obrazek loga jednostki
treść strony

PROTOKÓŁ XLVII/23

1. Otwarcie posiedzenia.

Przewodniczący rady: Proszę państwa minęła godzina 9:00, otwieram XLVIII sesję Rady Miasta Helu w dniu 28 czerwca 2023 roku.

2. Stwierdzenie quorum oraz prawomocności obrad.

Przewodniczący rady: Na podstawie listy obecności stwierdzam, że w naszej sesji bierze udział 15 radnych, w związku z tym nasze obrady są prawomocne. Witam panie i panów radnych, pana burmistrza, panią skarbnik, pana mecenasa. Witam pana posła Kazimierza Plockiego, kierowników jednostek organizacyjnych oraz szanownych gości, młodzież, rodziców.

Lista obecności stanowi załącznik do protokołu.

3. Przyjęcie porządku obrad.

Przewodniczący rady: Proszę państwa otrzymaliście państwo porządek dzisiejszych obrad. Czy ktoś chciałby wnieść uwagi, wnioski, poprawki do dzisiejszego porządku? Pan burmistrz proszę.

Burmistrz Helu: Panie przewodniczący, szanowna rado wnoszę o dołożenie do porządku obrad projekt uchwały w sprawie zawarcia dotychczasowym najemcom kolejnej umowy dzierżawy, najmu powierzchni 2 m2 pod bankomat, który znajduje się przy ulicy Wiejskiej 77. Projekt uchwały był omawiany na komisjach. Chyba nie ma potrzeby uzasadniać, że im więcej bankomatów, wpłatomatów w mieście tym jest to korzystniejsze, jest to bardzo korzystne. To są umowy tylko na okres sezonów letnich. Także wnoszę o rozszerzenie o ten punkt porządku obrad, dziękuję.

Przewodniczący rady: Proszę państwa otrzymaliśmy również projekt uchwały dotyczący rozpatrzenia skargi na kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Helu. Projekt jest oznaczony jako projekt uchwały nr 43. Również prosiłbym państwa o wyrażenie zgody na rozszerzenie naszego porządku o ten punkt, czyli o punkty dodatkowe w porządku uchwał j jako projekt 42 i k projekt 43. Czy są jeszcze jakieś wnioski? Jeżeli nie proszę o przegłosowanie zaproponowanego porządku obrad. Kto z pań i panów radnych jest za przyjęcie porządku obrad w zaprezentowanej formie proszę o podniesienie ręki. Dziękuję. Porządek został przyjęty jednogłośnie.

Porządek obrad stanowi załącznik do protokołu.

Przewodniczący rady: Witam pana wiceburmistrza oraz przepraszam pani sekretarz panią sekretarz, panią Kasię.

4. Interpelacje i pytania w sprawach bieżących.

Przewodniczący rady: Proszę państwa kolejnym punktem jest punkt czwarty Interpelacje i pytania w sprawach bieżących. Proszę panie burmistrzu.

Przewodniczący rady: Przepraszam, proszę pani radna Budzisz.

Radna Budzisz: Panie burmistrzu jest taka prośba od mieszkańców ulicy Żeromskiego jest wyjazd na ulicę Kaszubską i po obu stronach jest parking, gdzie parkują samochody. Jest tam problem. Proszę o postawienie lustra. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Proszę państwa jeżeli nie ma więcej zgłoszeń, przepraszam pan radny Łazur.

Radny Łazur: Ja chciałbym przekazać radzie i władzom miasta taką prośbę mieszkańców żeby zorganizować na terenie miasta Helu miejsce do możliwości organizowania sobie grilla przez rodziny, które mieszkają w blokach i nie mają takiej możliwości. Po prostu nie byłby to zbyt w jaki koszt a rozwiązałoby to problem bo na balkonach nie wolno, na placach nie wolno. A gdyby był taki plac ewentualnie jakiś drobny, tam drewniane ławeczki, gdzie ludzie mogliby sobie przyjść i oficjalnie zgodnie z prawem zrobić rodzinnego grilla to by nawet poszerzyło kontakty pomiędzy ludźmi helskimi. Myślę, że ten pomysł można by rozważyć, przemyśleć i wprowadzić. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. I radny Salski proszę. Na ulicy Steyera po zimie wyszły dziury, pęknięcia i dość pokaźne, że warto by było to usunąć. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Proszę państwa zanim przejdziemy do kolejnego punktu jeszcze raz witam serdecznie młodzież. Ponieważ dzisiaj mamy uroczysty moment, w którym chcielibyśmy wam wręczyć wyróżnienia przyznane przez Komisję Stypendialną. Oddaję głos pani radnej Janiak. Proszę bardzo.

Radna Janiak: Komisja do spraw przyznawania nagród i wyróżnień za osiągnięcia sportowe rozpatrzyła 9 wniosków. Zgodnie z uchwałą numer XXXVII/162/13 Rady Miasta Helu z dnia 28 lutego 2013 roku w sprawie zasad i trybu przyznawania nagród za osiągnięcia sportowe komisja przyznała nagrody. Nie będę wymieniała tutaj nazwisk. Pan przewodniczący wręczając nagrody nagrodzonym będzie wywoływał, dziękuję. Przewodnicząca komisje stypendialnej Grażyna Janiak. Komisja również rozpatrzyła jeden wniosek o przyznanie nagrody za wysokie osiągnięcia artystyczne. Zgodnie z uchwałą nr XXVII/163/13 Rady Miasta Helu z dnia 28 lutego 2013 roku w sprawie zasad i trybu przyznawania nagród za osiągnięcia artystyczne, komisja przyznała nagrodę Łucji Arendt za zajęcie pierwszego miejsca w 8 Przymorskim Festiwal Piosenki w Gdańsku kwotą 250 zł. Na tym protokół zakończono. Przewodnicząca komisji Janiak Grażyna, dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Panie burmistrzu zapraszam. Raz, raz. Droga młodzieży, szanowni rodzice chcę w imieniu społeczności helskiej złożyć wam serdeczne gratulacje. Gdy patrzę na was to niektórzy się powtarzają co roku. To bardzo dobrze, że kontynuujecie te swoje pasje. Jeżeli chodzi o sport to zdobywacie medale. W ten sposób nie tylko sami się rozwijacie ale to, co jest dla nas ważne to promujecie i rozsławiacie nasze miasto. Serdecznie gratuluję i dziękuję rodzicom za to, że przyczyniają się do tego bo sam wiem, kiedy miałem córki w waszym wieku również wiem ile to mnie kosztowało osobiście jeżeli chodzi o sporty, które one uprawiały. M usiałem kilka razy w tygodniu dowozić je na zajęcia poza Helem. U nas kortów wtedy nie było. Jedna chciała grać w tenisa, druga chciała pływać. Trzeba było to realizować. No taka jest rola nas rodziców. Proszę państwa jest taka niesamowita okazja. Kiedy będziemy z panem przewodniczącym wręczali wam te dyplomy, jest z nami pan poseł może poprosimy również pana posła. Młodzież zechce pewnie sobie zdjęcie zrobić. No z burmistrzem, z przewodniczącym Rady nie jest problemem. My jesteśmy do dyspozycji na co dzień a posła mamy raz na jakiś czas. Zgadzacie się, chcecie żeby pan poseł również był z nami? Widzę po głowach, że tak. Panie pośle zapraszam tu do nas. Pan poseł Kazimierz Plocke. Zaraz namówimy, może jakieś nagrody w późniejszym terminie przekaże a my tylko przekażemy młodzieży. Panie pośle bardzo proszę kilka słów.

Poseł na sejm RP Kazimierz Plocke: Przede wszystkim zwracam się do młodych. Gratuluję wam wspaniałych wyników, godnego reprezentowania miasta Hel. Jako dawny sportowiec rozumiem co to znaczy uprawiać swoją pasję, sport. I też reprezentowałam swą gminę i powiat w różnych imprezach wojewódzkich i krajowych a więc wiem i chętnie jak burmistrz sugeruję ufunduję też nagrodę dla najlepszego sportowca i dziewczyny, która również para się sportem. Czyli dwie nagrody dla dziewczyny i chłopaka w terminie późniejszym. Gratuluję.

Burmistrz Helu: Panie pośle to jaką dyscyplinę pan uprawiał?

Poseł na sejm RP Kazimierz Plocke: Lekkoatletyka, właściwie trójskok. Rekord życiowy 15 m 42 cm. To wystarczało na ale niestety dzisiaj to wszystko wychodzi bo i trzeba biodro wymienić, artroskopie kolana przeprowadzić a więc przez sport do takich kontuzji, które są w trybie późniejszym odczuwalne.

Przewodniczący rady: Zapraszam Bartosza Skrobot.

Burmistrz Helu: Zaraz, zaraz. Bartek o jakiej piłce nożnej mówisz? Dyplom dostajesz, wyróżnienie za zajęcie 3 miejsca na Powiatowych Igrzyskach w badmintonie chłopców. [niesłyszalne] Właśnie, że nie bo ja teraz chodzę na halę i uprawiam ten drugi sport. Idzie mi to kiepsko tam. Pani może to poświadczyć, która też tą dyscyplinę trenuje ale gratuluję ci serdecznie. Bardzo proszę.

Przewodniczący rady: Zapraszam. Zapraszam Alicję Turzyńską. Nie ma Alicji. Wojciech Rzepko.

Burmistrz Helu: Wojtka wszyscy już znamy bo to jest po raz kolejny odbiera wyróżnienie jeżeli chodzi o dyscyplinę. Wiem, że uprawia pływanie. On i jego brat. Jak wyczytałem z tych dyplomów jeden i drugi zajął drugie miejsce. I moje zawsze jest pytanie kto z was by bezpośrednio wygrał jakbyście płynęli na jednym dystansie razem? Pewnie, że ty. Gratuluję jeszcze raz.

Przewodniczący rady: Nadia Złotoś zapraszam.

Burmistrz Helu: Nadia gdzie ty trenujesz tego badmintona w Gdańsku? Ostatnio chyba byłaś na hali tak? Śmiałeś się ze mnie jak ja grałem. Jak nie? Nie? Tak, ale grasz bardzo dobrze i gratulujemy ci i życzymy następnych sukcesów.

Przewodniczący rady: Zapraszam Nicole Kohnke. Nicola ty w ubiegłym roku też tu byłaś? No właśnie. I co pływasz tak? Ale w płetwach czy bez też? A bez płetw co by było? [niezrozumiałe] No to fajnie. To pływanie w płetwach jest naprawdę na wysokim poziomie. Jest grupa uczniów, młodzieży, która reprezentuje Hel i gratuluję między innymi tobie za takie osiągnięcia, dziękuję.

Przewodniczący rady: Zapraszam Martę Kohnke.

Burmistrz Helu: Marta ty jeszcze jesteś w naszej szkole czy już wychodzisz? Gdzie? Do Pucka? Na pewno? Jeszcze nie wiadomo nie? Jeszcze nie wiadomo. J ak będzie jakaś okazja to deklaruję, że zatańczę z tobą bo to zdobyłaś jako za taniec tak? Gratuluję. Zawsze cię podziwiałem na tych wszystkich występach, które miałem okazję oglądać. Gratuluję.

Przewodniczący rady: Zapraszam Katarzynę Kohnke. Gratuluję.

Burmistrz Helu: Długo grasz?

Mieszkanka Helu: Zaczęłam rok temu.

Burmistrz Helu: To dłużej ode mnie. Czyli j a bym prze grał na pewno. Fajny sport, prawda? No to dobrze. Jak spotkamy się kiedyś na hali to może mnie pouczyć. Także gratulujemy ci. pracy

Przewodniczący rady: Zapraszam Angelikę Wysocką. Nie ma. Zapraszamy do nas Zofia Lignowską.

Burmistrz Helu: Lignowska Zofia.

Przewodniczący rady: Nie ma. Szymon Rzepko. I za chwilę pytanie kto wygra wśród rywalizacji wśród braci. Gratuluję

Burmistrz Helu: Szymon, co ten Wojtek mówi, że on by cię pokonał? On tylko tak żartuje nie? Czyli jest wątpliwość jakby co do czego. Jasne. Słyszysz? Ok. Pytanie. Podobno składasz papiery do Pucka, tak? Ale nie koniecznie jeszcze nie? Jeszcze się zastanawiasz nad Helem? Zastanów się dobrze. Hel jest najcudowniejsze miasto, to raz a po drugie szkoła z przyszłością. Gratulujemy ci.

Przewodniczący rady: Michał Wirwiński. Gratuluję

Burmistrz Helu: Słuchaj ciebie pamiętam z hali. Jak ja zaczynałem chodzić na badmintona ty chciałaś ze mną zagrać ja wtedy podpatrzyłem jak ty grasz. Ja się nie zgodziłem, prawda? Nie chciałem sobie wstydu robić no ale może kiedyś zagramy. Gratuluję.

Przewodniczący rady: Łucja Arendt proszę, zapraszam.

Burmistrz Helu: Cześć Łucja. Sama się uczysz śpiewu? Bo ty za śpiew dostałeś, tak? Sama czy masz jakiegoś nauczyciela? Talent. Potem się dlaczego, moja wnuczka, która mieszka w Rumii ona też śpiewa. I też wiem ile to rodzice poświęcają czasu. Jeden nauczyciel, potem następny, następny. Nie będziesz przypadkiem występowała na scenie niedługo? W piątek? Będziesz. Czyli zapraszamy wszystkich na występ. Będzie reprezentowała bibliotekę naszą. Także Posłuchamy. Gratuluję.

Przewodniczący rady: Ja również gratuluję jeszcze raz wszystkim wyróżnionym. Spotykamy się prawdopodobnie w kolejnym rozdaniu, czyli za rok. Myślę, że większość z was tutaj też będzie. Dziękuję panie burmistrzu. Dziękuję panie pośle.

Burmistrz Helu: Na pewno to wszyscy byli?

Przewodniczący rady: Z obecnych wszyscy.

Burmistrz Helu: Nie jest więcej osób? Te dwie panienki były po wyróżnienia? Nie wiem.

Przewodniczący rady: Były.

Burmistrz Helu: Tak? Były. A no to tak to szybko leci, że umknęło mi. Jeszcze raz wam serdecznie gratulujemy. Nie wiem kogo wybierze pan poseł jako te nagrody. Dostanie ten wykaz, się zastanowi. Mu już wiemy. Jeden chłopak, jedna dziewczyna dostaną nagrody od posła Rzeczpospolitej Polskiej. Dziękuję wszystkim wyróżnionym.

Przewodniczący rady: Dziękuję wam bardzo. Jeszcze raz gratuluję i nie zatrzymujemy. Macie wakacje więc miłego wypoczynku.

 

5. Wnioski i informacje.

Przewodniczący rady: Proszę państwa wracamy do realizacji porządku obrad. Punkt piąty Wnioski i informacje. Proszę bardzo. Czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos? Nie widzę zgłoszeń. Proszę panie pośle, oddaję panu głos

Poseł na sejm RP Kazimierz Plocke: Dziękuję panie przewodniczący. Wysoka Rado, panie burmistrzu pani i panowie chciałbym przekazać państwu trzy komunikaty, które dotyczą funkcjonowania samorządu terytorialnego. Komunikat pierwszy dotyczy nowelizacji budżetu państwa na rok 2023. Zwiększono deficyt o 24 miliardy złotych i w tych 24 miliarda złotych jest 2 miliardy złotych dla jednostek samorządu terytorialnego. Prawdopodobnie będą to pieniądze, które będą na wypłatę nagród dla nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wnioskowaliśmy w trakcie dyskusji w Sejmie ażeby również tą grupą objąć pracowników administracji i obsługi w szkołach a niestety wniosek nie zyskał większości. A zatem tylko nauczyciele otrzymają nagrodę. To po pierwsze. Po drugie jeżeli chodzi o zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, ustawa została znowelizowana a jest bardzo ważnym narzędziem planistycznym dla samorządu terytorialnego. O co w tej ustawie chodzi? Chodzi przede wszystkim o to, że do końca 2025 roku a więc za niedługo samorządy mają przygotować i opracować ogólny plan zagospodarowania przestrzennego, co wiąże się z tym, że studia zagospodarowania przestrzennego przestają istnieć. Po drugie. W dalszym ciągu zostaną utrzymane decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Chodź się w tej sytuacji logicznym było by żeby z tych decyzji zrezygnować skoro będzie plan ogólny. Niestety tak się nie stało. I po trzecie czas, który został wyznaczony przez ustawodawcę jest bardzo krótki i nie jest możliwe żeby w skali kraju gminy przygotował y ogólne plany zagospodarowania przestrzennego. Oznaczać to może tylko tyle, że pewnie pozostaniemy przy dotychczasowych rozwiązaniach a więc i studia zagospodarowania przestrzennego i decyzje o warunkach zabudowy będę podstawą do wydawania decyzji o inwestycji, o przedsięwzięciach, które na terenie każdego samorządu terytorialnego się mogą zdarzyć. To jest rzeczywiście też pewnie ukłon w stronę tych, którzy mają samowolę budowlane, bo też pewnie w rozporządzeniu minister będzie próbował niektóre inwestycje, które są wzniesione, wybudowane bez stosownych pozwoleń legalizować. Ale pewnie to będzie oznaczało, że w stosunku do tych inwestycji, które są objęte planem zagospodarowania przestrzennego z różnych powodów nie zostały objęte decyzjami budowlanymi. A więc to pewnie to jest istotą tego projektu i również w związku z tym, że Lex deweloper nie odniósł skutku na rynku budowlanym w Polsce to przypuszczamy i domyślamy się, że ta zmiana tej ustawy o gospodarowaniu przestrzennym miała miejsce. I trzecia kwestia, która dotyczy finansowych rozwiązań dla samorządu terytorialnego. Jesteśmy w trakcie przygotowania stosownych projektów, które chcielibyśmy żeby zaczęły w Polsce obowiązywać. A więc po pierwsze przekazać na rzecz samorządów terytorialnych w Polsce w 100% podatek PIT i CIT. I również jest akceptacja dla pomysłu a żeby samorządy terytorialne miały również udział podatku VAT. Natomiast w jakiej wysokości to w tej chwili specjaliści i eksperci, finansiści określą czy to będzie 1%, 1,5 czy 2% po to żeby zasilić także finansowo samorządy terytorialne w finanse. I tutaj jest powszechna akceptacja ze strony ogólnopolskich organizacji samorządowych a także środowisk, które zajmują się tym zagadnieniem. Uważamy, że to jest bardzo istotne. I kolejna istotna propozycja jest taka by to rząd ponosił wydatki związane z wynagrodzeniem pracowników szkół. Natomiast utrzymanie obiektów byłoby po stronie samorządu. To też ogólnopolskie organizacje samorządowe wnoszą żeby te koszty podzielić, żeby to nie był tylko i wyłącznie koszt samorządu i to w stu procentach, w odniesieniu do wynagrodzeń i utrzymania. Wiemy, że subwencja oświatowa jest w tym względzie niewystarczająca i mamy dużo dysproporcje pomiędzy jednostkami samorządowymi, które z własnych środków oczywiście utrzymują oświatę gminną. Nie uzyskują stosownych rekompensat. I ostatnia uwaga, co do tego jest jeszcze w trakcie dyskusji i pewnie będzie wyznaczona nowa rola dla kuratorów szkół. Z uwagi na to, że dotychczasowe doświadczenia nie są najlepsze dlatego też uważamy, że ta dziedzina również powinna być objęta analizą i przygotowaniem nowych rozwiązań legislacyjnych i prawnych. To tyle panie przewodniczący. Dziękuję za uwagę. Jeszcze raz chciałbym pogratulować Radzie Miasta faktu, że doceniacie młodych i zdolnych, i artystów, i śpiewaków, sportowców a więc to bardzo miłe, że system wyróżniania i system stypendialny działa. To bardzo miłe bo to nasza przyszłość. Dziękuję i gratuluję.

Przewodniczący rady: Dziękuję bardzo panie pośle. Czy ktoś z państwa chciałby w tym punkcie? Proszę bardzo pan radny Łazur.

Radny Łazur: Z tego co pan poseł powiedział jeżeli PIT i CIT i część VAT-u będzie miała być oddana do samorządu, ja to rozumiem bo chcielibyśmy mieć jak najwięcej pieniędzy. A z czego będzie tworzony budżet? Dziękuję.

Poseł na sejm RP Kazimierz Plocke: Budżet państwa jest tworzony jak dobrze wiemy przede wszystkim z podatków i różnego rodzaju opłat. Lwia część przychodów budżetu państwa to podatek VAT. Natomiast wiemy, że potrzeby samorządów są bardzo ważne. Natomiast podatek PIT i CIT to zaledwie 6% przychodów do budżetu państwa więc to nie będzie miało większego znaczenia dla finansów publicznych. Tym bardziej, że system podatkowy fiskalny działa więc wydaje się, że tutaj nie będzie problemów dla wydatków, które są projektowane ze strony urzędu państwa.

Przewodniczący rady: I proszę bardzo pan radny Łazur.

Radny Łazur: Chciałem zauważyć, że się 6% podatku budżetowego to jest utrzymanie wszystkich szpitali w Polsce i cała ochrona zdrowia, dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Nie chcę rozwijać polemiki ale no tutaj wtrąca się troszeczkę bo od lat jako samorządowcy wnioskujemy o większy udział samorządu właśnie w udziale podatku PIT i CIT. Wiąże to się przede wszystkim z tym, że samorządy otrzymują coraz więcej obowiązków, nie koniecznie z idącymi za tym pieniędzmi. Dlatego nie tylko my ale też większość samorządów, jeżeli nie wszystkie samorządy w Polsce uważają , że by realizować potrzeby mieszkańców i zadania własne gmin powinniśmy mieć większy udział w środkach finansowych, które są z tych podatków dzielone. Ostatnie, nie chciałbym tu posądzony być o uprawianie polityki ale ostatnie zmiany, które [niezrozumiałe] wprowadziło, prowadził Polski Ład zmniejszając między innymi obciążenia podatku PIT dla obywateli, jednocześnie zmniejszył udział słucham do 26 roku całkowite zwolnienie tak oczywiście ale jeszcze oprócz tego obniżenie podatku PIT spowodowało to automatyczne też zmniejszenie wpływów do samorządów. Także tutaj pan radny ma jak najbardziej uważam też rację jeśli chodzi o udział tych 6% w skali całego budżetu. Natomiast my też musimy patrzeć na to, że jako samorząd mamy obowiązki wobec mieszkańców i musimy mieć środki na ich realizację. A to nie są tylko ośrodki, które pochodzą, znaczy które są przeznaczone na realizację zadań, które stricte służą bezpośrednio obywatelowi ale również też funkcjonowania instytucji. Dlatego ten podział, no chyba wszyscy uważamy powinien być jak najbardziej uczciwy. Zresztą my też staramy się o to żeby obywatele, którzy przeprowadzają się do naszego miasta lub u nas prowadzą działalności lub funkcjonują staramy się i namawiamy ich do tego żeby płacili podatki w naszym urzędzie skarbowym. Tak by część tych środków wracała do miasta. Ale to tylko tak w kwestii polemiki takiej krótkiej. Dziękuję. Czy są jeszcze pytania? Nie, nie ma.

 

6. Rozpatrzenie pism, które wpłynęły do Rady Miasta Helu.

Przewodniczący rady: W takim razie proszę państwa przechodzimy do punktu 6 Rozpatrzenie pism. Pismo Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wnoszące o sprostowanie błędu pisarskiego na stronie 17 Sprawozdania z działalności MOPS za 2022 rok, w części dotyczącej kryterium dochodowego, które mówi, prawidłowy zapis to: 'dodatek mieszkaniowy przysługuje jeżeli w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o jego przyznanie, średni miesięczny dochód przypadający na jednego członka gospodarstwa domowego wnioskodawcy nie przekroczył w gospodarstwie jeden jednoosobowym 40%, dwa wieloosobowym 30% przeciętnego wynagrodzenia w Gospodarce Narodowej obowiązującego w dniu złożenia wniosku z uwzględnieniem art. 6 ust. 8 i art. 7 ust. 6 z dnia 21 czerwca 2001 roku o dodatkach mieszkaniowych z dnia 21 czerwca 2001 roku. Drugie pismo jest to mail nadawca wesoły 55 , który zwraca się do przewodniczącego Komisji Rewizyjnej i Rady Miasta Helu o za pośrednictwem przepraszam Rady Miasta Helu zgłasza wniosek obywatelski dotyczący odmowy udzielenia absolutorium burmistrzowi Helu w drodze uchwały. I tutaj zacytuję tylko pierwsze zdanie, ponieważ jak większość państwa się orientuję dotyczy to tego samego tematu, w którym już wielokrotnie odpowiadaliśmy: 'Burmistrza notorycznie odmawia przyjęcia postępowania administracyjnego poprzez wydanie postanowienia administracyjnego w przedmiocie legalizacji samowoli budowlanej i dotyczącej nieruchomości budynkowej położonej w Helu przy Żeromskiego 6'. Argumentacja jak w poprzednich mailach z opisem też historii. Jeszcze jedno pismo proszę państwa. Pismo podpisane przez trzy osoby. Odczytam bo jest to pismo zarejestrowane w dniu wczorajszym. Tak w dniu wczorajszym. 'Szanowni państwo radni na ręce przewodniczącego Rady Miasta Helu składamy protest przeciwko przyjęciu sprawozdania z działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Helu za rok 2022. W trakcie sesji Rady Miasta Helu w dniu 31 maja 2023 podczas czytania kierownik dała publiczny popis niekompetencji i braku podstawowej wiedzy dotyczącej zarządzanej jednostki. Ja proszę państwa będę się odnosił tak krótko do tych kwestii, w których mogę pewne rzeczy sprostować. I tu już na samym początku Rada Miasta nie przyjmuje sprawozdania. Nie głosuję przyjęcia sprawozdania, tylko wysłuchuje sprawozdanie. Nie ma takiej procedury, która nakazuje przyjęcie lub odrzucenie sprawozdania. Jako punkt pierwszy informowała o Domu Pomocy Społecznej w Helu. Tutaj sprawdzałem dzisiaj w tym sprawozdaniu są informacje dotyczące Domu Pomocy Społecznej i udziału Gminy Miejskiej Hel przy działaniu tego tego domu ale nie znalazłem Helu, że Dom Pomocy działa w Helu ale być może coś przeoczyłam. Jeśli państwo macie inną wiedzę to myślę się odniesiecie. Punkt drugi. Tłumaczyła, że kryterium dochodowe uprawniające do dodatku mieszkaniowego oparte jest na jakiejś najniższej emeryturze, co jest totalną bzdurą (dramat polega na tym, że wydaje decyzje administracyjne w sprawie przyznania dodatku mieszkaniowego). Punkt trzeci. Liczbę bezrobotnych mieście Helu podała w wysokości 1680. Jak bardzo jest odrealniona od rzeczywistości panującej w mieście. Prowadziła nie prawdopodobną polemikę w tej sprawie z radnym. Tutaj też muszę to od razu skomentować i sprostować bo razem z radnym Antkowski zwróciliśmy uwagę na tą liczbę, która była podana jako liczba osób bezrobotnych w mieście . I to zostało między innymi w przerwie zostało to wyjaśnione, sprostowane. Ja pamiętam, że po zakończeniu przerwy od razu podałem tą informację państwu, że to jest pomyłka. I zostało to sprostowane. Punkt czwarty. Nie potrafiła podać warunków jakie powinna spełniać osoba starająca się o pracę na stanowisku pracownika socjalnego. Odesłała radnego do ogłoszenia na stronę MOPS w Helu. Według naszej oceny było to zachowanie bardzo niegrzeczne i lekceważące w stosunku do radnego. Informowała, że obecnie rodzinne wywiady środowiskowe w Helu przeprowadzane są w godzinach popołudniowych. Skomentowała problem z zatrudnieniem pracowników socjalnych, porównując Hel do całej Polski. I tu jest chyba wyjaśnienie do tych punktów. Poniżej podajemy właściwe informacje, które w całości różnią się od kompromitujących wypowiedzi podawanych publicznie na sesji Rady Miasta Helu w dniu 31 maja 2023. Odnośnie punktu pierwszego 'W Helu nigdy nie było Domu Pomocy Społecznej'. Odnośnie punktu drugiego 'Zgodnie z artykułem 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 o dodatkach mieszkaniowych, czyli to, co czytałem jako pierwsze pismo skierowane do nas przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Kryterium dochodowe uprawniające do przyznania dodatku mieszkaniowego. Dodatek mieszkaniowy przysługuje osobom jeżeli w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o jego przyznanie średni miesięczny dochód przypadający na jednego członka gospodarstwa domowego wnioskodawcy nie przekroczył w gospodarstwie jednoosobowym 40%, wieloosobowym 30% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w wniosku ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Kwota ta wynosi 6.346, 15 zł. Kryterium dochodowe dla gospodarstwa jednoosobowego wynosi 2.538,46 zł netto a wieloosobowego 1903,85 zł netto. Odnośnie punktu trzeciego bezrobocie w Helu według załączonej do pisma tabeli, bo tutaj chciałbym zauważyć są załączone tabele więc później możecie państwo z tym zapoznać, bezrobocie w powiecie puckim na stan na dzień 31 grudnia to 62 osoby. W tym 3 1 kobiet, czyli po równo i mężczyzn i kobiet. Odnośnie punktu czwartego artykuł 116 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej określa kwalifikacje pracownika socjalnego. Pracownikiem socjalnym może być osoba, która spełnia co najmniej jeden z niżej wymienionych warunków. Posiada dyplom ukończenia kolegium pracowników służb społecznych, ukończyła studia w kierunku praca socjalna lub w zakresie pracy do zawodu pracownika socjalnego na jednym z kierunków pedagogika, pedagogika specjalna, politologia, polityka społeczna, psychologia, socjologia, nauki o rodzinie. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu metodyki i metodologii pracy socjalnej w uczelni realizującej studia na kierunku praca socjalna lub w zakresie pracy socjalnej, po uprzednim ukończeniu studiów na jednym z kierunków, o których mowa w punkcie trzecim. Odnośnie punktu piątego przeprowadzenie rodzinnych i wywiadów środowiskowych reguluje rozporządzenie ministra Rodzinnej Polityki Społecznej z dnia 8 kwietnia 2021 roku w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego. Zgodnie z paragrafem 3podpunkt 3.1 rozporządzenia wywiad przeprowadza się za osobą lub rodziną w miejscu zamieszkania lub pobytu w dniach roboczych, w godzinach pracy podmiotu uprawnionego albo w innym terminie uzgodnionym z osobą lub rodziną za zgodą kierownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej. Jakie uregulowanie prawne ma działanie pracownika socjalnego z Pucka, o którym informuje kierownik w trakcie sesji? Pracownik ten przeprowadza rodzinne wywiady środowiskowe w Helu od kwietnia 2023 roku, w godzinach popołudniowych, po godzinach działania ośrodka. Jaką legitymacją posługuje się ten pracownik przechodząc pod wieczór do domu podopiecznego. W tym momencie nasuwa się kolejne bardzo ważne pytanie mianowicie, gdzie pracownik socjalny przeprowadzający wywiady w godzinach kiedy MOPS jest w Helu nieczynny przechowuje wywiady z danymi wrażliwymi i jak ma się do tego ustawa o ochronie danych osobowych? Następna Sytuacja, która wymaga weryfikacji to czy pracownicy MOPS w Helu pracujący w nadgodzinach po zamknięciu ośrodka mają wypłacane za to wynagrodzenie czy tylko kadra kierownicza? Jeżeli tak to dlaczego? Rozumiały byśmy sytuację gdyby godziny nadliczbowe wynikały z nadmiaru obowiązków ale tak nie jest ponieważ za sytuacją kryzysową w MOPS w Helu bezpośrednio odpowiada kierownik nieodpowiednio zarządzający ośrodkiem. Bardzo prosimy o odpowiedź. Odnośnie punktu 6 kierownik przez swoje działanie i zachowania od lat dezorganizuje pracę w Ośrodku Pomocy Społecznej w Helu, działając na szkodę instytucji. Doprowadziła po raz kolejny do całkowitego braku pracowników socjalnych. Od kilkunastu miesięcy nikt nie chce w zespole z nią, o czym zawiadomiliśmy burmistrza Helu. Tłumaczenie, że jest to problem ogólnopolski to słaby żart. Wystarczy spojrzeć na Jastarnię, która nie ma takiego problemu. Porównywanie się do Warszawy czy Krakowa to duża przesada. W efekcie nie realizuje ona zadania statutowego zawartego w Statucie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Helu, załącznik do uchwały numer XV/ 126/ 20 Rady Miasta Helu z dnia 26 lutego 2020 roku, paragraf 12, pkt 1 podpunkt 6. Biorąc powyższe pod uwagę poddajemy wątpliwość pozostałe dane zawarte w sprawozdaniu z działalności ośrodka za rok 2022. Ponad to pod transmisją sesji Rady Miasta Helu 31 maja 2023 przez administratora zostały usunięte i zablokowane komentarze mimo, że były merytoryczne i nie obraźliwe. Prosimy o informację komu zależy na tym aby MOPS Helu był źle zarządzany a fakt ten pozostał tajemnicą. Prosimy pamiętać, że my i nasze rodziny jesteśmy mieszkańcami Helu i nie godzimy się na takie niekompetentne zarządzanie jednostką oraz traktowanie pracowników lokalnej instytucji. Myślę, że do tego punktu wrócimy przy rozpatrywaniu odpowiedzi Komisji Skarg, Wniosków i Petycji ponieważ ona w częściej przynajmniej odnosi się do tego. Nie będę polemizował z samym pismem ponieważ nie chcę też przywoływać kontroli, która była przeprowadzona przez służby wojewody w naszym ośrodku do samych merytorycznych może nie merytorycznych uwag. Natomiast no po raz kolejny nie tylko w tym temacie ale chciałbym podkreślić, że udział w sesjach jest otwarty dla każdego. Każdy obywatel ma prawo przyjść zgłosić chęć zadawania pytań. Również dzisiaj w dniu, w którym będziemy rozpatrywali wotum zaufania dla burmistrza, gdzie to będzie poprzedzone przedstawieniem Raport o stanie gminy również obywatele mogą zgodnie z ustawą zgłaszać akces, wyrażać swoje opinie i uwagi. I uważam, że jeżeli w zapowiedzi sesji ogłaszamy sprawozdanie z działalności jakiegokolwiek podmiotu, jednostki organizacje i miasta jest to właściwy moment żeby przyjść na sesję i pytania wątpliwości zadawać, wnosić w trakcie omawiania tego sprawozdania. Zwłaszcza, że to jest transmitowane. Jeśli chodzi o wycinanie wypowiedzi no nie spotkałem się wcześniej z takim zarzutem, ani z taką sytuacją także to w przerwie postaram się wyjaśnić, co było tego przyczyną. Ale z tego co pamiętam podczas ostatniej sesji zresztą przesuwa liśmy głosowania nad projektami uchwał ze względu na zapowiedzi prac Informatycznych w mieście i możliwość zaniku sygnału. Dlatego to było przesunięte. Ale wyjaśnię i po przerwie w tym temacie odpowiem głośno. To były wszystkie pisma, które wpłynęły proszę państwa do rady.

7. Odpowiedzi na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisje rady i radnych na poprzednich  sesjach oraz między sesjami.

Przewodniczący rady: Przechodzimy do kolejnego punktu 7 Odpowiedzi na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisje rady i radnych na poprzednich sesjach oraz między sesjami. Proszę panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Panie przewodniczący, szanowna Rado wpłynął wniosek między sesjami. Jeden wniosek. Wnioskodawca to Komisja Gospodarcza Rady Miasta Helu. Proponuję coś takiego będę odczytywał po kolei wniosek i od razu odczytywał moja odpowiedź. Bo tych wniosków, tych punktów jest 11. Jak wszystkie odczytam a potem będą odpowiedzi możemy nie wyłapać, która odpowiedź dotyczy którego punktu. Członkowie Komisji Gospodarczej Rady Miasta Helu zgodnie z planem pracy komisji na 2023 rok przeanalizowali tematykę związaną z aktualnością umiejscowienia tablic informacyjnych, drogowskazów, mapek miejskich oraz szlaków turystycznych w mieście Hel. Wynikiem gruntownej analizy wszystkich elementów podlegających tematowi posiedzeń są następujące, konieczne do zrealizowania wnioski. Punkt 1 obniżenie krawężnika na przejściu dla pieszych przy skrzyżowaniu ulic Kaszubskiej z Żeromskiego. Odpowiedź. Nie przewiduję obniżenia krawężnika na przejściu dla pieszych przy skrzyżowaniu ulic Kaszubskiej i Żeromskiego. Cały ten obszar znajduje się w strefie zamieszkania oznaczonej znakiem D40. W strefie zamieszkania piesi poruszają się po całej dostępnej szerokości jezdni i to oni mają pierwszeństwo przed tymi, którzy poruszają się pojazdami mechanicznymi. Na drogach objętych strefą zamieszkania kierowcy zobowiązani są do każdorazowego ustąpienia pieszym. Praktyka poruszania się pieszych w tym miejscu wskazuje, że nie korzystają oni z oznaczonego przejścia tylko poruszają się środkiem skrzyżowania, gdzie nie ma wyniesionych krawężników. Chcę także zwrócić uwagę, że wy malowanie pasów na jezdni miało na celu zwrócenie uwagi kierujących pojazdami, że jest to miejsce, w którym należy zachować szczególną ostrożność ponieważ piesi częściej niż gdzie indziej korzystają tu z jezdni a nie stworzenie zgodnego z zasadami ruchu drogowego przejścia dla pieszych. Z tego względu jest ono oznakowany znakiem D6 przejście dla pieszych. Nie jest ono oznakowane znakiem D6 przejście dla pieszych. Punkt 2. Obniżenie krawężnika na przejściu dla pieszych znajdujących się przy Orliku. Przejście dla pieszych przy boisku piłkarskim imieniny Macieja Płażyńskiego zostało objęte projektem przebudowy o dofinansowanie, którego wystąpiłem do Wojewody Pomorskiego. Czekam na rozstrzygnięcie. Nowe przejście zostanie całkowicie przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach. Ale już państwa chyba o tym informowałem na poprzedniej sesji. To jest kompleksowe rozwiązanie całego skrzyżowania. Obejmuje nie tylko samo to przyjść dzisiejsze ale od ulicy Żeromskiego aż do wjazdu na parking przy boisku piłkarskim. Punkt 3. Poprawienia lub oznakowanie przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu ulic Kaszubskiej z Żeromskiego. Jest to jeden z głównych traktów dzieci do szkoły. Obecnie znak umiejscowiony jest za głęboko, co skutkuje częstym przysłanianiem go przez większe pojazdy parkujące na miejscu postojowym przyległym do niego. Odpowiedź taka jak odczytałem w puncie pierwszym. Punkt 4. Ze względu na dużą ilość wymagających aktualizacji map miasta na mobilnych stojakach, komisja wnosi o ich redukcję i sukcesywną wymianę na punkty elektroniczne, co ułatwi w przyszłości aktualizację oraz obniży koszty na przykład drukowania plakatów o aktualnych imprezach, które mogą być na takich punktach wyświetlane. Wniosek zostanie rozważony do realizacji w przyszłych latach, po zaplanowaniu odpowiednich środków w budżecie miasta. Niemniej pewne działania zostały już podjęte. Zostały zdemontowane najbardziej zniszczone małe plany miasta a w najbliższych dniach zamontowany zostanie duży nowy plan miasta na balustradzie przy ulicy Żeglarskiej. Punkt 5. Uwzględnienia w najbliższej aktualizacji map miasta Helu stacji ładowania pojazdów elektrycznych, znajdujących ulicy Portowej. Wniosek do realizacji jak będziemy przygotowywali nowe mapy. Jedyne w celu wskazania większej liczbie osób, że w Helu takie punkty się znajdują. Właściciele pojazdów elektrycznych korzystają bowiem z aplikacji mobilnych, które wskazują im dokładnie położenie najbliższej stacji ładowania. Punkt 6. Umiejscowienie dodatkowej tablicy kierunkowej drogi do latarni morskiej przy skrzyżowaniu z ulicą Steyera. Turyści mimo obecnego oznakowania często mają problem z jej zlokalizowaniem. Odpowiedź. System informacji miejskiej został zmodernizowany w bieżącym roku i uważam, że w pełni spełnia swoje zadania. Są nowe oznakowania między innymi przejścia do latarni czy też na plażę. Punkt siódmy. Naprawa spowalniacza na ulicy Kapitańskiej. Odpowiedź. W trakcie realizacji. Ósme. Przegląd oraz przycinka gałęzi krzewów drzew przesłaniający oznakowanie pionowe na ulicach Dworcowej, Steyera, Leśnej. Odpowiedź. Do realizacji. Dziewiąty. Przycięcie suchych gałęzi drzew sąsiadujących z boiskiem szkolnym od strony ulicy Żeromskiego. Do realizacji. Jak ja to czytam to prawdopodobnie większość rzeczy jest robiona przez naszą spółkę. Bo ona już w poprzednich dniach była wykonywana ale tak jak mówię do realizacji. Dziesiąty punkt. Na sadzenie młodych drzew wzdłuż ogrodzenia boiska szkolnego od strony ulicy Żeromskiego oraz nowe nasadzenia drzew w parku Myślisza. Poprawi to walory tych miejsc dając przyszłości możliwość wypoczynku w zacienionym przez nie miejscach. Odpowiedź . Do realizacji. Punkt jedenasty. Likwidacja spowalniacze na ulicy Sikorskiego przy dawnej bramie komendy portu wojennego. Spowalniacz nie spełnia tam żadnych funkcji i jest zbędny. J ego likwidacja poprawi jakość drogi podczas przewozu większych transportów na przykład na PSZOK. O dpowiedź. Wniosek zostanie rozpatrzony po analizie zasadności umiejscowienia spowalniacza w tym miejscu. Zdanie komisji jest jasne. Niemniej wydaje się, że pewne uzasadnienie do funkcjonowania spowalniacza w tym miejscu można by znaleźć. Jest to bowiem obszar osiedla mieszkaniowego Kolonii Rybackiej, strefy zamieszkania graniczącej z dawnym portem wojennym, gdzie takiej strefy już nie ma. Dodatkowo w pobliżu prowadzona jest tuż przy drodze działalność parkingowa. To wymaga zachowania szczególnej ostrożności przez kierujących i istniejący spowalniacz może w tym tylko pomóc. Aktualnie przygotowywany jest projekt organizacji ruchu dla ulicy Sikorskiego i Kormorana aż do skrzyżowania z drogą Wojewódzką nr 216 i na tym etapie podjęta zostanie ostateczna decyzja. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Dzięki. Jasne rozumiem. Proszę państwa ogłaszam 15 minut przerwy.

8. Sprawozdanie burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym.

Przewodniczący rady: Przechodzimy proszę państwa do punktu 8 Sprawozdanie burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym. Proszę panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Sprawozdanie z działalności burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym. Punkt pierwszy współorganizował imprezę z okazji Dnia Dziecka, która odbyła się na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Helu. Współorganizował towarzyski turniej piłki nożnej dla dzieci z rocznika 2015, 15 i młodsi z okazji 50-lecia nadania praw miejskich Jastarni. To był turniej zorganizowany wspólnie z Jastarnią. Uczestniczyliśmy też nie tylko jako współorganizatorzy ale również finansowo. Zorganizował turniej piłki nożnej o Puchar Burmistrza Helu oraz zabawę plenerowa dla mieszkańców i turystów na rozpoczęcie sezonu letniego. Tu duże podziękowania dla pani radnej Sylwii Budziszów. Punkt czwarty wziął udział w walnym zebraniu członków Stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Punkt 5 spotkał się z przedstawicielami Hossa Spółka Akcyjna, z którymi rozmawiał na temat przygotowanej przez tę firmę koncepcji przebudowy odcinka ulicy Sikorskiego. Zlecił odnowienie murali na Bulwarze Nadmorskim. Miały rozpocząć się te prace w tym tygodniu. Pan trafił do szpitala a więc wykona to zadanie. Ponieważ murale już wymagają odnowienia, w niektórych miejscach odpadł tynk. Trzeba było zaszpachlować. Te prace będą wykonane w miesiącu lipcu. Prowadził przygotowania do obchodów 60-lecia odzyskania praw miejskich oraz w Święta Miasta. Tu pewnie więcej powie pani kierownik do spraw promocji kiedy będzie miała swoje wystąpienie. Ale państwo wiecie z informacji wcześniej przekazywanych, z plakatów, ze strony internetowej, że w dniu jutrzejszym dwa duże koncerty 18:30 Anka. Po niej, po zmianie na scenie sprzętu ten główny koncert Dawid Kwiatkowski. W piątek czyli 30 czerwca startujemy chyba od 12:00 z tego co pamiętam msza na Bulwarze Nadmorskim. Potem odsłonięcie takiej rzeźby, którą miasto otrzymało w podarunku Chłopiec z morza. To odsłonięcie będzie przy ulicy Morskiej. Ten chłopiec trafi do działającej, istniejącej naszej fontanny. Fajna rzecz. Także zapraszam. No a po południu dalsza część czyli koło 18:00 ale mówię koło trzeba to dokładnie zweryfikować, sprawdzić. A już mam przed sobą. 17:15 instalacja kapsuły czasu na skwerze przy urzędzie a więc na tym skwerku będzie. To na pewno zaskoczenie jak ta kapsuła zostanie zamontowana, gdzie zostanie zamontowana. Myślę, że będzie to następna atrakcja dla turystów i dla helan. O godzinie 18:00 występ młodych talentów z Miejskiej Biblioteki Publicznej. A następnie wodowanie albumu. To już jest szósta edycja Hel w obiektywie 2023. No i na koniec koncert męskiego chóru szantowego Zawisza Czarny. Liczę na państwa udział i zapraszam wszystkich mieszkańców i turystów na te wydarzenia. Punkt ósmy. Wziął udział w zakończeniu roku szkolnego. Dziewiąty. Wziął udział w otwarciu wystawy Starych widokówek w Muzeum Rybołówstwa. Zachęcam do odwiedzenia naszego Muzeum Rybołówstwa. Jest nowa wystawa. Warto zobaczyć jak ten stary Hel wyglądał i naprawdę robi to wrażenie. Punkt dziesiąty. Prowadził nadzór nad realizacją inwestycji miejskiej. Jedenasty. Przygotowywał materiał na dzisiejszą sesję. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Czy ktoś z państwa ma pytanie w sprawie sprawozdania? Pani radna Wójcik proszę,

Radna Wójcik: Ja proszę pana burmistrza o kilka słów rozwinięcia punktu 5 czyli koncepcji przebudowy odcinka Sikorskiego przez firmę Hossa.

Burmistrz Helu: Tu konsultuję z moim zastępcą, firma Hossa przygotowała rozwiązania drogowe terenów, których jest właścicielem a więc jest to kilka hektarów ziemi po prawej stronie jak się wjeżdża do portu wojennego. I są to rozwiązania komunikacyjne i z tym jest związana ulica Sikorskiego. Czyli ulica gdzie miasto jest właścicielem ale również są drogi wewnętrzne całego osiedla i nowa droga , która kiedyś tam powstanie. No projekt robi wrażenie dlatego też poprosiłem o spotkanie ponieważ ten projekt na realizację, którego na pewno miasta by nie było stać na wykonanie w ten sposób dróg. To są wszystko z płytek, z płyt marmurowych. Fajne nasadzenia. No robi to wrażenie i dyskutowaliśmy kiedy ewentualnie by to miało być zrealizowane i w jakim scenariuszu. No bo miasto dzisiaj jest droga asfaltowa, zrobienie odcinka na wysokości nieruchomości gdzie właścicielem jest spółka no nie jest w naszych nawet tych dalekich planach żeby tego rodzaju inwestycje samodzielnie wykonywać. Tu nie zapadły żadne konkretne rozwiązania ale poprosiłem pana Pałkowskiego ponieważ nie mamy tego w formie elektronicznej, tego projektu koncepcji, to nie jest projekt. To jest koncepcja zagospodarowania tego terenu ale w formie papierowej jest. Ponieważ jest to dosyć duże w przerwie pan Pałkowski przyniesie także puścimy to i będziecie państwo mogli się z tym zapoznać. Czy to wystarczy?

Przewodniczący rady: Proszę pan radny Salski.

Radny Salski: Czy w planach jest przewidziane dalsze naniesienie murali? Pomalowany został mur a czy będą murale dalej naniesione.

Burmistrz Helu: W tym roku chcemy odnowić te istniejące bo tak jak powiedziałem one już tego wymagają. Co do dalszych prac z tym związanych być może jeszcze pokusimy się na odnowienie tych, które są na główce. To pewnie z panią prezes jeszcze będziemy musieli porozmawiać kto to i w jaki sposób sfinansuje bo tamte też wymagają odnowienia. Pewnie byłby pomysł do zrealizowania. Tylko to jest już przedsięwzięcie, które wymaga dużych środków finansowych. Trzeba to zaplanować w budżecie bo to nie jest są tylko murale tylko na całej szerokości tam, gdzie są murale my specjalnie zamontowaliśmy barierki, które uniemożliwiają wchodzenie i przechodzenie przez te falochrony. Ponieważ one wtedy podlegają niszczeniu. No więc jeżeli będzie taka wola mieszkańców to być może w przyszłych budżetach to się znajdzie. Materiałów jest dużo związanych z Helem, z przyrodą, ze sportem i tak dalej. Także może warto będzie to zrobić. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Proszę państwa zanim przejdę do kolejnego punktu tak jak obiecałem w trakcie odczytywania pisma tutaj źle zinterpretowałem punkt dotyczący wycięcia informacji zawartych w nagraniu. Ponieważ ja zrozumiałem, że chodziło tutaj o transmisję z sesji bezpośrednio nagrywaną. Natomiast okazało się, że tutaj chodziło o komentarze pod zamieszczonym nagraniem z sesji. Dlatego pani sekretarz bardzo proszę o przekazanie wyjaśnień

Sekretarz miasta: Szanowni państwo komentarze pod filmem z transmisji z ostatniej sesji Rady Miasta zostały usunięte na wyraźny wniosek kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Komentarze te dotyczyły działalności i sprawozdania przedstawionego na sesji. W uzasadnieniu pani kierownik wskazywała, że są to komentarze pomawiające i obrażające ją jako kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Dlatego zostały usunięte. Obecnie tworzymy, będziemy tworzyć, pracujemy nad tym żeby stworzyć regulamin publikowania komentarzy, które będą zamieszczane bądź usuwane ze strony z fanpage zarówno z YouTube z kanału YouTube. I tam określimy kryteria, którymi będziemy się kierować przy usuwaniu takich komentarzy. Uważamy też że kanał YouTube miasto Hel jest kanałem promującym nasze miasto i dlatego stworzymy taki regulamin. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję.

9. Sprawozdanie burmistrza z wykonania uchwał rady.

Przewodniczący rady: Proszę państwa przechodzimy do kolejnego punktu. Otrzymali państwo sprawozdanie z realizacji uchwał. Czy są pytania do sprawozdania? Czy pan burmistrz chciałby w tej kwestii coś dodać?

Burmistrz Helu: Jeżeli są pytanie bardzo proszę.

Przewodniczący rady: Pytań nie widzę.

10. Rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwał lub zajęcie stanowiska w sprawie:

a) Raport o stanie Gminy Miejskiej Hel, w tym:

• przedstawienie Raportu,

• wystąpienie burmistrza Helu,

• debata nad Raportem*,

• podjęcie uchwały w sprawie udzielenia burmistrzowi Helu wotum zaufania (projekt uchwały nr 32/2023),

Przewodniczący rady: Proszę państwa przechodzimy do punktu 10 Rozpatrzenie projektów, podjęcie uchwał lub zajęcie stanowiska w sprawie. Jako pierwszy Raport o stanie gminy miejski Hel. Proszę o przedstawienie raportu.

Zastępca burmistrza Helu: A teraz? Teraz już tak. Sam słyszę. Proszę państwa otrzymaliście państwo tak jak co roku Raport o stanie gminy miejskiej Hel w 2020 roku. Otrzymaliście w formie dostępu linka do pełnej wersji raportu. Bo już tak jak państwo pamiętacie od kilku lat to jest jak gdyby podstawowa forma tworzenia i publikacji Raportu o stanie gminy, czyli wersja poprzez stronę internetową dedykowaną właśnie w tym celu. Oczywiście jest też wersja skrócona jak gdyby nie zawierająca wszystkich tych elementów, które są dostępne w internecie, wersja papierowa. I ta jest dostępna w biurze obsługi Rady Miasta. No i prezentacja też skrócona tego wszystkiego co w tym raporcie o stanie Gminy w 2022 roku się znalazło, którą państwu teraz przedstawię. Raport zawiera to też jest jakby powtarzalny określony rozdziały i tutaj te rozdziały na tym slajdzie się znajdują i według nich, według tej kolejności potem prezentowane są już szczegółowe informacje dotyczące każdej z tych dziedzin. Tak to wygląda w rozpisaniu potem już na podrozdziały. Myślę, że państwo zaglądaliście do tego. To państwo wiecie. Dlatego ja nie będę tego oczywiście wszystkiego tutaj odczytywał. To jest tak jak powiedziałem cały czas dostępne. Są też oczywiście dostępne na stronie internetowej poprzednie raporty. Można w łatwy sposób porównać, co się w danym roku i jak kształtowało w stosunku do poprzednich lat. No i tak po kolei podsumowanie działalności Rady Miasta Helu. Ja myślę, że nie będę tego odczytywał bo tak jak powiedziałem jest to dostępne i szkoda na to czasu. A są to dane statystyczne czyli liczby, do których w każdej chwili każdy zainteresowany może sięgnąć i myślę, że szkoda czasu na odczytywanie szczegółowo tych wszystkich danych. Tylko skrótowo właśnie przedstawię to, co w danej części raportu się znajduje. Działalność burmistrza, czy liczba wydanych zarządzeń w poszczególnych zakresach tematycznych. Miasto Gmina Miejska realizowała w ramach swoich kompetencji różne strategie polityki, które wcześniej były przyjmowane czy Radę Miasta właśnie, czy to też przez inne organy. Ale obejmujące swoim zakresem właśnie obszar Helu. Dane demograficzne. Liczba ludności spadła o 1,5% czyli ciągle spada. Nie jest to już taki duży spadek ale ciągle jesteśmy niestety w pozycji spadkowe jeżeli chodzi o liczbę mieszkańców. Tutaj macie państwo porównanie z poprzednimi latami. Tą dynamika zmian mieszkańców czyli widać ten spadek jakby systematyczne. Natomiast jeżeli chodzi o te procenty to w tej chwili on jest już mniejszy od poprzedniego roku prawie dwa razy od jeszcze wcześniejszego, jeszcze więcej. Także wolniej to spada ale to też pewnie wynik tego, że niestety społeczeństwo jest mniej liczne. To też i ten spadek liczby mieszkańców jest procentowo mniejszy. Nie przybywa niestety i to też jest jakiś tam kłopot. Jeżeli chodzi o budżet miasta dane podstawowe to dzisiaj będzie szczegółowo omówione też w dalszej części ale raport oczywiście też te kwestie skrótowo prezentuje. Dochody jak się kształtowały, największe wpływy jeżeli chodzi o chody to są wpływy z podatków oczywiście. To jest jasne. Wpływy z podatku PIT, podatku od nieruchomości, subwencje, podatki lokalne. Prognoza zadłużenia. Jak państwo widzicie ten rok jeszcze są pewne spłaty ale to już kończymy. W przyszłych latach już żadnych zobowiązań z tytułu zaciągniętych pożyczek, kredytów nie mamy. Ale o tym też będzie mowa na pewno w dalszej części tutaj przy sprawozdaniu z wykonania budżetu. Inwestycje, które w ubiegłym roku były realizowane. Kwota globalnie 2.725.000. Tutaj umiejscowienie tych naszych inwestycji na mapie, w których częściach miasta one były realizowane. A tutaj skrótowy ich opis i prezentacja zdjęcia. Nie są to tylko oczywiście miejskie inwestycje ale też takie, które są w mieście realizowane. A niewątpliwie na miasto wpływają czyli tutaj jako przykład ten remont dworca kolejowego, czy gdzieś tam dalej wymieniony remont drogi wojewódzkiej 216. Nasza najważniejsza inwestycja, największa w tej chwili to budowa budynków mieszkalnych przy ulicy Przybyszewskiego. To jest w trakcie realizacji. Zakończenie planowane na drugi kwartał przyszłego roku i najprawdopodobniej niezagrożony termin. Dzisiaj jest inwestycja realizowana w pełni. Zapraszam do spacerów można to sobie przynajmniej z zewnątrz zobaczyć. Inne inwestycje, które były realizowane też już zakończone. Boisko wielofunkcyjne, rozbudowa siłowni w hali sportowej. Obie inwestycje zakończone, oddane do użytku. Można już z tego korzyść. I jak wiemy licznie mieszkańcy, turyści z tego korzystają. Bulwar Nadmorski kolejna zakończona inwestycja, rozpoczęta w ubiegłym roku. Zakończona w tym. Dlatego w tym raporcie też uwzględniamy ponieważ były to inwestycje jak gdyby rozpoczynane roku 2022 ale zakończone w roku 2023. Skwerek na Bulwarze Rybackim, Skwarek rybacki również już inwestycja zakończona ale rozpoczęta jak państwa pamiętacie pierwsze działania z tym podjęte były realizowane w roku 2022. Czyli zakup starówki i remont tej sterówki. To działo się w roku 2022. Remonty dróg które w ubiegłym roku. Dane jeżeli chodzi o gospodarkę wodno-ściekową. Dane oczywiście, które pochodzące z przedsiębiorstwa naszego wodno-kanalizacyjnego czyli naszej spółki EKOHEL. Gospodarka odpadami. Tutaj niestety kolejny rok kiedy musieliśmy do systemu dołożyć z budżetu. Wpływy nie pokryły w całości funkcjonowania stąd też podwyżka opłat w tym roku. Zobaczymy jak to się z bilansuje ale też prawdopodobnie może być tak, że trzeba będzie z budżetu pewne środki dołożyć. Wydatki na gospodarkę mieszkaniową i tutaj to jest generalnie związane właśnie z inwestycją i wszystkimi innymi wydatkami na remonty, utrzymanie budynków ale też gospodarkę nieruchomościami bo też w tej gospodarce mieszkaniowej mieszczą się wszystkie wydatki związane z gospodarką nieruchomości. Edukacja czyli utrzymanie Zespołu Szkół Ogólnokształcących , kwota podobna do roku 2021. Subwencji nam wystarcza na mniej więcej połowę tych wydatków. Tutaj też niewiele się zmienia. Od wielu lat mamy podobny układ, że mniej więcej połowę tych kosztów utrzymania naszej oświaty pokrywamy ze środków z budżetu miasta. Tylko na mniej więcej połowę wystarcza nam subwencji. Wyniki z egzaminów ósmoklasisty. Polski średnia krajowa wyżej niż powiatowa ale matematyka poniżej średniej krajowej na poziomie powiatu. Tu matematyka zawsze troszeczkę ale to wszędzie ona niestety wypada gorzej. Działalność Ośrodka Pomocy Społecznej. Ostatnio reprezentowała pani kierownik sprawozdanie ale tu w skrócie również raport zawiera wszystkie informacje na ten temat. Oczywiście tylko dane statystyczne, żadnych danych szczegółowych, wrażliwy tutaj państwo nie znajdziecie i nikt inny. Wybrane zadania, które realizował Ośrodek Pomocy Społecznej w ubiegłym roku. 2022 roku oczywiście ubiegłym roku. Ubiegły rok to jeszcze rok pandemii i tutaj jeszcze przypomnienie jeżeli chodzi o dane statystyczne związane ze szczepieniami, które jeszcze w ubiegłym roku się odbywały. I też stała działalność i współpraca tutaj naszego miasta jeśli chodzi o badania mammograficzne dla naszych pań. Wpływy z podatków przeliczone na mieszkańca. Widać, że tutaj sytuacja jest dosyć dobra. One rosną ale to pewnie też w jakiejś części wynik z tego, że liczba mieszkańców spada. No ale procent jest dużo większy niż to by z tego wynikało. Także sytuacja widać, że jeżeli chodzi o stan finansów naszych mieszkańców, przedsiębiorców jest dobry. Bo w przeliczeniu na liczbę mieszkańców to wpływu są wysokie. Mamy sześć obowiązujących planów zagospodarowania przestrzennego. 14 hektarów w sumie te plany zagospodarowania przestrzennego obejmują. Co miasto daje poza tymi inwestycyjnymi sprawami dla mieszkańca? To działalność kulturalna. To państwo wszyscy wiecie i to też było niedawno prezentowane z tego, co pamiętam zarówno jeżeli chodzi o imprezy kulturalne, dalej wymienię imprezy sportowe także już myślę nie będę tego w szczegółach omawiał. To jest tylko krótkie przypomnienie tego, że tej kultury i sportu w mieście trochę jest i trochę imprez z tym związanych się dzieje. Nasza biblioteka. Też niedawno prezentowane szczegółowo było sprawozdanie przez panią dyrektor ale w raporcie również te wszystkie elementy się znajdują bo te wszystkie dane oczywiście do raportu pochodzą z naszych jednostek i jak gdyby raport całościowo to wszystko prezentuje. A le państwo zapoznajecie się też ze szczegółowymi sprawozdaniami sukcesywnie przez wszystkich kierowników jednostek jest to prezentowane. Współpraca z organizacjami pozarządowymi. To był jeden projekt. W ubiegłym roku Fundacja [niezrozumiałe] z Krakowa zrealizowała Klezmer Weekend kultura i muzyka żydowska. Bezpieczeństwo publiczne to oczywiście głównie Ochotnicza Straż Pożarna i Straż Miejska ale też współpraca z Policją. Jeżeli chodzi o dofinansowanie pobytu policjantów, którzy sezonowo wspierają nasz komisariat w Juracie. Budżet obywatelski. Zgłoszone były dwa projekty. Wygrał projekt związany z instalacją klimatyzacyjną w klubie fitness. Projekt został oczywiście zrealizowany. Klimatyzacja tam działa. Komunikacja z Urzędem. Oczywiście to są nasze strony internetowe, na portalach społecznościowych profile miasta i Urzędu Miasta. W ubiegłym roku realizowaliśmy również jeszcze transmisję ze względu na okres pandemii te online na portalu YouTube. No i proszę państwa podsumowanie tego raportu. T o państwa pamiętacie co roku też było. I to warto się właśnie zapoznać na stronie internetowej ponieważ tam są animacje, których w wersji papierowej siłą rzeczy nie da się przedstawić. Ja tutaj też nie będziemy w tej chwili w szczegółach omawiali. A tam jest porównanie jak miasto Hel wypada biorąc pod uwagę różne kryteria związane z funkcjonowaniem miasta na tle porównywalnych właśnie gmin. Tu są w skrócie te dane, ocena ogólna. I jak gdyby zapraszam do zapoznania się ze szczegółami bo tam jest dużo więcej tych obrazków, slajdów i prezentacji właśnie tych porównawczych, gdzie warto zobaczyć jak się zmieniała właśnie demografia, sprawy społeczne, infrastruktura, budżet, edukacja, demografia i jak to było w poprzednich latach. Są tam właśnie te animacje, które pokazują i ten wykres jak to się zmienia, jaka jest sytuacja właśnie w porównaniu do tych innych gmin. I widać, że generalnie jesteśmy gdzieś tam w sytuacji korzystnej. Zmiany jeżeli chodzi o demografię, bo tak jak państwu mówiłem liczę ten procent spadku mieszkańców jest mniejszy, co nie znaczy właśnie, że to jest dobrze. Procent mniejszy, sytuacja zrobiła się korzystniejsza ale niestety nie jest ona dalej dobra i tak to wygląda. Odsyłam proszę państwa do raportu. Link jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej w zakładce Raport o stanie miasta, łącznie z tymi poprzednimi za poprzednie lata. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Panie burmistrzu oddaję panu głos.

Burmistrz Helu: Panie przewodniczący, szanowna rado tak jak zauważyliście państwo pan Pałkowski przedstawił w skrócie Raport o stanie gminy za 2022 rok. Z mojej strony mogę wyrazić tylko podziękowania dla mieszkańców, dla państwa jako radnych za zaangażowanie w tym, co robimy w waszym imieniu. Nie zawsze wszystko się udaje. Czasy są ciężkie i niestabilne na arenie międzynarodowej, w kraju. Nie zawsze wszystko się udaje, nie raz jest tak, że polityka miesza się z gospodarką. Walka między samorządami na zdobycie środków zewnętrznych nie zawsze te kryteria są przejrzyste, które gminy co dostają i dlaczego. W każdym razie w każdym z projektów, w każdych rozdaniach staramy się startować i pozyskujemy te środki z większej czy mniejszej ilości. W chwili też czekamy na dwa rozstrzygnięcia. Jeden wniosek już przygotowujemy. Jest nowy nabór na projekt modernizacja dróg gminnych. Za chwilę będziemy go składali i zobaczymy czy Hel mówiąc kolokwialnie załapię się na to rozdanie. Proszę państwa z mojej strony jeszcze raz podziękowania dla tych, którzy angażują się w pracę, w to co się dzieje w mieście. My was szanowni państwo jako mieszkańców ale również dziękuję turystom bo turyści są naprawdę tym takim dodatnim budulcem jeżeli chodzi o funkcjonowaniu miasta. Często otrzymuję maila ze wskazaniem co należałoby zmienić, co należałoby poprawić. Nieraz są to pobożne życzenia ale staramy się każdemu odpowiedzieć, wytłumaczyć co do naszej kompetencji należy, co nie. Ponieważ Hel jest wszyscy wiemy miejscowością specyficzną, więc tu obowiązują różnego rodzaju ograniczenia związane z Nadmorskim Parkiem Krajobrazowym. To są tereny Skarbu Państwa, Leśnictwo,. Gro terenów to są tereny we władaniu Agencji Mienia Wojskowego. No ale o czym przecież turysta na przykład nie musi wiedzieć i wszystkie sprawy uważa, że trzeba kierować do władz miasta bo oni na pewno są za to odpowiedzialni. Ale my też te uwagi przyjmujemy i kierujemy do odpowiednich instytucji z prośbą o podjęcie działań żeby dany problem rozwiązać. Także jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękuję.

Przewodniczący rady: Proszę państwa kolejnym elementem jest debata nad raportem. Ja tylko przypomnę zgodnie z artykułem 28 ust 4, 5, 6 i 8 ustawy o samorządzie gminnym w debacie nad raportem o stanie gminy, mieszkańcy gminy mogą zabierać głos. Mieszkaniec, który chciałby zabrać głos w debacie składał do przewodniczącego rady pisemne zgłoszenie poparte podpisami co najmniej 20 osób. Zgłoszenie składa się najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który zwołana została sesja podczas, której ma być przedstawiony Raport o stanie gminy. Takie wnioski, takie zgłoszenia nie wpłynęły. Proszę bardzo kto z państwa chciałby zabrać głos w sprawie raportu? Pan radny Łazur proszę bardzo.

Radny Łazur: Ja przepraszam, że zadam takie pytanie ale to takie pytanie właściwie retoryczne zadaję je co roku. Czy mamy jakieś pomysły, jakieś możliwości żeby zahamować ubytek ludzi z Helu. Okazuje się, że Hel jest miejscem pracy tylko dla osób, które są o bardzo niskim w sumie wykształceniu jeżeli chodzi o kelnerki. Ja ich nie oceniam oczywiście. Przepraszam bardzo, jeżeli kogoś uraziłem ale po prostu to są takie podstawowe czynności jak pokojówki, kelnerki. Natomiast ludzie, którzy mają jakieś ambicje czy naukowe, czy jakieś wyższe po prostu z Helu się wyprowadzają i to jest z dużą szkodą dla Helu. Czy mamy jakiś pomysł? Może się zwrócić z tą sprawą do jakiś architektów, organizacji ludności czy organizacji pracy żeby nam podpowiedzieli, co w naszych warunkach można by ewentualnie wprowadzić żeby ten stan rzeczy w końcu zmienić. Bo Hel w końcu zostanie miastem takich obywateli jak ja, emerytów i rencistów. Dziękuję.

Przewodniczący rady:  Dziękuję. Czy pan burmistrz chciałby odpowiedzieć?

Burmistrz Helu: Proszę państwa gdybym był złośliwy a w mojej naturze nie ma nigdy złośliwości, widzę że pani radna Janiak aż się uśmiechała. To ja bym się zapytał panie radny ma pan jakiś pomysł? No właśnie bo życie toczy się dalej i życie stwarza te scenariusze takie, jakie są. Wczoraj jeżeli oglądaliście państwo telewizję to usłyszeliście, że w Polsce w tym roku w ostatnim miesiącu narodziło się najmniej dzieci od drugiej wojny światowej. Czyli jest to tendencja ogólnokrajowa. Ja nie będę tu usprawiedliwiał czy w Helu jest ten spadek urodzin i liczba mieszkańców jest największa, jeżeli procentowo ten spadek jest największy w kraju czy nie. Jak się ogląda i czyta statystyki to są przed nami gminy, które zanotowały większy spadek. W tym gmina z naszego powiatu. Ale to przecież nie o to chodzi. Proszę państwa wszystko co robimy to robimy dla mieszkańców. Przecież nikt nie robi tego dla siebie. Staramy się zawsze żeby ci którzy prowadzą działalność mogli się realizować. Mieszkania, które budujemy komunalne są takim przykładem. Przecież to są mieszkania dla naszych mieszkańców, mieszkania komunalne. To nie będzie mógł się ubiegać o to nie wiem ten przysłowiowy warszawiak, tylko mieszkaniec Helu. W naszym zamyśle jest żeby te mieszkania mogły otrzymać osoby, która spełnią warunki, które zostaną określone. Kto się może o te nowe mieszkania komunalne ubiegać. Musi wykazać się odpowiednim dochodem, odpowiednim, czyli nie za dużym ani nie za małym. Takim, który gwarantuje, że będzie mógł opłacać czynsz w tych mieszkaniach. Ja bym chciał żeby jak najwięcej tych mieszkań trafiło do młodych ludzi. Tych, którzy będą budowali przyszłość naszego miasta. Tych, którzy być może są w tej chwili na emigracji i ze chcę wrócić do nas, otworzyć swoje biznesy. My proszę państwa nie możemy planować, że wy budujemy fabrykę jakąkolwiek azotu, czy cokolwiek ponieważ Hel bazuje na tym, że jest miastem zielonym. Gdzie takich zakładów produkcyjnych nie ma i nie powinno być. Oczywiście z wyłączeniem zakładów przetwórstwa rybnego. Jeżeli takie w porcie by powstały to jak najbardziej byłbym za tym. Przed nami turystyka i w tym kierunku Hel na pewno się będzie rozwijał. Czy to spowoduje wzrost ilości stałych mieszkańców? Ja mam nadzieję, że tak ponieważ nawet to wszystko, co powstanie, co stworzą prywatni inwestorzy, czyli ewentualne hotele, pensjonaty potrzeba do tego siły roboczej. I żeby to miało ręce i nogi i mogło funkcjonować musi być przypływ osób, które przyjadą do Helu. A jeżeli takie działalności będę całoroczne no więc wiadomo, że wtedy prawdopodobnie stanął się mieszkańcami. To jest normalna kolej rzeczy na całym świecie, osoby poszukujące zatrudnienia, chcące zdobywać wiedzę i idą tam, gdzie takie możliwości są dane. Czyli wiadomo jeżeli ktoś chce się kształcić na wyższych uczelniach jedzie do Trójmiasta, Warszawa, duże aglomeracje. Niektórzy wracają ale większość nie. I tu do nikogo nie mam, nie możemy mieć pretensji ale liczę na to, że Hel staje się perełką, jeżeli chodzi o porównanie z innymi gminami nadmorskimi. Być może ci młodzi, którzy myślą o swojej przyszłości zauważą szansę dla siebie żeby tu swoje biznesy zakładać, prowadzić działalność. Bo trzeba patrzeć perspektywicznie na przyszłość. Proszę państwa skończmy z tym sloganem, że sezon to trwa dwa miesiące, że ludzie pracuję przez dwa miesiące. To może było kilkadziesiąt lat temu. Teraz sezony trwa cały rok. W miesiącach tych w ' martwych' oczywiście są to przede wszystkim weekendy ale nie tylko. Ja jestem bardzo zadowolony jak widzę ile jest w grudniu, w styczniu, w lutym, w marcu turystów w naszym mieście. I zresztą świadczą o tym liczby. Ilość odwiedzających chociażby fokarium, muzea nasze, te które są otwarte, czy też restauracji. Jeżeli faktycznie sezon by miał trwać w tej chwili załóżmy cztery miesiące potem wszystko powinno być zamykane. Nic nie jest zamykane czyli jest utrzymywane. Co raz więcej osób tych, którzy przybywają do nas na pracę sezonową oni często zostają i przedsiębiorcy stwarzają im warunki, że dają im mieszkanie, noclegi, melduję ich. Także myślę, że ta statystyka nam się będzie poprawiała. Obserwuję coś takiego, że również cudzoziemcy, myślę tu przede wszystkim o uchodźcach z Ukrainy oni już niektórzy zakładają swoje interesy, swoje biznesy, inwestują pieniążki, kupują mieszkania czyli myślą o stałym pobycie w Helu. I z tego również się należy cieszyć. Proszę państwa nie ma chyba na razie jeszcze kogoś, kto by wymyślił jak zatrzymać ten na świecie problem w tych cywilizowanych krajach spadku urodziny i starzenia się społeczeństwa. Jeżeli ktoś takie coś wymyśli to pewnie by dostał nagrodę Nobla. Także my tutaj możemy, ja mogę tylko zachęcać żeby młodzi swoją przyszłość wiązali z Helem a my jesteśmy od tego żeby ewentualnie ułatwić im start. I zapraszamy. Hel jest piękny. Warto tu inwestować, warto prowadzić działalności. No i tyle dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Pan radny Łazur proszę.

Radny Łazur: Pani burmistrzu dziękuję bardzo za taką wyczerpującą odpowiedź. Po prostu mi chodziło o to, że w tej chwili jest taka sytuacja , że się przenosi firmy z Chin na tereny Unii Europejskiej, krajów Unii Europejskiej i wiadomo, jaka była sytuacja wcześniej, kiedy covid zaczął działać. Po prostu firmy chińskie przestały produkować i Europa właściwie była zamknięta. Teraz mi chodzi o takie proste rzeczy. Na przykład czy nie wystąpić do rządu o jakieś inwestycje związane z tym żeby na przykład na Helu otworzyć na przykład jakąś tam załóżmy produkcję półprzewodników. Teraz wchodzi firma Google, wchodzi firma Intel. H el ma tereny powojskowe i myślę, że gdyby tylko taka decyzja zapadła, nawet to może być firma zagraniczna, która by chciała zainwestować w Polsce i wtedy Hel stał by się taką jakby bazą. Kiedyś było wojsko i na tym wojsku Hel bazował. Mieliśmy więcej pracowników. Było kino, była szkoła nie było trzeba aż tak bardzo dotować szkół bo było więcej dzieci, więcej nauczycieli. Hel żył na takim trochę wyższym poziomie. Myślę, że gdyby wystąpić do rządu, czy do jakiś firm zachodnich, które by chciały zainwestować tutaj na Helu może by się coś udało. No to jest taki mój jedyny pomysł ale nic mądrzejszego nie mam do wymyślenia. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Pan burmistrz teraz będzie odpowiadał? Proszę.

Burmistrz Helu: Najlepiej tak od razu. Jakby rząd chciał planować, coś w Helu otworzyć to pewnie by to zrobił ponieważ jedyne wolne tereny to są w gestii rządu. Ministerstwo Obrony, Agencja Mienia Wojskowego i to są już ostatnie tereny, Hel Bór. I powiem tak, że my tylko słyszymy o jakiś planach. Ja nie mówię o tym rządzie, który sprawuje władzę przez dwie ostatnie kadencje ale poprzednicy też nie mieli planu i jakiś brak decyzyjności co do przyszłościowe go zagospodarowania tego terenu. Proszę państwa sytuacja jest dynamiczna. Ja bym się nie zdziwił gdyby padła decyzja za jakiś czas, że część wojska wraca do Helu. To się w mediach gdzieś słucha. To się przejawia w przestrzeni publicznej. Ministerstwa Obrony Narodowej dzieląc akwen p ortu wojennego zatrzymała dla siebie połowę tego portu, tego akwenu. Na pewno by to wpłynęło na demografię, na rozwój też miasta ale są to decyzje poza nami. Nie wiem czy najlepszym rozwiązaniem by było żeby to jakaś chińska firma wchodziła nam z jakąś inwestycją. Tym bardziej, że my możemy mówić tylko o nie wielkich inwestycjach jeżeli już. U nas są ograniczenia nawet jeżeli chodzi o infrastrukturę, o wysokość ze względu na Nadmorski Park Krajobrazowy, strefę przygraniczną, pas techniczny i pas ochronny. Ale jak pan radny zauważa może ci, co oglądają nas może pomyślą, że fajnie by było się tym Helem zainteresować. Może tam faktycznie coś, co nie będzie nam niszczyło przyrody i nie będzie degradowało środowiska może coś na tych jeszcze ostatnich pustych terenach nie zainwestowanych albo które potrzebują nowych inwestycji powstanie. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Ja dołączę się do tej polemiki. No nie zgadzam się troszeczkę z panem radnym Łazurem ze stwierdzeniem, że jesteśmy miastem osób o niskiej wykształceniu.

Radny Łazur: To jest kłamstwo. Ja nie powiedziałem, że jesteśmy ludźmi tylko, że było kiedyś więcej ludzi, którzy mieli wyższe wykształcenie i proszę moich słów w ten sposób nie, to jest to jest nie w porządku. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dobrze, przepraszam panie radny może nie w tym miejscu przecinek, nie w tym miejscu kropka. Chciałbym tylko podkreślić, że mamy instytucje typu Uniwersytet Gdański, szkoła, szpital i to są miejsca pracy dosyć wysoko kwalifikowanych pracowników. Poza tym kiedyś przyjeżdżał do Helu polityk , wysoko postawiony polityk, który tu w tym ratuszu obiecywał stworzenie fabryki komputerów w mieście, w celu właśnie rozwinięcia inwestycji i wprowadzenia nowych przemysłowych miejsc pracy. No ale nie brał pod uwagę tutaj tylko specyfiki naszego miasta, nie brał specyfiki organizacji logistyki, problemów transportowych i tych wszystkich uwarunkowań, o których pan burmistrz wspomniał. Część osób uważa, że powinniśmy się dostosowywać do specyfiki miasta, w którym żyjemy czyli iść w kierunku wysoko specjalistycznych usług turystycznych. Natomiast w dzisiejszej dobie pan tutaj podniósł temat firm i problemów związanych z ich funkcjonowaniem w okresie covid, ograniczeniami. Tu ma pan świętą rację. I ja na przykład osobiście widziałbym tutaj też szansę możliwości pracy w Helu dla osób, które pracują zdalnie. Bardzo często i bardzo dużo jest w tej chwili osób, które mieszkają w całej Europie, na całym świecie pracują w sieci i nie jest to związane z przywiązaniem do jakiejś fabryki, czy jakiegoś typowego fizycznego wykonywania czynności. To, co burmistrz powiedział my powinniśmy stwarzać warunki inwestowania bo to się też wiąże i z rozwojem, i z podatkami, i z coraz większym komfortem życia naszych mieszkańców. Chciałbym wrócić jednak też do raportu bo raport to są głównie dane statystyczne o inwestycjach, sprawozdania i statystykach. Ale warto tu podkreślić, że z roku na rok raport, który jest przygotowywany, jest coraz bardziej raportem intuicyjnym i tak jak pamiętam pierwsze wersje tego dokumentu nieraz spotykaliśmy się z sytuacją, kiedy trzeba było na pytania, bardzo dużo pytań, które dostawaliśmy i trzeba było tłumaczyć, co dane zawarte w tym raporcie oznaczają. I jak je czytać. Dzisiaj raport jest praktycznie czytelny dla każdej osoby niekoniecznie związanej z ekonomią czy z innymi dziedzinami specjalistycznymi. Ale tu padły też słowa dotyczące młodych ludzi. No proszę państwa jeżeli uda się panu dyrektorowi ZSO uruchomić a miejmy nadzieję , że tak będzie liceum ogólnokształcące no to już jest pierwszy przyczynek do tego żeby w jakiś sposób związać młodzież z miastem. To będą 4 lata, w której ta młodzież będzie mogła poznawać miasto i być może część tej młodzieży zwiąże się z nami w sensie z miastem. I tylko jeszcze jedną rzecz powiem bo to mi się nasunęło w trakcie tutaj właśnie tej rozmowy o młodzieży i problemach z nią związanych. Od kilku lat organizuje taki konkurs, który się nazywa Moje miasto w Europie. To jest konkurs skierowany do naszej młodzieży i dzieci. I zawsze dzieci, młodzież pokazuje inwestycje, które są zrealizowane w mieście, pokazuje to, co się działo na przestrzeni lat, jak to miasto się nasze rozwijało, takie różne ciekawostki. A w tym roku jedna z prac po tym całym pokazie tych wszystkich inwestycji prorozwojowych zawiera taką tabelę, w której są zawarte skrótowo hasła oczekiwań młodzieży wobec naszego miasta. Ja państwu to udostępnię. Tam są ciekawe konkluzje bo to są takie propozycje czy postulaty zauważone przez młodego człowieka. My dzisiaj kierujemy się dobrem mieszkańców, staramy się rozwijać infrastrukturę ale cały czas w domyśle z perspektywy osób dorosłych. Może tu powinniśmy też zaangażować młodzież. Powołaliśmy, przygotowaliśmy możliwość powołania Młodzieżowej Rady Miasta w Helu. To są otwarte umysły, ciekawe może pomysły, rzeczy na które my nie wpadniemy jako dorośli. Młodzież ma otwarty umysł, może coś fajnego wymyśli. Zwłaszcza, że w tej chwili postęp i technologiczny, i cywilizacyjny jest bardzo, bardzo szybki i rozwinięty. W pozostałych kwestiach dotyczących samych danych zawartych w raporcie, czyli tych wszystkich rzeczy, które były realizowane na przestrzeni 2020 roku pozostawię do odniesienia się w momencie, kiedy będziemy omawiali realizację budżetu. Bo musiałbym dublować swoją wypowiedź. To tyle. Dziękuję. Proszę panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Proszę państwa taka ciekawostka. Może to jaskółka. Kiedy zaczęła funkcjonować strefa płatnego parkowania aby otrzymać abonament przysługujący na przykład mieszkańcom a więc mówię przede wszystkim o tych dla mieszkańca, gdzie w tym roku jest stawka 20 zł za miesiąc. Wiecie państwo w stosunku do poprzedniego roku i poprzednich lat ilość tych abonamentów nam wzrosła. Wzięliśmy dane z biura obsługi, zaczęliśmy weryfikować. I taka otucha w nas wstąpiła bo liczba mieszkańców nam powinna podskoczyć bo trzeba zadeklarować, że się jest mieszkańcem, prawda? No to przede wszystkim sprawdzaliśmy te numery, które są numerami obcymi, nawet nie gdańskie a na pewno nie GPU. Do wszystkich tych osób, gdzie mieliśmy wątpliwości wystąpiliśmy o oświadczenie na jakiej podstawie ubiegał się i otrzymał ten abonament. I otrzymałem odpowiedzi. Wiecie państwo, większość tych odpowiedzi to jest to, że zamierzają zostać stałymi mieszkańcami, że mają tu swoje nieruchomości i swoją przyszłość wiąże z tym, że będą tu stałymi mieszkańcami. Będziemy to śledzili i oby tak było. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Jeżeli nie ma więcej zgłoszeń zamykam debatę nad raportem. I przed nami proszę państwa projekt uchwały nr 32/2023 w sprawie udzielenia wotum zaufania burmistrzowi Helu. Czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos w sprawie projektu uchwały? Proszę państwa miałem tylko taką wątpliwość. Dzisiaj dzieliłem się tą wątpliwością ponieważ uważałem, że w projekcie uchwały w paragrafie pierwszym, w drugim wersie po burmistrzu Helu powinien znaleźć się zapis udziela się / na nie udziela się. Ponieważ no przecież my nie wiemy czy przed podjęciem uchwały czy ją podejmiemy, czy nie. Ale stwierdziłem, że no przecież nie podjęcie uchwały oznacza też nieudzielenie. Dlatego nie wnoszę tej poprawki do projektu uchwały. Jeżeli nie ma więcej zgłoszeń proszę państwa uruchomiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęła uchwały nr XLVIII/ 349/ 2023 a tym samym udzieliła wotum zaufania burmistrzowi Helu. Gratuluję panie burmistrzu. Proszę państwa przed nami procedura dotycząca absolutorium i sprawozdania z wykonania budżetu i absolutorium. W związku z tym ogłaszam 15 minut przerwy do godziny 11:35.

b) sprawozdanie z wykonania budżetu miasta Helu za 2022 rok, w tym:

• przedstawienie sprawozdania burmistrza Helu z wykonania budżetu miasta,

• przedstawienie stanowisk komisji stałych dotyczących wykonania budżetu,

• przedstawienie opinii Komisji Rewizyjnej dotyczącej sprawozdania burmistrza Helu z wykonania budżetu,

• przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku dotyczącej sprawozdania burmistrza Helu z wykonania budżetu,

•  dyskusja nad sprawozdaniem i przedstawionymi uwagami,

•  podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego

wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu miasta Helu za 2022 rok (projekt uchwały nr 33/2023);

•  odczytanie opinii Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia (nieudzielenia) absolutorium dla burmistrza Helu,

• przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku dotyczącej uchwały Komisji Rewizyjnej w sprawie absolutorium dla burmistrza Helu,

• dyskusja nad wykonaniem budżetu,

• podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium dla burmistrza Helu (projekt uchwały nr 34/2023),

Przewodniczący rady: Proszę państwa przechodzimy do podpunktu b. Proszę o przedstawienie sprawozdania z wykonania budżetu miasta Helu za 2022 rok. Proszę panie burmistrzu.

Skarbik miasta: Uchwałą Rady Miasta Helu z dnia 29 grudnia 2021 roku został uchwalony budżet miasta na 2022 rok. I tak po stronie dochodów wyniósł on 22.832.865,21 zł, natomiast po stronie wydatków wyniósł 21.173. 389 zł. W ciągu roku 2022 uchwałami Rady Miasta Helu oraz zarządzeniami burmistrza Helu dokonywano zmian w budżecie i ostatecznie plan budżetu po dokonanych zmianach na dzień 31 grudnia 2022 roku wyniósł: dochody budżetu miasta 36.965.352,25 zł i wydatki budżetu miasta wyniosły 37. 465.876,04 zł. D eficyt budżetu w wysokości 500. 523,70 zł pokryty został przychodami pochodzącymi z nadwyżki budżetowej z lat ubiegłych. Zaangażowano do budżetu przychody, które wyniosły kwotę 2.760.700,00 zł a rozchody budżetu miasta wyniosły 2. 259. 476,21 zł. Te rozchody przeznaczone zostały na spłatę pożyczki do Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 1.781.476,21 zł oraz kredytu w Banku Spółdzielczym w Pucku w wysokości 278.000,00 zł. Również została udzielona pożyczka w wysokości 200.000,00 zł. W roku 2022 rzeczywiste wykonanie dochodów budżetu miasta wyniosło kwotę 34. 353. 440,53 zł. Z tego dochody bieżące to kwota 23.700.894,83 zł i i dochody majątkowe 10.652.545,70 zł. Wydatki budżetu miasta za rok 2022 wyniosły ogółem 24.805.453,49 zł, z czego na wydatki bieżące przypada kwota 22.079.477,35 zł oraz na wydatki majątkowe kwota 2.725.976,14 zł. Wynik budżetu wyniósł 9.547.987,04 zł oraz przychody budżetu wyniosły 7.598.910,34 zł, z czego nadwyżka z lat ubiegłych 5.185.434,13 zł oraz wolne środki z ubiegłego roku to kwota 2.413.476,21 zł. Rozchody budżetu miasta w roku 2022 to kwota 2.259.476,21 zł i na tą kwotę składa się spłata pożyczki do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska 1.781.47 6,21 zł. Do Banku Spółdzielczego spłata kredytu rata 278.000,00 zł oraz udzielona pożyczka w wysokości 200.000,00 zł. Należności Gminy na dzień 31 grudnia 2022 roku wyniosły kwotę ogółem 1.439.524,80 zł i w kwocie tej zaległości, należności już zaległe wynoszą 860. 454,31 zł. Natomiast zobowiązania Gminy na dzień 31 grudnia 2022 roku wynoszą ogółem 889.523,40 zł i nie mieliśmy zobowiązań wymagalnych. To by były takie najważniejsze wiadomości dotyczące budżetu 2022 roku. Jeżeli są jakieś pytania to proszę. Nie widzę. W takim razie proszę o przedstawienie opinii dotyczącej wykonania budżetu Komisję Gospodarczą.

Radny Nowakowski: Opinia Komisji Gospodarczej w sprawie przyjęcia wykonania budżetu miasta Helu za 2022 rok. Komisja Gospodarcza w składzie radna Ewa Wójcik, radna Sylwia Budzisz, radny Waldemar Sojecki, radny Grzegorz Nowakowski, radna Renata Panek po analizie oraz przeprowadzonym głosowaniu jednomyślnie, pozytywnie opiniuje wykonanie budżetu miasta Helu za 2022 rok i jest za przyjęcie sprawozdania, dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Proszę Komisję Skarg, Wniosków i Petycji.

Radna Janiak: Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Helu członkowie: Arnold Antkowski, Jan Łazur, Józef Salski, Maria Pełechaty, Grażyna Janiak. Członkowie komisji po zapoznaniu się z informacjami zawartymi w dokumencie z wykonania budżetu miasta Helu za 2022 rok stwierdza, że sposób wykonania budżetu oraz rzetelność rozliczenia przychodów i wydatków ocenia pozytywnie. Zatem Komisja Skarg, Wniosków i Petycji wnioskuje zgodnie z przedstawioną uchwałą jednogłośnie o udzielenie burmistrzowi Helu absolutorium. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący rady: Przepraszam pani przewodnicząca ta opinia miała dotyczyć wykonania budżetu. Proszę o przedstawienie Komisję Rewizyjną sprawozdania.

Radny Pszeniczny: Opinia Komisji Rewizyjnej z wykonania budżetu miasta Helu za rok 2022. komisja Rewizyjna Rady Miasta Helu w składzie Krzysztof Pszeniczny - przewodniczący, Bogdan Żuławski - wiceprzewodniczący, Jan Łazur - członek komisji pozytywnie opiniuje wykonanie budżetu miasta Helu za rok 2002. Podpisy członków komisji. Dziękuję.

Przewodniczący rady: I proszę o przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku dotyczącej sprawozdania burmistrza Helu z wykonania budżetu.

Skarbik miasta: Uchwała nr 069/g 114/R/III/ /23 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku z dnia 21 kwietnia 2023 roku w sprawie opinii o sprawozdaniu z wykonania budżetu miasta Helu za 2022 rok wraz z informacją o stanie mienia komunalnego i objaśnieniami. Skład Orzekający Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku w osobach: Alicja Śrubkowska - przewodnicząca, Katarzyna Renke - członek, Adam Kuczyński - członek opiniuje pozytywnie sprawozdanie z wykonania budżetu miasta Helu za 2022 rok wraz z informacją o stanie mienia komunalnego i objaśnieniami. Uzasadnienie. W dniu 3 1 marca 2023 roku wpłynęło do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku zarządzenie Nr 14/ 00 50/ 2023 burmistrza Helu z dnia 30 marca 2023 roku w sprawie wykonania budżetu miasta Helu za 2022 rok. Wraz z powyższym zarządzeniem przedłożono również sprawozdanie instytucji kultury z wykonania planu finansowego za 2022 rok oraz w dniu 4 kwietnia 2023 roku dosłano informacją o stanie Mienia komunalnego miasta Helu. Przedłożone sprawozdanie z wykonania budżetu miasta Helu opracowano w formie tabelarycznej i opisowej. W części tabelarycznej przedłożonego sprawozdania realizację dochodów i wydatków z budżetu miasta przedstawiono podając kwoty planu i wykonania oraz wskaźniki procentowego ich wykonania według pełnej szczegółowości klasyfikacji budżetowej. Dodatkowo w zakresie wydatków budżetu ich wykonanie przedstawiono w podziale na grupy. Ponadto dochody i wydatki zaprezentowano w układzie działów i rozdziałów klasyfikacji budżetowej. W ujęciu tabelarycznym przedstawiono także między innymi plan i wykonanie dochodów oraz wydatków na zadania zlecone z zakresu administracji rządowej i innych zadań zleconych ustawami, informacje o udzielonych dotacjach z budżetu, informacje w zakresie należności i zobowiązań miasta według stanu na dzień 31 grudnia 2022 roku, wykonanie planu finansowego dochodów własnych oraz informację o zaciągniętych zobowiązaniach według poszczególnych tytułów dłużnych. W części opisowej do przedłożonego sprawozdania w pierwszej kolejności przedstawiono dane dotyczące pierwotnie uchwalonego budżetu na 2022 rok. Następnie przedstawiono wartości zaplanowanych dochodów i wydatków budżetu po zmianach dokonanych w ciągu roku oraz ich wykonanie. W dalszej kolejności realizację dochodów budżetu szczegółowo omówiono w poszczególnych działach i rozdziałach klasyfikacji budżetowej. Natomiast w zakresie wydatków budżetu przedstawiono ogólne wartości wykonanych wydatków w podziale na wydatki bieżące i majątkowe, a następnie szczegółowo omówiono realizację wydatków budżetu miasta według działów i rozdziałów klasyfikacji budżetowej. W tej części omówiono również przychody i rozchody budżetu, wynik finansowy osiągnięty na koniec 2022 roku a także stan zadłużenia. Przedstawiono informacje o dochodach i wydatkach z realizowanych z udziałem środków z Unii Europejskiej jak również informację o kształtowaniu się WPF w tym o przebiegu realizacji przedsięwzięć w 2022 roku. Tak opracowane sprawozdanie daje Radzie Miasta obraz zrealizowanych dochodów i wydatków budżetu, jak również spełnia wymagania określone w art. 269 ustawy o finansach publicznych. Pozwala również ustalić jakie zadania zostały w ciągu roku zrealizowany oraz w jakiej kwocie wydatki na nie poniesiono. Badając pod względem formalno-prawnym założone przez miasto Hel sprawozdania między innymi: o dochodach i wydatkach budżetowych, nadwyżce/deficycie jednostki samorządu terytorialnego, o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz gwarancji i poręczeń, jak również o dotacjach i wydatkach związanych z wykonywaniem zadań administracji rządowej zleconych gminom Skład Orzekający stwierdził, że zostały one sporządzone zgodnie z wymogami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 stycznia 2022 roku w sprawie sprawozdawczości budżetowej oraz rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 17 grudnia 2020 roku w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych. Na podstawie powyższych sprawozdań Skład Orzekający ustalił, że: dochody ogółem wykonano w kwocie 34.353.44053 zł, co stanowi 92,9% planu, w tym dochody bieżące w kwocie 23.700.894,83 zł to jest 95,3% planu oraz dochody majątkowe w wysokości 10.652.545,70 zł to jest 88,1 % planu, wydatki ogółem wykonano w kwocie 24.805.453,49 zł, co stanowi 66,2% planu, w tym: wydatki bieżące w kwocie 22.0 79.477,35 zł 88,2% planu oraz wydatki majątkowe w wysokości 2. 725.976,14 zł 21,9% planu, nadwyżka budżetu za 2022 rok wyniosła 9.547.987,04 zł, dług publiczny na koniec 2022 roku obejmujący zobowiązania z tytułu zaciągniętego kredytu wyniósł 354.000,00 zł i stanowił 1,03% wykonanych dochodów ogółem, stan zaległości z tytułu podatków i opłat oraz innych należności miasta na koniec 2022 roku wyniósł 860. 454,31 zł i w stosunku do stanu na koniec 2021 roku zmniejszył się o 45,82%, na koniec 2022 roku instytucja kultury nie posiadała zobowiązań wymagalnych. Skład orzekający stwierdził, że wykonane na koniec roku 2022 wydatki bieżące nie przekroczyły wysokości wykonanych dochodów bieżących, co zgodne jest z wymogiem wynikającym z treści artykułu 242 ustęp 2 ustawy o finansach publicznych. Zgodnie ze wskazanym przepisem na koniec roku budżetowego wykonane wydatki bieżące nie mogą być wyższe niż wykonane dochody bieżące powiększone o przychody, o których mowa w artykule 217 ustęp 2 punkt 5, 7 i 8 wyżej wymienionej ustawy, z zastrzeżeniem ustępu 3 i 4 tego przepisu. Informacja o stanie mienia komunalnego miasta zawiera dane wymagane postanowieniami artykułu 267 ustęp 1 punkt 3 ustawy o finansach publicznych. Wykaz mienia obrazuje stan majątku jaki miasto posiada, jego wartość i zmiany w stanie mienia oraz dochody wykonane z tego tytułu w roku 2022. Sprawozdanie z wykonania budżetu miasta zawiera ogólne informacje na temat dochodów i wydatków związanych z funkcjonowaniem systemu gospodarowania odpadami komunalnymi poniesionych w roku 2022. W sprawozdaniu rocznym z wykonania budżetu gminy ujmuje się bowiem informacje o wysokości zrealizowanych w danym roku dochodów z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz wydatków poniesionych na funkcjonowanie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi z wyszczególnieniem kosztów wraz z objaśnieniami. Skład Orzekający zwraca jednakże uwagę, że zgodnie z artykułem 6r ustęp 2 da ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach rada gminy może postanowić, w drodze uchwały, o pokryciu części kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z dochodów własnych nie pochodzących z pobranej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w przypadku gdy: środki pozyskane z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi są niewystarczające na pokrycie kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, w tym kosztów o których mowa w ustępie 2 - 2c lub celem jest obniżenie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi pobieranych od właścicieli nieruchomości. w ocenie tut. S kładu Orzekającego spełnienie się którejkolwiek z przesłanek wskazanych wyżej cytowanym przepisie, stanowi podstawę do podjęcia przez Radę Miasta stosownej w tym zakresie uchwały. Z przedstawionych w sprawozdaniu z wykonania budżetu danych wynika, że w 2022 roku dochody miasta Hel z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zostały zrealizowane w kwocie 1.140.057,68 zł, zaś wydatki na funkcjonowanie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi zostały wykonane w kwocie 1.322.245,69 zł. W konsekwencji stwierdzić należy, że w 2022 roku środki pozyskane z opłat za odpadami komunalnymi były niewystarczające na pokrycie kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Tymczasem z analizy dokumentów przedłożonych Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Gdańsku wynika, że Rada Miasta Helu nie podjęła stosownej uchwały w sprawie pokrycia w 2022 roku części kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z dochodów własnych nie pochodzących z pobranej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, o której mowa wyżej wymienionym artykule 6r ustęp 2 d a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, mimo spełnienia ustawowej przesłanki. Analiza porównawcza prezentowanych danych w sprawozdaniu z wykonania budżetu z kwotami planowanymi w budżecie na 2022 r ok oraz danymi zawartymi w przedłożonych sprawozdaniach budżetowych wykazała zgodność kwot planowanych i wykonanych w dokumentach przedłożonych w tutejszej Izbie. Mając powyższe na względzie Skład Orzekający postanowił jak w sentencji. Od niniejszej uchwały służy odwołanie do Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia. Podpisała Alicja Śrubkowska - przewodnicząca Składu Orzekającego. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. W tym momencie proszę państwa powinna nastąpić dyskusja nad sprawozdaniem i przedstawionymi uwagami. Niemniej jednak no ciężko dyskutować z ekonomistami i ekspertami od rachunkowości. Ustawodawca kazał nam ten punkt zawierać chociaż osobiście uważam, że dyskusja nad wykonaniem budżetu mamy dalszej części. Niemniej jednak jeżeli ktoś z państwa chciałby w tej sprawie zabrać głos, proszę bardzo. Jeżeli nie, to zamykam dyskusję. Proszę państwa przed nami projekt uchwały nr 33/ 2023 w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu miasta Helu za 2022 rok. Uruchamiam system i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło 14 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie wstrzymam i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę nr XLVIII/ 350/ 23 a tym sam przyjęła, zatwierdziła sprawozdanie finansowe z wykonania budżetu za 2022 rok. Uczestniczyło w głosowaniu 14 radnych ponieważ opuścił naszą sesję pan radny Bogdan Żurawski. Przychodzimy proszę państwa do kolejnego punktu Odczytanie opinii Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia/ nieudzielenia absolutorium dla burmistrza Helu. Proszę bardzo.

Radny Pszeniczny: Opinia Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Helu w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium dla burmistrza Helu. Komisja Rewizyjna Rady Miasta Helu w składzie Krzysztof Pszeniczny - przewodniczący, Bogdan Żuławskiej - wiceprzewodniczący, Jan Łazur - członek komisji w sprawie udzielenia absolutorium dla burmistrza Helu. Na podstawie artykułu 18 ustęp 2 punkt 4 ustawy z dnia 8 marca 19 90 roku o samorządzie gminnym oraz artykuł 271 ustęp 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych Komisja Rewizyjna pozytywnie opiniuje udzielenie absolutorium dla burmistrza Helu. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Proszę o odczytanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej dotyczącej uchwały Komisji Rewizyjnej w sprawie absolutorium dla burmistrza Helu.

Skarbik miasta: Uchwała nr 109/g 114/A/III/ 23 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku z dnia 7 czerwca 2023 roku. Skład Orzekający Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku w osobach Alicja Śrubkowska - przewodnicząca, Adam Kuczyński - członek, Katarzyna Renkiel - członek opiniuje pozytywnie wniosek Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Helu w sprawie udzielenia absolutorium burmistrzowi Helu z tytułu wykonania budżetu za 2022 rok. Uzasadnienie. W dniu 6 czerwca 2023 roku do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku wpłynęła opinia Komisji Rewizyjnej z dnia 31 maja 2023 roku dotycząca wykonania budżetu gminy Hel oraz sprawozdania finansowego za 2022 rok zawierająca wniosek Komisji Rewizyjnej o udzielenie burmistrzowi Helu absolutorium za 2022 rok. Na podstawie powyższych dokumentów Skład Orzekający Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku stwierdził, że Komisja Rewizyjna Rady Miasta Helu na posiedzeniach w dniach 17, 25 i 31 maja 2023 dokonała analizy i rozpatrzyła sprawozdanie burmistrza Helu z wykonania budżetu gminy Hel za 2022 rok wraz z informacją o stanie mienia komunalnego, sprawozdanie finansowe za 2022 rok, sprawozdania z wykonania planów finansowych jednostek budżetowych i instytucji kultury oraz informacje o kształtowaniu się Wieloletniej Prognozy Finansowej i realizacji przedsięwzięć na dzień 31 grudnia 2022 roku. Komisja zapoznała się także z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku o przedłożonym przez burmistrza sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2022 rok i wynikami przeprowadzonych kontroli w podległych jednostkach. W wyniku powyższego Komisja Rewizyjna Rady Miasta Helu w trzyosobowym składzie, w głosowaniu jawnym, jednogłośnie przyjęła wniosek o udzielenie absolutorium dla burmistrza Helu z tytułu wykonania budżetu gminy za 2022 rok. Analizując wykonanie budżetu Komisja Rewizyjna stwierdziła między innymi, iż: dochody budżetu ogółem zrealizowano w kwocie 34.353.440,53 zł, co stanowi 92,9% planu, wydatki budżetu ogółem wykonano w kwocie 24. 685.395,03 zł, co stanowi 66,0% planu, budżet za 2022 rok zamknął się nadwyżką wysokości 9.668.045,5 zł, dług publiczny na koniec 2022 roku z tytułu zaciągniętego kredytu wyniósł 354.000,00 zł i stanowił 1,03% wykonanych dochodów ogółem. Ponadto Skład Orzekający stwierdza, że Komisja Rewizyjna szczegółowo przeanalizowała wykonane dochody i wydatki budżetu, z podziałem na bieżące i majątkowe, zrealizowane przychody i rozchody budżetu a także stan zobowiązań i należności gminy na dzień 31 grudnia 2022 roku. W podsumowaniu swojej opinii Komisja Rewizyjna Rady Miasta Helu jednoznacznie stwierdziła, że ocenia pozytywnie prowadzoną przez Burmistrza politykę finansową. Ponadto podkreśliła, że Burmistrz Helu realizując zadania związane z wykonaniem budżetu kierował się zasadą rzetelności i oszczędności w gospodarowaniu środkami publicznymi. Komisja podkreśliła także w swojej opinii, że poniesione wydatki były realizowane zgodnie z planem na rok 2022, a działania Burmistrza przy realizacji budżetu były wykonywane z należytą starannością i zgodnie z przepisami prawa. W wyniku przeprowadzonych kontroli i analiz Komisja Rewizyjna sformułowała opinię o wykonaniu budżetu za 2022 rok, w której zawarła szereg ustaleń w tym zakresie i postanowiła wystąpić z wnioskiem o udzielenie Burmistrzowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu mając na uwadze powyższe. Skład Orzekający Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku stwierdził, że Komisja Rewizyjna Rady Miasta Helu wywiązała się z obowiązku nałożonego na nią postanowieniami artykułu 18a ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym oraz artykuł 270 ustęp 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych. Dokonała ona bowiem analizy wykonania budżetu, w wyniku czego sformułowała opinię na powyższy temat oraz wniosek w sprawie absolutorium dla Burmistrza za 2022 rok. Swoją opinię Komisja oparła na faktach ustalonych na podstawie opracowań i dokumentów sporządzonych przez Burmistrza, jak również przeprowadzonych przez siebie kontroli i analiz. Pozytywna ocena działań burmistrza w zakresie realizacji budżetu, dokonana przy uwzględnieniu kryterium rzetelności i oszczędności w gospodarowaniu środkami publicznymi, uzasadnia treść wniosku w sprawie udzielenia absolutorium. Mając na uwadze powyższe Skład Orzekający postanowił jak w sentencji. Od niej mniejszej uchwały służy odwołanie do Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia. Podpisano Alicja Śrubkwska- przewodnicząca Składu Orzekającego. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Otwieram dyskusję nad wykonaniem budżetu. Proszę bardzo kto z pań i panów radnych chciałby zabrać głos w tej sprawie? Pan radny Łazur proszę.

Radny Łazur: Na wszystkich komisjach, w których brałem udział ta dyskusja został już przeprowadzona. Wszystkie wątpliwości, które były zostały wyjaśnione więc tutaj właściwie nie powinno mi żadnych pytań. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Ja mam kilka zdań. Muszę to nie jest bezpośrednio związane z samą realizacją, wykonaniem finansowym budżetu ale to nasuwa się przy czytaniu sprawozdania z wykonania budżetu. To, co dzisiaj już podnosił pan radny Łazur, czyli demografia. Łatwo zauważyć jak duży udział środków finansowych jest w naszym przypadku realizowany przez pomoc społeczną. A to się wiąże z tym, że powiększająca się ilość zasiłków i świadczeń pomocowych jakoś przekłada się na jakość życia obecną, zwłaszcza starszych osób. Ich dochody i wydatki ale to tylko na marginesie. Bardzo pozytywnym zjawiskiem jest fakt, że za chwileczkę miasto pozbędzie się zadłużenia. To, co było kiedyś podnoszone pamiętam jak miasto zaczynało inwestycje wod-kan, największą inwestycje w mieście i wtedy były głosy o tym, że miasto zbankrutuje. To dzisiaj widzimy, że jednak nie zbankrutowało a wręcz przeciwnie za chwilę to zostanie spłacone. Zresztą nie tylko ten kredyt tak ale głównie. Kolejnym bardzo pozytywnym zjawiskiem jest fakt, że pomimo jeszcze na początku roku panującej pandemii i ograniczeń z tym związanych, jak również późniejszy wybuch wojny i to, co się działo raz w naszym społeczeństwie, w naszej świadomości a przede wszystkim w działaniach wszystkich praktycznie władz, gdzie wszystkie środki były skierowane na pomoc a jednocześnie inwestycji w jakiś sposób były ograniczane. U nas w naszym mieście można teraz dzisiaj stwierdzić, że inwestycje, które były zaplanowane a nawet więcej zostały zrealizowane. To jest bardzo, bardzo dobre świadectwo dla burmistrza bo wydatki, które były realizowane nie były realizowane ad-hoc, to wszystko było planowane i realizowane jak tu mi podpowiada koleżanka jako wydatki przemyślane. Na pewno dużym takim problemem, który gdzieś tutaj od kilku lat się zaczyna się tworzyć i tworzy się i już funkcjonuje to jest gospodarka odpadami. Pomimo tego, że wiele rzeczy próbujemy robić, systemy gospodarowania tymi odpadami są różne. Niemniej jednak nie ma takiego systemu, który doprowadziłby, pozwoliłby zbilansować gospodarkę odpadami tak jak, to założył ustawodawca. Ja tak jak państwu obiecywałem i już komunikowałem rozmawiałem z prezesem Związku Miast i Gmin Morskich. Na mój wniosek najbliższe spotkanie związku między innymi będzie poświęcone gospodarce odpadami. Będzie próba dyskusji, podjęcie dyskusji i próba wypracowania jakiś wniosków, co my jako miasta zrzeszone w Związku Miast i Gmin Morskich możemy postulować do ustawodawcy, jakich zmian dokonywać żeby można było tą gospodarkę racjonalizować i żeby tych pieniędzy nie trzeba było dodatkowo asygnować z budżetu miasta. Przecież to tworzą pieniądze mieszkańców, wszystkich mieszkańców. To moje takie główne konkluzje, które wynikają z lektury wykonania budżetu i przedłożonego sprawozdania. Proszę bardzo pan radny Nowakowski.

Radny Nowakowski: Dodatkowo w odniesieniu do inwestycji warto by było dodać, że większa część inwestycji jeżeli nie wszystkie były realizowane z dodatkowymi środkami tak, czyli praktycznie na wszystkie duże inwestycje uzyskało się dofinansowania. Tak jak pan przewodniczący wspomniał problem z odpadami jest, cały czas istnieje. Być może ustawodawcy w jakikolwiek sposób przyczynią się do tego żeby ten problem chociaż w większej mierze rozwiązać. Dodatkowo w kwestii zastrzyku dla naszej gminy w odniesieniu do budżetu warto by było cały czas poruszać temat związany zresztą już poruszany na kilku poprzednich sesjach z Strefa Płatnego Parkowania w weekendy. To, co pan przewodniczący już przedstawiał warto ten temat drążyć bo dla nas to są bardzo duże możliwości pozyskania środków. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. chciałbym jeszcze dodać jedną taką myśl. To jest takie troszeczkę może zbyt duże chwalenie burmistrza ale muszę to powiedzieć. Proszę państwa jesteśmy od 2018 roku, 18 roku stanowimy tą kadencję i od tego czasu, co roku omawiamy wykonanie budżetu czyli zaczynając od 2019 roku ja przynajmniej zauważyłem boom inwestycyjny w naszym mieście. Tego się nie da nie zauważyć. I to nie jest tak , że realizowane inwestycje są w roku 2022, dzisiaj. Nie, one są od 2018 a tak naprawdę 2019 roku w pełnej wersji realizowane są co roku i naprawdę jest to bardzo widoczne i przekłada się na stan infrastruktury naszego miasta i estetyki. To tylko taka luźna dygresja. Czy ktoś z państwa chciałby jeszcze zabrać głos? Jeżeli nie, zamykam dyskusję. Proszę państwa przejdziemy teraz do projektu uchwały nr 34 w sprawie udzielenia absolutorium dla burmistrza Helu. W wykropkowane miejsce wpisuję 'udziela się'. Głosowanie za przyjęciem uchwały jest to udzielenie absolutorium dla burmistrza Helu. Głosowanie przeciwko przyjęcia projektowi jest to nieudzielenie. Uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 14 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był przeciw. Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę nr XLVIII/351/23, tym samym udzieliła absolutorium dla burmistrza Helu. Gratuluję panie burmistrzu. Pan burmistrz przemówi. No to proszę bardzo.

Burmistrz Helu: Szanowni państwo dziękuję bardzo za te kwiaty. Te ostatnio minuty to był dla mnie taki stres. Uda się czy się nie uda? Widać, że nie musiałem się stresować. 100% radnych zagłosowało za absolutorium. Oczywiście to był żart z tym strasem. Moje doświadczenie w pracy na tym stanowisku już nie powoduje stresów w takich okolicznościach. Proszę państwa dziękuję wam za absolutorium ale to absolutorium, ta uchwała w jakiś sposób należy się i państwu. To, co ja realizuję to jest jako ta władza wykonawcza ale uchwałodawczą jesteście wy. Czyli tu jest wspólne współdziałanie, jest pełna współodpowiedzialność za to, co się dzieje w mieście. Oczywiście na pewno na te słowa, które zostały wypowiedziane w tej dyskusji ma duży wpływ opinia mieszkańców, zdecydowanej większości mieszkańców. Bo zawsze są osoby niezadowolone. Chociażby człowiek nie wiem jak działał i co robił ale przecież to nie chodzi o te słowa podziękowania, czy tam gratulacje. Tylko też wewnętrzne poczucie, że to, co się robi ma sens i warto to robić. Ja powiem, że jak na razie spełniam się w tym, co robię, co zakładam. Dzięki wam mi się to udaje. A dzięki nam wszystkim, wszystkim mieszkańcom, was jako rada, moim pracownikom urzędu możemy z dumą chodzić po mieście i oglądać jak to miasto się zmienia. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Proszę państwa rozumiem, że ogłaszamy przerwę tak? 15 minut wystarczy? Do godziny 12:35.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XLVIII/351/23 Rady Miasta Helu z dnia 28 czerwca 2023 roku w sprawie udzielenia absolutorium dla burmistrza Helu.

c) projekt uchwały nr 35/2023 w sprawie powołania zespołu ds. zaopiniowania kandydatów na ławników,

Przewodniczący rady: Proszę państwa przechodzimy do projektu uchwały nr 35 /202 3 w sprawie powołania zespołu do spraw zaopiniowania kandydatów na ławników. Czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos w tej sprawie? Jeżeli nie to uruchamiam system do głosowania i proszę. A przepraszam, przepraszam. Tak jak mówiłem chciałem szybciej. Proszę bardzo. Proszę państwa w zeszłym składzie ze strony rady uczestniczyli pani radna Wójcik tak? Nie? I pan Grzegorz Nowakowski. Też nie? Dobrze. To proszę bardzo czy państwo chcieliby kogoś zgłosić do zespołu? Pozwolę sobie zgłosić pana Grzegorza Nowakowskiego. Czy pan Grzegorz Nowakowski wyraża zgodę?

Radny Nowakowski: Wyrażam zgodę. Jestem jak najbardziej za.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Proszę bardzo jeszcze jednego kandydata potrzebujemy. To może ja znowu zaproponuję panią radną Wójcik.

Radna Wójcik: Nie wyrażam zgody.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Pani radna Budzisz.

Radna Budzisz: Nie wyrażam zgody.

Przewodniczący rady: Jak to się mówi do trzech razy sztuka. To w takim razie.

Burmistrz Helu: Może ja taką informację przekażę. Termin zgłaszania kandydatów upływa za 2 dni, 30 czerwca. Do końca października jeżeli będą kandydaci ten zespół będzie wybierał wtedy spośród kandydatów osoby, opiniował tych ławników. Także nie bójcie się.

Przewodniczący rady: Proszę bardzo, pani radna.

Radna Wójcik: Zmieniłam zdanie. Zgadzam się.

Przewodniczący rady: Dziękuję bardzo. Czy są jeszcze zgłoszenia pozostałych kandydatów? Jeżeli nie to zapisuję. W takim razie teraz możemy przystąpić do głosowania projektu uchwały. Słucham? Ja powiem szczerze mam wątpliwości z tego tytułu, że my mamy zgłosić kandydatów z tego co pamiętam. Natomiast zespół spośród swoich członków powinien wybrać funkcje. Przewodniczący, tak tutaj powinno być członek zespołu. I proszę na swoich projektach zmienić przewodniczący zespołu na członek zespołu i zastępca przewodniczącego zespołu na członek zespołu. Dobrze. Czy są jeszcze uwagi do projektu uchwały? Jeżeli nie to uruchamia system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 14 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę nr XLVIII/352/23. Spośród członków Rady Miasta do zespołu wybrany został radny Grzegorz Nowakowski i pani radna Ewa Wójcik.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XLVIII/352/23 Rady Miasta Helu z dnia 28 czerwca 2023 roku w sprawie powołania zespołu ds. zaopiniowania kandydatów na ławników.

d) projekt uchwały nr 36/2023 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy  gruntu  położonego w  mieście Helu,

Przewodniczący rady: Przechodzimy do projektu uchwały nr 36/2023 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy gruntu położonego w mieście Helu. Czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos w tej sprawie? Jeżeli nie uruchamia system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 14 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę nr XLVIII/353/23.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XLVIII/353/23 Rady Miasta Helu z dnia 28 czerwca 2023 roku w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy  gruntu  położonego w  mieście Helu.

e) projekt uchwały nr 37/2023 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu,

Przewodniczący rady: Kolejnym projektem uchwały jest projekt uchwały nr 37/2023. Czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos w tej sprawie? Jeżeli nie uruchamiam system.

Zastępca burmistrza Helu: Panie przewodniczący ja chciałbym tylko przypomnieć o tych poprawkach, które na posiedzeniu komisji do projektu uchwały prosiłem żeby wyprowadzić. Czyli w podstawie prawnej dodać artykuł 37 ustęp 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami i w paragrafie pierwszym po słowie 'na' słowo 'bezprzetargowe'. Czyli wyraża zgodę na bezprzetargowe zawarcie umowy na 5 lat. Tak? Ja dokładnie o tym na posiedzeniu komisji wyjaśniłam. Mogę wyjaśnić to jeszcze raz jeśli państwo chcą.

Przewodniczący rady: Czy życzą sobie państwo dodatkowych wyjaśnień? W takim razie przechodzimy do głosowania, uruchamiam system i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 14 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie wstrzymam i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę nr XLVIII/354/23.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XLVIII/354/23 Rady Miasta Helu z dnia 28 czerwca 2023 roku w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu.

f) projekt uchwały nr 38/2023 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy  gruntu  położonego w  mieście Helu,

Przewodniczący rady: Projekt uchwały nr 38/2023 dotyczy wyrażenie zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy gruntu położonego w mieście Helu. Czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos w tej sprawie? Jeżeli nie uruchamia system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 14 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę nr XLVIII/355/23.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XLVIII/355/23 Rady Miasta Helu z dnia 28 czerwca 2023 roku w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy  gruntu  położonego w  mieście Helu.

g) projekt uchwały nr 39/2023 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy  gruntu  położonego w  mieście Helu,

Przewodniczący rady: Przechodzimy do projektu uchwały nr 39/2023 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy gruntu położonego w mieście Helu. Czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos? Jeżeli nie przechodzimy do głosowania. Uruchamiam system i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 14 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęła uchwały nr XLVIII/356/23.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XLVIII/356/23 Rady Miasta Helu z dnia 28 czerwca 2023 roku w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy  gruntu  położonego w  mieście Helu.

h) projekt uchwały nr 40/2023 w sprawie określenia trybu i sposobu powołania i odwołania członków Zespołu Interdyscyplinarnego w Gminie Miejskiej Hel,

Przewodniczący rady: Przechodzimy do projektu uchwały nr 40/2023 w sprawie określenia trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego w Gminie Miejskiej Hel. Proszę bardzo czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos? Pan radny Nowakowski proszę.

Radny Nowakowski: W projekcie uchwały była tylko zmiana w paragrafie drugim Rady, nie Gminy Miejskiej w Hel tylko Miasta Helu. Czy zostało poprawione?

Przewodniczący rady: Tak.

Radny Nowakowski: Dziękuję, to wszystko.

Przewodniczący rady: Uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Tak zawiesił mi się tablet. Dziękuję W głosowaniu wzięło udział 14 radnych, wszyscy byli 'za', nikt nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę nr XLVIII/357/ 23.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XLVIII/357/23 Rady Miasta Helu z dnia 28 czerwca 2023 roku w sprawie określenia trybu i sposobu powołania i odwołania członków Zespołu Interdyscyplinarnego w Gminie Miejskiej Hel.

i) projekt uchwały nr 41/2023 w sprawie ustalenia stawek wynagrodzenia za pracę oraz zasad przyznawania nauczycielom zatrudnionym w oświatowych jednostkach organizacyjnych na ternie gminy Hel dodatków do wynagrodzenia,

Przewodniczący rady: Projekt uchwały nr 41/2023 w sprawie ustalenia stawek wynagrodzenia za pracę oraz zasad przyznawania nauczycielom zatrudnionym w oświatowych jednostkach organizacyjnych na terenie Gminy Hel dodatków do wynagrodzenia. Proszę bardzo czy ktoś z państwa chce zabrać głos? Nie widzę, w takim razie przechodzimy do głosowania. Uruchamiam system i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 14 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę nr XLVIII/358/23.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XLVIII/358/23 Rady Miasta Helu z dnia 28 czerwca 2023 roku w sprawie ustalenia stawek wynagrodzenia za pracę oraz zasad przyznawania nauczycielom zatrudnionym w oświatowych jednostkach organizacyjnych na ternie gminy Hel dodatków do wynagrodzenia.

j) projekt uchwały nr 42/2023 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu,

Przewodniczący rady: Przed nami projekt uchwały nr 42/2023. Projekt został wprowadzony w dniu dzisiejszym do porządku sesji. Proszę bardzo panie burmistrzu. Ja tylko chciałbym tutaj zwrócić uwagę, że w paragrafie pierwszym moim zdaniem powinno być 'okres zawarcia najmu powinien być na 3 lata.

Burmistrz Helu: Chciałem o tym powiedzieć. To pomyłka te 6 powinno być 3 lata.

Przewodniczący rady: Czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos w tej sprawie? Jeżeli nie przechodzimy do głosowania. Uruchamiam system i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 14 radnych wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był przeciw. Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę nr XLVIII/359/23.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – jednogłośnie, 14 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XLVIII/359/23 Rady Miasta Helu z dnia 28 czerwca 2023 roku w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu.

k) projekt uchwały nr 43/2023 rozpatrzenia skargi na Kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Helu.

Przewodniczący rady: Ostatnim projektem uchwały jest projekt uchwały nr 43/ 2023. Projekt został wprowadzony do porządku obrad w dniu dzisiejszym. Dotyczy rozpatrzenia skargi do na kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Helu. Proszę bardzo oddaję głos pani przewodniczącej Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.

Radna Janiak: Uzasadnienie. W dniu 31 maja 2023 roku do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji została przekazana skarga pracownicza na działanie kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Helu. Zgodnie z artykułem 18 d Punkt 2 ustawy o samorządzie paragraf 72 Statutu Gminy Miejskiej Hel oraz z załącznikiem nr 5 do statutu, który określa regulamin Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, Rada Miasta rozpatruje skargę pod względem prawidłowego działania instytucji. Komisja wysłuchała wszystkich stron opisanych w skardze. Komisja oceniając zasadność skargi zajęła stanowisko wobec merytorycznego funkcjonowania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Helu w oparciu o przedstawione dokumenty. Komisja stwierdza, że dokumentacja jest prowadzona prawidłowo. W pozostałych kwestiach podnoszonych w skardze to jest stosunków międzyludzkich oraz możliwości zaistnienia sytuacji mobbingowych komisja nie posiada kompetencji do rozstrzygania kwestii leżący w obszarze jurysdykcji Sądu Pracy. W oparciu o kontrolowane dokumenty komisja rekomenduje o uznanie skargi za bezzasadną. Odnosząc się do kwestii stosunków międzyludzkich komisja proponuje sprawdzenie oraz w razie potrzeby aktualizację procedury antymobbingowej w Urzędzie Miasta Helu. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Otwieram dyskusję. Czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos w tej sprawie? Nie widzę. To ja tylko do powiem to, co przestawiła pani przewodnicząca to, co zostało zaznaczone w uzasadnieniu komisja Rady Miasta sprawdza zasadność skargi jako na działalność instytucji. Jest to określone w paragrafie 2 punktu 18b ustawy o samorządzie. W skardze, która została skierowana do Rady Miasta były podnoszone dwie kwestie. Pierwsza kwestia to do samego działania jednostki organizacyjnej urzędu w tym przypadku MOPS-u, prowadzonych procedur i samego jej funkcjonowania. Druga kwestia dotyczyła stosunków międzyludzkich i użytego słowa w tej skardze mobbing. T o, co powiedziała przewodnicząca komisji, my jako rada rozpatrujemy poprawność działania instytucji. Natomiast sprawy leżące w gestii właśnie rozstrzygania o przestrzeganiu ,nieprzestrzeganiu stosunków międzyludzkich no w tym przypadku nie mamy takich kompetencji. Takie kompetencje posiada sąd. Dlatego też po sprawdzeniu dokumentów i stwierdzeniu, że są te dokumenty prowadzone poprawnie ja uważam osobiście, że nie mamy podstawy do tego żeby móc uznać skargą za zasadną skoro dokumentacja i procedury merytoryczne są prowadzone w stopniu prawidłowym. Co zresztą wykazały z tego co wiem też inne kontrole. Ja mam tutaj pytanie a zanim powiem to skieruje pytanie to jeszcze mam taką jedną techniczną po prostu informację. Poproszę państwa w projekcie uchwały w paragrafie pierwszym mamy określenie skargę za zasadną/ niezasadną. Nie możemy głosować dwóch naraz więc ja proponuję związku z opinią komisji głosować ze słowem 'skargę niezasadną'. Głosowanie przeciwko tej uchwale będzie skutkowało wtedy wyrażeniem opinii ,że skarga jest zasadna. Ja mam tak jak powiedziałem pytanie do pana mecenasa. Czy moje rozumowanie jest prawidłowe?  [niesłyszalne] Nie, nie panie mecenasie chodzi mi o to czy zakres i kompetencja pracy komisji czyli moja opinia, moje zdanie, że komisja ani Rada Miasta nie ma możliwości ani kompetencji do tego żeby oceniać skargę w kwestii stosowania mobbingu czy stosunków międzyludzkich.

Mecenas: Kwestia stosowanie mobbingu tak jak pan przewodniczący zauważył jest tak. Możecie kontrolować czy w instytucji są procedury, czy są one wpisane, czy one istnieją. Kwestia już merytorycznego rozstrzygania to jest dokładnie tylko i wyłącznie sąd. To jest układ taki, że to pracownicy jeżeli są pracownikami czy nie mogą wystąpić do sądu po to żeby ktoś rozstrzygnął tą kwestię. Na pewno nie Rada Miasta ponieważ nie macie do tego uprawnień ani nie macie możliwości z drugiej strony bo to byłoby zastąpienie organów sprawiedliwości postępowaniem komisji. To byłoby moim zdaniem nie tyle niedopuszczalne, to jest nie w waszym zakresie. To jest poza zakresem rady. Rada może sprawdzić po prostu rzeczy, które są namacalne tak jak przewodniczący powiedział. Jeżeli i tu jest po stronie pracownika lub osoby, której to jest tak jak nie moglibyście państwo prowadzić postępowania karnego czy jest czyn, czy nie jest czyn. Bo to nie jest działanie rady.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Pan rady Łazur proszę.

Radny Łazur: Ja mam właśnie to jest kwestia sporna bo jeżeli na przykład załóżmy radę zagłosuje, że ta skarga jest zasadna to znaczy, że co oceniamy źle panią kierownik.

Przewodniczący rady: Mam odpowiedzieć?

Radny Łazur: Tak. Jeżeli uznamy, że skarga jest zasadna no to w tym momencie w wariancie, czyli w naszych kompetencjach odnosząc się do części merytorycznej, czyli procedur i prowadzonych dokumentacji uznamy, że pani kierownik prowadzi to niezgodnie z procedurami, z przepisami i są uchybienia. Bo my nie możemy przepraszamy, my nie możemy odnieść się tak jak zresztą pan mecenas potwierdził, nie możemy odnieść się do mobbingu, czy stosunków międzyludzkich.

Mecenas: I jeszcze przerwę. A zobaczcie inną sytuację. Niech by rada z jakiegoś powodu uznała, że jest zasadna i co rada zrobi? Rady nie jest ani upoważniona do wystąpienia do sądu, ani ponieważ to jest decyzja pracownika nie jakiegoś gremium zewnętrznego. Jedynym gremium zewnętrznym, które mogłoby to zrobić Państwowa Inspekcja Pracy. Mogłaby ewentualnie złożyć wniosek do sądu lub do prokuratury. To jest uprawnienie. R ada podejmie decyzję i stawiacie się państwo w roli sędziego, który nic nie może zrobić bo uznaje się, że jest to złe albo, że coś zaistniało. Nie ma to jak gdyby żadnego przeniesienia na możliwość usunięcia ewentualnej niezgodności, czy powiedzmy sobie naruszenia.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Dlatego uważam, że w uzasadnieniu jest ta wątpliwość to, o której powiedział pan radny Łazur. Ta wątpliwość jest tutaj uwypuklona i jest uwidocznione, że rada zajmuje się tą jedną kwestią, do której ma kompetencje. Pan radny Antkowski chyba chciał zabrać głos. Proszę bardzo.

Radny Antkowski: Dawno nie zabierałem głosu. W skardze jest wiele elementów poruszonych, nad którą komisja debatował a. Nie mniej jednak całość zagadnień ja nie wiem czy w gestii komisji powinna być w ogóle. Bo zarzuty o rozwiązanie umów pracy na przykład też ta kwestia stanęła, to nie jest w kwestii komisji. Komisja nie może być, nie może się zamienić w komisję śledczą. I komisja nie była w stanie wszystkich aspektów dokładnie sprawdzić. Zresztą w opinii komisji jest uchwała niekoniecznie bardzo odzwierciedla to, co że tak powiem na komisji ustaliliśmy. Zasadność czy nie zasadność to jest stwierdzenie tak albo nie. To jest tak zwane sędziowanie. Więcej nie mam nic do dodania. Po prostu wątpliwości pewne się nasuwają czy wszystko zostało sprawdzone. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję za nim panu burmistrzowi oddam głos tylko jedno takie dopowiedzenie może. Jeżeli obywatel do nas skargę a w tym przypadku skarga została złożona do wojewody. Wojewoda zgodnie z kompetencją przekazuje ją do organu, który powinien się taką skargą zająć. I my do tego jesteśmy zobowiązani przez ustawodawcę, to możemy zająć się, musimy się zająć taką skargą ale tylko i wyłącznie w zakresie swoich kompetencji. Stąd ja rozumiem te dylematy bo ja też mam te dylematy. Zresztą każdy podejrzewam z nas. Natomiast musimy się odnosić literalnie do tego, jakie mamy upoważnienia umocowane w przepisach. Proszę panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Szanowna rado uzasadnienie proszę zobaczyć ostatnie zdanie 'odnosząc się do kwestii stosunków międzyludzkich komisja proponuje sprawdzenie oraz w razie potrzeby aktualizację procedury antymobbingowej jest napisane Urzędu Miasta Helu'. Nie proszę państwa, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. My mamy swoje procedury aktualne wszystkie a ten nie dotyczy Urzędu Miasta. To jest oddzielna jednostka organizacyjna. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Proszę pan rady Łazur.

Radny Łazur: Ten zapis jest po prostu zresztą nawet z tego powodu, który tu powiedział pan burmistrz ta uchwała nie może być dzisiaj przyjęta. Chyba, że ją zmienimy. Bo wydaje mi się, że po zapoznaniu się na działalność znaczy skargi na działalność Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Helu, Rada Miasta Helu uznaje skargę, po prostu komisja nie podjęła decyzji w sprawie czy ta skarga jest zasadna czy niezasadna. Komisja stwierdziła tylko i wyłącznie, że komisja znaczy nie znając wszelkich możliwych danych nie jest w stanie tego określić . Po prostu komisja nie jest w stanie podjąć decyzji w tej sprawie. Myślę, że taki zapis byłby bardziej logiczny i wtedy on idzie już do dlaczego działania osób, które są naprawdę do tego uprawnione. A teraz jeżeli na przykład za głosujemy za tym, że to skarga jest zasadna no to jak się na przykład pani poczuje. Jak zagłosujemy odwrotnie to znowu te panie nam zarzucą, że my działamy niesprawiedliwie. Zawsze będzie jakiś problem w tą albo w tą stronę. My nie jesteśmy komisja i mi się wydaje, że nawet rada nie jest od tego żeby się zajmować sprawami między pracownikiem a jego kierownikiem. To jest sprawa Sądu Pracy i tylko i wyłącznie. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Panie radny zgadzam się z ostatnim zdaniem, które pan powiedział, że części tak jak mówiliśmy tu już kilkukrotnie sprawy dotyczące stosunków międzyludzkich i mobbingu to nie leżą w naszych kompetencjach. Natomiast nie wiem ja nie spotkałem się z taką sytuacją, że skarga, która została skierowana oficjalnie do komisji, która ma obowiązek rozpatrzyć skargę zajęła stanowisko, że nie jest w stanie. Komisja musi zająć stanowisko albo jedno albo drugie. Nie ma możliwości zajmowania stanowiska pośrodku. Poza tym jeżeli nie ma też takiego rozwiązania, że komisja powie w swojej decyzji czy w swojej rekomendacji, że nie potrafi na podstawie dokumentów jakiejś konkretnej decyzji a sprawa będzie rozpatrywana dalej. Nie, ta sprawa nie będzie rozpatrywana dalej. Po prostu no tak jakby komisja nie podjęła żadnej decyzji. Ale z drugiej strony ustawodawca nam nakazuje podjąć tą decyzję. Nie możemy zostawić sprawy nie rozwiązanej. Dlatego stąd ta opinia o tym, że my jako rada i państwa jako komisja możemy się odnosić tylko do części merytorycznej funkcjonowania jednostki organizacyjnej. I to, co burmistrz tutaj podniósł czyli procedura antymobbingowa no to faktycznie nie urzędu miasta tylko MOPS. Proszę panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Proszę państwa dyskutować na ten temat można by było do rana. Tylko wyobraźcie sobie sytuację, że sąd ma wydać wyrok i ent wyrok jest przeciwko pani Kasi a za pana Leszka. No i teraz ma dylemat czy pani Kasia będzie zadowolona a pan Leszek nie będzie. Proszę państwa nie można to tak rozpatrywać, że przeciwko komuś albo za kimś. Decyzja jest obiektywna, jedna, jednoznaczna i nie budzi wątpliwości. No po to jesteście radnymi i macie taki obowiązek i trzeba takie decyzje podejmować. Nie czaić się i nie myśleć o tym czy ktoś będzie zadowolony, czy też nie. Nie ma to znaczenia w tym momencie zadowolenie jednej czy drugiej strony dziękuję. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Proszę państwa musimy podjąć decyzję. T ak przepraszam pan wiceburmistrz.

Zastępca burmistrza Helu: Może jeszcze żeby tylko podsumować to, co powiedział pan burmistrz. Bo proszę państwa to jest tak, że zawsze komuś kto jest nie zadowolony z rozstrzygnięcia także poprzez uchwałę Rady Miasta, która została podjęta ma prawo zaskarżyć taką uchwałę do Sądu Administracyjnego i próbować udowodnić, że jednak rada tutaj zrobiła źle tak. Także to nie jest tak, że ta sprawa jest zamknięta. Każdej ze stron, która by była z takiego rozstrzygnięcia niezadowolona przysługują odpowiednie środki odwoławcze.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Tak jak wspomniałem wcześniej będziemy głosowali uchwałę z rozstrzygnięciem 'niezasadna', czyli głosowanie za przyjęciem uchwały jest za uznaniem skargi za bezzasadną. Przeciwko projektowi jest głosowanie za skargą zasadną. Jeżeli nie ma więcej zgłoszeń proszę państwa uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. 'Za' to jest bezzasadna, 'przeciwko' to jest zasadna. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 14 radnych 11, było 'za', 3 się ' wstrzymało', nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę w sprawie rozpatrzenia skargi na kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Helu jako nie zasadną.

Rada Miasta w obecności 14 radnych – 11 głosami „za”, 3 głosami „wstrzymującymi się” w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę Nr XLVIII/360/23 Rady Miasta Helu z dnia 28 czerwca 2023 roku w sprawie rozpatrzenia skargi na Kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Helu.

11. Sprawozdania i informacje.

a) Wytyczne do projektu budżetu miasta na rok 2024.

b) Plany przedsięwzięć promocji miasta w sezonie letnim.

c) Sprawozdanie dotyczące najmu i dzierżawy nieruchomości gminnych za 2022 rok.

Przewodniczący rady: Proszę państwa wyczerpaliśmy porządek dotyczący projektów uchwał. Przechodzimy do punktu 11 Sprawozdania i informacje, podpunkt a Wytyczne do projektu budżetu miasta Helu na 2024 rok. Proszę bardzo czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos w tej sprawie? Pan burmistrz chciałby coś dodać?

Burmistrz Helu: Proszę państwa jeżeli są pytania bardzo proszę.

Przewodniczący rady:  Proszę bardzo czy ktoś z państwa chciałby zadać pytania?

Burmistrz Helu: Proszę państwa ja tylko jedno zdanie. Założenia do budżetu przyszłorocznego w dużej mierze będą też musiały się opierać na sytuacji zewnętrznej czyli tego, co dzieje się w kraju ale również za granicą. My zakładamy, że takie są założenia że, inflacja będzie na poziomie 6,6%. Czy tak będzie? Ci, którzy są w Warszawie tak deklarują. Ekonomiści mówią, że jednocyfrowa może dopiero ta inflacja się okazać za 2 lata. Dlatego będzie duże wyzwanie, co do tego aby zaplanować ten budżet ale również sytuacja za granicą, sytuacja związana z wojną to też będzie miało wpływ na budżet państwa i tak samo na przychody gminne. Ale jestem pozytywnie nastawiony i jak zawsze i dobrej myśli. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Jeżeli nie ma więcej zgłoszeń przechodzimy do podpunktu b pkt 11 Plany przedsięwzięć promocji miasta w sezonie letnim. Proszę panie burmistrzu.

Kierownik zespołu ds. promocji, turystyki i kultury: Dzień dobry państwu. Ja przygotowałam w imieniu pana burmistrza prezentację. Pan burmistrz już informował wstępnie na poprzedniej sesji, co się będzie działo ale teraz mam ze sobą też plakaty gdyby ktoś z państwowa bo państwo prosiliście o plakaty takie na cały sezon lub z poszczególnych imprez, wydarzeń które już są wydrukowane będą do odebrania po sesji. Pełna Magii Noc Świętojańska zorganizowana przez Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie, finansowana z budżetu miasta Helu. Jutro duży koncert przed nami i Święto Miasta. Koncert gwiazd: Dawida Kwiatkowskiego i zespołu Anka. Tutaj muszę państwu powiedzieć, że no bardzo duży udział jest partnerów, sponsorów w tym przedsięwzięciu. Udało się pozyskać panu burmistrzowi z podpisanych porozumień prawie 90.000,00 zł plus dodatkowo jeszcze wyżywienie, noclegi dla artystów, których łącznie będzie 25 osób więc jest to udział partnerów ponad 95.000,00 zł. Kolejnego dnia w piątek to już to, co nas za chwilę czeka Obchody jubileuszu 60-lecia odzyskania praw miejskich miasta Helu. O 12:00 msza święta na bulwarze u nas tutaj na scenie. To już taka tradycja się zrobiła w naszym mieście. Turyści, mieszkańcy chcą uczestniczyć. Proboszcz też uważa za zasadą taką mszę. Z przyjemnością ją odprawia, więc o 12:00 msza. Tuż po mszy odsłonięcie rzeźby przy fontannie na Bulwarze Nadmorskim Chłopiec z morza. Rzeźba jest podarowana przez wystawę Skarby Ziemi . Od 12:00 do 16:00 w Porcie Morskim zawita żaglowiec Generał Zaruski. Będzie on udostępniony do zwiedzania a o 17:15 zapraszamy mieszkańców i turystów przed Urząd Miasta tutaj na skwerze, gdzie bursztynowa latarnia a będzie instalowana kapsuła czasu. I tutaj już mogę państwu powiedzieć nie będziemy oczywiście mówili, co w kapsule się znajdzie bo kapsuła ma swoje przeznaczenie, że jubileusz stulecia zostanie odkopana, rozmontowana czy jak to nazwać tą piękną instalację, która na bulwarze stanie. Będzie nową też atrakcją turystyczną. Wiem, że państwo przygotowujecie swój list, który będzie w kapsule umieszczony. I mamy już przyniesione pamiątki od Zespołu Szkół Ogólnokształcących, z Muzeum Rybołówstwa, Stowarzyszenia Przyjaciele Helu, Alternatywnego Cypla, Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego oddział Hel, od państwa Kosno, z Miejskiej Biblioteki Publicznej, prywatnie od kilku mieszkańców, Ochotnicza Straż Pożarna, Port Morski, Zrzeszenie Rybaków. Pan burmistrz również przygotował list, mamy tutaj z Urzędu Miasta różne pamiątki, Klub Sportowy nasz helski, z Klubu Seniora Jantar. Z achęcam też państwa prywatnie może ktoś będzie chciał zamieścić coś w kapsule, jakiś list do osób, które za 40 lat ją otworzą. Jakieś rady, sugestie, jakieś pytania może do nich macie państwo. Wiem, że tutaj też rozmawiałam przed sesją są osoby zainteresowane. Od marca w przestrzeni internetowej takie ogłoszenia się już pokazywały i zapraszaliśmy do do składania takich pamiątek. Później na scenie występ talentów z biblioteki publicznej, wodowanie albumu Hel w obiektywie 2023 i finał obchodów koncert męskiego chóru szamotowego Zawisza Czarny. W lipcu rozpoczynamy 8 lipca Piknikiem rodzinnym. Na bulwarze mnóstwo atrakcji dla całych rodzin a finał, wieczorem koncert Aniki Dąbrowskiej. 11 lipca wystartujemy kolejną edycję Teatru w Remizie. W tym roku cztery spektakle, koncerty 'Dźwiękowiązałka' Sambor Dudziński, 'Nowo cento' Mateusz Olszewski a między tymi spektaklami Międzynarodowe Mistrzostwa Wrestlingu i wracamy do teatru 18 lipca 'Dziadek' Mateusz Walny i Joanna Stanecka to będzie koncert 'Alchemia Miłości'. Teatr w Remizie jak zawsze o 19:30, wtorki i czwartki. 21 lipca będziemy gościć ponownie TVP3 z audycją na żywo Pomoże na weekend. Nowy festiwal Morze Muzyki rozpoczyna się 25 lipca. Będzie to kontynuacja tak jak Teatr w Remizie, wtorki i czwartki. Tak ten festiwal również wtorki czwartki. I pierwszy 25 lipca 'Muzyka świata', następny spektakl kabaretowy 'U fryzjera' - 27 lipca. 29 lipca, ostatnia sobota lipca Dzień Ryby w Helu i będziemy gościć zespół LOKA i zespół szantowy. W sierpniu kolejne dwa koncerty Morza Muzyki. 1 sierpnia Na Fali Polskiej Piosenki, 3 sierpnia rewia musicalowa 'Broadway w Helu'. 5 sierpnia to sobota, koncert pod tytułem musicaLove Marta Burdynowicz i Rafał Szatan. Oni gościli już na naszej scenie. Było bardzo duże zainteresowanie więc zaprosiliśmy ich ponownie. 11 sierpnia pokaz Strongmanów. 12 sierpnia koncert zespołu 'Letni'. Oni też już chyba 6 lat temu w Helu występowali podczas Dnia Ryby. W tamtym czasie też było duże zainteresowanie młodych osób więc postanowiliśmy ponownie ich zaprosić. 19 sierpnia zespół GASP. Oni śpiewają rockowe covery. 20 sierpnia Pokaz Akrobatyki i Tańca ze studia ze Activo ze Śląska. Między 21 a 27 sierpnia odbędzie się D-Day Hel z bardzo bogatą ofertą i koncertową i różnych pokazów. 27 sierpnia Pokaz Kulturystyki. To już też na stałe wpisało się do kalendarza wydarzeń miasta Helu. Tradycyjnie wtorki i piątki Yoga na plaży przez cały lipiec i sierpień. Letnie Kino na Bulwarze Nadmorskim, w każdą środę 30 minut po zachodzie słońca. M amy ogólny plakat dotyczący kina ale mamy też przed każdym filmem osobny plakat, który informuje o której godzinie dany seans będzie się odbywał. W tym roku 16 sierpnia mamy taką nowość dla mieszkańców i turystów. Będzie maraton polskich komedii. O ile dobrze pamiętam będzie będą wyświetlane 3 komedie pod rząd. B ędzie to 'Miś', 'Poszukiwany, poszukiwana' i jeszcze jakaś jedna taka kultowa polska komedia. Czwartki na plaży Salsation i Latino. Wcześniej odbywało się w poniedziałki. Tutaj sugestia pani prowadzącej żeby przenieść na czwartek. I tu plakat, który w przestrzeni publicznej, internetowej już się ukazał z całym harmonogramem na lipiec i sierpień. Łącznie w tych dwóch miesiącach odbędzie się 19 koncertów, 6 spektakli, 4 wydarzenia sportowe, 17 zajęć Jogi, 8 seansów filmowych. Właściwie można powiedzieć 10 bo 1 to będzie potrójny, zajęcia Salsation i Latino na plaży 9 i jedno wydarzenie oznaczone jako inne, czyli Pomorze na weekend. To pokrótce ode mnie. Czy są od państwa jakieś pytania?

Przewodniczący rady: Dziękuję. Proszę bardzo. W takim razie dziękuję bardzo.

Kierownik zespołu ds. promocji, turystyki i kultury: Dziękuję uprzejmie.

Przewodniczący rady: Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w akcjach promocyjnych organizowanych przez nasz urząd.

Kierownik zespołu ds. promocji, turystyki i kultury: I jeszcze jeżeli mogę bo już podziękowałam ale przypomniało mi się przy Kapsule czasu, tak jak wspomniałam my już w marcu i też ponawialiśmy tą informację prośbę taką żeby mieszkańcy przynosili jakieś pamiątki do Kapsuły czasu. Słyszę takie informacje, że nie każdy o tym wiedział więc korzystając, że jesteście tutaj państwo wszyscy ale, że też jest transmitowane na YouTube serdecznie wszystkich zachęcam, zapraszam do polubienia fanpage. Mamy dwa osobne Urząd Miasta Helu i Miasto Hel. Miasto Hel jest wyłącznie turystycznym takim fanpagem. Tam wrzucamy zdjęcia i informacje też o wydarzeniach a Urząd Miasta Helu tam są wszystkie informacje dotyczące mieszkańców wrzucane mówiąc kolokwialnie. Czy to tutaj informacje od burmistrza, czy też od Rady Miasta ważne informacje, czy też właśnie o imprezach. No wszystkie, wszystkie informacje dotyczące mieszkańców tam się pokazują więc bardzo serdecznie wszystkich proszę właściwie, że byście polubili. Poprosili też swojej rodziny i znajomych żeby nie było takich sytuacji rzeczywiście ktoś mówi, że nie wiedział tak. Bo w inny sposób nie jesteśmy w stanie dotrzeć. Wieszany plakaty na stronie www gohel.pl i na fanpage. To wszystko jest publikowane. No ale jeżeli ktoś tam nie zajrzy to inaczej nie jesteśmy w stanie do niego dotrzeć. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Nie widzę zgłoszeń do dyskusji.

12. Odpowiedzi na pytania i informacje w sprawach bieżących.

Przewodniczący rady: W takim razie przechodzimy do ostatniego ppkt, pkt 11 czyli Sprawozdanie dotyczące najmu, dzierżawy nieruchomości gminnych za 2022 rok. Czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos w tej sprawie? Pan burmistrz czy chciałby coś uzupełnić do przekazanego sprawozdania? Jeżeli nie przechodzimy proszę państwa do punktu 12 Odpowiedzi na pytania i informacje w sprawach bieżących. Proszę panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Proszę państwa były trzy. Właśnie szukamy. Już są. Pani radna Budzisz zgłosiła taki wniosek, jak zwykle z uzasadnieniem, że mieszkańcy postulują aby zamontować lustro, które będzie pomocne przy wyjeździe z nieruchomości między sklepami a budynkiem mieszkalnym Żeromskiego 14 tak czy 12? 12. Musimy to zweryfikować, sprawdzić technicznie czy to będzie pomocne. To nie jest nowa sytuacja. Tam nic nowego nie powstało od lat. Taki wniosek nigdy nie był zgłaszany. Coś nowego, sprawdzimy. Jeżeli będzie zasadne to jak zwykle wyjdziemy naprzeciw. Pan radny Łazur żeby znaleźć, stworzyć gdzieś miejsce na grilla, żeby rodziny mogły sobie grillować. Pomysł super. Proszę państwa żeby takie miejsce wykonać ono musi być bezpieczne. To nie jest coś, co można zrobić z dnia na dzień. Jakiś mały projekt musimy tego wykonać. Muszą być prace wykonane ziemne, czyli utwardzenie terenu, kostka to nie może być na klepisku, jakaś ławeczka, no a przede wszystkim palenisko. Bezpieczne palenisko. Proszę państwa ogłaszam konkurs. Do 15-go lipca na lokalizacje takiego miejsca, które będzie być może jeżeli się przyjmie, będzie to być może pierwsze takie miejsce na takiego grilla. Ja sobie wyobrażam, że takie jedne może nie wystarczyć. No ale od czegoś trzeba zacząć. Także jak państwo wymyślicie bardzo proszę mailem, sms-em przysyłajcie takie zgłoszenia i ogłosimy, co dalej z tym tematem zrobiliśmy, będzie robione. Pan radny Salski, ulica Steyera. Pojawiają się nowe dziury. Wiecie państwo, że wszystkie większe ubytki w asfalcie w całym mieście zostały w ramach jednego zlecenia wykonane. Duże łaty, duże środki wtedy nawet też z budżetu na to wydaliśmy. Cóż minęło kilka miesięcy okazuje się, że są już następne. Sukcesywnie będziemy to usuwać, realizować. Nie możemy dopuścić do tego żeby najbardziej uczęszczana droga miała jakieś dziury. Zdajemy sobie sprawę jak ona jest obciążona, ile tam wielkich ciężarowych samochodów dziennie nią przyjeżdża. A jeszcze maj, czerwiec to jest taki okres kiedy kilka albo kilkanaście autokarów również. To nie tylko samochody osobowe. Także zrobimy rozeznanie, zobaczymy jaka jest skala tego. Prawdopodobnie będziemy musieli pewnie użyć tak zwanego suchego asfaltu bo żadna firma nie przyjedzie na jakieś małe zlecenie. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Pan radny Łazur prosił.

Radny Łazur: Panie burmistrzu jak zgłaszałem swój pomysł tak myślałem wstępnie żeby to był, mógłby być tylko trzeba by uzyskać zgodę Agencji Mienia Wojskowego ten teren, który jak my tam budujemy na Przybyszewskiego. To jest ten obiekt nasz komunalny. Z drugiej strony tej drogi jest duży plac pomiędzy takimi starymi magazynami. Myślę, że on już jest wybetonowany, znaczy wyłożony kostką. Tylko kwestia żeby tutaj agencja wyraziła zgodę. Tutaj nikomu nic nie zagraża. Myślę, że można by ten plac wziąć pod uwagę. Dziękuję.

Burmistrz Helu: Panie radny ja od razu odpowiadam. Inne pomysły. Ten teren jest wydzierżawiony przez Agencję Mienia Wojskowego także raczej nie będzie mógł być udostępniany na pikniki rodzinne. Szukajmy inne. Mamy dwa tygodnie, dziękuję.

13. Zamknięcie posiedzenia.

Przewodniczący rady: Proszę państwa wyczerpaliśmy porządek dzisiejszej sesji. Zamykam XLVIII sesję Rady Miasta Helu w dniu 28 czerwca 2023 roku, godzina 13:25. Dziękuję państwu i życzę udanych wakacji.

Na tym protokół zakończono.

Protokołowała: Mirela Figurska

Załączniki:

  1. Porządek obrad.
  2. Listy obecności.
  3. Sprawozdanie burmistrza Helu z działalności międzysesyjnej.
  4. Sprawozdanie burmistrza Helu z wykonania uchwał.
  5. Opinia komisji Rewizyjnej z wykonania budżetu miasta za rok 2022.
  6. Opinia Komisji Gospodarczej w sprawie wykonania  budżetu miasta Helu za 2022 rok.
  7. Opinia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji w sprawie wykonania  budżetu miasta Helu za 2022 rok.
  8. Opinia Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia (nieudzielenia) absolutorium dla burmistrza Helu.
  9. Opinia Komisji Rewizyjnej dot. wykonania budżetu Gminy Miejskiej Hel oraz sprawozdania finansowego za 2022 rok.
  10. Uchwała Nr 109/g114/A/III/23 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku.
  11. Uchwała Nr 069/g114/R/III/23 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku.
  12. Założenia do projektu budżetu miasta na rok 2024.
  13. Plany przedsięwzięć promocji miasta w sezonie letnim.
  14. Sprawozdanie dotyczące najmu i dzierżawy nieruchomości gminnych za 2022 rok.
  15. Projekt uchwały nr 34/2023.
  16. Uchwała Nr XLVIII/351/23 Rady Miasta Helu z dnia 28 czerwca 2023 roku w sprawie udzielenia absolutorium dla burmistrza Helu.
  17. Projekt uchwały nr 35/2023.
  18. Uchwała Nr XLVIII/352/23 Rady Miasta Helu z dnia 28 czerwca 2023 roku w sprawie powołania zespołu ds. zaopiniowania kandydatów na ławników.
  19. Projekt uchwały 36/2023.
  20. Uchwała Nr XLVIII/353/23 Rady Miasta Helu z dnia 28 czerwca 2023 roku w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy  gruntu  położonego w  mieście Helu.
  21. Projekt uchwały 37/2023.
  22. Uchwała Nr XLVIII/354/23 Rady Miasta Helu z dnia 28 czerwca 2023 roku w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu.
  23. Projekt uchwały 38/2023.
  24. Uchwała Nr XLVIII/355/23 Rady Miasta Helu z dnia 28 czerwca 2023 roku w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy  gruntu  położonego w  mieście Helu.
  25. Projekt uchwały 39/2023.
  26. Uchwała Nr XLVIII/356/23 Rady Miasta Helu z dnia 28 czerwca 2023 roku w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy  gruntu  położonego w  mieście Helu.
  27. Projekt uchwały 40/2023.
  28. Uchwała Nr XLVIII/357/23 Rady Miasta Helu z dnia 28 czerwca 2023 roku w sprawie określenia trybu i sposobu powołania i odwołania członków Zespołu Interdyscyplinarnego w Gminie Miejskiej Hel.
  29. Projekt uchwały 41/2023.
  30. Uchwała Nr XLVIII/358/23 Rady Miasta Helu z dnia 28 czerwca 2023 roku w sprawie ustalenia stawek wynagrodzenia za pracę oraz zasad przyznawania nauczycielom zatrudnionym w oświatowych jednostkach organizacyjnych na ternie gminy Hel dodatków do wynagrodzenia.
  31. Projekt uchwały nr 42/2023.
  32. Uchwała Nr XLVIII/359/23 Rady Miasta Helu z dnia 28 czerwca 2023 roku w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu.
  33. Projekt uchwały nr 43/2023.
  34. Uchwała Nr XLVIII/360/23 Rady Miasta Helu z dnia 38 czerwca 2023 roku w sprawie rozpatrzenia skargi na Kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Helu.
  35. Protokół głosowania imiennego.

Na XLIX sesji Rady Miasta Helu, 20 września 2023 r. protokół z XLVIII sesji został zatwierdzony głosami:

„za”                                        -        

„przeciw”                               -         

„wstrzymującymi się”          -          

Załączniki do pobrania

L.p Plik Format Rozmiar Użytkownik Data dodania Liczba pobrań
1 Zawiadomienie o sesji, 28.06.2023 r..pdf pdf 416.1 KB Mirela Figurska 2023-09-18 14:34:28 110
2 Listy obecności..pdf pdf 447.1 KB Mirela Figurska 2023-09-19 08:51:34 109
3 projekt uchwały nr 32 2023.pdf pdf 320.2 KB Mirela Figurska 2023-09-19 08:51:53 105
4 projekt uchwały nr 33 2023.pdf pdf 220.2 KB Mirela Figurska 2023-09-19 08:51:53 106
5 projekt uchwały nr 34 2023.pdf pdf 215.4 KB Mirela Figurska 2023-09-19 08:51:53 106
6 projekt uchwały nr 35 2023.pdf pdf 315.3 KB Mirela Figurska 2023-09-19 08:51:53 105
7 projekt uchwały nr 36 2023.pdf pdf 318.8 KB Mirela Figurska 2023-09-19 08:51:53 102
8 projekt uchwały nr 37 2023.pdf pdf 320.9 KB Mirela Figurska 2023-09-19 08:51:53 102
9 projekt uchwały nr 38 2023.pdf pdf 320.4 KB Mirela Figurska 2023-09-19 08:51:53 105
10 projekt uchwały nr 39 2023.pdf pdf 319.8 KB Mirela Figurska 2023-09-19 08:51:53 108
11 projekt uchwały nr 40 2023.pdf pdf 574.5 KB Mirela Figurska 2023-09-19 08:51:53 102
12 projekt uchwały nr 41 2023.pdf pdf 820.1 KB Mirela Figurska 2023-09-19 08:51:53 110
13 projekt uchwały nr 42 2023.pdf pdf 317.5 KB Mirela Figurska 2023-09-19 08:51:53 110
14 projekt uchwały nr 43 2023.pdf pdf 319.9 KB Mirela Figurska 2023-09-19 08:51:53 100
15 Uchwała Nr XLVIII 349 23.pdf pdf 197.8 KB Mirela Figurska 2023-09-19 08:52:07 103
16 Uchwała Nr XLVIII 350 23.pdf pdf 201.2 KB Mirela Figurska 2023-09-19 08:52:07 118
17 Uchwała Nr XLVIII 351 23.pdf pdf 196.9 KB Mirela Figurska 2023-09-19 08:52:07 105
18 Uchwała Nr XLVIII 352 23.pdf pdf 204.8 KB Mirela Figurska 2023-09-19 08:52:07 108
19 Uchwała Nr XLVIII 353 23.pdf pdf 199.7 KB Mirela Figurska 2023-09-19 08:52:07 107
20 Uchwała Nr XLVIII 354 23.pdf pdf 201.2 KB Mirela Figurska 2023-09-19 08:52:07 103
21 Uchwała Nr XLVIII 355 23.pdf pdf 200.9 KB Mirela Figurska 2023-09-19 08:52:07 106
22 Uchwała Nr XLVIII 356 23.pdf pdf 200.5 KB Mirela Figurska 2023-09-19 08:52:07 104
23 Uchwała Nr XLVIII 357 23.pdf pdf 359.4 KB Mirela Figurska 2023-09-19 08:52:07 102
24 Uchwała Nr XLVIII 358 23.pdf pdf 811.6 KB Mirela Figurska 2023-09-19 08:52:08 103
25 Uchwała Nr XLVIII 359 23.pdf pdf 197.3 KB Mirela Figurska 2023-09-19 08:52:08 114
26 Uchwała Nr XLVIII 360 23.pdf pdf 298 KB Mirela Figurska 2023-09-19 08:52:08 105
27 Raport o stanie Gminy Miejskiej Hel.pdf pdf 13.4 MB Mirela Figurska 2023-09-19 08:53:08 99
28 Sprawozdanie burmistrza Helu z dzialalności w okresie międzysesyjnym..pdf pdf 258.5 KB Mirela Figurska 2023-09-19 08:53:20 104
29 Sprawozdanie burmistrza Helu z wykonania uchwał Rady Miasta Helu.pdf pdf 869.7 KB Mirela Figurska 2023-09-19 08:53:30 106
30 Sprawozdanie dot. najmu i dzierżawy nieruchomości w gminie Hel..pdf pdf 708.1 KB Mirela Figurska 2023-09-19 08:53:38 105
31 1Uchwała Nr 109 g114 A III 23 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku.pdf pdf 820.3 KB Mirela Figurska 2023-09-19 09:29:54 104
32 Uchwała Nr 069g 114R III 23 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku.pdf pdf 1.5 MB Mirela Figurska 2023-09-19 09:29:54 112
33 Opinia Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia (nieudzielenia) absolutorium dla burmistrza Helu.pdf pdf 182.6 KB Mirela Figurska 2023-09-19 09:29:54 108
34 Opinia Komisji Gospodarczej w sprawie wykonania budżetu miasta Helu za 2022 rok.pdf pdf 135.7 KB Mirela Figurska 2023-09-19 09:29:54 113
35 Opinia komisji Rewizyjnej z wykonania budżetu miasta za rok 2022..pdf pdf 130.7 KB Mirela Figurska 2023-09-19 09:29:54 102
36 Opinia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji w sprawie wykonania budżetu miasta Helu za 2022 rok.pdf pdf 176 KB Mirela Figurska 2023-09-19 09:29:54 102

Metryka

Akcja Użytkownik Data
Dodanie informacji Mirela Figurska 2023-09-18 14:28:13
Ostatnia aktualizacja Mirela Figurska 2023-09-19 09:30:11