finał 14 sierpień. Mam nadzieję duży koncert w super miejscu, ponieważ będzie on, chcemy żeby się odbył w porcie naszym rybackim, w porcie na statku, który przybije do falochronu. I to będzie koncert Zawisza Czarny. Będzie można być na koncercie na łodziach, na swoich łódkach, też stać na naszych falochronach i uczestniczyć w tym. Będzie to taka zmiana i myślę, że bardzo, bardzo pozytywna. Oczywiście będą imprezy, uroczystości [dźwięk niezrozumiały] święta ale też będą takie organizowane przez pełnomocnika do spraw sportu. Jak chociażby siłowanie na rękę mistrzostwa, p okaz kulturystyki i najprawdopodobniej odbędzie się Strongmani, tylko nie mogę ich znaleźć. A 7 sierpnia Strongmani. Mój tylko warunek muszą być odpowiednie maty, ponieważ ten pokaz by się miał odbywać na bulwarze, który zabezpieczą [dźwięk niezrozumiały] jak sztanga czy coś spadnie to żebyśmy nie musieli potem nawierzchni wymieniać. Proszę państwa czyli będzie się działo. No oczywiście jakieś zespoły, teraz modne są Zenka nie będziemy mieli ani ja wiem, że szkoda ale nie stać nas na tego artystę, jeżeli chodzi o finanse. Na Sławomir a też nas nie stać ale na przykład "Limith" będzie mógł wystąpić a i jest zaplanowany. A jak obserwuję przy muzyce tej dużo osób się bawi i chcę tego słuchać, także na pewno takie koncerty będą. Pewnie w międzyczasie jeszcze otrzymamy jakieś propozycje i być może skorzystamy, ale żadnych imprez masowych nie planujemy. To na tyle. Bardzo proszę jeżeli są pytania. D-Day będzie. Wraca D-Day w okrojonej formie, ponieważ ta pandemia spowodowała, że sponsorzy się wycofali na tą chwilę. Nie chcą wracać na rynek. Tak jak to było w poprzednich latach i Coca-Cola była sponsorem głównym, ale też Jeep. Także spadło to na barki miasta, dlatego też po rozmowie z organizatorem ustaliliśmy, że będzie to trzydniowy, ale myślę że to i tak jest dobrze. Pan Bier ostatnio przekazał mi, że prawdopodobnie uda mu się nawet na 4 dni przeciągnąć tą imprezę D-Daya. W każdym razie warunkowałem to, że musi być jedna inscenizacja i to ta najważniejsza dla nas, czyli na cyplu. A reszta to będzie bardziej skupiona już na prezentacji sprzętu. Co dzień parady, pokaz mody, być może strojów kąpielowych z tamtej epoki, bo tego jeszcze nie było. Warto wtedy porównać dzisiejsze stroje z tamtymi. może helanie i helanki uszyją sobie takie kombinezony, te stroje gdzieś poszukają w starych kufrach. No ale tak na poważnie. Tak proszę państwa D-Day się odbędzie. Nie z takim rozmachem jak w poprzednich latach ale tu nie o rozmach chodzi tylko o podtrzymanie tej imprezy, że ona nie znika a wręcz przeciwnie dalej u nas będzie się odbywała. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję, czy są pytania w sprawach? Pan radny Dzikowski proszę.
Radny Dzikowski: SięZerka proszę to rozwinąć, co to jest.

Przewodniczący rady: Pani radna Wójcik proszę.
Radna Wójcik: Ja mam pytanie kiedy ruszy nowa Marina w "jaju"?
Burmistrz Helu: A co ma ruszyć? Ona jest czynna proszę panią. W tej chwili jest obsługa prawdopodobnie ręczna osobowa, bo urządzenia które zostały w ramach tego projektu sprowadzone chyba z Czech no wymagają zaprojektowania, zaprogramowania i to się dzieje, ale to jest wszystko zdalnie. Także tam jeszcze były jakieś małe problemy z czytnikami kart płatniczych. Rozmieniarka wiem, że działa. Być może, że już te karty też. Jeżeli tylko za funkcjonują już nie będzie obsługiwana przez osoby fizyczne, ale wykonawca tego zadania miał w kontrakcie, że musi zapewnić już funkcjonowanie tej Mariny. Dlatego no zapewniał to do tej pory poprzez osoby, które tam wpuszczały tych żeglarzy. Ale liczę, że na dniach będzie to już samoobsługa i oczywiście w tym roku powstanie pierwsza samoobsługowa toaleta tu na skraju portu i Bulwaru Nadmorskiego. No ale to ta pandemia i nie tylko spowodowała, że projekty, które zostały zaakceptowane przez Lokalną Grupę Rybacką trafiły do weryfikacji, zatwierdzenia do Urzędu Marszałkowskiego to trwa. Do sezonu ten obiekt będzie No dopiero no po sezonie, ale w tym roku. To też robi nas zarząd portu.
Przewodniczący rady: Dziękuję, czy są pytania? Jeżeli nie proszę państwa to zamykam ten punkt i ogłaszam przerwę do godziny 12:35.

13. Odpowiedzi na pytania i informacje w sprawach bieżących.
Burmistrz Helu: Firma, która to wykonała dalej chodnik nie został odtworzony i nie jest dokończony. Rozmawiałem z przedstawicielem Energa Oświetlenie, ponieważ ta awaria i te prace, które mają zaplanowane w tym rejonie jeszcze nie są zakończone. Jeszcze tam będą prowadziły pracę i potem ta naprawa będzie wykonana przez firmę zewnętrzną. Nie bezpośrednio przez Energę Oświetlenie tak jak to się zawsze odbywa. Firma, która się specjalizuje w odtwarzaniu tych powierzchni i gwarantują, że to jeszcze trochę i będzie to wykonane. Czy pan burmistrz jest w stanie coś zrobić, żeby poczta nasza była czynna w soboty. A nie jestem wystosuje prośbę do dyrektora poczty, nawet mam bezpośredni kontakt z nim. Proszę aby na pewno na sezon a może jak najszybciej, żeby nasz punkt był czynny również w sobotę i ewentualnie wydłużone godziny pracy. Czy to się uda? Nie wiem, bo trzeba wziąć pod uwagę również pracowników, którzy pracują na poczcie, więc godziny ich pracy, zmianowości i tak dalej. Trzecie pytanie od pani radnej parking przy cmentarzu, żeby nie parkowały tam autokary. Trzeba znaleźć kogoś, kto widział tam autokar. Nikogo nie widziałem jedyna osoba, która mi to zgłasza to pani radna. Takiego problemu tam nie ma, tam nie występuje ale incydenty mogę się zdarzać. Jak się zdarzają we wszystkich innych dziedzinach w kraju. Ludzie są bez wyobraźni i którzy stają w miejscach niedozwolonych, na zieleńcach i tak dalej i tak dalej. Nie wiem być może postawimy tam, ale mówię być może musimy to sprawdzić, skonsultować. Znak zakazujący wjazdu samochodów powyżej 3,5 tony a przede wszystkim parking powinien być dla samochodów osobowych. Od 1 czerwca rusza strefa parkowania. Są wyznaczone miejsca parkingowe i to nie jest miejsce na autobusy. Pan radnych Chroń mówił o lokalizacji śmietników na osiedlu wojskowym. Sugerował weryfikację koncepcji, którą wcześniej zaproponował pan prezes Spółki EKOHEL. Ponieważ pan prezes był obecny przy tej wypowiedzi i ewentualnie pytaniu pewnie to rozważy. Ja nie chciałbym w żaden sposób wskazywać jaka lokalizacja śmietnika powinna być. Ja jestem zwolennikiem żeby wszystkie śmietniki zlikwidować. Bywałem w miejscach, gdzie nie było żadnego śmietnika, w miejscach turystycznych nie było żadnego papieru. Jeżeli ktoś je loda, czy nie wiem zużyje chusteczkę jednorazową to jest jego śmieć i powinien ją zabrać. Nie wiem niby do kosza. Gęstość zaludnienia, gęstość ustawienia śmietników chyba bijemy już rekordy wszystkich w obrębie urzędu jest chyba z osiem, mogę naliczyć. Widać że to niekoniecznie składa się z tym, że nie będzie śmieci na ulicy, na chodniku a nieraz właśnie ta ilość powoduje to, że z tych śmietników korzystają nie ci , co powinni, czyli piesi, turyści. A le często tak jest, że nawet właściciele punktów gastronomicznych, handlowych z jakiegoś powodu uważają, że jak jest śmietnik można tam wrzucać a nie do pojemników swoich i [dźwięk niezrozumiały] podpisane umowy na wywóz tych odpadów. Ale tak jak mówię problem ze śmieciami jest, był i będzie. Nikt chyba nie może zarzucić naszej spółce ani nam, że chcemy [dźwięk niezrozumiały] to naprawdę dużo pieniędzy, organizacji. Mamy zapewnić możliwość skutecznego i sprzątania i odbioru i gromadzenia tych odpadów. Ale nieraz nam też ręce opadają jak widzimy podrzucone śmieci. Staramy się na kamerach wychwycić te osoby i powiem państwu, że nieraz byliśmy pod takim wrażeniem [dźwięk niezrozumiały] ta czy inna osoba jest zdolna do podrzucania śmieci. Oczywiście my docieramy do tej osoby [dźwięk niezrozumiały] Odnosi to skutek. Te osoby już drugi raz na kamerach się nie pojawiają, ale problem jest. Strefa Płatnego Parkowania na ulicy Kapitańskiej, parkują na trawnikach. Panie przewodniczący może jak się skończy ta inwestycja, która się ma zacząć od przyszłego tygodnia umówię się z panem na wizję lokalną. Pojedziemy samochodami. Ja naprawdę nie widzę tam problemu i mimo, że stoją na tej szerszej części Kapitańskiej to jest jedyne miejsce parkingowe, żeby tam się nie minął. Pan pokazywał mi zdjęcie i tu się z panem zgadzam, jeżeli mieszkańcy dzisiaj ja nie mówię o wszystkich a są tacy, którzy mimo, że mają ogrodzone swoje nieruchomości, swoje wspólnoty, miejsca parkingowe stworzone. Miasto nieodpłatnie udostępniło tereny na powiększenie tych miejsc parkingowych, na stworzenie bezpiecznych
i dużych wjazdów. A nie wiem, to chyba z lenistwa jakiegoś wynika, że samochody parkują na poboczu na terenach zielonych i wtedy faktycznie wtedy problem jest żeby dwa samochody się tam minęły. Jeżeli jeszcze po lewej stronie tak [dźwięk niezrozumiały] stoją zaparkowane samochody. Ja uczulę Straż Miejską. Nie będzie odpuszczania, tolerancji. Wszyscy będą nam niszczyć zieleń. Miasto tam tyle robi, tyle starań tam wykazuje a to idzie jakby w gwizdek i potem takie świadectwo idzie na całe osiedle. A tam zdecydowana większość mieszkańców dba o te tereny, parkują tam gdzie trzeba na swoich miejscach, wjeżdżają na swoje posesje, ale tak jak mówię nie wszyscy do tego się stosują. Takie osoby będziemy upominali i karali. Pani radna Panek, śmietniki wejście 60. Proszą państwa 2 tyś. h lasów, ścieżek leśnych kilometry. Jak sobie państwo wyobrażacie żeby wszystkie ścieżki w lasach obstawimy śmietnikami a spółka będzie jeździła i to opróżniała. To budżetu nam nie starczy. Oczywiście na tym odcinku za  boiskiem do skrzyżowania, czyli do końca ogrodzenia terenu Polskiej Akademii Nauk, tam powinniśmy postawić [dźwięk niesłyszalny] ponieważ jest to odcinek, który my dzierżawimy od Lasów. Jesteśmy zobowiązani tą czystość i dbać o nią to robimy. Naprawiamy nawierzchnie, cypel. Wiecie, że po sezonie rozpocznie się kapitalny remont dojścia na dużą plażę, duża inwestycja. Także tu panie prezesie tam jakiś śmietnik [dźwięk niezrozumiały] Pan radny Nowakowski monitoring Parku Myślisza. Proszę państwa  staramy się mieć podgląd większości terenów w naszym mieście tylko, że akurat w Parku Myślisza jest ten problem trzeba poprowadzić światłowody, dwie kamery [dźwięk niezrozumiały] No tak ale tylko zestawienie słupa się okazuje, ja mam kosztorys, mam ofertę wykonanie kamer. Szkoda, że te nasze, które są one częściowo obejmują ten teren ale przeważnie jak coś się dzieje, jakaś ławka zniszczona to już tak jakby, ci którzy tam teraz się spotykają dowiedzieli, wiedzą że zasięg naszej kamery jest ograniczony. Koszt 7900 zł. Robić? Pytam się robić? Jedna pani radna mówi, że tak. Reszta? Jeżeli podpiszę zlecenie to do sezonu to będzie. No i to chciałem usłyszeć bo inne kamery robimy to naprawdę za niewielkie pieniądze i jeszcze w takim gospodarskim systemie a tu jednak no już jest taka pokaźna kwota 7900 zł ale cieszę się, że jeśli państwo [dźwięk niezrozumiały] pan radny Salski, dziura na Steyera koło garaży. Panie radny wczoraj [dźwięk niezrozumiały] pracowników osobiście objeżdżałem całe miasto i sprejami zaznaczyliśmy wszystkie dziury, które są w mieście. W mieście na szczęście jest ich nie wiele bo 2 lub 3 znaleźliśmy, które trzeba naprawić ale to nie na zasadzie zasypania i ubicia butami. Tylko korzystając z tego, że będzie firma, która będzie nam robiła inwestycje jutro po to oznakowaliśmy te wszystkie dziury i jakieś nierówności, które trzeba będzie wyciąć i fachowo uzupełnić asfaltem wy korzystając do tego sprzęt. W mieście tak jak mówię, ta jest najbardziej widoczna. Ona tej chwili już jest oznakowana, także lada chwila będzie zrobiona ale więcej takich ubytków i dziur mamy na Sikorskiego od bramy portu wojennego aż do naszej oczyszczalni. Tam tych dziur jest naprawdę dużo. To nie jest widoczne, bo mało kto korzysta z tej drogi, czy to spaceruje, czy jeździ. W poniedziałek otrzymam wycenę ale tam na pewno też te dziury będziemy robili. Innych pytań nie było, dziękuję. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękują. Jak tylko chciałbym doprecyzować to, co pan burmistrz odpowiadał w kwestii moich pytań. Jeśli chodzi o śmieci to tak jak zaznaczyłem w swoim pytaniu traktuje to, co się wydarzyło wczoraj na przykład, jako incydent. System rozmieszczenia śmietników, o czym mówił pan prezes jest jako pilotaż. Ja rozumiem, że z tego będą wyciągnięte wnioski. Natomiast tak jak w przypadku ścieżek, gdzie ścieżki powinno się budować tam gdzie ludzie chodzą, a nie zmuszać ich do chodzenia tam gdzie się buduje tak i tutaj powinniśmy, czy spółka powinna też słuchać ludzi i przede wszystkim za pośrednictwem naszym te wnioski przekazywać, zbierać i rozmieszczać. Wtedy ten system organizować tak jak ludzie to widzą. Jeśli chodzi o parkowanie to tu odpowiedział pan burmistrz na jedną część a w drugiej części nie umiejscowił tego. W tych częściach zielonych to jak najbardziej tu wszystko się zgadza. Natomiast jeśli chodzi o Strefę Płatnego Parkowania, tu chodzi o Kapitańską i nie o lewą stronę tylko prawą stronę, która jest dzisiaj lub od 1 czerwca będzie Strefa Płatnego Parkowania a Strefa Płatnego Parkowania jest umieszczona rozmieszczona, na pasie ruchu drogi dwukierunkowej. Także to jest ten prom, że Strefa Płatnego Parkowania jest zlokalizowana na pasie ruchu.
Burmistrz Helu: I jest oznaczona liniami poziomymi, jest wydzielony pas dla samochodów parkujących wzdłuż drogi i panie przewodniczący to jest po lewej stronie, jeżeli wyjeżdżamy od ul. Steyera.
Przewodniczący rady: Dobrze kwestie strony zostawmy sobie, natomiast tak jak pan burmistrz zasugerował bardzo chętnie spotkam się na dwa samochody i zrobimy wizję lokalną w takim razie.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XXVI/205/21 Rady Miasta Helu z dnia 27 maja 2021 r. w sprawie zaopiniowania projektu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie granicy portu morskiego Hel-Zachód.
12. Sprawozdania i informacje.

i ocena zarządzania tym mieniem w roku 2020. Ocena funkcjonowania cmentarza komunalnego w Helu. Informacja nt. zasobów mieszkaniowych AMW przekazanych gminie Hel na zaspokojenie potrzeb lokalowych mieszkańców, informacja o stanie prawnym działek przy ulicy Żeromskiego 2,4,6. Sprawozdanie z dzierżawy i najmu nieruchomości komunalnych w mieście za 2020 rok,

Burmistrz Helu: Pani dyrektor na pewno nie potrzebuje wprowadzenia. Temat jest co roku omawiany. Moje sprawozdanie, które państwu przedstawiłem składa się z jednego zdania. Podana jest liczba mieszkań, które miasto ma podpisane z Agencją Mienia Wojskowego. To nie są wszystkie mieszkania, które Agencja Mienia Wojskowego podpisuje umowy z mieszkańcami Helu, bo również część niewielka, ale jest część umów bezpośrednio podpisywana z najemcami. W 2020 roku w ubiegłym roku udało się jedną taką umowę nową podpisać a w międzyczasie tym, którym już dobiega końca dzierżawa 4 takie umowy przedłużone. Tyle tytułem wstępu. P ani dyrektor jeżeli można to proszę to przedstawić.
Dyrektor Agencji Mienia Wojskowego Oddział w Gdyni: Ja bardzo, bardzo dziękuję za zaproszenie na tą waszą sesję, dlatego że Hel jest bardzo ważną częścią naszej działalności. Mamy tutaj spory zasób mieszkań i nieruchomości. W związku z tym cały czas się tutaj coś dzieje. W sumie nasz zasób na na Helu to jest 128 lokali mieszkalnych, z tego 69 oddaliśmy
w najem gminie. Pozostałe to są osoby fizyczne i instytucje: szpital, apteka WTBS kwatera. No i 42 lokale osobom fizycznym. My wolelibyśmy tutaj żeby tym zasobem zarządzała tylko gmina, ale jeżeli są podstawy do tego, żeby bezpośrednio tutaj z mieszkańcami podpisywać umowy, też to robimy. Tak że ten zasób tutaj nam się nie powiększy. Taki stan zostaje i jeżeli będzie możliwość utrzymania tutaj tego najmu dla gminy to oczywiście będziemy te umowy przedłużać. No to tyle. Nie wiem czy państwo macie tutaj jakieś pytania do mnie odnośnie lokali.

Przewodniczący rady: Pan radny Nowakowski, przepraszam.
Radny Nowakowski: Dziękuję, czyli nawiązując do informacji, którą pani dyrektor przekazała te umowy dalej będą przedłużane z tego co, czego możemy się spodziewać. To są głównie pytania też innych mieszkańców, którzy obecnie użytkują te lokale. Do tej pory mieli obawy, że te umowy nie będą przedłużane. Cały czas pytają się nas tak, czy mogą spać bez obaw w kwestii właśnie przedłużenia danych umów. Także dziękuję bardzo za informację. Miejmy nadzieję, że ta współpraca dalej będzie tak funkcjonowała jak do tej pory, dziękuję.
Przewodniczący rady: Pani radna Janiak proszę.
Radna Janiak: Przede wszystkim chciałabym się dopytać na jakiej etapie jest w tej chwili trzy bloki na Żeromskiego?
Dyrektor Agencji Mienia Wojskowego Oddział w Gdyni: To jest kolejna ja chciałam tylko wyczerpać lokale i zaraz przejdę do tego [dźwięk niezrozumiały]
Radna Janiak: Dobrze, dobrze.
Dyrektor Agencji Mienia Wojskowego Oddział w Gdyni: Dlatego, że jeżeli zwalnia się jakiś lokal mieszkalny lub są jakieś zmiany no to my zawsze pytamy w pierwszej kolejności żołnierzy. Jeżeli ten zasób nie jest potrzebny no to wtedy go oddajemy jakby na wolny rynek i tutaj wtedy gmina jakby jest dla nas tutaj priorytetem, żeby ten lokal przekazać. Więc tutaj się na pewno współpraca nasza układa dobrze i tu się nic nie zmieni i mieszkańcy mogą być spokojni. My nie będziemy mieli większych potrzeb mieszkaniowych dla wojska niż mamy w tej chwili. Nic tutaj się nie rozbuduje. Natomiast te lokale na Żeromskiego No stan prawny tych nieruchomości nie uległ zmianie. Od 2019 roku toczy się postępowanie o zasiedzenie przez Agencję Mienia Wojskowego tej nieruchomości, jednej z części tej nieruchomości pod tymi blokami. Z tego terenu, który ma prawie 3 ha tam są 132 lokale mieszkalne. N a części są roszczenia właścicieli i związku z tym zostało zawieszone postępowanie przed Sądem Cywilnym w Wejherowie. Ze względu na te roszczenia zostało to postępowanie zawieszone i w tej chwili czekamy na wszczęcie postępowania żeby nastąpiło rozstrzygnięcie. My ten cały rok ubiegły nic się nie działo, więc może w tym roku i te sprawy jakoś przyspieszą i będziemy mogli te tematy rozstrzygnąć. Chociaż my jako agencja przejęliśmy te tereny w 74 roku i ten stan prawny znaczy wtedy nie została przejęta te działki, które które są wątpliwe. Ale na dzień dzisiejszy nie ma tam ksiąg wieczystych. Jeżeli są roszczenia byłych właścicieli, no to te roszczenia musi rozstrzygnąć sąd, bo tam tych roszczeń, tych nazwisk się pojawia sporo więc to to może też jakiś czas potrwać. My tym zasobem zarządzamy, musimy go utrzymywać w stanie niepogorszonym. Mieszkańcy ponoszą koszty takie jak mamy zgodnie z ustawą naliczenia. Średnio w Polsce to co jest 9,99 za metr kwadratowy tutaj mieszkańcy płacą 6,40 czyli jakieś tak najniższe koszty jakie ma i jakie muszą ponieść. No ale też muszę odprowadzać pieniądze na fundusz remontowy, ale my też te lokalu utrzymujemy w stanie niepogorszonym to znaczy no robimy, robiliśmy elewacje, robimy wymianę instalacji. Także myślę, że tam komfort mieszkania tych mieszkańców się nie pogorszył a wręcz się poprawia. Jeżeli tylko będzie rozstrzygnięcie sądu, że będzie można poczynić jakieś kroki to będziemy to robić. Ale czy w najbliższym czasie nawet jak będzie rozstrzygnięcie sądu, te lokale zostaną sprzedane na rzecz tych najemców to tego nie mogę zagwarantować, bo to jest taki proces, który się toczy i co roku dla osób uprawnionych przeznacza się jakąś pulę mieszkań do sprzedaży i ten proces może trwać no kilka lat. Tam są 132 lokale, więc my tutaj znaczy nie mamy obowiązku sprzedaży to po pierwsze. Oczywiście chcielibyśmy się tego zasobu pozbyć w momencie, kiedy jest praktycznie wszyscy najemcy wyrażają chęć zakupu, ale ona nie jest jeszcze poparta jakimiś dokumentami dlatego, że to oficjalnie nie może przyjąć takich zgłoszeń dlatego, że no nie mamy podstaw prawnych, żeby w ogóle wszcząć takie postępowanie. Jeżeli tylko będziemy mieli jakąkolwiek informację z Sądu Rejonowego nawet jeżeli będzie rozpoczęcie i będzie wznowienie tego postępowania przed sądem to my tutaj pana burmistrza poinformujemy i będziemy państwa informować na bieżąco. Na razie mogę obiecać, że Agencja dopełni wszelkiej staranności, żeby te mieszkania, no nie mieszkania ale budynki były utrzymywane w jak najlepszym porządku i no tego to tego musimy pilnować. Natomiast w ogóle na naszych ruchomościach trochę się będzie działo, bo przez cały czas są postępowania przetargowe. Sprzedajemy jakieś nieruchomości. Co będzie na tych nieruchomościach no to już tutaj decyzja będzie warunków zabudowy. One nie są chyba wszystkie objęte planem zagospodarowania. Dostajemy informacje sporo się dzieje, więc jeżeli będzie taka możliwość no to jak coraz większe coraz większe tereny będą po prostu uporządkowane, żeby te nieruchomości też nie przynosiły tutaj jakiegoś wstydu. My na bieżąco będziemy zabezpieczać. No ale też nie możemy mamy jakby limit naszych sprzedaży na ten rok już wyczerpany. W ogóle nie będziemy przeprowadzali żadnych sprzedaży do będziemy porządkowali tereny, które będziemy wynajmować te magazyny, składy. Także tam myślę, że też w jakimś momencie pojawią się inwestorzy, którzy będą tam jakąś działalność prowadzili, więc te tereny zostaną w jakiś sposób uruchomione. No i to tyle chyba, że macie państwo do mnie jeszcze jakieś pytania. Bo no nic nic więcej na dzień dzisiejszy oficjalnie powiedzieć nie mogę szczególnie o tych budynkach na tak na Przybyszewskiego, na Żeromskiego.
Przewodniczący rady: Dziękuję pan radny Łazur proszę.
Radny Łazur: Pani dyrektor ja jestem akurat radnym z osiedla Żeromskiego w związku z tym jesteśmy no tym szczególnie zainteresowani żeby się ta sprawa rozstrzygnęła jak najszybciej. Pamiętam informacja z zeszłego roku pani przekazała, że decyzja była właściwie już prawie pozytywna z tym, że ona była przed czasem, że to zasiedzenie obowiązuje, bo to jest po 40 latach. Są mieszkańcy, którzy są po 44 lata, 5. Z tym myślę, że jeżeli będzie decyzja sądu a podejrzewam, że to jest sprawa chyba proste i oczywiste, jeżeli zgodnie z prawem to się ludziom należy. To jest pierwsza sprawa. Druga sprawa dzięki uprzejmości miasta, miasto rozpoczyna budowę tej znaczy budowę naprawy tej nawierzchni na ul. Żeromskiego tutaj i właśnie między innymi przed tymi trzema blokami, które są na ulicy Żeromskiego i prośba jest do Agencji taka, że po prostu już będzie jak będzie to wszystko fajnie zrobione żeby jakieś wspólnie z tutaj się dogadać. I chodzi przede wszystkim o takie stojaki na rowery przy poszczególnych klatkach, ponieważ w tej chwili ludzie tam stawiają, opierają o ścianę. Ściany są elegancko wy remontowane, wymalowane to ładnie wygląda no ale właśnie tam potrzeba tych czterech taki stojaków na rowery, żeby to można było ładnie wkomponować. No i prosimy o jakąś pomoc ewentualnie dla miasta, bo miasto to właściwie robi na terenie Agencji Mienia Wojskowego. Myślę, że taki współudział był by wskazany, dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję, proszę pani dyrektor.
Dyrektor Agencji Mienia Wojskowego Oddział w Gdyni: Stojaki na rowery to oczywiście tutaj będziemy, jeżeli będziemy mogli to w najbliższym czasie tam te stojaki postawimy bo to jak najbardziej tutaj jest wskazanie. Natomiast takie procesy inwestycyjne, na którym robimy jakieś rezerwy finansowe no to u nas czasem jeżeli przez MON przeprowadzamy te tematy to trwają kilka lat, więc no tutaj nawet nie wiem czy w ogóle zdążymy się włączyć. Bo po są trzyletnie plany inwestycyjne. Jeżeli my robimy jakąkolwiek korektę nawet gdybyśmy chcieli kupić stojaki na rowery a to jest a to jest mienie trwałe to czasowo to trwa. Jeżeli wcześniej te nakłady nie zostały w naszych projektach, no to nie będzie łatwo pozostać pieniądze ale jeżeli oczywiście tutaj będzie jeżeli będziemy mogli jakimiś środkami dysponować oczywiście się za angażujemy i to możecie państwo być spokojni, że nam też zależy na tym żeby ten teren był jak najlepiej zagospodarowany.
Przewodniczący rady: Dziękuję, czy macie państwo jeszcze pytania do pani dyrektor?
Nie widzę ale pan burmistrz widzę włączył mikrofon. Proszę bardzo panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Proszę państwa pani dyrektor dłużej jechała jak gości tutaj u nas na sesji. To trzeba to wykorzystać i porozmawiać o jak najszerzej o naszej współpracy. Ta współpraca przebiega między burmistrzem a dyrekcją Agencji Mienia Wojskowego Oddział w Gdyni bardzo poprawnie, pozytywnie. Na bieżąco jesteśmy w kontakcie i rozwiązujemy takie może nie wiem nie strategiczne sprawy z zastępcami pani dyrektor. Ostatnio była pani dyrektor Jastrzębska i poruszaliśmy sprawę chociażby najmu, dzierżaw budynków na terenie byłego portu wojennego. Otrzymałem informacje z kim zostały podpisane umowy ponieważ nam to upraszcza sprawę, jeżeli chodzi o dochodzenie od tych osób, które podpisuję umowę a niekoniecznie wywiązują się z tej umowy chociażby z tego tytułu, że do gminy nie składają deklaracji o podatek od nieruchomości. Tych czterech chyba umów jeżeli dobrze pamiętam jedna osoba tylko złożyła. Dzisiaj idą wezwania do pozostałych trzech. A wiem że Agencja zobowiązała te osoby również do tego, aby ksero deklaracji, które będą składane do urzędu były również przesyłane do Agencji Mienia Wojskowego, aby było to wszystko transparentne. Wczoraj wizytowałem niektóre te obiekty, które zostały wydzierżawione przy okazji sprawdzenia stanu drogi ulicy Sikorskiego a więc od wjazdu do portu wojennego aż po oczyszczalnie ścieków. I mam różne takie odczucia, co do tych dzierżawców. Myślę, że my sobie z nimi poradzimy, jeżeli chodzi o porządek przy tych budynkach. Sobie zdaję sprawę, że niektórzy wszystko wynoszą co tam było, ale też powinni mieć zmianę sposobu zagospodarowania, jeżeli to były obiekt magazynowy a ktoś przerabia to na hostele czy funkcja mieszkalna ma być. To takie wymogi muszą być spełnione, takie pozwolenia powinny być uzyskane. Na razie to nie wygląda jeszcze tak, żeby te osoby występowały czy to do starostwa czy do nas do urzędu. Jedna osoba złożyła dzisiaj chyba drugie wpłynęło wniosek o wydanie warunków zabudowy, ale to wiemy jeżeli jest to proces długotrwały za chwilę będzie sezon i obawiam się, że działalność tam będą prowadzone a miasto może niekoniecznie będzie z tego tytułu otrzymywało należy te podatki. Bo przecież agencja zgodnie z prawem składa po każdej takiej umowie deklarację, korektę do deklaracji od nieruchomości i ta część podatku schodzi z agencji a nowy najemca nie wykonuje swoich obowiązków i liczę, że ta współpraca będzie taka obopólna i nie zostaniemy my sami. Państwo nam pomoże cie, że te osoby, które mają nieraz są to umowy długotrwałe, bo na czas nieokreślony, że one nie będą za niech nie wprowadzą czegoś takiego jak zaniechanie ze złożeniem deklaracji. No także ta informacja na pewno powinna być przekazywana nam, żeby nie uszczuplić dochodów gminy i żeby łatwy był dostęp do tych dzierżawców. My ze swojej strony oferujemy i tak to się dzieje, że jeżeli zauważymy jakieś nieprawidłowości na tych dzierżawionych obiektach wtedy również państwu zgłaszamy. Pani dyrektor ja mam takie pytanie, ponieważ chciałbym żeby to wy brzmiało na sesji bo ja odpowiadam indywidualnie na spotkaniach z mieszkańcami. Część osób, które dzierżawią, mają umowę dzierżawy najmu podpisaną z miastem a miasto wcześniej z Agencji Mienia Wojskowego, jeżeli chodzi o mieszkania. Czy jest możliwość albo czy będziemy możliwość wykupienia tych mieszkań przez te osoby, które nie mają uprawnień, tytułu, że nie są to rodziny wojskowe, czyli nie mogą skorzystać prawnie z bonifikat, ale załóżmy z pełną odpłatnością. Bo podejrzewam, że część osób złożyło sporo nakładów w remont tych mieszkań. Może by była zainteresowana kupnem takiego mieszkania bez korzystania nawet z bonifikaty. Czy taka możliwość No dzisiaj to chyba nie ma, ale być może czy jest rozważana żeby w przyszłości istniała.
Dyrektor Agencji Mienia Wojskowego Oddział w Gdyni: Te mieszkania, które są przez agencję wynajmowane, no to trzeba byłoby to rozpatrywać indywidualnie. Jeżeli są takie osoby, które mają chciałyby wykupić taki lokal to niech się do nas zwrócą. Będziemy się zastanawiać, co z tym zrobić. Bo dopóki nie będziemy mieli, dopóki nie będziemy mieli konkretnego zgłoszenia to po prostu tym tematem się nie będziemy zajmować. Ale bardzo proszę, jeżeli będzie osoba, która która będzie zainteresowana wykupem Tt my wtedy taką sprawę rozpatrzymy i to będzie jakiś taki będzie będzie reszta mieszkańców wiedziała z czym musi się liczyć i co my możemy zaproponować. Na razie możemy sprzedawać mieszkania tylko takie, które które nie są przeznaczone na potrzeby zakwaterowania żołnierzy i muszą spełniać kilka warunków. Albo są dla nas zbyt kosztowne albo są albo są jakby nie nierentowne w sensie takim, że nie ma, że nie znajdą nabywcy na wynajem na rynku. Więc mówię tutaj dzisiaj takie są przepisy ale nie mówię nie, bo po prostu trzeba się nad tym tematem też pochylić.
Burmistrz Helu: Dziękuję bardzo. Ja wczoraj miałem taką petentkę, której mniej więcej to odpowiedziałem, że na pewno sprawa będzie indywidualnie rozpatrywana i darowałem aby bezpośrednio zgłosiła się do państwa firmy i tam na pewno uzyska informację, czy jest taka możliwość czy też nie. Najważniejsze z tej wypowiedzi pani dyrektor wynika, że jest taka możliwość, ewentualnie ktoś będzie mógł z tej drogi skorzystać. To nie jest definitywnie nie nie.
Dyrektor Agencji Mienia Wojskowego Oddział w Gdyni: Bo jeszcze przepraszam a propos tych wynajmów naszych. My Jakby też musimy śledzić ten cały proces. Tutaj będziemy częściej zajeżdżać i sprawdzać na jakim etapie są te postępowania, bo faktycznie tutaj są najemcy, którzy będą próbowali nadużywać w pewnych tutaj rzeczy i to współpraca musi być ściślejsza. Ja zwrócę też na to uwagę i te umowy, które są z nami zawarte będą kontrolowane pod względem tego podatku od nieruchomości a od państwa też proszę jakieś sygnały, gdyby coś się działo to my wtedy też będziemy reagować. To oni mają konkretne zobowiązania podpisane i z umów wynikają ich obowiązki, więc możemy je egzekwować wspólnie tutaj współpracując. Także proszę o sygnały.
Burmistrz Helu: I jeszcze jedna rzecz tu pan radny Łazur w swojej wypowiedzi zasugerował, że miasto zrobi inwestycje przed budynkiem Żeromskiego 6. To nie jest prawda do końca. Miasto chce zrobić tą inwestycję. O tym rozmawialiśmy z panią dyrektor Jastrzębską, jeszcze na pewno będzie przerwa jeszcze sprawę omówimy z panią dyrektor. Także takie stwierdzenie kategoryczne może wzbudzić potem pewne kontrowersje wśród mieszkańców, jeżeli ten odcinek drogi by nie był wyremontowany. Ja jestem dobrej myśli, że to się wszystko uda. Także jak już będziemy mieli sprecyzowane załatwienie tej sprawy podpisane jakieś porozumienie, umowę to będziemy mogli to przekazywać mieszkańcom i pan radny będzie mógł przekazać mieszkańcom swojego bloku, że sprawa będzie rozstrzygnięta. Ona musi być szybko rozstrzygnięta bo w poniedziałek o czy będę mówił w dalszej części firma wchodzi na budowę. Na inną budowę oczywiście.

Przewodniczący rady: Przechodzimy do podpunktu b, punktu 12 Sprawozdanie delegata miasta Helu z działalności w Związku Miast i Gmin Morskich w 2020 roku. Otrzymaliście państwo moje sprawozdanie na piśmie, jak zostało tutaj zawarte w związku z panującą pandemią praca związku była ograniczona do pracy zdalnej. Odbywały się spotkanie. Odbyło się między innymi jedną walne. Wydawnictwo Związku Miast i Gmin Morskich Czas Morza było dystrybuowane w formie elektronicznej. Dzisiaj to już zaczyna się zmieniać, w piątek czyli jutro jest kolejne walne związku. Ze spraw zresztą tutaj Państwo macie te dwie najważniejsze sprawy, czyli czyli pozostałości znaczy przepraszam usuwanie pozostałości wojennych wodach Bałtyku. Ten temat był taki dosyć mocno omawiany, dosyć zajmował instytucje różnego rodzaju. Zresztą to poskutkowało później tematem, który był poruszany Europarlamencie. I tak z takich ważniejszych, czy nas wszystkich dotyczących tematów to było wsparcie tarczy branżowej dla gmin i powiatów nadmorskich. Jak państwo pamiętacie ta pomoc w okresie zimowym, feryjnym była skierowana, czy kierowana była do gmin południowej Polski z pominięciem części północnej. To też skutkowało protestem. Z takich bieżących spraw, które którymi ja się zająłem to są dwie sprawy. S prawa pierwsza, czy temat pierwszy jest organizacja w przyszłym roku w sezonie letnim wystawy Bursztynu u nas w mieście, która by funkcjonowała przez cały okres wakacyjny, która w tym roku jest eksponowana w Pucku. Mam deklarację dyrektora związku o tym, że w najbliższym czasie zostanie podpisany między prezesem a burmistrzem list intencyjny w sprawie organizacji tej wystawy. I drugi temat, którym się zajmuje jest to wniosek o zmianę przepisów dotyczących płatnego parkowania w dni wolne od pracy w miejscowościach wypoczynkowych. Jak państwo zapewne wiecie soboty i niedziele są wyłączone z obowiązku płatnego parkowania, co skutkuje dla naszych miejscowości, zwłaszcza miejscowości wypoczynkowych ogromnymi stratami. Bo to są dni, w których napływ turystów do naszych miast, zwłaszcza w okresie między sezonowym jest największy. Jeżeli macie państwo pytania do mojego sprawozdania to proszę bardzo słucham, będę się starał odpowiedzieć. Proszę bardzo pan burmistrz.
Zastępca burmistrza: Ja panie przewodniczący pytań nie mam, natomiast myślę, że warto tutaj wykorzystać też Związek Miast i Gmin Morskich w kwestii tej, w której była dzisiaj podejmowana przez radę uchwała. Ta negatywna opinia w stosunku do tego nowego projektu granicy portu Hel zachód. Ponieważ w swoim czasie pamiętam pytali się czy coś w tej sprawie zrobić. Wtedy ten projekt był zupełnie innego kształtu, stąd tamten projekt rada też pozytywnie opiniowała, nie było potrzeby angażowania. Natomiast dzisiaj w związku z tym, że jest to zupełnie inny projekt, niż też w swoim czasie dostał do opiniowania Związek Miast i Gmin Morskich. To myślę, że tutaj warto wykorzystać struktury związku i też żeby stanowisko związek w swojej sprawie, jeżeli będzie chciała oczywiście wyraził. Myślę, że warto tutaj tą drogę też uruchomić.
Przewodniczący rady: Tak jak powiedziałem jutro jest walnę związku, dlatego przedstawię te materiały, które otrzymaliśmy, czy to pismo też od Ministra Infrastruktury przedstawię w wolnych wnioskach, w czasie walnego jutrzejszego.
c) Informacja o obszarach gminy dla których opracowany jest i obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania oraz stan zaangażowania w procesie uaktualniania Strategii Rozwoju Miasta Hel,

Burmistrz Helu: Szanowna rado otrzymaliście państwo informacje o obszarach gminy,
dla których opracowany jest i obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jest on w formie tabelarycznej. Czy chcecie państwo żeby go ktoś omówił czy tak? Widzicie państwo po datach ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego, te plany były tworzone w poprzednich latach. Ostatni, który robiliśmy to w ubiegłym roku 14 października 2020 roku. I ten pierwszy, pierwsza pozycja to jest całe osiedle przy ulicy Dworcowej, za cmentarzem. Potem druga pozycja to jest Leśna 14, 16 w poprzedniej kadencji Rada Miasta podjęła uchwałę o zmianie wcześniejszego planu zagospodarowania przestrzennego. To w tej chwili się dzieje. Ta uchwała obowiązuje i jest procedura przygotowywana. Została wyłoniona w przetargu firma, która ten projekt realizuje. Trzecia pozycja to jest Uniwersytet Gdański Błękitna Wioska. Czwarta pozycja obszar przy ulicy Bocznej, a więc droga do szpitala po prawej stronie. Dzisiaj tam jest wprowadzony parking, potem dalej powstał taki pensjonat i też teren, gdzie domki wczasowe. Piąta pozycja to jest to, co w ubiegłym roku uchwalaliście państwo, czyli budowa CPN-u przy ulicy Helskiej. Szósta ona jest związana z punktem drugim.  To jest też plan zagospodarowania przy ulicy Bałtyckiej, dawna Helska Bryza. Nie wiem czy państwo kojarzycie? Drewniane takie domki turystyczne, które zostały rozebrane. To jest prywatny właściciel ale też dla niego była [ dźwięk niezrozumiały] Informacja o obszary miasta, dla których wszczęto postępowania w sprawie opracowania lub zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a więc pierwsza pozycja. Tam przygotowywane są warunki zabudowy dla obszaru na przeciwko tej poprzedniej Helskiej Bryzy, po drugiej stronie przed latarnią morską jak wiecie państwo bo byliście ostatnio w latarni morskiej, po prawej stronie dojścia. Po prawej stronie jest tam taka gastronomia. Miasto to dzierżawi i za gastronomią jest taki teren podmokły. Osoby fizyczne wystąpiły o warunki zabudowy dla tego terenu, także miasto w tej chwili przygotowuje te warunki zobaczymy co tam można ewentualnie jak ten teren zagospodarować. Swego czasu był pomysł, żeby zrobić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla prawie 13 hektarów ziemi w porcie wojennym. Nie doczekał się on realizacji, ponieważ przerósł możliwości finansowe gmin na pewno. W tym czasie dużo się zmieniło także tam ewentualnie są wydawane warunki zabudowy [dźwięk niezrozumiały] te tereny Agencji Mienia Wojskowego. Takie warunki przygotowujemy. Leśna, Sosnowa to mówiłem, że w tej chwili trwa zmiana planu Leśna 14/16. Łącznie z tą nieruchomością, gdzie były te domki drewniane Helska Bryza, czyli jest możliwość, że zostanie podwyższony wskaźnik zabudowy, że te obie nieruchomości zyskają na atrakcyjności ewentualnie przed sprzedażą. Jeżeli to się uda to dobrze. Jeżeli nie no to stary jest obowiązujący. Dawny port wojenny to się dzieje, to z poprzedniej kadencji rada miasta uchwaliła ale nie robimy. I ostatnia pozycja dotyczyła terenu, gdzie po byłym pagrusie, po byłej spółdzielni, gdzie właścicielem jest pan od pączków, pieczywa. Także tam też miejscowego planu miasto nie uchwalało. Dla właściciela tej nieruchomości został wydany decyzja o warunkach zabudowy jak też opracowana ta decyzja o warunkach zabudowy dla tego terenu po byłym pagrusie. I potem dopiero pamiętacie państwo wystawiliśmy ją na sprzedaż. I to wszystko. Jeszcze są trzeci dział, trzeci rozdział studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego posiadamy z 2003 roku. Został uchwalony w kwietniu, potem przystąpiono miasto wystąpiło do zmiany studium uwarunkowań w 2007 roku. A w 2019 burmistrz Helu zarządzeniem powołał komisję urbanistyczno-architektoniczną z regulaminem do opracowania, opiniowania wszelkich dokumentów planistycznych. Coś jeszcze? To wszystko, dziękuję.

Prezes Spółki EKOHEL: Dziękuję bardzo. Szanowna rado otrzymaliście państwo sprawozdanie z zarządzania Cmentarzem Komunalnym w 2020 roku. Mam nadzieję, że moje wyjaśnienia na komisji były wyczerpujące. Nasz cmentarz zmienia się można powiedzieć z dnia na dzień. Mamy oczywiście duże plany dotyczące inwestycji na cmentarzu w latach następnych. Jednak tam będą niezbędne środki finansowe. A to, co zrobiliśmy 2020 roku jest przedstawione w tym sprawozdaniu. Najważniejsze rzeczy pochówki. W zeszłym roku odbyło się 43 pochówki, w tym 13 w urnowych tak zwanych oraz 30 pochówków tradycyjnych trumnach. Wykaz osób pochowanych znajduje się na stronie internetowej, gdzie można się z tym zapoznać. Znaleźć faktycznie każdą osobę, która kiedyś była pochowana na naszym cmentarzu. W tym roku wprowadziliśmy taką aktualizacje i przy każdej osobie zmarłej jest informacja do kiedy jest opłata ważna. A jeśli tej opłaty nie ma lub powiedzmy jest już zaległa to jest tylko informacja z prośbą o skontaktowanie się z administratorem cmentarza, czyli ze Spółką EKOHEL. Infrastruktura cmentarza jest tutaj bardzo szeroko omówiona. Jakie mamy wodociągi, ile mamy dokładnie płotów, gdzie one się znajdują, w jakich odległościach. Jeśli chodzi o płoty to otrzymaliśmy w poniedziałek otrzymaliśmy całość dokumentacji projektowej tak zwanej do budowy kolumbarium na starej części cmentarza. Jest ona właśnie przekazana do architektów. Już tworzą nowe plany dotyczące budowy kolumbarium. Analizujemy teraz właśnie tą granicę z działkami od strony od strony północnej. Mam nadzieję, że tam nie trzeba będzie wykonywać większych prac. Jednak tam są dwa płoty, które do końca nie wiadomo, który jest właściwy. A pomiędzy nimi rosną duże zarośla, w których było dużo śmieci. Wybraliśmy je. Zobaczymy jak teraz ta granica tam będzie wyglądała. Z takich ważniejsze rzeczy na cmentarzu to myślę, że taki nasz pomysł, który wzięliśmy oczywiście z innych cmentarzy. Ustawiliśmy stojak na znicze do ponownego użytku. On cieszy się dużym takim powodzeniem, dużo osób zamiast wyrzucać te znicze chodzi o szklane głównie, to wkłady wyrzuca do pojemników na odpady a tutaj stawia na tym stojaku sam znicz. Jeśli chodzi o odpady za zeszły rok wywieźliśmy odpadów za 24 tyś. zł. Naprawdę proszę mi wierzyć to jest olbrzymia ilość. Najwięcej oczywiście zawsze jest w okresie jesiennym. Tam co tydzień wywozimy cały kontener 5,6 metrowy odpadów zielonych tak zwanych z nagrobków i to trwa około 4 miesiące czyli od października do stycznia, co tydzień wywozimy kontener z odpadami zielonymi. Jeśli chodzi o segregację jest na cmentarzu jest dobrze. Naprawdę proszę mi wierzyć jest dobrze. Oczywiście zdarzają się niespodzianki, w szczególności jak mieszkańcy bo to mieszkańcy przynoszą z domów odpady i tam wrzucają odpadki. Bo widać, że to są ziemniaki, obierki i inne, więc widać że to wrzucają. My staramy się raz w tygodniu taką tam selekcje dodatkową robić. Tam co widzimy z wierzchu, więc stara my się jeszcze tamto to prze segregować. Ale na cmentarzu naprawdę segregacja się bardzo poprawiła. Przygotowujemy właśnie takie dodatkowe i tablicę informacyjną jak segregować. Które odpadły gdzie wrzucić tak żeby nie było takiej wątpliwości. Jeśli chodzi o zarządzanie cmentarzem ale w tym takim sensie stricte dotyczącym przepisów prawa to najważniejszym dokumentem dla nas na cmentarzu jest oczywiście regulamin, który państwo przyjęliście w zeszłym roku i za tym regulaminem poszły uchwalone dodatkowe dokumentacje, czyli zarządzenie burmistrza odnośnie opłat za czynności administracyjne, wydawanie zezwoleń oraz uchwała Spółki EKOHEL w sprawie procedury wykorzystania grobu do ponownego pochówku oraz opłat na cmentarzu. Jeśli chodzi o kopanie grobów na cmentarzu u nas jest wielka specyfika tego kopania. To każdy grób musi być zabezpieczony. Są wkładane szalunki i kopanie grobu ziemnego trwa cały, cały dzień. Można powiedzieć 6, 8 godzin przez dwóch pracowników. Jeśli jest możliwość wjechania koparką, wykopania i pomocy grabarzą w wykopaniu grobu to oczywiście koparka wjeżdża i pomaga im wykopać. Tutaj ostatnio właśnie otrzymałem taką miłą informację od firmy, która właśnie organizuje pogrzeby, firmy Hades i drugiej firmy, że na naszym cmentarzu przygotowanie tego nagrobka i takiej otuliny tego nagrobka, wyłożenie tyłu taką sztuczną trawą jest naprawdę perfekcyjne i że dziękuję oni właśnie grabarzem naszym za przygotowanie grobów, że nie mają problemów z ustawieniem się. Z ustawieniem tych swoich podestów i tych wind, żeby trumna mogła zjechać do grobu. Jakie najważniejsze rzeczy zrobiliśmy w zeszłym roku na cmentarzu? No pomiary geodezyjne, procedura projektowa w zakresie kolumbarium, przycinka gałęzi drzew i krzewów. Gmina sfinansowała wycinkę drzew i gałęzi. Usuwaliśmy skutki nawałnicy, cięcie, wywóz powalonych drzew, zabezpieczenie zniszczonych grobów, spawanie przęseł, przęseł naszego ogrodzenia przed wejściem dzikich zwierząt, konserwacja ogrodzenia frontowego, zamiatanie chodników, alejek. Odśnieżanie, odbiór odpadów. Zbieramy też takie odpady leżące luzem, gdyż ptaki bardzo sobie lubią, bardzo lubię te odpady z tym tłuszcz powiedzmy z tych wkładów i roznoszą to po różnych okolicach. Konserwacja tablic informacyjnych, pielenie, podlewanie roślinności niskopiennej, obsługa mogiły zbiorowej Obrońców Helu i niwelacja różnic wysokości gruntu. I w głównym sektorze B3 przygotowujemy oczywiście te miejsca na te nowe pochówki. Planujemy, że na tym części cmentarza mam nadzieję, że na 3 lata powinna nam wystarczyć jeszcze tych miejsc. Dlatego mocno przygotowujemy się do działań na nowej części cmentarza. W tej nowej części cmentarza na koniec lutego wycięliśmy wszystkie drzewa i krzewy, wywieźliśmy część odpadów, która zalegała na takiej warstwie wierzchniej. Usunęliśmy karby z całej części cmentarza. Część tych karbów jest już wywiezione i zutylizować, część została. W zeszłym roku już nie miałem środków finansowych, żeby więcej prac robić. Wstępnie wyrównaliśmy teren, ale niestety przy wyrównaniu trzeba było kopać w niektórych miejscach. Odkryliśmy różne przewody elektryczne, telefoniczne. Nie ruszyliśmy ich. Zgłosiliśmy to do instytucji odpowiednich żeby to sprawdzić, no i okazało się, że do głębokości w niektórych miejscach 2,0 metra należy cały cmentarz przekopać i przesiać tak aby w przyszłości nie było problemu z kopaniem. Gdyż znajduję się tam dużo odpady głównie budowlane, nawet duże bele, jakieś tam kątowniki i przy kopaniu grobu mogłoby to bardzo przeszkadzać. Jeśli chodzi o plany na lata następne to przygotowanie oczywiście miejsc na pochówki. To się dzieje w tych częściach starej części cmentarza. Nawozi my tam ziemię. Ubijamy tak aby można było te nowe części cmentarza przygotować. Po wakacjach będziemy, taka chyba ważna też informacja po wakacjach będziemy sprawdzać zajętość grobów przez dysponentów w zakresie szerokości. Zdarzają nam się miejsca, w których ktoś ma swoją osobę bliską pochowaną i zamiast zająć jedno miejsce na grób, zajmuje trzy lub cztery miejsca. Co jednocześnie powoduje, że mamy mniej tego miejsca na następne pochówki. Publikacja wykazu grobów nieopłaconych to zostało zrealizowane. Zainstalowaliśmy stojak z narzędziami ogrodniczymi. Budowa miejsca do miejsca do gromadzenia odpadów komunalnych to będzie zrealizowane po przeprowadzeniu w tym roku na jesieni. Chcemy poprowadzić nową nitkę wody, nowe przyłącze, tak aby w różnych miejscach cmentarza była woda dostępna i dopiero później będziemy prowadzić prace budowlane dotyczące nowych nawierzchni, nowych miejsc i nowego miejsca odpadowego, miejsca dla parkowania samochodów służb, które przyjeżdżają pochować. Obsługi powiedzmy pogrzebu. Budowa kolumbarium, konserwacja ogrodzeń, głównie frontowego a pozostałych systematycznie. wymiana masztu na flagę Polski z dodatkowym oświetleniem, budowa placu na miejsca postoju dla rowerów i pojazdów służb komunalnych, zakładów pogrzebowych i kamieniarskich. Wymiana nawierzchni pomiędzy łącznikami alei głównej przy mogile zbiorowej Obrońców Helu. Przebudowa do sieci wodnej, wykonanie instalacji elektrycznej, remont kaplicy cmentarnej, wymianę ogrodzenia od strony Rodzinnych ogródków działkowych. konserwacja urządzenia słupków ogrodzeniowych, zaprojektowanie i ewentualnie w przyszłości wykonanie monitoringu wizyjnego. Wymiana nawierzchni głównej alei, wycinka drzew zagrażających bezpieczeństwu osób odwiedzających cmentarz, niwelacja dużej skarpy w sektorze B2, zakup nowych blatów wykorzystywanych w trakcie kopania grobów ziemnych. Jeśli chodzi o nową część cmentarza tak jak wspomniałem przekopanie terenu i branie odpadów zalegających w ziemi do głębokości 2,5 metra wraz z ich utylizacją. Niwelacja różnic terenu, utylizacja karpów. Wykonanie ogrodzenia, budowa na tej części cmentarza nowej sieci wodnej wraz z punktami czerpalnymi. Budowa sieci oświetleniowej, elektrycznej i monitoringu. Uzyskanie pozwoleń oczywiście na budowę tej infrastruktury, prowadzenie prac budowlanych zgodnych z pozwoleniem na budowę dróg wewnętrznych, chodników i zagospodarowanie tego terenu. Rozbiórka ogrodzenia pomiędzy dotychczas użytkowaną a nową częścią cmentarza remont, ogrodzenia od strony ulicy Dworcowej i budowa kolumbarium. Koszty, które ponieśliśmy w zeszłym roku wynosił 124 tyś. zł, przychody 65 tyś. zł, różnica prawie 60 tyś. zł. To jest różnica, tak zwana strata u nas w firmie dotycząca funkcjonowania cmentarza. Załączyłem państwu różnego rodzaju dokumenty, głównie uchwały, zarządzenia, uchwały Rady Miasta, uchwałę spółki EKOHEL, zarządzenie burmistrza, plan cmentarza oraz załącznik do wniosku budżetowego na rok ten oraz lata następne. Tak żebyście państwo mogli się z tym zapoznać, jakie ewentualnie koszty, zadania nas czekają w przyszłości. Ile to może kosztować. Dziękuję bardzo.
Przewodniczący rady: Dziękuję, czy są pytania w sprawie sprawozdania pana prezesa? Jeżeli nie, dziękuję panie prezesie za sprawozdanie, za przekazanie radnym i mieszkańcom.

Przewodniczący rady: Proszę państwa przychodzimy do ostatniego podpunktu punktu 12 Przygotowanie miasta do sezonu turystycznego letniego 2021. Wnioski wynikające z poprzedniego roku, założenia do uatrakcyjnienia miasta i zapewnienia bezpieczeństwa. Przedsięwzięcia służące temu celowi. Występujące i przewidywane problemy i trudności w realizacji zadań. Wykorzystanie terenów miejskich dotychczas nie eksploatowanych. Proszę panie burmistrzu.
Burmistrz Helu: Panie przewodniczący, szanowna rado nie jest to łatwy czas, żeby móc planować z pełnym rozmachem przygotowanie miasta do sezonu, ale.

14. Zamknięcie posiedzenia.
Przewodniczący rady: Proszę państwa wyczerpaliśmy porządek dzisiejszej sesji, w związku z tym zamykam XXVI sesję Rady Miasta w dniu 27 maja 2021, godzina 13:01. Dziękuję państwu bardzo.

Protokołowała: Mirela Figurska

Załączniki:

  1. Zawiadomienie o sesji.
  2. Listy obecności.
  3. Sprawozdanie burmistrza Helu z działalności w okresie międzysesyjnym.
  4. Sprawozdanie burmistrza Helu z realizacji uchwał Rady Miasta Helu.
  5. Sprawozdanie delegata miasta Helu z działalności w Związku Miast i Gmin Morskich w 2020 roku.
  6. Informacja o obszarach gminy dla których opracowany jest i obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania oraz stan zaangażowania w procesie uaktualniania Strategii Rozwoju Miasta Hel .
  7. Projekt uchwały nr 27/2021.
  8. Sprawozdanie ze stanu komunalnych zasobów mieszkaniowych w 2020 r.
  9. Informacja o obszarach gminy dla których opracowany jest i obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
  10. Informacja o zasobach mieszkaniowych Gminy Miejskiej Hel pozyskanych od AMW.
  11. Sprawozdanie z administrowania Cmentarzem Komunalnym w Helu w 2020 roku.
  12. Uchwała Nr XXVI/200/21 Rady Miasta Helu z dnia 27 maja 2021 r. w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu.
  13. Projekt uchwały nr 28/2021.
  14. Uchwała Nr XXVI/201/21 Rady Miasta Helu z dnia 27 maja 2021 r. w sprawie udzielenia pomocy finansowej jednostce samorządu terytorialnego.
  15. Projekt uchwały nr 29/2021.
  16. Uchwała Nr XXVI/202/21 Rady Miasta Helu z dnia 27 maja 2021 r. w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2021 rok.
  17. Projekt uchwały nr 30/2021.
  18. Uchwała Nr XXVI/203/21 Rady Miasta Helu z dnia 27 maja 2021 r. w sprawie określenia wzoru wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego oraz wzoru deklaracji o dochodach gospodarstwa domowego.
  19. Projekt uchwały nr 31/2021.
  20. Uchwała Nr XXVI/204/21 Rady Miasta Helu z dnia 27 maja 2021 r. w sprawie określenia wzoru wniosku o wypłatę zryczałtowanego dodatku energetycznego.
  21. Projekt uchwały nr 32/2021
  22. Uchwała Nr XXVI/205/21 Rady Miasta Helu z dnia 27 maja 2021 r. w sprawie zaopiniowania projektu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie granicy portu morskiego Hel-Zachód.
  23. Protokół z głosowania imiennego.

Na XXVII sesji Rady Miasta Helu, 30 czerwca 2021 r. protokół z XXVI sesji został zatwierdzony głosami:
„za”                                        -        

„przeciw”                               -         
„wstrzymującymi się”           -          

 

 

Załączniki do pobrania

L.p Plik Format Rozmiar Użytkownik Data dodania Liczba pobrań
1 zawiadomienie o sesji.pdf pdf 355.8 KB Mirela Figurska 2021-06-28 11:28:14 349
2 sprawozdanie - Cmentarz Komunalny w Helu.pdf pdf 8.5 MB Mirela Figurska 2021-06-28 11:28:52 303
3 Sprawozdanie Delegata ZMiGM za 2020 r..pdf pdf 346.7 KB Mirela Figurska 2021-06-28 11:29:05 354
4 Sprawozdanie ze stanu komunalnych zasobów mieszkaniowych za 2020 r..pdf pdf 826.3 KB Mirela Figurska 2021-06-28 11:29:28 330
5 Informacja o obzarach gminy opracowany jest i obowiązuje miejscowy plan zagosp. przestrz..pdf pdf 284.8 KB Mirela Figurska 2021-06-28 11:31:02 426
6 Informacja burmistrza Helu w spr. mieszkań z AMW..pdf pdf 223.3 KB Mirela Figurska 2021-06-28 11:31:16 347
7 Uchwała Nr XXVI 200 21.pdf pdf 180.7 KB Mirela Figurska 2021-06-28 11:42:00 326
8 Uchwała Nr XXVI 201 21.pdf pdf 180.9 KB Mirela Figurska 2021-06-28 11:42:00 332
9 Uchwała Nr XXVI 202 21.pdf pdf 586.6 KB Mirela Figurska 2021-06-28 11:42:00 315
10 Uchwała Nr XXVI 203 21.pdf pdf 965.3 KB Mirela Figurska 2021-06-28 11:42:00 338
11 Uchwała Nr XXVI 204 21.pdf pdf 851.3 KB Mirela Figurska 2021-06-28 11:42:00 332
12 Uchwała Nr XXVI 205 21.pdf pdf 1.8 MB Mirela Figurska 2021-06-28 11:42:00 406
13 projekt uchwały nr 27 2021.pdf pdf 196.5 KB Mirela Figurska 2021-06-28 11:59:23 320
14 projekt uchwały nr 28 2021.pdf pdf 145.3 KB Mirela Figurska 2021-06-28 11:59:23 324
15 projekt uchwały nr 29 2021.pdf pdf 285.2 KB Mirela Figurska 2021-06-28 11:59:23 341
16 projekt uchwały nr 30 2021.pdf pdf 346.8 KB Mirela Figurska 2021-06-28 11:59:23 318
17 projekt uchwały nr 31 2021.pdf pdf 267 KB Mirela Figurska 2021-06-28 11:59:23 368
18 projekt uchwały nr 32 2021.pdf pdf 746.8 KB Mirela Figurska 2021-06-28 11:59:23 319

Metryka

Akcja Użytkownik Data
Dodanie informacji Mirela Figurska 2021-06-28 10:23:59
Ostatnia aktualizacja Mirela Figurska 2021-06-28 11:59:32