obrazek loga jednostki
treść strony

PROTOKÓŁ XLVII/23

1.Otwarcie posiedzenia.

Przewodniczący rady: Proszę państwa minęła godzina 9:00. Otwieram XLVII sesję Rady Miasta Helu w dniu 31 maja 2023 roku. Witam panie i panów radnych, panów burmistrzów, panią skarbnik, kierowników, pana prezesa gości.

2. Stwierdzenie quorum oraz prawomocności obrad.

Przewodniczący rady: Stwierdzam, że w naszych obradach bierze udział 12 radnych. W związku z tym nasze obrady są prawomocne.

Nieobecni radni: Andrzej Dzikowski, Grażyna Janiak, Waldemar Sojecki.

Lista obecności stanowi załącznik do protokołu.

3. Przyjęcie porządku obrad.

Przewodniczący rady: Otrzymali państwo porządek obrad. Ja dzisiaj otrzymałem informację, że w naszym mieście będą prowadzone prace dotyczące internetu w związku z tym możemy napotkać trudności podczas sesji w przekazie. Dlatego proszę aby państwo wyrazili zgodę na przesunięcie punktu 10. Panie burmistrzu czy przed sprawozdaniem, czy pańskim sprawozdaniem czy robimy to normalnie tak jak mamy w tym w porządku? Chodzi mio przesunięcie procedury podejmowania uchwał, w związku z możliwością pojawienia się problemów z dostępem do internetu. Czy przed pańskim sprawozdaniem możemy to zrobić? To w takim razie chciałbym żebyście państwo wyrazili zgodę na przesunięcie punktu 10 za punkt 7, czyli szedł po rozpatrzeniu pism żebyśmy zajęli się uchwałami. Tak proszę.
Burmistrz Helu: Panie przewodniczący, szanowna rado w punkcie 11 podpunkt B jest sprawozdanie burmistrza Helu ze stanu komunalnych zasobów mieszkaniowych, ocena zarządzania tym imieniem i dalej czytam ocena funkcjonowania cmentarza komunalnegow Helu jak również sprawozdanie z dzierżawy i najmu nieruchomości komunalnych w mieście za 2022 rok. Proszę o wyrażenie zgody aby ta część odnośnie sprawozdania z dzierżawy i najmu nieruchomości komunalnych została przełożona na miesiąc czerwiec. Uzasadnienie jest krótkie. Nie byliśmy fizycznie w stanie się z tego wywiązać. Wiecie państwo, że w gminach tu nadmorskich jeżeli chodzi o Półwysep Helski a więc w Helu, w Jastarni, we Władysławowie jak też w Urzędzie Morskim jest prowadzona kontrola NIK związana z pasem technicznym ale nie tylko z pasem technicznym. To jest obszerna, w ogóle o ochronie brzegu. Ilość materiałów, którzy pracownicy muszą przygotować, dostarczać jest tak duża dlatego proszę o przesunięcie tego akurat, tej części sprawozdania na kolejną sesję, dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Czy są jeszcze jakieś wnioski do porządku obrad? Jeżeli nie, to proszę państwa o przegłosowanie. Kto z pań i panów radnych jest za przyjęciem zaproponowanych zmian w porządku obrad? Proszę o podniesienie ręki. Dziękuję, porządek został przyjęty.

Porządek obrad stanowi załącznik do protokołu.

4. Przyjęcie protokołu z XLV i XLVI sesji.

Przewodniczący rady: Przechodzimy do punktu 4 Przyjęcie protokołu z XLV i XLVI sesji Rady Miasta. W związku z tym, że nie pamiętam czy wszyscy brali udział w obydwu sesjach dlatego poproszę o przegłosowanie oddzielnie tych protokołów. Kto z pań i panów radnych jest za przyjęciem protokołu z XLV sesji Rady Miasta Helu. Proszę o podniesienie ręki. Dziękuję, protokół został przyjęty. I drugi kto z pań i panów radnych jest za przyjęcie protokołu z XLVI sesji Rady Miasta Helu proszę o podniesienie ręki. Dziękuję. Protokoły zostały przyjęte.

5. Interpelacje i pytania w sprawach bieżących.

Przewodniczący rady: Przechodzimy do punktu 5 Interpelacje i pytania w sprawach bieżących. Proszę bardzo. Pani radna Budzisz proszę.

Radna Budzisz: Panie burmistrzu jest prośba od mieszkańców, czy jest możliwość aby ci parkowali swoje samochody przy ulicy Maszopów. Wiem, że wprowadzenie zakazu parkowania spowodowane było utworzeniem deptaka na ulicy Maszopów ale niestety turyści i mieszkańcy nie spacerują tą ulicą, dlatego taka prośba. Drugie. Gorąca prośba o wyrównanie chodnika przy ulicy Wiejskiej 80, to jest za Checzą Kaszubską przy trafostacji. Mieszkają tam sami starsi ludzie. Nie dość, że tam jest ciemno to jeszcze jest nierówny ten chodnik. Trzecie. Ogromna prośba od mieszkańców sprawa dotyczy zabiegów rehabilitacyjnych. Nasi mieszkańcy czekają na zabiegi około jednego roku od dnia zapisu. Czy pan burmistrz mógłby się wstawić za schorowanymi mieszkańcami naszego miasta aby 115 Szpital wprowadził dwie trzy godziny dziennie, z których korzystali by tylko helanie. Obecnie z zabiegów tych korzystają pacjenci oddziału rehabilitacyjnego oraz chorzy z innych miast. A nasi czekają około jednego roku w kolejce. Burmistrzu liczę na pańską pomoc w tej sprawie, mieszkańcy liczą. Czwarte. Czy ustalony jest kalendarz imprez na sezon letni 2023? Dziękuję.
Przewodniczący rady: Dziękuję. Pani radna Kosno proszę.

Radna Kosno: Panie burmistrzu ja mam takie informacje z dyżuru radnych. Tutaj od mieszkańców mamy takie zgłoszenie, że fekalia z kamperów wylewane są do toi toi. Drugie takie zgłoszenie to było, że parking przy Orliku, że dąb koło Orlika zastawiony jest samochodami. I trzecie żeby zwrócić uwagę na motory na ulicy Steyera. T utaj nasz mieszkaniec stwierdził, że motory jeżdżą tam 100 km/h. Także nie wiem jak on to stwierdził ale jest taka prośba żeby po prostu przychylić się do tego żeby zwrócić uwagę. To takie informacje, dziękuję.

Radny Nowakowski: Pan radny Nowakowski proszę.

Radna Kosno: Nie ostatnio. To nie było jak były Harleye, tylko wcześniej, przed Hartleyami.

Przewodniczący rady: Proszę.

Radny Nowakowski: Panie burmistrzu prośba od mieszkańców pod kątem postawienia chociażby jednego śmietnika na ulicy Żeromskiego, od skrzyżowania Kaszubskiej do Steyera. Ze względu na to, że faktycznie nie ma tam śmietników. Czy istnieje możliwość postawienia tam chociażby jednego? Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Pan radny Antkowski proszę.

Radny Antkowski: Panie burmistrzu ja mam pytanie nawiązując do już poprzednich odnośnie uzgodnień z Lasami, co do ewentualnej ścieżki za latarnią, przejście w kierunku plaży, dziękuję dziękuję.

Przewodniczący rady: Pan radny Łazur proszę.

Radny Łazur: Nie wiem czy to jest zgodne z prawem ale chciałbym zapytać po prostu na naszej ulicy Żeromskiego mamy dwa parkingi wydzielone i tam są tablice opisane, że to jest tylko i wyłącznie dla mieszkańców Agencji Mienia Wojskowego. My mamy wydane przepustki specjalne, które się po prostu wkłada za okno samochodu. I teraz czy byłaby możliwość żeby Straż Miejska ewentualnie raz na jakiś czas po prostu sprawdziła te przepustki, czy wszyscy mają i te pieniądze, które ewentualnie są znaczy jak by na przykład nie było takiej przepustki, to wpłynęłyby do Rady Miasta. Czy byłaby taka możliwość żeby to zorganizować? Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję za nim oddam głos pani radnej, chciałbym kontynuować w temacie Straży Miejskiej. Panie burmistrzu tylko informacyjnie. Prosiłem Straż Miejską o podejmowanie interwencji w przypadku parkowania samochodów na terenach zielonych do tego nieprzeznaczonych zgodnie z resztą z obowiązującymi przepisami w mieście o strefie zamieszkania, przepraszam. Mam nadzieję, że takie interwencje będą podejmowane bo na dzień dzisiejszy efektów żadnych nie widać. Proszę bardzo pani radna Pełechaty. Ja z prośbą od mieszkańców Obrońców Helu bo tam znajduje się parking i śmietniki, które tam są, są za małe i ludzie stawiają obok albo zostawiają tym mieszkańcom, rzucają tym mieszkańcom do śmietników. Żeby postawić po prostu większe, dziękuję.

Radna Pełechaty: Dziękuję. Pan radny Żuławski. Ja podobnie w sprawie śmietników. Teren parkingu po rozebranym kinie. Tam są dwie małe śmietniczki. Tam by się przydał taki jak przy wejściu na plażę, taki większy kontener. Tam zawsze zostają pamiątki po weekendzie i w tygodniu po parkujących. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. I pan radny, proszę bardzo . Proszę.

Radny Salski: Na ulicy Kapitańskiej tak zwany policjant, popuściły znowuż kołki i rusza się. Zagraża bezpieczeństwu.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Myślę, że to jest też dobry moment do radnego Salskiego chciałbym dołączyć apel o to, co rozmawialiśmy na początku kadencji, czyli zwiększenie ilości tak zwanych leżących policjantów. Czyli spowalniaczy, o których rozmawialiśmy i miejsca też, o które ustalaliśmy, że są najbardziej tego wymagające. Czy są jeszcze jakieś wnioski i interpelacje? Nie widzę. Dzisiaj było bardzo dużo. Dziękuję.

6. Wnioski i informacje.

Przewodniczący rady: Przechodzimy proszę państwa do punktu 6 Wnioski i informacje. Proszę bardzo pan radny Nowakowski.

Radny Nowakowski: W ramach informacji zamieszczonych na między innymi na moim profilu, na stronie Urzędu Miasta chciałbym serdecznie zaprosić przedstawicieli wspólnot mieszkaniowych na spotkanie, które odbędzie się 2 czerwca o godzinie 16:00, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Spotkanie będzie dotyczyło możliwości pozyskania dofinansowań przez wspólnoty mieszkaniowe na cele związane z montażem instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła. Nie ukrywam jest to temat, o którym rozmawialiśmy dość często, nawet na sesjach Rady Miasta. Pojawiły się nowe dofinansowania dla wspólnot mieszkaniowych, z których z pewnością warto skorzystać. Także jeszcze raz gorąco zapraszam na to spotkanie, 2 czerwca godzina 16:00, sala konferencyjna Urzędu Miasta. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Proszę państwa mam dwie informacje. Pierwsza dotyczy tematu, który poruszaliśmy niedawno a dotyczy szczepień przeciwko wirusowi HPV. Chciałbym poinformować, że od 1 czerwca można się rejestrować na takowe szczepienia. Informacje są dostępne na stronie Ministerstwa Zdrowia. Szczepienia dotyczą chłopców i dziewczynek w wieku 12 i 13 lat, czyli rocznika 2010 i 2011. I taka mała refleksja. Mam wrażenie przedstawiając tą informację, że nasze sesje muszą oglądać duże grupy wpływowych ludzi, bo proszę państwa nie wiem to jest może zbieg okoliczności ale kiedy rozmawialiśmy o potrzebie wprowadzenia dotacji dla wspólnot mieszkaniowych mniejszych niż 7 lokali, przepisy się w ciągu miesiąca zmieniły. Teraz rozmawialiśmy o szczepieniach przeciwko HPV i proszę bardzo mamy szczepienia. Także to taka mała dygresja. Na pewno to jest przypadek a coś może w tym jest. Proszę państwa jeszcze jedna informacja od lutego do 8 maja odbywał się konkurs EKOHEL, w którym uczestniczyła jako współorganizator nasza spółka EKOHEL i ZSO Hel. Rozstrzygnięcie tryptyku pierwszej części dotyczącej wody przedstawiałem państwu po rozstrzygnięciu tej pierwszej części konkursu. Dwie kolejne części konkursu, czyli energia i odpady zostały rozstrzygnięte w tym miesiącu, dlatego chciałbym państwu tak jak wtedy zaprezentować prace filmowe, które zdobyły nagrody w tym konkursie, które zdobyły pierwsze miejsca. Pozostałe prace są pracami plastycznymi. One będą dostępne. Można je oglądać na stronie internetowej i na pewno będą wystawione jeszcze podczas podsumowania całego konkursu. Niemniej materiał filmowy chciałbym żeby państwu pokazać. To też jest jakieś wyróżnienie dla dzieci. Proszę bardzo panie Grzegorzu. Proszę pierwszy film. To jest energia. Dziękuję i drugi film dotyczy odpadów i nie ukrywam, że ten film wywołał łezkę u nie jednej osoby, która go oglądała. Dziękuję, nazwiska wyróżnionych dzieci możecie państwo znaleźć na stronie między innymi też ZSO Hel. Czy ktoś z państwa ma jeszcze jakieś wnioski, informacje do przekazania?

7. Rozpatrzenie pism, które wpłynęły do Rady Miasta Helu.

Przewodniczący rady: Jeżeli nie, przychodzimy do punktu 7 Rozpatrzenie pism, które wpłynęły do Rady Miasta Helu. Pisma były omawiane na wspólnym posiedzeniu komisji. Od tego czasu wpłynęło jedno dodatkowe pismo od Wojewody Pomorskiego skierowane do rady. Działając na podstawie artykułu 231 paragraf 1 ustawy z dnia 14 czerwca 60 roku Kodeks Postępowania Administracyjnego, dalej zwanym KPA w załączeniu przekazuję skargę pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Helu na działania kierownika gminnej jednostki organizacyjnej, panią Irenę Lenc. Uzasadnienie. W dniu 23 maja 2023 roku do Wojewody Pomorskiego wpłynęła skarga na kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Helu. Przesłana pocztą tradycyjną skarga pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Helu została wniesiona skutecznie i zarejestrowana w Centralnym rejestrze skargi i wniosków i petycji prowadzonym w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim pod pozycją 73/2023. Zgodnie z artykułem 229, pkt 4 KPA organem właściwym do rozpatrzenia przedmiotowej skargi jest Rada Miasta Helu. W związku z powyższym działając na podstawie artykułu 231 paragraf 1 KPA uzasadnione jest przekazanie przedmiotowej skargi do załatwienia przez Radę Miasta Hel. Skarga zostanie przekazana, skierowana do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. I tylko informacyjnie proszę państwa przypomnę tylko pozostałe pisma, czyli pismo przesyłające nam zestawienie tabelaryczne ilości wyładunków prowadzonych w portach wybrzeża. Przekazane przez mieszkańca, o którym zostało wspomniane podczas spotkania dotyczącego portu. Wesoły 55 przesłał w drodze mailowej suplement do złożonego wcześniej wniosku. Kolejnym mail od wesołego55 jako rozwinięcie, uzasadnienie poprzedniego maila. Pismo Prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku o konieczności powołania ławników. Pismo Prokuratury Rejonowej w Pucku dotyczące ustalenia zmiany uchwały Rady Miasta Helu w sprawie ustalenia stawki za 1 km przewozu dzieci niepełnosprawnych do szkół i placówek edukacyjnych. Pismo Prokuratury Rejonowej w Pucku kolejne dotyczące tematu opłat w strefach parkowania i informacji, czy nasza rada planuje wprowadzenie takich opłat w weekendy. Odpowiedź została przekazana do prokuratury. Pismo do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, które jest wynikiem złożonego wniosku przez wesołego55 drogą elektroniczną. I jeszcze jedno pismo z Prokuratury Rejonowej w Pucku dotyczące badania uchwał dotyczących diet radnych, zwrotu kosztów ich podróży służbowych oraz wykazu kąpielisk i sezonu kąpielowego. Również zostały materiały przekazane do wnioskodawcy. To są pisma, które wpłynęły w okresie międzysesyjnym i przed samą sesją.

8. Odpowiedzi na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisje rady i radnych na poprzednich sesjach oraz między sesjami.

Przewodniczący rady: Proszę państwa jeszcze jeden punkt przed sprawozdaniem, przepraszam przed uchwałami, czyli punktu 8 Odpowiedzi na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisje rady i radnych w poprzednich sesjach oraz między sesjami. Proszę panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Panie przewodniczący, szanowna rado nie wpłynęły żadne wnioski zgłoszone przez komisje rady i radnych w okresie między sesjami, dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Proszę państwa zgodnie ze zmianą w porządku, zanim przejdziemy do realizacji rozpatrzenia projektu, rozpatrzenia projektów i podjęcie uchwał, ogłaszam 5 minut przerwy do godziny 9:27, w której przeprowadzę głosowanie testowe, ponieważ zawsze robimy to przed głosowania mi żeby potem nie było problemów z urządzeniami. Dlatego ogłaszam 5 minut przerwy. Kończymy przerwę.

10.  Rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwał lub zajęcie stanowiska w sprawie: 

Przewodniczący rady: Przechodzimy do punktu 10 Rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwał lub zajęcie stanowiska w sprawie. Projekty uchwał były omawiane na wspólnym posiedzeniu komisji.

a) projekt uchwały nr 28/2023 w sprawie ustalenia stawki za 1 kilometr przewozu dzieci  niepełnosprawnych do szkół i placówek edukacyjnych,

Przewodniczący rady: Pierwszym projektem uchwały jest projekt uchwały nr 28/2023 w sprawie ustalenia stawki za 1 kilometr przewozu dzieci niepełnosprawnych do szkół i placówek edukacyjnych. Panie burmistrzu czy chciałby coś pan dodać? Państwo czy chcielibyście zadać dodatkowe pytania? Jeżeli nie przechodzimy do głosowania. Uruchamiam system i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 12 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę numer XLVII/345/23.

Rada Miasta w obecności 12 radnych – jednogłośnie, 12 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XLVII/345/23 Rady Miasta Helu z dnia 31 maja 2023 roku w sprawie ustalenia stawki za 1 kilometr przewozu dzieci  niepełnosprawnych do szkół i placówek edukacyjnych.

b) projekt uchwały nr 29/2023 w sprawie zawarcia kolejnej umowy oddania  w dzierżawę gruntu, położonego w  mieście Helu,

Przewodniczący rady: Kolejny projekt uchwały, to projekt uchwały nr 29/ 2023. Dotyczy zawarcia kolejnej umowy oddania w dzierżawę gruntu położonego w mieście Helu. Proszę bardzo czy ktoś z państwa chciałby zadać pytania lub coś uzupełnić. Nie widzę. Przechodzimy w takim razie do głosowania. Uruchamiam system i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 14 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę nr XLVII/346/23.

Rada Miasta w obecności 12 radnych – jednogłośnie, 12 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XLVII/346/23 Rady Miasta Helu z dnia 31 maja 2023 roku w sprawie zawarcia kolejnej umowy oddania w dzierżawę gruntu, położonego w  mieście Helu.

c) projekt uchwały nr 30/2023 w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2023 rok,

Przewodniczący rady: Projekt uchwały numer 30/2023 dotyczy zmian w budżecie miasta Helu na 2023 rok. Projekt również umówiony na wspólnym posiedzeniu komisji. Proszę panie burmistrzu, pani skarbnik, państwo czy macie pytania. Nie widzę. Przechodzimy do głosowania. Uruchamiam system i proszę o oddawanie głosów. W głosowaniu wzięło udział 12 radnych, wszyscy byli 'za', nikt nie był 'przeciw' i nikt się nie 'wstrzymał'. Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę nr XLVII/347/23.

Rada Miasta w obecności 12 radnych – jednogłośnie, 12 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XLVII/347/23 Rady Miasta Helu z dnia 31 maja 2023 roku w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2023 rok.

d) projekt uchwały nr 31/2023 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu.

Przewodniczący rady: Ostatnim projektem uchwały, jest projekt uchwały nr 31/2023 dotyczący zmian w Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Helu. Jest to wynik, pokłosie uchwały budżetowej. Uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. W głosowaniu wzięło udział 12 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę nr XLVII/348/23.

Rada Miasta w obecności 12 radnych – jednogłośnie, 12 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XLVII/348/23 Rady Miasta Helu z dnia 31 maja 2023 roku w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu.

Przewodniczący rady: To były wszystkie projekty uchwał.

9. Sprawozdanie burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym.

Przewodniczący rady: Przechodzimy proszę państwa do kolejnego punktu Sprawozdanie burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym. Proszę bardzo panie burmistrzu.
Burmistrz Helu: Sprawozdanie z działalności burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym. Punkt pierwszy wziął udział w delegacji do partnerskiego miasta Hermeskeil w ramach, którego zorganizowano obchody 20-lecia partnerstwa. Punkt drugi podpisał umowę na opracowanie projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego między innymi obszar Portu Morskiego Hel. Wziął udział w obchodach Święta Konstytucji 3 Maja. Wziął udział w zebraniu sprawozdawczym Rodzinnych Ogrodów Działkowych Ujarzmione Piaski. Spotkał się z przedstawicielami działających w szkole związków zawodowych w sprawie negocjacji dotyczących nowych stawek dodatków do wynagrodzeń nauczycieli. Wziął udział w obchodach 25-lecia kapłaństwa proboszcza helskiej parafii. 10 maja spotkał się z kierowniczką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Helu, z którą umówił sprawy związane z bieżącym funkcjonowaniem placówki. Współorganizował koncert zespołu Lombard, w ramach 4 Zlotu Motocyklowego Road to Hell. Wziął udział w spotkaniu radnych miasta Helu i Jastarni w sprawie reaktywacji helskiego Liceum Ogólnokształcącego. Zatwierdził kalendarz imprez na sezon letni. Prowadził nadzór nad realizacją inwestycji miejskich. Przygotowywał materiały na dzisiejszą sesję. Czy w ramach tego sprawozdania chcecie państwo żebym zapoznał państwa z kalendarzem imprez? Jeżeli tak to bardzo proszę. Wtorki, piątki będzie odbywała się joga na 'małej plaży', w środy Letnie Kino Bulwar Nadmorski, 30 minut po zachodzie słońca. W czwartki Salsation 'duża plaża' o godzinie 11:00. 27 maja, to już się odbyło koncert zespołu Lombard. 2 9 czerwca Święto Miasta i tu duże wydarzenie, koncert najpierw będzie Anna Świątczak, a po nim gwiazda wieczoru Dawid Kwiatkowski. 30 czerwca obchody 60- lecie Odzyskania Praw Miejskich Miasta Helu. W lipcu. 8 lipca Piknik edukacyjny dla rodzin z dziećmi przygotowany z Urzędem Transportu Kolejowego. Koncert Aniki Dąbrowskiej. Jesteśmy na etapie negocjacji ustalania warunków by ten piknik się mógł odbyć. Związane to jest z dużą ilością samochodów, różnego rodzaju dmuchawców, karuzelę, wjazdu dużego tira, zamknięcia ulicy Morskiej i tak dalej. 11 lipca Teatr w Remizie, przedstawienie Dźwiękowiązałka'. 13 lipca Teatr w Remizie 'Novecento', 15 lipca Międzynarodowe Mistrzostwa Pomorza w siłowaniu na rękę. 18 lipca Teatr w Remizie 'Dziadek', 20 lipca Teatr w Remizie 'Alchemia miłości'. 21 lipca na żywo Pomorze na Weekend z TVP3. 25 lipca Festiwal Morze Muzyki. Rusza nowy festiwal, w zamian za ten, który tyle lat się odbywał ale ten będzie się odbywał na plenerze, więc 25 'Muzyka Świata', 27 w ramach tego festiwalu spektakl kabaretowy 'U fryzjera'. 29 Lipca Dzień Ryby w Helu. 1 sierpnia festiwal dalsza część Festiwalu Morze Muzyki 'Na fali polskiej piosenki'. 3 sierpnia w ramach festiwalu Rewia musicalowa 'Broadway w Helu'. 5 sierpnia koncert Marta Burdynowicz, Rafał Szatan. 11 sierpnia Strongmani. 12 sierpnia koncert zespołu Letni. 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego, 19 sierpień zespół G.A.S.P. - rockowe covery. 20 sierpnia Studio Activo - pokaz akrobatyki. 21- 27 sierpnia D-Day Hel. Będzie 5 koncertów na scenie. Będzie to największy chyba wydarzenie dotychczasowe jakie się odbyło w ramach D-Day. Będzie uczestniczyło w wydarzeniach kilka czołgów amerykańskich, samolot, który będzie miał przeloty nad miastem i brał udział w inscenizacjach ale też kilka do kilkunastu samochodów będzie nie wojskowych, tylko cywilnych z tamtego okresu. 27 sierpnia Pokaz Kulturystyki. Oprócz tego chcę państwa poinformować, że podpisałem zgodę i porozumienie z właścicielem baru HELLO, gdzie miasto jest partnerem w tych koncertach, które organizuje właściciel baru. W ramach tego partnerstwa miasto dostarcza prąd a za artystów i porządek odpowiada bar HELLO. To jest tyle. I tu jeszcze pan Pałkowski chce państwu coś odczytać

Zastępca burmistrza Helu: Bardzo dziękuję. Tak proszę państwa pamiętacie państwo na ostatniej sesji była też o tym mowa w ramach sprawozdania. W szkole odbył się w kwietniu taki tydzień ekologiczny pod hasłem ogólnie Be The Change. I w dniu 15 maja szkoła zorganizowała taki przemarsz przez miasto. Uczniowie szli, nauczyciele z transparentami, na których były różnego rodzaju hasła związane z ochroną środowiska, ekologią ale też zatrzymali się przy urzędzie i wręczyli na moje ręce, pan burmistrz był wówczas w delegacji w Hermeskeil jak informował, moje ręce przekazana została petycja do władz miasta, czyli między innymi również do państwa. I dlatego ja zobowiązaniem się, że na sesji Rady Miasta tą petycję, która została mi wręczona a dotyczy jak gdyby nas wszystkich, na sesji właśnie odczytam. I to pozwolę sobie w tej chwili zrobić. Wy, którzy Pospolitą Rzeczą w Helu władacie i głos wasz znaczy wiele. Którzy na uwadze dobro wspólne macie. Posłuchajcie starsi przyjaciele. Dziś planeta w kłopotach stoi, o powietrze i wodę się boi. W morzach plastik, w lasach szkło, trzeba szybko działać, bo lodowce topnieją, podnoszą się wody, znikają stworzenia topią się grody. I miejsce to w Bałtyku ramionach bez naszej opieki zanurzy się, skona... Czy tak być musi? Czy tak być może? Kto ziemi pokonać kryzys pomoże? Dziś dla Was niesiemy dar- znaki. Jak śmieci odróżnić, który jest jaki. My tę wiedzę właśnie zgłębiamy, szyfrowe instrukcje władzom oddamy. We wspólnym dziele potrzeba wspólnego - głosów, rąk, myśli, konceptu dobrego. A zatem BE THE CHANGE- eko trend. Niech wspólnym zadaniem będzie Naszym i Waszym tu i wszędzie. Podpisała Społeczność Szkolna ZSO Hel. I tutaj mowa jest w tym oczywiście państwo ogólnie to wiecie chodzi o to jak mamy wszyscy dbać i chronić, natomiast mowa o tych szyfrowych znakach. Do tego dołączone zostały, ja to zaraz państwo puszczę możecie sobie obejrzeć takie właśnie instrukcje obsługi jak zbierać, jak segregować śmieci. Na odwrocie z QR kodami, które jak gdyby pobranie tych QR kodów na telefon powoduje, że otrzymamy na telefon taką właśnie instrukcję. My to pewnie opublikujemy już teraz po tej sesji, kiedy państwo żeście się z tym zapoznali jako jedni z adresatów. Poza oczywiście panem burmistrzem tej całej petycji. Opublikujemy to na stronie internetowej tak żeby każdy też zainteresowany mógł takiego QR kodu i z takiej instrukcji skorzystać. Oczywiście tych informacji było już sporo. Myśmy jako urząd produkowali ulotki, co do sposobu jak segregować śmieci. W tym roku takie nowe się pojawiły po zmianach, które zaszły w tym zakresie ale nigdy tego za wiele. I trzeba tutaj jak gdyby podziękować na pewno i podziwiać, że młodzież zadała sobie ten trud. Przygotowała też takie materiały przejrzyste, ciekawe graficznie, z których też dodatkowo taką informację będzie można korzystać. Tyle na ten temat. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Czy macie państwo pytania do sprawozdania burmistrza? Jeżeli nie dziękuję.

9. Sprawozdanie burmistrza z realizacji uchwał Rady Miasta Helu.

Przewodniczący rady: Kolejnym punktem jest sprawozdanie burmistrza Helu z realizacji uchwał Rady Miasta. Otrzymali państwo sprawozdanie w formie pisemnej. Czy ktoś z państwa chciałby do tego sprawozdania zadać pytania? Jeżeli nie, panie burmistrzu czy chciałby pan coś uzupełnić? Też nie. W takim razie dziękuję.

Wnioski i informacje:

Przewodniczący rady: Przechodzimy do kolejnego punktu, punkt 11 podpunkt a Sprawozdanie z działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej za 2022 rok. Informacje o strukturze osobowej mieszkańców Helu, dane ogólne zagrożenia demograficzne, bezrobocie, bezdomność, niepełnosprawność. Analiza problemów wśród mieszkańców. Proszę panie burmistrzu.

Kierownik MOPS w Helu: Dziękuję ci bardzo. Panie przewodniczący, szanowni radni. Na mocy ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej składam sprawozdanie z działalności ośrodka za okres od 1 stycznia 2022 do 31 grudnia 2022 roku. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Helu jest jednostką organizacyjną miasta Helu. Powołaną przez Radę Miasta Helu do realizacji zadań pomocy społecznej. Ośrodek realizuje zadania w szczególności na podstawie zadań wynikających ze statutu ośrodka. Na dzień 31 grudnia 2022 roku miasto Hel liczyło 2865 mieszkańców a stan zatrudnienia pracowników na dzień 31 grudnia wyniósł 9 pracowników. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Helu jak już wspomniałam realizuje zadania zgodnie z ustawą o pomocy społecznej z 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej. Pomocy tej udzielamy między innymi osobom i rodzinom w szczególności z powodu ubóstwa, sieroctwa, bezdomności, bezrobocia, niepełnosprawności, długotrwałej choroby, przemocy w rodzinie, potrzeby ochrony ofiar handlu ludźmi, potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności, bezradności w sprawach opiekuńczo- wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych, trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego, alkoholizmowi lub narkomanii, zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej. Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej w roku 2022 przysługiwało osobie samotnie gospodarującej, której dochód nie przekraczał kwoty 776 zł netto. A osobie w rodzinie, w której dochód na osobę ten nie przekraczał kwoty 600 zł netto. Przyznawanie świadczeń z pomocy społecznej poprzedzane było przeprowadzeniem rodzinnych wywiadów środowiskowych w miejscu zamieszkania osoby, czy rodziny ubiegający się o pomoc. W tym sprawozdaniu przedstawiłam państwu takie zestawienie tabelaryczne. Są to powody przyznania pomocy społecznej. Najwięcej rodzin skorzystało z powodu ubóstwa. Było to 50 rodzin, następnie z tytułu bezrobocia 22 rodziny, z tytułu niepełnosprawności 41 rodzin, z powodu długotrwałej lub ciężkiej choroby 38 rodzin. Kolejnym zadaniem statutowym, które realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej są to usługi opiekuńcze. Należą one do zadań własnych gminy o charakterze obowiązkowym. Finanse one są ze środków własnych gminy. Jest to forma wspierania osób, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób. Są to usługi świadczone przez opiekunki środowiskowe, które są u nas zatrudnione na umowę o pracę. W 2022 roku usługami opiekuńczymi objętych było 12 osób. Również realizowaliśmy specjalistyczne usługi opiekuńcze dla dziecka z zaburzeniami psychicznymi. Z tej formy pomocy skorzystała jedna rodzina. Kolejnym zadaniem wynikającym z ustawy o pomocy społecznej jest pomoc osobom, które są umieszczane w domach pomocy społecznej a wynika to z ustawy, z artykułu 54 ustawy o pomocy społecznej, że osoby wymagające całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, nie mogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych przysługuje prawo do umieszczenia w Domu Pomocy Społecznej w Helu. W 2022 roku umieszczonych było pięciu naszych mieszkańców. Koszt odpłatności za domy pomocy społecznej za rok 2022 wyniósł 238. 337,00 zł. Realizujemy Kartę Dużej Rodziny. o przyznanie Karty Dużej Rodziny ubiegać się mogą nie tylko członkowie rodziny, w których w chwili składania wniosku jest co najmniej troje dzieci ale również rodzice i małżonkowie dzieci, przepraszam rodzice i małżonkowie rodziców, którzy mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci. Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin trzy plus zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Karta Dużej Rodziny wspiera budżet rodzin wielodzietnych oraz ułatwia dostęp do dóbr i usług ze względu na wiek tych dzieci w chwili składania wniosku. W 2002 roku wpłynęły 23 wnioski o wydanie Karty Dużej Rodziny. Od lutego 2015 roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Helu realizuje zadania wynikające z Ustawy z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. W związku z tą ustawą zatrudniony jest asystent rodziny, który realizuje zadania asystenta rodziny. A należą między innymi do tych zadań opracowanie i realizacja planu pracy z rodziną, udzielanie pomocy rodzinom w poprawie ich sytuacji życiowej. W tym zdobywaniu umiejętności prawidłowego prowadzenia gospodarstwa domowego, udzielanie pomocy rodzinom w rozwiązywaniu problemów socjalnych, w rozwiązywaniu problemów psychologicznych i wychowawczych. W 2022 roku w okresie właśnie sprawozdawczym liczba rodzin objętych wsparciem asystenta rodziny wyniosła 6 a łączna liczba dzieci w rodzinach 10 dzieci. Ponadto w celu łagodzenia skutków bezrobocia Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Helu przy współpracy z Urzędem Miasta, Burmistrzem Helu oraz Powiatowym Urzędem Pracy w Pucku organizuje prace społecznie użyteczne na terenie naszego miasta dla bezrobotnych, bez prawa do zasiłku korzystających ze świadczeń Pomocy Społecznej. Prace te są realizowane od miesiąca marca do listopada. Maksymalna liczba godzin w miesiącu do przepracowania przez jedną osobę bezrobotną wynosi 10 godzin tygodniowo. Na realizację prac społecznie-użytecznych ze środków własnych Gmina przeznaczyła kwotę 4236 zł a refundację z Powiatowego Urzędu Pracy otrzymaliśmy na kwotę 6. 354 zł. Kolejną ustawą, którą realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej jest ustawa o świadczeniach rodzinnych. Liczba rodzin pobierających świadczenia rodzinne wyniosła 116. Liczba decyzji administracyjnych w sprawach dotyczących świadczeń rodzinnych to 137 decyzji. Realizowana jest również pomoc osobom, które otrzymują świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Świadczenia te przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednak nie wyżej niż w kwocie 500 zł miesięcznie. Przyznanie prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego uzależniona jest od spełnienia kryterium dochodowego. Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekroczy kwoty 900 zł. Liczba rodzin pobierających fundusz alimentacyjny w 2022 roku wyniosła 11. I liczba decyzji administracyjnych wyniosła 12. Wydatki na świadczenia z funduszu alimentacyjnego finansowane z dotacji celowej, z budżetu państwa wynosiły 50. 750,00 zł i było to łącznie 112 świadczeń. Świadczenia wychowawcze 500 plus. Wszyscy wiemy, że te świadczenie przejął już Zakład Ubezpieczeń Społecznych ale w ubiegłym roku jeszcze do 31 maja 2022 roku zrealizowaliśmy powiem tak kolokwialnie stare informacje te, które jeszcze były rozpoczęte przed zmianą, która została wprowadzona. Dokładnie żeśmy wypłacili świadczenia wychowawcze na kwotę 1.028.906 zł. Ilość wypłaconych świadczeń wyniosła 410 a liczba dzieci, którym wypłacono świadczenie wychowawcze w 2022 roku była to liczba 409. Kolejną ustawą, którą realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Helu jest to ustawa o dodatkach mieszkaniowych. Wydano 52 decyzje administracyjne a z dodatków mieszkaniowych skorzystało 37 rodzin. Dodatek mieszkaniowy przysługuje jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego, w przeliczeniu za okres trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku nie przekroczy kwoty 175% najniższej emerytury. A najniższa emerytura na dzień dzisiejszy wynosi 1588,40 zł. Natomiast w gospodarstwie jednoosobowym 125 % tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym. Kolejną ustawą, którą realizujemy jest to ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych. Do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i z tej formy pomocy skorzystało 6 osób. Zostały wydane decyzje z upoważnienia burmistrza miasta Helu pozytywnie i te osoby uzyskały prawo do świadczenia opieki zdrowotnej, przysługujące im przez okres 90 dni od dnia określenia w decyzji, w którym jest dzień złożenia wniosku do przeliczenia tych dokładnych jak już wspomniałam 90 dni. I wtedy taka osoba, która otrzymuje tą decyzję może bezpłatnie korzystać ze świadczeń zdrowotnych. W 2022 roku rząd nasz wprowadził w tarcze energetyczną, dodatków osłonowych, dodatków węglowych, dodatków do innych źródeł ciepła i dodatku elektrycznego. Dodatek osłonowy przysługiwał gospodarstwu domowe mu, którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczały kwoty 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym a w gospodarstwie wieloosobowym kwoty 1500 zł. Z tej formy pomocy dodatku osłonowego skorzystało 279 rodzin. Łączny koszt zadania wyniósł kwotę 133.628,53 zł. Kolejne zadanie wynikające z rządowej tarczy energetycznej był to dodatek węglowy. Złożono 181 wniosków o przyznanie dodatku węglowego. Wydano 157 informacji decyzji o przyznaniu lub odmowie świadczenia. Łączny koszt zadania wyniósł kwotę 444 tyś. zł. Kolejna pomoc, która wspierała tutaj gospodarstwa domowe naszego miasta, były to dodatki na inne źródła ciepła. Wnioski te kierowane były do gmin, do 30 listopada można było je składać 2022. Złożono 492 wnioski o przyznanie dodatku na inne źródła ciepła. Łączny koszt zadania wyniósł kwoty 714. 117,00 zł. I ostatnie zadanie, które żeśmy realizowali to był dodatek elektryczny. Wnioski o wypłatę dodatku elektrycznego można było składać od 1 grudnia 2022 roku do 1 lutego 2023. W roku 2022 złożono 95 wniosków o przyznanie dodatku elektrycznego. Pozostałą działalnością ośrodka jest jeszcze to, że realizujemy program osłonowy Teleopieka dla potrzebujących mieszkańców gminy Hel. Korzysta z tego dziesięciu mieszkańców. Kaszt utrzymania wyniósł 4812 zł. Współpracujemy z Centrum Integracji Społecznej w Pucku w zakresie szkoleń zawodowych dla klientów Pomocy Społecznej. Klienci skorzystali z kursów zawodowych. Realizowany był program Wspieraj seniora w ramach Solidarnościowego korpusu wsparcia seniorów. Podsumowując według stanu na 31 grudnia 2022 roku liczba ludności gminy Hel wyniosła 2865 mieszkańców, z czego 50,8% stanowiły kobiety, a 49,2% mężczyźni. Struktura ludności gminy przedstawiała się następująco: osoby w wieku przedprodukcyjnym stanowiły 14%, osoby w wieku produkcyjnym 50%, a wieku poprodukcyjnym 36%. W roku 2022 liczba ludności spadła o 112 mieszkańców. Liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w gminie Hel wynosiła 1680 osób, w tym 54,88% stanowiły kobiety, 45,12% mężczyźni. Udział długotrwale bezrobotnych w stosunku do ogólnej liczby ludności wyniósł 22,8%. Pomoc i wsparcie w gminie Hel Pomocy Społecznej w 2022 roku uzyskało 112 osób, co stanowiło 4,25% wszystkich mieszkańców gminy. W roku oceny w stosunku do 2021 roku łączna liczba osób korzystających z pomocy i wsparcia zmniejszyła się o jedną osobę. Natomiast liczba rodzin, którym przyznano świadczenie z pomocy społecznej zmniejszyła się w stosunku do roku poprzedniego o 5 rodzin. W gminie Hel najczęściej występującymi przyczynami trudnej sytuacji życiowej osób i rodzin a jednocześnie powodami ubieganie się o pomoc społeczną w 2022 roku było kolejno: u bóstwo, niepełnosprawność, długotrwała lub ciężka choroba, bezrobocie, bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzeniu gospodarstwa domowego. Pomoc i wsparcie w gminie Hel z pomocy społecznej w 2022 w postaci świadczeń pieniężnych uzyskało 88 osób. Zaś w postaci świadczeń niepieniężnych 33 osoby. Odpłatność gminy za pobyt w Domu Pomocy Społecznej dotyczyła pięciu osób. W gminie funkcjonowało dwóch asystentów rodziny, którzy objęli swoją opieką 6 rodzin. Liczba pobierający w 2022 roku świadczenie wychowawcze wyniosła 278 rodzin. W stosunku do roku poprzedniego liczba ta zmalała o 42 rodziny. Całkowita kwota przyznanego świadczenia w formie świadczenia wychowawczego wyniosła 1.028.906,00 zł i w porównaniu z rokiem poprzednim zmalała o 1.454.674,00 zł. Spowodowane jest to faktem, iż w roku 2022 Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjął realizację wypłaty świadczenia wychowawczego. Liczba pobierający w 2022 roku świadczenia rodzinne wyniosła 116 rodzin. W stosunku do roku poprzedniego liczba ta zmalała o 7 i z powodowane to było przekroczeniem kryterium dochodowego. Liczba rodzin korzystających z funduszu alimentacyjnego została na tym samym poziomie, co w roku 2021 i jest 11 rodzin. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Helu w ramach działań osłonowych w roku 2022 siłami pracowników ośrodka przeprowadził stosowne procedury i dokonał wypłat: dodatku osłonowego w wysokość 133.628,00 zł, dodatku węglowego w wysokości 444.000,00 zł, wypłaty dodatku z tytułu korzystania z innych źródeł to jest na pelet wypłacono 204.000,00 zł, gaz 129.337,00 zł, olej opałowy 352.880,00 zł, drewno kawałkowe 27. 900,00 zł. Dziękuję bardzo za uwagę.

Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.

Przewodniczący rady: Dziękuję, otwieram dyskusję. Proszę bardzo kto z państwa ma pytania? Pan radny Łazur. W następnej kolejności pan radny Antkowski.

Radny Łazur: Ja mam pytanie czy do podstawy jeżeli się oblicza zasiłek dla tych ludzi biednych to bierze się również pod uwagę te dodatki jak 500+ , 300+ i te wszystkie?
Kierownik MOPS w Helu: Nie, te kwoty nie wchodzą w skład dochodów.

Radny Łazur: Dziękuję.

Kierownik MOPS w Helu: Nie bierze się to jako kryterium dochodowe.

Przewodniczący rady: Proszę.

Radny Antkowski: O dobrze słychać mnie. Ja mam pytanko. A czy nie ulega wątpliwości, że liczba mieszkańców zmniejszyła się i wynosiła 2 865 osób ale nie przemawia mi liczba osób bezrobotnych, zarejestrowanych w gminie Hel 1680. Czy to możliwe?

Kierownik MOPS w Helu: To są dane z Powiatowego Urzędu Pracy.

Radny Antkowski: Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję.

Kierownik MOPS w Helu: Ale to są panie radny zarejestrowani, nie bezrobotni. No ale takie są dane, podane były ze statystyki. Są osoby, które są zarejestrowane, które mają statut osoby bezrobotnej. Ale są też osoby, które mogą być zarejestrowane i mogą też pracować w warunkach chronionych tak. Bo też często mają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności z wskazaniem podjęcia pracy w warunkach chronionych.

Radny Antkowski: Przepraszam muszę tutaj dodać dlaczego ta liczba mnie zaszokował bo wiem, że wielu pracodawców poszukuje pracowników. I mają niesamowite problemy żeby znaleźć pracowników.

Kierownik MOPS w Helu: Ja pana rozumiem. Coś na ten temat wiem

Przewodniczący rady: Dziękuję. Ja tu się dołączę do głosu pana radnego bo też na to zwróciłem uwagę. Przy tej liczbie mieszkańców odliczając z tej grupy 2800 osób dzieci
i emerytów no to praktycznie to jest liczba astronomiczna pani kierownik.

Kierownik MOPS w Helu: Ja jeszcze to sprawdzę ale to były dane, które żeśmy ściągały
z Powiatowego Urzędu Pracy.

Burmistrz Helu: To jest oczywisty błąd. My to zweryfikujemy.

Przewodniczący rady: Pani kierownik ja mam takie pytanie bo ze sprawozdania wynika jednoznacznie, że Miejski Ośrodek Pomocy ma ogrom zadań, które realizuje. Bardzo wielu podopiecznych z różnymi potrzebami. I patrząc na zatrudnienie w ośrodku zaczynam się zastanawiać, czy ilość pracowników jest w stanie sprostać takiej ilości zadań. I takie moje pytanie, aha i dodatkowo nie ukrywam, że na stronie miasta widać przecież, że pani szuka pracowników. Czyli chciałem się dowiedzieć, tak zapytać jak pani sobie radzi z takim ogromem zadań i z tak małą ilością ludzi do pracy? Czy jest pani w stanie mi odpowiedzieć na to pytanie?

Kierownik MOPS w Helu: Jestem. Zatrudniam na umowę zlecenie pracownika socjalnego na dzień dzisiejszy. Pozostali są nieobecni z przyczyn, nie mogę powiedzieć państwu jakich.
A wykonujemy też zadania po godzinach pracy.

Przewodniczący rady: Rozumiem. Czyli ja rozumiem, że prowadzi pani działania żeby takich pracowników pozyskać. A drugie pytanie z tego wynikające, przepraszam drugie pytanie, które z tego wynika. Chciałem się dowiedzieć bo jakie są potrzebne kwalifikacje żeby móc zostać pracownikiem na przykład socjalnym? Bo ja tu biorę pod uwagę cały czas ilość osób, które potrzebują pomocy. Co trzeba spełnić, jakie kryteria żeby móc być takim opiekunem, opiekunką czy pomocą?

Kierownik MOPS w Helu: Na dzień dzisiejszy mogę odpowiedzieć tylko tyle, proszę się zapoznać z naszym ogłoszeniem, które jest na naszej stronie i dokładnie w ustawie o pomocy społecznej, to ustawa reguluje jakie musi spełniać warunki i jakie musi mieć wykształcenie pracownik żeby mógł pracować na stanowisku pracownika socjalnego. Ale szanowni państwo też mam wystawione ogłoszenie o nabór na asystenta rodziny z możliwością, że ten pracownik, który nawet jest po szkole średniej będzie chciał być w przyszłości pracownikiem socjalnym. Chociaż tak muszę powiedzieć, że to jest zawód na wymarciu bo to nie jest tylko problem w mieście Helu ale to jest ogólnopolski problem. Nie ma pracowników socjalnych. Są braki kadrowe, nie tylko w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Helu. Ale wracając z tego, co powiedziałam na wstępie jest ogłoszenie na nabór na asystenta rodziny i ja jako przełożona, jako pracodawca jestem w stanie tą osobę skierować na studia żeby mogła się w tym kierunku wykształcić.

Przewodniczący rady: Dziękuję, sprawdzę w ustawie, bo myślałem, że pani mi odpowie, że to nie jest aż tak skomplikowane.

Kierownik MOPS w Helu: To znaczy się to nie jest skomplikowane ale jest tego tak dużo, są takie wymogi, to ustala nasze ministerstwo nie ja panie przewodniczący. Także czytanie teraz ogłoszenia, które zostało umieszczone, a to jest skopiowane z ustawy o pomocy społecznej, jakie ustawa o pomocy społecznej narzuca obowiązki. Nie ja jako kierownik. Także proszę żebym czegoś nie przekręciła na spokojnie niech każdy zainteresowany się z tym zapozna.

Przewodniczący rady: Dobrze, dziękuję. Mam pytanie dotyczące zestawienia tabelarycznego, które dotyczy powodów przyznawania pomocy społecznej. Pani kierownik czy te wartości, które są podane ogółem, czy to są przypadki, które dotyczą na przykład kilku kategorii, czy to są zupełnie oddzielne?

Kierownik MOPS w Hel: Czy chodzi panu o to, że w podsumowaniu czy to wyjdzie ta sama liczba rodzin objętych?

Przewodniczący rady: Wchodzi mi na przykład czy jeżeli osoba jest objęta tutaj tym punktem ubóstwo, czy ono też na przykład jest bezdomnością, niepełnosprawnością?

Kierownik MOPS w Helu: Tak zgadza się. Może skorzystać z różnych form wsparcia jedna rodzina, z kilku znaczy się form wsparcia. Nie tylko z jednej.

Przewodniczący rady: Jasne rozumiem. To zapytałem. Jeszcze mam jedno, kolejne przepraszam nie jedno, kolejne pytanie. Jeśli chodzi o kartę Dużej Rodziny bo dla mnie troszeczkę te przepisy są, że tak powiem mało zrozumiałe. Zwłaszcza ta druga część. Proszę mi powiedzieć czy jeżeli ja mam dwóch braci, czyli jest nas troje rodzeństwa i dwoje rodziców, czyli dziadków czy ja wtedy mogę się ubiegać o kartę Dużej Rodziny?

Kierownik MOPS w Helu: To znaczy się jeszcze raz niech pan postawi to pytanie.

Przewodniczący rady: Jeżeli mam dwóch braci, czyli jest nas trójka rodzeństwa, czyli to o czym mówi tutaj to, co pani napisała i dodatkowo mam rodziców czyli dziadków czy wtedy też mi się należy Karta Dużej Rodziny? Czy to musi być zamieszkiwanie we wspólnym gospodarstwie?

Kierownik MOPS w Helu: Nie, nie musi być zamieszkiwanie we wspólnym gospodarstwie.

Przewodniczący rady: Czyli wystarczy troje rodzeństwa dorosłych rozrzuconych po Polsce i dwoje rodziców żeby można się było ubiegać o kartę Dużej Rodziny.

Kierownik MOPS w Helu: Tak.

Przewodniczący rady: Ok, dziękuję. To o to mi chodziło. Ja nie mam dwóch braci, także tutaj to nie to było powodem. Pytania, jeszcze przepraszam, jeszcze mam tutaj tu sobie notowałem. Mam tak. Mamy tą tabelę dotyczącą dodatków mieszkaniowych w 2022 roku. To może nie jest pytanie tylko takie spostrzeżenie bo największą grupę w dodatków to są w kategorii inne, w nawiasie WAM. Czyli ja rozumiem Agencja Mienia Wojskowego? I tu tak się zacząłem zastanawiać czy to są żołnierze zawodowi, czy to są mieszkańcy, którzy dostali, podpisali umowy z Agencją Mienia?

Kierownik MOPS w Helu: Tak, dokładnie tak.

Przewodniczący rady: Rozumiem. Dobrze to, to chciałem się dowiedzieć. I jeszcze tutaj o bezrobociu to już mówiliśmy z panem radnym Antkowskim. I coś, co mi się rzuciło w oczy. Ja muszę to skomentować aczkolwiek nie chcę być posądzonym o uprawianie polityki na sesji. Ale ilość dodatków, które państwo realizowaliście jako zadania zlecone, czyli węglowe, energetyczne, elektryczne i tak dalej, i tak dalej. Ja sobie zadałem mały trud i wszedłem na strony internetowe spółek, które są producentami, dostawcami tych zasobów. I nie ukrywam, że oficjalnie, w oficjalnej informacjach możemy się dowiedzieć, że marżę tych spółek są tak ogromne, że gdybyśmy, znaczy nie my tylko władza, te spółki gdyby obniżyły swoje marżę to po pierwsze państwo nie musielibyście tylu aż realizować zadań dotyczących z dofinansowaniem a też podejrzewam, że większość potrzeb na takie dofinansowanie po prostu by zniknęła. Bo ludzi by było stać. Ale to jest tylko taka sugestia na podstawie takiego zestawienia, które w jednym miejscu tak wiele rzeczy mówi. I proszę państwa jeszcze jedna informacja. Może to wynika też z między innymi ze sprawozdania, które pani przygotowała. Bo tutaj wiele mówimy o seniorach, o potrzebach seniorów, o ich wspieraniu i tak sobie pomyślałem, że to już chyba jest ten czas żeby zaproponować państwu powołanie w naszym mieście rady seniorów. I tak sobie pomyślałem, że taki projekt uchwały przygotuję. Przekażę państwu jeszcze w czerwcu. Jeżeli będzie wola radnych I dojdziemy do jakiegoś konsensusu i będzie wola powołania takiej rady myślę, że we wrześniu moglibyśmy taką uchwałę przyjąć. Oczywiście po przepracowaniu w komisjach. Uważam, że takie ciało mogłoby się w naszym mieście przydać. A czerwiec mamy tak napięty grafik sesję, że nie chciałbym robić tego za szybko. Dziękuję. Pan radny Łazur proszę.

Radny Łazur: Tutaj chyba zaszło lekkie nieporozumienie bo czytam ustawę odnośnie prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje wszystkim rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci. Czyli ci dziadkowi musieliby mieć na utrzymaniu właśnie swoje wnuki. Tak że tu jest taka różnica, dziękuję.

Przewodniczący rady: No nie. Panie radny wystarczy, że mieli. Czyli jeżeli kiedykolwiek mieli troje dzieci to już.

Radny Łazur: Tak, jeżeli mieli.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Czy są jeszcze pytania do pani kierownik? Pan radny Salski proszę.

Radny Salski: Ja mam pytanie. Czy państwo, miasto otrzymało jakieś dotacje na wymianę piecy? Bo w Helu jednak czuje się czad jak się przechodzi miastem, w tych miejscach nigdzie jest palone. I czy ewentualnie coś w tej materii się robi? Dziękuję.

Kierownik MOPS w Helu: W pomocy społecznej nie realizujemy takiego zadania.

Burmistrz Helu: Dziękuję. Pan burmistrz widzę naciska przycisk. Proszę bardzo.

Burmistrz Helu: Proszę państwa od kilku ostatnich lat działa program Czyste Powietrze i wszyscy chętni, którzy chcą z niego skorzystać mają pomoc z urzędu miasta. Jest dwóch pracowników przeszkolonych w tym zakresie, prowadzi w ramach tego projektu pomoc w przygotowaniu wniosku, złożeniu wniosku, rozliczenie wniosków. Dzisiaj nie wiem dokładnie ile osób skorzystało ale trochę osób skorzystało i wymieniło te kopciuchy na piece na te ekologiczne. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Jeżeli nie ma więcej pytań, dziękuję pani kierownik za przedstawione sprawozdanie. Proszę państwa ogłaszam przerwę do godziny 10:40. Proszę państwa kończymy przerwę. W przerwie proszę państwa uzyskałem informację dotyczącą stanu bezrobocia o której wspominał pan radny Antkowski. Jest to faktycznie pomyłka. I ta wartość dotyczy bezrobocia w powiecie. To w gwoli uzupełnienia. Przechodzimy do podpunktu b Sprawozdanie burmistrza Helu ze stanu komunalnych zasobów mieszkaniowych i oceny zarządzania tym mieniem w roku 2022. Ocena funkcjonowania Cmentarza Komunalnego w Helu. Sprawozdanie z dzierżawy i najmu nieruchomości komunalnych w mieście za 2022 rok. Ostatnie zdanie panie burmistrzu to był pański wniosek do porządku obrad, tak? Proszę bardzo.

Burmistrz Helu: Proszę państwa sprawdzenie odnośnie komunalnych zasobów mieszkaniowych jak również cmentarza naszego komunalnego przedstawi prezes spółki. Bardzo proszę.

Prezes Spółki EKOHEL: Dzień dobry. Dziękuję bardzo panie burmistrzu. Szanowni państwo ze swojego sprawozdania, które państwo też otrzymali wcześniej komunalne z zasoby mieszkaniowe zgodnie z uchwałą XVII/128/2004 roku w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Hel oraz uchwały z 2015 roku w sprawie zmiany tej uchwały, w naszym mieście posiadamy łącznie 31 lokali komunalnych. To było na dzień 31 grudnia. To są lokale o różnych standardach. Dwa rodzaje tak zwanych socjalnych, kategoria druga 10 lokali, kategoria trzecia 6 lokali, kategoria czwarta 8 lokali i kategoria piąta 5 lokali. Łącznie niecałe 900 m kwadratowych. Opłaty za te lokale macie państwo wyszczególnione w punkcie usług mojego sprawozdania. One się wahają od 91gr za metr kwadratowy do 1, 65. Przy zarządzie spółki EKOHEL funkcjonuje komisja do spraw mieszkaniowych, która jest powołana na podstawie uchwały Rady Miasta, w skład, której wchodzą sekretarz miasta Helu, kierownik MOPS-u i wyznaczony pracownik spółki EKOHEL. Do naszej spółki na bieżąco wpływają wnioski o przydział lokalu mieszkalnego. Liczba ta zmienia się i ze względu na wymeldowania się z pobytu stałego wnioskodawców oraz na nie uzupełnianie wniosków mieszkaniowych zgodnie z uchwałą Rady Miasta z 2004 roku w sprawie wynajmowania lokali wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego, liczba osób oczekujących na przydział lokalu mieszkalnego to jest 10, liczba oczekujących na zamianę lokalu mieszkalnego jedna osoba. Tak jak wspomniałem wcześniej zdarza się, że wnioskodawcy nie uzupełniają wniosków mieszkaniowych, które muszą zrobić do końca października. I później jest nowa lista i na tej liście już nie są. Zawsze przy składaniu tego wniosku staramy się informować o tym, że raz w roku trzeba te informacje po prostu uzupełnić. Nowa ustawa o zasobach lokalowych mówi jeszcze, że wszyscy ci, którzy od 2019 czy 21 roku składają wnioski to później jeszcze muszą składać oświadczenia majątkowe takie w cudzysłowie stanu majątku, tak żeby się nie okazało, że na przykład mają jakieś nieruchomości, w których mogą mieszkać a mają lokale komunalne. Kilka lat wcześniej wspominałem państw, że udało się takie osoby, które my mieliśmy ale które jeszcze były na tak zwanej starej ustawie, u nas mieszkały udało się pozyskać te lokale mieszkalne. Także można powiedzieć, iż w tych lokalach mieszkalnych komunalnych nie stwierdzamy osób, które nie mieszkają, korzystając z tych lokali. No i część osób, jedna tylko czeka na zamianę lokalu a 10 tak jakby rodzin było oczekiwało na nowy lokal komunalny. W zeszłym roku w nieruchomościach stanowiących komunalny zasób mieszkaniowy Gminy miejskiej Hel wykonano prace remontowe modernizacyjne i konserwacyjne. Budynek Helska 4 jest to obiekt tak zwanego tymczasowego zakwaterowania do pół roku. Są to przeważnie, mieszkają tam osoby, które zostały nazwijmy to eksmitowany z lokali socjalnych lub komunalnych, i które nie płaciły przeważnie nam za media i za czynsze. Mieszkają tam no i tam staramy się też dla nich zapewnić pewnego rodzaju warunki bo też ustawa mówi jak te pokoje i wspólna część socjalna ma oglądać. W budynku Helska 4 wyremontowaliśmy 3 pomieszczenia, które wchodziły tam w ten zasób. Głównie przekształci liśmy duże pomieszczenie w dwa pomieszczenia, w których otworzyliśmy powłoki tynkarskie, powłoki malarskie. Wymieniliśmy instalację elektryczną w każdym z tych pomieszczeń, wymieniamy stację elektryczną. T o naprawdę kosztuje z środków finansowych ale to jest nasze bezpieczeństwo dlatego, że wtedy wiemy, że każde pomieszczenie ma swoje zasilanie. I nie ma tej niepewności, że cokolwiek tam może się stać. Nawet jak ta osoba mieszkająca tam podłączy duży grzejnik to wiemy, że ta instalacja wytrzymuję i, że powinno być wszystko dobrze. W tym roku mieliśmy, lekko przeskoczę tylko w tym roku mieliśmy właśnie pożar w jednym z pomieszczeń. Na szczęście zadziałały bezpieczniki, zostały wyłączone. Najprawdopodobniej przyczyną pożaru było zaprószenie ognia od papierosa. Ale też tego do końca nie możemy stwierdzić. Pomieszczenie jest akurat w tym momencie w fazie remontu. Na to mamy zlecenie. Wymieni liśmy stolarkę drzwiową, wy mieniliśmy podłogi. I w każdym z tych pomieszczeń od razu ocieplamy podłogi i ocieplamy sufit. Czyli dajemy przestrzeń, dajemy płyty, dajemy ocieplenie tak aby w tym pomieszczeniu było cieplej gdyż tam praktycznie nie ma żadnej izolacji od dachu i od podłogi. W tym momencie ilość zużywanego prądu jest o wiele mniejsza na każdym z tych pomieszczeń. Zamontowaliśmy bojler elektryczny w jednym lokalu, kabinę prysznicową i komplet sanitarny też jako w jednym lokalu, który ma tak jakby swoje całkowicie zaplecze socjalne. W budynku Wiejska 17 wyremontowaliśmy jeden lokal, zerwanie i odtworzenie powłok tynkarskich i malarskich, wymiana instalacji elektrycznej, modernizacja instalacji hydraulicznej, montaż i demontaż stolarki drzwiowej, wymiana i modernizacja podłóg. W budynku Żeromskiego 12 zrealizowaliśmy w lokalu zerwanie podłóg i odtworzenie powłok tynkarskich i malarskich, wymiana instalacji elektrycznej, wymiana instalacji hydraulicznej, montaż, demontaż stolarki drzwiowej, wymiana i modernizacja podłóg. W tej nieruchomości Żeromskiego 12 przeprowadziliśmy modernizację dachu, naprawę instalacji kanalizacyjnej oraz nową instalację odgromową. Na teraz, na obecną chwilę jest konieczność i to wielka praktycznie przez pół korytarza zerwać cały korytarz dlatego, że jest instalacja hydrauliczna, odpływ kanalizacyjny trzeba cały wymienić na połowie długości budynku i skucie tej posadzki. Zleciliśmy w zeszłym roku wykonanie termowizji budynku. Zleciliśmy takie wykonanie we wszystkich obiektach, którymi zarządzamy, gdzie stwierdzono, że ściany zewnętrzne cechują się bardzo niską izolacyjnością termiczną, strop nad mieszkaniami, poddaszem nie użytkowym o bardzo zmiennych parametrach izolacji termicznej występują liczne nieciągłości warstwy izolacyjnej, zwłaszcza wzdłuż elementów konstrukcyjnych dachu. Zaleca się docieplić powierzchnię stropu na przykład z użyciem wdmuchiwany granulowanej wełny mineralnej lub celulozy. Zaleca się przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji. To były uwagi dotyczące tego budynku, które zostały stwierdzone przez fachowca od termowizji. W lokalu mieszkalnym przy Wiejskiej 7 w związku z odłączeniem od miejskiej kotłowni, tam jest wspólnota mieszkaniowa zdecydował o odłączeniu się od zasilania w ciepło użytkowe do grzejników, spółka zamontowała panele grzewcze oraz bojlery na ciepłą wodę, co wiązało się z modernizacją stacji elektrycznej i hydraulicznej oraz modernizacją instalacji odgromowej. Zaległości czynszowe wynikające z nieuregulowaniem opłat przez najemców w 2022 roku wyniosły 29000 zł. Należności zostały częściowo opłacone przez Gminę Miejską Hel w kwocie 24000 zł oraz najemców kwocie 5500 zł. Spółka podjęła czynności administracyjne i prawne w celu ściągnięcia zaległości jednak ze względu na częstą niewypłacalność dłużników są one bezskuteczne. Kilku najemców lokali komunalnych, z którymi mam zawarte porozumienia regularnie spłaca te zaległości. Mamy jeden przypadek lokalu, w którym zaległość była 25000 zł. Dzisiaj ta pani , ta osoba spłaca już można powiedzieć zaległości z 2001/2002. Jest prawie że na bieżąco. Także te zaległości zeszły już tam do 10 000 zł. I w tym momencie my jeśli otrzymujemy już te zaległości wtedy już oddajemy te środki finansowe do gminy. Bo wcześniej gmina nam tak jakby zwracała za to, że ta pani nie płaciła. To miałbym tyle na temat zasobów mieszkaniowych. Czy macie państwo do tego jakieś pytania?

Przewodniczący rady: Proszę bardzo czy są pytania? Panie prezesie ja mam pytanie techniczne. W tabeli, którą pan zamieszcza, w której są wymienione kategorie lokali mamy podaną powierzchnie. Ja rozumiem, że to jest suma powierzchni.

Prezes Spółki EKOHEL: Suma. Łączna suma powierzchni wszystkich lokali, które tam są. Czyli 10 lokali kategorii drugiej. Łącznie ma 185 m.

Przewodniczący rady: Jasne, rozumiem. Miałem pytanie dotyczące zadłużenia ale to już pan odpowiedział. Niemniej jednak przy ilości czynności jakie wykonujecie przy utrzymywaniu i remontowaniu tych lokali, chciałbym zadać pytanie dotyczące stawek. Stawek w kontekście kosztów utrzymania.

Prezes Spółki EKOHEL: To Rada Miasta Helu ustala stawki.

Przewodniczący rady: Ja rozumiem. Tylko proszę powiedzieć jak to się ma dzisiaj do ponoszonych kosztów z pozyskiwanymi środkami.

Prezes Spółki EKOHEL: Gmina Miejska Hel dopłaca do kosztów związanych z utrzymaniem tych lokali.

Przewodniczący rady: Jasne, dziękuję. Nie widzę więcej pytań. A przepraszam pan radny Antkowski proszę.

Radny Antkowski: Jeżeli można. W niedługim czasie na pewno nastąpi możliwość zasiedlenia nowych budynków. Jak to wpłynie, że tak powiem na przemieszczenia
w mieszkaniach komunalnych? Czy już coś w tym temacie wiadomo? Wiem, że to będzie na pewno duży problem. I to problem pana burmistrza ale czy są takie również sytuacje, gdzie mieszkania komunalne będą opuszczone?

Prezes Spółki EKOHEL: Szanowni państwo na obecną chwilę na przydział lokalu oczekuje 10 osób. Ci którzy przychodzą do nas i pytają się o lokale my im cały czas mówimy, prosimy składać wnioski o przydział lokalu komunalnego. Bez tej informacji komisja nie będzie mogła podjąć jakiejkolwiek decyzji związanej z przydziałem. Jedna osoba czeka na lokal mieszkalny. Ja zakładam, że za chwilę te wnioski pewnie będą spływać. Dlatego zachęcam do tego żeby te wnioski po prostu składać. A jeśli chodzi o te lokale, które są dzisiaj my nie robiliśmy takiego rozeznania jeszcze w ogóle. Mieszkańcy o tym wiedzą i zakładamy, że jeżeli będzie już podana informacja jakie są lokale, ile tych lokali jest, powierzchnia i tak dalej to zakładam, że wtedy pewnie będziemy do każdego mieszkańca lokalu komunalnego pytać się czy chciałby ewentualnie przejść, żeby móc ewentualnie polepszyć innym osobom. Czyli na przykład ci, którzy są na lokalu komunalnym jeśli będą chcieli oczywiście będą chcieli przejść na lokal inny lub na zwalniany się lokal w innym budynku. Bo mogą być takie roszady, że z jednego lokalu komunalnego na mieście pójdzie do drugiego a nie do tego nowo wybudowanego. ale no to zachęcam do tego żeby te wnioski spływały. Bo tak jak po dzisiejszej ilości tych no to będziemy szukać.

Burmistrz Helu: Ja myślę, że to pytanie było skierowane bardziej też do mnie. Proszę państwa my się przymierzamy i do końca roku przy gotujemy nowe zasady najmu lokali komunalnych, mieszkalnych. To musi być zgodne z ustawą. Dlatego też dzisiaj ja nikomu nie deklaruję, ani nie obiecuję, ani nie rozmawiam na temat kto otrzyma a kto będzie mógł się ubiegać się o przydział lokalu mieszkalnego w nowobudowanych budynkach ponieważ musi powstać program. Być może, że będzie powołana nowa komisja albo rozszerzona, która dzisiaj działa odnośnie przydziału tych mieszkań, tych lokali. Bo to nie ja przecież będę robił osobiście. I wtedy ten cały proces ruszy. Jak wiemy tam jest 30 lokali mieszkalnych. Ale uważam, że co najmniej 40 może i nawet i 50 rodzin będzie mogła skorzystać na tym programie ponieważ część otrzyma po raz pierwszy lokal. A inni będą mogli na przykład poprawić sobie warunki to, co mówił prezes dostać przydział na większe mieszkanie chociaż by ze względu na to,
że powiększyła im się rodzina i tak dalej, i tak dalej. Także dzisiaj jeszcze proszę państwa za wcześnie. Najpierw musimy opracować program. Ogłosić go a wtedy będziemy, państwo będziecie brali w tym udział, także spokojnie chociażby podejmując uchwałę zmieniającą zasady przyznawania tych lokali. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Panie prezesie tym punkcie jeszcze jest element Cmentarza Komunalnego.

Prezes Spółki EKOHEL: Tak. Przechodzimy płynnie do Cmentarza Komunalnego. W sprawozdaniu mamy punkt 11 Administrowanie Cmentarzem Komunalnym w Helu. W poprzednim roku spółka realizowała zadania związane z administrowaniem cmentarzem na podstawie umowy z gminą miejską Hel. Umowa ta w sposób szczegółowy i wyczerpujący określa zakres obowiązków, czynności odpowiedzialności spółki w związku z wykonywaniem zadań dotyczących obsługi interesantów, prowadzeniem dokumentacji dotyczącej osób pochowanych na cmentarzu oraz utrzymanie porządku i czystości na terenie cmentarza. Będę też mówił o pewnych zmianach, które nastąpiły w spółce ale to w swoim sprawozdaniu w tym w innym punkcie. Musieliśmy wprowadzić małą też zmianę dotyczącą, że kanclerz cmentarza jest to pani Ilona, która w ostatnim czasie bardzo dużo po czynności związanych z cmentarzem się dzieje, ustawa nawet ta stara, która jest a nowa jest przygotowana i do której się przygotowujemy bardzo mocno żeby wprowadzić wszystkie te zapisy, które tam będą no jeden pracownik można powiedzieć tylko i wyłącznie obsługuje czynności związane z działalnością Cmentarza Komunalnego. Oczywiście inni pracownicy też ale mówimy o tych sprawach formalnych. Zmiany w nowej ustawie będą znaczne i duże. Jeśli przejdą to cmentarz nasz, nowy cmentarz się troszkę pomniejszy bo trzeba będzie odpowiednie odległości otrzymywać od płotów. Na razie on jest w konsultacjach. Swoje uwagi przekazaliśmy. Mamy nadzieję na te nowe zmiany. W poprzednim roku na terenie cmentarza dokonano 43 pochówków zwłok ludzkich, w tym 23 tradycyjnych i 20 urnowych. Przeprowadzono również na wniosek rodzin 4 ekshumacje zwłok z przeniesieniem szczątków na inne cmentarze na terenie kraju. Te nasze działania dotyczące opłat, konieczności opłat po 20 latach przynoszą skutek i niekiedy po prostu ja tutaj w tym przypadku na przykład 4 groby były zabrane powiedzmy i zwolniły się te 4 groby na naszym cmentarzu. Oczywiście wszystko zgodnie z przepisami, Sanepid wszystkie przewożenie, czynności pogrzebowe to wszystko jest realizowane. Spółka poza obowiązkami wynikającymi z zawartą umową z gminą świadczy usługi obejmujący między innymi przygotowanie miejsca pochówku. Wykopani i za kopanie grobu ziemnego, likwidację pomników nagrobnych, poziomowanie pomników, układanie chodniczków wokół grobów, przycinanie roślin przy grobach. W październiku zeszłego roku dokonaliśmy przebudowy sieci wodociągowej na terenie Cmentarza Komunalnego w Helu. To jest taki pierwszy etap z kilku etapów dotyczących podłączenia wody do cmentarza. Tak jak państwo zauważyliście przy miejscu odpadowym tam jest pierwszy nowy punkt poboru wody. Tych punktów planujemy na starej części cmentarza jeszcze około trzech. Także żeby w szczególności te osoby starsze miały dostęp do wody bliżej. A ten dostęp do wody, który jest koło mogiły Obrońców Helu on oczywiście tam będzie w tym miejscu tylko po prostu będzie z nowego zasilania tak żebyśmy byli niezależni od wody, która idzie tam przez garaże, działki. Odkręcania, zakręcania to jest jeden wielki problem. Przeprowadziliśmy prace konserwacyjne kaplicy cmentarnej. Wykonaliśmy z kostki chodnikowej nowe dojście do krzyża i wyłożyliśmy plac wokół niego w celu swobodnego dojścia i możliwości postawienia zniczy przez odwiedzających. Na naszym cmentarzu jest ten krzyż, który do niego dostęp był bardzo ograniczony gdyż tam były szczątki, grób żołnierza. Ten grób grób został za zgodą wojska przeniesiony na lewą stronę i tam leży razem z tymi żołnierzami, którzy są tutaj z Marynarki Wojennej. Na cmentarzu po prostu jeszcze jeden grób żołnierza, który jest za kaplicą tak trochę jakby schowany, wojsko zastanawiać teraz co z tym fantem zrobić. Czy będzie go przynosiło w to miejsce tak a żeby tam nie leżał tak jakby powiedzmy gdzieś tam za kaplicą cmentarna. Bo kaplicy kiedyś nie było. Tam był grób, potem powstała kaplica. Na razie prowadzimy negocjacje z wojskiem. Z wojskiem mamy takie porozumienie zawarte, że wojsko bardzo dba o te swoje groby. My za te groby nie pobieramy opłat. W związku z tym, że to są groby historyczne i uważamy je za groby historyczne i po prostu za te groby nie pobieramy opłat. A oni zobowiązują się do ciągłego i systematycznego porządkowania terenu wokół tych nagrobków. U stawiliśmy przy alejach głównych 6 nowych ławek wolnostojących i odnowiliśmy 4 już istniejące. Zakupiliśmy, ustawiliśmy stojak na rowery dla odwiedzających cmentarz. Ponadto przy miejscu składowanie odpadów komunalnych ustawiliśmy pojemniki na elektroodpady oraz zużyte baterie. Regularnie wyposażony w sprzęt stojak narzędziowy przeznaczony do użytku przez dysponentów grobów oraz przez osoby odwiedzające cmentarz. Do kupiliśmy taczki, wózki, miotły, grabie, szpadle, łopaty, wiaderka, małe narzędzie ogrodnicze. Wykonaliśmy częściowo wycinkę krzewów pomiędzy ogrodzeniem cmentarza a rolniczymi działkami ogrodowymi. Są to działania przygotowawcze do wymiany ogrodzenia na nowe, biegnące wzdłuż granicy działki. Zakupiliśmy i zamontowaliśmy ograniczniki parkingowe w celu ochrony drzewek rosnących wzdłuż ogrodzenia cmentarza, na parkingu tutaj przed cmentarzem przy stacji rowerowej. Jeśli chodzi tutaj tylko dopowiem odnośnie pojemniki na elektroodpady i zużyte baterie, to taka propozycja też od użytkowników cmentarza, że nie widzieli gdzie to wrzucać. No i faktycznie tych baterii proszę państwa jest naprawdę bardzo dużo oraz dużo jest tych takich zniczy elektronicznych i też umożliwiliśmy jednocześnie tutaj zbiórkę tych odpadów dla wszystkich innych mieszkańców. Bo jeśli załóżmy od poniedziałku do piątku między 7 a 15 możemy oddać baterię w Urzędzie Miasta, czy u nas, czy tam na PSZOK-u, to załóżmy w weekend czy po godzinach nie można, więc zawsze takie są małe pretensje. A gdzie można po południu oddać oddać baterie lub elektroodpady takie małe. Na cmentarzu do pojemnika i już ta sprawa jest rozwiązana. Wyłożyliśmy płytami chodnikowymi plac pod tablice informacyjne. Oczyściliśmy, pomalowaliśmy tablice informacyjne. Zakupiliśmy samochód marki Nissan do przewozu pracowników, materiałów i sprzętu do wykonania prac na cmentarzu. Przez cały okres sprawozdawczy dokonaliśmy aktualizacje wykazu grobów ziemnych mogących stanowić miejsce przeznaczone do ponownego pochówku zwłok. Następnie przygotowaliśmy wykazy grobów nieopłaconych, które były publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej, na profilach społecznościowych spółki, w siedzibie spółki, tablicach informacyjnych umieszczonych na terenie Cmentarza Komunalnego w Helu. Kolejnymi działaniami było umieszczenie tabliczek z informacją o konieczności dokonania opłat za zachowanie prawa do dysponowania grobem przy każdym z grobów ujętych w wykazach. Przeprowadziliśmy protokolarne sprawdzenie pomników, które zostały zakwalifikowane jako stwarzające zagrożenie dla osób przebywających na cmentarzu. Wysłaliśmy do dysponentów grobów informację o konieczności wykonania stosownych zabezpieczeń. w związku z sytuację jaka miała miejsce właśnie w zeszłym roku na jednym z cmentarzy, że nagrobek nie w naszym Helu, żeby tak nie było, że ktoś tam zaraz usłyszy, że to się stało tylko w Polsce nagrobek spowodował śmierć dziecka. A wcześniej uszkodzenie i niepełnosprawność dziecka. Podjęliśmy działania, że każdy nagrobek został sprawdzony. Najpierw je oznakowaliśmy, następnie następnego dnia podjęliśmy decyzję, że obalamy te pomniki i położyliśmy większość tych pomników. Dysponenci zrozumieli, przyszli, zabezpieczyli lub zdemontowali. I dzisiaj przy każdym tak zwanym wtorku cmentarnym w każdy wtorek staramy się być na cmentarzu i robić czynności tak zwane cmentarne. Też pracownicy sprawdzają czy któryś z pomników nie rusza się, aby nie zagrażał zdrowiu i życiu. Chodzi głównie o te pomniki wysokie. To są głównie pomniki stare. Prowadziliśmy na bieżąco wykaz osób pochowanych na Cmentarzu Komunalnym w systemie Grobonet. To można zobaczyć. Można tam zapalić znicz. Tam są też wszystkie dokumenty dotyczące cmentarza. Poza funkcjami mówiącymi odnalezienie swoich bliskich w bazie osób pochowanych oraz zlokalizowania ich grobu, czyli można poszukać po nazwisku, dodaliśmy funkcje umożliwiające dokonywanie opłat internetowych za zachowania prawa do dysponowania grobem, elektroniczną rejestrację dysponentów i opiekunów grobów, zlecenie opieki nad grobem. Ponadto do danych podstawowych dotyczących danego grobu, dane osób pochowanych, lokalizacja grobu na cmentarzu, dodano informację związaną z terminem upływu ważności opłaty za zachowania prawa do dysponowania grobem. Funkcja ta ma na celu ułatwić załatwianie spraw formalnych przez dysponentów grobów bez konieczności osobistego stawiennictwa w siedzibie spółki. Jeśli państwo wejdziecie na jakikolwiek nazwijmy to wejdziemy na grób naszego bliskiego, czy jakiejkolwiek osoby to będziecie państwo mieć informację, czy że opłata jest opłacona do danego roku lub proszę o kontakt z administratorem cmentarza aby załatwić jakieś formalności. Zdarza nam się też, że wpisujemy tam informację 'prosimy o pilny kontakt' dlatego, że obecnie przeprowadzamy bardzo intensywne prace związane z miejscem pochówku ale ilością zajętego miejsca przez dany nagrobek. Tą ustawową a tą, którą mamy a która jest w rzeczywistości. Zadają się takie przypadki, że ktoś zajął sześć siedem miejsc a płaci tylko za jedno lub ma jeszcze jedną rezerwację. Więc obecnie jeśli ktoś do państwa się zwróci, że spółka EKOHEL chce od nich aby ktoś usunął ogrodzenie to to przeważnie dotyczy tego, że ktoś zajął teren, który no nie, nie należy mu się. Czyli posadził rośliny, potem zrobił płot jeszcze metr dalej, posadził olbrzymie tuje, o które nie dba i potem się okazuje, że chcemy wykopać grób obok i musimy naprawdę się mocno napracować aby to po prostu zrobić. A kopanie grobu w naszych warunkach nie jest wcale takie łatwe dlatego, że my musimy szalować, czyli musimy szalunki wkładać aby móc grób wykopać. Zdarzają nam się groby, że kopią nawet trzy grabarze aby można było wyrobić się, zdążyć. I przeważnie to robimy już dzień wcześniej tak aby mieć ten zapas czasu gdyby stały się jakieś rzeczy nieprzewidziane. W poprzednim roku zleciliśmy wykonanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę na kolumbarium na terenie Cmentarza Komunalnego w Helu. Nie na starej części cmentarza ale na nowej części cmentarza. Dziękuję serdecznie. Zachęcam do pytań.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Proszę bardzo czy są pytania dotyczące cmentarza? Nie ma. W takim razie proszę państwa przechodzimy do kolejnego punktu Sprawozdanie z działalności spółki EKOHEL w 2022 roku. Plan działalności w 2023 roku. Proszę panie burmistrzu.

Prezes Spółki EKOHEL: Płynnie przeszliśmy do następnego punktu więc dwa punkty już ominę ze swojego sprawozdania. Spółka EKOHEL powstała na mocy umowy spółki w 2019 roku sporządzonej przez notariusza w Pucku. Spółka została zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ. Organy spółki założyciele w akcie notarialnym założenia spółki wyznaczyli pierwszy jednoosobowy zarząd w osobie mojej Marka Ryszarda Dykty - prezesa zarządu. Moja kadencja trwa 5 lat to jest od dnia powołania, czyli 21 listopada, trwa do 21 listopada 2024. W poprzednim roku nie dokonano zmian w składzie osobowym spółki. Funkcję zgromadzenia wspólników pełni burmistrz Helu. Struktura kapitałowa spółki na 31 grudnia poprzedniego roku kapitał zakładowy spółki wynosił 25.264.100,00 zł i dzielił się na 250 2000 641 udziałów, każdy po 100 zł. 100% udział w kapitale zakładowym posiada gmina misjach Hel i którą reprezentuje Mirosław Wądołowski burmistrz Helu. Na podstawie zaświadczenia o wyborze na burmistrza Helu z 4 listopada 2018 roku. W okresie sprawozdawczym zarządzeniem spółki, tu mówimy o schemacie organizacyjnym półki z 30 sierpnia poprzedniego roku dokonaliśmy reorganizacji schematu organizacyjnego spółki. Z dniem 1 września spółka podzielona została na dwa piony. Pion administracji i finansów w skład, którego weszły: komórka obiektów sportowych, księgowości, samodzielne stanowisko do spraw kadr i administracji, samodzielne stanowisko do spraw administrowania budynkiem remizy. I drugi pion usług komunalnych. To jest dział w skład, którego wchodzi dział usług komunalnych i dział wodociągowo-kanalizacyjny. Działanie to miało na celu optymalizację procesów zarządzania w spółce oraz wydzielenie poszczególnych aspektów funkcjonowania przedsiębiorstwa w celu udoskonalenia procesu pracy. Ponadto wydzielenie w kierownictwie spółki osoby nadzorującej bezpośrednio działania dotyczące polityki administracyjnej, kadrowej i organizacyjnej pozwoliło na zainicjowanie oraz akceleracje wielu działań mających na celu dostosowanie wewnątrzzakładowej dokumentacji ogólnej do obecnie obowiązujących przepisów prawa i norm społecznych. Kadry i organizacja pracy. W okresie sprawozdawczym zainicjowano szereg procesów związanych z poprawą bezpieczeństwa i higieny pracy. Kompensacji prowadzenia dokumentacji związanej z zatrudnieniem, aktualizacji dokumentacji dotyczącej ochrony przetwarzanych danych osobowych spółki, pracowników, były pracowników oraz klientów. W zakresie dotyczącym BHP tu nastąpiły bardzo poważne zmiany. Zawarliśmy umowę o świadczenie usług doradczych w zakresie BHP z nowym podmiotem zewnętrznym, przy jednoczesnym wypowiedzeniu dotychczas obowiązującej umowy. Do chwili obecnej rozpoczęto działania w zakresie mającym między innymi: aktualizację ryzyka zawodowego dla poszczególnych stanowisk pracy w spółce. Opracowaliśmy już oceny dla stanowisk pracy przed monitorem ekranowym oraz pracowników fizycznych, ładowaczy. Spisu środków chemicznych i innych środków niebezpiecznych lub potencjalnie niebezpiecznych wykorzystywanych w spółce. Aktualizacja kart charakterystyki wszystkich środków chemicznych stosowanych w spółce, przygotowania spisu wszystkich narzędzi i urządzeń spalinowych, elektrycznych, akumulatorowych. Opracowaliśmy instrukcję użytkowania narzędzi i urządzeń spalinowych, elektrycznych i akumulatorowych. Sprawdziliśmy, uzupełniliśmy środki przeznaczone do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Tutaj do tej udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w każdym zakładzie pracy musi być wydzielone osoba, która ma odpowiednie przeszkolenie. W naszym przypadku o tyle jesteśmy w dobrej sytuacji, że mamy 12 ratowników strażaków więc te osoby wszystkie są po kursach kwalifikowanej pierwszej pomocy. I to głównie oni świadczą ewentualną pierwszą pomoc przedmedyczną z tych apteczek, które są zlokalizowane na terenie zakładu spółki w różnych miejscach. W zakresie dotyczącym organizacji pracy rozpoczęliśmy prace nad projektem nowego regulaminu pracy w EKOHEL. Dokument określi warunki przebywania pracowników na terenie spółki w czasie pracy i po jej zakończeniu , termin, czas, miejsce i częstotliwość wypłat wynagrodzenia za pracę, wyposażenia pracowników w narzędzia, materiały niezbędne do prawidłowego wykonywania obowiązków służbowych, rodzaj prac i wykaz stanowisk, które dozwolone są dla osób młodocianych w celu odbywania przygotowania zawodowego, rozkład czasu pracy i przyjęte okresy rozliczeniowe czasu pracy, wykaz prac zabronionych pracownikom młodocianym i kobietom w ciąży oraz wykaz prac lekkich, obowiązki dotyczące higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz sposobu informowania pracowników o ryzyku zawodowym związanym z wykonywaniem określonych zadań, sposób potwierdzenia przybycia pracowników do zakładu pracy i ich obecności. W zakresie dotyczącym prowadzenia akt osobowych przeprowadziliśmy wewnętrzny audyt dokumentacji kadrowej. Działanie to skutkowało poprawą przetwarzania, gromadzenia, archiwizowania i niszczenia dokumentacji dotyczącej stosunku pracy oraz zastosowaniem miejsca gromadzenia danych do obecnie obowiązujących, w tym w zakresie przepisów prawa pracy, rozdział dokumentacji osobowej, urlopowej oraz ewidencję czasu pracy. Ponadto zreorganizowaliśmy system gromadzenie dokumentacji w składnicy akt spółki znajdujący się w budynku administracyjnym Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Helu. W okresie dotyczącym prowadzenia dokumentacji związanej z ochroną danych osobowych pracowników oraz klientów spółki zakończyliśmy pracę i wprowadziliśmy do stosowania politykę ochrony danych osobowych w EKOHEL spółka z o.o. dokument ten określa sposób ochrony danych osobowych zarówno w postaci elektronicznej, jak i w postaci papierowej, pism i wydruków przed ich utratą, modyfikacją, zniszczeniem, nadużyciem, nieuprawnionym dostępem, ujawnieniem lub pozyskaniem. Ponadto przeprowadziliśmy z pracownikami szkolenia z zakresu prawidłowej ochrony danych osobowych klientów spółki, cykl audytów mających na celu określenie sposobu uszczelnienia procesów pracy pod kątem ochrony danych osobowych. W zakresie dotyczącym podnoszenia kwalifikacji zawodowych przeprowadziliśmy szkolenia grupowe mające na celu podniesienie jakości usług świadczonych przez spółkę, szkolenia i kursy indywidualne poszerzające możliwości personalne pracowników spółki. Szkolenie pracowników mające na celu na codzień kontakt z klientami, interesantami spółki w zakresie dotyczącym prowadzenia rozmów oraz rozwiązywania problemów wynikających z sytuacji konfliktowych na linii pracownik - klient. Szkolenie z zakresu praktycznego stosowania zapisów ustawy dotyczących lokali komunalnych oraz socjalnych, szkolenia z zakresu prowadzenia dokumentacji pracowniczej oraz ze szczególnym uwzględnieniem dokumentacji dotyczącej ewidencjonowania i rozliczania nadgodzin pracowników. I tutaj wyniknął nam bardzo poważny problem dotyczący pracy w szczególności w okresie wakacyjnym, gdyż praktycznie niekiedy zdarza się, że pracujemy 5,6 czasami 7 dni w tygodniu. Pracownicy oczywiście odbierają sobie godziny lub dostają za to wynagrodzenie. Tutaj po różnych szkoleniach musieliśmy wprowadzić duże zmiany dotyczące pracy w sobotę. I za tą sobotę pracownik musi mieć dzień wolny więc tutaj zmiany są bardzo, bardzo duże. I postaramy się żeby jednak to wszystko nam się udawało. Szkolenie z zakresu praktycznego stosowania różnych przepisów pracy, rozpoczęcie przez dwóch pracowników działu usług komunalnych kursu prawo jazdy kategorii C wraz z kursami dotyczącymi uzyskania świadectwa kwalifikacji zawodowej kierowców.Ci kier owcy otrzymali już prawa jazdy kategorii C. Posiadają świadectwa kwalifikacji i tutaj można powiedzieć, że wymieniamy powoli kierowców, którzy odchodzą na emeryturę. W tym roku dwóch, czy trzech pracowników odchodzi na emeryturę. W tym jeden kierowca. Cały czas systematycznie musimy podnosić jakość świadczenia usług przez naszych pracowników i oczywiście ich szkoleń. Teraz przejdziemy do poszczególnych działów, którym się zajmuje odnośnie różnych umów oraz świadczenia usług, administrowanie obiektami sportowymi. W zeszłym roku na podstawie umowy z gminą miejską Hel administrowaliśmy obiektami sportowymi, Miejską Halą Widowiskowo - Sportową oraz Miejską Salą Gimnastyczną w zakresie utrzymania prawidłowego i zgodnego z przepisami prawa stanu technicznego obiektów sportowych. Zapewnieniem nieprzerwanej obsługi użytkowników i klientów obiektów sportowych, zlecenie realizacji przeglądów i serwisów wyposażenia instalacji obiektów sportowych, prowadzenie działań marketingowych promujących sport. Nadzór nad wykorzystaniem przez klientów i użytkowanie wyposażenia i sprzętu stanowiącego wyposażenie obiektów sportowych. Ponadto w poprzednim roku przeprowadziliśmy inwentaryzację sprzętu i wyposażenia sportowego stanowiącego wyposażenie obiektów sportowych z podziałem na własność spółki, gminy miejskiej Hel oraz Miejskiego Zjednoczonego Klubu Sportowego w Helu. W zeszłym roku zainicjowaliśmy szereg procesów mających optymalizację czasu i efektywności pracy pracowników obiektów sportowych. Przeprowadziliśmy audyt czasu pracy połączony z określeniem poszczególnych zadań wykonywanych przez pracowników obiektów sportowych. Przeanalizowaliśmy obowiązujące rozwiązania, następnie po sprawdzeniu propozycji w zakresie zgodności z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa pracy oraz po zatwierdzeniu propozycji zmian przez zarząd spółki dokonaliśmy zmiany okresu rozliczeniowego z miesięcznego na trzymiesięczne. Podpisano w tej sprawie stosowne porozumienie z przedstawicielem pracowników. Skorygowaliśmy dostosowania harmonogram pracy. Wprowadzono zasadę planowania pracy w okresie minimum miesięcznym , zasady wymiany zespołu pracowników, tak zwany każdy z każdym, zasady pracy wspólnej tak zwana zakładka wynosząca minimum dwie godziny w celu umożliwienia wydłużenia czasu, okresu otwarcia obiektów sportowych, klubu fitness i siłowni, a co za tym idzie możliwości sprzedaży biletów jednorazowych i karnetów. Przeszkoliliśmy pracowników usług czystościowych w zakresie dotyczącym obsługi kasy fiskalnej, terminala płatniczego. Dokonaliśmy aktualizacji zakresów obowiązków pracowników usług czystościowych. Wydłuży liśmy czas pracy klubu fitness. Głównie chodzi o sobotę, czyli hala nie jest czynna od 13:00 do 18:00 tylko czynne jest normalnie w godzinach od godziny 8:00 do 21:00, więc tutaj udało nam się poprzez ten harmonogram pracy zwiększyć ilość godzin otwarcia hali sportowej. Tak naprawdę pracownicy przychodzą do pracy na godzinę 7:00 tak aby mieć tą godzinę na przygotowanie się do zajęć głównie dla do szkoły oraz po 21:00 pracownik jest cały czas jeszcze do 22:00 tak aby o 21:00 nie było takiej sytuacji, że niekiedy dopiero schodzą zawodnicy, użytkownicy hali z areny, czy z klubu fitness i ten pracownik przedłuża się czas pracy do wpół do. Potem są nadgodziny więc tutaj tak zrobiliśmy aby ten czas pracy był odpowiednio długi. Czy do tego państwo mają jakieś pytania? Zapraszam. Do tego działu sportowego. Nazwiemy to obiekty sportowe bo jeszcze nie skończyłem. Dobrze. Dział siódmy remiza OSP Hel. W zeszłym roku zgodnie z postanowieniem umowy z gminą miejską Hel administrowaliśmy budynkiem straży pożarnej. Naszym obowiązkiem było zapewnienie pełnej sprawności technicznej, funkcjonalnej nieruchomości wykorzystywanej przez OSP Hel do magazynowania sprzętu technicznego i pojazdów wykorzystywanych w czasie działań ratowniczych i akcje ratownicze. Od obsługi budynku na etacie jest gospodarz OSP, za które oczywiście gmina tak jakby za tą całą czynność opłaca w formie faktury za te wszystkie czynności, które tam wykonujemy. To jest tylko odnośnie całości budynku. Wszystkie inne koszty tutaj nawiązują, że jestem prezesem OSP to oczywiście ponosi Gmina Miejska Hel w ramach już innych danych faktur za wszystkie cały sprzęt, który tam się znajduje, za eksploatację i działania ratownicze na terenie Helu. Dział 8 komunalne zasoby mieszkaniowe już omówiliśmy. Dział 9 odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. W poprzednim roku spółka realizowała zadania związane z odbiorem i z zagospodarowaniem odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych, czyli od mieszkańców oraz od przedsiębiorców, firm, instytucji z nieruchomości niezamieszkałych zlokalizowanych na terenie gminy miejskiej Hel, na podstawie umowy konsorcjum zawartej pomiędzy spółką a liderem konsorcjum Eko-Hel Bis, zawartej 1 grudnia 2021 roku. Umowami dodatkowymi regulującymi zakres obowiązków, czynności, odpowiedzialność jest umowa przetwarzania danych w imieniu administratora podpisana 1 grudnia raz umowa udostępnienia sił i środków także z 1 grudnia 2021 roku. W poprzednim roku spółka odebrała i przekazała do zagospodarowania 1824 tony odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych oraz od przedsiębiorców z terenu gminy miejskiej Hel. Tam w sprawozdaniu macie państwo ilości odpadów, które wyszczególnione. Oczywiście najwięcej tych odpadów zmieszanych tak zwanych. To są naprawdę potężne ilości, 1100 ton. Liczymy na to, że te odpady zmieszane będą jednak przekształcały się w odpady segregowane gdyż niestety w odpadach zmieszanych bardzo często znajdują się odpady te, które powinny być w innych frakcjach ale niestety nie udaje się to chyba jeszcze wszystkim zrozumieć, że jak będziemy mniej płacić jeśli będziemy właściwie segregować te odpady. W poprzednim roku spółka dokonała zakupów inwestycyjnych, niezbędnych do wywiązywania się z obowiązków wynikających z zawartej umowy konsorcjum. W związku z pogarszającym się stanem technicznym pojazdów ciężarowych przeznaczonych do mechanicznego odbioru pojazdu odpadów z pojemników tak zwanych śmieciarek dokonaliśmy zakupów w formie leasingu operacyjnego ciężarowego pojazdu marki Volvo o masie dopuszczalnej ładowności ponad 7 ton. Dzięki któremu optymizowaliśmy koszty i czas odbioru odpadów komunalnych. Ponadto przeprowadziliśmy kapitalny remont pojazdów ciężarowych marki DAF i MAN. To są nasze najstarsze pojazdy. Na bieżąco były przeprowadzone remonty pojazdów przeznaczonych do odbioru i transportu odpadów pochodzących z pojemników przeznaczonych do gromadzenia odpadów na terenach miejskich, tak zwanych śmietniczek miejskich. W poprzednim roku odebraliśmy do zagospodarowania 200 ton odpadów pochodzących ze śmietniczek miejskich. 200 ton. W roku poprzednim kontynuowaliśmy odbieranie od przedsiębiorców, z niezamieszkałych na terenie gminy miejskiej selektywnie zbieranych odpadów w workach tylko w wyznaczone dni. Skutkowało to możliwością sprawniejszej realizacji pozostałych zadań realizowanych w spółce. W czwartym kwartale przeprowadziliśmy inwentaryzację dzierżawionych pojemników od naszej spółki przez wspólnoty mieszkaniowe, mieszkańców, przedsiębiorców. Zrealizowaliśmy wymianę dzierżawionych pojemników na pojemniki o właściwej kolorystyce do stosowane do wymogów rozporządzenia. Łącznie mamy oddane w dzierżawę 362 sztuki pojemników do gromadzenia odpadów komunalnych. 120 l - 133 sztuki i pojemność 240 l - 126 sztuk, 1100 l - 103 sztuki. W związku z powyższym w ostatnim kwartale poprzedniego roku zakupiliśmy 100 pojemników o różnych objętościach. W całym roku zakupiliśmy 155 pojemników o objętościach tych od 120 do 1100. Część pojemników 1100 i pojemników 660 zostawiliśmy na terenie miasta Helu jako dodatkowe śmietniczki miejskie na ulicy Wiejskiej, Kaszubskie, Leśnej na Bulwarze Nadmorskim. Zorganizowaliśmy też takie małe punkty jakby nie nazywamy tego PSZOK-ami, czy innymi ale to są takie punkty, w których stoją pojemniki do segregacji. I tak jak widać na przykład na boisku piłkarskim na parkingu to się bardzo sprawdziło, gdyż turysta wysiadający z samochodu lub ci nasi uczniowie czy dorośli, którzy grają w piłkę nożną przychodzą i segregują te odpady do właściwych pojemników. Nie ma tam ustawionych śmietniczek więc ten czas pracy też nam się troszeczkę polepszył odnośnie odbioru odpadów. Dział 10 sieci wodociągowe i kanalizacyjne. W poprzednim roku przeprowadziliśmy modernizację, remonty i zakupy urządzeń na potrzeby miejskiej oczyszczalnie ścieków oraz kanalizacji ściekowej i deszczowej. Oczyszczalnia ścieków jest już ponad dwudziestoletnia i kanalizacja nowa jesteś ponad 10 letnia. Część instalacji jest jeszcze częściowo starej ale większość jest, wszystko jest nowe. Niestety nawet po tych 10 latach potrzeba była wykonania dużych remontów i nowej części kanalizacji oraz dużej potrzeby zmian na oczyszczalni ścieków. Wykonaliśmy przyłącze elektroenergetyczne do nowej stacji transformatorowej do oczyszczalni ścieków. Wykonano ze względu na odłączenie od zasilania z wojska. Ta sytuacja trwała od początku, kiedy zasilanie w prąd było tak zwane z wojska. Tu wspólnie z gminą i z burmistrzem poprzez zasilenie właśnie środkami, dotacjami dokapitalizowanie spółki uzyskaliśmy środki finansowe,. Połowę pokryliśmy ze swoich tak aby móc wykonać nową stację transformatorową, która już jest z tak zwanego prądu nazwijmy to od Energii a nie od wojska. W zeszłym roku przy olbrzymich zawirowaniach dotyczących prądu mieliśmy olbrzymie koszty na oczyszczalni ścieków w zakresie zużycia. Jeśli załóżmy płaciliśmy w okresie lipcowym za prąd według starych stawek, powinniśmy płacić około 30.00,00 zł to płaciliśmy miesięcznie 120.000,00 zł. I tych pieniążków wszyscy przedsiębiorcy oczywiście je odzyskają poprzez tak zwane faktury korygujące za zeszły rok ale, że nie udało się w tej trafostacji, która została wybudowana formalności trwają bardzo długo nie udało się jej, że tak powiem dopiero w listopadzie udało nam się ją włączyć do sieci na koniec listopada do sieci a dokładnie 3 grudnia. Tam jeszcze listopad też były wielkie zawirowania. I tutaj pomoc i burmistrza, i wszystkich innych żeby tą jednak się udało to ten prąd tam włączyć nazwijmy to, przełączyć żeby tan prąd już tam leciał. Bo wszystko było gotowe. To dopiero 3 grudnia udało nam się podłączyć prąd i prawie 450 000 zł my odzyskamy z tego. Napisałem wniosek do pana premiera o zmianę ustawy w zakresie tym, aby takie instytucja jak wojsko miały prawo zwrócić a wojsko oczywiście nasze państwo i firmy, do których dostarczają ten prąd. To niestety od trzech miesięcy nie mam informacji. No już powiedziałem, że w czerwcu napiszę taką ponowną prośbę, że może udałoby się. To są dla nas ogromne środki finansowe, które można było przeznaczyć na inne cele. Zakupiliśmy i zamontowaliśmy nową stację transformatorową i podłączyliśmy ją do istniejącej rozdzielnicy. Wykonaliśmy remont kapitalny kraty służącej do usuwania zanieczyszczeń stałych. Kapitalny remont pomp w stacji zagęszczenia osadu nadmiernego. Kapitalny remont przekładni zgarniacza w zbiorniku nr 2. Wykonaliśmy przyłącza elektryczne do przepompowni pw1, pw2, pw3. Wykonane na odłączenie od sieci z wojska. To też było zasilanie z wojska i jedna przepompownia tak zwana sztormowa na ulicy Rybackiej, która jest własnością gminy. Te wszystkie stacje w tym roku, w zeszłym roku było przyłącze zrobione. Procedura trwała styczeń, luty wszystkie te mają już zrobiony prąd cywilny nazwiemy go. Jesteśmy niezależni od wojska, który te ceny prądu miał olbrzymie. Gdyż oni nie byli tą firmą ulgową, która mogłaby być tak potraktowana. Dokonaliśmy remontu zbiornika p2 w następującym zakresie: montaż nowej ściany drewnianej pomiędzy częścią beztlenową a przemienną, remont rusztu napowietrzającego pękniętych dyfuzorów i wymianę ich na nowe, wymianę membran, wymianę armatury na instalację napowietrzającej, wykonanie monitoringu na terenie oczyszczalni i częściowo PSZOK-u. Wykonaliśmy instalację elektryczną do zasilania dwóch nowych dmuchaw, automatyki do sterowania dmuchawami, wymiany armatur na instalacji napowietrzającej, wypożyczenie z opcją wykupu dwóch dmuchaw do napowietrzania ścieków. Nawet jeszcze w zeszłym roku przed wakacjami na pewno jeśli państwo szliście z plaży lub byliście na plaży za oczyszczalnią nieraz było słychać takie duże dudnienie, taki mocny hałas. To była dmuchawa, która była w starej technologii. Dzisiaj te dmuchawy są już nowej technologii. Zaraz też przedstawię państwu te rzeczy dotyczące oszczędności z tym związanych. Czyszczenie przepompowni ścieków oraz kanalizacji sanitarnej oraz spustów drogowych, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej w budynku wielofunkcyjnym oczyszczalni ścieków, wymiana oświetlenia na terenie wokół oczyszczalni oraz w pomieszczeniach technologicznych. Remont łazienek natrysków i szatni pracowniczych, czyszczenie zbiornika nr 1 i przygotowanie go do remontu zaplanowanego na styczeń bieżącego roku. Pierwszą dmuchawę wypożyczyliśmy w maju, drugą w październiku. Dzięki nim obniżyliśmy zużycie energetycznej z 442 MW do 350, w poprzednim z 400,402 w 2001 roku do 350 w 2002, czyli praktycznie od 91,5 MW w skali całego roku przeliczając to po stawce, który [niezrozumiałe] zapłacić 3,00 zł za 1kW. No to byłoby ponad 350.000,00 zł z VAT. W roku sprawozdawczym wydobyliśmy wody surowej 258000 metrów sześciennych. Po uzdatnieniu do miasta przekazaliśmy 248000. Różnica niecałe 10000 m powstała poprzez zużyciem na cele własne stacji wody technologia . Sprzedaż wody wynosi 201000 metrów sześciennych. Różnica 48000 powstała w wyniku strat na sieci. Na przykład wycieki do momentu ujawnienia się awarii, pobór nieopomiarowany. Do oczyszczalni napłynęło 335000 m sześciennych ścieków, w tym ścieki portu, z terenu po byłym porcie wojennym w ilości 86000 cm. Z terenu miasta 238000 m. Odbiór ścieków z terenu miasta, sprzedaż 176000 metrów sześciennych. Z terenu miasta Helu do przepompowni PS1 wprowadziliśmy 238000 ścieków. Wody obce to 62000 czyli głównie podsiąki i ścieki nieopomiarowane. W poprzednim roku odebraliśmy 761 m sześciennych nieczystości płynnych. I tutaj wspólnie z [niezrozumiałe] przewidujemy w najbliższym czasie przygotowania do nowego punktu zlewnego dla tych ścieków. Widać, że te ilości są duże jeszcze. Co do zmniejszenia zużycia energii w okresie od 12 lipca do 2 sierpnia oraz 26 października do 10 listopada przeprowadziliśmy audio zużycie energii przez urządzenia pompy hydroforowe podające wodę uzdatnioną na miasto. Określiliśmy warunki pracy układu pomiarowego stanowiącej podstawę do prawidłowego doboru nowego rozwiązania pompowego pokazujące docelowy oszczędności kosztów eksploatacji oraz tworzenia układu oddającego komfort bezpieczeństwo dostawy wody i stabilności pracy oraz płynnej regulacji ciśnienia z możliwością jego obniżenia w okresach pracy szczytami rozbiorów na przykład w godzinach nocnych. Efektem tej analizy jest oferta na przebudowę układu pomp hydroforowych, płynną pracę w oparciu o indywidualne przetwornice, regulacja ciśnienia na sieci, własną szafę zasilającą, zasilająco - sterującą. Biorąc pod uwagę okres eksploatacji stacji uzdatniania wody, wymianie podlegała będzie cała armatura, kolektor ssawny z przepustnicami, z zaworami zwrotnymi oraz kolektor tłoczy z kondensatorami, przepustnicami. Aktualnie pracujące pompy poddane zostaną gruntownemu przeglądowi lub zostaną zakupione nowe ze względu na [niezrozumiałe] oraz konieczność ingerowania w pracujący system przy gotowania przygotowany zostanie harmonogram ograniczający do minimum czas konieczny wyłączenia stacji uzdatniania wody. Wstępny koszt wynosi 58000 €. Czas realizacji do 14 dni oczywiście po wszystkich formalnościach. Po przygotowaniu wstępnego planu przetargowego, finansowego okazało się, że ten koszt jest prawie 420000 tysięcy zł. W obecnej chwili przygotowujemy się do tego aby móc to zrealizować. Jeśli tu mówimy o czasowym wyłączeniu stacji uzdatniania wody to nie znaczy, że miasta nie będzie miało wody. Po prostu całe zasilanie pompowe i całość będzie [niezrozumiałe] roboczym zewnętrznym zasilaniu, gdzie przeniesiemy to zasilanie na zewnątrz tak aby wzmóc pracę, wykonywać wewnątrz. Raz do roku przeprowadziliśmy przegląd instalacji uzdatniania wody surowej, przegląd filtrów sztuk 3 wraz ze sprawdzeniem stanu złoża, kontrola armatur, plan pracy na rok następny, ustalenie harmonogramu przeglądu zaworów sterujących, usprawnienie instalacje odpowietrzania, przegląd i naprawa pracy aeratora. Trwa przygotowanie dokumentacji do wykonania nowego zbiornika, zwiększenie retencji wody uzdatnionej, zabezpieczenie rezerwy związanej ze zwiększeniem ilości odbiorców w sezonie letnim. Zakupiliśmy, zamontowaliśmy wodomierze ze zdalnym odczytem, zwiększenie dokładności rozliczenia pobieranej wody, usprawnienie odczytów. Obecnie zamontowanych mamy 181 sztuk nowych tych liczników. Awarie na sieci wodociągowo-kanalizacyjnych spowodowane robotami budowlanymi usuwane są na bieżąco. Jeśli chodzi o te nowe liczniki poboru wody one są tak zwane zdalny odczyt czyli pracownik samochodem jedzie i to się zdalnie odczytuje. Dlatego też bardzo zachęcam do tego abyście państwo zgodnie z umowami przekazywali stany liczników tak zwanych ogrodowych. Bo jeśli mieszkańcy nie przekazują stanu liczników ogrodowych no to my bierzemy licznik główny. To obowiązkiem mieszkańca jest przekazanie nam tego stanu abyśmy mogli odjąć mu ewentualne zużycie tak zwanej kanalizacji. Też proszę pamiętać przekazywać swoim mieszkańcom w swoich okręgach wyborczych czy kogoś spotkamy, że licznik ma tylko 5 lat legalizacji. W tym roku będziemy przeprowadzać kontrolę wszystkich liczników ogrodowych. I jeśli te liczniki nie będą wymienione w terminie przez nas wskazanym, będziemy całość ilość wody z używaną na liczniki ogrodowe będziemy liczyć jako zużycie do celów użytkowych i z pełną odpłatnością. Tak samo za ścieki. Jeśli chodzi o ten dział to miałbym zakończone. Administrowanie Cmentarzem Komunalnym mieliśmy już umówione. Dział 12 Utrzymanie i pielęgnacja zieleni miejskiej. W poprzednim roku realizowaliśmy zadania zgodnie z umową z gminą miejską Hel. Przeprowadziliśmy łącznie 13 cykli koszenia terenów zielonych. Co oznacza realizację prac o szacunkowej łącznej powierzchni 662000 m kwadratowych. Intensyfikacja zadań dotyczących pielęgnacji trawników miała miejsce w miesiącach czerwiec i lipiec kiedy to brygada pracowników utrzymania zieleni miejskiej codziennie wykonywała prace związane z koszeniem traw w różnych rejonach miasta. Ponad to sukcesywnie według potrzeb realizowaliśmy zadania mające na celu utrzymanie trawnika [niezrozumiałe] w stanie zdrowotnym i wizualnym. W poprzednim roku przeprowadziliśmy na sadzenia kwiatów jednosezonowy takich jak bratki, pelargonie, smagliczki, skany lobelie, pielęgnatka oraz begonie w miejscach do tego przeznaczonych między innymi w drewnianych kwietnikach w kształcie łodzi rozstawionych wzdłuż ulicy Wiejskiej i klombach. W poprzednim roku przeprowadziliśmy inwentaryzację roślinności wielosezonowej oraz przygotowaliśmy i zrealizowaliśmy plan przesady i krzewów, ziół i kwiatów. Celem zmiany miejsca porastania poszczególnych gatunków flory było dobranie właściwych warunków miejsca wegetacji takich jak nasłonecznienie, czy odpowiednie pH i wilgotność gleby. W naszym mieście w różnych miejscach jest bardzo różne gleba. Jak na przykład widać przy Steyera 4 oraz tym terenie wokół i przy hali sportowej od kortu, tam gleba jest bardzo mokra i tam trawa rośnie bardzo, bardzo szybko. A w innych rejonach ta trawa rośnie tak wolno gdyż jest to teren głównie wydmowy. Poza podstawowymi czynnościami będący jak pielenie, przycinanie czy podlewanie realizowaliśmy dodatkowe zadania polegające na spulchnianiu, użyźnianiu gleby w obrębie roślin, nawożeniu drzew na sadzonych w okresie ostatnich sześciu lat. Ponadto przeprowadziliśmy cięcia pielęgnacyjne drzew porastających ulicę Wiejską, Sikorskiego, Park Obrońców Helu, Park Kaszubski im. Jana Myślisza. Wykonaliśmy cięcia odrostów drzew do wysokości 2 m od poziomu gruntu w okresie jesienno-zimowym. Z uwagi na silne sztormy pracownicy spółki kilkakrotnie zajmowali się usuwaniem powalonych drzew i konarów. Na podstawie zezwoleń z gminy miejskiej Hel usunięto drzewa [niezrozumiałe] zwyczajną, robinię akacjową, dwie sosny zwyczajne. To głównie były drzewa, które znajdowały się w Parku Kaszubskimi im. Jana Myślisz a i jedno przy hali sportowej. Zakres prac związanych z ręcznym, mechanicznym
i chemicznym pieleniem placów, skwerów oraz pieszych i jednych ciągów komunikacyjnych obejmowało usuwanie chwastów, porostów, mchów, traw i wykwitów porastających wszystkie powierzchnie wykonane z różnych rodzajów kostek betonowych. Zaznaczyć należy, że w przypadku chemicznego pielenia używano wyłącznie środków roślinobójczych dopuszczonych do użytku na terenach miejskich, posiadających wymagane prawem atestem i zezwoleniem. W poprzednim roku dokonaliśmy zakupów inwestycyjnych wyposażenia i sprzętu mającego wpływ na jakość świadczonych usług w zakresie utrzymania zieleni miejskiej w naszej gminie. Zakupiliśmy pompę do podlewania roślin, opryskiwarki Milwaukee i przystawki [niezrozumiałe] w tym Makita oraz rower trójkołowy. Letnie i zimowe oczyszczanie miasta. W poprzednim roku realizowaliśmy zadania na podstawie umowy z gminą miejską Hel w zakresie tak zwanego letniego i zimowego utrzymania dróg i chodników. Umowa ta obejmowała wszystkie czynności, które tam należy wykonywać. W roku sprawozdawczym na terenie miasta rozstawiliśmy 224 pojemniki przeznaczone do gromadzenia odpadów na terenach miejskich. Stan na 30 grudnia 2022 roku. Rodzaj, pojemność oraz miejsce ustawienia śmietniczek zostały określone na podstawie ilości odpadów gromadzonych w poszczególnych częściach miasta. Największa ich ilość została rozlokowana w głównych pieszych ciągach komunikacyjnych miasta: ulica Wiejska wraz z ulicą Kuracyjną, Bulwar Nadmorski imienia Kazimierza Demela oraz ulica Portowa. W celu poprawy estetyki przestrzeni publicznej w poprzednim roku rozpoczęto proces wymiany i renowacji miejskich koszy ulicznych. Pojemniki uszkodzone, wyeksploatowane jak również te betonowe są sukcesywnie wymieniane na śmietniczki wykonane z tworzyw sztucznych. Gmina Miejska Hel partycypuje w kosztach zakupu nowych pojemników. W poprzednim roku dokonaliśmy zakupów inwestycyjnych wyposażenia i sprzętu mającego wpływ na jakość świadczonych usług w zakresie utrzymania czystości i porządku w naszej gminie. Zakupiliśmy piaskarko-solarkę do farmera, stolarkę do fiata, 2 piaskarki ręczne. Zrealizowaliśmy inwestycje, które w znaczący sposób wpłynęły na standard wykonywanych usług. Ponadto przyczyniły się do optymalizacji czasu pracy pracowników spółki, którzy wykonują zadania związane z utrzymaniem prawidłowej estetyki przestrzeni publicznej w Helu. W czwartym kwartale poprzedniego roku wraz z opadami atmosferycznymi w połączeniu z ujemnymi temperaturami powietrza spółka wykonała zadania związane z usuwaniem opadów śniegu, marznącego deszczu i gołoledzi. W okresie zimowym 22-23 zużyliśmy 30 ton żwiru i około 8 ton soli drogowej. Administrowanie siecią kanalizacji opadowej do roztopowej. W ramach umowy
o administrowanie siecią kanalizacji burzowej wykonujemy takie prace jak: monitorowanie stanu pracy przepompowni wód opadowych i roztopowych, podejmujemy działania mające na celu przywrócenie pełnej sprawności systemów. W przypadku wystąpienia awarii technicznej monitoring drożność urządzeń odwadniających oraz oczyszczających, zlecamy badaniach rotacyjne instalacji urządzeń stanowiących wyposażenie przepompowni wód opadowych i roztopowych, przeprowadzamy przeglądy i konserwację systemu monitoringu i wizualizacji przepompowni wód opadowych i roztopowych. Tutaj na chwilkę się zatrzymam. Wszystkie przepompownie mają wizualizację i operator, który jest całodobowo na oczyszczalni ścieków. Widzi wszystkie przepompowni i co się w nich dzieje. Więc zawsze może zareagować lub zgłosić potrzebę czegoś sprawdzenia gdyż na przykład przepompownia zgłasza awarię. Utrzymanie porządku i czystości [niezrozumiałe] przepompowni wód opadowych, konserwacji ogrodzenia i furtek i bram, koszenie trawników, grabienie liści, sprzątanie na tym terenie, zbieranie odpadów, które ewentualnie tam zostaną podrzucone, zamiatanie, pielenie Nadmorski i jeszcze jedna Sztormowa. Ponad to w okresie sprawozdawczym wykonaliśmy czyszczenie całej sieci kanalizacji burzowej, czyszczenie studni i przyłączy wód deszczowych, czyszczenie przepompowni wód deszczowych oraz przeprowadziliśmy naprawę pomp. Jeśli chodzi o to sprawozdanie za rok poprzedni to miałbym wszystko. Jeśli macie państwo pytania to zachęcam.

Przewodniczący rady: Za chwileczkę panie radny oddam głos. Dziękuję panie prezesie ale mam taką propozycję bo to są tematy, które się bezpośrednio łączą, bo mamy też plan działalności spółki. Gdyby pan mógł nie odczytywać całego materiału bo to wystarczy moim zdaniem hasłowo przekazać najważniejsze informacje o najważniejszych planach działalności jeżeli jest taka możliwość.

Prezes Spółki EKOHEL: I później pytania.

Przewodniczący rady: I później zrobimy pytania tak jest.

Prezes Spółki EKOHEL: Dobrze. Szanowni państwo plan działalności spółki można powiedzieć, że jest tylko taki punktowy gdyż część rzeczy zawsze wychodzi w trakcie. Część rzeczy mamy zaplanowane to jeśli chodzi o to, co przedstawię. Zmiany kadrowe. Wprowadzamy nowy regulamin pracy, nowy regulamin wynagradzania spółki, aktualizujemy akty wewnętrzne spółki, które są zgodnie z normami Kodeksu pracy i w Kodeksie spółek handlowych. Niekiedy bardzo posiłkujemy się firmami zewnętrznymi, które specjalizują się tylko i wyłącznie w sensie stricto takimi aktami prawnymi. 1 czerwca wydajemy następny regulamin, który mam nadzieję poprawi jakość pracy w naszej firmie. Też dotyczący kontaktu między pracownikami, zarządem i tymi wszystkimi formalnościami oraz wynagrodzenia pracowników spółki. Mamy tam jeszcze w tym wynagrodzeniu takie zaszłości można powiedzieć przed spółkowe. Dodatki, nie dodatki tam takie różne formalności i płace, które trzeba po prostu wyprostować tak a żeby to wszystko dobrze funkcjonowało. No ważnym aspektem jest to, że w tym roku mamy zapowiedź pracownika to nie jest mam nadzieję jakaś dana osobowa bo wszyscy znamy i mieszkańcy i to na sucha pan planuje odejście na emeryturę. Oczywiście bardzo, bardzo żałujemy tego, tej czynności, że pan Zbyszek chce odejść na emeryturę. Dlatego szkolimy też pracownika w zakresie aby przejął te obowiązki. Więc to jest taka bardzo poważna zmiana na jednym z ważniejszych stanowisk kierowniczych naszej spółki i dotyczącym funkcjonowania jednego z najważniejszych działów, jak nie najważniejszego działu, którym jest sieć wod - kan oraz dostarczenie wody. Przeprowadziliśmy analizę potrzeb kadrowych. Planujemy zmianę systemu organizacyjnego spółki, które zostały już wprowadzone. Zmiana systemu rozdzielamy pion administracji i finansów na dwie niezależne od siebie komórki organizacyjne. Jeśli chodzi o realizację umów z gminą miejską Hel, umowy są te same, które były w zeszłym roku czyli obiekty sportowe, letnie i zimowe utrzymanie ulic, lokale komunalne, zieleń, cmentarz, sieć opadowa, roztopowa, budynek OSP i PSZOK. Ponadto planujemy przewodzenie analizy szczegółowych opisów przedmiotów zamówienia. Chcemy dokładniej to wszystko opisać tak a żeby można było właściwie to wszystko realizować. Żeby też móc podpisać stosowne umowy w zakresie placów, śmietników, przy ścieżce rowerowej śmietniczek miejskich oraz zimowego utrzymanie dróg. W naszej ocenie zakres ten z uwagi na złożoność i ilość zadań koniecznych do wykonywania w celu prawidłowej realizacji przedmiotu umowy będziemy proponować aby rozdzielić na letnie i zimowe oczyszczanie ulic, chodników, przystanków, opróżnianie śmietniczek miejskich, jako oddzielne i zimowe utrzymanie dróg. Jeśli chodzi o zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odbiór ścieków w tym roku uzyskaliśmy już tak zwane pozwolenie wodnoprawne dotyczące dotyczące poboru wody do naszej stacji uzdatniania wody. Planujemy wszczęcie postępowania odnośnie skrócenia okresu obowiązywania taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. W zeszłym roku złożyliśmy stosowny wniosek do Wód Polskich. Niestety po trzech miesiącach, ja to muszę powiedzieć jawnie, walki to jest po prostu walka z Wodami Polskimi nie udało się wynegocjować i uzyskać zgody na podwyższenie, decyzji na podwyższenie stawki wod-kan. W tym roku koszty wzrosły drastycznie w szczególności za różnego rodzaju usługi. A w zeszłym roku chcieliśmy wnioskować o nie dużą podwyżkę w wysokości 10 do 15% tak aby móc zniwelować koszty, które narastają bardzo mocno. Tym bardziej, że to nie jest koszt tak zwanej wody i ścieków, to nie jest to, co my przewidujemy. Tylko to jest to, co było. I tak naprawdę no bardzo ciężko jest określić jaka ta stawka wod-kan ma być bo z każdym miesiącem może się okazać, że tak jak w zeszłym miesiącu stawka prądu w zeszłym roku wzrosła drastycznie. To po prostu my nie wiedzieliśmy czy do pierwszego nam nie kiedy starczy. No jakoś się udało to wszystko spiąć i wszystko się udało. Jednak w zeszłym roku ten wniosek, który złożyliśmy zawiesiliśmy postępowanie, gdyż otrzymaliśmy po 70, 80 pytań różnego rodzaju dotyczących stawki, co musimy odpisać. Fizycznie nie byliśmy w stanie na te 80 pytań opowiedzieć 3 dni więc postępowanie zostało zawieszone. Następnie w tym roku zostało postępowanie całkowicie zlikwidowane i odstąpiliśmy od niego. Podpisaliśmy umowę z nową firmą, która ma zająć się tą stawkę i mam nadzieję, że dzisiaj podpiszę pierwszy wniosek do Wód Polskich o ewentualną zmianę taryfy wod-kan. No gdyż niestety te koszty rosną nam lawinowo po prostu lawinowo. Informacja z ostatnich dni na przykład dotycząca ubezpieczenia majątku spółki. Majątek spółki wzrósł kwota o 465%. Głównie to są rzeczy dotyczące właśnie tych eksploatacji. To nas cena ta po prostu zabiła. Nie mamy innego wyjścia no to mówię musiałem podpisać. Tak to byśmy byli ubezpieczeni w szerokim zakresie dotyczącym działań spółki i odpowiedzialności cywilnej jako spółka i ubezpieczenia budynków i budowli. Planujemy złożenia tego wniosku. Mam nadzieję, że dzisiaj podpisze lub w najbliższych dniach. I pewnie znowu będzie to trwało. Ostatnio wniosek, który mieliśmy zatwierdzony sama procedura trwała 12 miesięcy. 12 miesięcy uzgadnianie. Z zapowiedzi zeszłorocznych rządu była mowa i to wręcz ministrowie mówili, przedstawiciele Wód Polskich, że nie ma takiej możliwości podnoszenia. Więc jeśli nie będzie takiej możliwości no to strata spółki będzie mogła się powiększać a to jest raczej niedopuszczalne żebyśmy nie mieli też na przykład wody aby nie można wody albo już ścieków dlatego robimy wszystkie działania dotyczące usprawnienia funkcjonowania spółki. Oszczędności w każdym momencie kiedy tylko można. Wypowiadamy różnego rodzaju umowy, które uważamy, że nie będzie nam potrzebne. Będziemy reagować tylko i wyłącznie na te działania, które są niezbędne. W tym roku też planujemy a dokładnie wczoraj wysłałem wniosek do Wód Polskich dotyczący odnowienia nowego pozwolenia wodnoprawnego na zrzut ścieków z oczyszczalni ścieków. To jest ważne do 28 sierpnia tego roku więc mam nadzieję, że w 90 dni zgodnie z ustawą wysłaliśmy ten wniosek i zapewne będzie trwało. Mimo tego, że termin oczywiście mówię o 90 dniach to poprzednie pozwolenie wodnoprawne wysłaliśmy we wrześniu a uprawomocniło się wszystko po naprawdę wielkich trudach. W kwietniu tego roku uprawomocniła się decyzja na pobór wód podziemnych więc te formalności trwały bardzo długo. Pytań było olbrzymia ilość mimo tego, że to się we wniosku nic nie zmieniło. To, co było ostatnio jest to samo było ale niestety trzeba było nawet wyciągać dokumenty z archiwum Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego. Spędziliśmy w archiwach nie kiedy po całe dnie aby móc dostać dokumenty z 2001 roku, z 99 tak aby można było udowodnić niektóre rzeczy. Jeśli chodzi o inwestycje, projekty unijne tutaj w związku z aktualizacją na krajowym i światowym rynku energii, w szczególności w kontekście ceny energetycznej oraz opłat dodatkowych związanych z przesyłem tej energii planujemy podjęcie działań. Robimy to cały czas skutkujących budową instalacji fotowoltaicznych na terenach administrowanych i zarządzanych przez spółkę. W szczególności na obszarze miejskiej oczyszczalni ścieków w Helu oraz miejski hali sportowo-widowiskowej. Zapewne państwo ci, co obserwują nasz portal internetowy na Facebooku to widzą nasze działania i tym się jeszcze nie chwali liśmy ale już mogę państwu to oficjalnie powiedzieć stacja fotowoltaiczna 25,5 kW pierwsze elementy są zamontowane już na oczyszczalni ścieków. Czekamy tylko na wymianę licznika i mamy nadzieję, że to nam bardzo pomoże w zakresie właśnie zużycia prądu. Planujemy ustawienie tam 100 kW. Ustawa mówi dzisiaj tylko do 50 więc to był pierwszy nasz element. Drugi też chcielibyśmy zrobić może w następnym roku następne 25. Ustawa ma się zmienić. Projekt ustawy ze stycznia mówi o tym, że bez pozwolenia na budowę będzie można postawić do 150 kW obiektach można powiedzieć. Jednak warunkiem z energią firmą Energa jest taki, że większość tego prądu trzeba z używać do własnych potrzeb. My zużywamy w okresie szczytowym około 100 kW cały czas więc te 25 nazwijmy to kolokwialnie łykamy od razu a 75 kW musimy odebrać jeszcze z sieci energetycznej. Planujemy jeśli chodzi o halę sportową fotowoltaikę tam też planujemy ale niestety ze względu na środki finansowe, które dzisiaj nam się troszkę uszczupliły więc z tą halą mamy przygotowany projekt ale jeszcze czekamy żeby móc. N a hali mam jeszcze inny problem dotyczący tego, że my prądu najwięcej potrzebujemy wieczorami a wieczorami nie ma tego słońca więc tutaj musimy podjąć różnego rodzaju działania aby ten prąd móc wykorzystywać. W tym roku planujemy zakończenie postępowania dotyczącego wydania pozwolenia na budowę kolumbarium w obrębie nowej części cmentarza. To ten plan działalności jest ze stycznia. Dostaliśmy dwa tygodnie temu pozwolenie na budowę, na pierwsze kolumbaria na naszym cmentarzu ale na nowej części cmentarza tutaj przy ogrodzeniu. Także pewnie w przyszłości będziemy już budować. Tutaj pani Grażyny akurat nie ma, która zawsze się bardzo mocno o to pytała więc osobiście jej przekażę tą informację, że pozwolenie na budowę na cmentarzu już mamy. W tym roku planujemy zakończenie realizacji i podsumowanie [niezrozumiałe] inwestycji z programu operacyjnego Po Ryby. Skwerek rybacki na Bulwarze Nadmorskim i rozwój, i renowacja turystycznych szlaków fortyfikacji helskich. Skwerek rybacki tutaj wspólnie z burmistrzem został już zrealizowany, udostępniony. Już jest do dyspozycji turystów. Rozwój i renowacja szlaków turystycznych, fortyfikacji helskich. Przekazaliśmy państwu informację na Facebooku. Tam już jest jak wyglądają te prace, jak są projektowane. Mamy nadzieję, że we wrześniu te tablice zostaną ustawione i wyremontowane pozostałe tablice na szlakach turystycznych. Jeśli chodzi o inwestycje ze środków unijnych to tutaj w tym roku planujemy zwrot zaciągniętych zobowiązań w stosunku do gminy miejskiej Hel na realizację tych inwestycji. Jeśli chodzi o działalność edukacyjną i profilaktyczną chcieliśmy poszerzać wśród mieszkańców Helu wiedzę na temat bezpośredniej działalności spółki. Planujemy różnego rodzaju akcje promocyjne dotyczące segregacji odpadów i optymalizacji ilości wody zużywanej w gospodarstwach domowych, śmieci. Tutaj wspólnie z panem przewodniczącym z Fundacją Sapere Aude trzy konkursy tutaj pan przewodniczący przygotował. My wspieramy logistycznie i oczywiście też wszyscy uczniowie zostaną nagrodzeni, ci którzy wygrali. Taka tutaj jest zapowiedź na zakończenie roku szkolnego. Tak jak to było powiedziane te nagrody zostaną wręczone. Bardzo fajny pomysł i mam nadzieję, że on w przyszłości będzie dalej realizowany i może włączą się do tego jeszcze inne instytucje, żebyśmy poszerzyli ewentualny ten zakres. Podejmujemy działania właśnie tutaj w zakresie w sumie z gminą i z zespołem szkół edukację [niezrozumiałe] dzieci i młodzieży. Pozostałe plany. [niezrozumiałe] szkoleń dla pracowników i podnoszenie kwalifikacji zawodowych. To bardzo ważny cel dla nas. W celu kompensacji gospodarki paliwowej Stowarzyszenie OSP Hel zawarliśmy umowę z gminą miejską Hel od 1 lutego tego roku na nieodpłatne prowadzenie gospodarki paliwowej pojazdów ratowniczych, ratowniczo-gaśniczych i gospodarczych wykorzystywanych przez OSP Hel. Mamy zawartą umowę. Mamy na terenie bazy swój zbiornik tak żeby te samochody strażackie nie musiały jeździć do Jastarni. [niezrozumiałe] musiała być tankowane z kanistrów po prostu. Na podstawie tej umowy samochody podjeżdżają do nas i my tankujemy. To nie jest paliwo naszą własnością tylko to gmina zakupuje do tego zbiornika swoje paliwo a my tak jak by realizujemy czynności administracyjne dotyczące nadzoru nad tym paliwem. Czyli ile wlewamy rozliczeniem kart. Bardzo to ułatwiło pracę też straży pożarnej gdyż nie trzeba jeździć do cpn-u do Jastarni czy tutaj na terenie Helu tankować z kanistrów. W tym roku planujemy, realizujemy optymalizację kosztów zużycia energii elektrycznej. Przeprowadziłem osobiście audyt energetyczny na wszystkich obiektach administrowanych i związanych przez naszą spółkę. Mam bardzo dużo opracowań dotyczących tego. Z zawodu pierwszego pochwalę się jestem elektrykiem [niezrozumiałe] monter taboru szynowego, więc te rzeczy prądowe są mi dobrze znane. Bardzo dużo obecnie prowadzę procedur z energią z firmą Energa Operator i Energa Obrót dotyczących wymiany liczników. Wymiany łączy zasilających tych liczników tak aby te koszty na wszystkich punktach odbioru zmniejszyć. Mam ich prawie 50 więc tutaj jest naprawdę duże pole do pracy. I niektóre rzeczy po prostu wychodzą takie, że otwieramy skrzynkę a tam nagle trzeba wymienić wszystko tak no bo to tak jest zamknięte, nikt na to nie patrzy i tak jak w dniu wczorajszym na hali sportowo-widowiskowej przy przyłączu przy szkole trzeba było wymienić nazwijmy to wszystkie wewnętrzne podzespoły. Po prostu praktycznie zgniły ale w czas to zdążyliśmy. Tam będzie wymiana licznika, wymiana różnego rodzaju łączy i rozdział tego prądu. Celem audytu jest określenie modelowych działań skutkujących zmniejszeniem ogólnych kosztów energii między innymi poprzez zmianę dostawców energii, zmianę obowiązujących grup taryfowych oraz inwentaryzację użytkowanych liczników, podliczników mocy. W celu kontynuacji proces optymalizacji kosztów w szczególności redukcji kosztów  [niezrozumiałe] spółki planujemy przeprowadzenie audytu umów zawartych z podmiotami zewnętrznymi świadczącymi na rzecz spółki usługi doradcze, szkoleniowe, konsultingowe, serwisowe, kontrolne, naprawcze oraz do usuwania awarii technicznych. Jeszcze w zeszłym roku mieliśmy na przykład 3 umowy na tak zwane p-poż czyli obsługę różnych obiektów w zakresie [niezrozumiałe] systemów. W tym roku mamy tylko jedną umowę, z jedną firmą i tak staramy się realizować wszystkie czynności aby to w jednej firmie, i w tym samym terminie było wszystko realizowane. Żeby nie trzeba było do trzech, czterech firm po prostu dzwonić i po prostu pytać się o różnego rodzaju czy zlecać jakieś różnego rodzaju rzeczy dotyczące stanu technicznego sprzętu. To wszystko. Dziękuję bardzo serdecznie. Jeżeli są jakieś pytania to zachęcam.

Przewodniczący rady: Dziękuję panie prezesie. Dziękuję za tak szczegółowe i obszerne sprawozdanie oraz przedstawienie planów. Tak obszerny materiał pozwala mi przypuszczać, że pytań będzie sporo. Proszę państwa trwało sprawozdanie dosyć długo. Myślę, że dla takiej higieny biurowej pracy warto zrobić w tej chwili przerwę żebyśmy potem nie przerywali samych pytań, samej dyskusji. W takim razie ogłaszam przerwę proszę państwa do godziny 12:20. Proszę państwa otwieram dyskusję. Kończymy przerwę otwieram dyskusję dotyczącą sprawozdania. Proszę bardzo radna Budzisz.

Radna Budzisz: Panie prezesie z pańskiego sprawozdania widać, że spółka bardzo dobrze prosperuje. Dużo inwestycji ma się tym samym ma się rozumieć, że jest też zysk. Tylko dlaczego w sprawozdaniu spółki EKOHEL nie ma żadnych informacji dotyczących finansów spółki. My jako radni tego miasta chcielibyśmy wiedzieć jaki wynik finansowy osiągnęła spółka na koniec roku. Ponieważ w roku 2021 podejmowaliśmy uchwałę dotyczącą podwyższenia kapitału zakładowego spółki o kwotę 1.050. 000,00 zł. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Pan radny Antkowski proszę.

Radny Antkowski: Ja również chciałem pogratulować rozmiaru inwestycji, szczególnie w zakresie oszczędnościowym czyli fotowoltaika, monitoringi mediów i tak dalej. Nie mniej jednak skoro online jesteśmy chciałem zwrócić to jest również do mieszkańców a może turyści nas obserwują, zwróciłem uwagę 200 ton śmieci. Chyba tak? Bezpośrednio ze śmietniczek. Proszę państwa to daje ponad pół tony dziennie, biorąc statystyczny dzień. Czyli 200 ton podzielić przez 365 to bodajże 548 chyba kg. A nie sądzę żeby w okresie zimowym tyle się zbierało. To jest z okresu sezonu. Zwróćmy na to uwagę i troszeczkę oszczędzaj my te siły komunalne. Jeżeli coś można zutylizować w sposób zupełnie legalny w śmietnikach miejskich, znaczy wspólnot mieszkaniowych na przykład to lepiej, że tak powiem tam rzucić niż iść z tobołkiem i do pierwszego lepszego śmietniczka prawda małego. Ale kolejna sprawa, która zwróciła moją uwagę to są straty wody na blisko 25 tysięcy przekazanej wody metrów sześciennych wody do miasta. 4 8000 poszło w piach. To jest 1/5 faktycznie nam uciekła. Co jest przyczyną? Czy są wypracowane jakieś przeciwdziałania, monitoringi sieci wod-kan? Czy są odcinki jakieś zagrożone? Sytuacja może się powtórzyć bo może zamiast, że tak powiem nowych ujęć to znaczy to na pewno będzie niezbędne w przyszłości ale prawie 50000 m sześciennych to jest olbrzymia ilość. Żeby taka sytuacja się nie powtórzyła nam przyszłości bo nie ukrywajmy ale to chyba może wpłynąć również na cenę wody dla mieszkańców w przyszłości prawda coś takiego. Kolejna sprawa. Woda ogrodowa. Padło hasło, że wspólnoty mają podawać wody ogrodowe. Chciałbym zadać pytanie tutaj czy spółka podjęła jakąś współpracę albo informację do zarządców, największego zarządcy wspólnot mieszkaniowych, gdyż według mojej wiedzy mogę się mylić ale odczyty wody są prowadzone ogrodowej raz do roku. I to niekoniecznie zgadzało by się później z oszczędnościami, to znaczy z uwzględnieniem tych statystyk EKOHELU-u. Myślę, że ten temat jest do ruszenia szczególnie przed sezonem, gdzie się zbliżają podlewania ogródków, kwiatków i tak dalej. Myślę, że to wystarczy na razie, dziękuję.

Radny Łazur: Ja wiem, że spółka jeżeli nie osiąga przychodów powyżej dwóch milionów euro to nie musi składać sprawozdania finansowego ale ja już w zeszłym roku prosiłem pana prezesa o to żeby przygotować taką informację dla czystości i dla higieny życia społecznego. Po prostu żeby ludzie wiedzieli ponieważ płacą tak jak tu powiedziała pani radna Sylwia. Ludzie płacą i po prostu wiedzieli, na której z sesji żeby przestawić taką informację szczegółową na co idą pieniądze, jakie są przychody spółki i na poszczególne rozbicie wydatków, żebyśmy po prostu jako radni mogli również odpowiadać swoim wyborcom. Dziękuję.

Przewodniczący rady: To wszystko? Dziękuję panie radny. Zanim oddam głos panu prezesowi bo tak myślę, że będziemy takimi blokami odpowiadać. Ja bym chciał dołączyć tutaj do pani radnej i pana radnego Łazura bo też zwróciło to moją uwagę ogrom zadań jakie realizuje spółka. Tutaj się rodzi oczywiście pytanie o koszty tych wszystkich działań i pytanie czy na to nas wszystko stać. Bo musimy jednak rozmawiać też o pieniądzach ale to jest tylko takie dołączenie się do tego pytania. Tu jeśli chodzi o wypowiedź pana radnego Antkowskiego chciałbym może nie polemizować ale bo pan antkowski rozbił na 365 i określił to jako mianem sezonu . Ja myślę, że tutaj mamy już w tej chwili sytuację taką, że cały rok mamy praktycznie ruch turystyczny zwłaszcza w weekendy. Także tu myślę, że też to się mogło przyczynić ale to prezes na pewno się do tego ustosunkuje. Ale tak na początek chciałem coś powiedzieć, co przekazałem panu prezesa w zeszłym miesiącu po posesji bo wtedy chciałem to powiedzieć. Proszę państwa przynajmniej w rejonach, których chodzę czyli miejsce starego osiedla, byłego kina, parku przy kościele, dworca proszę państwo rzuciło mi się w oczy świetne utrzymanie terenów zielonych i naprawdę czystość. Nawet w sytuacjach kiedy to, co pan radny powiedział czyli napływu większej grupy gości gdzie to nie zawsze te zasady z czystości są przestrzegane bardzo szybko te tereny są uprzątnięte, dostosowane, znaczy dostosowane czyste. Także jeszcze raz panie prezesie i dla pana i na ręce pana pracowników ogromne podziękowania za zaangażowanie w utrzymanie czystości w mieście. Proszę bardzo oddaję panu głos.

Prezes Spółki EKOHEL: Dziękuję bardzo. Dziękuję za te pytania. Może zacznę od ostatniego później przejdę do pierwszego, czyli ostatnie tutaj też podziękowania pana przewodniczącego dla całego zespołu EKOHEL. Tak oczywiście wszyscy pracujemy na to żeby w tym mieście było jak najczęściej. Zachęcam państwa radnych też do tego żebyście, jeśli cokolwiek widzicie każdy z was ma do mnie numer telefonu zadzwonić wysłać sms-em, mms-em zdjęcie coś nie tak. My reagujemy można powiedzieć natychmiastowo tak. Nie kiedy jest to forma w 2, 3, 4 minut no może godziny tak ale to jest natychmiastowa reakcja. I jeżeli ktoś widzi przepełnioną śmietniczkę miejską proszę wysłać zdjęcie. To wystarczy. Wiem, co mam zrobić, na takiej zasadzie. Także to Jeśli chodzi o to. Wrócę do pierwszego pytania dotyczącego finansów spółki. J a wszystkie informacje przekazuję do gminy miejskiej Hel. Wszystkie co roku, wszystkie sprawozdania, wszystkie informacje są publikowane w KRS. Każdy ma prawo o każdej porze dnia i nocy wszystkie nasze sprawozdania sobie sprawdzić, rzucić, przeczytać, zobaczyć. Wszystko jest publikowane. Ja przekazałem ostatnie sprawozdanie finansowe przekazałem tydzień czy półtora tygodnia temu do przewodniczącego rady nadzorczej i z dekretacją do burmistrza żeby to wszystko było. Jeśli chodzi o finanse spółki zysk netto w zeszłym roku, przepraszam przychody netto w zeszłym roku wynosiły zaokrąglę 8,5 mln zł. Koszty działalności wynosiły 9 mln zł. Strata wynosi 600 tyś. zł. Może ktoś powiedzieć no to jest strata. Tak to jest strata. Ale ta strata wynika z zakresu działalności, od musimy wiedzieć od tak zwanej amortyzacji. To znaczy to nie to, że spółka nie ma pieniędzy i że to 600 tyś złotych. To jest tak zwana amortyzacja, która we wszystkich czynnościach dotyczących działalności spółki występuje. Czy na przykład na wod-kan załóżmy amortyzacja roczna wynosi 1 mln zł i ten 1 mln zł wszyscy płacą i ona zostaje w spółce ale ona nie jest de facto tak jakby jest przychodem nie jest zyskiem. I te 600 tyś. zł, które mamy dzisiaj straty, jest stratą de facto, że ja nie otrzymuję tych pieniążków na dalszy rozwój firmy. Czyli te 600 tyś. zł to jest tak jakby strata ze wszystkich innych działów. Dlatego zaproponowaliśmy tutaj w tym sprawozdaniu oraz w informacjach na rok, że będę musiał najprawdopodobniej ograniczyć niektóre działy całkowicie. Może się to wiązać z drastycznymi rzeczami ale no niektóre umowy będę musiał bardzo mocno renegocjować. No bo zakres się zwiększa, czynności się zwiększają a środki finansowe nie płyną. W związku z tym, że bardzo drastycznie wzrosła cena energii energetycznej, w tym roku ona staniała do dostawki ustawowej i mam nadzieję, że utrzyma się stawka z giełdy towarowej energii około 600, 700 zł za MWh. T o mam nadzieję, że ten prąd w naszym przypadku on jest najbardziej kosztowny oraz paliwo, które też obecne staniało ale przez pół roku płaciliśmy stawkę drastyczną, po prostu drastyczną. Więc te koszty wszystkie No nam mocno wzrosły. Wracając do tego pytania pani tutaj radnej Budzisz. Strata wynosi 600 tyś zł i to jest strata, która wynika z rachunku zysków i strat naszej spółki.

Radna Budzisz: Dziękuję.

Prezes Spółki EKOHEL: Jeśli chodzi o śmietniczki miejskie, śmietniczki miejskie tak jak wspomniałem 200 ton odpadów. Powiem państwu jak to wygląda przez cały rok. W miesiącach listopad - styczeń jeździmy dwa razy po całym mieście. To znaczy dwa razy w tygodniu . To jest wystarczająca ilość. Oczywiście tak jak wspomniałem zdarzają się miejsca, że nagle kosz jest pełny. Kosz jest pełny z tego względu, że po pierwsze nasi mieszkańcy w szczególności kosze koło paczkomatów, swoje paczki wrzucają do śmietników miejskich. Nie gniotą ich, po prostu całe z adresami, z numerami telefonów, z fakturami, ze wszystkim, co tam jest. Kartonik że [niezrozumiałe] miejsce i powoduję, że już pół jest zajęte. To jest pierwsze. Drugie. Turyści, których bardzo chcemy ich żeby przyjeżdżali, przyjeżdżają z Półwyspu Helskiego już jadąc do nas stają w tych MK, KFC i przywożą całe torby. Wysiadając z samochodów ładuje całą torbę do śmietniczka miejskiego, zajmuje od razu połowę. T o są główne te skutki, że może czasami wyglądać , że ze śmietniczki się przelewa. Zachęcam dzwonić do mnie, wysyłać sms-a. Wystarczy, będziemy reagować. To jest miesiące listopad - styczeń - luty. W marcu już jest dwa razy a niekiedy trzy razy. Od teraz będziemy jeździć praktycznie codziennie, może z jednym dniem przerwy ale już od 8, od Bożego Ciała to już codziennie do połow y września. Codziennie. Oprócz śmietniczek miejskich, które mamy na terenie miasta w okresach od maja do czerwca oraz we wrześniu mamy jeszcze wtedy plażę. Czyli wejście 66 stoją śmietniki, wejście Cypel Helski, nazywamy to wejście Cypel Kopiec Kaszubów. Tam stoi 26 pojemników białych na tak zwane śmietniczki miejskie gdzie tam są wrzucane śmieci. Je też obsługujemy bo przez 2 miesiące, to jest miesiąc lipiec i sierpień obsługuje to dzierżawca plaży i on ma w obowiązku te odpady stamtąd zabiera zgodnie z umową zawartą z gminą miejską Hel. Dodatkowo przed Bożym Ciałem stawiamy zgodnie z umową gminą miejską Hel na wejściu 64 czyli od zeszłego roku taką mamy umowę z gminą, na 64 wejście czyli mówimy o wejściu za garażami oraz na wejściu przy boisku piłkarskim. Śmietniczki miejskie na plaży czyli po 5 tak zwanych białych koszy oraz po 5 na szkło. Chociaż tam staramy się to szkło segregować żeby było. I muszę powiedzieć jeżeli mamy oznakowane śmietniki to w miarę turyści reagują na to. Zdarzają się przypadki rzeczywiście nie będzie więc dodatkowo. Praktycznie od Bożego Ciała do 15 września codziennie obsługujemy śmietniczki miejskie. Tak mogę się częściowo zgodzić z panem radny Antkowskim, przewodniczącym rady. Nie wiem dlaczego ale od trzech lat 27 lipca to jest kulminacja śmieci w Helu. Nie wiem dlaczego zbieramy dziennie 21 pojemników 1100. To jest po prostu olbrzymia ilość. No mamy tyle tych śmietników i to jest głównie w takim dniu kiedy jest gorąco. Kiedy tych butelek, kiedy tych butelek plastikowych i szklanych jest bardzo dużo tak, bardzo, bardzo dużo. Ja tu naprawdę już kilka razy, kilkanaście razy do wszystkich przedsiębiorców i proszę i mówię tych odpadów w śmietniczkach miejskich byłoby o wiele mniej gdyby wszyscy przedsiębiorcy, którzy mają jedzenie na wynos ustawiali zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy pojemniki na odpady przed swoimi sklepami, punktami handlowymi, punktami gastronomicznymi. Każdy. Każdy ma taki obowiązek. Każdy. Ja naprawdę proszę do wszystkich tu apeluję żebyśmy to wymusili na nich. W tedy ja tych śmieci zebranych z miasta będę miał mniej. Kwota, którą mam na zagospodarowanie na tak zwane oczyszczanie miasta letnie i zimowe wystarcza tylko na połowę. Ilość odpadów 200 ton, policzcie państwo to trzeba zebrać czyli śmieciarka trzech ludzi codziennie. Następnie transport tego aż 125 km bo to trzeba zapłacić. Mycie śmieciarki itd. T o wszystko. Worki bo część większość śmietników ma tak zwane worki foliowe tak. Te worki to też trochę kosztują. Jeśli chodzi o śmieci na Bulwarze Nadmorskim to tam to jest w szczególności w godzinach porannych, to jest po prostu no ciekawa sytuacja bo zbieramy dodatkowo dwa, trzy, cztery worki 120l luzem leżących odpadów na terenie Bulwaru Nadmorskiego. P ozostają po prostu po tej nocy. Dlatego codziennie rano ekipa trzech ludzi od godziny 5:00 żeby tak do 8:00, 9:00 ten bulwar był posprzątany. Śmietniczki miejskie myślę, że mam zakończone. Jeśli chodzi o straty wody. Ja wiem, że ta cyfra odnośnie straty wody może przerażać. Dlatego bardzo mocno wprowadziliśmy od trzech lat mamy już ponad 200 w tym roku już następne zakupiliśmy liczniki. I je wymieniamy sukcesywnie. Liczniki tak zwane zdalne, one od razu powodują nam taką dużą wiedzę na temat tego, co się dzieje na tej nieruchomości oraz od razu hydraulik sprawdza przyłącza wszystkie i odejścia. No zdarzały nam się przypadki , że wchodzimy do nieruchomości do piwnicy, czy do budynku a tu okazuje się, że licznik na przykład jest zdjęty tak. B o wyszliśmy nagle i chcemy zobaczyć. Albo, że są obejścia przed licznikiem. No nie jesteśmy w stanie tego pilnować. Więc te liczniki nie jestem w stanie tego upilnować musielibyśmy do każdych wchodzić. Więc założenia są takie i to wprowadzamy od tego roku, że przynajmniej raz na kwartał będziemy na każdej nieruchomości. Mimo tego, że mamy tak zwane zdalne odczyty. Byli pomysłowi nasi nasi przedsiębiorcy i mieszkańcy i liczniki odwracali. Niestety ten licznik nadaje zdalnie i pokazuje, że jest przepływ w niewłaściwą stronę. To jest kradzież. Tak samo jak mieszkańcy uważają, że on może podejść do hydrantu, mieszkaniec uważa, że może podejść do hydrantu bo on robi jakąś inwestycję i odkręcić hydrant i sobie wziąć wodę. To naprawdę to już jest karygodne. Tak samo firmy, które wykonują [niezrozumiałe] oni już wiedzą muszą przyjść do nas po odpowiedni stojak, który jest z licznikiem i pobiera wodę z tego stojaka lub ma swój, którym my sprawdzamy. Jest zalegalizowany, ok, dobrze dziękuję. Możemy wtedy wodę pobierać. Ta woda nie kosztuje wtedy dużo bo ona kosztuje 3,50 za metr sześcienny. M etr sześcienny wody to jest olbrzymia ilość. Ścieki kosztują więcej bo kosztują łącznie teraz około 14,40 więc tam powiedzmy te jedenaście z groszami. W ięc tutaj warto i teraz przejdę płynnie może do tych liczników ogrodowych. To, że ktoś podaje raz w roku to jest już jego sprawa. On powinien podawać nam co miesiąc. Ja rozumiem, że ktoś ma na liczniku zużycie pół metra no to tam nie będzie podawał bo nie będziemy mu tam odliczać ale jeżeli na przykład dzisiejszy przypadek mieszkaniec Helu zaczął podlewać sobie trawnik i nagle z 200 zł miesięcznie, wyszło mu na 500 zł jak dostanie fakturę a ja mówię licznik ogrodowy. A to trzeba podawać. Trzeba podawać. To tylko o to chodzi. Podawanie stanu liczników. To jest w waszej sugestii jak podajecie. Zużywacie dużo wody do podlewania bo tak wam naliczamy cały czas za tak zwaną wodę ze ściekami. A tak jak podajecie to wtedy odejmujemy to od tego. W najbliższych dniach będziemy mieli testy następnego systemu tak zwanego też zdalnego odczytu, że nie będzie trzeba jeździć już samochodem, tylko będzie przesyłane do naszej bazy. Zobaczymy jak to wyjdzie. Ale mam nadzieję, że w ciągu następnych dwóch lat wszystkie liczniki w Helu będą wymienione. I będziemy mieli opomiarowanie tak zwane zdalnie. Oczywiście te liczniki kosztują o wiele więcej ale też nam pomniejsza koszty pracy pracowników tak zwanego spisywania. Na niektórych nieruchomościach świadomie nie będziemy montować liczników tak zwanych elektronicznych zdalnego przesyłu dlatego, że tam mamy obsługę, która bardzo chętnie nam podaje. A to są duże liczniki więc one też kosztują nie 450 zł, tylko kosztuje 3000 zł, więc tutaj uważamy, że nawet jak byśmy sami płacili to będzie to mniejsze rozłożenie kosztów niż to jest tam potrzeba. I tutaj był temat jeszcze tych sprawozdań. Szanowni państwo naprawdę no ja przesyłam wszystkie sprawozdania. No można spojrzeć na KRS. Jest tam taki specjalny panel do odczytu i każdą firmę wpisuję EKOHEL powiedzmy REGON, NIP tam panu wyskoczy. Ma pan wszystkie informacje o każdej firmie w Polsce. Może pan wszystko sobie ściągnąć te informacje, które są niezbędne i potrzebne. W zeszłym roku nie było jeszcze rady nadzorczej nie miałem gotowego. Ja wszystko przygotowałem już później więc przepraszam, poprawię się. Jeśli będzie pan sobie życzył, to jeśli tylko opracuję, opublikuję to będę wysyłał panom na maila. Dziękuję serdecznie. Jeśli są jakieś pytania to zachęcam.

Przewodniczący rady: Dziękuję, proszę pan radny Łazur.

Radny Łazur: Szybko i krótko. J a nie potrzebuję panie Marku takich informacji bezpośrednio bo ja nie jestem zainteresowany. Ale po prostu chodzi o to żeby ludziom przekazać. Tu nie o mnie chodzi. Ja tyle wody pobieram ile mi potrzeba i to wszystko. Jeszcze chciałem na jedną rzecz zwrócić tutaj pan wiceburmistrz przekazał nam te tabele QR. I na tych tabelach nie ma w ogóle metali. Tam ktoś chyba może się pomylił. Nie ma do jakiego worka wrzucamy metalowe rzeczy. To ja o tym wiem ale jeżeli ktoś na tej tabeli będzie bazował no to nie będzie wiedział. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję, pani radna Budzisz proszę. Nie, proszę pan burmistrz.

Burmistrz Helu: Panie przewodniczący, szanowna rado wysłuchaliśmy sprawozdań kilku, które przedstawił nam prezes spółki EKOHEL. Wszyscy są pod wrażeniem. Słyszę, widzę. Pytań było niewiele.

Przewodniczący rady: Jeszcze nie wszystkie padły.

Burmistrz Helu: Jeszcze nie wszystkie padły. Odpowiedzi, które zostały udzielone zostały skwitowane ok, wszystko jasne. Proszę państwa pan radny Łazur przed chwilą powiedział, że dla niego to nie są ważne te bilans spółki ponieważ on nie dużo wody zużywa. Właśnie dla pana bardzo jest to ważne ponieważ pan jest radnym i bierze pana udział w procesie uchwalenia budżetu gminy a wszystkie te czynności, wszystkie te zadania, wszystkie te działania, które spółka wykonuje, i które podziwiamy lub też na przykład krytykujemy, są finansowane z budżetu miasta. Miasto budżetu podpisuję umowę ze spółką na wykonywanie wszystkich zadań także płaci za to podatnik. Dlatego też szanowni państwo jaka jest moja rola? Ja muszę do sprawy podejść w sposób pragmatyczny i zapewne udzielę państwu informacji może już na czerwcowej sesji odnośnie spraw związanych z finansami naszej spółki. Nikt tutaj nic nie ukrywa. Ani pan prezes ani my. Bilans spółki został złożony do rady nadzorczej. w przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie rady nadzorczej i to podejrzewam, że nie tylko z udziałem pana prezesa ale innych współpracowników naszej spółki. I tam po zapoznaniu się nie tylko z tymi dokumentami, które zostały przekazane ale również z innymi, o które rada nadzorcza mam nadzieję, że już poprosiła będzie z tego posiedzenia sporządzony protokół. Rada nadzorcza również na skutek powziętej wiedzy i sprawdzeniu zakresu działania spółki, celowości dokonywania zakupów, celowości dokonywania niektórych zadanie, podejmie uchwałę w sprawie rekomendowania lub też nie zatwierdzenia sprawozdania finansowego. I dalej udzielenia, czy też nieudzielenia absolutorium przez walne zgromadzenie czyli przez moją osobę. Być może ja tylko mówię teoretycznie, co może się zadziać. Być może jeżeli rada nadzorcza stwierdzi, że działania spółki nie były do końca właściwe, na przykład na każe wprowadzić plan naprawczy i wskaże termin wtedy ten plan naprawczy ma być przygotowany na piśmie. Może również wprowadzić ograniczenia, co do zakupów. Załóżmy, że bez zgody rady nadzorczej nie będzie można dokonywać zakupów powyżej takiej i takiej kwoty. Dzisiaj jest to dosyć wysoka kwota. Także takie ma uprawnienia rada nadzorcza. Potem ja otrzymam te dokumenty i jako walne zgromadzenie będę zatwierdzał sprawozdanie z działalności i sprawozdanie finansowe spółki. P odejmę decyzję, co do udzielenia lub też nie absolutorium. Z tym, że od razu chce powiedzieć tak jak z burmistrzem nie, burmistrz, wójt, prezydent nie otrzyma absolutorium to nie znaczy, że t jest zwolniony z pracy. Można otrzymać lub też nie. Ale są tego potem jakieś konsekwencje ponieważ potem odpowiedzialność przechodzi już na daną osobę jakby ewentualnie nie uzyskała tego absolutorium. Potem muszę też przygotować uchwałę pokazującą jak ewentualnie pokryć stratę spółki. I o tym państwo wszystko będziecie widzieli. Także spokojnie. Myślę, że to jest jeszcze około miesiąca. Musi być wszystko transparentne. To jest tak jeżeli kogoś stać na malucha nie może jeździć maybachem. Najpierw jeździ maluchem potem dużym fiatem, polonezem, fordem i tak dalej, i tak dalej. I na końcu przesiada się na helikopter. I tak samo w każdej spółce. S półka odpowiada za to, gospodaruje tym co ma i w ramach tego co posiada. Ja się cieszę, że spółka prężnie działa, że mamy czysto ale pewnie jeszcze będę odpowiadał bo było sporo pytań odnośnie śmietników. To tyle tylko żeby państwa poinformować, że myślę miesiąc i na kolejnej sesji otrzymacie państwo to wiedzę na temat finansów spółki. I będziemy się wtedy zastanawiać co dalej albo gratulowali, albo się martwili, że trzeba na przykład znowu dokapitalizować spółkę a skąd pokryć straty. Oczywiście to spółka musi zrobić. Nie my, nie podatnik. Tyle chciałem takiego wyjaśnienia, dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Przechodzę w takim razie, wracam do pytań. Panie prezesie pytanie ode mnie. Niech mi pan powie bo ja akurat nie pamiętam jaki wskaźnik osiągnięcia segregacji śmieci obecnie obowiązujący. A pytam dlatego że tak sobie tutaj szybko policzyłem to według tabeli, którą pan załączył to wskaźnik można określić na poziomie 41% segregowanych. I chciałem się dowiedzieć czy to już jest dobrze czy jeszcze praca przed nami. Ja bym prosił krótkiej odpowiedzi żeby nie omawiać za bardzo a żeby po prostu udzielić informacji.

Prezes Spółki EKOHEL: Szanowni państwo ja nie mam wszystkich informacji dotyczących odpadów zbieranych w Helu. Ja mam tylko te, które ja zbieram, Są jeszcze inne firmy więc tutaj mogę tylko państwu powiedzieć, że zbieranych nie selektywnie jest 58%, bioodpady 10, metale, tworzywa sztuczne 9%, szkło 9, odpady papier i tektura 6% więc 58% jest zbieranych nie selektywnie.

Przewodniczący rady: Ja rozumiem. Chodziło mi o wskaźnik jaki w tej chwili obowiązuje, który my powinniśmy w takiej chwili utrzymywać.

Prezes Spółki EKOHEL: To pytanie do gminy. Nie do mnie.

Przewodniczący rady: Dobrze, ok.

Prezes Spółki EKOHEL: Ja nie odpowiadam za te wskaźniki i za utrzymanie. Ja jestem firmą, która zbiera. Odbiera na zlecenie, na zlecenie gminy odbiera te odpady.

Przewodniczący rady: Moje pytanie wynikało po prostu z takiego przeświadczenia, że skoro spółka zajmuje się, to też ma tą informację na bieżąco

Prezes Spółki EKOHEL: Ja nie mam informacji. Ja mogę powiedzieć ile my zbieramy i w jakim procencie ale potem trzeba zabrać wszystko to do kupy, bo jeszcze są inne firmy, które wysyłają sprawozdania do gminy, które to składają.

Przewodniczący rady: Mam pytanie, które wynika z dużego zakresu działań, które podejmuje pan jako prezes w zakresie regulaminu organizacyjnego do stosowania tych wszystkich zasad panujących, do obowiązujących przepisów. I tak mi się takie pytanie w tym momencie zrodziło no bo mamy powołaną spółkę w 2019 roku a teraz dopiero jest tworzony regulamin organizacyjny. I teraz nie wiem z czego to wynika. Dlaczego tak późno rzeczy, które wnikają bezpośrednio albo z Kodeksu pracy albo z przepisów BHP i tych innych rzeczy. Czy to jest coś, co się zmieniało i teraz to jest realizowane, czy to po prostu z jakiś innych powodów.

Prezes Spółki EKOHEL: Spółka została powołana w listopadzie 2019 roku. Funkcjonuje na naszym rynku i została przekształcona 1 kwietnia 2020 roku. Bazujemy przez te wszystkie lata do poprzedniego roku, wcześniej też zmienialiśmy na aktach prawnych wydawanych przez ZZOM. Bo takie było prawo. To było przekształcenie więc można było bazować na tych wszystkich dokumentach. My je dzisiaj po kolei dostosowujemy do obowiązujących przepisów prawa. Tam były głównie prawa też samorządowe więc mogą być inne tak. One muszą przejść na pole obecnie obowiązujących bo taki został zawarty układ z pracownikami, że nie im nic zabrane z tych wszystkich przywilejów tak zwanych samorządowych. A my dostosowujemy do obecnych praw. Na przykład zmienił się Kodeks pracy i można nazwijmy to legalnie badać pracownika na alkohol. T o trzeba było stworzyć odpowiednie regulaminy. Co za tym idzie nasze zapisy w regulaminie pracy nie był dostosowane do tego więc trzeba było [niezrozumiałe] pracy, który umożliwia wprowadzenie takiego regulaminu. Następnie tego regulaminu. Regulamin wynagradzania. No do tego były jeszcze zaszłości, były różnego rodzaju zmiany. Ale trzeba było to usankcjonować. I na przykład dokonaliśmy dziesięć zmian w regulaminu wynagradzania bo niektórzy pracownicy są tak zwani nowi i starzy. Starzy mają wszystkie przywileje tak zwane samorządowe i im zostają. Ale nowi już nie mają więc to takie były wielkie zawirowania, że było 10 zmian do regulaminu. Trzeba było to zebrać w jedną całość i stworzyć jeden wewnętrzny regulamin. Następnie trzeba go uzgodnić z przedstawicielem załogi, który musi to uzgodnić innymi pracownikami. Potem to wisi 14 dni i ta procedura po prostu trwa cały czas.

Przewodniczący rady: Dobrze rozumiem. Chodziło mi tylko.

Prezes Spółki EKOHEL: O dostosowanie do nowych przepisów zmian do nowej struktury
z zakresu obowiązków, zadań, które spółka realizuje.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Kolejne pytanie, zadaje to pytanie przy okazji każdego sprawozdania. Chodzi o bezpieczeństwo w zasilanie w wodę. Ponieważ buduje się coraz więcej obiektów, coraz więcej obiektów jest przyłączanych i teraz podczas długiego majowego weekendu na przykład zauważyłem spadki ciśnienia wody. I nie wiem z czego to wynika ale rodzi się pytanie, czy w związku z podłączeniem kolejnych obiektów a zasilaniem takie jakie mamy, czy jest bezpieczne zaopatrzenie w wodę w mieście. Tak lub nie

Prezes Spółki EKOHEL: Tak nie pytanie tak lub nie. To nie o to chodzi. Szanowni państwo tak jak przedstawiłem w tym sprawozdaniu za rok poprzedni w planach na obecny rok planujemy duże przedsięwzięcie związane z dostawą wody, wymianą całego systemu zasilania tak aby ten system był bardzo bezpieczny. Mieliśmy ostatnio i to może było w tym czasie mieliśmy bardzo poważną awarię tak zwanego falownika. Po prostu po 20 latach on po prostu umarł i trzeba było ręcznie regulować wodą. Może ktoś zauważył, może nie na Bulwarze Nadmorskim był hydrant, którym w momencie kiedy spadało zapotrzebowanie na wodę a pompa podawała dużo wody trzeba było regulować to ciśnienie tak aby nie rozwaliła nam naszych zaworów i naszych wężyków w naszych mieszkaniach. Jesteśmy przygotowani na tą inwestycję. Na dzisiaj wody mamy wystarczająco ale nowe inwestycje, które się budują w Helu powodują, że trzeba budować tak jak wspomniałem zbiornik, w który będziemy zbierać wodę głównie w godzinach nocnych aby móc go rozdzielać w okresach dziennych. Tutaj wspólnie z gminą przygotowane są różnego rodzaju projekty jak to rozwiązać. Część przedsiębiorców robi to na własną rękę lub z naszym porozumieniem. Na przykład inwestycja budowy Aparthotel, apartamentowca za ul Dworcową na dawnych terenach wojskowych będziemy robić to tak, że przyłącze wodne do tej nieruchomości będzie robione wspólne czyli część inwestycji robimy my a część inwestycji będzie robił wykonawca. I kosztami po prostu się podzielimy tak aby jego zasilanie były z naszym zasilaniem z większą mocą, z wyjściami na różne drogi tak aby można było w przyszłości zasilić inne nieruchomości.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Kolejne pytanie to jest pytanie już od mieszkańców. Czy spółka może świadczyć usługi lub świadczy usługi w koszeniu terenów zielonych wspólnot. Czy mogą wspólnoty zlecać s półce takie koszenie.

Prezes Spółki EKOHEL: Oczywiście, zawsze. Biorę jest otwarte, trzeba podejść, podać ilości, wymiary. My i tak jedziemy w teren i patrzymy co tam jest. Bo ktoś mówi, że trzeba przejechać kosiarką i skosić a tam pagórki, doły i tak dalej. Dlatego zawsze trzeba zrobić wizję lokalną, zrobić zdjęcia, podejść. Wymierzymy i ustalimy cenę.

Przewodniczący rady: Właśnie pytanie wynika z tego, że pracownicy spółki kosili tereny a mieszkańcy obserwowali mając w tyle głowy, że będą kosili swoje więc zaczęli się zastanawiać czy nie mogliby tego zlecić spółce. Stąd to pytanie. Ale już znamy odpowiedź. I ostatnie moje pytanie jeszcze. Czy jest rozważany albo jeżeli jest, to na jakim etapie powołanie struktury, która zajmowałaby się administrowaniem budynków w Helu budynków, mieszkalnych, które dzisiaj są w różnych wspólnotach?

Prezes Spółki EKOHEL: Planujemy, przygotowujemy się do tego ale dopiero wtedy kiedy mieszkania komunalne, które będą nazwane na stalowych dopiero będą oddane. Wtedy najprawdopodobniej w związku z ilością mieszkań trzeba będzie zrobić nową strukturę organizacyjną i stworzyć pracownika czy dział, który będzie zajmował się też tymi mieszkaniami. Bo tam już będzie ponad 30 kilka mieszkań więc to już nam tworzy duży zasób plus te nasze, które trzeba będzie obsługiwać. Dzisiaj jest to działanie podzielone pomiędzy kilku pracowników. Dlatego też w tych zmianach organizacyjnych staramy się to uściślić. Ale powinna być jedna osoba, która tylko i wyłącznie będzie tym się zajmowała.

Przewodniczący rady: Ok, dziękuję.

Prezes Spółki EKOHEL: Dziękuję.

Przewodniczący rady: Myślę, że to jest też duże zainteresowanie wśród mieszkańców wspólnot więc stąd to pytanie. Mam jeszcze pytanie. Męczy mnie to od momentu kiedy przeczytałem sprawozdanie. Chciałbym żeby pan mi powiedział co to znaczy na stronie czwartej, punkt trzeci przed tematem remizy, punkt trzeci. Mamy takie zdanie 'w celu umożliwienia wydłużenia okresu otwarcie obiektów sportowych (klub fitness i siłowni) i mamy podpunkt a 'przeszkolono pracowników usług czystościowych w zakresie dotyczącym obsługi kasy fiskalnej i terminala płatniczego: bo usługi czystościowe to mi się kojarzyło z otrzymanie powierzchni a usługi dotyczące czystościowych w kasie fiskalnej i terminalu płatniczego nie wiem o co chodzi.

Prezes Spółki EKOHEL: To jest formuła 'przeszkolono pracowników usług czystościowych' to jest pierwsze sformułowanie. Czyli to jest nazwa. To jest pracownik usług czystościowych. Tak jest w strukturze u nas nazwane. 'W zakresie dotyczącym obsługi kasy fiskalnej i terminala płatniczego'. Panie, które utrzymują porządek na terenie Hali Sportowo - Widowiskowej pełnią też funkcję osoby, która sprzedaje bilety i wejściówki na Halę Sportowo - Widowiskową.

Przewodniczący rady: Rozumiem.

Prezes Spółki EKOHEL: Tam nie ma takiego ruchu, że tam co 5 minut jest tam klient. Ona jest na terenie, jest specjalny dzwonek przy okienku, jest kilka dzwonków na terenie hali, on ma przy sobie też taki odbiornik i w razie czego można zadzwonić. Można skorzystać, kupić bilet czy kupić karnet.

Przewodniczący rady: Rozumiem, dziękuję. To były moje wszystkie pytania. Czy ktoś
z państwa chciałby jeszcze zadać pytania dotyczące sprawozdania? Jeżeli nie dziękuję panie prezesie.

Prezes Spółki EKOHEL: Dziękuję bardzo.

Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.

Przewodniczący rady: Dziękuję za przedstawione sprawozdania. Proszę państwa kolejnym punktem jest podpunkt d Sprawozdanie delegata miasta Helu z działalności w Związku Miast i Gmin Morskich w 2022 roku. Delegatem jest moja osoba. Otrzymali państwo sprawozdanie. Nie będę czytał całego sprawozdania a zakres działalności Związku Miast i Gmin Morskich jest bardzo rozległy obejmuje działalność w gminach nadmorskich na terenie całego kraju w kontekście pewnych działań na terenie Europy i basenu Morza Bałtyckiego. Oprócz tego jeszcze jest zaangażowany w prace legislacyjne w naszym parlamencie. Konsultuje i pracuje, współuczestniczy przy tworzeniu prawa. Z informacji , które bezpośrednio dotyczą naszego miasta, w które w jakiś sposób byłem zaangażowany pierwszą taką rzeczą, którą macie państwo w sprawozdaniu są wykazy patronatu jakimi objął Związek Miast i Gmin Morskich, gminy członkowskie w 2022 roku i z tych najważniejszych związek był patronem Święta Miasta Helu. Oprócz tego współtworzył , organizował po podpisaniu listu intencyjnego z burmistrzem Helu wystawę bursztynu , która odbyła się w naszym mieście w Muzeum Rybołówstwa. Mój udział w pracach związku to były głównie apele, które przygotowywaliśmy tu na naszych sesjach. Apel pierwszy, który za proponowałem, który został przyjęty i skierowany później do władzy dotyczył wysokości opłat za parkowanie w mniejszych miejscowościach nadmorskich. To skutkowało tym, że ten projekt, ten apel został skierowany do Ministerstwa Infrastruktury a Ministerstwo Infrastruktury skierowało go do Komisji Infrastruktury, która zajmowała się. Związek uczestniczył w tych pracach natomiast na dzień dzisiejszy jak wszyscy państwo wiecie nie ma efektów i prawo się nie zmieniło. Kolejnym elementem, w który byłem zaangażowany to dotyczyło apelu też naszej rady dotyczącego zmiany przepisów dotyczących dofinansowania dla wspólnot mieszkaniowych. W systemie fotowoltaicznym chodziło o mniejsze wspólnoty mieszkaniowe, które są mniejsze niż 7 lokali mieszkalnych. To też państwo wiecie, czy to na skutek naszego apelu czy to na skutek refleksji dotyczącej kosztów energii w kraju, takie poprawki zostały wniesione, znaczy wniesione uwzględnione. I to prawo zostało wprowadzone bodajże w lutym tego roku. W punkcie 6 są opisane pozostałe działania Związku Miast ale tak jak powiedziałem może one nie bezpośrednio dotyczą naszego miasta. Są oczywiście związane z naszym regionem ale tutaj można się w każdej chwili z tym zapoznać. W ostatnim elemencie zacytowałem apel, który został skierowany do Ministerstwa Klimatu i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Tutaj nie zawarłem w tym sprawozdaniu jednego elementu, który nie zauważyłem, pominąłem przepraszam. To jest możliwość udziału naszych mieszkańców w rejsie żaglowcem generał Zaruski, który odbywał się w maju w zeszłym roku. Taka informacja jeszcze dodatkowa taki rejs kolejny, gdzie nasi mieszkańcy mogą uczestniczyć odbędzie się 16 czerwca tego roku. Nie zawierałem też elementów, które dotyczą roku 2023 i już rozpoczętych działalności ale już mogę państwu przekazać , że w Helu odbędzie się kolejna wystawa bursztynu podczas, której będzie twórczyni tej wystawy, która obchodzi w tym roku swój jubileusz. Dodatkowo tematem, którym chcę się zajmować w tym roku to jest przede wszystkim możliwość dyskusja na forum związku i gmin nadmorskich dotyczących przepisów w sprawie utrzymania porządku w mieście, czy w gminach, próby do stosowania tych przepisów do faktycznych bieżących potrzeb i zastosowania doświadczeń, o których mówimy, wnioski które wyciągamy z tej działalności. To zresztą dzisiaj mogliśmy usłyszeć podczas sprawozdania naszej spółki. Bo jak wszyscy wiemy większość jeżeli nie wszystkie gminy podobne do nas, nadmorskie, turystyczne borykają się właśnie z systemem, który określa prawo, brak możliwości elastyczności w uchwalaniu tego typu planów. Powoduje to, że cały czas nie możemy doprowadzić do sytuacji kiedy ta gospodarka odpadami będzie przynajmniej znaczy nie przynajmniej tylko tak jak mówi przepis bilansowa się z kosztami. Jeżeli macie państwo pytania proszę bardzo. Jeżeli nie, przechodzimy do podpunktu e Informacja o obszarach gminy dla których opracowany jest i obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania oraz stan zaangażowania w procesie uaktualnienia strategii rozwoju miasta Hel. Proszę panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Panie przewodniczący, szanowna rado co roku przedstawiamy razem z panem Pałkowskim informacje o obszarach miasta, dla których opracowany jest i obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jak też obszarach, na których wszczęto postępowanie w sprawie opracowania tego planu. Odnoś nie tych obowiązujących macie państwo tabele. Wymienione są punkt pierwszy to są działki przy cmentarzu 7 i 4 h, następna 1,6 h to jest Leśna, Sosnowa. Potem Uniwersytet Gdański czyli Błękitna Wioska. Punkt czwarty to dotyczy terenu przed szpitalem a więc parking, który jest po prawej stronie. Następnie apartamencik nie duży i tam jeszcze działka przed hotelem. Punkt piąty to jest przy ulicy Dworcowej, tam gdzie ma powstać docelowo cpn. I punkt szósty jak się idzie na latarnie kiedyś taki ośrodek Helska Bryza. To są te plany obowiązujące. Proszę państwa te, które są w przygotowywaniu a więc pierwszy to dotyczy terenu w okolicy latarni morskiej, drugi to są tereny specjalne, położone przy ulicy Przybyszewskiego, Dworcowej. Trzeci to jest zmiana planu przy Leśnej, Sosnowej, Bałtyckiej. To jest na etapie, bo to miała być zmiana poprzedniego planu zagospodarowania. Tu otrzymaliśmy negatywne stanowisko konserwatora zabytków i poszło zażalenie na to stanowisko konserwatora do Ministerstwa Kultury. Czwarty znowu to jest dawny port wojenny a więc tereny specjalne. Piąty obszar pagrus i okolice czyli piekarnia. J a nie będę mówił nazwiska. Wiecie państwo kto jest tam właścicielem. No i punkt szósty czyli to, co dzisiaj już mówiłem. Została podpisana umowa na przygotowanie i wykonanie planu zagospodarowania na terenie portu i tych części okolicznych. Podejmowaliście państwo odpowiednio uchwałę. Mówię, że część z tych uchwał nie jest realizowana ponieważ informowałem państwa już poprzednio, że nasz rząd od kilku już lat, przynajmniej od trzech deklarował, że zostaną zmienione ustawowo plany związane z planowaniem przestrzennym. I plany te będą przede wszystkim obejmowały studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. No i tak się złożyło, tak się stało, że w ostatnim czasie sejm przyjął ustawę, która jest nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. I ona naprawdę zmienia w sposób zasadniczy to, co do tej pory obowiązywało, to co gminy robiły. My nie chcieliśmy wydawać pieniędzy na nowe studium. Ponieważ nie mogliśmy robić chociaż był plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów zamkniętych czyli całego portu wojennego i tam innych terenów. I okazało się, że mieliśmy rację. Wydawanie środków publicznych jest rzeczą świętą i dobrze, że się wstrzymaliśmy ponieważ ta ustawa, która została przyjęta przez Sejm ona w tej chwili poszła do Senatu. potem wiadomo prawdopodobnie Senat ją przyjmie ponieważ ona nie miała przeciwników w Sejmie. Pan Prezydent wiadomo ostatnio szybko podpisuje także pewnie też można się liczyć z szybkim podpisem pana prezydenta. Czyli za miesiąc ona gdzieś może już być zatwierdzona publikacja w Dzienniku Ustaw i wejść w życie. Co ona nakazuje? Ona nakazuje wszystkim gminą wykonanie planów ogólnych . Czas do realizacji obejmujący całą gminę i czas realizacji wykonania takiego planu ogólnego to będzie do końca roku 2025. Ten plan ogólny ma zastąpić właśnie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy i jego ustalenia będą podstawą do uchwalenia planów miejscowych oraz wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Czy coś to nam ułatwi? Zobaczymy w praniu. No dzisiaj czekamy na tą ustawę. W każdym razie fakt, że już podpisaliśmy umowę na sporządzenie planu zagospodarowania nijak się nie będzie kłócił z tym nowym obowiązkiem jakie płyną na gminę. Ponieważ jeden i drugi akt będzie robiony równolegle i na pewno nie będzie się wykluczał. Także takie państwu chciałem informacje przekazać. Jeżeli są pytania to proszę.

Przewodniczący rady: Proszę bardzo czy są pytania do sprawozdania burmistrza? Nie ma.

Informacja stanowi załącznik do protokołu.

Odpowiedzi na pytania i informacje w sprawach bieżących.

Przewodniczący rady: W takim razie proszę państwa przechodzimy do punktu 12 Odpowiedzi na pytania i informacje w sprawach bieżących. Proszę panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Pytania bieżący wymagają bieżącej odpowiedzi ale jeżeli są pytania problemowe dotyczące większego zakresu mojej działalności czy urzędu pewnie wymagają też zastanowienia, myślenia, dyskutowania. Mam taki zwyczaj, że ja dyskutuję z moimi współpracownikami, decyzję rozpatruję, każdą sprawę na [niezrozumiałe] Ale ile na bieżąco tyle na bieżąco. Pani radna Budzisz. Czy można będzie parkować na ulicy na ulicy Maszopów? Na ulicy Maszopów można parkować proszę państwa. Szanowni radni ja miałbym do państwa taki apel nic nie bierze się z próżni. Jeżeli coś robimy w tym mieście, to robimy to z perspektywą dalekowzroczną. Słucham państwa uwag, porad i tak dalej i została wykonana ul Maszopów, która jest ulicą dwukierunkową. Przy okazji jest deptak. Usłyszałem od pani radnej tak już poza mikrofonem, że tam ludzie nie spacerują. Ludzie spacerują, sam tam nieraz spaceruję. Są różnego rodzaju eventy robione na terenie portu, gdzie bardzo dużo ludzi wtedy zbiera się na tej ulicy. Proszę państwa zrobiliśmy specjalny parking, zatoczkę dla samochodów mieszkańców ulicy Wiejskiej tam, gdzie wyłączamy na sezon letni możliwość parkowania. To jest jedyny przypadek w mieście gdzie ukłoniliśmy się w stosunku do tych mieszkańców. Jest tam ta zatoczka, która nie jest przecież objęta oznakowaniem, że są to parkingi płatne. Jest ona bezpłatna. Jest tabliczka od którego adresu do którego ulicy Wiejskiej bo na ulicy Maszopów nikt nie mieszka. Nikt nie jest zameldowany przy ulicy Maszopów, na tym odcinku. Proszę państwa robienie wyłomów prawie ogólnego funkcjonowania miasta spowoduje, że cały system zarządzania miasta i wizji nie może się zawalić. No nikt z nas nie jedzie przecież to Gdyni i nie żąda, że tam ma stanąć albo w tym miejscu. Pięć miejsc jest do zaparkowania tylko dla mieszkańców ulicy Wiejskiej. Przy ulicy Wiejskiej przeważnie są właściciele nieruchomości prywatnej. Każda taka nieruchomość powinna być wyposażona w wjazd i miejsce parkowania swojego samochodu. Każdy obywatel, każdy mieszkaniec przy ulicy Wiejskiej ma prawo wjechać nawet jak jest w sezonie na ulicę Wiejską na czas wypakunku, rozładunku i potem samochód albo wjeżdża na własną nieruchomość albo gdzieś odstawia na parking. Tam jest jeden przypadek, że jest osoba poważnie chora. Ja osobiście staram mu się pomóc żeby jak najbliżej mógł parkować ten swój samochód. Tu gdzie on mieszka jest faktycznie trochę daleko do tej zatoczki parkingowej. Ale to jest jedyny przypadek. Mam nadzieję, że mi się to uda rozwiązać żeby tej schorowanej sobie pomóc bo dla niej to jest duża uciążliwość do tej zatoczki codziennie iść i ten samochód tam zaparkować i potem powrót do domu. Także ja nie przewiduję proszę państwa. Wręcz proszę ci, którzy tam mieszkają i spacerują, i chodzą zgłaszać Straży Miejskiej jeżeli są samochody nie naszych mieszkańców. Bo to jest łatwe do rozszyfrowania czy tam parkują na tej zatoczce te samochody uprawnione czy też nie. My to robimy. Straż Miejska też to robi samoczynnie ale nieraz jest to niemożliwe do uchwycenia bo przecież żadna służba nie pełni służby przez 8 godzin na jednym odcinku drogi. Także [niezrozumiałe] Wiejska 80 wyrównanie chodnika. Pytam się mojego zastępcy może o co chodzi. Mówi, że nie. Spokojnie pani radna my się przejdziemy po sesji jak będziemy wracali do domu. Zobaczymy co tam jest z tym chodnikiem przy ulicy Wiejskiej 80. Wszystkie chodniki jeżeli potrzeba, wszystkie zawsze naprawiamy. Jeśli będzie taka potrzeba to naprawimy. Proszę państwa teraz mam trudny temat bo łatwo jest zadać pytanie mówiąc panie burmistrzu my w pana wierzymy i to w imieniu mieszkańców ja występuję. Ja wiem, że to dobrze brzmi. Ja swoje zrobię bo ja to pytanie zadam a jeszcze podkreślę, że to w imieniu właśnie tych chorych mieszkańców. Czy ja mógłbym spowodować żeby mieszkańcy Helu poza kolejnością byli przyjmowani do szpitala naszego na rehabilitację? Proszę państwa ja mogę spowodować, żeby mieszkańcy Helu byli bez kolejki przyjmowani w firmie mojej żony, poproszę prywatnie. [niesłyszalne] Prezydent Szczurek robi, że w Gdyni tylko Gdynia nie mogą bez kolejki? To my się w ogóle tam nigdy nie dostaniemy. Burmistrz Rumii wtedy, Pucka i tak dalej. Nie. Proszę państwa ja rozmawiałam ale przecież tutaj był dyrektor dwa miesiące temu czy miesiąc temu? W lutym i odpowiadał na te pytania. Mówił jaki jest problem. Dyrektor z otwartymi rękoma chciałby podwoić ilość przyjmowanych pacjentów, bez oczywiście rozróżniania czy to jest mieszkanie z Helu czy ktoś kto ma skierowanie. Otrzymuje termin kiedy może się stawić na badania i jest to realizowane. Taki mamy system opieki zdrowia. Ten szpital nasz może spokojnie dwukrotną ilość przyjąć pacjentów na właśnie te zabiegi rehabilitacyjne ale Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia za to nie płaci. To jaka firma będzie robiła coś za co nie dostanie wynagrodzenia. Czyli co doprowadzi do bankructwa szpitala. Ja jedyne co mogę zrobić a ja jeszcze 3 dni temu rozmawiałem z komendantem szpitala. Między innymi poruszyłem ten temat. Jeżeli chce się przyśpieszyć, ma się skierowanie do szpitala to wtedy wiadomo łatwiej się o wiele dostać do naszego szpitala na oddział rehabilitacji i wtedy oni mają zabiegi z marszu. No bo są pacjentami szpitala. Jeszcze jest jedna informacja, którą mi przekazał. Jeżeli ktoś jest inwalidą czyli ma stwierdzenie, że jest inwalidą też ten termin jest do minimum skrócony. Też łatwiej ale to w takich dwóch przypadkach. Tu jedynie mogę zadeklarować, że może nawet jutro, w tym tygodniu jeszcze raz poproszę komendanta i wspólnie być może, że będzie trzeba, że zrobię to sam ale może wspólnie wystąpimy do naszego Funduszu Zdrowia o zwiększenie tych limitów. B o to mogę zrobić tak, powołując się na zapytanie pani i prośbę mieszkańców. Na jedno pytanie już odpowiedziałem kalendarz imprez. Pani radna Kosno. Z kamperów są wylewane fekalia. Nie tak źle. [niesłyszalne] ostatnio wskazywał, że one są wylewane albo do lasu albo w studzienkę, deszczówkę naszą. Proszę państwa tam mamy kamery [niezrozumiałe] przy boisku Płażyńskiego. Są dwie kamery. Widzimy cały obszar parkingu i cały [niesłyszalne] Jeśli są takie zgłoszenia my możemy się cofnąć. Zgłaszajcie to do Straży Miejskiej, do mnie. Nie czekajcie miesiąc czasu na sesję. W takich sytuacjach należałoby interweniować od razu. Takiego sprawcę ewentualnie złapać na gorąco jeżeli wylewa to na teren zielony czy też do naszej kanalizy deszczowej. I na pewno takie interwencje Straż Miejska podejmie. Nasz dąb jest zastawiany samochodami. A czym ma być zestawiony jak on stoi po środku i to jest parking samochodowy. Tam są dookoła można powiedzieć wyznaczone miejsca parkingowe tylko są łobuzy, są kierowcy , którzy dzisiaj jeszcze dzisiaj dopóki nie ma tam strefy parkowania, już od pierwszego rusza strefa parkowania. Wiadomo jak coś jest za darmo to on się wciśnie w każde miejsce i to niedozwolone i faktycznie ten dąb tam okrąży. To wkurza, to złości ale jesteśmy też takim narodem, że jeżeli gdzieś coś można nie do końca zrobić tak jak należy a należałoby pojechać na następny parking tam gdzie jest miejsce. Są miejsca przecież na terenach gminnych, gdzie nie pobieramy żadnych opłat. To są parkingi prywatne. Tam opłaty oczywiście są ale na naszych terenach do końca maja przecież opłat nie pobieramy. A są przecież miejsca nigdy nie jest tak, że są zajęte. To się wciska pod ten dąb. Ja już przekazałem te informacje do Straży Miejskiej. Myślę, że będzie bardziej na to zwracać uwagę. Motory na Steyera. Jak jest jakiś przypadek przekazuje się tą informację, że to jest coś, co się odbywa codziennie o każdej porze dnia i nocy i robię to wszyscy. Jak nie wszyscy to przynajmniej co trzeci obywatel. Sprawa dotyczy jednego motoru. Nie ma już tego motoru od dwóch dni. Ten właściciel wie, że jestem po rozmowie i z policją i ze strażą miejską aby szczególnie zwrócić uwagę. Dzisiaj wiem, że już nie ma tego motoru od dwóch dni. Także skończą się pewnie wyścigi i to gazowanie bo to, to robi wrażenie na ulicy Leśnej i Steyera. Także może nie będzie tematu. Ale temu panu też mówiłem żeby oglądał sesję będzie o nim mowa. Pan radny Nowakowski. Proszę państwa tu pan prezes bo tu takie ogólnie będzie trochę, przedstawił nam ile śmieci rocznie wywozi z tych terenów miejskich. Słyszę często od turystów ale też od mieszkańców, że takiego miasta na świecie drugiego nie ma żeby ilość zagęszczenia śmietników na hektar była taka olbrzymia. Przy uchwalaniu budżetu kiedy tą kołdrę trzeba dzielić żeby na wszystko starczyło głowi my się na co nie starczy, z jakiej inwestycji zrezygnować, z jakiego działania, z jakiej działalności i tak dalej. A państwo teraz mówią tak. Tu pan radny wyliczył 500 kg dziennie wychodzi jakby średnio policzyć, że tyle jest wywożonych. Oczywiście to nie tylko z ulic bo to przecież plaże, tereny leśne, to wszystko, co zlecamy naszej spółce. Następne śmietniki ustawiać? To jest 100 m. Tam były śmietniki. I co drugi dzień to były śmietniki z pensjonatów. Co drugi dzień. Ludzie może śmietniki przy wspólnotach po likwidować. Tylko duże śmietniki przy chodnikach postawić. I miasto ma za to płacić. No to budżetu nam zabraknie. No nie można naprawdę tam były dwa śmietniki przy parkingu i na skrzyżowaniu tu przy pensjonacie. Co drugi dzień pełne ful. Ale jak my im ułatwiamy no to przecież to nawet ktoś, kto przyjeżdża do danego pensjonatu to on myśl, że to jest miejsce, gdzie on ma te śmieci wyrzucić jak idzie rano z tą reklamówką. Bo my mu tworzymy. Mi się nie podoba i nie jestem zwolennikiem tych dużych śmietników, które stoją przy ulicy. To stwarza okazję dla tych, którzy wynoszą z domu. Ja nie mówię o mieszkańcach ale tych którzy wynajmują pokoje. My się cieszymy, że dobrze, że na ulicę nie wyrzucił i do lasu nie podrzucił tylko to trafia do tych śmietników. Nie rozwiąże to zupełnie sytuacji. Wręcz przeciwnie aby świadomość obywatelska się zwiększyła to śmietników powinno ubywać. Podróżujecie państwo nie tylko po Polsce.[niezrozumiałe] albo wcale albo co 500 m. Też jest czysto. Może nie tak jak u nas ale też jest czysto. Także panie radny nie będę w tej sprawie apelował do pana prezesa, że ma tam postawić śmietnik. Tam będzie za chwilę inwestycja się odbywała. Także na razie musimy się martwić żeby tam porządek był na tej drodze. Panie radny Antkowski jeszcze trochę cierpliwości. Ja wiem druga sesja pan się pyta o tą ścieżkę. Ja jeszcze się nie spotkałem, jeszcze nadleśniczy nie dojechał do Helu. To dobrze. Pan radny Łazur. Teraz mam taki trochę kłopot żeby coś powiedzieć. Proszę państwa ja mieszkam we Wspólnocie Leśna 5. I nasza wspólnota m a 30 mieszkań i jest właścicielem nieruchomości, która jest z przodu przed wejściem do głównych klatek. Mamy nasze miejsca parkingowe. I my się nie pytamy innych wspólnot jak wy sobie radzicie żeby do was nie stawały osoby nieuprawnione. Jakby wy z tym żyjecie. Bo naprzeciwko nas chociażby tam gdzie pan radny mieszka Antkowski, to są mniejsze wspólnoty ale tam więcej ludzi nieraz przybywa bo tam jest wynajmowanych mieszkań. Są wykupione także. I stają na naszych parkingach. Za chwilę brakuje nam. A le my musimy sobie jakoś radzić. My sobie to zrobiliśmy ten sposób, że mamy na naszych terenach zielonych postawione tabliczki własność , teren prywatny Leśna 5 D. Potem następna tabliczka Leśna 5c i tak dalej przed każdą klatką. Może ten ktoś, kto podjedzie musi tą tabliczkę przeczytać. Jak nie przeczyta to każdy z nas jeżeli jest na zewnątrz to zwraca uwagę proszę pana ale jest to teren prywatny, tu za chwilę będzie no zabraknie miejsca dla tego, który płaci za to. Proszę państwa także panie radny macie problem ale ten problem ja kiedyś mogłem rozwiązać. Na mój wniosek Agencja Mienia Wojskowego teren, który udostępniła, wskazała wam, przecież nie jesteście wspólnotami, nie jesteście właścicielami w tych blokach udostępniła na parking te zatoczki i dała wam takie karteczki, czy identyfikatory. Proszę państwa resztę to sobie już musicie poradzić. Możecie bramy porobić, możecie łańcuchy pozakładać, możecie te takie ruchome zainwestować to porobić. Ale sprawa jest prosta. Jeżeli macie identyfikatory to dotyczy tylko mieszkańców i tam jest tyle miejsc ile jest lokali, czy też samochodów w waszych blokach. Powinniście dopilnować, w waszym interesie sąsiad zwraca uwagę. Tylko, że pewnie jest taka sytuacja, że do kogoś przyjeżdża rodzina nieraz jednym samochodem, dwoma może i trzema. No i wtedy zabraknie miejsca ale musicie to rozwiązać bo przecież jak ja mam rozwiązywać chyba, że nastąpi sytuacja, że ktoś nielegalnie tam staje, parkuje i wszczyna awanturę ewentualnie. To wtedy proszę wezwać Straż Miejską i na pewno taką interwencję podejmie. Pan radny Chroń. Parkowania na terenach zielonych. Panie radny, panie przewodniczący temat znany od wieków dotyczy całego kraju, całego świata Straż Miejska interweniuje. Straż Miejska proszę państwa to jest jeden patrol. To nie są ludzie, którzy mają skrzydła i fruwają. To jest jeden patrol. My tego miasta trochę mamy do biegania, do sprawdzenia. A za chwilę tych zadań już w tej chwili to się zaczyna. Ktoś znajdzie rannego ptaka, ktoś jakieś tam wysypisko, ktoś to. Trzeba podjąć interwencję. Dwie godziny mija. A każdy widzi, że dla niego najważniejsze to, to. Jeżeli taka informacja będzie do nas wpływała i tam gdzie mamy monitoring będziemy się cofali. Nie ma problemu żeby egzekwować, ukarać osobę, która niszczy w ten sposób. A le też do wspólnot [niezrozumiałe] Nie pozwalajcie na to albo nie dawajcie złego przykładu. Ostatnio specjalnie jeździłem tak przez tak zwana osiedle wasze wojskowe. To nie wczasowicze tam stoją na tych terenach zielonych albo nie tylko wczasowicze. Pani radna Pełechaty. Znowu większe śmietniki na Obrońców Helu. Dla kogo pani radna? Ale dla kogo? Ale dla kogo? Dla mieszkańców?

Radna Pełechaty: Na parking żeby postawić bo tam jest parking.

Burmistrz Helu: Jest zatoczka parkingowa, którą zrobiliśmy w ramach inwestycji.

Radna Pełechaty: Tak i właśnie ci ludzie przyjeżdżają i śmietniki się nie mieszczą.

Burmistrz Helu: Ale to oni mają w mieszkaniu śmietniki. To są mieszkańcy. To jest parking dla mieszkańców.

Radna Pełechaty: Nie, tam jest parking.

Burmistrz Helu: Na Obrońców Helu jest parking dla mieszkańców. Duża zatoczka, którą przecież w ramach inwestycji wyasfaltowaliśmy. Zrobiliśmy, że tam już jest porządek.

Radna Pełechaty: Ładny parking też tam jest. Chodzi o jakiś płatny parking.

Burmistrz Helu: To nie jest Obrońców Helu, to jest ulica Przybyszewskiego i to jest zatoczka przed byłym kinem. Tam być może panie prezesie jeden jakiś pojemnik trzeba by było. Pan to sprawdzi czy jest zasadność. Bo tam mamy strefę płatnego parkowania. Ale nie postawimy dużego śmietnika bo to będzie wysypisko śmieci. To będzie zrzut śmieci po zakończonym dniu plażowania w Helu. Także proszę państwa te duże śmietniki i ta ilość, która umożliwia wrzucanie i podrzucanie działa przeciwko naszym mieszkańcom, nas, naszym podatnikom. Bo my musimy za to zapłacić. Bo nawet jak ktoś wynajmuje w ten czy w inny sposób dane mieszkanie to on i tak wyrzuci do tej śmietniczki naszej przy chodni ku, przy drodze a nie zaniesie to do siebie tam, gdzie wczasuje. A nie posegreguj i nie wyrzuci to do śmietnika. Tak to się odbywa i z tym mamy największy problem. Pan radny Żuławski. A to o tym mówiłem. Tak. I pan radny Salski. Poluzowane są śruby leżący policjant. Więcej pytań nie było.

Przewodniczący rady: Ja chciałbym się jednym zdaniem odnieść do tych śmietniczek na Obrońców Helu. No tak się składa, że jest nas tutaj dwóch radnych, którzy mieszkają na ulicy Obrońców Helu. I tak jak burmistrz powiedział jedyny większy parking to jest między Obrońców Helu 10 a 13. On jest ogólnodostępny. Latem strefa płatnego parkowania ale mieszkańcy wykupują abonamenty. Natomiast jeśli chodzi o same śmietniki miejskie, które
w tej chwili są ustawione, one są ustawione zgodnie z życzeniami mieszkańców w miejscach, które mieszkańcy stwierdzili, że są najbardziej do tego adekwatne i potrzebne. I te śmietniki stoją. Natomiast ja też chodząc cztery, pięć, sześć razy po całym osiedlu codziennie nie spotkałem się z wnioskami o to żeby stawiać jakieś wielkie śmietniki na osiedlu bo każdy budynek, każda wspólnota ma swoje śmietniki na swoich terenach. Natomiast jedynym miejscem, o którym mówił pan radny Żuławski to jest przy byłym kinie. Tam faktycznie tak jak przy parku, przy kościele taka śmietniczka miejska mogłaby funkcjonować. Pewnie by to pomagało w utrzymaniu. Proszę państwa ja chciałbym jeszcze jedną taką informację bo tu już po pytaniach w sprawach bieżących, po wnioskach i informacjach dotarła do mnie prośba o zdanie na temat spotkania w szkole, które odbyło się z radnymi Jastarni. To tylko tak informacyjnie takie spotkanie odbyło się, w którym wzięli udział radni Jastarni, przewodniczący miasta i dwie panie radne. Temat to tworzenie liceum w Helu. Radni Jastarni zadeklarowali , że pomysł im się jak najbardziej podoba . My prosili żeby rozpropagowali to jak najszerzej wśród swoich mieszkańców. Wiem, że już jest ustalona wizyta naszego dyrektora ZSO podczas sesji Rady Miasta Jastarni najbliższej, na której będzie też prezentował i pokazywał, namawiał do tego żeby dzieci przyszły do naszego liceum. Także to tyle.

Prezes Spółki EKOHEL: Chciałbym tylko zabrać głos w tym punkcie informacji nie było tej informacji tylko chciałem radnym przekazać, że Mikołaja mojego syna dzisiaj tutaj nie ma ale napisał wniosek do Komisarza Wyborczego w Słupsku i zostały opublikowane dwie informacje dotyczące obwodów głosowania w naszym mieście oraz informacje o okręgach wyborczych w mieście. Częściowo zostały już zmienione także prosiłbym jakbyście się państwo mogli zapoznać i prosiłbym jakby można było to wrzucić na BIP-a bo tam tego nie ma. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący rady: Taka informacja powinna być skierowana też do rady miasta. Nie każdy codziennie zagląda na stronę Komisarza Wyborczego.

Zamknięcie posiedzenia.

Przewodniczący rady: Proszę państwa wyczerpaliśmy porządek dzisiejszej sesji. Zamykam XLVII sesję Rady Miasta Helu w dniu 31 maja 2023 roku, godzina 13:53. Dziękuję państwu.

Na tym protokół zakończono.

Protokołowała: Mirela Figurska

Załączniki:

  1. Listy obecności.
  2. Sprawozdanie burmistrza Helu z wykonania uchwał.
  3. Sprawozdanie burmistrza Helu z działalności w okresie międzysesyjnym.
  4. Informacja o obszarach gminy, dla których opracowany jest i obowiązuje plan zagosp. przestrzennego.
  5. Sprawozdanie z działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej za 2022 rok.
  6. Sprawozdanie z działalności Spółki EKOHEL w 2022 roku. Plan działalność w 2023 r.
  7. Sprawozdanie delegata miasta Helu z działalności w Związku Miast i Gmin Morskich w 2022 roku.
  8. Projekt uchwały nr 28/2023.
  9. Uchwała Nr XLVII/345/23 Rady Miasta Helu z dnia 31 maja 2023 roku w sprawie ustalenia stawki za 1 kilometr przewozu dzieci  niepełnosprawnych do szkół i placówek edukacyjnych.
  10. Projekt uchwały nr 29/2023.
  11. Uchwała Nr XLVII/346/23 Rady Miasta Helu z dnia 31 maja 2023 roku w sprawie zawarcia kolejnej umowy oddania w dzierżawę gruntu, położonego w  mieście Helu.
  12. Projekt uchwały nr 30/2023.
  13. Uchwała Nr XLVII/347/23 Rady Miasta Helu z dnia 31 maja 2023 roku w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2023 rok.
  14. Projekt uchwały nr 31/2023.
  15. Uchwała Nr XLVII/348/23 Rady Miasta Helu z dnia 31 maja 2023 roku w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Helu.
  16. Protokół głosowania imiennego.

 

 

Na XLIX sesji Rady Miasta Helu, 20 września 2023 r. protokół z XLVII sesji został zatwierdzony głosami:

„za”                                        -        

„przeciw”                               -         

„wstrzymującymi się”          -  

Załączniki do pobrania

L.p Plik Format Rozmiar Użytkownik Data dodania Liczba pobrań
1 zawiadomienie o sesji, 31.05.2023 r..pdf pdf 278.7 KB Mirela Figurska 2023-08-14 11:33:45 119
2 Listy obecności, 31.05.2023 r..pdf pdf 100.1 KB Mirela Figurska 2023-08-14 11:51:59 128
3 Protokół głosowania imiennego..pdf pdf 200.3 KB Mirela Figurska 2023-08-14 11:52:30 116
4 Informacja o obszarach gminy, dla których opracowany jest i obowiązuje plan zagosp. przestrzennego..pdf pdf 285.8 KB Mirela Figurska 2023-08-14 11:52:38 119
5 Sprawozdanie burmistrza Helu z dzialalności w okresie międzysesyjnym..pdf pdf 259 KB Mirela Figurska 2023-08-14 11:52:46 120
6 Sprawozdanie burmistrza Heluz wykonania uchwał RM..pdf pdf 879.3 KB Mirela Figurska 2023-08-14 11:52:46 119
7 Sprawozdanie delegata ZMiGM za 2022 rok.pdf pdf 2.8 MB Mirela Figurska 2023-08-14 11:52:54 116
8 SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI MOPS w HELU w 2022 ROKU.pdf pdf 831.8 KB Mirela Figurska 2023-08-14 11:53:16 121
9 Sprawozdanie z działalności EKOHEL Sp. z o.o. za 2022 rok.pdf pdf 423.7 KB Mirela Figurska 2023-08-14 11:53:26 116
10 Uchwała XLVII 345 23.pdf pdf 205.6 KB Mirela Figurska 2023-08-14 11:53:41 121
11 Uchwała XLVII 346 23.pdf pdf 202.7 KB Mirela Figurska 2023-08-14 11:53:41 116
12 Uchwała XLVII 347 23.pdf pdf 1.2 MB Mirela Figurska 2023-08-14 11:53:42 120
13 Uchwała XLVII 348 23.pdf pdf 2.4 MB Mirela Figurska 2023-08-14 11:53:42 121

Metryka

Akcja Użytkownik Data
Dodanie informacji Mirela Figurska 2023-08-14 10:33:07
Ostatnia aktualizacja Mirela Figurska 2023-08-14 11:53:52